)mroep Leusden doorstaat uurdoop met glans „De raad vergadert in het openbaar": niet zo'n erg spannend tv-programma ïlevisie-uitzending begrotingsbehandeling gemeenteraad technisch van hoge kwaliteit Begrotingsbehandeling saaiste in jaren DINSDAG 18 DECEMBER 1984 plaatselijk nieuws or Marnix Kreyns JSDEN - Om tien over alf in de nacht van don- dag op vrijdag konden de citaties uitgewisseld wor- i. Op dat moment zat een a vijf uur durende mara- n-uitzending er op. Een hnisch perfekt geslaagde lerneming, waarvoor in eerste plaats de mede kers van de firma Sono- h alle lof verdienen. Maar voor de mensen van de roep Leusden was het slagen van deze televi- litzending van de begro- isvergadering in de ge- nteraad van Leusden succes. Voor hen bete de het de vuurdoop en hebben ze met glans irstaan. Wolter van der Hoek, voor van de Omroep Leusden, er rond het middernachtelijk donderdag dan ook een heel spanning weg. De eerste televisie-uitzending, waar de Omroep Leusden zijn me- erking verleende, was weken- niet maandenlang tot in de tjes voorbereid ,,Maar dan er dus toch nog van alles fout nu dat niet gebeurd is, is inderdaad een hele geruststel voor me", aldus Van der k, bij wie de spanning inmid- plaats begon te maken voor noeidheid. uur eerder had hij als assis tent van Sonotech-regisseur Ron Kramer het startsein gegeven voor de onder verantwoordelijk heid van de gemeenteraad van Leusden plaatsvindende uitzen ding Op de stoep van het ge meentehuis gaf Van der Hoek om- roepster Marjon Jager het teken dat zij de aankondiging van de uit zending kon doen De medewerk ster van de Omroep Leusden deed het met verve, zoals zij het er de hele avond met de aan- en afkondigingen prima van af zou brengen Vervolgens kregen de televisiekijkers een korte, op de band opgenomen inleiding van burgemeester Rademaker te zien. Daarna verplaatste het beeld zich naar de raadszaal, waar de heren en dames volksvertegenwoordi gers al enige tijd in een zee van licht met enige spanning klaar za ten. KOSTUUM Heeft de uitzending van een raadsvergadering invloed op het gedrag of de uitspraken van de hoofdrolspelers? Een beetje le dereen was tijdiger aanwezig dan ooit en een enkeling had het drie delig kostuum uit de kast gehaald. Evelien Blom (CDA) beet het spits af en maakte van de gelegenheid gebruik om de ideeën van het CDA over de verdere ontwikkeling van Leusden nog eens op een rij tje te zetten. De christen-demo craten zullen daarbij de belangen van de boeren voortdurend in het oog houden, zo mocht de achter ban via het televisietoestel van de fraktievoorzitster vernemen. Haar collega van de VVD. Sjef ten filmpje over kabeltelevisie en en kele optredens van het ambtena- renorkestje 'Hammer and Field' te zien Vooral voor omroepster Mar jon Jager waren dat spannende momenten, omdat zij op tijd de aan- en afkondiging van een en ander moet doen Als het dan bij voorbeeld wachten is op het einde van wethouder Van Woudenbergs bijdrage aan het debat, is het lachten geblazen. Drie, vier keer lijkt het er op dat de omroepster de pauze kan gaan aankondigen, maar even zoveel keer gaat de wethouder onverstoorbaar door Pas na Van Woudenbergs droog komische opmerking ,,en dan ben ik nu, meneer de voorzitter, he- Kijkje in de regiewagen van Sonotech tijdens de uitzending van donderdagavond. moment is bijna daar. OL-voorzitter Wolter van der Hoek kijkt, in zijn kwaliteit van regie- slent, op zijn horloge. Even later zal hij omroepster Marjon Jager het startsein geven. Omroepster Marjon Jager, die het er donderdagavond prima van af bracht Hier kondigt zij vanaf de stoep voor het gemeentehuis het begin van de uitzending aan. Berge, spoorde televisiekijkend Leusden aan tot meer tweerich tingsverkeer tussen gemeente raad en bevolking Volgens de li berale woordvoerder zou met name het spreekuur van VVD- wethouder Jan Wagenaar een prima mogelijkheid zijn om met net gemeentebestuur van ge dachten te wisselen. De overige fraktievoorzitters speelden in hun samenvatting van de algemene beschouwingen minder in op de aanwezigheid van drie televisie camera's in de raadszaal Via een televisietoestel in de hal van het gemeentehuis konden be langstellenden zien, hoe de raadsvergadering door Ron Kra mer en de zijnen in de huiskamers werd gebracht. Duidelijk werd dat de regisseur door afwisselend de sprekende raadsleden en het randgebeuren in het beeld te brengen probeerde de tamelijk saaie vergadering enige levendig heid te geven. Driemaal werd de vergadering voor een korte pauze onderbro ken. De kijkers kregen op die mo menten een door medewerkers van de Omroep Leusden gepro duceerde kwis, een animatie laas aan het einde van mijn beant woording gekomen", is het woord aan Marion. STOPPEN Spannend voor de technici is de vraag, of het licht het al die uren op volle kracht zal houden. Met 35 kilowatt wordt de meterkast van het gemeentehuis zwaar belast en voor de zekerheid heeft men een kistje reservestoppen laten aanrukken Het blijkt geen over bodige luxe. Tot drie keer toe moet één van de technici met handschoenen aan een doorge- smolten stop door een nieuwe vervangen Het is één van de weinige dingen, die een beetje misgaan. De scha kelingen tussen 'live' en wat op de band is opgenomen verlopen perfekt. Ed ten Voorde bedient vlekkeloos de titelgenerator, die de kijkers duidelijk maakt, wie er aan het woord is. En de camera mannen en hun assisitenten heb ben telkens keurig op tijd hun plaatje 'aktueel'. Tientallen vrijwilligers en enkele professionals blijken in staat om van de lange raadsvergadering technisch een goede televisie-uit zending te verzorgen Een schoonheidsfoutje lag misschien in de geluidsweergave. Doordat het geluid rechtstreeks werd afge nomen van het gesloten circuit in de raadszaal, konden de televisie kijkers ook van allerlei bijgeluiden meegenieten. De raadsleden heb ben een microfoon om hun nek en die kunnen niet individueel wor den aan- en uitgeschakeld, be halve als het raadslid de plug van zijn snoertje uit het contact haalt Wie de microfoon dus om zijn nek laat hangen, brengt iedere kuch of gefluisterde opmerking de huis kamer in. Zo konden de afstem- mers op kanaal 4 donderdag avond tegen het einde van de uit zending wethouder Ummels een stapeltje paperassen zien, maar vooral ook horen verscheuren. CASINO Wellicht dat de wethouder zoiets geen tweede keer zal doen, wanneer hij zelf de opna men heeft kunnen bekijken. Tij dens de live-uitzending werd het geheel op twee verschil lende videosystemen vastge legd. De raadsleden is toege zegd, dat zij die banden bij gele genheid nog eens mogen bekij ken. Op dit moment hebben de raadsleden alleen nog maar stukjes van de uitzending tij dens de pauzes in het debat kunnen zien. Tijdens die onder brekingen rende iedereen naar het televisietoestel in de hal, waar met name het optreden van 'Hammer and Field' met groot enthousiasme gevolgd werd. En waar wethouder Wa genaar zich, bij het aanschou wen van enkele totaalbeelden van de raadszaal, liet ontvallen: „Wat zou je hier toch een mooi casino van kunnen maken." Wie zei daar dat lokale televisie niet een nieuwe dimensie aan het gemeentelijk gebeuren kan geven? Camera 's in de raadszaal. Binnen afzienbare tijd een gewoon beeld door Marnix Kreyns LEUSDEN - Zouden er tien Leusdenaren te vin den zijn, die donderdag avond vijf uur lang ge loeid hebben zitten kij- |ken naar kanaal 4 van de eusdense CAI? Vermoe- lelijk niet. ,,De raad ver gadert in het openbaar" is niet zo'n erg spannend tv-programma. Een be- irotingsbehandeling is laarbij doorgaans min der levendig dan een ge wone raads- of commis sievergadering. En dan was dit ook nog eens de aiste begrotingsbe- ndeling in jaren. •aarom troffen de Omroep lusden, Sonotech en de af- ilmg Voorlichting van de ge- leente het niet erg. De tech- isch perfekte uitzending, t de inzet van tientallen 'ijwilligers en enkele profes- mals gerealiseerd, werd r de argeloze kijker een ui- st slaapverwekkende ver- ling. Vijf uur lang meneren mevrouwen, die hun zeg- jes zitten te zeggen. Over het Toetsingskader Bedrijfsle ven, artikel 55 quater en de aan de bestemmingsreserves toe te rekenen rentepercenta ges. Geen leuke debatten. geen politiek vuurwerk. De kijkers en de uitzendelingen hadden beter verdiend INTEGRAAL Overzicht van de ten behoeve van de televisie-uitzending hel verlichte raadszaal Eén van de hoofdschuldigen van het een en ander is de minister van Welzijn, Volks gezondheid en Cultuur, de heer Brinkman Die heeft na melijk bepaald, dat in ge meenten, waar nog geen lo kale omroep met een zend machtiging is, de gemeente raad zijn vergaderingen mag laten uitzenden. Maar dat moet dan wel integraal ge beuren. Een opname maken en daar een samenvatting van op de buis brengen is ver boden. Commentaar geven op de gebeurtenissen mag evenmin Een wat meer jour nalistieke aanpak met bijvoor beeld eens een interviewtje er tussendoor is uit den boze. Stel je voor dat de Tweede Kamer uitsluitend nog inte graal in uw huiskamer zou doordringen. Dus niet zo twin tig minuten aan het einde van de avond 'Den Haag Van daag' met een vraagje van Mingelen en een commen taartje van Sorgdrager. nee alles van voor tot achter en van begin tot eind. Daar moet je toch ook niet aan denken? Nou hoeven ze dat bij 'Den Haag Vandaag' ook niet en daar maken ze dus een selec tie uit de onderwerpen en ver gaderingen Een heel span nend debat, omdat het bij voorbeeld de regering de kop kan kosten, doen ze inte graal. En is het minder gezel lig, dan slechts een stukje of helemaal niet. Maar behalve de minister treft ook de initiatiefnemers tot deze uitzending enige blaam. Waarom nou in hemelsnaam gekozen voor uitzending van de begrotingsbehandeling, die vanwege zijn struktuur en vergaderorde per definitie veel minder het aankijken waard is dan een willekeurige raads- of commissievergade ring kan zijn. Algemene be schouwingen betekent dat vijf fraktievoorzitters ieder een minuut of tien hun liedje mo gen zingen, waarvan de tekst al in de Leusder Krant tien da- Ben eerder verscheen, 'aarna fluiten de vier college leden ieder een kwartier hun deun Zodat je al gauw een uur of twee voorgelees te ver teren krijgt voordat er ook maar iets kan gebeuren. Je moet diep de Veluwe intrek ken om een kerkgemeente te vinden waar de preek nog zo lang duurt. Dan volgen de re- en duplie ken, in strijd met Brinkmans geboden door gemeentevoor- lichter Hans Hermans voor te levisiekijkend Leusden sum mier toegelicht. Die kunnen leuk zijn. Omdat frakties geen genoegen nemen met de door burgemeester en wet houders gegeven antwoor den. Omdat men met elkaar in debat kan gaan Omdat de frakties spannende voorstel len kunnen indienen. Iedere ingewijde in de Leus- dense politiek wist, dat dat er dit jaar allemaal niet of nau welijks inzat. Het college kwam dit jaar met een begro ting, waarbij eigenlijk ieder een, de oppositie incluis, zijn handjes ineen kneep. Geen belastingenverhogingen, handhaving van het voorzie- nigennivo op het huidige peil, ruimte voor een beetje nieuwe projekten en ook nog gespaard voor magerder ja ren. Een dijk van een begro ting. waaraan slechts in de marge getornd zou worden. Het kwam uit. Niet meer ro ken tijdens vergaderingen, minder rente bijschrijven bij de reserves, raadsleden tien procent van hun opslag laten inleveren en een plannetje om sportclubs het oud papier toe te bedelen. Al zou je het pas voor de eerste keer ho ren, dan nog geen items om voor op de punt van de stoel te kruipen. SLECHTE KEUZE Slechte keuze dus om juist de begrotingsvergadering uit te zenden. Aan twee en half uur raadscommissie 'Ruimtelijke Ordening' is meer lol te bele ven dan aan de dubbele hoe veelheid begrotingsvergade ring. Kun je het bovendien kortweg 'De Jan Wagenaar Show' noemen. Maar ook een 'gewone' raadsvergadering zou waarschijnlijk meer het bekijken waard zijn geweest. Vorige maand stelde de raad het structuurplan vast en er moeten toch minstens 1200 Vrienden van Leusden zijn, die dat voor geen goud zou den hebben willen missen. Aanstaande donderdag moet de raad besluiten over het verkopen van grond aan Al- bert Heyn en dan is er natuur lijk geen Leusdenaar, die naar 'Onze man in Havanna' gaat zitten kijken. Nee, de start van lokale te levisie in Leusden, tech nisch zo fraai, had inhoude lijk beter moeten zijn. Tot troost strekt dat nu eindelijk eens gemeentebode-trom- pettist-zanger Bert van Dijk de glansrol van de avond kon vervullen. En dat bij de Leusdenaren een geweldig mededogen met de verslag gevers van de plaatselijke kranten moet zijn ontstaan.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5