fait Disney's „Sneeuwwitje" lijft verrukkelijke film Opgeklopte onderbroeken- lol in uit de hand gelopen fuif Gevarieerd kerstmenu Amersfoortse bioscopen ans la ville blanche" Filmhuis Appelmarkt „BACHELOR PARTY" EUWE NEDERLANDSE VERSIE „Winterstadt" als nachtfilm Filmhuis Appelmarkt na de Kerst FILMS IN HET KORT kijk op de film 3NDERDAG 20 DECEMBER 1984 drank en vrouwen, slaat al bij voorbaat vast dat dit uit de hand zal gaan lopen Temeer omdat vriend Cole alles in het Scène uit ..Bachelor Party". De fuif is al uit de hand gelopen (Van de filmredaktie) Filmverrassingen uit Zwitserland zijn de doorgewinterde filmkijkers niet vreemd. Doemden aan het begin van de jaren zeventig namen op van regisseurs als Tanner en Goretta, de jaren tachtig zijn niet minder veelbe lovend begonnen. In de afgelopen jaren kon men kennis maken met het werk van Christian Schocher (Rel- sender Krieger) en Clemens Klop- fenstein (E nachtlang Fuurland). „Winterstadt" is het regiedebuut van de Zwitserse cineast Bernard Giger en werd In 1981 op het festival van Locarno en in 1982 in Berlijn enthousiast ontvangen door pers en publiek. De film is te zien in de nachtvoorstelling (23 uur) van film huis Appelmarkt op vrijdag 28 en zaterdag 29 december. Tien jaar geleden verliet een man die zich Charlie noemt Amsterdam Hij ging op weg naar het Zuiden, maar bleef hangen in Bern De stad beloofde hem de rust die hij op dat moment hard nodig had Hij besefte toen niet dat die rust een grote bedreiging was. De rust verstart en verstomt de mensen, doet ze inslapen Een enkele keer maakt Charlie nog wel plannen om weg te gaan. maar het is er nooit van gekomen In de stad is hij een vreemdeling gebleven, die nooit echt hoorde bij het groepje vaste klanten aan de bar die hij dagelijks bezoekt. Wat in zijn hoofd omgaat en wat met hem gebeurt be spreekt hij nooit met anderen. Hij voert gesprekken met zichzelf, die hij op een cassette opneemt. Dagelijks maakt hij zjn vaste gang tussen zijn woning en de kroeg Zijn huis heeft hij nooit ingericht. Een matras in de hoek, een tafel, een stoel en een altijd in werking staande televisie Meestal drinkt hij te veel. Heeft geen vrienden en maakt het vrouwen onmogelijk om met hem om te gaan. Op een dag bezoekt een jonge vrouw, Lena genaamd, de bar waar Charlie z'n dagen doorbrengt. Lena is ook een vreemde, een reiziger die op zoek is naar rust. Min of meer toevallig treffen Charlie en Lena elkaar, maar ze zijn duidelijk niet voor elkaar gescha pen hij heeft de kracht niet meer om zich nog één keer in te spannen en aan zijn verlangens toe te geven en met haar weg te gaan Toch een kortstondi ge liefde en een hatelijk afscheid Van Amsterdam naar Bern Van de jaren zestig naar de jaren tachtig. Van jeugdig revolutionair elan naar het mid delbare uitgeblust zjn. Scène uit ..Winterstadt" van Bernhard Giger het zingen van Hei ho. hei ho. je krijgt het niet kado' keren de dwergen huiswaarts van hun dagelijkse arbeid in werk stelt om de vriendenclub dwars te zitten, vader Thompson in hetzelfde hotel een lezing houdt en Debbie en haar vriendinnen besluiten om ook de bloemetjes buiten te gaan zetten Een konfrontatie kan niet uitblijven, dat is duidelijk. De ..Bachelor Party" ontaardt in een complete orgie. Maar Rick heeft zijn aanstaande bruid plechtig beloofd daar niet aan te zullen meedoen Het is altijd weer verbazingwekkend om te konstateren, dat filmmakers, bij ge brek aan fantasie, telkens weer verval len in dit onuitroeibare, erg gemakkelij ke en goedkoop te maken films En daarmee nog succes boeken ook ..Ba chelor Party" schijnt gebaseerd te zijn op een soortgelijke fuif van één der filmmakers en dat zegt méér over de filmmakers dan over de filmische kwali teiten van Neil Israel en consorten. Zoals gezegd, nergens is sprake van enige subtiliteit, noch in de dialogen, noch in de opgeklopte beelden vol blote en halfblote meiden, opgewonden ge hijg en paniekerig heen- en weer-geren Het maken van een goede komedie is een ware kunst, waarin maar weinig Hollywood-regisseurs zich bekwaam hebben getoond. De produktie van kluchten zoals „Bachelor Party" staat ongetwijfeld onder hetzelfde credo, waarmee Karei Appel zijn kunst vroeger wrochtte: „We rotzooien maar wat aan Met de nadruk op rotzooien, dat wel. Niettemin valt te vrezen, dat ook deze film weer volle zalen zal trek ken. Goed voor de bioscoop exploitanten. Maar dat is ook het enige positieve wat er over dit soort films te melden valt. Ook al zou het beter zijn, indien de Nederlandse bioscoopwereld met kwalitief sterke re films op de been zou worden gehouden. (Grumpie) Wim Schippers (Giechel), Paul Haenen (Bloosje), Harry Geelen (Niezel en Dommel) en Hero Muller (De Toverspiegel) verleenden hun mede werking aan deze heruitgave van dé klassieker in het tekenfilmgenre. Het moet nu vijftig jaar geleden zijn, dat Walt Disney het idee kreeg voor een avondvullende tekenfilm Hij had op dat moment, sedert de uivinding van Mic key Mouse in 1937. al zo n 150 „short cartoons" uitgebracht. Korte teken films. die door verschillende distributie maatschappijen voor een hoofdfilm werden geplakt. Velen waren er van overtuigd, dat dat de plaats van de tekenfilm was Maar Walt Disney dacht er anders over. Hij meende in het sprookje van Sneeuwwitje een onder werp voor een langere film gevonden te hebben In 1935 werd het idee verder uitgewerkt en werden de voorbereidin gen voor de produktie, die een jaar later van start kon gaan, getroffen Het werd een gigantische onderneming, waarbij Disney en de zijnen telkens weer op nieuwe technische problemen stuitten Die moesten worden opgelost en dat kostte uiteraard geld. Disney moest zich voor deze produktie diep in de schulden steken - „Sneeuwwitje" kost te uiteindelijk het voor die dagen feno menale bedrag van 1.5 miljoen dollar - en van het sukses was lang niet ieder een overtuigd. Later heeft Disney toe gegeven dat ook hij tijdens de produktie momenten van twijfel heeft gekend Maar het pessimisme werd geloo- chenstraft en „Sneeuwwitje en de ze ven dwergen" zou de stoutste verwach tingen voor wat betreft het sukses gaan overtreffen. De film werd vier dagen voor Kerstmis 1937 in première ge bracht in het Carthay Circle Theater in Hollywood. De laaiend enthousiaste kritieken lokten vervolgens in drie maanden tijd 20 miljoen toeschouwers (Van de filmredaktie) AMERSFOORT - De filmliefhebbers in de regio Amersfoort hebben beslist niet te klagen De Amersfoortse bioscopen (tien in totaal) hebben een aardig gevarieerd filmmenu te bieden. Ook al zou je op het eerste gezicht denken, dat er alleen maar monstertjes en griezels te bekijken zijn. In Duo draait „Police Academy" en „Indiana Jones and the temple of doom", met als tussendoortje een onvervalste Tiroler: In Tirol hangen de slipjes aan de Alpen". Voor de verstokte liefhebbers van dit soft-sex-genre, dus Naast „Gremlins" in Grand 3. „Never ending story" in Cinema 1 en „Ghostbusters" in Cinema 2 en Euro Cinema, kan men in Grand 1 terecht voor een nieuwe herziene (Nederlandse versie van de onsterfelijke Walt Disney-film „Sneeuwwitje en de zeven dwergen" (met nieuwe Nederlandse stemmen en liedjes) en in Grand 2 voor „Bachelor Party", een film vol onderbroekenlol en puberhumor. Muziekliefhebbers in de breedste zin van het woord kunnen terecht in Grand 4 („Amadeus") en Grand 5 („Purple Rain") Mocht u van plan zijn de Kerstdagen te gebruiken om ook een avondje, middag of ochtend naar de bioscoop te gaan. dan bieden de verschillende Amersfoortse theaters naast het kwalitatief niet slechte programma ook nog extra kortingen. Van donderdag 20 december tot en met donderdag 27 december kosten alle films in Duo slechts 7,50. Bovendien krijgen alle bezoekers van „Indiana Jones and the temple of doom" zolang de voorraad strekt een setje originele filmposters gratis. Wilt u in andere theaters dan Duo ook voor 7,50 naar een film, dan zult u er een morgen voor uit moeten trekken, want voor die prijs kan men terecht in alle ochtendvoorstel lingen van de Amersfoortse bioscopen, die zo rond de klok van elf van start gaan. Het beste zijn de goede tot uitstekende leerlingen van het voortgezet onderwijs uit. Als zij een gemiddeld hoog cijfer op het kerstrapport hebben behaald, krijgen ze fikse kortingen op hun bioscoopkaartje, variërend van 40% bij gemiddeld een 6 tot vijfmaal gratis bij gemiddeld een 9 Hiervoor is reserveren verplicht en je moet uiteraard wel je rapport en legitimatie laten zien. Kortom: mogelijkheden genoeg voor de filmliefhebbers. En dat de films in de meeste gevallen op kwalitatief hoog niveau staan, is ook mooi meegenomen. Ja toch? nwitje en de zeven dwergen"USA, e Walt Disney, nieuwe Nederland met de stemmen van Bernadette, ong. Marlies van Alcmaer Jules ;oen Flink Wim Schippers Paul Harry Geelen en Hero Muller. Ne- i nasynchronisalie Meta Sound urn Hilversum, songs Frank Chur- arry Morey Nederlandse vertaling tflen, lengte 83 minuten, kleur, tenfilm. keuring alle leeftijden, te rand 1 s «uwwitje en de zeven dwer- een bijzondere film. Het was s Walt Disney's eerste avond- 5 tekenfilm. Van het succes Jertijd het voortbestaan van s studio af. De film was een tter in het genre. En wat en nog het meest opmerke- >iu, bijna vijftig jaar later, is wwitje en de zeven dwergen" n steeds een verrukkelijke 't Nederland kan zich daar deze antie van overtuigen, want witje" wordt deze week in een ntal steden uitgebracht in een Nederlandse versie Bij Cine- L. in Hilversum zijn dit jaar onder - De zeven dwergen huilen om de dood van Sneeuwwitje. regie van Harry Ceelen de dialogen (Sneeuwwitje). Robert Long (de Prins), opnieuw ingesproken en de acht liedjes Marlies van Alcmaer (De Boze Konin- opnieuw ingezongen Bernadette gin). Jules Croiset (Doe), Coen Flink - Kusie voor Dopey van Sneeuwwii/e naar de bioscopen De film werd in 1944. 1952, 1958. en 1967 opnieuw uitgebracht. In Nederland was „Sneeuwwitje" voor het eerst in 1938 te zien Uiteraard heeft „Sneeuwwitje" in middels al lang het veelvoudige van zijn produktiekosten opgebracht Voor Dis ney betekende het dat hij verder kon gaan in dit genre en er zouden negen tien lange tekenfilms uit zijn studio's komen Alle in de stijl, die in „Sneeuw witje" zijn vorm had gekregen Vijftig jaar later blijkt de film nog steeds het aankijken ten volle waard. Hebben de songs inmiddels een misschien wat gedateerd karakter gekregen, de beel den zijn nog immer onovertroffen Met uitzondering van de Prins - die niet meer dan een houten klaas is - zijn de tekenaars van Disney er in geslaagd de filmfiguren karakter te geven Daar naast zijn een aantal scènes - zoals die waarin Sneeuwwitje het bos in vlucht - blijvende hoogstandjes van animatie techniek Er is aan af te zien dat er voor ruim 750 medewerkers van Walt Disney jaren werk aan heeft gezeten. Wat de nieuwe Nederlandse versie betreft: die is goed te verstaan en de stemmen kloppen aardig met de ka rakters, bij wie ze horen. Wellicht zullen sommige kinderen worstelen met de vraag, wat de stemmen van Bert en Ernie van Sesamstraat met die dwergen van doen hebben. Ou ders kunnen dan uitleggen dat het gewoon Margreet Dolman en Jac ques Plafond zijn, die meneer Geelen hier een handje geholpen hebben. Verder hoeft het voor geen enkele vader of moeder een straf te zijn om met de kinderen naar deze film te gaan. „Sneeuwwitje en de zeven dwergen" is echt voor alle leeftijden. „Bachelor Party", 1984 USA Regie Neil Israel. Produktie Ron Moler; sce nario: Neil Israel Pat Proft; camera Hal Trussed; muziek. Danny Goldberg, montage: Tom Walls, met Tom Hanks. Adrian Zmed; Tawny Kitaen. William Tepper. George Grizzard, Barry Dia mond e.v.a Genre: klucht Première Nederland. Keuring 12 jaar Te zien in Grand 2. (Van de filmredaktie) AMERSFOORT - Van vrijdag 21 tot en met maandag 24 december draait In het Filmhuis Appelmarkt de speel film „Dans la ville blanche" van de Zwitserse regisseur Alain Tanner met Bruna Granz in een hoofdrol. Verder met Teresa Madruga, Julia Vonderlinn en José Carvalho. De witte stad uit de titel is de Portuge se hoofdstad Lissabon. Alain Tanner: „Het gebeurde tegen het einde van de zomer „Kom een film maken in Portu gal'. was mij gezegd Ik had ooit de schepen gezien die de Taag op en af varen en in de monding van de rivier met het tij rond hun ankers draaien En dit had een bepaalde indruk op mij gemaakt en deed mij herinneren aan vroegere jaren en aan het -geheim van de straten van oud-Lissabon Een sce- nano schreef ik niet. Ik liet alleen een paar scènes, een paar herinneringen, een paar beelden en, wat meestal wordt genoemd, hevige emoties uit die vroe gere dagen en een meer recent verle den in mij opkomen Als ik een scenario zou hebben geschreven, zou ik er een bedoeling in hebben gelegd Een van de gevolgen van dit werken zonder scenario is dat „Dans la ville blanche" het vrijwel zonder intrige moet stellen In een hotelbar werkt het meisje Rosa We herkennen haar als de barjuf frouw uit ..Light years away", de vorige film van Tanner, waarin zij in een Ierse stad een verhouding heeft met een jongeman die de maatschappij de rug toekeert In „Dans la ville blanche" komt Rosa in kontakt met Paul (Bruno Ganz) die van zijn schip weggelopen is en tot de ontdekking komt dat in de hotelbar de klok achteruit loopt. „Het is niet de klok die verkeerd loopt, maar de wereld", vertelt Rosa hem Ze doet in gezin te zijn. Kleine kinderen tot zo n tien, elf jaar zouden er nachtmerries aan kunnen overhouden. Niettemin toch sterretjes waard. Amadeus. Een schitterend gemaakte film over Mozart (naar het toneelstuk van Peter Schaffner) van de Tsjechi sche regisseur Milos Forman met een internationale rolbezetting. Niet alleen voor liefhebbers van klassieke muziek een aanrader. Waardering Purple rain. Popmuziekfilm rond Prin ce. Ondanks het tamelijk magere ver haaltje boeit de film juist door de uitste kende performance van ondermeer Prince De titelsong werd een interna tionale hit Waardering: „Van de makers van „Police Aca demy". Zo wordt de film „Bachelor Party" aangekondigd bij wijze van extra aanbeveling, maar zo is het natuurlijk niet helemaal. Alleen het scenario is van dezelfde schrijvers: Neil Israel en Pat Proft. „Bachelor Party" zal ongetwijfeld een groot succes worden, want de film hoort thuis in de zo langzamerhand „emi nente" rij kluchten vol puber- en onderbroekenlol lè „Porky" en consorten. En dat gerne gaat er bij onze jongeren in als gevulde koek. Regisseur Neil Israel (die tevens het scenario schreef samen met Pat Proft), heeft in een „van dik hout zaagt men planken"-procede niets nagelaten om de platvloerse humor die in een vrij konstante stroom tot ons komt nog eens extra te accen tueren. Enige subtiliteit in de humor moet men dan ook niet verwachten. Alles draait om Rick Gassko (Tom Hanks) en Debbie Thompson (Tawny Kitean), die van plan zijn met elkaar te gaan trouwen De vrienden van Rick en de vriendinnen van Debby vinden het maar niks en zeker vader Thompson is een overtuigd tegenstander van het voorgenomen huwelijk. Hij weet een betere partij voor zijn dochter, namelijk de pendante. opgeblazen, van zichzelf overtuigde playboy Cole (Robert Pres- cott) Als Rick en zijn vrienden dan ook besluiten om ter afsluiting van Rick's vrijgezellen-bestaan een fikse fuif te houden met een grote hoeveelheid nei noiei ook ue Kamers en nel ouun niet lang of ze is zijn geliefde Paul maakt intussen filmopnamen op Super- 8 van de witte stad en van Rosa, en stuurt die samen met raadselachtige teksten naar zijn vriendin in Zwitser land. The neverending story. Schitterende fantasy-film naar het boek van de Duit se schrijver Michael Ende door regis seur Wolfgang Petersen, die er welis waar een heel team Amerikaanse spe cial effect-specialisten voor inhuurde, maar er ruimschoots in slaagde om de essentie van het boek en de subtiele, vaak poëtische elementen niet aan de techniek ten onder te laten gaan Voor kinderen en zeker ook voor volwasse nen een film om te ondergaan Thema van de film: in deze kille, moderne wereld dreigt het land „Fantasia" ten onder te gaan bij gebrek aan fantasie Een jongetje dat graag droomt en zijn fantasie gebruikt, redt Fantasia op het nippertje van de ondergang Warm aanbevolen. Waardering. ..Dans la ville blanche' ig: matig. redelijk. uitstekend.) Jones and the temple of bitterend gemaakte aktie- en ifilm van regisseur Steven en producent George Lucas 8rd zo n hoog filmisch niveau ie gehaald Waardering boertig zo nu en dan, maar redelijk amusement voor wie ook graag naar het..Theater van de lach" kijkt Waarde ring Bachelor Party. Van dezelfde scenario-schrijvers is wat dat betreft wel het zelfde genre, maar de puberlol en onderbroekenhumor op basis van een blote tietenparade rond een vrijge- zellenfuif. is hooguit goed voor ster retje. Gremlins Joe Dante's film in de stijl van Steven Spielberg's ET, maar be slist niet de opvolger ervan Een knap gemaakte film tussen humor en horror, waarbij het horror-aspekt teveel over heerst om echt een film voor het hele

Leusder Krant | 1984 | | pagina 15