I Sportscholen: meer dan alleen stoeien met gewichten en halters leusder krone Honderden Leusdenaren doen aan fitness SPORTSTUDIO LEUSDEN SPORT 2000 LEUSDEN ENTHOUSIASTELIN GEN STOEIEN SLANK ALS DOCH TER CORRIGEREN sport DINSDAG 27 NOVEMBER 1984 (Van eén onzer Medewerkers) LEUSDEN - Als paddestoelen schoten sportscholen, sportstudio's en fitnessloka len eind jaren zeventig uit de grond. Een ontwikkeling die nauwelijks te stoppen leek en waar geen eind aan kwam. De één had zijn deuren nog maar net geopend of de ander zag bij wijze van spreken op de andere hoek van de straat een dergelijke broodwinning ook wel zitten en haakte gretig op de uit Amerika overgewaaide sport(bewegings)rage in. In een betrekkelijk kort tijdsbestek had bijna iedere gemeente in Nederland, groot en klein, een sportschool of hoe deze etablissementen der edele (kracht)sport ook betiteld worden. In Leusden bleven we dan ook niet lang verstoken van een dergelijke sportvoorziening. Amersfoorter Theo Jansen zag in 1979 als eerste kans om een krachthonk op poten te zetten die later onder de naam Sportstudio Leusden verder bekendheid kreeg. Daarna was een krachthonk in kerkdorp Achterveld van de grond tilde. En sinds 1983 timmert Roeland van de Voorde in zijn riante accommodatie vlakbij de Hamershof een krachtig aan de weg in zijn prima geoutilleerde lokaliteit, genaamd Sport 2000 Leusden. Dat deze nieuwe ontwikke ling op sportgebied geen „een dagsvlieg" bleek te zijn, bewij zen de huidige sportscholen van heden ten dage. De econo mische recessie, de bezuinigin gen en de toenemende werk loosheid hebben op het ont staan en de groei van dergelijke sporteve ondernemingen geen (nadelige) invloed gehad. Inte gendeel. De cijfers en de be langstelling spreken boekde len. De sportscholen vulden het bekende gat in de markt en blijken in een grote behoefte te voorzien. En de commercie wist er ook wel raad mee door ons er herhaaldelijk op te wijzen dat we met z'n allen nogal onge zond met het lichaam omsprin gen en dat het hoog tijd wordt om wat aan je figuur te doen. Joggen en trimmen waren, naast de gezonde voeding die via de ether de Nederlandse huiskamer werd ingeslingerd, de eerste verschijnselen en ei genlijk de voorlopers van wat tegenwoordig zich een andere vorm sportscholen afspeelt. Al thans dat werd duidelijk toen we bij beide sportscholen in Leus den in verband met het 1- en 5-jarig bestaan eens pols hoogte gingen nemen en beide sportschoolhouders over het reilen en zeilen, het wel en wee, van hun dagelijkse sportieve beslommeringen uitvoerig aan het woord lieten In chronologi sche volgorde hieronder het relaas van het bezoek aan bei de sportlokaties. „Natuurlijk is er sinds de op richting, oktober 1979, wel een en ander veranderd," begint de inmiddels in Leusden woonach tige Theo Jansen zijn verhaal. Het begon allemaal aan de Ha- mersveldseweg. „In een klein schuurtje achter een woonhuis aldaar had ik meer voor de lol samen met enkele vrienden een „krachthonk" ingericht. Op een gegeven moment (1980) werd deze ruimte te klein en de over last voor de omwonenden te groot, omdat de belangstelling voor deze (nieuwe) tak van sportlitness en krachttraining, steeds maar groter werd," weet de sportschoolhouder zich te herinneren." We moesten, of be ter gezegd ik moest naar een ander onderkomen in de ge meente Leusden uitkijken omdat de andere het risico om een „echte" sportschool van de grond te tillen niet zo goed aan durfden. Ze zagen het toch meer als een hobby en liefhebberij dan als broodwinning. Ik zag er ech- ren, hoe gek dat ook klinkt, niet vereist. De wildgroei onder de sportscholen en fitnessruimten vooral aan het eind zeventiger en in het begin van de tachtiger jaren is daarmee meteen verklaard Daar komt waarschijnlijk verandering in, denkt Theo Jansen. ..Er gaan al stemmen op. de huidige staatsse- cretans Van de Reijden is daar een fanatiek voorstander van Eisen stellen aan de vakbekwaamheid Het éénjarig bestaan van Sport 2000 Leusden ging niet ongemerkt voorbij De leden werden op een roos en een consumptie getrakteerd, terwijl Roeland en zijn moeder overladen werden met kado s Bij Sport 2000 kan men ook ,.whirlpoolen daarbij een fraai figuur te krijgen Het merendeel hield zich met de gewone krachttraining bezig dat onder te verdelen is in fitnesstrai- ning en powerlifting Om met dit laatste te beginnen Het powerlif ting is een heel specifieke kracht sport waarbij het kniebuigen met (zware) gewichten, het deadliften en het handdrukken de vaste on derdelen zijn. Momenteel doen zo n acht heren aan deze kracht- sporttak. Ik heb speciaal voor deze .krachtpatsers" een Powerlift- vereniging in het leven geroepen (feb. '84) en me als lid van Konink lijke Nederlandse Krachtsport Bond (KNKB) aangemeld. Twee leden hebben inmiddels aan po- werlift wedstrijden' deelgenomen En niet zonder succes." laat Theo Jansen enigszins joviaal weten. Het is een zeer select gezel schap binnen de sportschool. De belangrijkste en grootste groep houdt zich met fitnesstraining be zig. Lekker ontspannen in groeps verband werken aan een gezond lichaam door te trainen met lichte gewichten, terwijl bij de gewone taekwon-do, een soort Koreaans karate Eenmaal in de week zijn een twaalftal jongens in gymzaal De Heerd onder leiding van Ri chard Terwijn (2e dan) actief. Vier leden hebben inmiddels de gele band veroverd. Het laatste nieuwtje dat Theo Jansen te vertellen heeft is het feit dat sinds kort een sportmasseur aan de sportstudio verbonden is die bij het minste of geringste blessureleed zijn activiteiten kan ontplooien Sportstudio Leusden, Berken laan 34, is dagelijks (behalve zondags) geopend van 10.00- 12.00 uur en van 14.30 tot 22.00 uur. Voor meer informatie kan een ieder zich bij de Sportstudio vervoegen. In 1983, zaterdag 29 oktober ter wel brood in. Trouwens het was toch beter dat één man zich met dit nieuwe fenomeen ging bezighouden. En toen de kans zich voordeed om een gedeelte van een garage op de hoek van de Zwarteweg en de Berkenlaan te huren en voor dit doel te gebruiken, stond de oprichting van een officiële sportstudio niets meer in de weg," vertelt Theo Jansen. Zijn baan als me dewerker op de afdeling fysio therapie in een Amersfoorts zie kenhuis gaf hij daarvoor graag op. In oktober 1980 startte Theo Jansen na een korte interne ver bouwing in het nieuwe pand met zijn activiteiten. Al gauw kreeg zijn ..sportbedrijf" de naam Sportstudio Leusden Naast de gebruikelijke vestigingspapieren beschikte de toenmalige ..Keientrekker" over enkele NSF-diploma's die bij het runnen van een sportschool van pas kunnen komen en tot een verantwoorde aangelegenheid ma ken. Toch zijn deze laatste papie Roeland van de Voorde in een begeleidende rol. van mensen die van plan zijn een sportschool of iets in die geest op poten te zetten, is het begin van waarschijnlijk een lange reeks maatregelen. Het is nog toekomst muziek maar dat er in de verre, misschien zelfs naaste, toekomst dingen gaan veranderen staat voor als een paal boven water," aldus de Leusdenaar ,,Er zijn in de loop der tijd al heel wat sportstudio's dicht gegaan omdat de eigenaren geen of weinig kennis van zaken had of bijvoorbeeld de concurrentie met „krachthonken" uit de naaste om geving niet aankonden." Op de vraag of er in Leusden met z'n 25.000 inwoners en een immense hoeveelheid sportclubs na de komst van Sport 2000 animo voldoende is voor twee fitnessloka len, anders geformuleerd heeft Sportstudio Leusden als eersteling aan dit firmament sinds de oprich ting van een tweede lokaliteit een terugslag gekregen, antwoord Theo Jansen „Ik ben destijds be gonnen met ongeveer 70 personen hetgeen in de beginperiode, toen alles nog in de kinderschoenen stond, een respectabel aantal was. Langzaam maar zeker nam de interesse toe In 1983, na de uit breiding had ik ineens zelfs 200 sporters die wekelijks, soms dage lijks. binnen de muren van mijn sportstudio hun vrije uurtjes spor tief kwamen doorbrengen met het beoefenen van Fitness, bodybuil ding en krachttraining. En dat was eigenlijk iets teveel van het goede Want enerzijds kon ik het zelf niet zo goed meer bijsloffen en overzien en anderszijds was de ruimte, on danks de verbouwing, eigenlijk te klein om al die enthousiastelingen te herbergen. Na de komst van Sport 2000 is dit aantal (gelukkig) wel wat teruggezakt, omdat Roe land van de Voorde, die ook bij mij gesport heeft, in zijn fraai acommo- datie meer te bieden heeft Dat is duidelijk, dat ben ik me echt wel bewust Maar met het huidige le denbestand dat zo rond de 150 mannen en vrouwen schommelt ben ik dik tevreden Natuurlijk kan het nog beter - vooral overdag is er nog ruimte in overvloed - maar met dat probleem.als dat überhaupt een probleem, is. kampt iedere sportschoolhouder. Ik ben tevreden zoals het nu gaat. Er zal altijd wel Theo Jansen van Sportstudio Leusden wat te wensen zijn, want het zou een slechte zaak zijn als dat niet zo was. Er is tussen Sport 2000 en Sportstudio Leusden een gezonde rivaliteit. Iedere accommodatie heeft zijn eigen charme Er zijn verschillen, met name in het les senpakket en de randvoorzienin- gen. Daarop is ook de prijs voor de cursussen gebaseerd, zodat je kunt stellen dat de Leusdenaar in de gelukkige omstandigheid ver keert naar eigen inzicht en eigen draagkracht een keuze te maken Er is op dit gebied voor elk wat wils, om nog duidelijker te zijn Wat heeft Sportstudio Leusden te bieden? Theo Jansen zegt „In de beginperiode was het enkel en alleen stoeien met gewichten o a in de vorm van bodybuilding. Dat wordt echter door een zeer beperkt aantal personen beoefend Ik ben met de Sportstudio bij de Neder landse Body Building Federatie (NBBF) aangesloten waardoor de leden aan officiële wedstrijden kun nen deelnemen als zij daar tenmin ste toe in staat zijn en het talent bezetten. Want er gaan heel wat jaren en trainingsuren overheen om die geweldige spiermassa's en krachttraining, beoefend door het resterende aantal, zwaardere ge wichten gebruikt worden. „In 1983". vervolgt Jansen, „toen ik na een winter van hard werken de leden een grotere ruimte kon aan bieden, zijn er enkele wijzigingen en uitbreidingen opgetreden. Er kwam een zonnebank bij, het krachthonk werd aanmerkelijk gro ter, terwijl het cursussen-pakket met aerobic-dance aangevuld werd. Dat was een nieuw verschijn sel dat niet alleen door sportscho len maar ook gymnastiekverenigin gen en dansscholen, geïntrodu ceerd werd. Toch was het niet de aerobic die insloeg als een bom maar het aerobic-fitness dat zich in een opmerkelijke belangstelling kon verheugen Een mixture van aerobic (beweging) en fitness (ge wichten). Vooral bij dames was dit niieuwe fenomeen in trek. De pure aerobic werd door twee dames in een gymzaal in Leusden gegeven terwijl de aerobic-fitness in kleine groepjes binnen de muren van sportstudio gehouden werd. Zowel voor het aerobic als het fitness werd deze nieuwe tak van geduch te concurrent die niet meer weg te denken is," aldus Theo Jansen Naast dit specifieke „krachtsport' -gebeuren, startte de Leusdenaar vorig jaar met om precies te zijn, werd er In Leusden aan de Hamersveldse- weg een tweede sportschool ge opend. Roeland van de Voorde was de initiatief-nemer en werd de eigenaar van dit nieuwe „sportcomplex". Het voormalige pand van een antiquair, werd eigenhandig met hulp van een groot aantal vrienden en kennis sen in een sportaccommodatie omgetoverd. Over belangstel ling had Roeland van de Voorde op de openingsdag zeker niet te klagen. Het was een drukte van belang. Zo n duizend Leusdena ren kwamen de nieuwe moderne sportschool, Sport 2000 ge naamd, met een bezoek vereren. In groepjes werden de belang stellenden door het gebouw ge leid. „Het was enorm en boven alle verwachtingen", zegt Roe land. „Het is altijd afwachten geblazen hoe de mensen reage ren maar de loftuitingen waren die dag niet van de lucht." De sportschool mag er zijn en kan gezien worden. Een grote een geriefelijke ruimte waarin de gewichten en andere attributen ondergebracht zijn, vormt het belangrijkste gedeelte van het complex. De aerobic-gymzaal, de zonnekamer, het relax gedeelte met Whirlpool, dompel bad en sauna, riante kleedka mers en niet te vergeten de cen traal gelegen bar annex ontmoe tingsruimte maken „Sport 2000 Leusden" toe een aardig geheel waar het voor de echte kracht patser en degene die onder be geleiding aan zijn of haar figuur en conditie wil werken, prima toeven is. De peuterspeelzaal die in het woonhuis, aan de voorzij de gesitueerd is, is helemaal uniek en binnen de muren van een sportschool nog niet eerder vertoond. Dinsdag 1 november gingen ter stond de cursussen van start. Hoe kwam je ertoe om een Sportschool te beginnen, was de eerste echte vraag die Roeland te beantwoor den kreeg „Ik had in het verleden al eerder een dergelijke sportieve onderneming geëxploiteerd, maar dat deed ik met een stel vrienden Dat vond ik echter niet de beste oplossing zodat ik op een gegeven moment besloot, daar een punt achter te zetten. Ik had me voorge nomen om in Leusden en omge ving eens goed uti te kijken naar een gebouw dat geschikt zou zijn om voor mezelf te beginnen. Het heeft enige tijd geduurd, voordat ik wat gevonden had, tenminste dat dacht ik. Ik kreeg een optie op een pand in De Biezenkamp, waar ze nu volop aan het bouwen zijn, maar door problemen bij de aannemer die destijds die de bedrijfspanden zou bouwen, is dat niet doorge gaan. Even later viel het oog op het pand aan de Hamersveldseweg, tegen over De Hamershof. Na eni ge onderhandelingen ben ik er uiteindelijk in geslaagd om het be drijfsgebouw en woonhuis van een voormalig antiquair te kopen. „Ik nam natuurlijk wel een groot risico, maar nu het zo geweldig draait heb ik daar helemaal geen spijt van." Hoe ziet Roeland de toekomst van de sportscholen in Nederland? „De sportscholen zullen volgens mij altijd blijven bestaan omdat de mensen in Nederland zeer bewust met het lichaam willen omspringen De commercie speelt daarbij een belangrijke rol door de mensen er bij herhaling op te wijzen dat ze knap ongezond bezig zijn en dat het hoog tijd wordt bijvoorbeeld de moeder zo slank wordt als haar dochter en vader zijn dikke (bier) buik kwijtraakt. Kortom, via recla me wordt de mens op zijn gebreken gewezen en aangespoord om iets sportiefs te gaan doen. Daarnaast worden mensen met specifieke klachten door artsen naar sport scholen verwezen om onder des kundige leiding van hun overtollige vetmassa's of rugklachten af te helpen De sportscholen nemen op dit gebied dan ook zeker een voor name plaats in. Hierbij komt nog het feit dat de gemiddelde Neder lander over steeds meer vrije tijd komt te beschikken om wat voor achterliggende reden ook Dat is een van de oorzaken waarom het bedrijven van deze sport zich in een grote belangstelling kan ver heugen. Het is een vorm van vrijetijds-besteding. Op vrijetijds besteding bezuinigen de mensen als laatste, is mijn indruk. Wat is bij Sport 2000 de grootste publiekstrekker? „De medisch goedgekeurde sauna Veel sportscholen moeten bij gebrek aan ruimte zoiets ontbe ren Daarmee heb ik een belar >e streepje voor op de rest. Na s. paar maanden bleek al da B sauna die ik had laten plaats* klein was en niet aan de vraag 0' voldoen. Onlangs heb ik een g s< re sauna laten installeren D e naast is het dompelbad erin whirlpool na een uurtje kei el trainen een heerlijke ontspanni |S mogelijkheid en dan ook bij leden in trek De kinderopvan de maandag en woensdag is de dames bijzonder plezierig, wijl de moeders op wat voor m< dan ook aan hun conditie en fi] sleutelen, worden de peuters genaam beziggehouden. De parkeergelegenheid is zeker verband ook de moeite vai vermelden waard. Tenslotte worden in de bar tacten uitgewisseld en kunne) leden informatie inwinnen en drankje en diverse shakes gen. Mijn moeder is daar sti aanwezig om de mensen te te staan en te helpen. In verzorgt ze voor mij de gi administratie. jta 4 d] •"i i Welke cursussen worden ei geven en hoeveel personenl) daar zoal mee bezig? Roe antwoordt: „In totaal staan o veer 300 leden bij ons inges* ven. Zo n 200 daarvan houden met fitness bezig, dat wil ze< het trainen met lichte gewichtei het figuur te corrigeren dan wt conditie op te vijzelen. Ik voorzi leden van advies en geef ze b leiding over wat ze wel en (aan)kunnen Ik wil dat er j gewerkt wordt want anders i binnen afzienbare tijd je geen i baar resultaat. Een honderdtal aan aerobic of -aerohic-fj Voor aerobic-gym heb ik eei ciale ruimte waar degene cursus geeft met de diverse pen uitstekend uit de voeten De kleinste groep in de q school doet aan bodybuilding, geveer 10 man dat is een zware sport die veel training ve én doorzettingsvermogen D< binnen een jaar al een dis' kampioen in de gelederen Evert Wessels in de klasse tc kilogram (red - is een teker deze heren op de goede m< bezig zijn en is voor Sport Leusden een leuke opsteker Of er eigenlijk nog wat te we is? Overdag kunnen er nog g leden bij, maar dat is een vers*1 sel dat alle „sportondernemin op dit gebied aan den lijve oi vinden Er zijn de gehele dag r sen over de vloer 's Avond zaterdags is het druk en zit ik t< nok toe vol. Er bestaan plannei binnenkort met karate te begin Of dat werkelijk van de grond I is nog onzeker maar er be: interesse voor. Een deskun trainer op dit gebied is al voor den". Sport 2000 is van 9.30 tot 1 uur en van 14.00 tot 22.00 door de weeks geopend. Oj terdag gaat de deur om 14.(X dicht. Tussen de middag ku de leden vrijuit binnenlope trainen, maar dan is Roelani de Voorde niet aanwezig begeleiding te geven. Voor li matie over prijzen en derg« kan men terecht bij de s| school. Het krachthonk van Sportstudio Leusden Krachttraining wordt niet alleen door heren gedaan.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 6