interklaas was jarig Startblok brengt f 920.- op voor arm Ethiopië Een echte auto voor f 100.-? ugdherberg igeborg" k in de liter open Tuinvuil- aktie is beëindigd Elf premie- woningen verhuurd aan Amerikanen Winnaars Sinterklaas tekenwedstrijd Schrijfavond Amnesty Int. Tekenfilms bij Blijhof DE LEUSDER KRANT Commentaren Meningen Gemeente kan wat doen voor veiligheid vrouwen Lezing Geref. Bond Op initiatief van de leerlingen i De Leusder Krant en pasgeboren baby's NDERDAG 6 DECEMBER 1984 plaatselijk nieuws SDEN/ACHTERVELD - olen en peuterspeelza- de gemeente Leusden :e week uitgebreid en de verjaardag van Sin as gevierd. De Goed- nan had het druk om inderen en peuters te ken en een kadootje te HJterspeelzaal Nijntje wer- ;sdag Sint en Zwarte Pieten j en dansend begroet door iwezige kleintjes De zaal ■rsierd, de peuters hadden pieren mijter op hun hoofd ouders hadden zich uitge- om een boot voor Sin- 5 te maken. Het werd een stijn waarbij de kadootjes [braken usden-zuid was er gisteren de nodige opwinding rond de komst van de man uit Spanje. Hij was reeds met Zwarte Pieten in lagere school Loysder Hoek gearriveerd, maar miste de presentjes. Die wer den uiteindelijk door de overijverige rijkspolitie opgespoord en afgele verd op school. Sinterklaas was maandagmid dag al op bezoek geweest bij de kindertjes in Stoutenburg. Het feestcomité had de Goedheiligman uitgenodigd om dertig kinderen tot 8 jaar, verzameld bij de familie Van Dijk, met zijn komst te verblijden. De zeer jonge Stoutenburgers amuseerden zich enorm en waren verguld van het kadootje. Woensdagmorgen om negen uur zou de Sint een bezoek bren gen aan lagere school het Start blok in Achterveld. Vol verwach ting werd door de leerlingen naar de komst uitgezien. Maar er kwam geen Sint opdagen. Plot seling kwam een Piet de school binnenhollen al roepen: „Ik ben Sint Nicolaas kwijt". Ik heb over al gezocht en kan hem niet vin den". De Piet bleek na een op dracht van de Sint niet terugge komen te zijn, naar de plaats waar de Goedheiligman was. De ze was nu met de Hoofdpiet gaan zoeken naar zijn knecht. Ner gens te vinden. Maar waar bleef Sint nu. Uiteindelijk werd voor gesteld om maar naar buiten te gaan en daar Sint Nicolaaslied- jes te gaan zingen. Mogelijk dat die werden gehoord door de Sint. Plotseling kwam een auto van de politie met zwaailicht en sirene de Jan van Arkelweg oprijden Deze bleek de Sint en de hoofdpiet bij zich te hebben. Onder groot ge juich werden beiden verwelkomd. In de school gekomen kreeg de Piet, die weg was geweest, een flinke uitbrander. Verder deelde de Sint mee dat er vanaf donderdag nog een Piet zoek was Volgens de kinderen was deze donderdag avond wel op school geweest. Er was die avond het een en ander op het schoolbord geschreven. Plot seling gestommel boven de hoofden. Bleek de Piet die zoek was zich daar te bevinden. Nadat hij beneden gekomen was kreeg hij een flink standje van zijn baas. Piet was donderdag daar in slaap ge vallen. Toen alles was opgelost bleef de Sint met zijn knechten nog geruime tijd gezellig bij de kinderen van het Startblok Sint was samen met de politie op zoek geweest naar een verdwenen Zwarte Piet Hier arriveert hij bij 't startblok In een advertentie elders in deze krant geven enkele honder den mannen en vrouwen uiting aan hun ontzetting en veront waardiging over het feit dat onlangs op Leusdens grondgebied weer een vrouw werd verkracht. De vele sympathisanten van de door de Leusdense Rooie Vrouwen opgezette aktie zeggen veiligheid voor vrouwen te willen. En zij vragen, wat er gedaan kan worden om vrouwen te beschermen. Vorige week donderdag bracht het PvdA-raadslid Ans van Kemenade het onderwerp even ter sprake tijdens de raadsver gadering. Zij spoorde het college van B. en W. aan om „alles te doen en niets na te laten" om dergelijke verschrikkelijke misdrijven te voorkomen. Daarmee wordt het de vraag, wat er door de overheid gedaan kan worden om vrouwen te bescher men. Duidelijk is, dat geen enkele maatregel garandeert dat sexuele misdrijven tegen vrouwen voortaan niet meer zullen komen. Maar toch zou een meer doordachte inrichting van een woonplaats de risico's voor vrouwen verkleinen. Dat begint al op de tekentafel van de ontwerpers van nieuwe wijken. Leg geen vrijliggende wandel- of fietspaden aan door allerlei bossages. Zorg voor behoorlijke verlichting bij de wandel- en fietsroutes, en zo meer. En waar dat onvoldoende gedaan is, tref zulke maatregelen alsnog. Een overduidelijk voorbeeld van zo n situatie is de plaats, waar de laatste ve; krachting heeft plaatsgevonden. Het fiets pad langs de zuidkant van de Heiligenbergerweg buigt ter hoogte van de ijsbaan ver af van de autoweg. Het pad is tamelijk sober verlicht en struiken ontnemen het zicht vanaf de autoweg op het fietspad. Die situatie is mede ontstaan omdat een paar jaar terug een meerderheid in de gemeenteraad het nodig achtte om voor de veiligheid van de automobilisten de haakse bocht in de Heiligenbergerweg te verflauwen. Dat kostte een paar ton, maar de operatie omvatte niet het meeverhuizen van het fietspad. Het fietspad liet men liggen waar het lag en daarmee werd de fietsverbinding Amersfoort-Leusden met name voor vrouwen nog griezeliger dan ze al was. Een gemeentebestuur, dat zo bezorgd is om zijn gemotoriseerde inwoners, zal ook geld over hebben voor zijn fietsende ingezetenen. Laat de gemeenteraad daarom zo spoedig moge lijk besluiten om het fietspad dichter tegen de weg te leggen, geen struiken te plaatsen of te laten staan tussen rijweg en fietspad, en het fietspad zelf beter te verlichten. Het zou een eerste, niet onaanzienlijke verbetering zijn. isiaste kinderen bij Nijntje. )EN - De beheerder van tie- en conferentie-oord BORG'' in Leusden-Zuid, er P. F. Holst, heeft zijn leze winter opengesteld passanten", mensen die hier tijdens hun vakantiereis één of enkele nachten willen verblijven. Hij vult hiermee de leemte op die is ontstaan door de sluiting van de jeugdherberg in Amersfoort. De Nederlandse Jeugdherberg centrale (NJHC) houdt de meeste van haar eigen jeugdherbergen deze winter gesloten voor het rondreizend publiek. Voor de Amersfoortse jeugdherberg was deze wintersluiting al enige jaren van kracht. Slechts op plaatsen in het land waar ook in de winter nogal wat vakantiegangers verblij ven (voornamelijk afkomstig uit het buitenland), blijven er jeugd herbergen open. ifhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. schijnt elke dinsdag en donderdag. T( ifdredakteur: tiix Kreyns laktie: Hidewina de Boer ;par van Loo vering kopij en advertenties: het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur. het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur aktie en administratie: )or Leusder Krant. Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum Op dagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14.00 tot uur Telefoon 033-941495 nnementsgeld: 60 per jaar, 80 per half jaar. 15 per kwartaal hten bezorging: ibonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan ikt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag in 18.30 en 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u ikt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 1toestel 44 1ESTELLEN FOTO'S: meeste in de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u sstellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij uitbetaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld, met elijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, na waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per iplaar (formaat 13x18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 cm). unt ook contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, den-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- t u de gewenste foto('s) thuis. LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- tenkombinatie te Barneveld. Omdat Amersfoort wel degelijk een belangrijk knooppunt van in ternationale routes is, zowel over de weg (E8) als met de trein (D- treinen Engeland. Duitsland en Scandinavië) komt nu deze ver vangende voorziening Leusden- Zuid goed van pas Bij de VVV's in de regio en op de aanvoerlijnen naar Amersfoort zijn verwijsfol- dertjes beschikbaar waarop de belangrijkste inlichtingen worden gegeven zoals overnachtingsprijs en bereikbaarheid per openbaar vervoer e d "INGEBORG" is overigens het hele jaar door voor allerlei groe pen geopend' familiereünies en studiebijeenkomsten vinden er bijvoorbeeld met name ook in de winterweekenden plaats In de Kerstweek organiseert "INGE BORG" in samenwerking met de stichting AMFI-Holland een va kantieweek met een speciaal pro gramma voor blinden en slecht zienden behalve de bij deze week behorende meer traditio nele kerstviering staan er ook ex cursies, inleidingen en creatieve zaken op het programma. LEUSDEN - De winnaars van de Sint Nicolaas- tekenwedstrijd zijn bekend. Uit de grote stapel ingezon den tekeningen hebben Sint en twee Pieten de beste pla ten uitgekozen. Er zijn vier leeftijdsgroepen gemaakt waarin vier winnaars werden gekozen. Voor Sinterklaas en zijn Zwarte Pieten was dat nog een hele klus, omdat er erg mooi gekleurd en gete kend was. De Goedheilig man bedankt de kinderen die hebben meegedaan en felici teert de winnaars met de waardebon die ze inmiddels hebben gekregen en kunnen besteden in winkelcentrum De Hamershof. De uitslag is: 1 e prijs (waardebon van 30,- Martijn Boerhof (10 jrBas Landsdorp (7 jr.), Sabine Bok- ker(4jr.)en Wendy v. d Hoven (3 jr.). 2e prijs (bon van 25.-): Sander Boehlé (11 jr.), Irene van Doorn (8 jr.). Rogier Smal (5 jr.) en Francien Westerveld (3 jr.). 3e prijs (bon van 20,-): Lipsbeth van Putte (9 jrVi vian van Schagen (6 jr.), Brent Philips (5jr.) en Marjolein Stots (3.5 jr) 4e prijs (bon van 15,-) Ruurd Miedema (10 jr.), Hans Vollaard (7 jr.). Dorien de Graaff (4 jr.) en Mark de Graaff (2 jr.). LEUSDEN - Maandag 10 de cember (dag van de rechten van de mens) wordt de maandelijkse schrijfavond gehouden van Am nesty International afdeling LEUSDEN - Op donderdag 13 december zal ds. T. J. Kamer beek uit Hoevelaken voor de afdeling van de Gereformeerde Bond in Leusden een lezing hou den in het Trefpunt naast de Dorpskerk. De lezing zal gaan over het onderwerp: ,,De keuze van Mozes" naar aanleiding van Hebr II 24- 26. De aanvang van deze avond is 20.00 uur ledereen is van harte welkom Leusden. Er wordt geschreven voor mensen, die onrechtmatig gevangen worden gehouden en/ of gemarteld. Door middel van deze brieven wordt getracht te bereiken dat de betrokkenen worden vrijgelaten of een betere behandeling krijgen. Dit keer gaan de brieven naar de autoriteiten van Marokko, Oegan da en Afghanistan. Op de schrijf avond liggen voorbeeldbrieven in andere talen maar ook in het Ne derlands klaar om overgeschreven te worden. Briefpapier, enveloppen en postzegels zijn voorradig Om streeks 20.15 uur wordt een kort informatief praatje gehouden le dereen is van harte welkom op 10 december tussen 19.30 en 21.30 uur in de Hamersveldschool, Lij sterbeslaan 54 ACHTERVELD - Vrijdagmiddag werd door de leerlingen van de openbare basisschool het Start blok een verkoopmiddag geor ganiseerd. De opbrengst hier van was bestemd voor de actie Een voor Afrika. Een en ander is heel spontaan op gang geko men door de groep 5-6. Het team van de school stond hier geheel achter. De leerlingen van de school deden eerst mee aan het Foster Parentsplan. Er werd toen geld bijeengebracht waarmee een kind geadopteerd werd. Toen het contact daar voor beëindigd was, werd be sloten hieraan niet verder mee te doen. Men wilde nu een an dere actie ondersteunen, waar bij het initiatief bij de kinderen vandaan komt. Met de actie Een voor Afrika wer den door de leerlingen diverse ideeën geopperd om mee te doen en geld in te zamelen Het school team besloot de kinderen met hun actie te helpen Er werd wel ge steld dat diverse dingen die nu worden gedaan en geld opbrach ten, in het vervolg ook spontaan gedaan moeten worden zonder dat het geld opbrengt Zo werden er de afgelopen week veel klusjes gedaan en werd het idee geopperd om op vrijdagmid dag als weeksluiting een verkoop actie te houden. Alles werd door de kinderen zelf gemaakt. De ou ders mochten hierbij niet helpen Ze moesten zelf het resultaat zien en zelf de verantwoording dragen. Zo werd op eigen initiatief koffie gekocht bij de Wereldwinkel. Al les wat er gebakken was werd zelf gedaan Het ging helemaal om de persoonlijke inzet en het zelf doen. De actie is zeker een succes ge worden. Vrijdagmiddag konden de ouders van twee tot half vier naar de school komen waar de kinderen dan hun spullen pro beerden te verkopen Er was ver der geen ruchtbaarheid aan gege ven Gelukkig was er van de zijde van de ouders veel belangstelling en werd er veel verkocht. Alles was heel goedkoop gehouden De middag werd begonnen met een klein toneelstukje waarbij de Sint en twee Pieten (leerlingen van de school) op bezoek kwamen. In dat toneelstuk krijgt hij van de hele school een kadootje aangeboden voor zijn verjaardag. Als hij even wegloopt laat hij zijn boek liggen Kinderen zien dat en zetten ach ter de namen van de kinderen die in het boek staan een aanteke ning dat zij hun geschenk afstaan voor Ethiopië. De actie voor het arme Ethiopië bracht in totaal f 920,- op Het team en de leerlingen besloten om nu regelmatig een dergelijke actie te houden Er zal volgende maand een veiling worden geor ganiseerd en een braderie staat op het programma De opbreng sten hiervan zijn bestemd voor di verse goede doelen. Op deze ma nier worden de kinderen gestimu leerd een zeker verantwoordelijk heidsgevoel te kweken, en zo veel zaken positief te benaderen. LEUSDEN - De najaars tuin- vuilaktie is in de gemeente Leus den is afgelopen. Op de inwo ners van Leusden wordt dan ook een dringend beroep gedaan, op de speciaal daarvoor gecreëerde plaatsen geen tuinvuil meer te storten. De dienst gemeentewer ken konstateert steeds vaker dat tuinvuil permanent wordt ge stort. De afvoer hiervan werkt sterk kostenverhogend, terwijl de tuinvuilaktie juist kostenbe sparend moet zijn. Ook wordt steeds vaker ander afval dan tuinvuil aangetroffen op de tuin- vuilstortplaatsen, hetgeen weer sterk milieuvervuilend werkt. Het tuinvuil kan nu door de week van 9 00 tot 12.00 en van 13 00 tot 16 00 uur gebracht worden op de gemeentewerf Hamersveldseweg 105. Dit mag ook op zaterdagmor gen van 9.00 tot 12.00 uur Dit is kosteloos. Bovendien kan grofvuil tot een gewicht van maximaal 30 kilo op de ophaaldata voor grofvuil aan de reinigingsdienst worden LEUSDEN/CENTRUM - Wie zou dat niet willen: een echte auto voor honderd piek? Plus de kans op het winnen van nog 9 andere superprijzen als electronische apparatuur, reizen, een 21-delige encyclopedie enz. en bovendien meer dan 200 maandprijzen van o.a. kleuren-TV's, disc camera's, autoradio's en fietsen tot EHBO-sets, wekkers en verrassingsprijzen. Theoretisch kunt u twaalf prijzen winnen, wat met uw lot(en) „bent u er twaalf keer bij" in de grandioze loterij (prijzengeld 40.000,-) van de Mixed Hockey Club Leusden. Dit kansspel wordt gehouden ter verdere financiering van het kunstgrasveld op het sportpark aan het Valleikanaal. In totaal worden maximaal 1000 loten verkocht. Een flink deel daarvan is reeds aan de man resp. vrouw gebracht. De komende feestdagen rond kerstmis en de jaarwisseling lijken uiterst geschikt voor het kopen van een of meer loten. Vooral als u geluk heeft is ook het weggeven van zo'n lot iets aparts. Stel u voor: het nieuwe jaar in met een nieuwe auto! Zelfs als die maar 100,- heeft gekost. Dat is namelijk de prijs van zo'n lot en wie dat wil mag die honderd piek zelfs in tien maandelijkse termijnen voldoen. Elk lot draait in twaalf maandtrekingen mee en dat geeft bijna een jaarlang spanning en sensatie. De eerste trekking is gepland op 12 maart en de laatste op 14 december 1985. U heeft dus nog kans om mee te spelen, maar wacht niet te lang. Inlichtingen en loten zijn te verkrijgen bij Carla ten Broek (telf. 945886), Pieter Slooff (943969) en/of Gert Smit (945052). meegegeven Voor het ophalen van grote en/of zware stukken dient kontakt te worden opgenomen met de reinigingsdienst, telefoonnum mer 941594 (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Elf nieuwe pre miekoopwoningen aan Croesrak in de wijk Wildenburg worden verhuurd aan Amerikaanse mili tairen. Wethouder Jan Wagenaar heeft dit bevestigd op een vraag van raadslid Gert de Weerdt (PvdA). Het gaat om elf min of meer onverkoopbare, duurdere premie koopwoningen van Urbibouw, die tot nu toe honderden huizen heeft gebouwd in de nieuwbouwwijken Claverenblad en Wildenburg Het is (nog) niet bekend wat er met de gereserveerde koperspremie ge beurt LEUSDEN - Bij Blijhof aan de Ansfriduslaan is het aanstaande zaterdag weer kinderfilmdag. Van 10.30 tot 12 00 uur en van 13 30 tot 15.00 uur worden de komische avonturen vertoond van de onverwoestbare Donald Duck, Mickey Mouse. Pluto. Goofy en vele andere kreaties van Walt Dis ney. De toegangsprijs bedraagt 2,50, de leden van de vereniging genieten een gulden reduktie. De film is geschikt voor jong en oud. (advertentie) Wat dat met elkaar te maken heeft? Alles! Bij de Leusder Krant kunt u namelijk geboortekaartjes bestellen om de nieuweling in 't gezin bekend te maken bij familie en bekenden. In ons kantoor liggen boeken met voorbeelden klaar. U kunt ze meenemen om thuis de kaart, die u leuk vindt, uit te zoeken. Voor wat het lettertype betreft heeft u de keus uit hand- of machineletters Rozendaallaan 9, telefoon 941495. Het kantoor is op werkdagen geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. ï-* tr O e$ c

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3