|VB viert Irstfeest plaagde ;co in lugdhonk vlilitairen moeten ook de rotzooi Dknappen die de politiek hen toespeelt Kantlijn Volkskerstzang Disco in De Moespot Eetavond in Vrouwenkafé oed eten voor inig geld" niet de gemeente itie heeft jjeerapparaat Schotel: bouwwerk van ondergeschikt belang Ingezonden De PvdA als Tegenpartij De Weerdt wil niet verhuizen Draaiboek tv-uitzending gemeenteraadsvergadering n DE LEUSDER KRANT ONDERDAG 6 DECEMBER 1984 Loep op Leusden ktie: Caspar van Loo Voorlichtingsbureau voor eding heeft een brochure iracht, waarin tips worden /en voor goed eten voor g geld. In het laatst henen voorlichtingsblad e ziekenfondsen, Welzijn, jis-aan-huis wordt ireid, wordt een beetje ne voor de brochure akt. Ook is te lezen hoe i bezit kan komen van dit je. „De brochure „Goed loor weinig geld" is gratis alen bij de gemeentelijke Ie Dienst. U kunt de lure ook bestellen", wordt jonderdeaandacht cht van de hongerigen met eine beurs. ir wat wil nu het geval? eer je bij de sociale dienst isden naar de nuttige ure vraagt, krijg je te dat het blad niet wordt ekt. Niks gratis. Wie de lure wil hebben moet 'm bestellen bij het ichtingsbureau voor de ng. ag aan entevoorlichter Hans van nk: waarom vis je bij de lense sociale dienst achter t? ide Brink zegt, na overleg rd te hebben met de l: „Het is te duur om de ure gratis uit te delen aan gstellenden. Gemeenten i ook drie gulden per plaar betalen. Wie er bij ons imt vragen wordt raden de brochure on te bestellen voor drie ikspolitie in Leusden ft eindelijk over êen [rapparaat. In het rslag over 1983 werd door De schotelantenne op het dak van het gemeentehuis is „een bouwwerk van ondergeschikt belang". Daarom is destijds besloten géén artikel 3- procedure op grond waarvan men bezwaar had kunnen maken tegen het plaatsen van de witte schotel. Deze verklaring legde wethouder Jan Wagenaar dinsdagavond af in de vergadering van de raadscommissie openbare werken en ruimtelijke ordening. De verklaring volgde na maandenlang aandringen van raadslid Gert de Weerdt. Een onherroepelijke vraag was natuurlijk: wie bepaalt of een bouwwerk van ondergeschikt belang is? Wie denkt u? Inderdaad, burgemeester en wethouders. Zij vonden dus dat die schotelantenne zonder meer op het dak kon worden geplaatst. Maar wethouder Wagenaar gaf dinsdagavond tactisch toe, dat hij „wel een beetje geschrokken is van de grootte van de schotel". Hij zal echter vast geen berouw na de „zonde" hebben. Met enige verbazing las ik in het anonieme stukje Commenta ren/Meningen van de Leusder Krant van 4 dec. jl. dat de PvdA verweten werd tegen voorstellen van B. en W. te stemmen terwijl men ook principieel tegen was. Het is natuurlijk onzin om voor te stemmen als men niet voor is, ook al zou de stem dan zoge naamd verloren gaan. Mijns in ziens gaat de stem juist niet verloren, want hij gaat de ge schiedenis in als de stem van iemand die niet overal maar klak keloos voor stemt. Waarom zou je nog moeten stemmen als ie dereen dezelfde mening moet hebben? Van een nutteloze ver toning is dus zeer beslist geen sprake geweest, integendeel, de PvdA, heeft het vertrouwen van zijn kiezers niet beschaamd. De belofte van de PvdA dat het een konstructieve bijdrage aan het gemeentebestuur zou gaan leveren wordt wel deoeliik naae- komen, want het struktuurplan Leusden en de reaktie van de gemeente Leusden op het ontwerp-streekplan is duidelijk destruktief voor wat betreft een unieke (schaars) natuurgebied als de Schoolsteegbosjes. Dus als je het daar niet mee eens bent, kan je nooit verweten wor den dat je niet konstruktief bezig bent. Overigens zou ik van de gele genheid gebruik willen maken om op te merken dat er mis schien ook een positieve kant zit aan de omstreden en hopeloos uit de tijd zijnde woontoren van 16 verdiepingen. De mogelijk heid bestaat namelijk, dat als die woontoren er eenmaal staat, de straaljagers in de richting Soes- terberg wat minder laag en met bulderend geraas over de woon wijken van Leusden komen vliegen. „Daarbij is het me trou wens opgevallen dat de ene pi loot nog wat medelijden heeft met de weerloze burgers onder hem en wat gas terug neemt, terwijl een andere piloot er juist nog een schepje bovenop doet.) E. R. de Grijs Diakenhove 13 Leusden de groepscommandant nog kermend gewag gemaakt van het ontbreken van zo n lichtdrukmachine. Kennelijk hebben de bazen van de rijkspolitie in Den Haag de noodkreet opgevangen, zodat er nu in het Leusdense groepsburo vrolijk kan worden gekopieerd. Ondanks de strenge bezuinigingen die de rijkspolitie geselen, mag er in Leusden nog onbeperkt gebruik worden gemaakt van de nieuwe aanwinst. In de afgelopen raadsvergadering ontspon zich een aardige woordenwisseling (in de letterlijke betekenis van het woord) tussen Harm Offereins, Gert de Weerdt en wethouder Jan Wagenaar. Het begon bij Offereins (GPV/ SGP) die collega De Weerdt (PvdA) een beetje wilde plagen. De PvdA-er had gezegd dat Amersfoort niet te ver weg is om te gaan wonen voor Leusdenaren die in de toekomst in hun woonplaats geen (ander) huis kunnen betrekken. Offereins stelde daarom voor dat De Weerdt maar het voorbeeld moest geven door zelf naar Amersfoort te verhuizen. De Weerdt is De Weerdt niet als hij niet onmiddellijk het GPV/ SGP-raadslid van repliek diende: „Misschien dat u me een beeld kunt geven van het woonklimaat in Amersfoort?" Wethouder Wagenaar (VVD) voelde zich geroepen het op te nemen voor het PvdA-raadslid. „Ik zou het jammer vinden als de heer De Weerdt gaat verhuizen. Dan missen we zijn inhoudelijke opmerkingen inde raadscommissie openbare werken en ruimtelijke ordening! De PvdA-er voelde zich gevleid door deze opmerking van de wethouder want hij zei: „Ik ben blij dat te horen!" Het laatste woord was voor Harm Offereins: „Mijn opmerking over de verhuizing van meneer De Weerdt was natuurlijk maar een grapje. Het is wel zo dat wanneer hij vertrekt Harm Offereins uit Leusden de vergaderingen van de commissie openbare werken en ruimtelijke ordening aanzienlijk korter zouden zijn". Hilariteit, en Gert de Weerdt hield wijselijk zijn mond. Zoals iedereen misschien intussen weet kunnen volgende week donderdag de kabelabonnees de beraadslagingen van de gemeenteraad op hun tv-scherm aanschouwen. Wie afstemt op kanaal 4 waarop nu het gemeentelijk informatiekanaal te zien is, kan vanaf half acht 's avonds life meemaken wat er wordt gezegd over de gemeentebegroting van 1985. De uitzending wordt integraal op de kabel gezet door de gemeente, in samenwerking met een videobedrijf uit Hilversum en de Lokale Omroep Leusden. Voor de belangstellenden hieronder het draaiboek van de tv- uitzending: 19.15 uur: testbeeld. 19.30 uur: aankondiging omroepster met kort programma-overzicht. 19.31 uur: inleiding burgemeester op ampex. 19.34 uur: start rechtstreekse uitzending; openingswoord van de burgemeester. 19.35 uur: installatie als raadslid van de heer Van Loenen. 19.39 uur: mededelingen. 19.40 uur: start algemene beschouwingen CDA, VVD, PvdA, D'66en GPV/SGP. 20.30 uur: pauze; afkondiging door omroepster, waarna korte films over plekjes in Leusden worden vertoond waaraan een kwis is verbonden voor de kijkers. 20.40 uur: beantwoording door B. en W. van vragen uit algemene beschouwingen. 21.40 uur: pauze met opnieuw kwis voor de kijkers. 21.50 uur: replieken door fracties (van tevoren wordt uitgelegd wat dit inhoudt). 22.40 uur: duplieken door B. en W. 23.20 uur: vaststelling begroting. 23.50 uur: rondvraag. 23.55 uur: sluiting (afkondiging en aftitelingsprogramma). De genoemde tijden zijn bij benadering. De ervaring leert ons dat men ze rustig met een korreltje zout kan nemen. |SDEN - De Nederlandse len Vrouwenbond viert op kember tijdens de leden- DEN - Afgelopen zater- is er in het „Jeugdhonk" Hamersveldseweg een vond. Ondanks het feit einig bekendheid aan dit n wasgegeven was de telling toch zeer goed. ingens van de SOS-disco |een sfeertje te maken waar- reen zich wist te vinden niet iedereen van de disco óogte was is er besloten om ande zaterdag opnieuw een e organiseren in het Jeugd- aanvang is 20.00 uur. de bedraagt twee gulden vergadering het kerstfeest. Deze viering zal plaatsvinden om 19.45 uur in het Dienstencen trum van de Gereformeerde Ker ken aan de Burg. de Beaufort- weg. Voor een kopje koffie en een eigen gebakken tractatie wordt ge zorgd. Als bijdrage in de kosten wordt er 3.50 gevraagd. Belang stellenden voor deze avond zijn van harte welkom. LEUSDEN - Voor de achttien de maal viert Leusden op maan dag 17 december haar volks kerstzang voor alle inwoners van Leusden. Deze bijeenkomst, zoals voorgaande jaren georga niseerd door het Comité Volks kerstzang, begint om 19.00 uur en wordt gehouden in de R.K. kerk St. Jozef aan de Hamers veldseweg. De medewerkenden aan deze avond zijn burgemeester J. W. M Rademaker. M. Boter, de kinder- kantorij onder leiding van mevrouw H. J. Nobel, het gemengd koor Leusden onder leiding van de heer J. van Hoek, C Vaarkamp op trompet en A van de Tweel op orgel. ACHTERVELD - Zaterdag 8 dec. zal er in de „Moespot" in Achterveld weer een disco avond georganiseerd worden. Omdat deze maand voor ieder een al uur is bedraagt de entree dit keer slechts 2,-. Medewerking wordt deze avond verleend door de „Black- power disco show" en de avond begint om 20.30 uur en gaat door tot 01.00 uur. LEUSDEN - Aanstaande maandag (10 december) wordt er in het Vrouwenkafé een eet avond gehouden. Op het menu staat kaasfondue. De kosten be dragen 6,- per persoon en het begint om half negen. Wie mee wil eten kan dat vóór aanstaande vrijdag doorgeven aa Loes van de Eisen, telefoon 946518. Het Vrouwenkafé is ge vestigd in het Vrouwenontmoe tingscentrum 't Vooronder. Burge meester Van der Postlaan 2. Leus den. LEUSDEN - Sinterklaas en zijn Pieterbazen brachten af gelopen zaterdagmiddag een bezoekje aan winkelcentrum De Bieshaar. Tientallen kin deren en ouders waren naar het winkelcentrum gekomen om de beste Sint te verwelko men. De avond daarvoor hadden kin deren uit het dorp hun schoen mogen zetten in cafetaria Midi. Ruim 36 schoenen moest Sin terklaas van een kadootje voor zien. Maar ook kinderen die geen schoen hadden gezet maar wei aanwezig waren werden door de Sint en niet te vergeten zijn Zwarte Piet verwend met een kadootje en wat snoepgoed. Het was een ge zellige en kleurrijke middag Kleur rijk ook omdat er zoveel prachtige kleurplaten door de kinderen waren gemaakt vervolg van pagina 5 toepassen in de samenleving en waarop we bijkans om zeep wor den geholpen door diezelfde we tenschap. Wat is er met ons ge beurd dat we het zover hebben laten komen? Kijk. de „vadervan de weten schap, Galilei Galileo, begon als eerste middeleeuwer met het in kaart brengen van het heelal. Des cartes stelde de wetten op waaruit zou moeten blijken dat de schep ping een groot goddelijk mecha niek was Newton stelde tenslotte die wetten op de proef en onder vond dat de machine van Descar tes naar zijn wetten luisterde Zoiets, daar zal het over gaan. Wat ik zelf erg boeiend vind is. dat deze drie onderzoekers van het eerste uur een poging ondernamen om de mens in het centrum van alle ge beurtenissen te zetten. Misschien zelfs om God te begrijpen, want als je de goddelijke machine kunt de termineren dan ben je zelf ook een beetje God En ik heb zo'n gevoel dat de huidige wetenschap, op een paar uitzonderingen na, nog niet echt af is van die opvatting. Ratio neel zijn we prima in staat de dingen te begrijpen, geestelijk ver keren we zo langzamerhand in een staat van ontreddering." „Een treffende illustratie daar van is dat we wel mensen naar de maan kunnen schieten maar niet vrij kunnen oversteken van Oost naar West of andersom. Nog een voorbeeld: een Zen-Boeddhist me- diteerd naar aanleiding van een prachtig bos. Hij laat de kleuren van het licht op zich inwerken, hij ziet de bladeren waarlangs het licht strijkt en krijgt een intensieve ervaring van heelheid Wij, in het westen, tellen alleen de bomen die nog niet door de zure regen zijn aangetast Ik denk dat we geestelijk arm zijn omdat we misschien technologisch gezien zo rijk zijn. Althans denken te zijn. In de literatuur over dit onderwerp, kom je vaak de stellige overtuiging tegen, dat de oorzaak van onze geestelijke armoede ge zocht moet worden in die dramati sche scheiding van geest en li chaam. We zijn gefragmenteerde wezens, niet in staat om het grote geheel nog te zien. Zo houden we daarom een hoogst onrechtvaardi ge verdeling van grondstoffen in stand, zo houden we niet op een georganiseerde aanval te plegen op het milieu En als je kijkt naar de letterlijk pathalogische bewape ningsdrift dan ben je er naar mijn gevoel niet ver naast als je zegt, dat de mens zelf zijn beste vijand is geworden. De vermaarde auteur Arthur Koestier, de helaas uit het leven gestapte Britse schrijver van veel wetenschappelijke verhande lingen, heeft vlak voor zijn dood geschreven dat „de situatie doet denken aan die waarin aan een groepje jeugdige raddraaiers (I). bijeen in een afgesloten en tot de nok toe met brandbaar materiaal gevulde ruimte, een doosje lucifers wordt gegeven, met de plechtige verzekering er vooral géén gebruik van te maken" Ja, dat klinkt niet opgewekt maar desondanks zijn er toch mensen bezig een andere weg te vinden. En daar zullen we ons in die nieuwe serie op gaan concentreren Vredesopvoedmg Philip Engelen vertelt ten slotte, dat hij zo graag een serie tv-programma's wil ma ken over het thema vredes- opvoeding. „Met zo'n thema wordt dan niet bedoeld dat je kinderen aanleert dat het slecht is later militair te wor den, want dat is het grote misverstand dat altijd weer opduikt als het over vredes- opvoeding gaat. Nee, het gaat er om dat je kinderen leert dat het fijn is om met elkaar in vrede te leven. Maar ook, dat je op moet komen voor mensen die het minder goed hebben getroffen met zichzelf. Solidariteit aanleren waarbij het stellen van goede vragen belangrijker is dan het feilloos opdreunen van de tafel van 5". 1 s CAI Centrale voor Algemeen Stijgende Inkomsten Er leven ook Leusdenaren na 1995", weten we van Evelien Blom Blij dat te horen. Vóór die tijd hebben we die kelder dus nog niet nodig CDA-profilering Overal je be denkingen tegen hebben, maar toch vóór stemmen' Een negatief profiel is positief dus ..Het beste huis op de mooiste plaats" is het Wagenariaans credo voor 't Ruige Velt Zoals dat voor een deel van Langenbeek andersom is Waarom doet het CDA niet net als de PvdA en stemt overal tegen Zo h profiel is erg zeld zaam. Het CDA wil géén projectont wikkelaars over de vloer voor het Ruige Velt Ik begrijp dus. dat de voorkeur van het CDA uitgaat naar de bouw van gesubsidieerde luchtkastelen Cynische Leusdenaar: ..Dat zie je helemaal verkeerd. Kant lijner! Het CDA denkt met voor uitziende blik als je in het Ruige Velt moet onteigenen om de zaak projectontwikkelaar-vrij te ma ken, kost dat jéren dus moet er noodgedwon gen toch ten zuiden van de Schoolsteegbosjes gebouwd worden. en kan het CDA niet an ders dan daarvoor stemmen, ook al is ze tegen. Het profiel van de School steegbosjes wordt er dan na tuurlijk met beter op. maar dat van het CDA misschien wel. De VVD wil van de kabel een tweeweg-systeem maken Is het niet beter om eerst eens uit te proberen hoe dat binnen de gemeentelijke politiek zou kun nen werken? Harm Offerems (GPV'SGP) vindt 5 mei vieren op zondag maar niks. Maar je hoort de humanisten toch ook niet kla gen over Kerst op de werkda gen ..Het gemeentehuis is ontoe gankelijk. klaagt de VVD Moet je niet zeggen. Sky Channel komt via die schotel anders wel héél gemakkelijk binnen. Dat wethouder Wagenaar niet op die hoorzitting voor het streekplan was, is logisch Het is bekend, dat hij bepaald niet tot deVrienden van Leus den" behoort Kwaaie VVD-er. ..Dat is laster. Kantlijner! Onze Jan heeft het beste voor met Leusden! Beste boze liberaal ..Ik heb niet het tegendeel beweerd, maar een vriend van Leusden hoeft nog geen ..Vriend van Leusdente zijn. Of is dat wat te moeilijk De PvdA heeft goed naar het gloedvolle betoog van Sjef ten Berg van de VVD geluisterd en wil dus méér woningen per hectare in het Ruige Velt gaan bouwen Maar waarom is ons Sjefke dan tegen dat plan? Ingevoerde Leusdenaar Kijk, dat zit zo. Ten Berge is echt een zeer bewogen man en wil dan ook. dat iedere Leusde naar een eigen woning krijgt. Maar dan wel met een fikse tuin op het Zuiden Het beste huis op de mooiste plaats. Ik begrijp het Harm Offereins vindt een mil joen gulden uitgeven voor het Struktuurplan een geweldige misser van de raad Volkomen mee eens Harm. Ook het GPV SGP-aandeel van 55 555.55 was dat dus. Het CDA wil, dat burgemeester en wethouders hun voorlich ting aan de raad wat meer profileren. Met andere woorden het wil niet steeds meer besluiten ne men die al genomen zijn Ach. elke raad krijgt het dage lijks bestuur die ze verdient D'66 is zéér bezorgd over ons milieu. Cynische Leusdenaar: ..Oh ja?" Het CDA - ik kan er ook niks aan doen dat het CDA zich zo aan het profileren is - het CDA dus. wil Leusden in foto 's vast laten leggen Ik heb daar alle begrip voor. Het is zeker bang. dat straks alle huizen langs de Hamers veldseweg zijn gesloopt voor dat de fotograaf langs is ge weest. Toch fijn. dat deze krant een foto van die trotse populieren langs de Laapeerseweg in haar archief heeft evenals van de Tabaks- schuur, 't Spul, het Ansfridus- huis, de Als ik het dus allemaal goed begrijp, doet de Culturele Raad er verstandig aan te stre ven naar een permanente foto tentoonstelling inplaats van naar een Oudheidskamer Ik ga mee met de PvdA ik ben tégen hetgeen de fraktie in de raad presteert (advertentie) De Leusder Krant biedt meer dan tweemaal per week een portie plaatselijk nieuws. Wat dacht u van het verzorgen van TROUWKAARTEN. Een ruime sortering biedt het aanstaande echtpaar voldoende keus. Een romantische kaart, een vrolijke of een zakelijke kaart, ze komen stuk voor stuk voor in de collec tie trouwkaarten van de Leusder Krant. In ons kantoor liggen boeken met voorbeelden klaar. U kunt ze mee naar huis nemen om rustig de juiste keuze te maken. De tekst op de kaarten kan worden gezet in hand- of machineletter. Rozendaallaan 9, telefoon 941495/941494. Het kantoor is op werkdagen geopend van 9 00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur 1

Leusder Krant | 1984 | | pagina 9