Gremlins: eigenlijk zijn ze schattig, maar het kunnen duiveltjes worden ,Ghostbusters' B.V. gaat gigantische spokenplaag in New York te lijf JOE DANTE'S HORROR-KOMEDIE GÉÉN OPVOLGER VAN „E.T." Achter de schermen van „Gremlins" FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant DONDERDAG 13 DECEMBER 1984 kijk op de film 10 (DOOR BERT VOS) „Gremlins", USA 1984. Regie Joe Dante; produktie Michael Finnell. Exe cutive producers Steven Spielberg. Frank Marshall en Kathleen Kennedy; camera; John Hora; scenario Chris Co lumbus. Gremlins ontworpen door Chris Walas; montage Tina Hirsch; muziek Jerry Goldsmith, met songs van Darlene Love. Quarterflash, John ny Mathis. Peter Gabriel. Michael Sem- bello; speciale effecten (supervisie) Bob Mac Donald, matte paintings Dream Quest Images Rocco Gioffre met Zach Galligan. Phoebe Cates. Hoyl Axton, Polly Holliday. Frances Lee McCain en Judge Reinhold Genre horror-komedie. Keuring, alle leeftijden. Toen bekend werd dat regisseur Steven Spielberg betrokken was bij de produktie van „Gremlins", gere gisseerd door Joe Dante, was er al snel sprake van „de opvolger van E.T.". Dat is echter een misverstand. Hoewel sommige goedmoedige as- pekten van „E.T." terug te vinden zijn in „Gremlins", is deze spektakel film vol fantastische vondsten eer der een horror-komedie dan een SF- drama en het is de vraag of de film voor al te jonge kinderen geschikt geacht moet worden. Met andere woorden: de uitstraling van „Grem lins" is een heel andere dan die van „E.T." Moorddadiger, zogezegd. Wie zou niet groot zo'n huisdier hebben? Scène uit Gremlins Joe Dante. Kijk, er is natuurlijk niks aan de hand als de excentrieke uitvinder Rand Pelt- zer (een aardige rol van Hoyt Axton) Links Gizmo, rechts een Gremlin, een kwaadaardige nakomeling van Gizmo na onachtzaamheid van Billy, die de regels overtrad Gizmo en de Gremlins zijn een creatie van Chris Walas. die aanvankelijk werkte als schilder voor verschillende films, maar zich toe ging leggen op make-up en modelleren Walas kreeg bekendheid door zijn creaties voorde film ..Piranha'' eveneens van regisseur Joe Dante Hij werkte verder voor DavtcLCornenberg's.Scanners schiep Yeti voor de Ringo Starr-film .Caveman'' en was verantwoordelijk voor de monsters in ..Dragonslayer" Voor Steven Spielberg deed hij de speciale make-up-effecten voor ..Raiders of the lost ark Walas heeft geruime tijd tot de Industrial Light and Magic Group van George Lucas behoord Voor het creëren van de „mogwaï". de soortnaam voor Gizmo en de Gremlins, had Chris Walas zeven maanden nodig. Zijn credo ..Het onmogelijke duurt alleen maar een beetje langer thuiskomt met een wel heel bijzonder huisdiertje Gizmo is de naam en het beestje is erg lief, aardig en komisch Die goedaardige uitstraling overrompelt het gezin Peltzer en Billy Peltzer, een twintigjarige bankbediende, ontfermt zich met plezier over Gizmo. Maar er zijn enkele regeltjes, die Billy in acht moet houden Regeltjes, die nooit, nooit overtreden mogen worden, zoals de oude Chinees vader Peltzer had ver teld, van wie Gizmo afkomstig is. Die regels zijn „Houdt hem ver weg van water, laat hem nóóit nat worden. Hou hem altijd uit het licht, hij haat helder licht en het kan z'n dood zijn. Maar het meest belangrijke is - en dan moet je nóóit vergeten, onverschillig of hij huilt of smeekt, nóóit, herhaal nóóit mag je hem te eten geven na middernacht." Dat zijn eigenlijk heel eenvoudige in- strukties en er zijn genoeg huisdieren, die veel ingewikkelder verzorgd moeten worden. Maar toch Billy Peltzer is ook maar een mens en in een moment van onzorgvuldigheid worden de regels overtreden en de lieve, aardige, schattige Gizmo krijgt na enkele druppeltjes water lieve, aardige en schattige kindertjes. Allemaal kleine Gizmo'tjes Daar is niks op tegen, maar ze zijn wel wat vervelender dan moeder Gizmo. Ze zijn wat dwingerig en op een avond knjgen ze per ongeluk na twaalf uur middernacht te eten. En dan wel het enige bezwaar datje tegen deze film kunt hebben. Hoe goed het totale concept ook is uitgewerkt tot een flit send spektakel vol special effects, je bespeurt telkens weer een soort twee slachtigheid, waardoor je regelmatig op het verkeerde been wordt gezet. Wat is leuk en wat is drama9 Is het leuk, dat de kwaadaardige Gremlins met hun vlijmscherpe tanden moorddadig bezig zijn in het rustige Kingston Falls en er werkelijk slachtof fers vallen9 Nee. Dat is horror. Is het leuk, dat de hele horde Gremlins zich bezatten in de plaatselijke kroeg en onvoorstelbaar menselijke trekjes gaan vertonen en is het leuk als een nog grotere horde Gremlins de plaatselijke bioscoop bezetten om daar al popcorn etend naar „Sneewwitje en de zeven dwergen" gaan kijken? Ja, dat is leuk. Zoals Gizmo, die onveranderd is. een bijzonder vertederend wezentje blijft, dat met angstige oogjes en met schuld gevoelens in z'n blik de vandalistische capriolen van zijn „nakomelingen" volgt en z'n uiterste best doet om te helpen in de gigantische chaos die het stadje teistert Maar ik blijf het jammer vinden dat Billy Peltzer (Zach Galligan) en het vertederende wezentje Gizmo Scène i Dante's ..Gremlins een Steven Spielberg-presentatie. geregisseerd door Wat aanvankelijk begon als een soort „E.T." wordt binnen de kortst mogelijke tijd een volslagen nachtmerne, een gruwel-komedie vol moorddadige da dendrang, onvoorstelbaar vandalisme, gevat in een toch wel humoristisch kader. En dat alles tijdens de vooravond van Kerst in dat voordien zo vredige, zelfs saaie stadje Kingston Falls. Wat dat betreft heeft Joe Dante alles gedaan om die typische Kerstmis-sfeer in beeld te brengen en het stadje lijkt dan ook net een wat zoetige kerstkaart Een plaats, waar een bepaalde ver wachtingsvolle sfeer heerst, een beetje ingedut onder de sneeuw, maar toch Die kerstgedachte knjgt ook gestalte in de tamelijk kwaadaardige mrS1 Deagle (een rol van Polly Holliday). die het stadje als gefortuneerde bank- eigenares onder de duim houdt. Het is duidelijk, dat ook mrs. Deagle haar trekken thuis krijgt wanneer de Grem lins uitbreken Het doet allemaal iets denken aan een uit de hand gelopen Christmas Carol van Charles Dickens. „Gremlins" is een film, waar je niet direkt een echt etiket op kunt plakken. Het is niet een komedie, want daarvoor zitten er teveel echt gruwelijke momen ten in, en het is ook geen regelrechte horror, omdat de humor daarvoor weer teveel overheerst. En dat is misschien Het brein achter „Gremlins" is scenario-schrijver Chris Colum bus, die In 1981, op 21-jarige leeftijd op een zolder woonde van een oud, vervallen huls er gens in Manhattan. „De eerste nacht kon ik niet slapen van het lawaai en gepiep van de muizen die er zaten. Ik slaap altijd op mijn zij, mijn arm over een kant van het bed hangend en had een nachtmerrie dat als Ik wakker zou worden dat er muizen aan mijn vingers zouden knagen. Zo ben ik op het idee gekomen voor „Gremlins"." Zijn tomeloze fan tasie. aanaewakkerd door het lezen van talloze stripboeken, het zien van ontelbare oude hor rorfilms en het verzamelen van monsters van klei, brachten hem tot het schrijven van het scenario. Voor het einde van dat jaar lag het scenario op het bureau van Steven Spielberg, die er meteen razend enthousiast over was en samen met regisseur Joe Dante aan het werk ging Behalve voor de rol van de vader, die gespeeld wordt door „oude rot" Hoyt Axton. heeft men bewust gekozen voor vrijwel onbekende acteurs. De rol van Billy wordt gespeeld door de 19-jange Zach Galligan. die alhoe wel voor het grote publiek onbe kend, toch al een aantal films op zijn naam heeft staan De jonge actrice Phoebe Cates had men al lange tijd op het oog voor de rol van Kate. Billy's vriendin, maar men twijfelde omdat Phoebe in haar laatste twee films de rol van eeen „slecht meisje" had gespeeld Toen de twee bij toeval samen auditie deden, wist men het echter zeker, dit was het ideale stel! De „rolbezetting" van de lieve Gizmo en de kwaadaardige „Gremlins" daarentegen was veel moeilijker. Toen men contact op nam met „special effects"-man Chris Wallace, nadat deze het scenario had gelezen, was zijn reactie. „Natuurlijk is het onmoge lijk. maar laten wij het daarom juist maar proberen Alhoewel de eer ste versie van de poppen al verras send dicht kwam bij wat Spielbe y p en Dante voor ogen hadden, du de het toch nog ruim zeven maa den voor men helemaal tevred was. De „special effects" zijn zc g der meer indrukwekkend noem* £1 Alhoewel de poppen die gebru )e zijn nauwelijks een halve kilo w gen en niet groter waren dan e JLJ cassette-recorder, waren er to< ai per „Gremlin" minimaal 5 mens nodig om de apparatuur te bed nen „Er komt veel kijken om voor te zorgen dat zo'n mini cuul klein wezentje lacht, boi kijkt, met zijn ogen draait of m zijn oren flappert. Ik vind dati er In geslaagd zijn om het geht p zeer geloofwaardig over te lat ei komen", zegt Spielberg. „Er zelfs een „Gremlin" door e hond opgegeten. Die dac waarschijnlijk dat het om e levend beestje ging." De Gremlins zingen een Kerstliedje voor de verbijsterde bewoners van Kingston spektakulaire horror-komedie ..Gremlins' Falls Scène uit ..Joe Dante's Joe Dante en scenarioschrijven Columbus dit tweesporen-belei ben gevolgd. Want door de aspekten in deze groots opgeze is de toegankelijkheid voor de aanhangertjes van „E.T." aam geringer geworden, de vertei schattige Gizmo ten spijt. „Grer daardoor eerder een sprool volwassenen geworden met alsi mensen missen nog het veranl lijkheidsgevoel om zulke subtil zentjes als Gizmo als vriend te hebben. Zo onzorgvuldig gaan sen nu ook om met de natuur, li eigenlijk zulke eenvoudige reg- om diezelfde natuur te kunnen den in plaats van langzaam te v VI gen Is „Gremlins" daarom tocftn mislukte film? Ik denk van n o denk, dat de film een succe 5r worden. Want ondanks de tek 3 mingen is „Gremlins" een fl aktie, vol humor. Een spektak <ji de eerste orde. Maar wel eend t komedie voor een leeftijd van elf, twaalf jaar. Kinderen die nachtmerries hebben, kunnen naar „The neverending story1 of naar „Sneewwitje en de dwergen". Dat deden de Gri per slot van rekening ook (Door Bert Vos) „Ghostbusters", USA 1984 Regie Ivan Reitman. Produktie: Ivan Reitman; scenario: Dan Aykroyd en Harold Ra- mis; camera. Laszlo Kovacs; montage Sheldon Kane en David Blewitt, visuele effecten: Richard Edlund; muziek. El mer Bernstein, de song „Ghostbusters' werd geschreven en uitgevoerd door Ray Parker Jr. speciale effecten super visie: Chuck Gaspar, make up-artiest Leonard Engelman Animatie supervi sie Garry Waller en Terry Windell. matte-artiest Matt Yuricich. e v a. Met Bill Murray, Dan Aykroyd, Sigourney Weaver. Harold Ramis en Rick Mora- nis Genre spoken-komedie; keuring: alle leeftijden Het Is duidelijk, dat de monsters een vooraanstaande plaats innemen in de huidige monsterfllmproduk- ties. Superspektakels vol speciale effecten beheersen aan het eind van 1984 het witte doek en de volstrekt maffe film „Ghostbusters" is daar niet de minst-opvallende vertegen woordiger van. De titelsong van Ray Parker Jr is via plaat en videoclip de roem van de film al vooruitgegaan en dat is ook geen wonder als men bedenkt, dat de film in Amerika een gigantisch succes werd. De makers van „Ghostbusters" behoren tot dat kleine, maar selecte groepje potsen makers uit de oorspronkelijke stal van National Lampoon. Harold Ramis als dr. Egon Spengler, een vooraanstaand spokenjager in Ivan Redman's „Ghostbusters Regisseur Ivan Reitman regisseerde op off-Broadway de „National Lam- poonshow", stond aan de wieg van „Animal House" en tekende verder voor hilarische kluchten als „Stripes" en „Meatballs". Bill Murray behoort tot zich met de zaak gaat bemoeien. Want het is logisch, dat de overheid wel eens wil weten, waar al die gevangen spoken blijven en of die wel veilig genoeg zijn opgeborgen Als de milieu-inspekteur ingrijpt, breekt de hel letterlijk los. want ook al zijn de spoken en spookjes bepaald niet kwaadaardig van geest, samen moet je ze beslist niet onderschatten! Kortom de chaos wordt compleet en het edele drietal komt handen tekort om de zaak onder controle te houden. Dat lukt dan ook niet „Ghostbusters" is een schitterend gemaakte komedie. Wist Steven Spiel berg in zijn „1941" de door hem geor ganiseerde chaos niet in de hand te houden, Ivan Reitman en de zijnen hebben daar geen moeite mee en het resultaat is een film, waar je van het begin tot het eind om kunt lachen, zonder dat er sprake is van inzinkingen of dat er een teveel aan grappen ont staat Alles is keurig gedoseerd met een gigantisch georkestreerde finale, waar in de superdemon (het opperspook van alle New Yorkse spookjes) bijna de heerschappij verkrijgt, ware het niet, dat werkloos rondhangend op de universi teit bij gebrek aan spoken Dat veran dert als in de New Yorkse bibliotheek merkwaardige verschijnselen worden waargenomen. De drie geleerden wor den er bijgeroepen en stellen vast, dat er inderdaad sprake is van een spook. Dat is het begin van een ware epidemie van paranormale verschijnselen en als de drie doctoren van de universiteit worden gegooid, omdat ze niet serieus worden genomen (wat op zich niet verwonderlijk is) besluiten Peter. Ray mond en Egon tot het oprichten van de handelsmaatschappij „Ghostbusters", die tegen betaling spoken vangt. Daar toe ontwikkelen ze vervaarlijk uitziende apparatuur en „spook-geweren" en omdat de epidemie doorzet in het New Yorkse, hebben ze binnen de kortst mogelijke tijd een zeer drukbeklante zaak. Dat de spokenjagers niet altijd even subtiel en tactisch te werk gaan in hun jachtpartijen, moet op de koop toe worden genomen ook al veroorzaakt hun optreden regelmatig een fikse cha os De zaak komt in een uiterst kritiek stadium als de federale milieu-inspektie de groep acteurs, waartoe ook inmid dels befaamde komieken als wijlen John Belushi en Dan Aykroyd behoren, zat in de „Saturday Night Live -show, speelde in films als „Caddyshack" (re gie Harold Ramis). ..Meatballs" en „StripesDan Aykroyd behoorde met John Belushi tot de befaamde Blues Brothers en voelde zich eveneens als een vis in het water van de „Saturday Live Show". Hoofdrollen vertolkte Ay kroyd in „The Blues Brothers", Spiel berg's „1941", „Neighbors" „Twilight Dan Aykroyd. Bill Murray en Harold Ramis als drie knettergekke para-psychologen met hun spuitbussen ter verdelging van de spokenplaag in ..Ghostbusters'' hoofdrollen en Reitman tekende voor de regie. Resultaat de overtreffende trap van volstrekte waanzin, gevangen in een strikt georganiseerde chaos in het door spoken geteisterde New York. „Ghostbusters". spokenjagers. Die spokenjagers zijn Peter Venk- man (Bill Murray), Raymond Stantz (Dan Aykroyd) en Egon Spengler (Ha rold Ramis) Alle drie afgestudeerd in de para-psychologie, maar eigenlijk de geleerde heren van „Ghostbusters NV" hem wat te slim af zijn In die ietwat „King Kong"-achtige apotheose wordt Sigourney Waever uit de klauwen van Rozendaallaan 9 Leusden-C. de demonische krachten gerede alle spookjes af door de zijdeur het hoort Maar het zal toch noo worden zoals het eens was. De effectenmakers onder be> leiding van specialist Robert I hebben er iets fantastisch van ge De talrijke spoken en demonen film bevolken zorgen voor een ge deerd lachsucces en de trucag (op enkele kleine uitzondering vrijwel perfekt De hoofdrollen k niet in betere handen zijn 0 geleerden zijn zowel geniaal at! tergek en die combinaties past kend bij Dan Aykroyd, Bill Mur Harold Ramis Ook de bijroll® Sigourney Waever als aantrek huisvrouw die een demon in haar ontdekt en door dat spook wori voerd, de vegetarische vrijgezel Tully (Rick Moranis) als de voort de „running gag" en Annie T Ghostbustersecretaresse Janin nitz, worden voortreffelijk ingevu „Ghostbusters" belooft ook derland een klapper van de bov komedie-plank te worden en i dat betreft een waardige conci van al die andere monsters filmwereld, de Gremlins, de 9 draken, gnomen en wat al niet Zone' en „Trading Places" Harold Ramis was als scriptwriter verbonden aan de „National Lampoon Show" en „Animal House", regisseerde „Cad dyshack" en schreef met anderen het script voor „Stripes'waarin hij naast Bill Murray een rol speelde en had ook een aandeel in het script voor ..Meat balls" Hij was regisseur van „National Lampoon's Vacation", maar dat bracht hem alleen in de Verenigde Staten succes. De film werd in Nederland een flop Een excellent stelletje maffe filmma kers dus, die meer dan eens met het komedie-bijltje hadden gehakt Dan Ay kroyd en Harold Ramis gingen er eens goed voor zitten en verzonnen „Ghost busters" Samen met Bill Murray en Sigourney Waever speelden ze de Sigourney Weaver als Dana Barrett en Rick Moranis als Louis Tully in de schitterende slotscène a la King uit ..Ghostbusters van regisseur Ivan Reitman.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 10