J ongeren- programma's zijn er nooit genoeg" Birgit Gantzert en Hetty Hagens van AVRO's „Zwevende Hemel": Media MAANDAG 24 DECEMBER 1984 11 Jongeren en de omroep De AVRO gaat weer star ten met een Minjon, een mini- jongeren-omroep, zoals dat in de jaren vijftig, zestig bloeide binnen deze omroep en waar- uit talrijke omroep-talenten I naar voren kwamen, die nu nog voor een niet onbelang- I rijk deel het gezicht van de omroep in het algemeen be palen. In een tijd, waarin de omroepen in Hilversum alles doen om de jongeren bij de eigen organisatie te betrek ken via allerlei speciale jon gerenbladen en -clubs, is dit het enige juiste antwoord. Maar natuurlijk kennen we verschillende jongeren programma's die het goed doen, ook zonder Minjon. Zo als ,,De zwevende hemel" van de AVRO. Een interview met de maak sters. is van het wordt zon jaar tussendoor om de jongeren even koest te houden. Dat is dus met te bedoeling. Als het slim wordt aangepakt en de jongeren komen enthousiast met ideeen en zeggen wat er moet gebeuren, dan hebben ze een grote kans iets te bereiken De jongeren moeten zelf met initiatieven komen en het met overlaten aan instellingen of organisaties. Toch denk ik dat veel jongeren dat nog met door hebben. Ik wil met zeggen dat ze hienn dom zijn, maar dat ze met weten hoe zo'n jongerenjaar moet wor den aangepakt Kijk, dat jaar wordt voorgesteld als een gigantisch project waann de meest fantastische ideeen kunnen worden uitgewerkt. In voor gaande jaren daarentegen werden ini tiatieven van jongeren afgedaan met: gaan jullie maar weer terug naar het buurthuis want er is geen geld. Dat is misschien een verwarrende tegenstel ling." In hoeverre gaan jullie als programma makers iets aan het Jaar van de Jonge ren doen'? Hetty spnngt in: ..Heel veel. We had den oorspronkelijk het plan om de eerste vier uitzendingen van „de Zwe vende Hemel" in januari aan het jonge renjaar te wijden. Maar dat is toch niet zo handig, omdat een aantal projecten pas later in het jaar op gang komt. Daar kun je in januan nog met veel over zeggen Eigenlijk zijn we daar een beetje teleurgesteld in Wij dachten dat iedereen zijn plannen voor dit interna tionaal jongerenjaar klaar heeft. Dus op 1 januan 1985 begin je gewoon. Maar een heleboel plannen zijn nog met Als 11-jarige zat ze voor het eerst achter de radiomicrofoon. Dat was voor een programma van de TROS waarin kinderboeken werden besproken. Ze werd uitverkoren nadat de TROS bij de bieb had geïnformeerd welke kinderen nou veel boeken komen lenen. Later ontdekte AVRO-medewerker Boudewijn Klap haar en mocht ze op jonge leeftijd het jeugdprogramma „Dertien speciaal" presenteren. Naderhand kroop ze achter de microfoon om het jongerenprogramma „Praatpaal 15" te doen. De naam van dit AVRO-programma wijzigde vervolgens in „Praatpaal" en „Praatpaal per adres". Nu is ze 20 jaar en is ze redaktrice/presentatrice van „de Zwevende Hemel", een AVRO- jongerenprogramma dat vanaf 8 oktober elke maandag tussen zeven en acht uur 's avonds op Hilversum 3 is te beluisteren. Birgit Gantzert, „ze spreekt de taal van de jongeren", zegt eindredaktrice Hetty Hagens (38) van „de Zwevende Hemel". Verslaggever Caspar van Loo sprak met Birgit én met Hetty na afloop van een live-uitzending van hun jongerenprogramma. door Caspar van Loo HILVERSUM - „Dag, ik ben Birgit". Ze is groter en forser dan ik dacht. Afgaande op haar stem op de radio had ik me een andere voorstelling van haar verschijning gevormd. Birgit stelt me voor aan haar kollega's Bas en Marco die ook aan „de Zwévende Hemel" meewerken. Het is vijf voor zeven en Birgit moet naar de naastge legen studio 2 voor de uitzending van het jongerenprogramma. Vanuit de regieruimte maak ik vervolgens mee hoe „de Zwevende Hemel", met als onderwerp het aanvragen van een studiebeurs, de lucht ingaat. Eindre daktrice Hetty Hagens houdt er een streng regiem op na. Ze staat recht streeks in verbinding met Birgit en zo nu en dan geeft Hetty aanwijzingen om de studiogesprekken met enkele gasten te beeindigen. Of vraagt ze Birgit de gasten kort te laten antwoor den. „We moeten binnen de tijd blij ven. Daarnaast moet het programma ook snel zijn. We zitten per slot van rekening op Hilversum 3", legt Hetty uit. Na afloop van de uitzending vindt het gesprek met Birgit plaats in de redaktie- ruimte van AVRO's jeugdafdeling Hetty Hagens wil er graag bij komen zitten. Birgit: „Vergeef me als ik soms een beetje melig doe Maar dat heb ik altijd na een uitzending Meestal gaan we na afloop met ons vieren ergens wat drin ken en praten" Toch even een paar seneuze vragen, zoals vind jij het zmvol dat 1985 wordt uitgeroepen tot het Jaar van de Jongeren? Birgit, die onder meer ook meewerkt aan de schoolradio en teletekst, zegt „Op zich is het helemaal met gek om een jaar lang alleen aandacht aan jonge ren te besteden. Alleen wat je nu als klacht hoort, en waar men bang voor is. gereed Er wordt soms alleen nog maar gepraat. We wachten maar even af." Birgit vult aan „De eerste uitzending van „de Zwevende Hemel" op 8 oktober ging trouwens over het jongerenjaar Toen hebben we het er over gehad voor diegenen die het misschien nog niet wisten". Ik denk dat de omroepen inderdaad de jongeren achter de broek aan moeten zitten, omdat sommigen van hen met de handen in hel haar zitten en met weten wat te doen met het Jaar van de Jonge ren. Hetty; „Dat de jongeren op dit punt onzeker zijn, komt eigenlijk door de wonderlijke organisatie rond het jaar. De minister heeft dne miljoen gulden beschikbaar gesteld voor de organisa tie van het jongerenjaar in ons land Anderhalf miljoen is bestemd voor het ontwikkelen van initiatieven Maar tot voor een week geleden (begin decem ber, C.v.L.) waren de criteria voor het indienen van een aanvraag voor geld nog niet eens bekend! De regels zijn er nu wel, maar toch een beetje laat, denk ik." Birgit „Aan de andere kant zijn som mige jongeren óók aan de late kant door pas te gaan praten over aktiviteiten in 1985 als de jaarwisseling in zicht is Alles is nog vaag en zeker met panklaar. Dat valt me v/el een beetje tegen" Aktueel Kan Birgit iets vertellen over de voorbe reiding van ..de Zwevende Hemel „Nou. het redaktieteam, Marco, Bas, Hetty en ik, heeft iedere donderdag morgen een bijeenkomst waann we over het programma praten. Het is trouwens aardig om even te zeggen dat dne van de leden van het team rond de 20 jaar zijn We willen met „de Zweven de Hemel" dingen voor de jongeren bijhouden, zodat ze weten hoe en waar om er o"rer hen wordt beslist Bijvoor beeld: er is patsboem een nieuwe wet die op jongeren slaat Wij proberen dan het een en ander te verklaren, omdat sommigen met eens weten waar het

Leusder Krant | 1984 | | pagina 11