IKON-regisseur Philip Engelen uit Leusden „We voelen ons niet meer verantwoordelijk voor de ander. Frits Bom is daar 'n exponent van" „Als ik God tegen zou komen, zou ik hem onmiddellijk ombrengen 1 "foNDERDAG 6 DECEMBER 1984 letiBd er k ran Is interview 5 I door Anco Mali an Leusdenaar Philip Engelen, regisseur bij de IKON, is mgs op de televisie de indrukwekkende documentaire- fdi e „Apocalyps" uitgezonden. De laatste aflevering gaf een id, ld van onze onverbeterlijke wereld, die ondanks het feit reeds de eerste wereldoorlog als zo verschrikkelijk werd ei iren dat deze een eind zou maken aan alle oorlogen, ens weer de grootste verschrikkingen over zich pleegt nte roepen. et slot van de vijf delen tellende serie filmde Philip ilen in het WestduitseFuIda, bij de muuur van gewapend i, een muur van haat en angst. Het laatste rechte eind in it-Europa, waar de tonvormige weg eindigt in een lenveld en elektrisch prikkeldraad. Hij praatte daar met W. rugsma, die in de tweede wereldoorlog als Nacht- und H el-gevangene in Dachau zat. En praatte met generaal Gert lian, die toen als luitenant aan het oostfront vocht, en die ani e oorlog als commandant van de 12de pantserdivisie in 8.3 t-Duitsland besloot niet langer mee te doen aan de n i eaire plannen van zijn defensieminister, de socialist Apel. smenteel is Philip Engelen bezig met de voorbereiding enkele nieuwe produkties. Anco Mali ging praten met de sseur, diezich onvermoeibaar blijft inzetten vooreen j ild waarin mensen elkaar als mensen blijven zien en niet E lotoire vijanden. iUSDEN - „De IKON B t zendmachtiging gekre- om kerkelijke program- i te maken en uit te zen- Dat betekent dus niet dat alsmaar kerkdiensten iten uitzenden. Naar mijn iel is het een misvatting e denkt dat God alleen te loeten is in de kerk", lip Engelen zegt dit op de iets meer te vertellen over igrond en doelstelling van de FJgemachtigde naar zijn keuze, ION (Interkerkelijke Omroep rland). Hij vervolgt „Wij vin- lat de kerk een duidelijke stem hebben in de sociale, maat- ipelijke en politieke gebeurte- n van het wereldtoneel Ik ij de Wereldraad van Ker- daarvarv indrukwekkende ilden heeft gegeven hoe ie kunt opkomen voor de kten, voor mensen die stem hebben Die stem willen elpen laten klinken, hoor- en TïAaar te maken, dat is het werk Bi felKON God dus niet opslui- nnen de vier muren van een IKON heette vroeger, toen irmeerd en hervormd nog ge- jen waren. IKOR, Interkerke- Overleg in Radio- ilegenheden In 1976 kwa- Je protestantse kerken tot het nenisch inzicht dat het beter <n de zendtijd, die ze kort na ilog hadden gekregen van de TEf aid, te bundelen in een geza- Wi te stichting, de IKON omroep heeft een samenwer- rerband met KRO/RKK. „hier ske van een unieke situatie", 'hilip Engelen. „Het kenmerk HA. ie unieke situatie komt tot i-br kking in onze aktualiteitenru- 1/ eldi f94 die elke week een uitzending 70,- rgt en waar we ten nauwste nwerken met KRO/RKK Van n Tr zendingen kun je zeggen wat maar niet dat ze de wereld entariseren, mensen opde- politieke of religieuze syste- iik \God persoonlijk? ie. hoor. En ikdenkook.dat ik Hem tegen zou komen. Hem dellijk zou ombrengen, als ik ïn zou kunnen. Ik zeg dat kwi het voorrecht mij ten deel ARD :n gesprek te voeren met de luitse filosoof, kernfysicus en og Carl Friednch van Weiz- Kok. r. krui „We leven in 'n typische zondebok maatschappij vraag zijn: wanneer is het nu einde lijk zo ver? Tussen haakjes, als je met mensen wilt praten, die God persoonlijk kennen, moet je bij de Fundamentalisten zijn, die een rechtstreekse telefoonlijn met God hebben Doemdenken ,.Er van uitgaande dat het verre van ideaal is. het barst intussen van de paradoxen in de wereld, kun je je overgeven aan een wanhoops gevoel. Ik heb dat stadium nog niet bereikt. Ik probeer de zaak in te polderen, en me af te vragen wat ik aan kan Binnen dat afgezette ge bied licht ik tegels op om te kijken wat eronder zit. Daarbij moet je natuurlijk heel bescheiden zijn, je moet je eigen plaats niet overschat ten. maar één ding weet ik zeker: ik wil me niet laten meesleuren door dat weerzinwekkende doemden ken Het verlamt mensen alleen maar. Wat je naar mijn gevoel moet doen is: aan te geven wat de konsekwenties zijn van bepaalde keuzen, die we maken. En ik moet toegeven, je wordt er niet vrolijker van als je ziet wat we als collectivi teit laten liggen, wat een rotzooi we van onze geschiedenis gemaakt hebben, en nog steeds maken. Maar toch, het ontslaat je niet van de plicht er iets aan te gaan doen. Desnoods doe je als of er nog iets aan gedaan kan worden. Dat klinkt misschien cynisch, maar zo bedoel ik het niet Want zo lang er geen zekerheid is dat het lot van de mensheid een voorbespeeld band je is, zo lang mag je de moed niet opgeven Er is werk genoeg aan de winkel." „Ik denk. dat het belangrijk is mensen weer het gevoel te geven dat ze hun verantwoordelijkheid, die ze nu hebben weggeven aan autoriteiten, instanties en mensen die voor hen de rotzooi opknappen, weer terug moeten vragen. We zijn tot veel meer in staat dan we zelf denken Dat zou misschien de op lossing van het vraagstuk kunnen worden Wij in Nederland leven in een typische zondebokmaatschap pij Als er iets fout gaat zijn we geneigd de fout te zoeken bij die ander. Dat komt omdat het een onderdeel uitmaakt van onze ge fragmentariseerde maatschappij We hebben voor alle problemen een instantie bedacht, waar de mensen heen kunnen gaan om te klagen. Hierdoor- en in die samen leving zitten we al aardig - zul je IKON-regisseur Philip Engelen had een kerk die grote invloed uitoefende op het dagelijks be staan van mensen, en die mensen met de duivel dreigde als zij zich niet in dienst stelden van de heilige moederkerk. Je krijg daarbij een heel merkwaardige psychonanaly- tische omkering: vooreen religieus mens is de zondebok soms een god, die verantwoordelijk wordt ge steld voor de chaos in de wereld. En om je uiteindelijk te verzoenen zeg je dan. ja, maar dat is ook Gods plan. om vervolgens daar niets meer aan te hoeven doen Al je angsten over de toekomst worden toegeschreven aan die ene buiten de wereld staande God Dat ver schaft je het alibi om krachteloos het ene EO-programma na het andere af te tasten om bevestiging van je mystieke onheilgevoelens te vinden. In Amerika geloven 45 miljoen Fundamentalisten dat de Apocalyps een onafwendbaar noodlot is, dat over ons moet ko- de wereld geen effekt meer sor teren omdat het gevoel van de mensen vol is. Er kan niks meer bij. Laat ik het heel provocerend zeggen. Toen ik research deed voor de Apoca- lypsserie heb ik ontzettend veel Laatste Oordelen, vooral uit de late Middeleeuwen, aan mijn oog zien voorbijtrekken. Daar waar ze publiekelijk waren opgehan gen in de verschijningsvorm van een tympaan boven de ingang van een kerk, zag ik tot mijn verbazing dat veel kortgebroek- te vakantiegangers zich stonden te verlustigen in het uitgehakte noodlot van de arme zondaars die in zo n laatste oordeel rich ting hel afreizen. Leed is heel aantrekkelijk voor de mensen. Althans zo lijkt het." We inventariseren als het ware het leed en bieden dat vervolgens aan Het gevaar is dan natuurlijk dat je op den duur gaat denken dat ide het middelpunt van de aflevering van de Apoca- Met hem praatte onder ik over hoe mensen God en dat was behoorlijk op- Von Weizsacker is van rrrsfadat de mens, als hij inder- tevoren zou weten dat de is uitbreekt, absoluut geen !meer hoefde te doen om er ire wereld van te maken jde correlatie met wat ik net loof dat je God niet moet in, want dan denk ik dat je zou ophouden om er nog je eigen kleine gebiedje werkzaam kan zijn aan te in Want dan zou de eerste heel snel krijgen, dat je je niet meer verantwoordelijk voelt voor de an der. Collega Fnts Bom is daar een exponent van." Schuld van de duivel Denk je. dat de zondebokmentali teit ook niet te maken heeft met het Calvinisme, dat de schuld naar de ander, en zelfs naar de duivel schuift? Engelen: „Bij het produceren van de Apocalypsserie heb ik erva ren dat dit voortkomt uit een diep ingegroefd gewoontepatroon, dat stamt uit de middeleeuwen Men geloofde inderdaad in duivels, en je men, en dat zelfs moet worden uitgelegd als een liefderijk gebaar van God naar de mensheid Daar valt niet tegen in te schrijven, niets tegen in te filmen Vakantiegangers Denk jij dat het beeld van de ontzaglijke hoeveelheid witte krui sen van Verdun nog indruk maakt op de mensen, die zo veel geweld en doden op de televisie zien? „Ik denk dat niet meer. Ik denk dat wij voor wat betreft de televi sie een verzadigingspunt heb ben bereikt, en dat de beelden die we laten zien van de misère in lijden iets onoverkomelijks is, dat het er bij hoort Maar dat wordt dan over het algemeen wel gedacht over mensen, die ver van ons bed wonen Als het te dicht bij komt wordt het anders. Dat mochten we ervaren toen we enige jaren terug als eerste omroep het aandurfden een aantal programma's uit te zen den over de Bhagwanbeweging Bij een sessie begon een vrouw, die in grote geestelijke moeilijkhe den verkeerde, ineens te huilen, Zo maar vlak voor de camera Ik vond dat een ontroerende scène. Maar het gevolg was dat we woedende brieven kregen waarin we werden uitgemaakt voor voyeurs. Huilende paald van duizenden soldaten. Sol daten. die sneuvelden in de onzin nigste oorlog, die er ooit gevoerd Exotische dieren Als regisseur zit het Philip Engelen dan ook behoorlijk dwars dat de IKON door minister Brinkman vrijwel „gedegradeerd is tot een groep exotische die ren, die achter de afrastering op donderdag en vrijdag te bezichti gen zijn." In Duitsland zenden zijn collega's op prime time (tus sen achten en half negen) een dieptedocumentaire of -gesprek uit. In ons land worden de infor matieve programma's bij voor keur aan het eind van de avond uitgezonden. Hij troost zich er mee dat degenen die dan nog kijken, en derhalve niet ladderzat voor de buis liggen, een publiek vormen, dat kennelijk bewust mensen mag je niet filmen, zo werd ons door enkele „beschaafde" landgenoten toegebeten. Kort tevoren hadden we een andere uitzending. Een paar Co- lumbiaanse voruwen vertelden hoe hun mannen waren weggevoerd, omdat ze staakten, omdat ze het langer vertikten in een levensge vaarlijke mijn te werken voor een hongerloontje. Eén van die vrou wen begon te huilen, met haar hele lichaam, het peilloze verdriet uit schreeuwend. We hebben nooit één brief gekregen Begrijp je het verschil?" „Je zal dus veel dieper op de materie moeten ingaan, en de mensen als persoon aanspreken. We moeten het leed zodanig onder woorden en in beeld brengen, dat het lijden tot iets fysieks wordt Ik denk dat je de wereld kunt verbete ren als je zelf bereid bent om mee te lijden Ik heb daar onlangs met Freek de Jonge een gesprek over gehad. We waren op een congres alwaar een paar deskundigen na der zouden ingaan op het thema of televisie mensen kan troosten Hij vindt dat troost een vorm van medelijden is geworden, en dat medelijden heel meedogenloos is. Als mensen de moed zouden heb ben om zelf het lijden te ondergaan krijgt de verandering, die uit de pijn voortkomt, als vanzelf vorm. Dan krijg je heel andere programma's en een heel andere conceptie. Dan verklaar je je werkelijk solidair." „In de laatste aflevering van Apocalyps hebben we oorzaak en gevolg in beeld willen brengen De ene wereldoorlog bereidt de ande re voor. De tweede is voorbereid door de eerste, en de derde wordt op dit moment in Duitsland voorbe reid, waar de situatie typisch het gevolg is van de tweede wereldoor log. We wilden de samenhang to nen, zodat mensen later niet kun nen zeggen: dat hebben we niet geweten. Dat konden ze wel zeg gen van de eerste wereldoorlog. De verontwaardiging over die on zinnige oorlog nam alleen maar toe. toen bekend werd wat er ei genlijk in Verdun gebeurd was. Zelfs de grootste diehards vonden het te gek dat een aantal generaals in een gerieflijke ruimte met behulp van een stafkaart het lot had be- dat ze aanspreekbaar moeten blij ven, wil het niet uit de hand lopen. Kortom, je kunt ze herinneren aan afspraken die ze wel of niet nako men. En dat heeft altijd politieke konsekwenties Maar voor dege nen, die een religieus fanatisme aanhangen ligt het veel gevaarlij ker." „Voor de Fundamentalisten geldt de angst van een totale uit roeiing van de menselijke soort niet, want zo'n gebeurtenis past in wat zij noemen Gods plan. Ze hoeven de eindfase ook niet mee te maken, want zeggen ze, hun God zal de uitverkorenen van deze aar de weghalen voordat de grote nu cleaire wereldbrand zal uitbreken Dat kon je zien in de vierde afleve ring van de Apocalypsserie. Het klinkt bizar, maar het is hun waar heid." „En wat die kruistocht tegen het communisme betreft, ik denk dat we kapot gaan aan de vijandbeel- dan zie je 6000 jaar lang een keten van konflikten, oorlogen, bevrijdingsoorlogen, oorlogen ter voorkoming van oorlogen en zovoort. Het zit kennelijk in de mens ingebakken. De mens is een verschijnsel dat enthousiast te maken is voor een vlag of vaderland en bereid is daarvoor collectief te sterven. De dubbele moraal die daaraan ten grond slag ligt nemen we, zo lijkt ons de geschiedenis te leren, op de koop toe. Een soldaat buiten zijn onderdeel en in de burgermaat schappij wordt geacht zich van doodslag te onthouden. Maar gesteld onder de krijgstucht van zijn onderdeel wordt hij daartoe juist verplicht. Zoiets veroor zaakt toch een dubbele moraal, een schizofrene samenleving?" Nieuwe serie Wanneer het allemaal meezit n kiest en open wil staan voor méér dan een hopsakeeshow. Die elite, hij spreekt het woord behoedzaam uit, heeft ook recht op een hart onder de riem. Als IKON-regisseur Philip Engelen daar even stoom over heeft afge blazen keren we weer terug naar het thema „zondebokmentali teit." Denk je dat er aan de zondebok- mentaliteit een grotere stroming ten grondslag ligt, namelijk de kruistocht tegen het communisme, of zo je wilt tegen de Russen (Krimoorlog, Napoleon. Hitier)? „Wat er in 1917 in Rusland gebeurde heeft heel West-Europa aan het schrikken gebracht. De vrees werd geboren voor een com munisme, dat de gehele wereld zou gaan omspannen. Nou. je ziet wat er van de Sowjet-idealen is terecht gekomen. Toch is het communisti sche systeem meer controleerbaar dan een systeem dat gebaseerd is op mystieke ideologieën. We had den het daar straks over de 45 miljoen Fundamentalisten, die Reagan onder meer zijn tweede termijn mogelijk hebben gemaakt. Kijk, met die mensen valt niet te praten, omdat ze een religieus fanatisme hebben, dat een nor maal gesprek onmogelijk maakt. Ze zijn vooral ook politiek niet aanspreekbaar, en dat maakt ze gevaarlijk, onaantastbaar zou ik willen zeggen." „De Sowjets zijn wel aanspreek baar, omdat zij zich bewust zijn van politieke krachten, die mogelijk hun lot kunnen bepalen. Zij zijn net zo aan de aarde gebonden als de Amerikanen of de Europeanen. Ook zij weten maar al te goed dat wanneer er een konflikt uitbreekt dit het einde betekent van een aarde zoals we die totnutoe hebben ge kend Ook voor hen geldt de regel den die we alsmaar in stand hou den. Door mijn werk ontmoet ik veel Amerikanen maar ook Russen. Ik haat er niet één. hoewel ik niet blind ben voor de verschillen. Niemand wil oorlog Maar de tragiek is dat, wanneer ze weer terug zijn in hun eigen cultuur en dus in hun politie ke klimaat ze ineens weer deel uit maken van een collectief, dat in het belang van de alliantie of doctrine bereid is tot het uiterste te gaan Het zou in ons eigen belang zijn als we dat vooringenomen beeld van die ander, die slecht zou zijn enzo voorts, zouden kunnen afbreken Het zou ons ekonomisch ook geen windeieren leggen." „Kort geleden sprak ik met de manager van Daf-transmissie, die vaak in de Oostbloklanden komt en daar erg veel mensen kent. Er rijdt allerlei materieel, waar hij de tranen van in de ogen krijgt. Ik vroeg hem of hij daar geen afzetgebied zou willen kreëren, en hij antwoordde dat, als hij de mogelijkheid zou krij gen, hij het hele Oostblok en Rusland van Dafauto's zou kun nen voorzien. Het zou een enor me impuls zijn voor de Neder landse industrie, en de Russen zouden dat toejuichen. Maar er wordt geen enkel initiatief ont wikkeld, omdat kennelijk de poli tieke belemmeringen groter zijn dan de ekonomische behoefte. We zitten met al onze banden vast aan Amerika, dat een ex portverbod uitvaardigt, waar wij ons aan moeten houden." „Militairen spelen natuurlijk ook een zondebokrol. Het is ge makkelijk de militairen de schuld van alles te geven. Maar vergeet even niet dat ook zij de rotzooi moeten opknappen die de poli tiek hen toespeelt. En die politiek maken wij en niet zij. Kijk, als je in de geschiedenis terugblikt. zal Philip Engelen samen met collega's van de BBC een serie programma's gaan produceren met als thema: De Natuurweten schap en hoe de wereld (de schepping) verklaarde. Een ab stract onderwerp, dat nog erg prematuur is. Na enig aandrin gen wil Philip er wel iets over kwijt. „Op allerlei wetenschappelijke gebieden zijn mensen bezig ande re paden te zoeken die ons van de noodlottige koers moeten afbren gen. Die mensen vind je in de medische wetenschap, de exacte wetenschap en zelfs in de sociolo gie. Ik weet het wel. het klinkt behoorlijk vaag maar het moet zoiets worden als een soort verge lijkend onderzoek, tussen wat de moderne wetenschap aan feiten heeft geproduceerd, hoe we die vervolg op pagina 9 Philip Engelen (links) op tv in gesprek met W L Brugsma in de serie ..Apocalyps

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5