cE .eusden berekent slechts klein leel CAI- auteursrechten niet door AMBC blijft bestaan Mr. dr. Jan den Tex overleden abelabonnement naar f 182,40 volgend jaar erken rachten lim 23 ïille op Bliksemaktie naar aanleiding van verkrachting Grondverkoop Hamershof- noord in commissie 0W/R0 Onderwijs welzijn vergadert maandag Politie bekeurde scholieren Tot tweemaal toe auto kwijt aan Rijkspolitie leusder krant Nieuw bestuur gekozen Ontspannings avond ABTB Hamersveld Vandaag in de Leusder Krant BDU m Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden ■én voor Afrika" ffl FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant Geen krant ontvangen? Hoofdredakteur MARNIX KREIJNS Redaktie en administratie Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon 033-941495 b.g.g. (03420-16141 Telex BDU 40261 Giro 871441 Abonnement 16.15 per kwartaal Uitgave BDU BV rkrant DONDERDAG 29 NOVEMBER 1984 16e JAARGANG NO. 62 n een onzer verslaggevers) EUSDEN - De gemeente isden blijkt niet in staat te de auteursrechten, die aald moeten worden voor doorgifte van buitenland- kabel-tv-programma's, in n geheel voor haar reke- ig te nemen. Voor 1985 rdt daarom aan de ge- ïenteraad voorgesteld het onnement op de centrale lenne inrichting (CAI) met ,40 per jaar te verhogen. CAI-tarief komt daardoor ƒ182,40 per jaar. legin deze maand kondigde de gemeente nog aan dat er ambtelijk gestudeerd werd op mogelijkheid de auteursrechten over 1985 zelf te betalen in plaats van door te bere kenen aan de CAI-abonnees De studie heeft uitgewezen dat deze geste te duur voor de gemeente zou uitvallen, aldus een woord voerder van de gemeente Leus den Wel is er financiële ruimte gevonden (door een gunstige ont wikkeling van het aantal abonnees) om een klein deel van de verschul digde auteursrechten niet door te berekenen aan de kabelabonnees Het gaat om een bedrag van ƒ4,16 per jaar per aansluiting. Daardoor hoeft volgend jaar het CAI- abonnement van ƒ168.- niet met ƒ18,56 maar met ƒ14.40 verhoogd te worden Het betalen door kabe lexploitanten van auteursrechten voor de doorgifte via de CAI van buitenlandse tv-programma's (met uitzondering van satelliet uitzendingen) is een gevolg van een uitspraak van de Hoge Raad Dit hoogste rechtscollege in ons land bepaalde dat Buma/Stemra auteursrechten mogen eisen van kabelexploitanten Niet veel later kwamen beide partijen tot een ak koord over de hoogte van de ver schuldigde auteursrechten WIJZIGINGEN Het tarief van de CAI in Leusden heeft sinds het korte bestaan van deze antenne-inrichting reeds di verse wijzigingen ondergaan Bij de start van de aanleg van het nieuwe kabelnet werd uitgegaan van een tarief van ƒ182,- per jaar (15,18 per maand) Aan dit tarief werd echter door het ministerie van Economische Zaken goedkeuring onthouden Het departement was het eens met de wijze waarop het CAI-tarief was berekend, maar vond de daaruit voortvloeiende prijsstijging te hoog ten opzichte van het tarief voor de oude (wijk)ka- belnetten Daarop besloot de ge meenteraad dat voor 1984 een abonnement ƒ148,- moest kosten (12,33 per maand). Het tekort dat daardoor zou ontstaan bij het ge meentelijk CAI-bedrijf diende in 1985 en 1986 geleidelijk opgehe ven te worden Voor volgend jaar was het tarief bepaald op 168.- per jaar (14,- per maand) en voor 1986 op/186,- (15,56 per maand) Door de nogal ingrijpende uit spraak van de Hoge Raad zijn deze tarieven in de prullenbak terechtge komen Voor 1986 zal een CAI- abonnement dicht tegen de ƒ200,- gaan kosten als de auteursrechten ook dan worden doorberekend. Met ingang van januari vol gend jaar worden zoals bekend de abonnementsgelden voor het gebruik van de CAI per kwartaal geind door het Amersfoortse gas-, water- en CAI-bedrijf, tege lijk met het in rekening te bren gen bedrag voor het water. Het aangaan en opzeggen van een CAI-abonnement kan per maand gebeuren. n een onzer verslaggevers) EUSDEN-In de Leusden- kerken is maandag circa 200 gulden ingezameld voor de aktie „Eén voor Afri ka". De meeste kerken waren van een uur of twee 's mid dags tot 's avonds negen uur open. Het bedrag van de ker ken brengt de totaalop brengst in Leusden op onge veer 90.000 gulden. In de Marcuskerk (geref herv.) kwam het meeste geld binnen, namelijk ruim 8000 gulden. In de RK-kerk te Ach terveld werd bijna 6.700 gul den aan giften ontvangen en in de RK-kerk te Leusden dik 4.600 gulden. De Dorpskerk (geref./herv.) in Leusden- zuid noteerde bijna 3800 gul den aan schenkingen. In de diverse kerken werden zon dag ook collectes gehouden voor het noodlijdende Afrika. De opbrengst daarvan is niet bekend. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - In de commissie openbare werken ruimtelijke ordening wordt komende dins dag het voorstel behandeld tot verkoop van grond in Hamershof-noord aan een be- legger (pensioenfonds). Op deze grond worden een supermarKt, postkantoor, winkels en wonin gen gebouwd. Naast dit project verrijst zoals bekend het Hema- warenhuis. Woensdag was het voorstel aan de gemeenteraad, dat dus eerst in de commissie aan de orde komt, nog niet klaar Vandaar dat op dit LEUSDEN - De Rooie 'rouwen uit Leusden heb- en gisteravond het initiatief enomen een bliksemaktie ondernemen naar aanlei- ling van de recentelijke ver pachting in Leusden. Zij loen dit in eerste instantie loor middel van een inte- (enlijst, die zo groot moge- ijk als advertentie in de .eusder krant van donder- lag 6 december wordt ge kaatst. Met de tekst: „Weer een vrouw in Leusden ver kracht. Wij zijn ontzet en hevig verontwaardigd. Wat kan er gedaan worden om vrouwen te beschermen? Wij willen veiligheid voor vrouwen, willen zij iedereen, zowel mannen als vrouwen, oproepen deze aktie te on dersteunen.'' Bij voldoende belangstelling wordt na deze aktie de werkgroep „vrou wen tegen verkrachting" op gericht. Uw naam en een bijdrage in de advertentie- kosten kunt u bij de volgen de adressen afgeven: Ineke Jansen, Hakhorst 12. Ans van Kemenade, Haver land 8. Corri Verduin, Maria Stuart- laan 1. Onafhankelijk IBDUI nieuwsblad voor de gemeente Leusden IPUUI Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus den. Familieberichten en losse advertenties 40 cent per mm Bij kontrakten belangrijke korting Leusderheitjes 1.29 per regel (43 cent per mm) Losse nummers: 75 cent per stuk OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9 00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17 00 uur geopend Zaterdags gesloten ACHTERVELD - Maandag avond hield Auto Motor en Bromfietsclub Achterveld een bijzondere ledenvergadering. Deze vergadering was uitge schreven omdat het voortbe staan van de vereniging aan een zijden draad hangt. Drie be stuursleden hadden te kennen gegeven dat zij uit het bestuur wilden treden. Het was tot heden niet gelukt om nieuwe bestuurs leden aan te trekken. Voorzitter Lorist verklaarde zijn aftreden alsvolgt: ..Twee jaar gele den heb ik al te kennen gegeven dat ik mijn functie zou neerleggen Ik kan niet meer de nodige motivia- tie opbrengen om het werk als voorzitter èn bestuurslid te doen De andere twee bestuursleden, secretaris H Lamaire en bestuurs- na i Born konden in verband met hun werkzaamheden ook niet meer voldoende tijd vrij maken voor het bestuurswerk. „We zijn een goed draaiende vereniging met 72 leden en zijn zeker op financieel gebied niet armlastig Daar zich op her haalde oproepen geen kandidaten gemeld hadden werd deze verga dering belegd. Het zal er deze avond om gaan of men nieuwe bestuursleden kan vinden Zo niet dan zit er niets anders op dan de vereniging op te heffen Met drie bestuursleden is het ondoenlijk het werk voort te zetten.'' aldus de voorzitter. Door enkele aanwezi gen werden diverse suggesties ge daan Na enige discussie lukte het om de secretaris nog een jaar te behouden Hij zal de toekomstige secretaris inwerken Tevens werd voorgesteld het aantal ritten per seizoen te verminderen In geval van een nieuw bestuur blijven het er zeven De heren G. Vink uit Barneveld en H van Druten uit Achterveld verklaarden zich bereid om in het bestuur plaats te nemen. Mogelijk zal er ook nog een vrouw aan het bestuur worden toegevoegd Op voorstel van H Schopping zal zij administratie gaan doen Het voort bestaan van de vereniging was hiermee veilig gesteld T. Born was 18 jaar bestuurslid, de heer K. Lorist 16 jaar bestuurslid waarvan 10 jaar voorzitter, en de heer H Lamaire is ook 16 jaar als bestuurs lid werkzaam. De taakverdeling zal onderling door het bestuur worden geregeld Het nieuwe bestuur zal dan op de jaarvergadering die zal plaats hebben op 4 februari 1985 aan de leden worden voorgesteld moment niet bekend voor hoeveel de grond verkocht gaat worden aan de belegger De grondverkoop in Hamershof- noord is overigens het enige be langwekkende punt op de agenda van de commissievergadering An dere onderwerpen zijn groenplan Rozenboom, twee voorstellen tot verkoop van bouwkavels. informa tie door de wethouder en de rond vraag De vergadering op dinsdag 4 december begint om 20 00 uur Plaats van handeling is het ge meentehuis LEUSDEN - 'Sinterklaasje kom maar binnen met je knecht en inderdaad de Goedheiligman bracht een bezoekje aan Speel- en Recreatievereniging Blijhof Wie zou de roe Krijgen en wie de gard? De spanning is van de gezichten van de kinderen af te lezen Al met al viel het gelukkig reuze mee en waren de kinderen erg ingetogen met de komst van de beste Sint Met een tovenaar, een landloper en een boef werden de kleintjes kostelijk vermaakt in het toneelstuk 'Het duveltje m 't doosje - Mr dr Jan den Tex op een uil mei 1978 daterende toto (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De beroemde Leusdense jurist en histori cus mr. dr. Jan den Tex is afgelopen zondag overle den. De heer Den Tex is 85 jaar geworden. Mr. dr. den Tex genoot onder meer gro te bekendheid vanwege zijn biografie van Johan van Ol- denbarnevelt. Nog niet zo lang geleden verscheen van zijn hand „Onder Vreemde Heren", een beschrijving van de overheersing door Fransen en Munsters van de Nederlanden in de zeven tiende eeuw. Mr. dr. Den Tex vestigde zich in 1950 in Leusden, sa men met zijn echtgenote Klara den Tex-Weisz. Hier werkte hij aan de vijfdelige Van Oldenbarnevelt- biografie, die wereldfaam geniet. Tussen 1969 en 1978 was Den Tex verbonden aan de Universiteit van Syracu se, waar hij Amerikaanse studenten Europese ge schiedenis onderwees. Het overdragen van zijn grote kennis was een van de grootste vreugden in het le ven van mr. dr. Den Tex. De erudiete wetenschap per Den Tex heeft zich echter ook zijn hele leven lang op allerlei gebieden van het maatschappelijk leven be wogen. Zo was hij bestuurs lid en medewerker van „De Hollandse Molen", be stuurslid en medeweker van Natuurmonumenten Neder land, lid van het bestuur van de Internationale School voor Wijsbegeerte en secre taris van de Alliance Fran- paise in Amsterdam. Ook is mr. dr. Den Tex lid van de gemeenteraad van Leusden geweest tussen oktober 1955 en september 1958. Den Tex had vele vrienden in binnen- en buitenland. Mr. dr. Jan den Tex is vanmiddag begraven op de Algemene Begraafplaats te Naarden. LEUSDEN - De raadscommis sie welzijn onderwijs verga dert maandag 3 december om LEUSDEN - De Aartsdioces- sane Boeren- en Tuindersbond organiseert volgende week dins dag een ontspanningsavond voor haar leden. Dit gebeurt in De Til aan de Hamersveldseweg en de aanvang is 20.00 uur. Op deze avond zal een diaquiz gehouden worden Deze bestaat uit ongeveer 36 dia's van Leusden en Stoutenburg op 23 november en een aantal vragen over artikelen en mededelingen uit de Leusder Krant van 29 november en „Boer en Tuinder'' van 30 november Na de dia's zal er gelegenheid zijn voor eenvoudige spelletjes Voor deel name aan de spelletjes wordt inleg- geld gevraagd maar er zijn leuke prijsjes te winnen Donderdag 13 december zal de ABTB Hamersveld een afdelings vergadering houden die om 20 00 uur begint in De Til Spreker tijdens deze avond is de mr G J van Boven, advokaat, die zal praten over het onderwerp „verborgen gebreken bij vee". Ook kunnen er vragen op juridisch gebied worden voorgelegd Tevens zullen er enke le zaken betreffende de eigen afde ling aan de orde komen Belang stellende gezinsleden zijn uiter aard van harte welkom 20.00 uur in het gemeentehuis. Op de agenda staat het volgen de: 1 Opening 2 Notulen Vaststelling van het verslag van de vergadering gehouden op 5 november jl. (reeds in uw bezit) 3 Mededelingen. 4 Diverse onderwijskredieten. 5 Aanvraag ex artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 t.b.v. PC-lagere school „De Vallei" (stoelen, vitrinekast). 6 Aanvraag ex artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 t.b.v. r.-k. lagere school „Kinderland" (leermidde len). 7 Renteloze lening t.b.v. de EHBO-vereniging „Hamers veld". 8 Jaarrekening 1983 Stichting Federatieve Bibliotheek voorziening Leusden. 9 Rondvraag. 10 Sluiting. LEUSDEN - De rijkspolitie Leusden heeft woensdagmor gen 27 mensen - voornamelijk jongeren - bekeurd. Zij hadden of een verkeersovertreding ge maakt of voerden geen deugde lijke verlichting op fiets of brom mer. De bonnen werden tussen kwart over zeven en kwart over acht 's ochtends uitgeschreven. Ook werden vijf automobilisten aangehouden die het rode stoplicht hadden genegeerd De controles van de politie vonden plaats op de kruisingen Burg Beaufortweg Groene Zoom en Noorderinslag Groene Zoom Leusdense dommee schref boek over popmuziek. „De diepere betekenis van Yeah, Yeah, Yeah". Interview op donderdag pag. 3 Sportnieuws pag. 4/5 Sportscholen: meer dan alleen stoeien met gewichten en halters pag. 6 Loep op Leusden pag. 7 Kantlijn pag. 7 Autonieuws pag. 9 Filmpagina pag. 10 •Servicepagina pag. 11 DOKTERSDIENST: 03425-1222 LEUSDEN - Een inwoner van Leusden is binnen een maand twee auto's kwijtgeraakt aan de rijkspolitie. De wagens werden in beslag genomen, omdat de man het niet afleert dronken ach ter het stuur te kruipen. Binnen een maand is hij nu driemaal betrapt op het rijden on der invloed. De eerste keer kwam hij er met een proces-verbaal af Bij de tweede aanhouding werden zijn rijbewijs en auto ingevorderd. Niet veel later werd de Leusdenaar in een andere auto dronken gesigna leerd. waarna ook dat voertuig richting politiebureau ging De man zal zich moeten verant woorden voor de politierechter. (advertenties) PANNEKOEKEN- RESTAURANT „T JAGERSHUYS" voor de lekkerste pannekoeken Woudenbergseweg 15 Zeis»-Tel. 03404-13013 Geopend: di. t/m zo., van 12.00-20.00 uur. Rozendaallaan 9 Leusden-C. Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofd agent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur) Tel. 033-940691 Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is. kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr 03420-16141

Leusder Krant | 1984 | | pagina 1