omt nog wel gesprek met de gemeente toni kondigt een lang uridisch gevecht aan Stoplichten bij Pon-spoorlijntje Lekker ontspannen samen zwemmen VOS-cursus nog niet achterhaald V.X.. leusder krant Bijeenkomst Veilig Verkeer Dinsdag 11 december open informatieochtend BDU m rTl Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden ffl Geen krant ontvangen? Hoofdredakteur: MARNIX KREIJNS Redaktie en administratie Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon 033-941495 b.g.g. (03420-16141 Telex BDU 40261 Giro 871441 Abonnement 16.15 per kwartaal Uitgave BDU BV rkrant DONDERDAG 6 DECEMBER 1984 - 16e JAARGANG NO. 64 jn één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Boni Mark- n BV heeft een lang juri- sch gevecht met de ge- eente Leusden aange- indigd wanneer de grond Hamershof-noord wordt rkocht aan een belegger er winkelruimten en oningen op wil bouwen, dit woon/winkelcomplex il een Albert Heijn-filiaal orden ondergebracht. »n mogelijke tegenwer- ng van Boni kan beteke- »n dat AH, de andere win- Is, als ook de Hema, pas edio 1986 opengaan. Afgelopen dinsdagavond uitte heer J. Dekker van Boni Mark- n BV zijn dreigement over een ige juridische procedure in de gadering van de raadscom- £sle openbare werken en ntelijke ordening, gecombi- yd met de werkgroep ECW anomische Zaken, Consu- entenbelangen en Werkgele- nheid). In de vergadering was tvoorstel aan de orde om 2910 erkante meters grond in imershof-noord te verkopen n het Sociaal Fonds Bouwnij- rheid. De gemeente heeft deze legger bereid gevonden een implex te bouwen waarin ruim- komt voor een postkantoor irca 910 vierkante meters), een supermarkt (1000-1200 vier- inte meters), winkelunits (plus inus 600 vierkante meters) en jningen (bijna 40 stuks). De annen voor de invulling van jmershof-noord liggen van 7 22 december ter inzage (arti- II van de wet op de ruimtelijke dening) in het gemeentehuis. De heer Dekker van Boni Mark- liet dinsdagavond de ■J J. Dekker van Boni Markten BV. commissie- en ECW-leden weten dat zijn directie van plan is be zwaarschriften te gaan indienen in het kader van de tervisielegging Dekker ..Het zaakje ruikt We heb ben zelfs nog geen antwoord ge kregen op onze brief van 28 sep tember jongstleden aan de ge meente". In die brief maakte Boni bezwaar tegen de voorgenomen vestiging van AH. Volgens Boni was het CIMK-rapport. dat de keu ze voor een Albert Heijn in Leusden moet onderbouwen, toegeschre ven naar AH en dus verre van objectief te noemen Daarnaast maakte Boni duidelijk dat eertijds gemaakte afspraken over het bran chepatroon in De Hamershof ge schonden waren Het dreigement van Boni Mark ten aan het adres van de gemeente werd zeer diplomatisch opgevan gen door wethouder Jan Wage naar Hij nodigde de heer Dekker, als ook Centra-ondernemer Wim Wahle, uit voor een gesprek om eens te praten over de .toekomst mogelijkheden" van de beide be staande supermarkten in De Ha mershof. Wagenaar doelde daar mee op een mogelijke herverdeling van winkelruimte ten gunste van met name de Boni De heren Dek ker en Wahle toonde zich dinsdag avond bereid aan het gesprek deel te nemen. Raadslid Harm Offereins (GPV/SGP) maakte voor de duide lijkheid aan beide heren bekend, dat hij begrepen heeft dat er niet meer gediscussieerd kan worden over de komst van Albert Heijn ..Laat dat duidelijk zijn. Alternatie ven zijn niet meer bespreekbaar", aldus Offereins die een knikkende Wagenaar zag. VETTE JAREN Eerder had wethouder Wage naar uitvoerig het woord gericht tot de heer Dekker van Boni Hij ver klaarde dat de beantwoording van de brief van Boni onderweg is. ..Het schrijven met de vragen hebben we doorgespeeld naar het CIMK die de beantwoording zal doen", aldus de liberale wethouder Hij benadrukte dat de Rijksconsulent voor de han del geen negatief advies - zoals de heer Dekker tijdens de vergadering beweerde - heeft gegeven over de komst van AH naar Leusden. Wa genaar ..De Rijksconsulent heeft een negatief noch positief advies uitgebracht. Wat hij geschreven heeft is dit: ik kan geen keuze maken uit een grote of kleine su permarkt in Hamershof-noord." De wethouder zei verder, dat de ge meente rekening houdt met de mogelijkheid van bezwaarschriften van de kant van de Boni. De wethouder sprak de vrees uit dat het pas 1986 kan worden voordat de winkels in Hamershof-noord opengaan ..Tot die tijd zitten er nog een paar vette jaren voor u en uw collega's in", wierp Wagenaar de heer Dekker in de schoot VERPLICHTING Van de kant van de winkeliers vereniging in De Hamershof werd gevraagd of in de overeenkomst tussen gemeente en de belegger over de grondverkoop een clausi'; is opgenomen waarin de winkelt in het nieuwe complex worden verplicht lid te worden van de win keliersvereniging. Op dit moment zijn alle middenstanders in De Ha mershof verplicht lid en betalen jaarlijks een bedrag aan deze be langenvereniging voor het organi seren van evenementen in en verfraaiing van het winkelcentrum. ..Als de nieuwe ondernemers geen verplicht lidmaatschap krijgen op gelegd. profiteren ze wel van dit soort aktiviteiten zonder dat ze ervoor betalen. Het worden dan eigenlijk parasieten", aldus mid denstander Van Dijk dinsdag avond. Wethouder Wagenaar zeg de toe dat de gevraagde clausule aan de overeenkomst zal worden toegevoegd. PROCEDURE De plannen voor de invulling van Hamershof-noord liggen vanaf 7 december tot 2£ decem ber ter inzage in het gemeente huis. Wie bezwaar heeft tegen deze plannen - of onderdelen daar uit - kan die indienen bij het college van burgemeester en wethouders. Die bezwaarschrif ten worden dan gegrond of on gegrond verklaard, waarna alle stukken naar Gedeputeerde Sta ten verhuizen. Zij hebben uiter lijk drie maanden de tijd om hun oordeel erover uit te spreken. Worden de bezwaarschriften door B&W ongegrond verklaard en nemen GS een positieve be slissing over de plannen, dan kan uiterlijk begin april door de gemeente een bouwvergunning worden verleend aan de beleg ger en de Hema, die zoals be kend een warenhuis in Hamershof-noord gaat bouwen. Tegen de bouwvergunning kan bezwaar worden gemaakt via een AROB-procedure bij de Raad van State. In de regel is dit een langdurige procedure. I een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Bij de spoor- igovergang over de Ponlijn de Groene Zoom, komt een Tkeerslichtinstallatie te aan. De stoplichten worden iplaatst op de hoek van de J ao van Aldewereltlaan en Maanweg en zullen wor- n aangesloten op het be- ^iligingssysteem van de poorwegovergang. Na de constructie volgend jaar Ide overweg beveiligd zijn et half-automatische halve overwegbomen. Tot nu toe waren er alleen knipperlich ten. Inmiddels is er ook duide lijkheid over de bedragen, die de gemeente Leusden aan de Nederlandse Spoorwegen moet betalen in verband met de reconstructiewerkzaam heden. Voor de reconstructie zelf verlangt de NS een be drag van ruim 4,5 ton. Daar naast biedt de NS de gemeen te Leusden om de jaarlijkse exploitatielasten te voldoen in de vorm van een afkoop- Onafhankelijk IBDUI nieuwsblad voor de gemeente Leusden Buy Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus den. Familieberichten en losse advertenties 40 cent per mm Bij kontrakten belangrijke korting Leusderheitjes 1.29 per regel (43 cent per mm) Losse nummers 75 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR Ons kantoor. Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur geopend Zaterdags gesloten som. Die afkoopsom be draagt bijna 1,3 miljoen gul den. De jaarlijkse bijdrage, door Leusden tot in de eeu wigheid te betalen aan de NS, zou 85.500,- hebben bedra gen. Naar verwachting zal de gereconstrueerde (verbrede) overweg niet eerder dan be gin 1986 in gebruik worden genomen. Tegen die tijd moet ook de aansluiting van de Groene Zoom op de Maan weg, ter hoogte van het Pon lijntje, gerealiseerd zijn. (advertenties) PANNEKOEKEN- RESTAURANT „T JAGERSHUYS" voor de lekkerste pannekoeken Woudenbergseweg 15 Zeist-Tel. 03404-13013 Geopend: di. tfm zo., van 12.00-20.00 uur. SCHILDERSBEDRIJF Willem de Zwijgerlaan 8, Leusden-Zuld. Telefoon 033-940928. LEUSDEN/ACHTERVELD - Woensdagavond 12 december zal de afdeling Leusden van Vei lig Verkeer Nederland waaron der ook Achterveld en Stouten- burg resorteren, een bijeen komst houden. Deze bijeen komst zal plaatsvinden in café Buitenlust te Achterveld. Er zul len deze avond ook certificaten worden uitgereikt van de in Ach terveld gehouden verkeerscode- cursus. Daarna zal er ook nog een bingo worden gespeeld. Alle leden van Leusden, Stoutenburg en Achterveld zijn deze avond van harte welkom. (advertentie) Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18 00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofd agent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur) Tel. 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr 03420-16141. Foto: Janus Visser (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - In maart van dit jaar zijn ze er in zwembad Ba voort bij wijze van experiment mee begonnen het zwemmen voor zwangere vrouwen. Voor al die vrouwen, die zich met hun dikke buik liever niet meer in het gewoel van het vrije zwemmen begeven, maar het zwemmen toch als een heerlijke aanvulling op de zwangerschapsgymnastiek beschouwen. Iedere dinsdagmorgen wordt voor hen het water in het kleine instructiebad van Bavoort verwarmd tot 29 graden, zodat in een aangename temperatuur de oefeningen onder leiding van Marty Schona- gen gedaan kunnen worden Deze zweminstructrice, die ook bevoegd is tot het geven van watergymnastiek. leidt momenteel dertig zwangere vrouwen bij het doen van de oefeningen in het water. Uiteraard wisselen de groepen nogal eens van samenstelling, want langer dan een maand of negen houdt geen der deelneemsters het vol Met het zwangerschaps- zwemmen kan begonnen worden wanneer men zelf wil, het is niet noodzakelijk dat u drie maanden in verwachting bent. En doorgaan kan zo lang je het zelf plezierig vindt. Zo n zwempartijtje op de dinsdagmorgen duurt drie kwartier. Deelname kost f5,- per keer. Wie meer inlichtingen wil of zich wil opgeven kan bellen met hei zwembad Bavoort (940270) of met Marty Schonagen (631379). LEUSDEN - In Leusden zal opnieuw de mogelijkheid gebo den worden door de Werkgroep Volwasseneducatie een zoge naamde VOS-cursus te volgen. De cursus, die twaalf weken zal duren, vindt plaats in het Vrou wen Ontmoetingscentrum ,,'t Vooronder", op woensdagoch tend van negen tot ongeveer half twaalf. VOS staat voor Vrouwen Oriënteren zich op de Samenle ving maar ook voor Vrouwen Onderzoeken hun eigen stuatie. De achterliggende bedoeling van de cursus is een brug te slaan tussen de samenleving en de eigen situatie. Men probeert dit te doen door een aantal on derwerpen bespreekbaar te ma ken door en voor de aanwezige vrouwen. Onderwerpen als voor beeld zjn: opvoeding, werk, ge zondheidszorg, politiek, relaties en de eigen situatie. Door het uitwisselen van ervarin gen. opinies en ideeën toetsen de cursisten hun eigen opvattingen aan elkaar en proberen die te verrijken. De cursisten dragen gro tendeels zelf de verantwoording voor de invulling van de cursus door aan te geven wat zij van de onderwerpen bespreekbaar willen maken. Indien gewenst bestaat er de mogelijkheid een gastspreker uit te nodigen. Zo komen bijvoor beeld een advocaat en een op voedkundige iets over hun profes sie vertellen Het is daarnaast mo- geijk om op werkbezoek te gaan. naar het arbeidsbureau, de recht bank of de bibliotheek of zelfs een weekend weg te gaan EIGEN PROBLEMEN Natuurlijk kunnen bij het bespre ken van de onderwerpen eigen problemen ter sprake komen, maar de VOS-cursus is beslist niet be doeld om problemen op te lossen, laat staan problemen te maken. De begeleidsters, in de provincie Utrecht met Sociale Akademie en een aantal trainingscursussen, ge geven door de Stichtse Culturele Raad als achtergrond, zullen pro beren te voorkomen dat één be paalde mening als de juiste wordt gehanteerd. De bedoeling is juist t kweken van begrip voor en het kunnen omgaan met eikaars me ningen Daarom is het fijn als de groep uit minimaal tien. maar liever nog zo n vijftien vrouwen bestaat. Het aantal ervaringen en de ver scheidenheid in meningen is dan groter De VOS-cursus is opgezet om vrouwen de gelegenheid te geven zich bezig te houden met zichzelf en hun plaats in de samenleving, voor vrouwen die meer willen dan een oppervlakkig gesprek met de buurvrouw of de bakker, die wei eens willen weten hoe andere vrou wen over bepaalde zaken denken, vrouwen die vrouwen willen ont moeten. Vrouwen die de ruimte die zij thuis hebben en zich misschien vervelen of nutteloos voelen, willen vullen. Vrouwen van alle leeftijden nieuw of onbekend in Leusden kunnen aan een cursus deelne men. Jonge moeders die ondanks de kleine kinderen er weieens uit willen (voor kinderopvang wordt gezorgd), ervaren moeders die hun horiozon willen verbreden, oudere vrouwen die bij willen blijven en wat van hun ervaringen door willen geven kunnen zich opgeven. DOMMEMENSEN De VOS-cursus heeft voor veel mensen een wat verkeerd beladen betekenis gekregen Volgens de werkgroep Volwasseneducatie is de toeloop op de cursussen ook behoorlijk verminderd. De mening van sommige mensen dat de VOS- cursussen voor domme mensen bedoeld zou zijn. vinden de organi satoren onterecht. De VOS-cursus, stellen zij, is voor vrouwen die na willen denken of ze nu geëmanci peerd zijn of niet Voor veel vrou wen is de VOS-cursus een eerste stapje geweest tot verdere ont plooiing Men merkte dat voor je mening uitkomen zinnig kan zijn Vrouwen die een stapje verder willen kunnen zelfs naar de Open School gaan. Maar dit wordt door de organisatoren van de VOS- cursus niet als eerste doel nage streefd Al vinden de Leusdense begeleiders José Meyer en Doortje Caspers het prima als vrouwen de VOS-cursus als aanzet beschou wen tot verdere ontwikkeling De derde reden voor de teruggelopen belangstelling zou de economische teruggang kunnen zijn ,,De keuze voor de VOS-cursus of een nieuwe jurk Bij het inleveren, leveren vrou wen dikwijls het eerste in wat van hezelf is en dikwijls ongrijpbaar." Veel gemeentelijke sociale dien sten vergoeden de VOS-cursus aan bijstandsvrouwen. In Leusden gebeurt dat niet. wel valt 't cursus bedrag van 50.- onder de bijzon dere kosten regeling MOS-CURSUS De VOS-cursus blijft alleen be doeld voor vrouwen. Mannen moeten zelf het initatief nemen voor een MOS-cursus, die hier en daar in het land blijkt te bestaan. De groepen zullen ook niet gemengd worden, hoewel de helft van onze samenleving toch uit mannen bestaat. Man nen hebben volgens de organi satoren toch een andere plek in onze samenleving, vrouwen zit ten nog altijd in een achterstand situatie, vrouwen in mannenge- zelschap denken al snel dat de mannen het wel beter zullen zeg gen en als vrouwen eens knap uit de hoek komen lijken ze al snel mannelijk. Juist aan deze misverstanden wil de VOS werken, niet door de vrouwen tegen de mannen op te zetten, maar door de vrouwen op hun mondigheden en mogelijkheden te wijzen. Wie meer wil weten over de VOS-cursus kan vrijblij vend informatie vragen op dins dag 11 december tussen 9.00 en 12.00 uur in het Vrouwenont moetingscentrum 't Vooronder aan 't Erf. Sinterklaas was jarig pag. 3 Commentaar: gemeente kan wat doen voor veiligheid van pag. 3 vrouwen „We leven In een typische zondebokmaatschappij", zegt IKON-regisseur Philip Engelen in Interview op donderdag pag. 5 Zondag staat Roda-Achterveld op het programma Beide trainers aan het woord op pag. 7 Overig sportnieuws pag. 6/7 Loep op Leusden pag. 9 Filmnieuws pag. 10 Servicepagina pag.11 DOKTERSDIENST: TEL. 948111.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 1