Slopend werk... Interview vervolg van pagina 11 MAANDAG 24 DECEMBER 1984 12 over gaat Daarnaast wil het programma ook een beetje aktueel blijven. Het kan dus wel eens voorkomen dat bepaalde onderwerpen in het weekend voorbe reid moeten worden Maar er zijn na tuurlijk ook items die we weken van te voren maken en die desnoods een week later dan geprogrammeerd kun nen v/orden uitgezonden wanneer er iets dringends tussenkomt." Hetty voegt eraan toe. „Het net uitge zonden programma over studiebeurzen hebben we al een tijd geleden voorbe reid. Je v/eet namelijk dat die beurzen in december moeten worden aange vraagd. Wat de programma voorbereiding in het algemeen betreft, kan ik zeggen dat wij naast de wekelijk se redaktievergadering ook eenmaal in de zes weken een grote vergadering hebben met Hans Ribbering, presenta tor van het programma „Waar geen wil is ben je weg". Hij zit in het jongeren werk. Het is heel waardevol om zo iemand er bij te hebben". Verwaarloosd Vraag aan Birgit kun je vertellen waar om je zo oraag een jongerenprogramma maakt en presenteert7 „In mijn geval is het niet zo geweest dat ik er ineens mee begon. Ik ben natuurlijk vanuit een heel andere ach tergrond hier bij de radio gekomen dan de anderen in dit team. Ik kwam hier toevallig binnen als een meisje van 11. 12 jaar en dan heb je nog echt geen ambitie om een jongerenprogramma te maken. Dat kwam pas toen ik een jaar of vijftien was Toen begon ik ook het radiowerk op zich veel interessanter te vinden. Het voornaamste van een jongeren programma is, dat je echt wat te zeggen hebt, dat je een funktie hebt Ik vind het echt niet erg om naar Hilversum 3 te luisteren, een praatje-plaatje programma Maar ik heb altijd het idee, dat je aan ons programma iets meer kunt hebben, om het voorzichtig uit te drukken. Maar komt het volgens jou dat omroe pen tegenwoordig zo veel aandacht en tijd schenken aan jongerenprogram ma's7 Iedere omroep heeft nu een jongerenprogramma Birgit zegt vlot: „Het kunnen er nooit genoeg zijn! Nou, het begint te komen. Ik kan nog niet zeggen dat er zo waanzinnig veel voor jongeren gedaan wordt. Als je alleen maar muziek draait en af en toe enkele informatieve kreten slaakt, dan ben je nog niet bezig met een jongerenpro gramma. Misschien richten de omroepen zich nu meer op de jongeren met het idee: wie de jeugd heeft, heeft de toekomst". Hetty komt te hulp „Er is tegenwoordig ontzettend veel te doen om jongeren. Het is een groep die de laatste jaren een beetje is verwaarloosd Ik denk dat het heel goed is dat omroepen de jeugd informeren wat er gaande is en wat zij kan doen. Aan de andere kant richten de omroepen zich misschien ook op jongeren om er zelf wijzer van te v/or den, he. En terecht. De omroepen willen graag leden hebben. Als je voor jonge ren programmeert heb je misschien kans dat die jongeren later lid worden van die omroep" Welke volgorde wordt dan gehan teerd7 Hetty „Voor mij persoonlijk komt de informatieve kant op de eerste plaats en vervolgens de commerciële". En hoe redeneren de omroepen7 Hetty: „Ik denk volgens mijn volgor de. De AVRO zeker. Zij heeft altijd een jeugdafdeling gehad, terwijl andere omroepen die stuk voor stuk opdoek ten. De AVRO heeft altijd voor de jeugd geprogrammeerd. Het is bij ons een traditie steeds voor jongeren uitzendin gen te verzorgen". Later in het gesprek stellen Birgit en Hetty dat men eigenlijk niet kan verwachten dat het uitzenden van jongerenprogramma's ledenwinst tot gevolg heeft. Hetty gaat zelfs zo ver door te zeggen, dat jongeren niet aantrekkelijk zijn voor de commercie, „omdat het een kansarme groep is". Birgit verklaart desgevraagd dat ze geen enkele druk voelt van bovenaf om lekker commercieel bezig te zijn. Toch denk ik dat omroepen m jongeren een commerciële bron zien. Kijk maar naar de (illegale) jongerenbladen die ze nu uitgeven Birgit Ik vind een jongerenprogram ma heel wat anders dan een blad voor jongeren". Hetty: „Nou, moet je horen. Vind je het gek Een omroep besteedt veel geld en tijd aan het maken van programma's voor de jeugd. Daar komt op zich geen commercieel rendement uit. Maar een omroep is wel een commercieel bedrijf en daarom vind ik het met gek dat ze 't met een jongerenblad proberen. Het is met iets vies, of zo!" Dubbelen Elke omroep heeft nu een programma voor jeugd en jongeren Luistert Birgit naar die uitzendingen7 „Ik probeer het wel bij te houden. Zeker als er meuwe programma's ko men. Dan wil ik weten hoe dat is. Het is trouwens heel raar om ernaar te luiste ren. Je gaai namelijk de uitvoering en uitwerking beoordelen Zo van dit tele foontje had ik korter gedaan, of dit interviewtje vind ik met zo mooi Ik kan met echt normaal luisteren". Hetty „Ik kan het wel Ik denk ge woon. zij doen het zo en wij doen het zo. Krijg je in ieder geval niet dezelfde programma's". Nou. ik heb het gevoel dat bepaalde onderwerpen steeds, met een zekere regelmaat terugkeren in de diverse jongerenprogramma 's? Hetty meent. „Wat mij wel eens is opgevallen is dat wij met een onder werp beginnen dat door de andere omroepen later wordt overgenomen. Dat klinkt misschien wel verwaand, maar wij zullen nooit bepaalde items dubbelen Dus dat wij een onderwerp bij de kop nemen, dat al in een ander jongerenprogramma is geweest. Als je dat doet verhes je luisteraars" Maar zo n onderwerp over studiebeur zen. zoals jullie net hebben uitgezon den dat is volgens mij wel eens vaker behandeld7 Hetty: „Tuurlijk. Studiebeurzen moeten ieder jaar opnieuw aange vraagd worden. Veel van dit soort onderwerpen kun je ieder jaar doen. Er is altijd een nieuw publiek. En er zijn elk jaar weer een hoop problemen omheen. De enorme hoeveelheid tele foontjes die we tijdens de uitzending van zoeven en na afloop hebben ge kregen met vragen over studiebeur zen, bewijst dat". Birgit vindt: „Kijk, er zijn misschien vanavond luisteraars geweest die had den gedacht: studiebeurzen niks voor mij, heb ik nog mets mee te maken. Maar over een paar jaar of van mijn part over tien jaar krijgen ze misschien wel met een studiebeurs te maken. En dan willen ze weten hoe de regelmg in elkaar zit" Hetty: „Een onderwerp over studie beurzen is zeker met origineel, maar daarom hoef je het nog met te laten. Informatie daarover geven is gewoon nuttig" Jeugdwerkloosheid Waf zou Birgit tegen de jongeren willen zeggen nu hel Jaar van Jongeren voor de deur staat7 Ze lacht „Een boodschap van moe der de gans? Ja, goh, ik zou tegen ze willen zeggen: doe er wat mee en laat 1985 met zomaar voorbij gaan. Dat is het belangrijkste. We hebben een tijd lang ..Er kunnen nooit genoeg jongerenprogramma's zijn" liggen zeuren om onze „rechten" als ik het zo mag zeggen. Nee. ik ben nou een beetje melig bezig. Ik denk dat de jongeren moeten zorgen dat dingen die ze willen ook gebeuren. Ze moeten zich met laten tegenhouden Waf zou er dan volgens jou gedaan moeten worden voor de jongeren Wat is het belangrijkste? „Dat is zo verschillend Het kan in regionale dingetjes zitten als een meuw clubhuis in een wijk tot een groot nationaal plan oni iets aan de jeugd werkloosheid te doen. Ik kan met éen bepaalde zaak noemen". Hetty wel Gedecideerd zegt ze. „De jeugdwerkloosheid. Daar moet nu echt iets aan worden gedaan Dat iedereen toch kansen knjgt om ervanng op te doen, om geld te verdienen en dat geld te besteden zoals ze graag willen. Er moeten geen halve maatregelen wor den genomen. Jongeren willen echt werken en met met een kluitje in het net worden gestuurd met een soort van plan over werken met behoud van uitkering. Hardstikke leuk als het kan, begrijp me goed, maar de jongeren willen dan wel een baan in hel vooruitzicht hebben". Maar die banen zijn er niet. Hetty fel: „Dan moeten die er komen, maar de wil om ze te scheppen is er niet. Lubbers heeft toch gezegd dat jeugdwerkloos heid niet de hoogste prioriteit heeft. Eigenlijk is het van de zotte. Hoe kunnen jongeren, de generatie van deze tijd, die geen baan hebben, de maatschappij over tien, twintig jaar laten draai en. Het is niet alleen voor de jongeren heel belangrijk dat ze kunnen werken, maar óók voor de maatschappij!" De boekhouder v/as een aller aardigste man Hij v/as blij, dat ik v/as gekomen om hem terzijde te staan, want het werk op de grote autoslopen) was voor hem een beetje al te slopend geworden De man was met de jongste meer en in een vertrouwelijke bui liet hij mij weten, dat ik was voorbestemd om hem op te volgen. „Er ligt hier een grote toekomst voor jou" sprak hij. nadat ik nauwelijks de stoel van mijn voorganger had verwarmd Toen al klonk er hoop door in zijn door veel roken gebruinde stem Een jaar lang heb ik tussen verongelukte auto's geleefd Leer de als nel het verschil kennen tussen een achterlicht van een Mercedes en dat van een Deux- Chevautje. Sprak met vakkennis over bobines, krukassen, carters, aandnjfnemen en alles wat nog meer aan techniek onder de talrij ke verbogen moterkappen verbor gen kon zitten Ik wist tenslotte feilloos de terreinchef te vinden, die immer onder de een of andere auto lag te rommelen op het uitge strekte terrein. De boekhouder was het intussen v/at rustiger aan gaan doen en dat deed hem zichtbaar goed Uit dank voor de rust die ik hem schonk kreeg ik een meuwe bureaustoel, afkomstig uit een partijtje ongere geld en kon ik me verheugen op nog keuriger type-werk op de gloednieuwe schrijfmachine met tabulator Toen ik het eerste jaar vol had gemaakt werd ik ernstig toegesproken door de boekhou der. kreeg slansverhoging en mocht me zijn plaatsvervanger noemen. Maar daarmee over schreed hij de grens, die ik voor mezelf had 'getrokken Nauwelijks twee weken later greep ik m'n lang verbeide kans solliciteerde en kreeg een fraaie baan als leerling- journalist bij een plaatselijke krant. De boekhouder zwaaide me met een uiterst bedroefd gezicht uit. Hoewel ik hem zei het zeer te betreuren, dat ik de laatste tien jaar tot zijn pensioen met van nabij mee mocht maken, kon hem dat geen enkele troost schenken. „Journa list?" Hij schudde meewarig zijn grijze kop en verzekerde me, dat ik spijt zou krijgen van de keus en nog vaak aan hem en de sloperij terug zou denken. En aan die boeiende baan, die ik nu liet schie ten voor een zéér ongewisse toe komst. Het leerling-journalisten-wezen v/as toen nog met wat het nu is geworden. Toen moest je als acht tienjarige nog heel hard werken en kreeg je van de hoofdredakteur alleen maar te horen, dat je nog te stom was om voor de duvel te dansen, laat slaan dat je m staat mocht worden geacht om ook maar een fatsoenlijke zin op papier te zetten Dat werd dus in den beginne driftig corrigeren wat meer ervaren collega's ter meei- dere eer en glone van de hoofdre dakteur hadden geschreven. Ver der mocht ik de krantenklapper bijhouden (elke krant werd keurig na verschijnen ingeplakt') en kreeg ik de niet te onderschatten vertrouv/enspost van controleur der tientallen correspondenten, die vanaf het verre platteland hun berichten naar de grote stad stuur den Ik moest alle regeltjes van alle berichten tellen en die heel nauw keurig noteren. De hoofdredakteur kon die notities dan vergelijken met de door de correspondenten ingezonden nota's, waarop nog wel eens een berichtje wilde verdwa len. Mijn eerste echte grote artikel voor de krant zal ik niet snel vergeten Het meuwsblad waar voor ik werkte verscheen in een havenplaats en dat bracht met zich mee, dat een niet onbelangrijk gedeelte van de kolommen werd gevuld met al dan niet belangrijk nieuws uit de wereld der (kust-) zeevaart. Mocht de heer hoofdre dakteur altijd de feestelijke mai dentrips meemaken van de kust vaarders, die toen nog met bosjes van de scheepshellingen gleden, mij werd op zekere dag de taak toebedeeld een kapitein ter inter viewen, wiens schip een jubileum aantal keren een en dezelfde tnp had gemaakt Gewapend met de attributen, waarmee elke rechtgeaarde jour nalist op stap gaat. klom ik voor zichtig de loopplank op van de desbetreffende kustvaarder, een tamelijk onaanzienlijke schuit, die vuil en bestoft aan de kade lag uit te rusten. De kapitein was allerharte lijkst Hij v/as in zijn hut bezig met het nuttigen van een feestelijke borrel en hij nodigde mij uit zijn voorbeeld te volgen. Zijn aanbod om een toast uit te brengen op zijn geweldige schip kon ik met afslaan met het risico een primeur te mis sen, zodat ik naar voorbeeld van de kapitein het kleine glaasje gevuld met jenever (of was het rum?) in een slok naar binnen goot Die eerste kennismaking met dit soort zeemansdrank viel met direkt mee, maar na de tweede slok ging het aanzienlijk vlotter met m'n inter view We kwamen tenslotte na de vierde borrel terecht in de machi nekamer, waar ik met kennis van zaken (gezien mijn slopenj- ervanng) de kracht van duizenden PKs besprak en zijn glimmende scheepsmotoren hogelijk roemde Dat leverde m'n vijfde borrel op: „Moge deze scheepsmotor nim mer bij de sloop terecht komen!" Nadat ik zeer hartelijk afscheid had genomen van de kapitein en hem verzekerde, dat de fotograaf nog langs zou komen voor een mooie prent, kon ik nauwelijks voorkomen, dat ik de fles mocht leegmaken. Op de kade was het wat winderig geworden Wind kracht 7 schatte ik, gezien de moeite die ik had om op de been te blijven Maar gesterkt door de verhalen van de kapitein worstelde ik me als een halve zeeman redaktie-waarts De hoofdredakteur keek bijzon der verrast, toen hij de volgende morgen reeds het artikel hoogst persoonlijk van mij kreeg aange reikt met een gebaar van. dit hoort op z'n minst op de voorpagina thuis. M'n bonkende hoofd zat me een beetje dwars, want dat verhin derde, dat ik fluitend door de redaktie-lokalen zou kunnen lo pen. Nauwelijks vijf minuien later v/erd ik bij de hoofdredakteur geroepen. Promotie tot ster reporter was wel het minste wat ik na zo'n mooi verhaal had te ver wachten. bedacht ik nog, voordat ik werd bedolven onder een stort vloed van woedende verwensin gen. Het artikel werd voor mij op tafel gesmeten In grote, vette rode letters had de man slechts twee woorden op het bovenste vel ge schreven Twee woorden maar Het duurde op z'n nunst enkele minuien voordat de harde werkelijkheid tot me doordrong. Dat werd weer corrigeren en kran ten m de klapper plakken, be greep ik. En misschien, heel mis schien zou ik onder toezicht de correspondenten mogen controle ren. Ik pakte mijn eerste grote artikel van het lege bureau van de hoofdredakteur en staarde versla gen naar de rode letters „Ver keerd schip'" stond er Meer met. Sindsdien heeft memand mij je never of soortgelijke sterk- alcoholische dranken zien drin ken. Ik mijd die troep als de pest Want in mijn onderbewustzijn denk ik steeds, dat het nuttigen van dat vocht onherroepelijk zal leiden tol het plakken van kranten m de legger en het corrigeren van door anderen gemaakte benchien Bert Vos

Leusder Krant | 1984 | | pagina 12