EjSEHl Autoboekengala lJ leusfl Opel Junior valt in de prijzen door Henk Budding er schot in de roos: Nieuwe Mercedes 200- en 300-serie Renault Alpine V6 verjongd JSDAG 18 DECEMBER 1984 nc i cnn CF THE YEAR OF THE YEAR OF THE YEAR OF THE YEAR OF THE YEAR OF THE YEAR OF THE YEAR OF THE YEAR OF OPEL OPF.L OPEL OPEL OPEL V 0°FL OPE- .OPF.L 'OPEL JUNIOR JUNIOR JUNIOR JUNIOR JU I OR JUNIOR JUNIOR JUNIOR JUNIOR DESIGN DESIGN DESIGN OESIGN DESIGN DESIGN DESIGN OESIGN DESIGN ENAULT 5 GTL stuurkarakter. Even gas los en de wagen rolt praktisch neutraal de bocht weer uit. Zijwind en onregel matigheden in het wegdek hebben geen invloed op de koers. Met weinig kracht op de rechterpedaal staat de Renault in no-time stil. Blokkeerverschijnselen bemerken we niet. Het sterke overhellen van de koets in bochten, zo kenmerkend voor de vorige „vijf" verminderde sterk, maar dit ging niet ten koste van de vering. Zowel van grote als kleine hobbels in het wegdek merkt men binnen weinig of niets. Al met al kunnen we concluderen dat Re nault er in slaagde een bijzonder fijn rijdende en veel comfort bie dende „nieuwe vijf" op de weg te zetten. Een wagen die het volgens ons weer helemaal gaat maken. Een stuk sneller Dan het uur der waarheid. Is er echt zoveel verbeterd aan de „vijf" anno 19857 Kort en bondig zeggen we. „Ja, heel veel". Voor een auto van slechts 3.59 meter biedt hij binnen opvallend veel ruimte. Bo vendien kan men de perfect zitten de stoelen zeer ver naar achteren verstellen, zodat ook chauffeurs met heel lange onderdanen prima uit de voeten kunnen. de achterbank. Ook jongelui waar deren de „vijf" evenwel. Ondanks gebruik van veel kunst stof oogt het interieur best chic. Ter wering van invallend en daardoor reflecterend zonlicht prijkt er bo ven het klokkenspel een luifel. Door het tweespaaks roer overzien we het instrumentarium duidelijk. Schakelaars en hendels voor licht, claxon, ruitewissers etc. vinden we aan de stuurkolom en op het dash board pal achter de stuurring. Alle gebruikelijke meters en wat die meer zij zitten aan boord compleet met een serie waarschuwings lampjes, een klokje en een klepje waarachter men bijvoorbeeld een paar cassettebandjes kwijt kan. Verwarming en ventilatie bedie nen we eenvoudig via twee draai- knoppen. De aanjager kent vier snel heden. Via een groot aantal roos ters wordt de warme of koude lucht door de cabine verspreid. Stevige en brede zittingen - m de GTL de al vaak geroemde monotra- ce stoelen - voorzien van leuke geruite stof staan borg voor veel comfort. De kuipvormige zetels vóór beschikken over in hoogte verstelbare hoofdsteunen. Door de achterbank naar voren te klappen kan men tevens grotere stukken bagage meenemen. Renault beoogt met de „vijf" weer een auto op de markt te brengen, geschikt voor alle wereld delen. Zo'n auto moet dan ook voldoen in elk klimaat. Vandaar dat het ventilatie/verwarmingssysteem bijzondej" uitgebreid is tot en met een recirculatiestand (houdt bij fi- lenjden en in tunnels vieze stank buiten) toe. Techniek Renault liet niets aan het toeval over en construeerde de „vijf" van A tot Z nieuw. Ook het motorische gedeelte onderging flinke wijzigin gen. In het vooronder van de GTL staat dwars voonn geplaatst een- vloeistofgekoelde vier-cilinder-in- lijn motor met een cilinderinhoud van 1397 cm3. Dit blok levert een maximum vermogen van 43 kW (58.5 pk) bij 5250 omw/min Het maximum koppel bedraagt 102 Nm (10.6 mkg) bij 2500 tpm. Voor het Prijzen Deze week staan ze bij de dea lers. Op de valreep kunnen we de prijzen meedelen De 5C kost ƒ14.500,- De 5 TC ƒ15.500,-. Voor de 5 TL - naar onze mening wordt dit de meest verkochte versie - moet men 16.250,- neertellen Onze testwagen komt op 18.250,-, terwijl de meest luxe GTS 19.790,- moet opbrengen van het jaarboek Autotest. In de bekende overzichtelijke formule wordt weer een brok informatie gegeven. De ware liefhebber kan zich tijdens gezellige lange winter avonden fijn in z'n hoekje terug trekken om de vele testverslagen te lezen. De redactie slaagde erin het laat ste nieuws van de Salon de l'Auto- mobile van Parijs nog alfabetisch in te passen in het 500 pagina's tellen de forse boekwerk. Naast produkt-informatie en technische gegevens zien we uitge breide testen van allerlei ras en pluimage. Een deel van deze testen kwam tot stand in samenwerking met de Autotechmsche School te Apeldoorn. Behalve de specifieke informatie die direct op onze heilige koe be trekking heeft, zien we diverse andere boeiende zaken die indirect bij de vierwieler horen. Onder an dere over de katalysator. In de boekhandel, autoshop en kiosk ligt Autotest '85 voor de prijs van 29,50. Auto-encyclopedie '85 Van uitgeverij Keesing komt „Keesings Auto-encyclopedie '85" samengesteld door het enfant terri ble onder de Nederlandse autojour- nalisten, Ted Sluymer. Hiermee niets ten nadele van Sluymer ge zegd. Ook nu weer neemt hij in zijn 354 pagina's tellend boekwerk geen blad voor de mond. Hij roemt alles wat in zijn ogen goed is en kraakt af wat de naam „auto" niet mag dragen Sommige merken kun nen volgens hem door hun onveilig heid alleen maar verkocht worden aan de zeer rustige rijder. Naast doorlichting van 220 cou rante auto's compleet met techni sche gegevens en testcijfers levert het boek tevens een uitvoerige prijslijst Hij gaat tevens in op accessoires en hij biedt een over zicht van 145 caravans, vouwwa gens en kampeerauto's Uniek in één uitgave. Daarnaast bevat het aankoopadviezen en meent hij o.a. dat dieselen minder interessant is dan men denkt. De encyclopedie staat bol van de foto's en kost slechts 19,95. Autovisie Jaarboek 85 Tenslotte een bijna niet van de 'schappen weg te denken boekwerk, het „Autovisie Jaarboek '85" Met daarin opgenomen uiteraard alle technische gegevens over auto's plus alle kentekens ook van de buurlanden. De samenstellers gaan uitvoerig in op autosport, waarbij vooral Enduranceraces aan de tand worden gevoeld. Ook de geschiede nis van de sportwagens komt aan bod. Onderwerpen als loodvrije ben zine, auto curiosa, motorrijtuigen belasting, omrekentabellen van kW naar pk en Nm naar mkg komen aan de orde Ruim 50 autotests zijn opgenomen van allerlei auto's. Het boek is overzichtelijk en rijk voor zien van kleuren- en zwartwit fo to's. Een fraai naslagwerk voor 32,50. Auto '85 Van de hand van Fred van der Vlugt verscheen de jaarlijkse editie „Auto '85". Een naslagwerk waar in de potentiële autokoper alle ge wenste informatie vindt. Behalve een overzichtelijke rangschikking van alle technische gegevens zien we informatie over garantieperio den en bovendien de luchtweer- standscoèfficiënten van praktisch alle modellen. Achterin vindt men een prijzentabel. Dat geldt overi gens ook voor alle andere nieuwe werken. Enige soepelheid moet men hierbij wel hanteren. De aan koopprijzen kunnen met de dag veranderen. Opel Corsa anno 1990? Voor het eerst wordt dit jaar een prijs toegekend voor het meest aansprekende automobiclconcept. Een internationale deskundige jury beoordeelt alle toekomststudies. Het meest opvallende c.q. doelma tige mag voor dit jaar „Car design Award 1984" genoemd worden. Op de eerste dag van de autoten toonstelling van Turijn nam Wayne K. Cherry, chef van de Design Staff van Opel de prijs in ontvangst. De jury had vooral veel waardering voor het interieur met de vele originele vondsten. Hoewel ontworpen als studie object zijn diverse ideeën al ver werkt in huidige opeis zoals: de verborgen bevestigingsrails voor de imperiaal en de in hoogte te verstellen bevestigingspunten van de veiligheidsgordels in de Kadett Renault is druk bezig aan vernieuwing van z'n modellen. Na de R25, Espace en R5 lanceert Renault begin volgend jaar een meuwe Alpine V6 ter vervanging van de Alpine A310. Niet bepaald een auto waar het grote publiek om ligt te gillen, maar voor de liefhebbers zeer interessant. Renault gaat de Alpine leveren in twee uitvoeringen; één met een „gewone" 6 cilinder V motor en één turbogeblazen Het ligt in Renaults bedoeling een nieuwe merkencompetitie met de Alpmes op te zetten. Hierdoor verdwijnen de Renault 5 Turboraces van de circuits Eigenlijk jammer, want het was een lust voor het oog, die kleine snelle rakkers over de baan te zien gaan De winnaar van de Renault Alpine V6 Turbo „Europa Cup ontvangt van de Régie Renault een 25 V6 Turbo. Voor elke wedstrijd zit er 260.000 Fr. Frs. in de prijzenpot. In de loop van 1985 komt de Alpine naar Nederland. Over prijzen valt nog geen zinnig woord te zeggen. 200-300 serie; nog mooier, nog sneller, nog duurder. Renault schakelt rqet z'n race-activ^eiten over van de, rappe kleuter „vijj" naar de Alpine beurt ons niet jaarlijks dat we op de dag van Sint Nicolaas' intocht 's morgens een gloednieuwe Renault 5 deur afgeleverd krijgen. Weliswaar niet voor permanent, maar dan toch voor een zeer uitgebreide test. 12 jaar geleden lanceerde Régie Nationale des Usines Renault een verdraaid leuk karretje; de R5 dat toen volop in de belangstelling stond. In het afgelopen dozijn jaren verkochten zij maar liefst 5.1 miljoen ren. Regelmatig paste Renault z'n „vijfje" aan zowel wat techniek als wat uitvoering betreft, lijk moest er toch een nieuwe komen, zodat deze week de opvolger van de „vijf" bij de dealer staat. Een lordachte kleine rakker met opvallend veel binnenruimte. Van buiten lijkt 'ie veel op z'n voorganger, lijn bedrieft. Niet één plaatdecltjc of schroef nam Renault van het vorig model over. >ens, Renault blijft de „oude vijf" nog leveren in diverse „Le Car"-uitvoeringen totdat medio '85 de -versie van „La nouvelle cinq" verschijnt. Voorlopig kan men zich dus alleen een driedeurs R5 [fen in diverse uitvoeringen. Bovendien kan men kiezen uit vier motoren. Wij namen de 5 GTL voorzien L motor onderhanden. uwing gamma It vordert al aardig met de vernieuwing van zijn gam- 1982 kwam de R9, snel door de Ril. Dit jaar n de fraaie R25, het Re- geschip. Nu dan de R5, ior volgend jaar de Alpine op stapel staan. Dan nog R4 en de Renaulttechneu- len weer opnieuw begin- uwe R5, daar draait het nu ir en achter zien we de e Renault schildbumpers igs de flanken lopen - op ellen - brede kunststoffen Het meest veranderde de de. De luchtroosters bo- hterlichten zijn vervangen sticplaatjes. Onderaan de omhoog klappende ach- ït nu een rand kunststof, ke kleine beschadigingen, gevolg van gemorrel met behoren hierdoor tot het Onder de opvallendste ingen aan het uiterlijk verbeterde aerodynami- ling. Hierdoor zakte de rstandscoefficiènt van de oude R5 tot 0 35 voor e. Geen spectaculaire ver ier alle beetjes helpen. Tot liènten die aan het vermin- n de lucht weerstand bij- oren onder meer de scher- touren van de voorgevel •ts sterker aflopende neus, uier de bumper die ook de bevordert, smalle regen- ikkere voorruit en weggc- andgrepen. Rechthoekige koplampen geven de wa- igenwijs uiterljjk. :ht getinte (extra)-glasop pervlak vermeerderde met 19.4%. Vóór werken de wissers via twee snelheden en een tipstand. In plaats van die laatste stand hebben we liever een interval. Dat geldt tevens voor de onmisbare achterruitewis- ser (extra) Rechts laat de voorruit- wisser zo'n 5 cm van de ruit onbe roerd. Vermelden we bovendien de ver groting van de achterhchtpartii ten gunst van een betere zichtbaarheid en dus veiligheid, dan blijkt dat de R5 een uitgebreide verjongings kuur onderging. Ruimere woonkamer Door de auto naar alle kanten een beetje te laten uitdijen, kreeg het interieur ruimere afmetingen. Het werd zowel 6 cm langer als breder. Door toepassing van enige andere modificaties zoals dwars m plaats van in lengterichting geplaat ste motor, wat meer beenruimte oplevert, valt de leefruimte van de nieuwe R5 vergeleken met zijn voorganger een stuk royaler uit. Vooral de achterpassagiers kunnen blij zijn met de gewonnen plaats voor onderste ledematen. Hoofden, ook die van de langsten onder ons, komen voor noch achter in conflict met het dak Vaak betitelen importeur dit type wagens in hun reclameboodschap als vijfpersoons. We waren onver wacht genoodzaakt met vijf grote kerels in de „vijf" een uur te moeten rijden. Veel makke schapen gaan in een hok, maar van werkelijk fijn toeven was geen sprake. Nee, het „vijfje" hoort tot de gezinswagens, vader, moeder voorin en de eventuele „koters" op - Vanaf-de GTL-versies zijn deze Monotrace-stoelen standaard. Ondanks z'n sterke gelijkenis met de „oude" vijf toch een volledig nieuw ontwerp n begin december komen er altijd veel autobockcn los. Vooral de n beconcurreren elkaar heftig. Radacteurs en uitgevers wedijve- r weer wie zijn boek het eerst in de boekwinkel heeft. Toch kan eer niet al te vroeg. het laatste nieuws moet nog mee. Dit jaar stonden vooral op de tllingen van Parijs en Birmingham nog veel noviteiten. Op de ehouden Turijnse show konden de samenstellers niet meer Geen nood, want er stond weinig of geen echt autonieuws, de itypen buiten beschouwing gelaten. o's 1985 rij de Valk beet de spits af :e editie van het KNAC Alle auto's 1985". In een erbaar 280 pagina's tel- kwerkje worden maar personenauto's behan- I n uitgebreide testverha- foto's met daaronder alle gegevens. Bekend auto- H. Dubbeldam mag best op dit werk. Het ziet er goed verzorgd uit, neemt niet veel ruimte in en dat alles voor de aantrekkelijke prijs van 12,50. Het Terreinwagen handboek Ook van de hand van Dubbel dam ligt „Het Terreinwagen Hand boek" in de boekhandel. Een inte ressant boek voor de off-road-fans of voor hen die dat willen worden Hij behandelt alle facetten van het fenomeen terreinwagen. Niet al leen feiten en cijfers worden onder de loep genomen. Lang niet allé vierwielaangedreven wagens zijn geschikt voor het terrein, zoals de schrijver aantoont. Tevens komt de rijtechniek op asfalt aan bod, even eens een zorgeloze vakantie met een 4 WD. Zowel aan veiligheid als aan regelmatig onderhoud is een hoofdstuk gewijd. Vooral ondes kundig gebruik van de lier kan ernstig letsel opleveren. Rij- impressies staan erin van onder andere de Daihatsu Rocky, Lada Niva, Land Rover Ninety, Nissan Patrol en vele andere. In totaal 15 4 x 4 zwoegers worden doorgelicht. Het 160 pagi na's tellend boekwerk doorspekt met vele situatietekeningen en fo to's kost 34,50. Autotest '85 Kluwer lanceert z'n 16e editie Na de succesvolle nieuwe Mercedes 190 volgen nu de glanzend nieuwe 200- en 300-modellen, officieel W 124-serie geheten. Onlangs werden de jongste Mercedes Benz-produkten aan de internatio nale pers geïntroduceerd. Begin januari kunnen we de wagens op de Nederlandse markt verwachten. Ondanks het minieme verschil in afmetingen met hun voorgangers kenmerken de Mercedes nieuwkomers zich door een lager gewicht, betere aërodynamische vormgeving en prima rij kwaliteiten, gecombineerd met een gunstiger brandstofverbruik. Gewichtsvermindering tot 135 kg en een Cw-waarde tot 0.29 dragen er toe bij, dat alle modellen van deze nieuwe „Benzen"' met het brandstofverbruik lager blijven dan 10 L/100 km. (Volgens EUROMIX-meting). Onder de motorkap ontdekken we nieuwe 5- en 6-cilinder dieselmoto ren voor de 250 D en 300 D. Daarnaast zien we twee nieuwe benzmegevoede „zespitters" voor de 260 E en 300 E. Exacte technische gegevens en prijzen kunnen we nog niet melden, m^ar we komen hier zo snel mogelijk op terug. noodzakelijke benzine/ luchtmengsel zorgt een enkelvou dige carburateur. Een vijf- versnellingsbak, waarbij de vijfde stand met een overbrengingsver houding van 0.79 1 duidelijk dienst doet als „overdrive", brengt het grootste deel van de opgewekte krachten over op de voorwielen. Rondom bezit de tweede genera tie „vijf" onafhankelijke wielop hanging. Vóór met McPhersonpo- ten, achter torsievering, rondom telescopische schokdempers, ach ter gasgevuld. Zowel vóór als ach ter zien we een torsiestabilisator Het bekrachtigde diagonaal ge scheiden remsysteem omvat schijf remmen vóór en trommelremmen achter, werkend via een remdruk- begrenzer. Koelsleuven in de voor spoiler dragen bij tot voorkomen van fading. De tandheugelbesturing heeft 3.8 omwentelingen nodig om van ui terst links naar uiterst rechts te komen. Rond de 13 inch velgen zitten 155/70 radiaalbanden Het lekker in de handen liggende roer laat alle zicht vrij op het klokkenspel. Na een vrij pittige herfstnacht start de potente jongen in het vooronder na het uittrekken van de chokehen del uitzonderlijk vlot. Mede te dan ken aan de elektromsche ontste king. Direct al een prettige verras sing! Immers Renaults met hand- schokebediening gedragen zich de eerste kilometers nogal nukkig. Dit euvel ontbreekt ten ene male. Ster ker nog, voor het eind van de straat, na pakweg 500 m. kan deze hendel al weer terug. Het blijft aangenaam stil binnen. Via een lichte zoem horen we de krachtbron z'n werk doen Wind en motorgeluid laten zich ook bij hoge snelheden slechts weinig horen Middels de korte pook schakelt de „vijfbak" zonder één wanklank. Door de manchet op de pookstane te lichten leggen we deze in z'n achteruit Een prima vergrendeling. Misschakelen is hierdoor uitgeslo ten. Dankzij de lagere Cw-waarde, minder gewicht en verbeterde tech niek verbruiken de „vijfjes" min der benzine. A propos, volgend jaar verschijnt er ook een „vijf'-diesel. Tijdens onze testperiode versto ken we 6.3 liter/100 km, wat neer komt op 1 15.8 km. Alleszins redelijk gezien ons gooi- en smijt werk. Bij een rustiger rijstijl moet 1 op 19 haalbaar zijn Ondanks dit gunstige brandstofverbruik is de 5 GTL absoluut geen luilak Van 0- 100 km/u in 14.0 sec. en een topsnelheid van 158 km/u horen tot de betere rapportcijfers. Bij al dat scheurwerk gedraagt de wagen zich zonder onprettige ver rassingen. Prima direct besturing, met in de bochten een licht onder-

Leusder Krant | 1984 | | pagina 9