oogste punt verzorgings- leugel St. Joseph bereikt Vliet geheel of grotendeels lestemmen voor woningbouw Baldadige mannen bestraft tW komen gemeenteraad tegemoet Sky Channel even uit de lucht Stijgende lijn Oktojazz Herhaling reanimatie- cursus Wijziging GPV-bestuur DE LEUSDER KRANT Mussen v DINSDAG 27 NOVEMBER 1984 plaatselijk nieuws ÏHTERVELD - In september dit jaar werd met het heiwerk jnnen voor de bouw van een orglngsvleugel aan huize St. ;ph. Mede door het mooie verloopt de bouw voor- sdlg en geheel volgens sche- De Achterveldse aannemer 1 vorige week de dakspanten :eld en daarmee het hoogste bereikt. december 1982 nodigde het bestuur van de Stichting Huize St. Joseph de Reewijkse architect Henk Schat uit om het programma van eisen te bespreken en dan een bouwteam samen te stellen. De zelfde architect heeft ook de reno vatie van huize St. Joseph ver zorgd Weloverwogen zijn er veel plan nen gemaakt en onderzoekingen verricht op welke plaats de nieuwe vleugel het beste aan het bestaan de gebouw kon worden gebouwd. Unaniem koos het bouwteam voor de nu aan de oostvleugel in aan bouw zijnde vleugel. De gangen van het bestaande gebouw lopen automatisch over in de nieuwe vleugel. In het hoofdgebouw be hoeft nu maar wenig aangepast te worden. De bewoners en het per soneel in het hoofdgebouw hebben vrijwel geen hinder van de uitvoe ring daar deze voornamelijk naasl - Bijeenkomst op het dak bij het bereiken van het hoogste punt het bestaande gebouw plaatsvind. Voor het nieuwe bouwplan werd reeds in maart 1983 een bouwver gunning aangevraagd. Toen de bouwvergunning en subsidie wer den goedgekeurd werd door de minister een bouwstop voor bejaar denoorden afgekondigd. Gelukkig voor het bestuur en de directie van het huis vond het provinciaal bestuur de verzorgings vleugel net zo belangrijk als het bestuur en directie, zodat uit de beperkte middelen in 1984 voor bejaardenoorden in de provincie voor de vleugel, waarvan nu het hoogste punt werd bereikt een subsidie werd toegewezen. Als de bouw voorspoedig blijft ver lopen kan de vleugel in april 1985 in gebruik worden genomen. In de nieuwe vleugel wordt de extra verzorgingsafdeling onderge bracht. Deze afde'ing is noodzake lijk geworden door de steeds toe nemende verzorging en verpleging van de bewoners Door de steeds strenger wordende toelatngseisen en de toename van het aantal hoogbejaarden zal het aantal meer verzorgings- en verpleegbehoe- vende bejaarden steeds groter worden. De afdeling zal echter niet alleen voor de eigen bewoners gebruikt worden. In voorkomende gevallen kan ook aan ouderen uit het dorp en wijde omgeving hulp worden gebo den. Hierbij wordt gedacht aan een tijdelijke opvang, dagverzorging, nachtverzorging, maaltijdvoorzie ning en badgelegenheid. Ook is er gedacht aan een logeermogelijk- heid. Zijn er personen die een bejaarde in huis hebben of deze op een andere manier verzorgen kan de bejaarde opgenomen worden als die personen o.a. met vakantie willen. Deze zogenoemde wijkfunctie wordt door de overheid gestimu leerd met het doel om ouderen zolang mogelijk hun zelfstandig heid te laten behouden. Voor de inrichting van de vleugel is van de overheid een subsidie ont vangen. Dankzij het inzicht, initia tief en durf van het bestuur en directie om tijdig in te spelen op de veranderingen in de bejaarden zorg, blijft huize St. Joseph een belangrijke rol vervullen in de zorg voor ouderen uit Achterveld en wijde omgeving. Een rol die zij overigens al bijna 90 jaar vervult. LEUSDEN - In eetcafé 'de Hak- horst' vond zondagmiddag het vervolg plaats van de vorige maand gestarte 'Oktojazz' mid dag, een initiatief van Leusdenaar Peer Hartjesveld. Wegens het toenmalige succes rees de vraag of dit jazzgebeuren voor (regelma tige) herhaling vatbaar was We gens de wederom goede opkomst en zeer enthousiaste reacties van het publiek en de bovendien kwa litatief sterk verbeterde prestaties lijkt deze vraag sinds zondag naar bevrediging beantwoord Door middel van een duidelijker samenspel en een betere balans tussen de diverse instrumenten (mede door een betere opstelling van de musici) kreeg de muziek een veel doorzichtiger karakter dan vorige maand. Duidelijk werd dat men sinds oktober niet stil had gezeten Gespeeld werd er in drie bezettin gen Centraal stond het kwintet o l.v de eerdergenoemde Peer Hartjesveld op elektrische piano. Andy Louis op gitaar, Lon Kamil op tenorsax ondersteund door Charley Angenois op bas en Ferdi Miechels op slagwerk. Daarnaast speelde gitarist Andy Louis in trioverband met de eer der genoemde ritmesectie even als toetsenist Wiebe Haanstra op elektronisch orgel. Een gastsolist bij dit gebeuren was saxofonist Arthur Marcussen die zowel bij het kwintet als bij het trio met Andy Louis soleerde. Naast het solowerk van laatstgenoemde gi tarist werden de meest opval lende prestaties geleverd door Wiebe Haanstra en bassist Char ley Angenois. De swingende 'sound' van Haanstra in nummers als 'Satin Doll''Stella by star light', 'Here's that rainy day' etc en het opvallende solowerk van bassist Charley Angenois vorm den het hoogtepunt van deze jazzmiddag. Hopelijk is hier inder daad een traditie ontstaan. Kees Smit (Van één onzer verslaggevers) &OEN - Burgemeester en wethouders zijn de gemeente l-met name de CDA-fractie - tegemoet gekomen in het fonpelen van de toekomstige funktie van het gebied 't t. "Wij menen dat 't Vliet in principe geheel of groten- s een woonbestemming dient te krijgen, tenzij in een ere discussie over de werkgelegenheid in het kader van ontwerpstreekplan herziening van dit standpunt noodza- jk zou zijn", aldus B&W aan de gemeenteraad. Zij schrij- dit in het voorstel tot vaststelling van het ontwerp-struc- rplan dat in hoofdlijnen de toekomstige ontwikkeling van sden aangeeft. nafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. rschijnt elke dinsdag en donderdag. Dofdredakteur: larnix Kreyns edaktie: oudewina de Boer aspar van Loo levering kopij en advertenties: or het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, or het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur lonnementsgeld: 52,60 per jaar, 31,80 per half jaar, 16,15 per kwartaal. tdaktie en administratie: itoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum Op kdagen geopend van 09 00 tot 12.00 uur en van 14 00 tot )0 uur. Telefoon. 033-941495 achten bezorging: abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan Hakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag sen 18.30 en 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u Hakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 141, toestel 44 ^BESTELLEN FOTO'S: De meeste In de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u bestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij bruitbetaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld, met Idelijke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, kjlna waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per emplaar (formaat 13x18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 25 cmï. kunt ook contant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9, Hjsden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- ngt u de gewenste foto('s) thuis. LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- antenkombinatie te Barneveld. - In het ontwerp-structuurplan wordt het noordelijk gebied 't Vliet „gepoemd als een reservegebied voor wonen en werken Deze for mulering was tweeëneenhalf jaar geleden gekozen, toen er nog niet zo veel weerstand was tegen wo ningbouw in het zuiden van Leus den. Nu er protesten klinken van uit de bevolking en de politiek (CDA, PvdA. D'66) tegen de even tuele uitbreiding van Leusden in het gebied Langesteeg (ten zui den van de Schoolsteegbosjes) wordt er voorkeur aan gegeven eerst alle beschikbare ruimte in het noorden van Leusden te be bouwen. Na 1990 - het liefst ver daarna volgens velen - zou dan bekeken moeten worden in hoe verre Leusden voor de eigen wo ningzoekenden huizen moet bou wen in het zuiden. In het ontwerp-structuurplan stelt Leusden zich ten doel er naar te streven 50 procent van de bevol king (met uitzondering van de boeren) werk in hun woonplaats aan te bieden Daar is ook grond voor nodig Vandaar dat B&W bij hun tegemoetkoming aan de raad nog een slag om de arm houden 't Vliet zou ook misschien gedeel telijk voor de aanleg van bedrijfs terreinen gebruikt moeten wor den. Binnenkort, zo kondigt het col lege aan, zal er met de raadsle den nader worden gesproken over de invulling van 't Vliet. In deze discussie zal ook het as pect van de huisvesting van Amerikaanse militairen in 't Vliet meegenomen worden. De vaststelling van het ont werp-structuurplan staat op de agenda van de raadsvergade ring komende donderdag. ACHTERVELD - Voor degenen die de reanimatiecursus EHBO hebben gevolgd zal er een her haling van deze cursus volgen. Deze herhalingscursus wordt ge houden in Ons Gebouw op maan dag 3 december van 20.00-22.00 uur. De deelnemers worden wel verzocht, voorzover dit mogelijk is. zich wel te houden aan het op gegeven tijdstip. LEUSDEN - Tijdens de ledenver gadering van het Gereformeerd Politiek Verbond Leusden zijn enkele nieuwe bestuursleden gekozen. De heer A. van den Dool wordt als voorzitter opge volgd door de heer J. van Eijs- den, Travertijn 26. Het secreta riaat wordt uitgevoerd door de heer R. Polak, Beverhoeve 26. 3831 TG Leusden (tel. 941183). LEUSDEN - Het Britse tv- station Sky Channel is sinds vrijdagavond niet meer in de Leusdense huiskamers te ontvangen. De oorzaak hiervan is tot op heden nog niet opgeloste technische storing in de ontvangstap- paratuur. Vanuit Londen is bevestigd dat normaal vol gens schema wordt uitge zonden. Getracht wordt de storing zo snel mogelijk te verhelpen. UTRECHT - ,,lk hoop dat de he ren bij zichzelf te rade zijn ge gaan en zich hebben afge vraagd: wie zijn wij dat we dit soort dingen doen?" Deze op merking verwerkte de Utrechtse officier van justitie, mevrouw mr. M. Koers, in haar requisitoir in een strafzaak tegen een 23- jarige Leusdenaar en een 22-ja- rige inwoner van Amersfoort. Zij hadden in maart van dit jaar iemand van zijn fiets getrokken en zonder aanleiding in elkaar geslagen. Beide verdachten probeerden vo rige week politierechter mr. P. van de Vijver ervan te overuigen dat zij eigenlijk "brave jongens" zijn Het tweetal beweerde sporadisch te gaan stappen omdat de een te gengehouden wordt door zijn vriendin en de ander te veel sport man is. Op 3 maart jongstleden waren deze belemmeringen overwonnen en bezochten beide mannen en kele kroegen in Zeist. Tot diep in de nacht zwierven ze door het centrum van deze plaats. Tijdens hun tocht kwamen de Leusdena- ren en de Amerfoorter de fietser tegen die er aan moest geloven. Het slachtoffer hield er een ge zwollen bovenlip en dagenlang hoofdpijn aan over. Achteraf be grijpen we niet waarom het ge beurd is", zei de Leusdenaar op de zitting. Hij vertelde dat hij en zijn vriend de afgelopen vijf maan den geen druppel alcohol meer hadden gedronken Hoewel mr Koers blij was met de "vernieuwde houding" van de verdachten, vond zij dat beide mannen nog even met justitie "moesten afrekenen" De officier eiste tegen beide een boete van 500 gulden en een voorwaarde lijke gevangenisstraf van veertien dagen. De Amersfoorter zou vol gens haar 50 gulden extra moeten betaler voor het in bezit hebben van een ploertendoder op het mo ment van zijn aanhouding De po litierechter veroordeelde de Leus denaar overeenkomstig de eis van de officier Zijn vriend kreeg slechts een boete van 300 gulden omdat hij moet rondkomen vaq een minimum-uitkering (advertentie) De Leusder Krant biedt meer dan tweemaal per week een portie plaatselijk nieuws Wat dacht u van het verzorgen van TROUWKAARTEN. Een ruime sortering biedt het aanstaande echtpaar voldoende keus. Een romantische kaart, een VTOÜjke of een zakelijke kaart, ze komen stuk voor stuk voor in de collec tie trouwkaarten van de Leusder Krant. In ons kantoor liggen boeken met voorbeelden klaar. U kunt ze mee naar huis nemen om rustig de juiste keuze te maken. De tekst op de kaarten kan worden gezet in hand- of machineletter. Rozendaallaan 9, telefoon 941495/941494. Het kantoor is op werkdagen geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Hoe u huismussen moet voederen hoet ik u niet te vertellen, die zorgen wel voor zichzelf. Er is nau welijks een diersoort te noemen dat zich zo aan de mensen heeft opge drongen als de huismus. En ze varen er wel bij. Uitgezonderd de pool streken, komt de huis mus over de gehele we reld voor waar mensen zijn. In hun eetgewoon ten zijn ze niet kieskeurig en eten zo ongeveer alles was eetbaar is. Daardoor is het mogelijk veel na kroost groot te brengen; per seizoen vier broed sels van vijf of zes jon gen is heel normaal. Van het nest wordt weinig werk gemaat. Op een be schut plaatsje, onder een dakpan of zo, maken ze een slordige hoop van dorre grashalmen met hier en daar een veertje en dat is het wel zo onge veer. Over het algemeen veroorzaken ze weinig hinder, alleen de volks tuinder wordt wel eens boos op de mussen. Toch zou diezelfde tuin der veel intenser moeten wieden als er geen mus sen waren. Een nauwe bloedverwant van onze huismus is de ringmus. Op het eerste gezicht is er weinig ver schil tussen die twee. Een ringmus is echter iets slanker dan de huis mus. De bruine kleur is wat levendiger, zijn buikje is witter, de sche del en het achterste deel van de kop zijn kastanje bruin en op de witte wan gen ligt een zwarte, kom- mavormige vlek. Om de hals loopt een witte band en op de vleugels zijn twee witte strepen te zien. 's Zomers zullen we ze weinig bij de huizen waarnemen. Komen ze 's winters, op zoek naar voedsel, wel in de buurt, dan toch nooit in gezel schap van de huismus sen. Ze mogen elkaar blijkbaar niet. Hun woon gebied is meer buitenaf en liefst in een omgeving met veel bomen en struikgewas, met ge schikte holletjes om te broeden. Ze stellen een goede behuizing veel meer op prijs dan de huismussen en ook van de stoffering wordt meer werk gemaakt. Ze ge bruiken wel hetzelfde materiaal, doch alles is keurig afgewerkt en het 'i nest heeft een zachte voering van donsveert jes. Al begin maart be ginnen ze met een broed sel van zes of zeven eie ren en in juni nog eens, maar met minder eieren. Niet zelden nestelen ze nog een derde keer. De boer is niet erg op ze ge steld, want als ze in grote getale aanwezig zijn dan kunnen ze behoorlijk schade aanrichten op graanvelden. Evenals de huismus is de ringmus een zaadeter, wat aan de dikke kegelsnavel duide lijk is te zien. De jongen worden echter grootge bracht met insekten, waarmee ze toch ook voor de boer weer nuttig zijn. Het derde musje, de heg- gemus, is helemaal geen mus, zelfs in de verste verte geen familie. Uiter lijk mag hij, door de kleur, er enigszins op lij ken, maar daar houdt het dan ook wel mee op. Aan zijn dunne priemsna- veltje zien we dadelijk dat het een insekteneter is. Op zijn leefgewoonten zullen we niet verder in gaan aangezien we dat, op deze plaats, al eerder hebben gedaan. Dat we de heggemus nog eens voor het voetlicht halen is om te vertellen dat ons musje geen kans ziet om met zijn puntsnaveltje van ons brood te eten. Lusten doet hij het wel en daarom zult u hem meestal zien op de plaats waar de huismussen het brood hebben gegeten. De kruimels die overge bleven zijn, die kan hij baas. Als u er een in de tuin hebt, strooi dan wat paneermeel of beschuit kruimels. Bij voorbaat dank, namens de hegge mus. G. van L. v

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3