,Ze willen gewoon niet naar irgumenten luisteren" Leusdense jeugd voor half geld naar rolschaatsshow in A'foort Openingstijden bieb veranderd - N )e Weerdt (PvdA) verwijt CDA en WD „arrogantie van de macht" Papoea's in Nood Door personele bezuinigingen Auto in brand Uit de bocht Vinken DINSDAG 11 DECEMBER 1984 plaatselijk nieuws or Marnix Kreyns IJSDEN - Uit het commentaar van de Leusder Krant van ige week dinsdag: „De manier waarop de PvdA-fraktie imenteel opereert is weinig vruchtbaar. Men slaagt er zel- n of nooit in om andere frakties van zijn opvattingen te ertuigen. Wat gehakketak in de commissies, in de raads- tulen de vermelding dat men tegengestemd heeft. En dat s het dan. Van enige invloed op het gevoerde beleid is en sprake." rt de Weerdt, raadslid voor de PvdA: „Het grote probleem dat CDA en VVD gewoon niet naar argumenten willen tuis en. We proberen het altijd en in iedere commissieverga ring zetten we ons standpunt uitvoerig uiteen. Als we er- ns tegen zijn,'dan is dat op grond van argumenten. Maar ir reageert men gewoon niet op. We zijn een minderheid, daar hoef je geen rekening mee te houden." commentaar is aanleiding een gedachtenwisseling met PvdA-raadslid, dat sinds de kiezingen van 1982 met ne furore heeft gemaakt in commissie ruimtelijke orde- g. Een geducht tegenstander wethouder Jan Wagenaar (D), van wie hij zegt: „Jan genaar die zegt het ook ge- on eerlijk. Tegen Ep Oostra 66) zei hij een tijdje geleden: jent ook maar één meneer, u, de PvdA dat zijn voor hem k maar vier meneren en me luwen. Tegen mij zei hij pas leden: we weten al lang wat u Dan mogen we ons verhaal g een keer houden, maar zijn ning staat al vast. Aan de mdpunten van de VVD valt it te tornen.'' lar de 'arrogantie' van de cht', zoals De Weerdt het aan- idt, doet zich niet alleen gevoe- in de raadscommissie 'Open- re Werken en Ruimtelijke Orde- ig' en het is ook niet alleen de die er zich aan bezondigt. Weerdt: ..Neem nu ons initia- voorstel inzake het beheer van CAI. Dat voorstel op zich was een slap aftreksel van wat we enlijk zouden willen, maar arvan we wisten dat het hele- al niet haalbaar zou zijn. Maar s van dat genuanceerde voor- ivan ons is in handen van B. W. niets overgebleven. Het lege wil de zaken gewoon in en hand houden en de frakties iCDA en VVD steunen dat van rte Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. foofdredakteur: Marnix Kreyns Redaktie: Boudewina de Boer Caspar van Loo NACHTING el ander voorbeeld. Jn het hele land is er op allerlei nivo's overleg tussen vrouwen van ver schillende politieke partijen. Hier in Leusden heeft de VVD op een gegeven moment te kennen gege ven er geen behoefte meer aan te hebben en vervolgens is ook het CDA er mee opgehouden." Met het derde voorbeeld zijn we terug bij Jan Wagenaar. De Weerdt: Wagenaar zei dat hij niet bij zo'n inspraakavond over het streekplan behoeft te zijn, om dat hij wel op een andere plaats zijn kritiek op de provincie kan la ten horen. Maar daar ging het he lemaal niet om. Het ging er om dat er niet één VVD'er aanwezig was. Wel raadsleden van CDA en PvdA. Geen raadslid heeft het woord gevoerd, maar we hebben wel kunnen horen, wat burgers van een en ander vinden. En daar gaat het om: de politiek hoort ken nis te nemen van de inbreng van de inwoners. Wie dat niet doet, heeft minachting voor het demo cratisch gebeuren." Maar bevestigt De Weerdt nu niet impliciet, dat de PvdA-fraktie er niet in slaagt invloed uit te oefe nen op het gevoerde beleid? De Weerdt, na een korte denk- pauze. ..Ik denk wel dat we in vloed uitoefenen. Kijk, natuurlijk wordt er gezegd, dat we geen ver stand van boekhouden hebben, wanneer we kritisch zijn over de plannen voor een tennishal. Vrij vervelend, dat we achteraf gelijk bleken te hebben. Onze invloed bestaat er uit, dat we de vinger aan de pols houden. Dat heeft een soort reinigend karakter. Daardoor doen ze een aantal din gen niet, die ze anders wel ge daan hadden. En ze weten ook Wat het meeste irritatie wekt is het feit, dat we zo duidelijk verdomd goed dat we connecties hebben naar hogere politieke or des Dat helpt ook." DUIDELIJK Hoe zit het dan met de eveneens m het commentaar gesignaleerde gevoelens van irritatie, die de PvdA-fraktie oproept Komt dat door bijvoorbeeld de wat pinnige benadering der zaken door frak- tievoorzitter Corri Verduin? Of bij voorbeeld door het naar cynisme hangende optreden van Gert de Weerdt? „Nee", zegt laatstgenoemde, „wat het meeste irritatie wekt is het feit dat we zo duidelijk zijn. Dat wordt ons verweten Ze kun nen dan wel aan onze argumen ten voorbij gaan, omdat ze er op grond van hun macht geen bood schap aan hoeven te hebben, maar tegelijkertijd kunnen ze niet ontkennen dat onze argumenten hout snijden. Dat is het punt. En verder is het natuurlijk onze kracht om te prikken, waar dat kan. Ik heb vaak moeite met de manier, waarop Wagenaar de za ken aanpakt. Maar als mens is het zonder meer een aardige vent en het geluk wil dat we samen een bepaald gevoel voor humor heb ben. Misschien dat dat niet altijd door het publiek begrepen wordt." Zou de invloed van de PvdA nou niet groter zijn geweest, wanneer men wel in deze raadsperiode in het college had gezeten? Natuur lijk was de portefeuille financiën niet de meest begeerde, maar je bent er in ieder geval wel lid door van het collegiaal opererende col lege De Weerdt: „Ach, dat is allemaal niet meer terug te draaien. Je weet dat we Ummels z'n porte feuille hadden kunnen krijgen en ik dacht niet dat we daar nu zo verschrikkelijk blij mee hadden moeten zijn. Kijk, we vroegen om een kleine inbreng in het beleid, niet om een boekhoudkundige funktie. Misschien zou je vanuit die positie wel eens iets bereikt hebben. Maar ongetwijfeld zou den we veel vaker met onze wet houder in de problemen zijn ge raakt. We zouden dan lang niet zo vrij hebben gestaan in onze be slissingen, omdat je je via een wethouder toch verbindt aan het door het college gevoerde beleid Nu staan we daar veel vrijer te genover." Maar dat is dan de vrijheid om 'nee' te zeggen, terwijl een meer derheid in de raad er voor zorgt dat de zaken toch gebeuren, zoals het college zich dat had voorgesteld De Weerdt „Ja, maar zo werkt politiek nu eenmaal Landelijk zie je dat ook. De PvdA is nu al veruit de grootste partij en ziet zijn aan hang nog steeds groeien. Maar ondertussen hebben CDA en VVD wel een meerderheid in het parle ment en hoeven zich van de oppo sitie weinig aan te trekken Na tuurlijk is er een verschil tussen de verhouding regering - parle ment en college - gemeenteraad, maar het werkt wel met dezelfde machtspolitieke factoren." Over 'de politieke verhoudingen in Leusden, met het oog op de toekomst', wil De Weerdt niet veel kwijt, hoezeer het ook een ge schikte titel voor een aardige ver handeling lijkt De Weerdt: „We hebben een ideologie en die vol gen we vrij stringent. De vorige keer sprak dat bijna een kwart van de Leusdense bevolking aan en ellicht zullen we bij de volgende verkiezingen stemmenwinst boe ken Dan zullen ze nog meer reke ning met ons moeten houden." Zou dat dan leiden tot een college van VVD. CDA en PvdA? De Weerdt ..Daar wil ik nu hele maal geen uitspraken over doen Eerst maar eens zien, wat er dan nog te doen valt. In de laatste raadsvergadering is de toekom stige ontwikkeling van Leusden toch voor een aardig deel be paald. En die trein loopt nog meer dan een jaar door voor de vol gende verkiezingen. Misschien dat wij dan straks nog wat kleine dingen mogen invullen. We zien wel." Is De Weerdt zelf tevreden over het funktioneren van de PvdA- fraktie? „Ja, daar ben ik wel tevreden over. Ik ben ervan overtuigd dat wij het zeker zo goed doen als de vorige progessieve fraktie. We benaderen de zaken vanuit onze sociaal-democratische ge dachte en beargumenteren al tijd goed, waarom we ergens voor of tegen zijn. Ik denk dat ons optreden niets aan duide lijkheid te wensen overlaat. We houden er niet van om za ken achter de gordijnen te rege len. We zeggen in alle duidelijk heid, hoe we er over denken. En dat leidt dan soms tot verve lende opmerkingen voor men sen, die niet naar argumenten willen luisteren." nlevering kopij en advertenties: foor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, oor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur. ledaktie en administratie: antoor Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum Op erkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 14 00 tot 7 00 uur. Telefoon: 033-941495 ibonnementsgeld: 62,60 per jaar; 31,80 per half jaar; 16.15 per kwartaal. lachten bezorging: Is abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 3.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan Jntakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag ssen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u untakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 5141, toestel 44 IABESTELLEN FOTO'S: De meeste in de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u «bestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij ooruitbetaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld, met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, «gina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per lemplaar (formaat 13x18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 25 cm). J kunt ook contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, eusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- angt u de gewenste foto('s) thuis. LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- antenkombinatie te Barneveld. (advertentie) Geen kréét die naar U overkomt. Rauwe werkelijkheid die zich in een dagelijks levenspatroon her haalt. De Papoea is in nood! Help de Papoea te overleven. Uw steun Is nodig voor: hulp aan Papoea-vluchtelin gen en -gevangenen: onderhoud van gezinnen en weeshuizen; medicijnen en medische in strumenten; school- en studiegelden; inventariseren en doorge ven van nieuws over de Pa poea's; steun aan het nationaal be wustzijn. De stichting Hulp aan Papoea's in Nood bestaat al 13 jaar! Met uw hulp konden we veel goeds doen. Maar er moet méér gebeuren. Ontzèttend veel meer. Help de Papoea's mee te overleven! Papoeafonds Postgiro 243000 Bank Rabo-Ede Rekening 44 40 72 470 Secretariaat Van Randwi/cklaan 104 3815 MT Amersfoort J Telefoon 033-728690 LEUSDEN - Op vrijdagavond 14 december organiseert de vereniging 'Rollerskating Amersfoort' een grote rol schaatsshow in sporthal de Koppel in Amersfoort. De show begint om 19.00 uur en na afloop om 20.15 uur is er nog gelegenheid om zelf te rollerskaten tijdens de Roller Disco. Tijdens de show zul len er negentien verschil lende nummers te zien zijn. In zeker vier van deze optre dens doen kinderen uit Leusden mee, die lid zijn van de vereniging. Er is een muizennummer te zien. waar de jongste leden zullen pro beren om hun beste 'pootje' voor te zetten Er zijn verder solo's, duo's, trio's en diverse groeps nummers te bewonderen. De ou dere kinderen in de leeftijd van 12 tot 16 jaar openen de avond met een aerobic op rolschaatsen. Er is ook een solo optreden te zien van Nederlands Beste Disco Roller uit Amsterdam 'Roland Singerling' Onder zijn leiding heeft een groepje jongens en meisjes uit Amersfoort en Leusden leren disco rollen. Een bevriende rol- schaatsvereniging uit Lelystad is uitgenodigd en ook zij zal enkele van haar leukste optredens laten zien. De show wordt besloten met een Zuidamerikaans nummer waar bijna de hele vereniging aan mee doet. Met dit nummer werd vorige maand tijdens de Neder landse Show Kampioenschappen in Oosterhout een ogede plaats bereikt door de Amersfoortse ver eniging. Voor alle kinderen uit Leusden die graag naar deze rolschaatsshow willen gaan kijken is er gelegen heid om een kortingsbon van 50% op te halen Er liggen ruim 100 kortingsbonnen klaar Voor ieder een die graag rolschaatst een kans om te zien wat je allemaal op acht wieltjes kunt doen De kor tingsbonnen kunnen opgehaald worden bij het bestuurslid van de Rollerskating Club Ria Abels, Krakhorst 30. Ook voor inlichtin gen over de show of de vereniging kan men bellen, telefoon. 941886. (advertentie) (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Openbare bibliotheek Nieuw-Langenbeek in Leusden-centrum kent met ingang van 1 januari 1985 gewijzigde openingstijden. Dit is noodgedwongen door de personele bezuinigingen die de rijksoverheid het bi bliotheekwezen heeft opgelegd. Per 1 januari zijn de tijden als volgt: Ma: 14.00-17.30 Di: 14.00-17.30 19.00-21.00 Wo: 14.00-17.30 Do: 10.00-12.00 Vr: 14.00-17.30 19.00-21.00 LEUSDEN - Op de Dode- weg ter hoogte van de Para- dijsweg is zondag een auto uitgebrand. Vermoedelijke oorzaak van de brand is een kortsluiting. De vier jaar ou de auto was eigendom van een inwoner van Amersfoort. LEUSDEN - Een inwoner van Leusden raakte donder dag gewond aan het gezicht nadat hij met zijn auto tegen een boom was gereden. Het ongeluk gebeurde op de Hor- sterweg. De Leusdenaar kwam uit de richting Stouten- burg en vloog uit de flauwe bocht in de Horsterweg. COUDVlHI< <r, l. Zolang de winter nog zo weinig van zich laat mer ken, zullen we ook wei nig merken van vinken in onze tuin. Onder vinken verstaan we niet alleen de gewone- of boekvink, maar de hele vinkenfami- lie. dat zijn dus ook keep. putter, sijsje, barmsijsje. fratertje, kneu, goud vink, appelvink, Euro pese kanarie en groen- ling. Ofschoon hun leef wijze in grote lijnen met elkaar overeenkomt, het zijn onder andere alle zaadeters, zult u de meeste tevergeefs in uw tuin verwachten. Zo heeft bijvoorbeeld de putter, die verzot is op het zaad van distels (men noemt hem niet voor niets distelvink) over het algemeen niets te kla gen. Distels houden heel lang hun zaad vast en sneeuwen niet gemakke lijk onder. Sijsjes houden het meer op zaad uit de elzeproppen. Ook die blijven het hele jaar door toegankelijk. De enige die, als de winter lang duurt, de huizen gaan opzoeken zijn de boek vink, de goudvink en de groenling. Maar voorlo pig hebben ook die nog geen nood. Er zin nog volop rozebottels en an dere vruchten met pitjes. U kunt dus nog wel even wachten met het voeren van strooizaad. Het zijn momenteel alleen de mussen die er van profi teren en daarom begin nen we pas als we de vin ken en de groenling in onze tuin zien. Vooral de groenling zorgt dan wel aan zijn trekken te ko men. Ofschoon hij niet groter is dan een mus, houdt hij die wel op een afstand. Als we sijsjes willen zien dan moeten we maar eens bij de elzewallen gaan kijken. Met een klein beetje geluk zien we grote groepen van die groene acrobaten bezig de elzeproppen open te breken. Al in september vormen ze grote groepen en begint hun zwerftijd, de voedseltochten. Be halve elzezaden zijn ook die van berken zeer ge wild. Ze blijven nooit lang op een plaats, maar verplaatsen zich met de hele groep onophoude lijk. Ze leggen zo duizen den kilometers af. Vroeger werden ze alge meen als kooi- en vo lièrevogel gehouden. Want zelfs in gevangen schap houden ze hun le vendigheid en lust tot zingen. Ze werden ge vangen door middel van lijmstokken, waar geluk kig alleen het scheld woord 'sijsjeslijmer' nog van over is. Thans vallen ze, evenals trouwens alle vinkesoorten, onder de vogelbeschermingswet, wat inhoudt dat het van gen, vervoeren, verhan delen en bezitten bij de wet is verboden. G. van L. t

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3