krant De Haaien bakt ze weer bruin „Derde supermarkt verstoort evenwicht in De Hamershof' Gemeente en provincie eens over nieuwe plaats voor autosloperij Solidariteitswinkel houdt kerstaktie LEt-V ijksconsulent in reaktie op CIMK-rapport: Op de hoek Middenweg/Valleilaan naast tenniscomplex Uitbetaling éénmalige uitkering n januari Vandaag in de Leusder Krant leusder krant Gemeentehuis dicht op 24 en 31 dec. BDU m r+T Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Geen krant ontvangen? ffl Hoofdredakteur: MARNIX KREIJNS Redaktie en administratie Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon 033-941495 b.g.g. (03420-16141 Telex BDU 40261 Giro 871441 Abonnement 16,15 per kwartaal Uitgave BDU BV O (ÜHÖnör •fik* DONDERDAG 13 DECEMBER 1984 16e JAARGANG NO. 66 Voor de inrichting van de vijf standplaatsen zal een bestem mingsplanprocedure gestart moe ten worden. Op grond daarvan wordt het dan tevens mogelijk voor de gemeente subsidie bij het Rijk aan te vragen voor de kosten die gemoeid zijn met de aanleg van de vijf woonwagenstandplaatsen. Het is de bedoeling dat er zo min mogelijk kosten gemaakt worden voor de verhuizing van de familie Damen. Als inderdaad de vijf standplaat sen op de hoek Valleilaan/ Middenweg worden betrokken, ko men er dicht bijelkaar twee kampjes voor woonwagenbewo ners Langs de Middenweg, op de voormalige noodhockeyvelden, is namelijk een kampje van maximaal vijftien standplaatsen gepland Het is de bedoeling volgend jaar de eerste woonwagenbewoners op dit zogeheten reguliere openbare kamp te begroeten. COMMISSIES De gemeente heeft laten weten dat er uitsluitend een principe overeenkomst is bereikt met de provincie. „Of een en ander zo wordt uitgewerkt zal afhangen van de behandeling van het on derwerp in de Raadscommis sies. Die zullen in januari hun mening over de principe overeenkomst mogen geven", aldus gemeentelijk voorlichter Hans Hermans. Hij voegde er aan toe dat de familie Damen ook nog gepolst moet worden over de gevonden oplossing. Her mans: „Kort en goed: van de provincie mogen we het terrein aan de Valleilaan inrichten, maar er is nog niks beslist". LEUSDEN - Zaterdag 15 de cember verzorgt de Stichting So lidariteitswinkel Leusden weer een verkoopstand in het winkel centrum „Hamershof". Centraal staat ditmaal de verkoop van kunstnijverheid, die te maken heeft met kerstmis. Alle artikelen zijn afkomstig van kleine, zelf- standige coöperaties in ontwik kelingslanden. Zij ontvangen voor hun handwerk een reële, eerlijke vergoeding, die hen in staat stelt, in hun armoedige omstandigheden een mens waardig bestaan op te bouwen. Voorbeelden van dergelijke coö peraties zijn: ukukhanya (betekenis: „Licht in de duisternis") Deze coöperatie in Soweto - het zwarte ghetto van Johannesburg - biedt werk aan 75 mensen. Zij vervaardigen kaar sen. exportadores de michoacan, S A is een inkooporganisatie in Morelia - Mexico. Zij koopt hand- werkprodukten op het platteland, om de trek naar de grote steden tegen te gaan. De Solidariteitswin kel verkoopt van deze organisatie o a kerstversieringen van stro jute works verzorgt vanuit Bang ladesh de uitvoer van zo'n 70 kleine coöperaties. Kerstboomversierin gen van hout, klei, net en vooral jute zullen in de verkoopstand van de Solidariteitswinkel aangeboden worden lodi multipurpose social service society is een in India werkzame organisatie. De bijzondere boomblad-kerst-kaarten zijn ver krijgbaar in de stand Daarnaast zullen ook de andere artikelen van de Solidariteitswinkel niet ontbre ken, zoals de overige kunstnijver heid en de levensmiddelen Leusden en provincie zijn akkoord over de verhuizing van de autosloperij en caravans bij 't Sluisje naar de hoek Midden weg/Valleilaan. LEUSDEN - Vrijdag 28 de cember gaat de „eendags" oliebollen-bakkerij van LZ en PC De Haaien weer van start. Vanaf 's morgens zes uur zuilen de oliebollen vers gebakken liggen te dampen in de varkensschuur van boerderij Groot Krakhorst. Nog dezelfde dag zullen de bestellingen worden afgele verd met het restant op zater dag 29 december. Een dezer dagen zwerven de Haaien jeugdleden door Leusden om bestellingen te noteren. Een zakje van zes oliebollen kost 3.50 Indien er geen Haai aan de deur komt kan men telefonisch bestellingen opgeven, telefoon 942553 Beheerdersechtpaar Van Deelen vijf jaar bij Rodapag. 3 Hoogste punt nieuwbouw SBBO is bereiktpag. 3 Henk Ossendrijver een aardige „dissident" indeCDA-fraktie Een interview met het Achterveldse raadslid dat nu 20 jaar in de gemeenteraad zit pag. 5 Sportnieuws pag. 8 Loep op Leusden pag. 9 Kantlijn pag. 9 Twee filmpremières in Amersfoort: „Ghostbusters" en „Gremlins". Bert Vos zag deze twee komedies al pag. 10 Servicepagina pag. 11 DOKTERSDIENST: vrijdag en zaterdag: 944223 zondag: 948111 Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofd agent (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141. aaaaai (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - „Uw beleidsvoornemen met betrekking tot de vestiging van een derde supermarkt in De Hamershof zal tot een blijvende onevenwichtige opbouw van de voedings- en genotsmiddelensector in de woonkern Leusden aanleiding geven. Het aandeel voedings- en genotmiddelen in De Hamershof wordt eveneens onevenredig groot in vergelijking met overeenkomstige winkelcentra." Hamershof is volgens de rijksconsulent geen plaats voor dne supermarkten Zelfs een formulewijziging Centra zou niet toereikend zijn Dat schrijft de Rijksconsulent voor Handel, Ambachten en Dien sten in de Provincie Utrecht aan het college van B. en W. in een reaktie op het CIMK-rapport over de Ha mershof. De Rijksconsulent, die door het college om een reaktie was gevraagd, heeft al begin no vember rapport uitgebracht aan de gemeente. Tot nog toe is zijn rap port echter vertrouwelijk gehou den, omdat B. en W het eerst nog eens met de Rijksconsulent had^ den willen bespreken. Door ziekte van drs. J Blok is daar tot op heden echter niets van gekomen Nu de gemeenteraad volgende week donderdag een besluit moet ne men over de grondverkoop voor de bouw van onder meer de AH- sunprmarkt in Hamershof-Noord, vindt het college dat de bevindin gen van de Rijksconsulent open baar moeten zijn. SPANNING Naar de reaktie van drs. Blok op het CIMK-rapport is met enige spanning uitgekeken. Zoals be kend gaf het CIMK-rapport aan dat er in het Leusdense hoofdwinkel centrum nog ruimte zou zijn voor een Albert Heyn-vestiging. Vervol gens lieten woordvoerders van de Centra en de Boni weten, dat de Rijksconsulent het volstrekt on eens zou zijn met de inhoud van het CIMK-rapport. Wethouder Jan Wa genaar (VVD, Economische Za ken) beweerde daarentegen dat drs. Blok zich geheel in de conclu sies van het CIMK zou kunnen vinden De waarheid ligt, zoals meestal, in het midden Het is niet zo. dat de Rijksconsulent geen spaan heel houdt van de bevindingen van het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. Maar op enkele cruciale punten maakt de heer Blok wel kanttekeningen bij de CIMK- rapportage Zo voorziet hij dus een verstoring van het evenwicht in de voedings- en genotmiddelensec tor. Daar zullen, zo verwacht de Rijksconsulent, niet AH en de spe ciaalzaken in De Hamershof na deel van ondervinden, maar wel de Centra en de Boni, zelfs wanneer de Centra op een meer discount achtige wijze zou gaan werken. Die suggesie is door het CIMK namelijk gedaan. Daarover staat in het rap port van de Rijksconsulent: „De door de komst van AH geforceerde formulewijziging bij de bestaande supermarkten zal hun gezamenlij ke greep op de markt wel verstevi gen, maar er moet toch gevreesd worden voor een tekort aan poten tiële bestedingen, c.q. noodzakelij ke omzetten. De consequentie zal in de praktijk zijn dat één of beide van de be staande supermarkten in De Ha mershof, vooral de AH-vestiging op korte termijn gerealiseerd zou wor den, het erg moeilijk krijgen." Verder zegt de Rijksconsulent dat „uw keuze van een AH- vestiging niet de meest voor de hand liggende" is. Die uitspraak baseert Blok op het gegeven uit de CIMK-rapportage, dat de Leusden se consument een goedkopere Centra en een grotere Boni wil. Voorts uit de Rijksconsulent zijn twijfels over hetgeen het CIMK te berde bracht ten aanzien van de koopkrachtbinding aan het winkel centrum De Hamershof. Die zou volgens het CIMK na ope ning van HËMA en AH stijgen tot 92%. Blok merkt op dat dit alleen zal gebeuren in geval van een formulewijziqinq van een der be- staande supers En ook dan is hef I nog maar de vraag of het wel zal j gebeuren in de mate. die het CIMK aangeeft Een vijfde opmerking betreft de j mogelijkheid tot het vestigen van buurtwinkels in Alandsbeek en Claeverenblad/Wildenburg in de naaste of iets verdere toekomst Volgens hef CIMK maakt de voor genomen uitbreiding van het win kelareaal in De Hamershof de ves tiging van buurtsteunpunten vóór 1989 onmogelijk Daarna zoden er wel weer mogelijkheden zijn. „Het optimisme van het CIMK voor de eventuele realisatie van een buurt- supermarkt na 1989 deel ik niet", i aldus de Rijksconsulent kort en j bondig. Drs. Blok laat het bij deze opmer kingen en laat het college weten geen keuze te willen maken tussen de in het CIMK-rapportage ge- i noemde alternatieven ten aanzien I van de omvang van een AH-super. I Daarover schrijft de consulent: „Ik moet u teleurstellen indien u de i verwachting zou hebben dat ik uit één van de genoemde alternatie- ven een keuze zou doen. Uit de reacties die ik inmiddels al heb verkregen, blijkt dat mijn advies zwaarwegend zal zijn. Ik stel dat op prijs, maar loop tevens het gevaar als gevolg van een keuze de gram van derden over mij heen te halen, waar ik eigenlijk vind dat niet onder getekende, maar uw college zich verantwoordelijk moet weten voor de gang van zaken en op eigen merites een besluit zou moeten nemen." NADER BERAAD Die verantwoordelijkheid heeft het college overigens in middels genomen. In de B. en W.-vergadering van vorige week dinsdag heeft het college beslo ten vast te houden aan het bouw plan, dat aan AH ruimte biedt voor een supermarkt van 1000 tot 1200 vlerkante meter B. en W. zijn tot dit besluit gekomen na weging van alle uitgebrachte ad viezen. Het voorstel om de grond voor bouw van onder meer de AH-supermarkt komt volgende week donderdag in de gemeen teraad. In de vergadering van de raadscommissie Financiële en Economische Zaken van afgelo pen maandag is het toen nog vertrouwelijke rapport van de Rijksconsulent summier aan de orde geweest. CDA-woord- voerder Bram Vroon liet we ten dat het rapport voor de CDA-fraktie aanleiding is tot „nader beraad". Ook Harm Offe reins (GPV/SGP) liet blijken dat het rapport bij hem vragen heeft opgeroepen. Onafhankelijk |BDU| nieuwsblad voor de gemeente Leusden DUU Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus den. Familieberichten en losse advertenties 40 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting Leusderheitjes 1,29 per regel (43 cent per mm). Losse nummers 75 cent per stuk OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De uitbetaling an de zogenaamde éénmalige itkerlng zal in Leusden en vele ndere plaatsen niet voor de erstdagen gebeuren, zoals anvankelijk gepland was. De orzaak ligt bij een computer- entrum In Breda dat de aanvra- en voor de gemeenten ver- «erkt. Dit centrum heeft het zo ruk gekregen dat er sprake is an overcapaciteit. In Leusden hebben ruim 650 "ensen een beroep gedaan op de anmalige uitkering voor 'mimum-inkomens Hoewel de erwerking van de aanvragen voor egemeente Leusden inmiddels is ebeurd. kan door de computer- roblemen niet voor de Kerstda- en het geld worden uitbetaald an diegenen die voor de uitkering aanmerking komen Zoals het er u naar uitziet kan dat pas begin anuari gebeuren Volgens de sociale dienst in eusden is het niet mogelijk om en voorschot op de éénmalige 'tkering te krijgen (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN/UTRECHT - De gemeente Leusden en de provincie zijn het eens ge worden over een nieuwe plaats voor de autosloperij en wooncaravans van de fa milie Damen aan 't Sluisje. Het is de bedoeling op de hoek Middenweg/Randweg vijf standplaatsen voor woonwagens in te richten voor de Leusdense familie. Het terrein is ongeveer hon derd meter westelijk gepro jecteerd van het LTV- tenniscomplex. Op dit mo ment ligt er nog een berg tuinafval op het gekozen ter rein. De familie Damen huist sinds een paar jaar langs het Valleika- naal, tussen 't Sluisje en het hoc- keycomplex. Ofschoon de situatie in strijd is met bestemmings- en streekplan, gedogen gemeente en provincie de autosloperij en de caravans, waarin de familie woont. Deze houding werd ingenomen in afwachting van het zoeken naar een andere plaats voor het bedrijfje en de caravans. In de loop der tijd zijn diverse lokaties de revue ge passeerd, maar uiteindelijk bleven er drie over. Dat waren een terrein in Stoutenburg. een aan de Am- bachtsweg of de lokatie aan Valleilaan/Randweg. Stoutenburg viel vanwege haar agrarisch karak ter af en het terrein aan de Am- bachtsweg bleek te klein voor vijf standplaatsen voor woonwagens. Daarnaast was deze lokatie niet aantrekkelijk vanwege de mogelijk te verwachten schadeclaims van de bedrijven aan de Ambachtsweg. De nu gekozen plek voor het onder brengen van de familie Damen roept bij gemeente, provincie en woonwagenschap geen proble men op. De standplaatsen waren aanvankelijk gedacht direkt gren zend aan het tenniscomplex maar zijn uiteindelijk zo'n honderd meter in westelijke richting verschoven. Dit is gedaan op verzoek van Leus den die de mogelijkheid van het doortrekken van de Middenweg richting Valleikanaal wil openhou den. Wanneer de familie Damen zich vestigt op deze lokatie dan moet dan onder de voorwaarde gebeuren dat wonen en werken gescheiden worden, aldus de pro vincie. LEUSDEN - Het ge meentehuis zal op maandag 24 en 31 december gesloten zijn. Voor het doen van aan giften Burgerlijke Stand (ge boorten, overlijden etc.) zal de afdeling Burgerzaken van 8.30 tot 9.30 uur geopend zijn.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 1