Door Wilskracht Sterk behaalt eerste prijs Leusdense dominee schreef boek over popmuziek Ik vind Herman Brood niet mooi, maar herken z'n uitstraling van grote leider [k heb niet echt verstand an pop. Ik heb geprobeerd §Tverschijnsel te begrijpen" Kindercrèche bij Blijhof Bijeenkomst KPO Twee aanrijdingen langs Doornseweg bloedrode hemel DONDERDAG 29 NOVEMBER 1984 interview De diepe betekenis van Yeah Yeah Yeah door Marianne de Valck te zijn. Vooral veel geciteerden die ..enige hoop bieden". Van de ka tholieken daarentegen heb ik mets positievers kunnen vinden dan ..Een geloof dat je nooit meer kwijt raakt, omdat de angst erin gepompt is" (citaat van een tekstschrijver), en christenen, ofzij die op bijbeltek sten gelijkende uitspraken doen. getuigen vaak. maar indirekt De dominee moet hier hartelijk om lachen Zijn oecumenisch gevoel blijkt verder ontwikkeld dan die van de interviewer. Hij maakt zelden onderscheid tussen christenen en katholieken „Katholieken horen ook bij de christenen," zegt hij. ..De Jehova getuigen brengen inder daad hun boodschap luid en duide lijk. Onmiskenbaar is dat veel schrijvers een christelijke opvoe ding hebben gehad, waarbij het katholieke deel van de christenen; de liturgie met zang en handelin gen een grote rol laat spelen, en de „andere" christenen de teksten vaak meer nadruk geven De in vloeden van de kerk in het alge meen zijn duidelijk aanwijsbaar als inspiratiebron of stootkussen In het boek wordt ook een aantal Nederlandse groepen en tekst schrijvers aangehaald. Wat mij op valt is dat ik Boudewijn de Groot. Freek de Jonge. Het Goede Doel. Normaal en Robert Long niet alle maal consequent vind aansluiten bij de genoemde Engelse en Duitse groepen, zoals Simple Minds. Doors, U2. en Dio om er maar een paar te noemen „Dat zou kunnen, maar ik was op zoek naar Nederlandstalige tek sten en geeft direkt toe dat ik daarbij eigenlijk meer op mijn eigen smaak ben afgegaan Een jongen als Robert Long maakt teksten waar je lang over door kunt praten Wat hij zegt is hard en compromis loos. Maar de waarheid die hij zoekt is het waard om ernaar te luisteren." Gaat u zelf wel eens naar een popconcert en komt u overal bin nen met uw grijze.kuif? „Ik heb weieens een popconcert meegemaakt. Eén keer bij een concert van Vara's Popkaravaan werd me toegevoegd „Opa u weet toch dat er geen verzoekplatenpro- gramma van de E O te zien is? Meestal valt het reuze mee Er lopen meer vreemde vogels rond Tijdens die popconcerten is het fascinerend om te zien hoe jonge ren zich kunnen overgeven aan die muziek Een beleving zoals je in de kerk nog maar heel zelden tegen komt." Om de jongeren aan te spreken, stelt u nu voor om meer punkmu- ziek en heavy-effecten de kerk binnen te halen Dat is niet de bedoeling van de dominee. „Ik heb alleen begrip willen kweken voor wat de jeugd beweegt. Ik heb niet echt ver stand van pop. Ik heb gepro beerd het verschijnsel te begrij pen. Ik zou willen zeggen: „Luis ter nou eens". Herrie Veel van de genoemde tekst schrijvers. zangers, zijn de dertig gepasseerd Toch bestaat hun aanhang vooral uit tieners. Kan de ..wijsheid van de tekst" daarmee wel de wijsheid van de fan ge- ..Pop? Sommige dingen vind ik mooi. andere gewoon herrie. noemd worden? Zo ja hoe komt het dat er zo weinig popsterren zijn die de leeftijd van hun fans hebben. Zo nee. zijn de teksten in feite de spiegels van de dertigers? Hoe is dan de herkenbaarheid van de jongeren te verklaren, en de afstoot van toch ook al de dertigers (Zet die kolère heme uit). „Ik weet het niet. Dat heb ik mij nooit afgevraagd. Wel geeft een van de geïnterviewde jongeren een verklaring waarom die muziek zo hard moet zijn Dat is de enige manier om boven de herrie die al bestaat uit te komen'" Het boekje is een tijdverschijn sel. Komen er meer van deze boekjes „Ik weet het niet. Er zijn geen plannen, maar je weet maar nooit" Dertiger Kortom een intrigerend boek waarin naast de grote lijnen die de popmuziek ken de en kent, inzicht wordt ge geven in de „bezongen" hoop en wanhoop. En daar mee een tijdsbeeld aangeeft waar veel jongeren zich door aangesproken voelen. De do minee zegt een aantal malen zich goed te realiseren dat er veel commerciële pakkertjes tussen zitten en dat driekwart van de pop het moet hebben van de muziek. Maar toch begrip. Begrip voor die knal lend harde herrie, vreemde kronkels, kleding en kleuren, tussen de damp en het zweet. Het is waar. Te snel koos ik het andere net. Te vaak werd afgegaan op uiterlijk en voor oordeel. Keek ik eens selec tief, is het weer niet goed. Ik zal kijken, vooral luiste ren en proberen of ik iets van al dat niet altijd even gangba re Engels en Duits kan ver staan. Misschien krijg ik dan toch nog antwoord op die vragen waar ik mee ben blij ven zitten. Want ik ben een dertiger. ..Onder een bloedrode hemel is een uitgave van Het Boekencentrum te s- Gravenhage Prijs 15.90 Citaat uit het boek: ,,Pop is meer dan alleen maar een liedje zingen Ouderen pruimen de sterren en hun gedrag niet Zo laten ze zich meer uit over de artiest dan over de boodschap Ze ergeren zich zo aan de boodschapper dat ze aan zijn boodschap niet meer toekomen En dat is dom. LEUSDEN - Voor degenen met kleine kinderen die nog Sin terklaasinkopen moeten doen organiseert speel- en recreatie vereniging Blijhof aanstaande zaterdag een crèche voor kinde ren in de leeftijd van 3 tot en met 9 jaar. De kinderen kunnen om 9.30 uur gebracht worden en moeten om 12.30 uur weer opgehaald zijn. De oppasochtend kost 3,50; de le den van Blijhof betalen 2.50 per kind. LEUSDEN - Woensdag 5 de cember organiseert de KPO Leusden een koffieochtend in het Vrouwen Ontmoetings Cen trum 't Vooronder. De aanvang is 9.30 uur. Het is de bedoeling dat iedereen een ca deautje meeneemt ter waarde van maximaal 5,-. LEUSDEN - Langs de Doornseweg in Leusden deden zich woensdag twee aanrijdin gen voor. Eén gebeurde op de parallelweg waarbij een brom fietser en een VW-bus betrokken waren. De andere aanrijding vond plaats op het fietspad langs de Doornseweg tussen een bromfietser en een fietser. Als gevolg van het eerste onge luk. omstreeks 8 25 uur. moest de bromfietser, een inwoonster van Woudenberg, met een gebroken bovenbeen en enkele kneuzingen naar het ziekenhuis Zij reed naast een VW-bus toen deze de Buurt weg insloeg zonder richting aan te geven, aldus de politie Bij de tweede aanrijding, een kwartier later, moest de fietser met verwondingen aan het hoofd naar het ziekenhuis. Deze inwoner van Maarn was door een bromfietser geraakt tijdens het inhalen en daar door ten val gekomen. Dominee J. te Winkel. 11 Is het fan-zijn te vergelijken met het steun zoeken bij een bepaalde kerk? Dominee Te Winkel antwoord. „In de pop is het als in de maatschap pij, met dezelfde kenmerken, de zelfde uitwassen/mogelijkheden, moeilijkheden. Neem de on waarachtigheid van een Rolling Stone die vroeger tegen alles aan schopte en nu mooie sier maakt met de gevestigde orde en rijkdom in Monaco. Net als in de maatschappij Is het op dit ogenblik meer een hiernu- maals dan een hiernamaals. Pop geeft een levensgevoel weer en daarbij is het altijd moeilijk te onderscheiden wat het zuivere gevoel van de tekstschrijver is en wat de invloed van de commercie. Het bijwonen van een bijeenkomst van gelijkgestemden lijkt zo'n an dere menselijke behoefte te zijn. Daar hoort bij gezongen en ge danst te worden. Je wilt laten zien wie je bent, maar ook toetsen waar je bij hoort, met muziek en een soort liturgie. Heb ik goed begrepen dat anar chie van de jeugd u wel aanstaat? Citaat: ..Wetten ondermijnen het natuurlijk gevoel van verantwoor delijkheid". „Anarchie uitgelegd als het kritisch toetsen van de eigen verantwoor delijkheid, ja. Het gevoel dat het goed is dat jongeren nadenken over hetgeen ze voorgeschoteld krijgen. Het rebelse ja, het is toch heerlijk dat ze niet alles voor zoete koek slikken. Ik denk dat jongeren altijd al anders geleefd hebben dan de ouderen. Alleen eeuwenlang kon een generatie met zijn verworven heden rondkomen, nu gaan de veranderingen zo snel dat de tijds duur van een generatie niet meer voldoet. Kan pop schadelijk zijn? „Iedere boodschap kan een slech te of een goede invloed hebben. Ik spreek nergens een oordeel uit (Inderdaad, heel knap, mdv), want dan gaat iedereen die de laatste bladzijde gelezen heeft daarop zit ten en me vastpinnen van „hij zegt dat" Ik wilde onbevangen informa tie verstrekken." Daarbij realiseert ds. Te Winkel zich goed dat popmuziek maar één bron is en niet dé bron. De televisie, films, boeken en het weekblad Privé hebben ook invloed. Pop kan invloed hebben Bedenk maar hoe de teksten van bijvoorbeeld John Lennon veel mensen nog steeds bezighouden. Luisteren de jongeren wel naar de veelal Engelse teksten? „Dat is heel verschillend Er zijn groepen, vooral punkers, die de teksten zeker vertalen en analyse ren. Anderen, headbangers bij voorbeeld. gaat het vooral om de muziek." Is de groep waarvan een jongere een fan is. de spiegel van zijn ziel. met andere woorden kun je uit de teksten van de groep afleiden waar de fan staat tussen hoop en wan hoop? „Dat is moeilijk te zeggen. Alleen al omdat in de wanhoop soms zoveel hoop doorklinkt Het is een gege ven dat de wanhopige teksten ge- ACHTERVELD - Zondag 25 november werd door de muziekvereniging Door Wilskracht Sterk deelgeno men aan het bondsconcert- concours in het Achterhoek- se plaatsje Wehl. De muzikanten namen deel aan de eerste afdeling. Als inspeelwerk werd ge speeld „Air" van Jacob de Haan. Hierna werd het ver plichte werk „Divertimento" baseerd zijn op de dingen die in onze wereld gebeuren of dreigen te gebeuren Denk aan de smeekbe de van de Duitse popgroep „Laat de bom maar vallen", maar daar doorheen klinkt de hoop. dan heb ben we het maar gehad en kunnen we vanuit de vernietiging opnieuw beginnen. De jongeren zelf relati veren aardig Citaat van een van de geïnterviewde jongeren „Boven dien doet geen christen alles wat hem door de dominee in de kerk wordt voorgepreekt" Juist door de wanhoop, neerge legd in teksten van bijvoorbeeld van Eric ball ten gehore ge bracht. Als keuzewerk werd gespeeld „Choral and Rock- out" van Ted Huggings. Voor het verplichte werk werden 143'/2 punt toegekend terwijl het keuzewerk werd ge waardeerd met 133 punten. Deze prestatie resulteerde in een eerste prijs, een beloning voor de grote inzet van de vereniging onder leiding van dirigent Van Loo Joy Devision's-zanger Curtis, komt de tekstschrijver tot zelfdoding. Zou die invloed niet dodelijk kun nen zijn voor die jongeren die de teksten goed beluisteren? „De teksten van Curtis zijn zo intrigerend, geven zoveel fascine rende beelden op onze samenle ving. Veel jongeren volgen ze in derdaad nauwgezet, maar of daar beslissingen uit voort komen weet ik niet." Het viel mij op dat in verhouding veel van de door u genoemde tekstschrijvers nadrukkelijk de ver melding krijgen ..Jehova Getuige Nu dit concours achter de rug is zal de eerste groep jeugd bij het korps worden gevoegd, zodat er weer een groep nieu we leden kan worden opgeleid. Kinderen vanaf 10 jaar. maar zeker ook ouderen zijn van harte welkom. Degenen die er belangstelling voor hebben kunnen zich opgeven bij Wout van Hamersveld. H van Vian- denstraat 21. Achterveld, tele foon; 03425-1688 Dominee J. D. te Winkel uit Leusden heeft een boek geschreven, genaamd „Onder in bloedrode hemel", met als ondertitel „De hoop en wanhoop in de pop". Even icht ik dat eindelijk eens begrip werd gevraagd voor het fenomeen poppenliefdeen ippenmishandeling, maar één blik op de omslag was voldoende om mij ervan te irgewissen dat ik de betekenis van „pop" verkeerd had begrepen. Hoop en wanhoop in de popmuziek? Maar popmuziek is toch vooral kolére herrie i waarom bemoeit een dominee zich met deze, toch niet als trouw kerkbezoeker te lek staande, jongeren?!" Al lezend in de Bloedrode Hemel bleek maar weereens ie leuk en leerzaam het kan zijn, aan een onderwerp te beginnen waarvan je dacht je ;l een mening over te hebben gevormd. Want „Onder een bloedrode hemel" opende ior mij perspectieven en begrip, waarover het denken nog niet geëindigd is. Nieuwsgierig naar de schrijver („Zou het een dominee met een staartje in zijn haar n?") en naar zijn motieven, zocht ik hem op. <n keer bij een concert van a's Popkaravaan werd me toe- oegd opa u weet toch dat er n verzoekplatenprogramma de E O te zien is?" voor Elvis Presley, maar dat dat gebeurde hield mij wel bezig Ik herkende het gevoel van dwarsig- heid Bij het geven van katechese sprak ik met de kinderen over wat hen interesseerden Ik moest wel vaststellen dat hun belangstelling niet uitging naar de geëikte manier van bijbelstudie Daarom ben ik toen begonnen met het analyseren van songteksten, het laten uitwer ken en vormgeven door middel van dia's, muziek, collages. Gaander- weg kreeg ik toch het gevoel dat onze benadering voortgekomen uit een leer-leescultuur - wij kregen immers alle lesstof ingestampt of door middel van boeken aangereikt - niet aansluit bij de jongeren die veel meer kennis verwerven door middel van beeld en geluid. Daar om zijn de sleutelwoorden van de jeugd: uitstralen en overkomen." Wij hebben beelden leren zien als amusement diaseries van de familie op vakantie op Mallorca. Kinderen leren door beelden (we stelden vast: kinderen praten te genwoordig vaak in „striptaal", kin- voor insiders. De fans. de jongeren zelf. komen daarbij niet aan het woord. Ik wilde laten weten hoe ze zelf tegenover het gebeuren staan". Bent u zelf een popliefhebber „Sommige dingen vind ik mooi, andere gewoon herrie. Over het algemeen vind ik popmuziek in trigerend en 't geheel merkwaar dig. Ik vind Herman Brood niet mooi, maar ik herken zijn uitstra ling van de grote leider. Ik heb eens zo'n bijeenkomst bijge woond. Het was bijna een ere dienst. Dat is intrigerend. Ik volg het popgebeuren niet echt. Via mijn zoon blijf ik wel een beetje op de hoogte. Weet ik wie er bovenaan staan en zo." U gebruikte de vergelijking tus sen een popconcert en een kerk dienst? „Ja, de hele liturgiedienst. vooral zoals hij in de katholieke kerk gebruikelijk is (geweest), is in veel popconcerten duidelijk te herken nen, compleet met rituele slachtin- EUSDEN - Dominee J. D. Winkel, geboren in 1932, ft een keurig grijs kapsel, is eind jaren vijftig predi- t geworden, sinds 1974 Donden aan het Evangeli- e Centrum voor Gerefor- ïrde Kerken in Leusden is in 1977 gepromoveerd een proefschrift dat ging r de communicatie van evangelie in Nederland. iminee Te Winkel, hoe is het ir gekomen dat u een boek popmuziek ging schrijven? egt. „Toen ik predikant werd, ik ongeveer 25 jaar. Ik werd assen beschouwd, als leids- zelfs. Maar ik wilde mij niet i opsluiten in dat hokje. Daar ik altijd al last van gehad. Ik en ben nieuwsgierig, en waar- nhjk een beetje rebels. Ik be de door mijn leeftijd en mijn ie niet tot de teeners die toen ;nt afbraken of in zwijm vielen deren die goede en volledige zin nen formuleren komen steeds min der voor, lijkt wel). Naarmate de dominee zijn verhaal ging aanpas sen aan de uitdrukkingswijze van de jongeren, sloeg zijn verhaal beter aan. Toen bleek dat de jonge ren heel wat te zeggen hadden, waar het waard was om naar te luisteren, hoe schreeuwend de ver pakking ook soms is. ..Heeft u dit boek geschreven vanuit uw functie? De dominee: „Nee, als ouder, als nieuwsgierige En omdat zodra mensen eenmaal weten dat je in een onderwerp geïnteresseerd bent, je daar over aanspreken. Je kan dan een voorzet geven, geba seerd op gesprekken met jongeren en ervaringen Wanneer je het woord „pop" laat vallen lijkt het dikwijls wel of je ergens een ventiel opentrekt. De mensen gaan erover praten, avonden lang Maar er was nog een reden: de popbladen han teren een jargon alleen gebruikelijk gen soms. Vergelijkbaar, maar an ders uiteraard der op In dc pop t

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3