gemene beschouwingen D'66: Meer controle op naleving nilieu- en hinderwetgeving' 'V/SGP uiterst kritisch in beschouwingen Eén miljoen gulden voor tructuurplan geweldige isser van gemeenteraad eense Export Award oor Alfred Benzon BV Regenboogschool blijft als basisschool voortbestaan leustien krant CDA: leg Leusden op foto's vast Meer arbeids plaatsen bij het onderwijs Tienerdisco in „De Geut' DINSDAG 4 DECEMBER 1984 begroting 5 één onzer verslaggevers) SDEN - Als het aan D'66 wordt in 1985 met voort- ndheid de controle op laleving van de milieu-en lerwetgeving uitge- fd. algemene beschouwingen wordt aan het college van emeester en wethouders aagd deze actieve rol, onaf- elijk van een eventuele bij- e van het Rijk, op zich te en. „Het is namelijk onbe- elijk dat Leusden slechts linaal de milieuwetgeving dienen toe te passen zolang enodigde financiële midde- liervoor niet van rijkswege n geleverd. Voorkomen is beter dan genezen", aldus de fractie van Ep Oostra in haar be schouwingen op de gemeente begroting 1985. D'66 toont zich tevreden met de wijze van begroten. ..Die is be langrijk verbeterd ten opzichte van voorgaande jaren. Naar onze mening wordt op een veel realisti scher wijze begroot dan in het ver leden het geval was De sterke fi nanciële positie van Leusden wordt beter aangegeven, waar voor wij onze waardering uitspre ken", meent D'66. Ook dit jaar geeft deze fractie kritiek op de rente-toerekening van 9% op nieuwe investeringen en aanwe zige reserves. Dit rentepercen tage vindt D'66 te hoog; 8% vindt ze reëler. HUURWONINGEN In haar beschouwingen vraagt Oostra's fractie of B&W bereid zijn een gedeelte van het over schot in het potje 'grondbedrijf' te gebruiken voor de financiering van de bouw van goedkope huur woningen. D'66 vraagt dit, omdat door het toewijzingsbeleid te wei nig woningwet- en premiehuurwo ningen in Leusden gebouwd kun nen worden. Wat de bestaande plaatselijke huurwoningen betreft, daarvan wil de fractie weten hoe veel er een huur hebben die bene den de geldende huurgrens ligt. ,,Een steeds toenemend aantal inwoners zou op grond van het in komen in aanmerking komen voor huursubsidie. Zij kunnen deze niet ontvangen omdat zij noodge dwongen een huurprijs moeten betalen die boven de huursubsi diewens ligt", aldus D'66 in de toelichting op de vraag In haar beschouwingen dringt de fractie er verder bij het college op aan het bestaande antennever bod in te trekken. De democraten constateren dat de moderne CAI door een zeer groot deel van de Leusdense bevolking bijzonder geapprecieerd wordt, maar dat voor een ander deel van de inwo ners de kosten voor ontvangst te hoog zijn. ,,Het is onaanvaard baar". meent D'66, ,,dat zij voor de ontvangst van de belangrijkste televisiekanalen aangewezen zouden zijn op een binnenhuisan tenne". D'66 wil een betere controle op de naleving van milieu- en hinderwetgeving INSPRAAK Onder het punt 'voorlichting en inspraak' doen Ep Oostra c.s. een opmerkelijk voorstel. Zij vragen aan B&W of het niet eens mogelijk is een informele voorlichtingsbijeenkomst, bij wijze van proef, voor de Leus- denaren te beleggen wanneer een belangrijk voorstel in de ge meenteraad aan de orde komt. „Ondanks alle goede inspan ningen blijkt bijvoorbeeld door het grote aantal bezwaarschrif ten dat op het laatste moment tegen het struktuurplan werd in- gediand, dat nog steeds niet de juiste vorm gevonden is om de burger beter te bereiken en mee te laten sprekenvindt D 66 die met belangstelling de be handeling van de inspraaknoti tie tegemoet ziet. léén onzer verslaggevers) paald niet op dat u de raad de tijd gunde zich volledig in de stukken te verdiepen". JA EN JA Een volgend punt van kritiek vormt de gang van zaken rond de komst van Hema en Albert Heyn. Offereins is gelukkig met de voort gang van de invulling van Ha- mershof-Noord, maar heeft wel zijn bedenkingen tegen de manier waarop het onderwerp behandeld is. Offereins ,,Een keuze tussen ja en ja is niet moeilijk als je dat van te voren weet. De indruk wek ken dat een advies op prijs wordt gesteld, zonder deze voorwaarde vooraf bekend te maken, is be paald minder fraai". Onder het kopje 'ruimtelijke orde ning' merkt de fractie van GPV/SGP op dat het opstellen van allerlei leuke plannen", waarvan de haalbaarheid gering is, wel eens erg veel (nutteloze) personeelsinzet ten gemeente huize zou kunnen vragen. „We denken hierbij onder andere aan de invulling van H2 met een woontoren, het sportpaleis in de Horst en, tot op zekere hoogte, de Amerikanenwijk in 't Vliet" (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Leg het huidige Leusden vast op foto's. Die suggestie doet de CDA- fractie in haar bijdrage aan de algemene beschouwin gen 1985 het college van B. en W. aan de hand. De be doeling is om een begin te maken met wat het vastleg gen van de geschiedenis van Leusden moet worden. Het CDA knoopt dit idee vast aan het plan van het college om te proberen om samen met de gemeente Amersfoort te komen tot een permanente expositie over het Kamp Amersfoort. Dat vinden de christen-de mocraten een prima idee, maar ze willen méér. „Onze fractie zal het op prijs stel len als ook andere mogelijk heden worden opgepakt om de geschiedenis van onze gemeente vast te leggen. Een eerste, niet zo kostbare aanzet zou kunnen zijn het op foto's vastleggen van het huidige Leusden." De CDA-fractie wil weten hoe het college daar over denkt. icoJóDEN - Het besluit van de gemeenteraad om meer dan miljoen gulden uit te geven voor het opstellen van een ktuurplan is een 'geweldige misser' geweest. Voor de ing van de groei van Leusden was een struktuurplan nodig: het zuiden is de enige mogelijkheid. Ook voor het stellen van het tempo van verdere woningbouw in Leus- heeft het plan geen enkele waarde meer: dat is, geheel 'an het struktuurplan, inmiddels vastgesteld op 180 wo- j"en en per jaar. Ook de uitkomsten ten aanzien van werkge- nheid zijn inmiddels om zeep geholpen: zonder enig ar- ent is de berekende ruimte gehalveerd. „Een betreu- waardige zaak". Die, niet malse, taal staat te le zen in de bijdrage van GPV/SGP aan de algemene beschouwin gen over de begroting 1985. Het is één van de vele kritische op merkingen, die Harm Offereins maakt. Hoewel hij het in grote lijnen eens is met het door B en W voor volgend jaar voorge stelde beleid, worden door het GPV/SGP-raadslid tal van ui terst kritische kanttekeningen geplaatst. Het begint al met de financiële pa ragraaf, waar Offereins het col lege zich wat al te sterk op de borst ziet kloppen Wat 'beschei dener' en daarmee 'sierender' had voor Offereins wel gemogen. Ook de behandeling van de be groting, zoals die dit jaar tot nog toe heeft plaatsgevonden, kan de goedkeuring van Offereins niet wegdragen „De geringe tijd die voor de behandeling in een aantal commissies was uitgetrokken, sa men met de extra grote hoeveel heid andere raadsstukken die u aan de orde stelde, wijzen er be- V Het struktuurplan kostte ruim één miljoen gulden. Een geweldige misser van de raad, vindt Offereins. Over de behandeling van ver- keersaangelegenheden is Offe reins evenmin erg te spreken „We blijven moeite houden met de ongestruktureerde behande ling van verkeersaangelegenhe- den Het is moeilijk voor te stellen dat dit het gevolg is van de over belasting van een bepaalde afde-- ling", zo staat er in de algemene beschouwingen van GPV/SGP. Offereins krijgt uit de tekst van de aanbiedingsbrief bij de begroting de indruk dat de gemeente het jammer vindt dat de gemeente zich heeft aangesloten op de Amersfoortse CAI „Ook de haast waarmee u de. het gemeentehuis ontsierende, schotel hebt ge plaatst roept vragen op". Tenslotte wijst Offereins er op, dat geen misverstanden moe ten bestaan over het hulpmid del. dat vroeger 'investerings staat' heette en thans 'budget programma' wordt genoemd. Als een projekt op die lijst ver schijnt, moet dat niet als een concrete toezegging aan de be langhebbenden worden be schouwd. Het betekent niet meer dan dat er geld voor is ge reserveerd voor het getal de ge meenteraad er toe zou beslui ten. Van 'gewekte verwachtin gen' - een begrip dat ook nog wel eens door het college wordt gehanteerd in dit verband - kan volgens Offereins geen sprake zijn. plaatselijk nieuws 'er Clement (rechts) ontvangt de Deense Export Award N HAAG/LEUSDEN - De se Export Award is dit jaar kend aan Alfred Benzon it Leusden. Vorige week deze onderscheiding, de sdaille van Prins Henrik van barken, uitgereikt aan di- Jr G. M. Clement van het ense bedrijf. De Export Award wordt jaarlijks door de Deense regering en het bedrijfsleven toegekend aan per sonen die zich bijzonder hebben ingezet voor de verkoop van Deen se produkten in Nederland. De heerCler. jnt kreeg de onderschei ding voor zijn inspanningen van de laatste jaren om de produkten van het oorspronkelijk farmaceutisch bedrijf Alfred Benzon uit Kopenha gen in ons land bekendheid te geven en op de markt te brengen. Het bekendste produkt van het Leusdens bedrijf is de Ben-Bits kauwgom. ACHTERVELD - Enige tijd gele den werd door het bestuur van de protestants christelijke la gere 'Regenboogschool' van het Ministerie van Onderwijs de mededeling ontvangen dat deze school aan de Jan van Arkelweg met ingang van 1 augustus 1985 voortgezet zal kunnen worden als basisschool. Hoewel het aantal leerlingen de laatste jaren erg klein was, heeft Den Haag toch de mening van het bestuur dat de school een toekomst heeft, alsmede het positieve advies van de ge meente Leusden, ondersteund. Vooral de mededeling van een aantal ouders die met ingang van 1985 hun kinderen op deze school onderwijs willen laten vol gen, is daarbij van doorslagge vend belang geweest. Als alles volgens verwachting verloopt, zal de Regenboogschool in augustus 1985 30 leerlingen tellen, ver deeld over een kleuter- en lagere school. Het is voor het eerst dat er in Achterveld protestants christe lijk gericht kleuteronderwijs kan worden gegeven. INSTANDHOUDING De wetenschap dat de school, na een moeilijke periode toch levens vatbaarheid heeft, stond woens dag centraal in de algemene le denvergadering van de schoolver eniging. Voorzitter W A. van Dijk wees de aanwezigen erop dat de in 1927 opgerichte vereniging, in welks statutaire naam ook de term 'instandhouding' voorkomt, toch een taai karakter toonde. Hij ging daarbij tevens in op het door het bestuur voorgestelde concept voor wijziging van de statuten om deze meer aan de huidige tijd aan te passen en zo ook de vereniging aantrekkelijker te maken voor de toekomstige leden Het voorstel werd door de stemgerechtigde aanwezigen unaniem aangeno men Penningmeester J. Blok gaf een overzicht van de financiële stand van zaken in 1983. De Regen boogschool heeft in de zomer van dat jaar het bouwvallige houten gebouw aan de Walter van Amersfoortstraat verlaten om zijn intrek te nemen in het complex waar ook de openbare lagere school Het Startblok is gevestigd Voor de omvang van de prot. chr school is deze ruimte momenteel te groot, wat zal veranderen als in de toekomst het aantal leerlingen toeneemt. Het huidige probleem van finan ciering ligt bij de vergoeding die per leerling wordt toegekend. Hierdoor moest de Regenboog school elk jaar een beroep doen op extra overheidssubsidie. Het Ministerie van onderwijs gaat in de toekomst de vergoeding aan bijzondere scholen op basis van materiële behoefte, aan de hand van de betrokken schoolruimte toekennen. Tijdens de rondvraag werd door een van de aanwezigen gewezen op de vele rommel die vaak op het plein en langs de groenvoorzie ningen te vinden is. Voor de me dewerkers van de afdeling ge meentewerken is het echter niet haalbaar om elke week een of twee keer de boej schoon te hou den, terwijl dit door de school evenmin regelmatig kon Hij zegde wel toe hierover overleg te zullen plegen Na een korte pauze werd het offi ciële deel van de vergadering af gewisseld met een instructie over 'Kind (en zijn ouders) in het ver keer' Namens de afdeling Leus den van Veilig Verkeer Nederland toonde bestuurslid van die afde ling, K. Dooijewaard een aantal dia's. Hierbij lichtte hij steeds toe waar de bewuste situatie over handelde. De dia's toonden, af hankelijk van de leeftijd van de modelstaande kinderen, verschil lende problemen die zich in het verkeer kunnen voordoen Naast deze toelichting gaf hij ook regelmatig aan waar met name in Achterveld dergelijke situaties kunnen optreden. Door zijn dage lijkse werk als politieman heeft hij een ruime ervaring in het verwer ken van deze informatie en kon hij de aanwezigen steeds weer wij zen op de verkeerde handelingen die in het verkeer uitgevoerd wor den Met nadruk werd er op gewe zen dat kinderen hun gedrag voor een groot deel laten afhangen van de voorbeelden die volwassenen hen laten zien Daarom is het zo belangrijk dat er in het gevaarlijke verkeer elke dag correct wordt ge handeld. In deze donkere tijd is een goede verlichting van bijv. de fietsen heel belangrijk maar ook de reflectie van kleding kan een grotere veiligheid geven Het minste wat de ouders kunnen doen is het regelmatig controle ren van de fietsen van hun kinde ren en zeker van diegenen die da gelijks de rit vanuit Achterveld naar omliggende plaatsen moe ten maken (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Ondanks alle sombere geluiden over verloren gegane arbeidsplaatsen in het onderwijs zijn er soms ook wel positieve zaken te melden. De staatssecretaris voor onderwijs en wetenschappen heeft de ge meente Leusden toestemming gegeven om opnieuw een extra leerkracht aan te stellen als ge volg van de maatregel waarbij leerkrachten moesten afvloeien omdat het vereiste aantal leerlin gen op een school niet gehaald werden, kwamen ook in Leusden leerkrachten op straat te staan. De minister heeft echter toe stemming gegeven om in Neder land 8000 van de aldus afge vloeide leerkrachten weer aan te stellen. Ook voor Leusden heeft dit positieve gevolgen. Als ge volg van de maatregel konden op twee openbare scholen ont slagen leerkrachten weer aange steld worden. Eén van deze scholen is de openbare lagere school „de Wegwijzer". Maandagavond werd bekend dat „de Wegwijzer" nog een extra leerkracht mag aanstellen. Het is al zeker dat dezeleerkracht ook het volgend schoolseizoen aan de school verbonden zal kunnen blijven. Het aanstellen van een extra leerkracht is mogelijk geworden omdat de school te maken kreeg met een tussentijdse stijging van het aantal leerlingen. In het kader van de zogenaam de „Werkverruimende Maatre gel" is er op de openbare basis school „de Bongerd" iemand aan de slag gegaan die zal wor den ingezet om allerlei hand- en spandiensten te verrichten op de school. LEUSDEN - Zaterdag 8 decem ber zal Open Jeugd en Jonge ren Centrum 'de Geut' alleen geopend zijn voor tieners tot en met 16 jaar. Van 19.30 tot 23.00 uur is er dan een tienerdisco gaande voor de jeugd van Leus den en omstreken. De entree voor niet-leden is f 1,50, voor leden f 1,-. Natuur lijk wordt er geen alcohol ge schonken en worden de prijzen van de frisdranken laag gehouden (f 1.-). Bij wijze van stunt wordt aan de bezoeker met de meeste introducees een taart uitgereikt Voor informatie kan er van woens dag t/m zaterdag tussen 16.00 en 17.00 uur gebeld worden naar OJJC 'de Geut', Zwarteweg 29 Tel. 033-946848 Vragen naar Astrid.Tedde of Marcel v

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5