)&W verwachten zelfs een stijging „Niet minder woningzoekenden door realisering 't Ruige Veld" Muziekschool Leusden aktief Noodmast op dak gemeentehuis Boni neemt „alle vereiste rechts maatregelen" tegen AH fleVP „Eigen behoefte: ook nieuwe Leusdenaren" Rapport Rijksconsulent geeft doorslag Burgemeester Rademaker: kantoor- hulpmiddelen -KI/1/IEK [WINKEL Papoea's in Nood Lijsterbes plaatselijk nieuws (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - „Onder bouwen voor de eigen behoefte moeten we verstaan: bou wen voor de eigen bevol king én voor de nieuwe Leusdenaren. Ik denk dan aan mensen die hier in onze gemeente komen werken, zoals politie- en onderwij zend personeel. Deze intepretatie van het begrip bouwen voor de ei gen behoefte', zoals dat in Leusdens structuurplan staat vermeld, openbaarde burgemeester J.W.M. Rade maker donderdag in de be grotingsvergadering. Vol gens de burgemeester groeit er een misverstand over dit begrip, „ledereen heeft het er nu over dat Leusden in 't Ruige Veld en de verdere uitbreiding al leen voor de eigen inwoners huizen gaat bouwen. Maar zo is het toch niet", aldus Rademaker die dus vervol gens verduidelijkte dat er Burgemeester J W M Rade- maker. ook zéker woningen voor mensen van buitenaf zullen verrijzen. van één onzer verslaggevers) EUSDEN - Burgemeester en /ethouders verwachten niet lat het aantal woningzoeken- len in Leusden zal afnemen loor de realisering van de lieuwe wijk 't Ruige Veld. Hun ferwachting is zelfs dat de iraag naar huurwoningen zal ilijven stijgen. Dit heeft het col- ege van B&W geantwoord op ien vraag uit de algemene be- chouwingen 1985 van de CDA- ractie. )e christen-democraten hadden o hun vraag laten doorklinken dat n 't Ruige Veld goedkope huur woningen gebouwd moeten wor- !en. De wachtlijst van de woning zoekenden wordt daardoor aan merkelijk bekort, vindt het CDA B&W denken daar, blijkens hun reactie, dus anders over. ,,Als het mogelijk is om in 't Ruige Veld goedkope huurwoningen te bou wen, dan zal die bouw slechts ten dele een gunstige uitwerking heb ben op het aantal Leusdense wo ningzoekenden. Gelet op het feit dat er een voortdurende toename is van het aantal woningzoeken den (per 15-9-1984 1059 en per 1- 12-1984 1175) denken wij niet dat van een afname van het aantal woningzoekenden gesproken kan worden. De verwachting is dat zelfs bij de uitvoering van woning bouw in 't Ruige Veld de vraag vanuit de eigen bevolking zal blij ven stijgen. Vanzelfsprekend is het contingent woningen (het aan tal gesubsidieerde woningen, red.) dat van rijkswege beschik baar wordt gesteld, mede bepa lend voor het verloop van onze wachtlijst", luidt het volledig ant woord van het dagelijks bestuur van Leusden Over het aangekondigde zo genaamde 'woningbehoefte-on derzoek' laten B&W weten dat deze peiling onder 3500 bewo ners van huurwoningen wordt ge houden. Aan de hand van hun in formatie over woninggrootte, huur- of koophuis en het tijdstip van doorstroming, zal de ge meente proberen het woning bouwprogramma voor 't Ruige Veld daar op af te stemmen. ,,Het is ons streven om daarbij extra aandacht te schenken aan de doorstroomwensen van inwoners die een relatief goedkope huurwo ning achterlaten", aldus B&W. Geen markt Wethouder Jan Wagenaar (open bare werken en ruimtelijke orde ning) benadrukte donderdag avond in de begrotingsvergade ring, dat er géén markt is voor goedkope nieuwe woningen ,,Maar er kunnen wel betaalbare, mooie woningen worden ge bouwd, waarnaar mensen die nu in een goedkope huurwoning zit ten zullen doorstromen", aldus de wethouder. Overigens zijn er in Leusden, zo heeft het college laten uitzoeken op een vraag van D'66, 1700 woningen met een huur beneden de huursubsidiegrens. Het zijn 68 bejaardenwoningen in de premie-huur-sector en 56 in de woningwetsector, 203 kleine wo ningen in de premiehuur-sfeer, 326 HAT-woningen in de wo ningwetsector en 1047 eenge- zinswoningwetwoningen. Een beeld van het samen zingen en muziek maken. Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Hoofdredakteur: Marnix Kreyns Redaktie: Boudewina de Boer Caspar van Loo Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12 00 uur en van 14.00 tot 17 00 uur. Telefoon 033-941495. Abonnementsgeld: 62.60 per jaar. 31,80 per halfjaar; 16.15 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 16141, toestel 44 NABESTELLEN FOTO'S: De meeste in de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbetaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld, met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont vangt u de gewenste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. Uw steun is nodig voor: hulp aan Papoea-vluchtelin gen en -gevangenen; onderhoud van gezinnen en weeshulzen; medicijnen en medische In strumenten; school- en studiegelden; inventariseren en doorge ven van nieuws over de Pa poea's; steun aan het nationaal be wustzijn. De stichting Hulp aan Papoea's in Nood bestaat al 13 jaarl Met uw hulp konden we veel goeds doen. Maar er moet méér gebeuren. Ontzéttend veel meer. Help de Papoea's mee te overleven! Papoeafonds Postgiro 243000 Bank Rabo-Ede Rekening 44 40 72 470 Secretariaat Van Randwijcklaan 104 3815 MT Amerstoort J Telefoon 033-728690 LEUSDEN - Sinds vrijdag staat op het dak van het ge meentehuis een twaalf meter hoge mast. Aan dit gevaarte zullen tv- en radio-antennes worden bevestigd die de Leus dense kabelabonnees van beeld en geluid moeten voor zien wanneer de doorgifte van het CAI-signaal vanuit Amers foort onderbroken wordt. De noodantennemast op het ge meentehuis zal slechts de Ne derlandse en Duitse program ma's kunnen doorgeven. Deze antenne, die nu samen met de schotel het dak van het Leus dens gemeentehuis ..siert", kost 35 duizend gulden (advertentie) van marker tot planningsysteem van ringband tot data-supplies van kaartenbak tot naamplaat opmerkelijk kompleet Verkoop ook aan particulieren. Donderdag koopavond Eigen parkeerterreinen. Julianaplein/Leusderweg Amersfoort. 033 631824* (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - In een brief aan het college van B. en W. heeft de advocaat van Bonimark- ten B.V. aangekondigd dat Bonimarkten B.V. „genood zaakt is om zich te verzetten tegen uw beleidsvoorne mens met betrekking tot de vestiging van een nieuwe su permarkt in de Hamershof en terzake alle vereiste rechts maatregelen te nemen, hoe zeer dat ook wordt betreurd." In concreto betekent dat Boni deze week bezwaar zal aanteke nen tegen de ter visie liggende uitwerking van het Hoofdcen trum H1. Vervolgens zal Boni ook bezwaar aantekenen tegen de tezijnertijd te verlenen bouw vergunning voor de supermarkt. Bonimarkten B.V. zal beide pro cedures tot in de hoogste instan tie voortzetten. Ook wanneer men in het ongelijk gesteld wordt, zal deze aktie van Boni de bouw van een warenhuis en een De brief, waarin de juridische stappen worden aangekondigd, komt aan de vooravond van de raadsvergadering, waarin de raadsleden moeten besluiten over de verkoop van grond ten behoeve van de bouw van de Albert Heyn- supermarkt. Een afschrift van de brief is door de heer J C Dekker hoofd van de afdeling Vestigings ontwikkeling van de Boni, gestuurd aan de leden van de raad. De verzending van de brief op dit moment kan derhalve als een po ging van Boni worden gezien om de besluitvorming in de raad van aan staande donderdag te beïnvloe den. Uit de brief aan het college, waarvan ook de redaktie van de Leusder Krant, een afschrift ont ving, blijkt dat met name het advies van de Rijksconsulent voor Handel. Ambachten en Diensten inzake een nieuwe supermarktvestiging in De Hamershof voor Boni de door slag heeft gegeven om de aange kondigde juridische stappen ook inderdaad te gaan zetten In de brief van de adviseur mr.W.J Bink wordt de stellingname van Boni markten herhaald, ,,dat afgezien wordt van het voeren van oppositie tegen een AH-supermarkt indien door een objectieve evaluatie van het distributie-planologisch onder zoek wordt aangetoond dat er in distributie planologisch opzicht vol doende ruimte is voor een nieuwe supermarktvestiging' Maar ver volgens wordt verwezen naar de Leusder Krant van vorige week dinsdag, waarin werd geschreven over de reaktie van de Rijksconsu lent op het CIMK-rapport inzake De Hamershof 'De advocaat van Boni daar over ,,Het rapporl van de Rijksconsulent laat geen andere conclusie toe dan dat de vestiging van een nieuwe supermarkt in de Hamershof zal leiden tot een blij vende onevenwichtige opbouw van de voedings- en genotmiddelen- sector en tot een overbewinkeling met alle gevolgen vandien." LEUSDEN - Afgelopen zondag vond er in de 'Hakhorst' weer de jaarlijkse samenzang- en speel middag plaats georganiseerd door de Muziekschool Leusden Iedereen die wilde zingen of een instrument bespeelde kon hieraan deel nemen. Anders dan de afgelopen jaren werd dit gebeuren niet voorafge gaan door een docentenconcert Jammer voor een muziekschool met een toch uitgebreid docen tenbestand en misschien was hieraan ook de geringere publieke belangstelling te wijten. Dit nam echter niet weg dat er door de di verse jonge en oudere deelne mers erg enthousiast gemusi ceerd werd en de middag zeker geslaagd genoemd kon worden Er werd gerepeteerd in twee ver schillende groepen t.w. een koor (o.l.v. Piet-Hein v.d. Ven) en een orkest (o.l.v Gert Mannée). Twee kersttraditionals werden ingestu deerd die uiteindelijk met de com plete bezetting uitgevoerd zouden worden. De nummers ..Deck the Halls" en het overbekende ..Is geboren het goddelijk kind" est né Ie divin enfant") werden enthousiast uit gevoerd en brachten een ieder al vast een beetje in de kerstsfeer Daarnaast speelde het orkest nog een instrumentale versie van het lied ..Hoe gaarne wild' ik" van de renaissancecomponist G Coste- ley. In zijn slotwoord vertelde direk- teur Henk de Ridder dat de Mu ziekschool weer nieuwe aktivitei- ten gaat ontplooien. Naast het pas opgerichte kinderkoor (dat nu al zo'n 50 leden telt) zijn er plan nen om in samenwerking met de stichting WOL (Welzijn Ouderen Leusden) een bejaardenkoor te beginnen. Tenslotte start in januari een im provisatiecursus voor toetsenin- strumenten onder leiding van Henk de Ridder zelf Inlichtingen omtrent al deze aktiviteiten kan men inwinnen bij de administratie van de Muziekschool aan de Zwarteweg (telefoon 944310). supermarkt aan de noordzijde van 't Erf aanzienlijk kunnen vertragen. (advertentie) Geen kréét die naar U overkomt. Rauwe werkelijkheid die zich In een dagelijks levenspatroon her haalt. De Papoea Is In nood! Help de Papoea te overleven. Deze week konden we voor de radio horen dat we, volgens de Russen, een zeer strenge winter kunnen verwachten. Ze zouden dat afleiden aan de enorme hoeveelheid rode vruchten aan de lijs terbessen, wat ze door middel van spionagesa- tellieten vanuit de ruimte hebben geconstateerd. Voor mij is dat eenvoudig een bakerpraatje. Veel mensen schijnen nu een maal graag de toekomst te willen weten en zeker voor zover het 't weer be treft. De een ziet de toe komst in koffiedik, een ander in de sterren en een derde in kaarten. De Bilt ziet het met allerlei dure instrumenten en de Russen in lijsterbessen. Toch hoor je hier ook wel vaker beweren dat een overvloedige oogst aan eikels en beukenootjes een strenge winter voor spelt. Dat zoiets niet klopt hebben we verle den jaar kunnen zien toen er, na een goed ei keljaar, een niet bepaald strenge winter volgde. Een goede of slechte oogst is afhankelijk van het weer in de bloeipe riode en vertelt ons dus meer van het weer dat we gehad hebben dan over het weer wat we nog zul len krijgen. Dat er dit jaar veel en grote lijsterbes sen waren daar hebben de Russen gelijk in. De boom in mijn tuin was er het bewijs van, ofschoon daar niet veel meer van te zien Is. De merels en de lijsters en ook wel de spreeuwen lieten het be wijs van een te verwach ten strenge winter snel verdwijnen. Zo'n lijsterbes zou een ieder in zijn tuin moeten hebben. Het is een boom met vele voordelen. In enkele jaren groeit het uit tot een aardig boom pje, wat dan spoedig niet veel groter schijnt te worden. De boom in mijn tuin heb ik twintig jaar geleden gepoot als kiem- plantje. Het groeide in enkele jaren tot een boom van zo'n zeven me ter hoog en is nu nog even groot. Alleen de stam is dikker geworden. Het bladerdek, met de geveerde bladeren, laat voldoende licht door om op de grond de andere planten niet te hinderen. De boom is volkomen winterhard en stelt ge ringe eisen aan de stand plaats. In de bossen zor gen de vogels voor de verspreiding. In de bos sen zorgen de vogels voor de verspreiding en hij neemt daardoor snel kaalkap en andere open plekken in bezit. In mei bloeit de boom met grote trossen crème-witte bloemen die sterk ruiken en wel wat op bloemko len lijken. Ze worden ij verig bezocht door aller lei vliegen, zweefvliegen en bijen. In de herfst rij pen de oranjerode, erwt- grote vruchten, die door de vogels met graagte worden gegeten. In cul tuurvormen worden ze in sommige landen als fruit bomen gekweekt. Men maakt van de vruchten compote, marmelade en likeur. Zo'n boom heeft ook nog het voordeel dat het heksen uit de buurt houdt. Hebt u daar geen behoefte aan en ook niet om er de elfstedentocht mee te voorspellen, dan kunt u hem altijd nog planten voor de vogels. G. van L.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3