>paanse ontboezemingen f Kantlijn Nieuwjaars receptie B&W Nieuwjaars receptie Lisidunahof Ingezonden Leusden is klaar (2) Leusden is klaar (3) Leusden is klaar (4) i -- INDERDAG 20 DECEMBER 1984 Loep op Leusden TV-mast Na de afschuwelijke, witte schotel die er „zomaar" stond en die ons het totaal overbodige „Sky-Channel" bezorgt is er thans een nieuwe aanslag op de fraaie en eigensoortige architec tuur van ons - kostbare - ge meentehuis gedaan. Om vooral maar niet het risico te lopen dat we eens een avondje „zonder" zouden moeten heeft men als zinnebeeld van nietsontziend geloof in de massacommunica tie een soort ijzeren totempaal opgericht. Als ik op mijn huis een tv- antenne neerzet omdat ik al die kanalen toch niet kan af-kijken en het kabelgeld me ook niet in de schoot geworpen wordt dan krijg ik daar last mee. Plaatselij ke bouwverordeningen vanwege de horizonvervuiling en zo ver bieden me dat. Daar kan ik vrede mee hebben maar ik vraag me wél af of zoiets voor het ge meentehuis dan niet van toepas sing is. Eén troost: nu het verlangen van onze bestuurders naar een eigen, Leusder, kenmerk op de ze wijze bevredigd is hoeft die torenflat zeker niet? deze Godslastering zo duidelijk en stuitend en met zulke grote letters in de Leusder Krant geë taleerd wordt, zal voor veel christenen in Leusden onver teerbaar zijn. De heer E. schrijft: „Fundamentalisten zijn men sen, die God persoonlijk ken nen, en die een rechtstreekse telefoonlijn met God hebben". En even verder in het interview: „Het zou in ons eigen belang zijn, als we dat voor-ingenomen beeld van die ander, die slecht zou zijn enzovoorts, zouden kunnen afbreken". Vindt de heer E. dat hij zich zelf houdt aan dit laatste citaat? Wij worden koud van ontzetting over zoveel haat-gevoelens ten opzichte van God. W. de Rijke C. J. de Rijke-Tange Rozenhaag 9 LEUSDEN - Ter gelegen heid van de jaarwisseling houden burgemeester en wethouders op woensdag 2 januari van 19.30 tot 21.30 uur een receptie in het ge meentehuis, 't Erf 1. Inwoners van Leusden, zijn zowel individueel of als verte genwoordigers van plaatselij ke verenigingen of instellin gen, van harte welkom. LEUSDEN - Door bestuur en direktie van verpleeghuis Lisidu nahof wordt vrijdag 4 januari een nieuwjaarsreceptie georgani seerd. Deze zal duren van 19 00 tot 20 30 uur. De bijeenkomst is be stemd voor de bewoners van het verpleeghuis, de medewerkers, vrijwilligers en belangstellenden uit het dorp. jr tui itst ssa vor grote lijn 'et is een vreemde maand ember, zo hier en daar tn struiken en bomen uit, bloempjes en jonge nidjes prijken aan boompjes ir ik de naam niet van weet tfan zijn ze na een stormpje ?r even gauw verdwenen. Ik bij voorbaat het voerbakje Ie tuin bijgevuld maar er is ide en maar belangstelling van mezen voor de pinda's, de tervogeltjes zijn echter nog te zien. tet zachte najaar heeft nog 'dsel genoeg voor de veel- jnge vriendjes. Het lijkt als- dit najaar ook veel meer 1deren gevallen zijn, op wimige plaatsen zijn de voet- men zelfs onbegaanbaar, er als het gaat schemeren I gevaar van een slippertje igt ook door hetgeen onder bladeren ligt: het produkt uitgelaten honden zons zijn keurig aangeharkt ar op de wandelpaden loert gevaar, daar is weinig of 5 aan gedaan. Waar ook Inig of niks aan gedaan rót zijn de wacht-huisjes v de bus, de z.g Abri's Er at er één aan de Midden- g, daar kan je konijnen in Kien, zoveel gras groeit er fan de rotzooi aan papier en Sties kunnen ze een nestje leen. op de ramen zit de bber van jaren, om van de lffity maar te zwijgen. b ons vroeger dorpje kwam week een man die de \huisjes schoon hield, en dat waren er nog al wat, hij kwam altijd een paar emmers water lenen, maar in Leusden gaat het niet om de kleine dingen, je mot de grote LIJN in de gaten houden1 Neem nou e s de Hamersveldseweg. nou, nemen, die zou een soort lan delijk beschermd gebied blij veni Een der laatste karakteris tieken van het onvolprezen dorp. Hier wat weg en daar wat bij en straks net zo naar als de oude kern van Hamersveld: ook daar de laatste metertjes groen bebouwd. En toen kwam ik bij de Ponspoorwegover gang, en daar zag ik de grote LIJN weer. D'r komt me daar een ovenweg berekend op een uurdienst van de Oriéntexpres. Ik geloof dat er eens per dag een trein voorbij komt met een snelheid van drie km per uur Het klussie kost vele tonnen, over tonnen gesproken, de Laapeerseweg, eens een zeer hobbelachtig maar schilder achtig laantje is na de Populie- renstorm in de kortste tijd ver anderd in een miniatuur race- baantje, je kan er makkelijk honderdtwintig rijden op som mige stukken en dat zal wel gebeuren ook, gezien het ge drag van sommige dorpelin gen. Een miljoen kost dat baantje van ruim een kilometer, daar leggen ze in Rotterdam een groot stuk metro voor onder de grond We schijnen hier toch stinkend rijk te zijn Hoewel, hoewel, ik heb die stapeltjes geld gezien in het Infoblad van de gemeente en wat me erg opviel was dat kleine stapeltje, zeventien gul dentjes voor de openbare vei ligheid. nou kan ik voor zeven tien guldentjes per jaar niet zoveel veiligheid verwachten en die verwacht ik dan ook niet. Behoudens inbraakjes, brand jes, af en toe een verkrachting of aanranding, auto s openbre ken, benzine pikken, school tjes in brand steken tassen roven, gereedschap gappen bij de bouw, proletarisch win kelen, sociale zaken tillen, rui ten ingooien en Geuten vernie len en nog zo het een en ander is het nog redelijk veilig in het dorp Maar t zou leuk zijn om van die andere hoge stapels wat af te nemen en bij dat kleine veiligheidsstapeltje te doen. Kunnen we misschien lopende of fietsende buurtpliessie 's krij gen. Ik zie nu alleen af en toe een politieauto door het dorp scheuren. Ik denk aan m'n voor vorig stadje, ouwerwets lopende of fietsende agenten, die s nachts door de burge meester gehuld in een ouwe jas. gecontroleerd werden Hier zie ik soms te hooi en soms te gras een als zodanig herkenbaar autootje en dan ga ik niet door het rode licht Maar er komt volgens de TV raads- uitzending een krijgsplan, mooi woord is dat, krijgsplan. Als het maar niet een tactisch terugtrekken wordt, heb ik er vrede mee. Dat was leuk, die TV raad, ik vond het goed gedaan, en wat waren ze hef voor elkaar Het was maar goed dat het een lokale aangelegenheid was, anders zou gans Nederland in Leusden willen wonen, wat volgens sommige lieden toch al zo is. Het was echt feestelijk en zo goed verzorgd, je kon de zoutjes horen knabbelen en de leden met elkaar horen fluiste ren Enkele der brave zusters en broeders maakte verkapte reclame voor een biermerk, daalijk hebbie Brinkman op de stoep, dacht ik nog. Als ik goed geluisterd heb zou den sommige onsympathieke belastingen eigenlijk wel ver laagd kunnen worden, er schij nen leuke reserves te zijn, overigens geloof ik niet dat er sympathieke belastingen zijn. Nu bijna iedereen in het dorp vrijwillig gedwongen kabel TV heeft mag je waarschijnlijk in de toekomst toch een antenne op je dak hebben, dat vind ik heel slim gespeeld. Leuke din gen die je hoort! Achterstallig onderhoud aan de Geut, nou al vraag je je dan af wordt er niet naar gekeken Achterstallig onderhoud is heel wat duurder dan gewoon bij houden. Het veel besproken Huis van de Sport brengt werk gelegenheid, maar die haal je ergens anders wel weer weg Het was triest te horen dat bij het hoofdstuk gezondheids zorg", de uitleg eindigde in ..Begraafplaats Het was voor die omroepclub die dit georganiseerd had een goede start, en voor de TV mensen een dankbaar object met al die kleuren geel en rood, maar van al dat ceriserood word ik wat onrustig. Die stapeltjes geld in Info zijn bij nader inzien geen gul dentjes, maar knaken, dus klopt er van de hele rekening niks. Openbare veiligheid kost geen zeventien gulden vier en twintig, maar tien rijksdaalders waarbij uit m 'n rekenmachien tje blijkt dat dat vijfentwintig piek is, voel ik me toch weer een beetje veiliger tenslotte gaat het om de grote lijnen. De omslag van de brochure. Wethouder Wagenaar de stuwende kracht achter het project. Rechts van hem R Timmler die samen met zijn vrouw het Huis van de Sport ontworpen heeft. Het hoogste ideaal van Jan Wagenaar Motel van de Sport sden is klaar voor het n de Sport". Zo luidt de i de brochure van Euro oduktie over het plan an de Sport" zoals het in n gebouwd zou kunnen i. De zeer fraai uitziende yerd zaterdagochten ikt aan journalisten, eden. vijf raadsleden en belangstellenden. Zij jitgenodigdomdie d te verschijnen in het ise Holiday Inn om kennis »n van het ambitieuze in de Sport-project. Van na elven kregen raads- en eden en nwoordigers van enkele jnden tekst en uitleg, mochten journalisten der meer Utrechts blad, ANP, een blad, Leusden Nu en ir Krant naar binnen. De - loortse Courant kwam ir. ir tijdens de i[ nferentie is gezegd, heeft lag kunnen lezen. Voor nu en we ons tot de 3r ire, een uitgave die toch ar florijnen heeft gekost uit overwegingen van sportaccommodatie, recreatie en toerisme wenselijk is ook financieel-economisch haalbaar dient te zijn", aldus de brochure. In het tweede hoofdstukje wordt uitvoerig uitgelegd dat het Huis van de Sport niet zomaar een sporthal is. „Dit centrum gaat ver boven de betekenis van een locale of regionale sporthal uit". Het Huis van de Sport heeft te bieden: een 200 meter rondloopbaan, een 60 meter sprintbaan, een baan voor hoogspringen, een baan voor polstokhoogspringen en een baan voor kogelstoten. Verder wordt gemeld dat een dergelijke accommodatie (in de folder wordt dit woord hardnekkig steeds met éen m gespeld) gecombineerd moet worden met een motel/hotel-complex om een en ander betaalbaar te houden. Beweerd wordt dat uit overleg tussen Leusden en de autoriteiten van USAFE- Soesterberg is gebleken dat er van de zijde van de Amerikanen grote behoefte bestaat aan de hotel/motel-accommodatie. „Door wisselende diensttijden van het vliegbasispersoneel dient de keuken dan ook een „around the clockservice" te hebben. Het is evident dat daardoor een geweldige gebruiksformule ontstaat voor het keukengedeelte, hetgeen in elke andere propositie rond de studies voor dit project een breekpunt was", schrijft de brochure zwaarwichtig voor. „Provinciale en regionale sportactiviteiten" heet het derde chapiter. Het Huis van de Sport kan een duidelijke f unktie hebben op provinciaal een regionaal niveau, wordt beweerd. Volgens de Provinciale Sportraad Utrecht is er genoeg interesse uit de hoek van de atletiek, voetbal, hockeyen tennis. Dat „Amerikanen een belangrijk marktsegment, blijven" meldt hoofdstuk vier. In een onduidelijke redaktie wordt gewezen op de aanwezigheid van Amerikaanse militairen in de regio, maar ook in Europa (zo n 350 duizend gezinnen). „Voor hen wordt regelmatig een toeristisch programma samengesteld, waarbij in het ontvangende land sportieve evenementen plaatsvinden. Nederland valt buiten dit programma, omdat geen adequate opvangaccommodatie aanwezig is", aldus de brochure. Het Huis van de Sport in Leusden zou daar dus het antwoord op zijn, wordt vervolgens enthousiast gemeld. Daarnaast wordt gewezen op de wens van de basis Soesterberg om zo n 300 woningen te realiseren voor Amerikanen op een steenworp afstand van de plaats waar het Huis van de Sport gebouwd zou kunnen worden (de zogenaamde Amerikanenwijk in gebied 't Vliet). „Het is evident, dat zo'n woongroep ook wederom economische impulsengeeft aan het sportgebeuren", vindt de folder. Na een bladzijde tekst over de noodzakelijke investering voor het Huis van de Sport (65 miljoen gulden) komen we op een pagina waarop een verkleinde uitgave van de kop van de Leusder Krant prijkt. Daaronder een artikel van 15 maart 1984 over het TROP- rapport waarin het Huis van de Sport wordt genoemd. Opvallend is dat het verhaal, vanwege opname in de promotie-folder, opnieuw is gezet, dat de kop verkleind is en dat de opmaak gewijzigd is. Onze juristen zoeken nu uit of dat allemaal maar zo mag. Met dat Huis van de Sport timmert de gemeente aardig langs de (rijks-)weg. Als de gemeente er nog wat belletjes en toeters aan hangt, kan die noodmast op het ge meentehuis nog een mooie kerstboom worden Kop Derde supermarkt ver stoort evenwicht in de Hamers- hof". Ik heb eerder de in druk dat Boni verstoord is Autosloperij komt naast tennis- complex. En nou maar hopen dat daarmee niet opnieuw de bal wordt misgeslagen Na een uitgebreide uitleg over hoe Leusden per trein, per bus en per auto bereikbaar is, mogen drie heren zeggen wat zij van het Huis van de Sport vinden. Het trio bestaat uit B. Kappenburg van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie, burgemeester J. W. M. Rademaker en wethouder Jan Wagenaar. Kappenburg heeft het over de armetierige indoor -accommodatie waarover de KNAU beschikt. „Als wij belangrijke wedstrijden houden, bijvoorbeeld in de Martinihal in Groningen, dan moeten wij een demontabele baan aanleveren. Willen wij vervolgens dan weer naar de Brabanthallen, dat gaat de baan mee. En daar leggen wij dan zo n 15 duizend gulden voor neer", aldus de secretaris van de KNAU. Hij vindt het dan ook van ontstellend grote betekenis, dat het Huis van de Sport in Leusden komt. Over de mogelijkheid in Amersfoort zegt hij niets, maar dat mag natuurlijk ook niet. Burgemeester Rademaker vertelt vervolgens dat Leusden „door een jeugdig elan wordt gekenmerkt". Hij vertelt: „Leusden is in trek als woon-, werk- en leefgemeenschap vanwege zijn jeugdig elan en de grote betrokkenheid van de bevolking bij het wel en wee van de gemeente". Wethouder Jan Wagenaar, de stuwende kracht achter het project van architect Timmler, meldt dat er veelal in stilte aan het plan is gewerkt, dat er gewikt en gewogen is, maar dat Leusden nu klaar er voor is. Deze plaatselijke bewindsman gaat even in op de aansluiting op rijksweg 28, die er niet is maar wel heel belangrijk voor het Huis van de Sport is. Wagenaar: „De gemeente Leusden is bereid een aanzienlijk deel van de aansluitingskosten voor haar rekening te nemen. Ook de provincie is bereid zich voor de totstandkoming van de aansluiting sterk te maken. Kortom, de verwachting is gewettigd dat deze voor Leusden en het Huis van de Sportzo belangrijke verbinding op de A28 spoedig zal worden gerealiseerd". De Rechtstreekse uitzending van de begrotingsvergadering was een groot succes zelden zijn de Leusdenaren de vol gende dag zo uitgeslapen aan hun werk gegaan Met al die masten op het ge meentehuis zou je bijna den ken dat op 't Erf het lokale omroepcentrum is geves tigd. Het is logisch, dat niet werd gekozen voor een rechtstreeks uit te zenden commissie vergadering over Boni, Centra, Hema en AH Dat zou een afschuwelijk piep- concert hebben gegeven Dat Rozendaal werd uitgeslo ten voor die rechtstreekse TV- uitzending van de raad is tot daar aan toe, maar dat de bewoners de quiz hebben moeten missen wordt als hoogst kwalijk ervaren gedacht. Verder zijn er die aardi ge hondjes die de diverse spor ters enthousiast begroeten en bij het weggaan weer gedag zeg gen. Mocht u echter op uw wan deling achterlangs de sport school komen, dan wordt u niet vergeten. Tot slot wens ik „Sport 2000" plus sporters alle goeds, maar vraag ik tevens wat begrip voor het welzijn van de diverse buren. R. Pater (plus omgeving). Wanmolen 34. Philip Engelen (3) Naar aanleiding van het inter view met de heer Engelen in de Leusder krant van 6 dec. jl. het volgende. Dat de heer E niet in God gelooft, komt voor zijn ei gen verantwoording. Maar dat J. S. Ridderbos, Rietspinner 13, Leusden. Sportscholen Met belangstelling heb ik het artikel over de twee sportscho len in Leusden (LK 29-11-1984) gelezen. Voor wat „Sport 2000" betreft is uw krant wat te be scheiden geweest. Er wordt na melijk met geen woord gerept over de muziek waarnaar de buurt geheel gratis mag luiste ren. Op maandag-en woensdag avond komen vooral de bassen mooi uit. Bedoeld zeker voor de kinderen die tussen 7.00 en 8.30 uur wel een slaapliedje kunnen gebruiken. Ook aan de mensen die willen uitslapen op zaterdagmorgen is (Gemeente: „We hebben niks betaald!) In het eerste hoofdstukje wordt uitgelegd dat 't het architectenechtpaar Timmler uit Doorn is geweest die al meer dan vier jaar met het Huis van de Sport-project loopt te leuren. Leusden heeft steeds een gewillig oor gehad voor het plan en wordt nu gesteund door het provinciaal Toeristisch Recreatief Ontwikkelingsplan (TROP) waarin de bouw in het stadsgewest Amersfoort van een atletiekaccommodatie plus motel/restaurant plus congresruimte warm wordt aanbevolen. „Daarbij heeft Leusden de realiteit niet uit het oog verloren en is er dan ook steeds van uit gegaan, dat wat De heer B Kappenburg van de atletiekunie (links) was zaterdagochtend ook op de persconferentie in Utrecht aanwezig Hier kijkt en luistert hij naar wethouder Wagenaar Grappig idee van Wagenaar: ,,Maak van de raadzaal geen casino". Waarom Jan? Ik heb het idee, dat er al regelma tig wordt gegokt. en wordt verloren Ook wel eens met 100 kilometer per uur vanuit Barneveld Achterveld binnengereden, ter hoogte van dit punt? Dat mag dus niet en om even eens duidelijk onder de aandachtte brengen welke snelheid móét, prijkt er nu een levensgroot 50 in rood en wit op de Hessenweg. Kijken of het helpt. i 5)1

Leusder Krant | 1984 | | pagina 13