Leusden mag volgend jaar 244 gesubsidiëerde woningen bouwen Handtekeningenaktie tegen verkrachting succesvol PRIJSSTUNT: ^^■SHIKTS NU 49; Daarna loopt aantal gestaag terug Spoorweg overgang donderdag weer dicht hultojt Vandaag in de Leusder Krant leusilei krant Een van de eerste 'J.Aj 5 DEC. 19» BDU m rTï n Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Vernielingen bij spoorwegovergang FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant Geen krant ontvangen? InaktujeSepunts, JAÓfj nozmacut vj Hoofdredakteur MARNIX KREIJNS Redaktie en administratie Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon 033-941495 bgg (03420-16141 Telex BDU 40261 Giro 871441 Abonnement 16,15 per kwartaal Uitgave BDU BV krant DINSDAG 4 DECEMBER 1984 - 16e JAARGANG NO. 63 (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De gemeente Leusden mag volgend jaar 244 gesubsidieerde woningen bouwen. In de jaren 1986 tot en met 1988 zal dat aantal per jaar aanzienlijk lager zijn. Aldus blijkt uit de verdeling van het gesubsidieerde wo ningbouwprogramma 1985 tot en met 1988 voor de Utrechtse gemeenten, zoals dat eind vorige week door de hoofdingenieur-direkteur (HID) van de Volkshuisves ting in de provincie Utrecht is bekend gemaakt. Ir. De Reus wees er bij die gelegenheid op dat het voor het jaar 1985 een harde toezegging betreft, terwijl het voor de jaren daarna om 'potentiële verplichtingen' gaat. Bij ongewijzigd rijks- en provinciaal beleid zullen deze een definitief karakter krijgen. Onlangs maakte staatssecretaris Brokx het landelijke bouwprogramma bekend, waarbij aan de provincie Utrecht voor de jaren 1985 tot en met 1988 in totaal 27.935 gesubsidieerde woningen werden toegewezen. Daarvan zijn er minimaal 14.462 bestemd voor de vier rijksprioriteitsgemeenten: de stad Utrecht (5506), de groeistad Amersfoort (6322), de groeikern Houten (2371) en Nieuwegein (een restant van 263). Nieuwe- gein houdt volgend jaar op groeikern te zijn. Voor de 44 (na 1985 dus 45) andere Utrechtse gemeenten heeft de HID dan nog de volgende aantallen gesubsidieerde wo ningen over: 2665 in 1985, 3247 in 1986, 3541 in 1987 en 4020 in 1988. Bij gesubsidieerde woningbouw gaat het momenteel wti zes categorieën: Woningwetwoningen, die worden gerealiseerd door oegelaten instellingen en gemeenten. De financiering wordt gedaan via rijksleningen. 2. Premie huur non-profit-woningen, die worden gerea liseerd door goedgekeurde stichtingen en toegelaten hstellingen; financiering via kapitaalmarktleningen. 5. Premie huur beleggers-woningen, die worden gerea- iseerd door institutionele beleggers. Premiekoop-A-woningen: koopwoningen tot een prijs van f 142.000,- (1984). De subsidie is afhankelijk van het inkomen. Premiekoop-B-woningen: koopwoningen tot een 5. vdA en D'66tegen structuurplan prijs van f 172.000,- (1984). De subsidie is afhankelijk van de hoogte van de stichtingskosten. 6. Vrije sector woningen met eenmalige bijdrage: huur- of koopwoningen, waarvoor het rijk een eenmalige sub sidie van f 6500,-geeft. Gespecificeerd naar die categorieën ziet de verdeling voor Leusden er als volgt uit: 1985: woningwet 15 non profit premiehuur 88 beleggers premiehuur 38 premiekoop A 40 premiekoop B 13 vrije sector met 50 1986: woningwet 30 non profit premiehuur 29 beleggers premiehuur - premiekoop A 40 premiekoop B 18 vrije sector met 43 1987: woningwet - non profit premiehuur 80 beleggers premiehuur - premiekoop A 30 premiekoop B 20 vrije sector met 30 1988: woningwet - non profit premiehuur - beleggers premiehuur 54 premiekoop A 30 premiekoop B 10 vrije sector met 30 (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De spoorwegover gang over het Ponlijntje, ter hoogte van de Maanweg gaat aanstaande donderdag (6 de cember) al weer dicht. Oor spronkelijk was het de bedoe ling om de overgang pas aan staande maandag weer af te sluiten, maar in verband met de voortgang van de werkzaamhe den is dit tijdstip vervroegd. Zoals bekend wordt de spoorweg overgang in de Groene Zoom/Roo van Aldewereltlaan momenteel gereconstrueerd. Eigenlijk zou het daarvoor nodig zijn geweest de overgang enkele weken achter elkaar te sluiten. Maar een aantal ondernemers van het winkelcen trum 'De Bieshaar' in Leusden- Zuid tekende hier bezwaar tegen aan Daarop besloot het gemeen tebestuur om de overweg rond Sint-Nicolaas open te houden Eerder dan verwacht gaat ze nu weer dicht De spoorwegover gang zal vanaf donderdag nog on geveer een week dicht blijven PvdA als Tegenpartij pag. 3 Mininatuurtje pag. 3 Algemene Beschouwingen pag. 4 en 5 Sport pag. 6 en 7 LEUSDEN - De handtekeningen aktie, die afgelopen donderdag is gestart naar aanleiding van de recente verkrachting in Leusden, kan volgens de Rooie Vrouwen van de PvdA nu al een succes worden genoemd. Zodra de aktie bekend werd. heb ben veel mensen de contact adressen gebeld voor het opvra gen van handtekeningenlijsten waarmee ze de boer op konden gaan. Verder belden mensen, aangesloten bij diverse groeperin gen Zij gaan hun leden oproepen de aktie te ondersteunen In de raadsvergadering afgelopen don derdag stelde PvdA-raadslid Ans van Kemenade de aktie even aan de orde Zij vroeg de gemeente niet na te laten iets te doen ..om verkrachtingen in de toekomst te voorkomen" Ze doelde op maat regelen om bijvoorbeeld fiets- en wandelpaden 's avonds beter te verlichten Het verzamelen van handtekenin gen. die donderdag als een adver tentie in de Leusder Krant worden geplaatst, gebeurt volgens de Rooie Vrouwen om uiting te ge ven aan de verontwaardiging die bij veel mensen leeft over ver krachtingen Daarnaast moet de aktie een mentaliteitsverandering op gang brengen, aldus de Rooie Vrouwen in Leusden. Het is uit eindelijk de bedoeling een werk groep samen te stellen die slacht offers van verkrachtingen gaat be geleiden Ofschoon het initiatief tot de aktie vanuit de Rooie Vrouwen is geno men. zijn zij van mening dat de handtekeningenaktie niet persé partijgebonden mag zijn. In de praktijk is inmiHriels gphipken dat mensen van allerhande politieke pluimage hun handtekening (en een bijdrage in de advertentiekos- ten) hebben gegeven. Wie alsnog zijn of haar naam In de advertentie geplaatst wil zien en een vrijwillige bijdrage in de kosten wil leveren, kan woensdagochtend tot 12.00 uur bij de Leusder Krant terecht. n één onzer verslaggevers) USDEN - Zoals verwacht 'ft de gemeenteraad het uktuurplan Leusden vast- teld. Slechts PvdA en (samen vijf zetels) mden tegen het plan dat hoofdlijnen de ontwikke- van Leusden tot 1995 geeft. democraten en sociaal-de- craten hebben grote moeite de in het struktuurplan op- lomen mogelijkheid om na woningen te bouwen in gebied Langesteeg, ten zui- van de Schoolsteegbosjes, rnaast vindt de PvdA met ie, dat het plan een 'blauw- is voor later te ontwerpen temmingsplannen. En daar de PvdA niet aan. De raads- tie is van mening, evenals 6, dat in het noorden van sden ('t Ruige Veld en 't jt) genoeg ruimte is voor wo- bouw. „Met een prognose 180 te bouwen woningen jaar levert dat tot 1995 180 ingen op waarvoor Leus den, wat de ruimte betreft, niet naar het zuiden hoeft", aldus PvdA-woordvoerder Gert de Weerdt donderdagavond in de raadsvergadering in de (zoveel ste) discussie over het struk tuurplan. Het CDA. de grootste fractie in de gemeenteraad, is evenals PvdA en D'66 vóór een zo effectief mo gelijk gebruik van de bouwgrond in het noorden De fractie heeft echter de deur voor woningbouw in het zuiden van Leusden op een heel klein kiertje staan Daarom kon het CDA ook niet tegen het struktuurplan stemmen In dat plan wordt namelijk van eventuele woningbouw ten zuiden van de Schoolsteegbosjes gesproken bij 'aangetoonde behoefte', en pas na 1990 Een tekst in de geest van de CDA-opvatting Het CDA kon ook niet tegen het struktuurplan stemmen, omdat burgemeester en wethouders de christen-demo craten donderdagavond een 'waardevol kadootje' gaven Op uitdrukkelijke wens van de CDA- fractie werd de bestemming van het gebied 't Vliet in het struktuur plan gewuziqd Was het college Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden BOU Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus den. Familieberichten en losse advertenties 40 cent per mm Bij kontrakten belangrijke korting Leusderheitjes 1.29 per regel (43 cent per mm). Losse nummers: 75 cent per stuk OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR Ons kantoor. Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur geopend Zaterdags gesloten Evelien Blom c.s al tegemoet ge komen met de omschrijving 't Vliet geheel of grotendeels te be stemmen voor woningbouw, don derdagavond vervielen vervol gens de woorden 'geheel of gro tendeels', zodat er nu staat dat 't Vliet een woonbestemming krijgt Voor het CDA heel waardevol om dat daarom het moment van het aan snee komen van bebouwing van het zuiden ver vooruit wordt geschoven De Partij van de Arbeid, die aan vankelijk erg gelukkig was met de keuze van het CDA voor 't Vliet als nieuwe uitbreidingswijk, was in de raadsvergadering minder vriendelijk voor de christen-demo craten. PvdA-woordvoerder De Weerdt ..Wij hebben de indruk dat ook het CDA niet voor 1990 naar het zuiden wil. Maar als men het struktuurplan vaststelt, dan geeft men zich over aan dat plan. niet aan woorden als „niet eerder rond 1990" en „in principe". Dat zijn leuke uitspraken maar het zijn geen besluiten Wij hopen dat men dat goed beseft". TOEJUICHEN Evelien Blom, fractievoorzitter van het CDA, liet weten dat het niet verantwoord is de deur naar het zuiden definitief dicht te gooien. „Er leven ook Leus- denaren na 1995", aldus Blom. Haar fractie toonde zich bijzon der tevreden over het feit dat de suggesties over de bestemming van 't Vliet overgenomen zijn. „Dat B&W die bestemming nog meer aanscherpt door de woor den geheel of gedeeltelijk weg te laten, kan ik alleen maar toe juichen", verklaarde de CDA- fractievoorzitter. Zij zei verder dat men er van ver zekerd kan zijn dat er alleen plan nen haalbaar zijn die voldoende onderbouwd en concreet zijn Op merkelijk was dat donderdag avond CDA'er Bram Vroon in een stemverklaring openlijk stelling nam tegen woningbouw in het ge bied de Langesteeg „Ik voel mij persoonlijk aangesproken door de argumenten over het natuurbe houd Ik vind ook niet dat er ge sproken kan worden over een waardevol en een minder waarde vol deel van de Schoolsteegbos jes, als het gaat om de aanleg van een nieuwe weg parallel aan de Hamersveldseweg". aldus Vroon die zijn fractie niet in verlegenheid wilde brengen en toch vóór het struktuurplan stemde „Er zitten ook goede dingen in het plan", was zijn argumentatie. BENADERING De VVD had niet zo veel toe te voegen aan hetgeen ze reeds vele malen eerder over het struk tuurplan heeft gezegd. Fractie voorzitter Sjef ten Berge wilde wel de indruk wegnemen dat de libe ralen zo graag woningen in het zuiden van Leusden willen bou wen. „Het zuiden is voor ons aan vaardbaar door zijn ligging, maar woningbouw daar mag alleen op langere termijn wanneer de nood zaak daarvan wordt aangetoond", verduidelijkte Ten Berge nog maals. In de richting van de men sen die Leusden nu groot genoeg vinden zei hij „Deze benadering spreekt ons niet zo aan Er blijft een plaatselijke woningmarkt Denk maar eens aan al die jonge ren die er in de toekomst op ko men" Harm Offereins (GPV/SGP) hield zijn kruit droog voor de algemene beschouwingen bij de gemeente begroting (zie elders deze krant) Hij stemde niet tegen, al had hij enige moeite met het veranderen van sommige uitgangspunten in het struktuurplan „We zeggen nu dat er meer woningen in 't Vliet gebouwd moeten worden, maar realiseren ons onvoldoende dat deze opvatting een vermindering van toekomstig werkgelegen- heidsgebied tot gevolg heeft", al dus Offereins. Uiteindelijk brak het semi-histo- risch moment aan dat de ge meenteraad door hoofdelijke stemming met 13 tegen 5 stem men het struktuurplan Leusden 1985-1995 vaststelde. LEUSDEN - Voor de tweede achtereenvolgende keer zijn bij de spoorwegovergang in de Maanweg, waar door een aanne mersbedrijf wordt gewerkt, ver nielingen aangericht. Werden eerst een pomp aangezet, bor den vernield en de tijdelijke ver keerslichteninstallatie onklaar gemaakt, afgelopen weekeinde moesten de verkeerslichten er opnieuw aan geloven. Sinterklaas zijn verjaardag is nog niet eens echt gevierd ol de eerste Kerstversieringen zijn reeds waarneembaar Met name winkeliers proberen drie weken voor Kerstmis hun klanten in de sfeer te brengen In De Hamershof zag fotograaf Janus Visser de eerste kerstbomen verrijzen (advertenties) Rozendaallaan 9 Leusden-C. Bram Vroon (CDA) ..Tegen wo ningbouw m zuiden, maar toch vóór struktuurplan TE HUUR: G«rMdacriapp«n - materialen en nog veel meer AMERSFOORT Induttnelerrein óe l«*tl Vanadiumweg 19 Tel. (033) 633182 HILVERSUM Tel (035) 41375 Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofd agent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19 30 uur). Tel 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is. kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr 03420-16141 rTHëTTTT I flJIT'fl m i M :ii ia Veenendaal, Hoofdstraat 10 Ermelo, Stationsstraat 108 Nijkerk, Singel 14 Amersfoort. Utrechtsestraat 10 Bameveld.J v Schaffelaarstraat 14

Leusder Krant | 1984 | | pagina 1