I rafiek nu - hedendaagse rafische kunstenaars irbrushing, complete en iscinerende handleiding uilgelezen m m m Nieuw handboek voor de kunst geschiedenis Tekenkunde-reeks: Oefening baart kunst „Gaade's kreatieve Hobbyboek": een keur aan technieken ld MMH leusUer krnnt Twee deeltjes: Tekenen als hobby Bloemen in aquarel IINSDAG 27 NOVEMBER 1984 ie uit.Grafiek Nu": Dirkje Kuik, Witch" (1983) In het Singer Museum in Laren is tot en met 10 december een tentoon stelling te zien onder de titel „Grafiek Nu". Nogal dicht op elkaar gepakt hangen in de zalen van het Larense museum ruim vijfhonderd werken van 86 hedendaagse grafisch kun stenaars. Een overzicht van wat er in de afgelopen jaren in Nederland aan litho's etsen, zeefdrukken, lino's en zo meer is gemaakt. De expositie „Grafiek Nu" is een initiatief van Dobs en Ton van Dijk (galerie Petit. Amsterdam) en Piet Cle ment (Printshop, Amsterdam) Zij com bineerden hun beider collecties tot een overzichtstentoonstelling en comple teerden die met het werk van nog eens twintig grafisch kunstenaars, van wie het werk niet bij de genoemde galeries is ondergebracht. Volgend jaar en in 1986 zal „Grafiek Nu" op andere plaat sen in Nederland en in enkele buiten landse musea te zien zijn Vast staan de volgende plaatsen en data januari 1985 Kultureel Centrum. Bergen (NH), april-mei 1985 Drents Museum. Assen, op nader te bepalen data in 1985 Leeuwarden (Prinsessehof) en Lely stad In het voorjaar van 1986 gaat „Grafiek Nu" naar het Institut Nèerlan- dais in Parijs en voor later dat jaar staan Israël en een trip langs culturele centra van Amerikaanse universiteiten op het programma. Met verschillende andere musea in het buitenland wordt nog onderhandeld. Gezien de lange duur van de tentoonstelling wordt het werk eventueel geactualiseerd Het aardige van de expositie in Laren is dat er gedurende de weekends diver se grafische technieken gedemon streerd worden Frans de Jong maakt afdrukken van een hoogdruk, een druk ker van de Printshop toont, hoe een litho tot stand komt en Gerard van Rooy drukt één van zijn etsen. De drie pren ten - de litho is van Charlotte Mutsaers - zijn samen met één wissellijst te koop voor 200,-. Overigens is het meeste werk op de expositie te koop voor prijzen, die variëren van 150,- tot 2500,-. Met stickertjes op de lijst worden aangegeven, wat verkocht is en gezien de vele stickertjes, die al zijn aangebracht, bestaat er een levendige belangstelling voor grafiek. Het is te hopen, dat dat ook het geval zal zijn voor het boek „Grafiek Nu" van Ad van der Blom Het is als catalogus op de tentoonstelling te koop. maar ook gewoon in de boekhandel verkrijgbaar. Van der Blom studeerde aan het Kunst historisch Instituut van de Universiteit van Amsterdam Hij vestigde zich daar na als publicist over kunst en muziek Van zijn hand verscheen eerder „Teke nen dat het gedrukt staat - 500 jaar grafiek in Nederland" (1978). Nu ligt de nadruk op de naoorlogse prentkunst in Illustratie uit ..Grafiek Nu" Charlotte Mutsaers. ..Zonder titel" (1981) 11983 beschikt de-kunste- etn techniek, die voordien- vas: die van de airbrush. \k werd uitgevonden door Surdick, die als aquarellist re en snellere manier zocht op een oppervlak aan te Deze airbrush-techniek is rlode van 1893 tot nu ontwik een bijzonder fijnzinnig in- nt, waarmee vooraanstaande laars, ontwerpers en illustra- icellente resultaten hebben mteel speelt de airbrush een |ke rol in de grafische kunst, de •wereld en niet te vergeten in :iale effecten-sector van de t. Airbrush is de techniek om ddel van een uiterst fijn in te verfspuit te schilderen en te Begaafde kunstenaars kun- leze wijze tot resultaten komen, elijkbaar is met fotografie, met Jelen van manipulatie van het irbrush-schilderijen en illustra- n heel sterk denken aan foto- e afbeeldingen door een grote n realisme, die met deze tech- reiken is. toepassingen als kalenders in de reclame en de kunst, ook veel airbrush-technieken echnische voorlichtende bro- idat met airbrush het weer te itenaal veel beter te manipule- n met fotografie het geval is. it heeft de airbrush haar weg Een technische airbrush-tekening gevonden in de filmindustrie, nadat de laatste tien jaar de behoefte aan perfec tie van speciale effecten aanzienlijk is toegenomen, Spektakulaire science fiction-films zijn deels gebaseerd op effectieve airbrush-technieken. Voor hen. die zich willen bekwamen in de airbrush-techniek en bovendien enige achtergrond-informatie wensen, werd bij Cantecleer in De Bilt het boek „Airbrushing" van Judy Martin in verta ling uitgebracht. Binnen een bestek van zo'n 160 pagina's wordt de lezer weg wijs gemaakt in de techniek van het airbrushen, krijgt men media- en mate- nalenkennis en-raakt thuis in de vel schillende (veelzijdige) toepassingen van airbrush. Judy Martin is er in ge slaagd om deze moderne illustratie techniek voor zowel leken als professio nals in heldere taal uit de doeken te doen. waarbij de talrijke, vaak schitte rende kleur-illustraties de lessen een extra, stimulerende, dimensie geven Deze complete handleiding voor maat regelen en technieken van het airbrus hen was dringend noodzakelijk gewor den omdat - zoals Judy Martin ook in haar voorwoord schrijft - er nog geen boek op dit terrein was geschreven, waarin de kennis van veel artiesten,, illustratoren en technici was vastge legd Met Martin's boek is dit vacuüm op voortreffelijke wijze opgevuld. Het aantrekkelijke van dit boek is, dat ook geïnteresseerde leken, die alleen maar iets willen weten over de achtergronden, veel wordt verteld en getoond. Op een fascinerende wijze. Aanbevolen. „Airbrushing door Judy Martin. Gebonden 160 blz Uitgegeven door Cantecleer te De Bill in de vertaling van A G Vermeuien-Nagtegaal Prijs f 39.50 Nederland. Van der Blom geeft in een inleiding eerst een overzicht van de geschiedenis van de grafiek in Neder- iand. waarbij de verschillende technie ken ook beknopt behandeld worden Vervolgens ordent hij het omvangrijke aanbod van grafisch werk naar stijl, stroming en sfeer Dat gebeurt in de hoofdstukken „Realismen", „Expres sie „Abstractie", ..Het surreële beeld" en „Engagement' In totaal komen 150 kunstenaars aan bod. waarbij ook de jongste generatie ruim aandacht krijgt. Voor de illustrermg - 200 afbeeldingen, waarvan 20 in kleur - zijn zoveel moge lijk prenten uit de tachtiger jaren geko zen, zodat het boek visueel een door snede van het huidige grafiekgebeuren geeft. Door die grote hoeveelheid illu stratie is „Grafiek Nu" vooral ook een fijn kijkboek, zonder daarmee iets af te willen doen aan de heldere teksten van Van der Blom „Grafiek Nu" wordt gecompleteerd door een beknopte bi- liografie en een lijst met biliografische gegevens van alle 150 kunstenaars. Daardoor is het meteen ook een handig naslagwerk. Als het mogelijk is zou zo'n tentoon stelling eens in de zoveel (vijf?) jaar gehouden moeten worden En dan na tuurlijk telkens zo'n goed boek er bij. (M K.) ..Grafiek Nu door Ad van der Blom omvang 160 pagina's, gebonden iliuslralies 200. waarvan 20 in kleur, uitgave Elsevier Amsterdam, pnjs 49.90 Tentoonstelling Grafiek Nu tot 10december inhei Singer Museum. Oude Dnti 1Laren, openingstijden dinsdag lot en met zaterdag van 10-17.00 uur zondag van 13 tot 17 uur o van Airbrush in de film. Uit een Monty Python-film In de serie „Uit de kunst" is uitge verij Cantecleer in De Bilt onlangs gestart met het „Nieuw handboek voor de kunstgeschiedenis". Drs. Natascha Bër stelde twee delen voor dit handboek samen: „Kunst van 1900 tot 1945" en „Kunst na 1945". Het is een goede gedachte om met name voor leerlingen VWO. studenten aan kunstacademies en voor anderen die in de hedendaagse kunst geïnteres seerd zijn, een handboek samen te stellen, waarin de kunststromingen en stijlen in Nederland, maar ook daarbui ten, overzichtelijk op een rijtje worden geplaatst En dat in de kontekst van het maatschappelijk gebeuren van de tijd, waarin deze kunst tot stand kwam. Belangrijk gegeven hierbij is, dat bij de keuze van het beeldmateriaal is uitgegaan van voornamelijk Neder lands kunstbezit Een lijst van Neder landse musea achterin de boeken maakt het de lezer gemakkelijk om dit kunstbezit zelf te gaan bekijken Natascha Bar doceerde kunstge schiedenis en geschiedenis in het mid delbaar onderwijs en is nu verbonden aan de Stadsacademie te Maastricht Het is duidelijk, dat zij in dit handboek in de eerste plaats gestreefd heeft naar het aangeven van stromingen en stijlen en het beeldmateriaal daarbij heeft aangepast. Dit „aangeven" resulteert uiteraard in onvolledigheid. De in dit handboek genoemde kunstenaars be horen tot de belangrijkste exponenten van die stromingen en stijlen, ook al kun je er misschien over twisten wie de belangrijkste zijn Het hoofddoel: een leidraad te geven voor de mode.ne kunstgeschiedenis, is naar mijn mening volledig bereikt. Wie méér wil weten, kan altijd terecht in specifieke literatuur, ook al mis ik een literatuurlijst in „Kunst na 1945", even als een index. Die zijn wel te vinden in „Kunst na 1900-1945" (Over de kunst in de 19e eeuw is een afsluitend deel in voorbereiding, waarmee studenten (en andere geïnteresserden) een compac te inleiding tot de moderne kunstge- j schiedenis tot hun beschikking zullen hebben). Architectuur beeldhouw kunst. schilderkunst en stromingen als pop-art, computer-art en junk-art krij gen in dit handboek méér relief in het licht van de maatschappelijke ontwikke lingen van de tijd, waarin deze stromin gen in de kunst zijn ontstaan tn de bekende Cantecleer-reeks „Tekenen als hobby" verschenen kortgeleden twee nieuwe deeltjes: „Ruimtelijk tekenen" van Henk Rot gans en „Pastel, algemene tech niek" van Frledrich Salzmann. In „Ruimtelijk tekenen schetst Henk Rotgans de kunst van het perspectief tekenen Het boek geeft antwoord op de meest voorkomende vragen met be trekking tot de regels van het ruimtelijk tekenen. Zo op het eerste gezicht denk je, dat je aardig wat meetkundige ken nis in huis moet hebben om éen en ander goed te kunnen volgen, maar dat valt best mee Rotgans slaagt er uitste kend in om aan de hand van illustraties en een heldere tekst de angst voor „moeilijke zaken weg te nemen en brengt de lezer spelenderwijs de regels voor het perspectief tekenen bij. In de reeks „Schilderen als hobby" wordt de algemene techniek van de pastel uit de doeken gedaan door Frie- drich Salzmann. Naast materiaalkennis en gebruik, kleurgebruik en onderwerp keuze. geeft Salzmann op aantrekkelij ke wijze les in hel maken van tekenin gen in pastel. De talrijke illustraties (in kleur en zwart-wit) ondersteunen het geheel uitstekend. Wie overigens méér wil dan alleen pastel, heeft de reeks „Schilderen als hobby" (nu al 18 delen) en „Tekenen als hobby" (6 delen) veel te bieden De door Cantecleer opgezette series zijn funktioneel en bieden per deel een afgerond onderwerp Tekenen als hobby dool 6 Ruimtelijk tekenen, door Henk Rotgans Schilderen als hobby, deel 18: Pastel, algemene techniek, door Friednch Salz mann Uitqave: Cantecleer te De Bilt. Pnis por deel I 1990 „Nieuw handboek voor de kunstgeschiedenis Órs Natascha Bar Tweedelen Uitgave Cantecleer te De Bill deel 1 prijs 39.50 deel 2 (kunst na 1945) I 37.50 Paperback In de vertaling van M. van Dijk- Cuppen verscheen kortgeleden bij uitgeverij Cantecleer een nieuw boek over de aquarel-techniek. Het boek: „Bloemen In aquarel", werd ge schreven door Charles Reld en biedt (groot formaat-gebonden) een tame lijk uitgebreide handleiding voor het maken van aquarellen gericht op bloemen. „Aquarel is met haar fris heid, spontaniteit en ontelbare mo gelijkheden met licht, water en kleur de uitgelezen techniek voor het schilderen van bloemen", aldus de tekst op de achterflap en daar heb ben we niets aan toe te voegen. Charles Reid behaalde als kunste naar talrijke prijzen voor zijn werk. Hij publiceerde eerder enkele handleidin gen voor het schilderen in aquarel en olieverf en is docent aan de kunstaca demie in Connecticut (USA) In „Bloe men in aquarel" komen alle aspekten van het bloemschilderen in 18 logisch opgebouwde demonstraties stap voor stap aan de orde Naast materiaalkennis, wordt de le zer wegwijs gemaakt in de technieken, de vormen en de belichting. In 140 bladzijden volgt men helder beschre ven lessen, die uiteindelijk zullen kun nen resulteren in rijker, beter uitgewerkt eigen werk. De literatuur-lijst achterin het boek is wat eenzijdig gericht en minimaal, maar dat terzijde. Voor het overige biedt „Bloemen in aquarel" een behoorlijke hoeveelheid lesstof met na me voor de ietwat gevorderde aquarel list. ook al krijgen ook beginners vol doende basiskennis mee ten aanzien van materiaalkennis en technieken „Bloemen In aquarel", door Charles Reid 140 blz gebonden, rijk geïllustreerd Uitgave Cantecleer te De Bilt NIEUWE BOEKEN VOOR U GELEZEN EN BESPROKEN Samenstelling Berïvos „Tekenen kun je leren", zegt llona van der Horst in één van haar boek jes in de serie „Tekenkunde", uitge geven door Cantecleer te De Bilt. Natuurlijk is dat waar. Tekenen kun je leren, maar het is een misverstand te denken, dat Iedereen even goed kan leren tekenen, dan de meest vooraanstaande kunstenaars uit de rijke kunstgeschiedenis van de Neanderthalers tot nu. Niettemin Is het mogelijk om de bedrevenheid van het tekenen door een voortdu rende oefening te verbeteren, waar bij zij, die gevoel hebben voor ver houdingen, voor sfeer en kleurge bruik en het tekenen als het ware „in hun vingers hebben" een tikkeltje In het voordeel zijn. De reeks „Tekenkunde wil proberen om iedereen, die daarin is geïnteres seerd en daar enige inzet voor over heeft, de beginselen van het tekenen bij te brengen. In ieder mens schuilt een kunstenaar, bij de een wat meer dan bij de anderen Het is de moeite waard om - aan de hand van goede handleidin gen - uit te zoeken of de aangeleerde tekenkunst méér krijgt dan alleen maar het maken van een afbeelding, een lijnenspel of een compositie. Met de reeks „Tekenkunde" kom je ongetwijfeld een heel eind in de goede richting, llona van der Horst verstaat de kunst om op heldere manier de talrijke tekentechnieken uit te leggen De talrij ke illustraties geeft aan iedere tekenles een extra dimensie en houvast. Vier delen zijn nu verschenen „Vlakverde- len", „Zicht op perspectief", „Diepte op het platte vlak" en „Lenig met lijnen". Het meest opvallende aspekt van deze reeks is de aparte wijze, waarop les wordt gegeven llona van der Horst heeft vermeden de platgetrapte paden van het tekenonderwijs te betreden en het resultaat is een bijzonder boeiende mengeling van technieken, vorm en indeling. Kortom: „Tekenkunde" is een verfris sende reeks lesboekjes, die binnen het huidige tekenonderwijs niet zal mis staan, maar ook de individuele adspirant-tekenaar veel houvast en in spiratie kan bieden. De reeks .tekenkunde door llona van der Horst Vier deeltjes verschenen Vtakverdelen. Zicht op perspectiel. Diepte op hel platle vtak en Lenig met lijnon Per deeltje ca 48 pag Pri|s 14.50. Uitgave: Cantecleer te De Bilt Appllqué, patchwork, borduren, tapisserie, weven, haken, werken met stof, meubels opknappen, siera den maken, pottenbakken, werken met touw, raffia en riet, met suède en leer. Wie zich hiermee bezig wil hou den kan daarvoor terecht in het nieu we „Gaade's Kreatieve Hobby GAADE'S I KREATIEVE 1 Hobby Lg boek nr Boek", een Nederlandse vertaling van de „Encyclopedia of Crafts". Nu is het altijd de vraag, wie een derge lijk handwerk- encyclopedie hele maal gebruikt of alleen maar een bepaald onderwerp zoekt, maar een feit Is wel, dat de behandelde onder werpen In het algemeen zo dicht bij elkaar liggen, dat bezitters van dit naslagwerk ongetwijfeld de verschil lende technieken zo niet al deels beoefent, dan ze wel wil proberen op grond van de aantrekkelijke be schrijvingen en Illustraties. Een groot deel van het Nederlandse volk houdt zich op de één of andere manier bezig met handarbeid en aan verwante hobby's, zodat een verklaren de encyclopedie, waarin de verschillen de technieken duidelijk worden uitge legd, zeer zeker in een behoefte za voorzien, ook al zijn er tot nu toe al ta van boeken uitgegeven, die gedetail leerd ingingen op de talrijke technieken van borduurwerk tot leer besnijden, van weven tot het bewerken van gasbeton tot sculpturen Wat dat betreft zal deze encyclopedie wellicht in de eerste plaats dienst doen als een bron voor het opdoen van nieuwe ideeën én om snel informatie te krijgen over een bepaalde techniek die men is tegengekomen, maar nog niet zelf heeft beoefend. Zij, die reeds ge specialiseerd waren in één van de in dit boek behandelde technieken, zullen ten aanzien van hun eigen onderwerp weinig nieuws aantreffen. Daarvóór moest de encyclopedie uiteraard te beknopt worden gehouden En daarmee is meteen de beperking aangegeven van deze „encyclopedie". Dit hobbyboek is bijzonder instruktief voor mensen, die iets willen gaan doen in de handenarbeids-sfeer, maar biedt voor de meer gevorderde hobbyisten te weinig informatie om hun hobby te kunnen verrijken. Daarvoor zijn tal van andere, gespecialiseerde boeken in de handel verschenen Wie dit voor ogen houdt, zal met dit schitterend uitgevoerde robuuste hobbyboek prima uit de voeten kun nen en geïnspireerd worden door de talrijke technieken van allerlei aard, die met vaak simpele middelen tot de meest verrassende resultaten kun nen leiden. Do Gaade s Kroalievo Hobbyboek. 240 blz uitga ve Gaade bv te Amerongen Gebonden, pnjs 69.50 Rijk geïllustreerd

Leusder Krant | 1984 | | pagina 7