Drankmisbruik als tij dsverschij nsel „Vroeger waren klasse-avonden limonade feesten, nu staat er al gauw een kratj e pils Samenleving MAANDAG 24 DECEMBER 1984 13 HOEVELAKEN - Het alcoholgebruik onder jongeren is groot en neemt nog steeds toe. Het drinken van alcoholische consumpties is sociaal aanvaard en excessief gebruik valt pas op als men slecht gaat functioneren, waardoor problemen in het gezin, werkverzuim en schulden kunnen ontstaan. Want alcohol is een verdovend middel, dat het concentratievermogen, reactievermogen, gezichtsvermogen en het spraakvermogen vermindert. Alcohol brengt een mens tot over schatting van zichzelf en maakt hem tijdelijk zorgeloos. door Josien Enklaar Een alcoholprobleem wordt meest al ontkend of gebagatelliseerd en men is slecht gemotiveerd om van de drank af te komen. Met name bij jongeren hebben hierbij hun vrienden een grote invloed. Maar er zijn ook veel ouders die zelf het slechte voor beeld geven. Velen staan hierbij niet eens stil en zouden er niet over pieke ren met hun kinderen te praten over hun alcoholgebruik. Anderen echter zien de situatie met lede ogen ver slechteren maar hebben toch het ge voel dat zij weinig kunnen uitrichten, zelfs machteloos zijn. Jongeren zoe ken niet zo snel uit zichzelf de hulp verlening op. Dikwijls belanden zij pas bij een hulpverlener nadat zij met de politie of justitie in aanraking zijn geweest. Onderzoek Onderzoek heeft uitgewezen dat schoolgaande jongeren zelden dage lijks dnnken, maar ook dat er onder hen wel degelijk veel wordt gedronken Het is zelfs zo dat dagelijkse dnnkers in totaal minder blijken te dnnken dan zij die dat enkele malen per week doen. Het alcoholgebruik onder leerlingen van het lager en middelbaar beroeps onderwijs blijkt hoger te liggen dan bij de leerlingen van het VWO. De zeer jeugdigen (12 tot 14 jaar) dnnken voor namelijk Shandy, een drankje dat vanaf een jaar of 15 wordt vervangen door bier of wijn, terwijl vijftien procent van de 15-jarigen meer dan 20 glazen alco holhoudende drank per week gebruikt. Bij het dnnken van veel glazen (meer dan zeven) per keer is bier favonet. Jongeren dnnken thuis, bij vnenden of familie, in een café, de sportkantine, het jongerencentrum of buurthuis en m de disco. In het noorden van het land dnnken de jongeren meer in huiselijke knng, terwijl men in het zuiden liever naar de kroeg gaat. In bijgaand verhaal spreekt iemand met ervaring. Deze vrouw is zelf alcoholiste. „Alcoholiste geweest", kan je volgens haar niet zeggen, want alcoholist blijf je je hele leven, ook al sta je al jaren „droog" zoals zij. Je hersenen zijn echter zodanig aange tast dat ieder druppeltje alcohol, zelfs een rumboon of kersenbonbon de ver slaving weer kan oproepen, zodat men opnieuw aan de drank gaat. Deze mevrouw doet al jaren goed werk voor de Hoevelakense AA, een ver eniging van Anonieme Alcoholisten die haarzelf ook heeft geholpen. Ook de AA krijgt te maken met jongeren, al is dat aantal in Hoevelaken niet zo groot. De AA zou echter veel meer jongeren willen helpen, maar hoe krijg je die? Hierover gaat het volgen de interview. Volgens een woordvoerster van de Hoevelakense AA (Anonieme Alco holisten) wordt het alcoholgebruik de schooljeugd met de paplepel ingego ten. „Vroeger waren de klasse avonden alleen een limonadefeest, nu is het een rosé'tje, sherry'tje kratjes pils en daar doen de leerkrachten uiteraard aan mee, bijna op alle mid delbare scholen. Het begint al met 14, 15 jaar. Ook Shandy is heel lelijk spul. Als een kind tien flesjes op heeft staat het zó op zijn kop. Het lijkt onschuldig, maar het is niet zo". Zij noemt ook een horeca-gelegenheid in Amersfoort, waar schoolwerk wordt gemaakt on der het genot van een pilsje. „En dan de sportkantines, sport is sport. Ik vmd: sport en alcohol gaat met samen. Een doelpunt wordt gevierd met alcohol, hebben ze verloren, dan moe ten ze hun verdnet wegdrinken. Natuur lijk is er een doelstelling om de kantine redelijk te laten draaien, gebruik dan natuurlijk wel, maar misbruik met. De sportkantines zouden eens een voor beeld moeten nemen aan de fitness centra, waar ze koffie, frisdrank en AA-dnnk hebben, die laten duidelijk merken dat het met kan' Ook noemt zij de jongerencentra, waar de jongeren met voor elkaar willen onderdoen Schrikbarend Volgens haar is het alcoholgebruik onder de Hoevelakense jeugd schrik barend. „Rellen, vernielingen, vandalis me, meestal is de oorzaak drank De jongeren worden wat agressief door de alcohol en durven vaak niet naar huis omdat ze een snee in hun neus hebben. In Hoevelaken gaat alles om twaalf uur dicht, dus de ouderen gaan daarna stappen in Amersfoort waar de slui tingstijd twee uur. Hilversum zelfs vier uur, dus ze gaan zoeken. Waarom zou de overheid met éen lijn trekken? Hoe veel gaan er daarna met met alcohol op achter het stuur? Want maar een enke ling dnnkt niet m verband met het njden. Hier ligt een stuk verantwoor ding bij de ouders, maar vooral ook bij de jongeren zelf. Het voorbeeld geeft het gezm vaak aan „Drankmisbruik is een tijdverschijn sel Scholieren zeggen, wat heb ik aan m'n diploma, straks sta ik toch op de Jongeren en alcohol Dat jongeren alcohol ge bruiken is bekend. Ook het misbruik van alcohol wordt regelmatig onder jongeren gesignaleerd. Vandaar, dat wij in dit thema-nummer ook aandacht schenken aan dit onderwerp. Maar vooral: aan de bestrijding van alcohol misbruik en de hulpverlening aan hen, die er mee willen stoppen. De AA dus, de ver eniging van Anonieme Alco holici, mensen die zelf ver slaafd zijn „geweest" en Jo sien Enklaar sprak met een lid van de Hoevelakense AA. De gegevens die uit dit ge sprek naar voren komen gel den uiteraard niet alleen voor Hoevelaken, maar is op de hele regio van toepassing. keien. Ze vragen vervroegde dienst aan, knjgen 800 gulden m de maand om te verpatsen en komen ze uit dienst, dan hebben ze recht op een sociale uitke ring. De Hoevelakense AA, waar op dit moment 12 mannen en 9 vrouwen m de groep zitten, helpt uiteraard ook jonge ren. „Er lopen in Hoevelaken jongens rond, daar zit ik gewoon op te wachten. Soms komen ze noodgedwongen, om dat ze met politie en justitie in aanraking zijn geweest De meeste jongeren ko men zó binnenvallen op maandag avond, vaak ook uit nieuwsgierigheid Een ervan heeft het een jaar volgehou den, maar is nu toch teruggevallen. Waren zijn vnenden ook maar meege komen! Vooral die jongeren doen af stand van iets waar ze plezier m hebben, ze denken dat ze met kunnen functione ren zonder drank. Als je geen drank op hebt. ben je „een droge" Als je fns- drank drinkt zeggen de anderen: je hebt zeker stiekem een borreltje erin laten doen. Maar we hebben ze ook in de groep die al een jaarpenning hebben voor een jaar niet drinken. Het kan dus wel" Zij noemt ook het geval van de jonge vrouw van 21. „Die had geen poen meer, ze ging spiritus drinken, dat werd chloor, ze kon de straat niet meer op en werd opgenomen m Utrecht en vandaar in de Jellmek Kliniek, maar nu is ze weer helemaal zo. Wie met wil kan niet geholpen worden, je moet zelf de wens te kennen geven." Stimulerend „Ouders zouden de koppen bij elkaar moeten steken en een groepje vormen om een oplossing te zoeken Dan zou den we hier een jongerengroepje kun nen oprichten, dat kan stimulerend werken, dat is onze grootste wens. Maar dan zou je toch eerst de ouders bij elkaar moeten hebben. Die durven vaak hun gezicht met te laten zien, want het probleem moet in huis blijven. In een dorp als hier weet je het echter toch al van elkaar, dus die schaamtegevoelens zijn onjuist Iedereen weet het: heme, burengerucht, huiselijke ruzies, vanda lisme langs de weg, het komt toch naar buiten Zo'n avond voor de ouders met het geven van voorlichting zouden wij kunnen realiseren. Ik zou willen zeggen, ook voor uw kind kunnen wij wat betekenen. Wij verstaan het omdat we zelf verslaafd zijn geweest Eigenlijk kan alleen een verslaagde een verslaaf de helpen Zo krijgen we ook ontzettend veel aanvragen van vooral vrouwenor- garusaues met verzoeken om voorlich tingsavonden op de Noord-West- Veluwe." „Het voordeel van de AA is wij zijn 24 uur per dag beschikbaar, zodat we er zo snel mogebjk op kunnen inspringen. Als je eenmaal die stap neemt, wil je zo snel mogelijk worden geholpen. Kom je in de groep, dan moet je de drank direct laten staan Rangen en standen gelden met meer, je moet gezamenlijk de alco hol te lijf gaan. Iedereen die langer dan een half jaar meeloopt, zou zelf hulp kunnen verlenen, maar er zijn er die daar geestelijk met toe m staat. Zij knjgen een andere taak, zoals koffie zetten of het verzorgen van correspon dentie." Op de avonden is geen vaste begeleider, men begeleidt elkaar Er wordt geen contributie gevraagd, de vereniging werkt geheel gratis. „Als er uit een groep jongeren eerst een schaap over de dam komt, zouden ze ook hun vnenden mee moeten nemen, maar zover zijn we nog met. Daarom moet je eerst de ouders bijeen vergaren op een voorlichtingsavond waar zij anoniem (door middel van briefjes) vragen kun nen stellen. Ook mensen die hun part ners willen helpen zouden op zo'n avond kunnen komen" Ouders of partners die belangstelling hebben vor een dergelijke voorlich tingsavond kunnen contact opnemen via tel nr 03494-58677 (Willy en And nes). De AA-werkgroep heeft iedere maandagavond groepsbijeenkomst in het Groene Kruisgebouw aan de Oos terdorpsstraat van 19 30 tot 22.00 uur Behalve bovenstaand telefoonnummer kunnen voor algemene hulpverlening worden gebeld. 03495-36161 en 03426- 1557 Andere hulpverleningsadressen in de regio Amersfoort voor hulp aan alcoho lici: A.A. Amersfoort: telefoon 944392 en 726948. A.A. werkgroep De Uitkomst: elke woensdag om 19.30 uur groepsavond m de Wevershof, Weverssingel 24 in Amersfoort, tel 728235. Voor alcohol problemen, 24 uur bereikbaar op tel 721319 of 942313. Al-Anon Amersfoort: (hulpgroep voor familie en vnenden van mensen met alcoholproblemen). Postbus 946, Amersfoort, tel 944392 en 753373. „SOHA-Partnergroep": De groeps- avonden vinden iedere dinsdagavond plaats om 20 00 uur m gebouw „Het Trefpunt", Arnhemseweg 77, Leusden. Voor telefonische inlichtingen: 033- 943722 of 033-940773 SOHA, Stichting Opvang en Herstel van Alcoholici: dag en nacht bereik baar, ook in de weekeinden, tel. 033- 943722. Er zijn twee lijnen.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 13