„Géén projectontwikkelaars in gebied 't Ruige Velt" Rioolrecht afschaffen „Vereenvoudiging afgifte van bouwvergunningen" ■eusder krant CDA in algemene beschouwingen: PvdA wil het weer onderbrengen in o.g.b. j) „Viering 5 mei op zondag betreurens waardig" Hamershof loopt uit de hand „Gemeentehuis is ontoegankelijk" „Op andere plaats tegen streekplan ageren" VVD in lauwe algemene beschouwingen: Fietsen in Algemene beschouwingen 1985 55 DINSDAG 4 DECEMBER 1984 Begroting (Van een onzer verslaggevers) LEUSOEN - De totale realisatie van de woningbouw in 't Ruige Velt mag niet aan een project ontwikkelaar worden opgedra gen. Bovendien moet in dat nieuwe plan aan de noordkant van Leusden-centrum niet vóór 1986 met de woningbouw wor den aangevangen. Die opvallende uitspraken doet de CDA-fractie in haar bijdrage aan de algemene beschouwin gen naar aanleiding van de be groting 1985. In het algemeen zijn de christen-democratische raadsleden tevreden over het door het college van B en W voor 1985 voorgestane beleid. Maar op het terrein van de ruim telijke ordening wil de fractie toch enkele punten duidelijk op de i gezet zien, zoals men dat in de laatste raadsvergadering ook bij het structuurplan deed. Daar komt men nu niet meer op terug, maar wordt de aandacht gericht op 't Ruige Velt, waar vanaf volgend jaar in totaal ruim 700 woningen gebouwd moeten gaan worden. De opmerking van het CDA, dat daar geen projectontwikkelaar aan te pas mag komen, is op zijn minst pikant. Enige tijd geleden heeft het college van B en W aan de in de Stichting Bouwteam Leusden verenigde plaatselijke aannemers laten weten, dat zij in 't Ruige Velt nauwelijks aan de bak zullen komen Het college heeft nog verplichtingen aan on der meer Eurowonmgen BV. Daaroverheen kwam het bericht dat de belangrijkste grondeige naar in 't Ruige Velt zijn eigen dom verkocht heeft aan een spe culant, die op zijn beurt in zee zou zijn gegaan met een project ontwikkelaar. Ontwikkelingen, die het CDA ken nelijk met lede ogen heeft gade geslagen. Volgens de Leusdense christen-democraten zijn er ver schillende argumenten om pro jectontwikkelaars uit 't Ruige Velt te weren. De gemeente zou de grip op het plan verliezen; de prij zen van de woningen zouden er hoger door kunnen worden, en het betekent een behoorlijke aan slag op de werkgelegenheid voor 7 Ruige Velt gezien vanaf de Randweg. Het CDA wil niet dat projectontwikkelaars zich op het gebied storten de plaatselijke en regionale aan nemers. Het CDA legt er de na druk op dat in 't Ruige Velt vooral goedkope huurwoningen moeten komen te staan In het kader van een 'voorzichtig uitvoeringsbe leid' zou er pas in 1986 gebouwd moeten gaan worden in 't Ruige Velt GOED FINANCIEEL BELEID Voor het overige klinkt er vooral tevredenheid door in de alge mene beschouwingen van het CDA De grondslag daartoe wordt gelegd door het 'goed financieel beleid' van het college. Maar naast wethouder Ummels (CDA) krijgt ook zijn collega Van Wou denberg (CDA) voornamelijk com plimenten van de eigen fractie. Op de door hem beheerde terrei nen van onderwijs, sociaal-cultu reel werk en sport is veel goeds tot stand gekomen, zo meent het CDA Waar het gaat om huisves ting wil het CDA wel eens weten, wat het college nou precies be doelt met 'doorstroming' en hoe het college denkt die te bevorde ren. Een kritische noot kraakt de CDA- fractie in zijn inleiding op de alge mene beschouwing Daar schrij ven Evelien Blom en haar fractie genoten: .Goede en tijdige voor lichting, op zo breed mogelijk ter rein naar de raad toe, is bijzonder noodzakelijk. Juist om in geza menlijk overleg naar creatieve oplossingen te zoeken. Wij con stateren dat het in het afgelopen jaar nogal eens is voorgekomen, dat ons gewichtige informatie te laat of in het geheel niet via uw college bereikte" Of de CDA'ers zich hiermee met name tot Ruim telijk Ordenings-wethouder Wa genaar (VVD) richten, is niet hele maal duidelijk. Ten aanzien van zijn tamelijk spectaculaire plan nen voor bijvoorbeeld een Huis van de Sport en een Amerikanen- wijk neemt de CDA-fractie een af wachtende houding aan De reali sering van een Huis van de Sport stelt het CDA afhankelijk van aan sluiting op de Rijksweg 28, terwijl huisvesting voor Amerikaanse soldaten niet op voorhand wordt afgewezen. „We wachten met be langrijk de discussie in de com missie af", aldus de fractie in overeenstemming met wat Eve lien Blom daarover eerder in de raadscommissie al zei. Wel blij ven de christen-democraten fel gekant tegen hoogbouw ten zui den van de Hamershof. Het CDA wil van het college weten wanneer de alternatieven voor het plan van stedebouwkundige Frans van der Werf op tafel komen LEVENSSTRENG Tenslotte blijkt het CDA be zorgd over wat er de laatste tijd met de Hamersveldseweg is ge beurd. Daarover schrijft de frac tie aan het college van B en W: ,,Wij stellen u voor om de ge-' hele Hamersveldseweg met zijn specifieke problematiek plan matig aan te pakken en op korte termijn voorstellen in de com missie RO aan te bieden. Juist deze levensstreng van de ge meente is de laatste jaren qua aanzicht en onderhoud tussen wal en schip geraakt." (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De aparte aan slag van het rioolrecht moet worden afgeschaft en weer ondergebracht worden in de onroerend goedbelasting. Deze o.g.-belasting moet dan volgend jaar worden ge handhaafd op het peil van 1983. Verder dient er een rui mere toepassing van de af schrijvingsmogelijkheden te komen voor belastingen en retributies. Deze voorstellen lanceert de raadsfractie van de Partij van de Arbeid in haar algemene be schouwingen over de gemeen tebegroting 1985. De PvdA doet deze financiële wijzigingsvoor stellen omdat ze weigert mee te doen aan de 'onevenredige af wenteling van de economische crisis op de (koopkracht)schou- ders van de laagstbetaalden en uitkeringsgerechtigden". Zoals gebruikelijk in haar alge mene beschouwingen besteedt de PvdA veel aandacht aan het financieel beleid van de ge meente Leusden. Eveneens ge bruikelijk is het van leer trekken tegen het reserveringsbeleid van burgemeester en wethouders. ..Met het reserveringsbeleid kun nen wij ons niet verenigen. Ook wij vinden het niet aangenaan om jaar in jaar uit dit belangrijke fi nanciële beleidsonderdeel aan de orde te stellen Maar wij zijn dan ook van mening dat het college hierin ernstig tekortschiet", aldus de Leusdense sociaal-democra ten Zij hebben uitgerekend dat ondanks de sombere voorspellin gen .tekorten, tering naar de ne ring, pas op de plaats") van B&W de totale gemeentelijke reserves Volgens de PvdA zit er voor 45 miljoen gulden in de gemeentelijke oude sok. van 12 miljoen gulden in 1976 zijn opgelopen tot ongeveer 45 mil joen dit jaar. ,,Ons oordeel", al dus de PvdA, ..over deze opeen hoping van geldmiddelen in ge meentelijke oude sokken blijft ge lijk aan de voorgaande jaren De inwoners van Leusden hebben de afgelopen jaren teveel belasting betaald en/of te weinig voorzienin gen gekregen. De term 'onge rechtvaardigde verrijking' van de gemeente ten opzichte van haar inwoners is hier ons inziens van toepassing" De fractie hoopt dat B&W er in slagen met een voor stel te komen dat op evenwichtige en verantwoorde wijze een reser veringsbeleid voor alle gemeente lijke taken omvat. GEEN PLAATS In het korte hoofdstuk 'ruimtelijke ordening' laat de PvdA onomwon den weten dat in de nabije noor delijke uitbreiding van Leusden geen plaats is voor de projecten Huis van de Sport en Amerika- nenwijk. „Om tegemoet te komen aan de wensen van onze eigen woningzoekenden is een zorgvul dig bebouwen van de schaarse grond in het noorden noodzake lijk". meent de Partij van de Ar beid. Voor deze fractie is de groei- stadstatus van Amersfoort een zeer belangrijk gegeven, ook voor wat betreft een deel van de toe komstige werkgelegenheid van Leusden Wat de plaatselijke win kelvoorzieningen betreft, zegt de PvdA dat ze van mening blijft dat en een kleine discount-super markt in De Hamershof moet ko men. Daarnaast moeten er één of twee wijkwinkels (buurtsteunpun- ten) gebouwd worden Deze zijn volgens de fractie nu extra wel kom door het verdwijnen van de rijdende S K-winkel. In de algemene beschouwingen maakt de PvdA-fractie haar be zorgdheid bekend over het beleid van B&W over het openbaar on derwijs. De PvdA kan zich niet vinden in het als richtsnoer ge bruiken van de adviesnota van de ex-schoolraad, aangevuld met het commentaar van het college plus dat van de commissie onderwijs, bij het bepalen van het beleid voor het openbaar onderwijs ..Het beeld", aldus de fractie. ,,dat op geroepen wordt van uw beleid maakt een rommelige en vage in druk" Aangedrongen wordt op een vernieuwde beleidsnota Dit mede vanwege ingrijpende onder- wijsverandringen door de invoe ring van de basisschool per 1985 BEROEPSKRACHTEN De PvdA stelt ook voor een klein team van beroepskrachten te formeren (en te betalen) voor de ondersteuning van het vrij willigerswerk in Leusden. Zo n team zou volgens de fractie het vele werk van vrijwilligers in de welzijns- en sportsector zeker ten goede komen „om waar no dig terug te kunnen vallen op voldoende, ook beroepsmatige, ondersteuning dicht bij huis". Volgende week, opdonderdag 13 december, wordt de gemeentebegroting ter goedkeuring aan de raad aangeboden. Onderdeel van deze begrotingsbehandeling vormen de algemene beschouwingen van de raadsfracties op het voorgestelde beleid van burgemeester en wethouders in het volgende jaar. Sinds een paar jaar worden die beschouwingen niet meertijdens de begrotingsvergadering voorgelezen, maar schriftelijk van te voren bij B W ingediend. Het college kan dan in alle rust de vragen in de algemene beschouwingen beantwoorden en schriftelijk aan de diverse fracties toezenden. In de begrotingsvergadering van 13 december krijgen de raadsfracties de gelegenheid, nadat ze eerst kort hun beschouwingen hebben samengevat, te reageren op de antwoorden van B W. Daarna is het weer de beurt aan het college. Vandaag in de Leusder Krant de belangrijkste zaken -naar de mening van de redaktie- uit de beschouwingen van CDA, VVD, PvdA, D'66 en GPV/SGP. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het feit dat 5 mei volgend jaar op zondag valt en ook op zondag ge vierd zal worden, betekent dat een aantal Leusdenaren niet aan de feestelijkheden kan deelnemen. Het college van B en W moet daar in een overleg met de Oranjever eniging aandacht aan schenken. Dat schrijft het GPV/SGP- raadslid Harm Offereins in zijn bijdrage aan de Alge mene Beschouwingen over de begroting 1985. Letterlijk schrijft Offereins ,.We be treuren het dat onze regering geen aanleiding heeft gevon den om de viering van de veertigste Bevrijdingsdag in 1985 naar maandag 6 mei te verplaatsen Zeker is het zo dat de zondag zich heel in het bijzonder leent voor herden kingen, waarbij dank en eer gegeven kan worden aan Hem die ons de vrijheid her gaf. Maar feestvieren vraagt ook veel extra inspanningen die bij voorkeur niet op zon dag dienen plaats te vinden. Velen die wel Bevrijdingsdag willen vieren zullen, vanwege het hogere belang dat zij aan de zondagsrust toekennen, niet mee kunnen doen aan andere feestuitingen". Naar aanleiding van een brief van de Nederlandse Vereniging tot Bevordering van de Zondagsrust en de Zondagsheiliging over het zelfde onderwerp liet burge meester J.W.M. Rademaker donderdagavond in de raadsvergadering weten, dat de viering van de vijfde mei een zaak is van de plaatselijke Oranjever eniging. „Zij zorgt voor de uitvoering daarvanaldus de burgemeester, die daar mee te kennen gaf dat de gemeente er niet veel aan kan doen. „Tenzij de rijks overheid bepaalde richtlij nen over de viering uitvaar digt", voegde Rademaker eraan toe. (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het fietsverkeei De Hamershof is zo langzau hand danig uit de hand gelop Dat vindt de fractie van CDA. In haar bijdrage aan de gemene beschouwingen 1! schrijft de fractie dat er oplossing voor dit proble moet komen. In de eersti gende vergadering van de we groep 'Economische Zak Consumentenbelangen Werkgelegenheid' moet er o gesproken worden, aldus CDA. Ook de VVD vraagt in haar schouwingen aandacht voor 'alom ergernis wekkende' siti tie van (brom)fietsers in Del mershof. (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - „Ons bereiken veel klachten over de be perkte openstelling van het gemeentehuis. Zo wordt het als bijzonder bezwaarlijk er varen dat vergunningen uit sluitend tijdens de ochtend uren kunnen worden afge haald". Aldus constateert de VVD-fractie in haar alge mene beschouwingen. De liberalen vragen burge meester en wethouders dan ook hoe het gemeentehuis toegankelijker gemaakt kan worden voor burgers die buiten de huidige openings tijden bijvoorbeeld een ver gunning wensen af te halen. (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - „Ik moet op een andere plaats tegen het streekplan Utrecht age ren". Met deze woorden verklaarde wethouder Jan Wagenaar van ruimtelijke ordening zijn afwezigheid vorige week op de inspraak avond in Leusden over het ontwerp-streekplan. Wagenaar: „Er is gesigna leerd dat ik niet op die avond aanwezig was. Dat was bewust. Ik had daar wel privé naar toe kunnen gaan en mijn mening kunnen ge ven, maar als bestuurder schiet je daar niks mee op. Ik ga als wethouder naar de provincie met het struktuur- plan Leusden onder de arm. Dan zal ik zeggen wat de ge meente van het streekplan vindt". Zoals bekend denkt de pro vincie in haar ontwerp- streekplan anders over de ontwikkeling van Leusden dan deze gemeente in haar struktuurplan heeft ver woord. Onder andere is de provincie niet gecharmeerd van eventuele woningbouw in het zuiden van Leusden. (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De VVD in Leus den wil komen tot een ver eenvoudiging van de afgifte van bouwvergunningen voor schuttingen, pergola's, car ports, muurtjes en dakkapel len. Dit schrijft de raadsfrac tie van deze partij in haar al gemene beschouwingen op de gemeentebegroting 1985. Aan burgemeester en wethou ders wordt een overzicht ge vraagd van de mogelijkheden die Leusden ten dienste staat om tot een vereenvoudiging te komen. „Wij menen", aldus de VVD, „dat het bijvoorbeeld mo gelijk moet zijn om per bestem mingsplan een aantal vaste keu zemogelijkheden aan te bieden voor de bouw van schuttingen, pergola's, carports, muurtjes en dakkapellen. De burger heeft dan een kwalitatief goede keu zemogelijkheid en kan in korte tijd in het bezit gesteld worden van de vereiste vergunning". In de - overigens lauwe - alge mene beschouwingen schrijven de. Leusdense liberalen verder dat zë in de nota van aanbieding bij de gemeentebegroting '85 de aandacht missen van B&W voor de ouderen. Daarom pleit de VVD voor een goed flankerend bejaar denbeleid Naar de mening van de fractie zou dat beleid als volgt moeten worden ingevuld: 1) het bouwen van aangepaste woon voorzieningen en het scheppen van andere faciliteiten waardoor een langdurige zelfstandigheid mogelijk wordt. 2) gebruik te ma ken van het zogenaamde twee weg-systeem van de CAI waar door in geval van nood 24 uur per dag hulp kan worden geboden DRUGS Voor het overige is de VVD erg tevreden over het gevoerde beleid van het college van B&W, waarin De VVD wil meer aandacht voor computeronderwijs op de scholen De Leusdense Montessorischool is het bezit van een les-computer. ze vertegenwoordigd wordt door wethouder Jan Wagenaar ,,De begroting 1985 toont aan, dat het in het verleden gevoerde beleid vruchten heeft afgeworpen", al dus de liberale fractie De VVD vraagt in haar algemene beschou wingen voor een paar dingen aan dacht. Zo wil ze de Algemene Po litieverordening (APV) aangevuld zien met één of meer artikelen op grond waarvan tot sluiting zou kunnen worden overgegaan van panden waarin drugs worden ge bruikt, verstrekt, verkocht of afge leverd De VVD-fractie wil deze aanvulling van de APV omdat ze zich niet kan voorstellen dat het drugprobleem ongemerkt aan Leusden voorbij zal gaan „Een zorgvuldig en attent beleid is noodzakelijk", menen de libera len In het hoofdstuk 'verkeer' wordt aandacht gevraagd voor de aan leg van een fietspad aan de zuid zijde van de Noorderinslag, voor zover de ruimte dat toelaat De VVD meent dat het bestaande fietspad met tweerichtingsverkeer overbelast raakt door de toename van het fietsverkeer naar De Ha mershof. Ook de vestiging van de streekschool zal gevolgen hebben voor de druk op fietspad langs de Noorderinslag. COMPUTERS Verder besteedt de VVD een ali nea in de beschouwingen aan het gebruik van computers op scho len. Vraag aan het college is of de gemeente geld wil reserveren om leerkrachten cursussen te laten volgen voor het omgaan mei ra puters. Ook zou er geld maakt moeten worden voor de hele of gedeeltelijke financier van de aanschaf van compu' op de scholen De liberalen den computers zo belangrijk dat die „in alle deelgebieden de maatschappij steeds meer intrede doen" en het onderv hierop nog maar weinig inspeel

Leusder Krant | 1984 | | pagina 4