,Oudj aar ligt gevoeliger dan kerst' De feestdagen in de Rijksinrichting voor Jongens ^£kl/l/IEK [WINKEL Samenleving Jongeren en inrichtingen Jongeren in Amersfoort. Jonge ren in de Rijksinrichting voor Jongens op de Berg (gemiddelde leeftijd 17 jaar). Verschillende van deze jongens moeten met de feestdagen in huis blijven. De stemming onder de jongens is in de decembermaand moeilijk te hanteren. De jongens zitten er niet uit vrije wil, zijn er niet in vrijheid binnengekomen. Ze zijn er geplaatst door het Ministerie van Justitie of de Kinderrechter. Ze zitten er niet voor hun lol, willen zo snel mogelijk weg. Ont spanningsleider Joop Diepmaat, die het hele jaar bezig is met een stukje programmering voor de jongens, maakt daar tijdens de feestdagen extra werk van. Als anderen de kalkoen en de olie bollen thuis verorberen, is hij op volle toeren bezig bij de jongens. Drieentwintig jaar werkt hij er al. „Iedere feestdag dat hij er is, loopt hij op een dag de vierdaag se", zegt zijn vrouw. Anco Mali sprak met Joop Diepmaat tijdens een van zijn schaarse vrije mo menten in deze drukke decem bermaand. MAANDAG 24 DECEMBER 1984 19 Gesloten groepen In de Rijksinrichting verblijven dne gesloten groepen jongens, bij wie de deuren van de ruimten op slot zitten, en er is een besloten groep, waarin |on- gens zitten die met de groepsleiding naar buiten mogen of die in de stad v/erken en wel eens een avond weg mogen. Joop Diepmaat heeft met de jongens m de loop der ujd vijf films op Super 8 gemaakt. De jongens hebben geschil derd, de dekors gebouwd, de belich ting verzorgd, met het microfoontje gehengeld om het geluid op te vangen. Naar aanleiding van een verhaal gaan de jongens spelen op improvisatiebasis en bedenken hun eigen teksten. Joop is afgestapt van het toneelspelen volgens vastgelegde teksten, want daarbij heeft hem eens het zweet in de handen gestaan. Hii voerde met de jongens eens een toneelstukje op, dat werd bijgewoond door een aantal pro minente figuren uit de kinderbescher ming en het departement van justitie Het stuk v/as bepaald niet om te lachen maar de mensen op de eerste nj lagen constant m de kreukels. Er waren drie souffleurs, en die mensen op de eerste rij hoorden het spel vier keer- sommige jongens die de tekst niet verstonden deden, een vragend gebaar met hun hoofd makend, zelfs stappen in de nchting van de souffleurs! Vorming en opleiding Joop Diepmaat vraagt de koksschool voor de decembermaand speculaas en banketstaven te maken. Universele sta ven noemt hij deze laatste, want een Smterklaasstaaf, na verloop van lijd uit de diepvries gehaald en versierd met rode vruchtjes, is een pnma kerststaaf. De koksschool werkt binnen het kader van de vorming en opleiding: de meeste jongens krijgen kookles, omdat ze niet meer terug kunnen in de gezinnen, maar op kamers terecht komen. Werd er vorige jaren gezamenlijk ontbeten, dit jaar vindt het kerstontbijt groepsgewijs plaats, en Joop zal er voor zorgen dat de ontbijttafels feestelijk worden versierd. Eerste kerstdag organiseert Joop Diepmaat een grote Amerikaanse bin go, die geheel elektronisch wordt ge leid Tweede Kerstdag houdt hij een gezamenlijk spel: de stock car racing Het is een gokspel met kaarten, dat de jongens vreselijk graag spelen Joop heeft het spel vijf jaar geleden ontwor pen en steeds bijgeschaafd. Elke keer ontdekte hij m het spel weer lekken, waar de jongens hem mee konden belazeren, zegt hij Die lekken stopte hij elk jaar dicht en zo is het spel langza merhand geperfectioneerd. Hij heeft er de nodige pnjsjes voor aangeschaft Een jaar speelde hij het spel, terwijl er op de dertig jongens maar een prijs uitkwam, omdat de jongens steeds ver keerd gokten Toen heeft hij het prijzen systeem aangepast, zodat er wat meer pnjzen vielen Anders was de desillusie te groot! Bezoek Op Tweede kerstdag knjgen de jon gens bezoek van hun ouders, familie of bekenden. Ook op Nieuwjaarsdag mo gen de jongens bezoek ontvangen Joop zorgt dat de kopjes klaar staan, dat er koffie en thee is. Na het bezoek, dat van twee tot vier duurt, gaan de jongens aan tafel voor de kerstmaaltijd. Joop contro leert of de tafels er gezellig uitzien, maakt met de kok in orde dat de diverse gangen in regelmaat naar de groepen worden gebracht. Hij kijkt bij de jon gens hoe ver ze met eten zijn, zodat de volgende gang kan worden opgediend Het moet allemaal met te lang duren. Hij houdt in de gaten, dat de zaak soepel verloopt Zo kijkt hij om een uur met de warme hap dat iemand de kroketten op tijd in de frituur doet. Heeft hij met de groepsleiders een afspraak gemaakt dat ze m de groep een bepaalde spelak- tiviteit zullen doen, dan let hij er ook op dat die spelaktiviteit van start gaat. De clou voor Joop Diepmaat is. dat hij spelletjes organiseert die zo veel moge lijk passen in de interessesfeer van alle jongens. Het spel moet zo in elkaar zitten, dat ook de kleine jongens het leuk vinden. Hij moet iets ontwerpen, dat iedereen snapt en dat iedereen van laag tot hoog toch leuk vindt Joop heeft er met zo'n moeite mee. Hij gaat er voor zitten, en er rolt iets uit. Zo ontstond bijvoorbeeld de videoquiz Hij maakte een groot formulier met twintig woord jes erop. De eerste en laatste letter werden gegeven, de letters ertussen kwamen door elkaar gehusseld op de video Hebben de jongens de woorden geraden dan geven bepaalde letters van bepaalde woorden een ander woord. Degene, die dat woord het eerst heeft gevonden, die de telefoon het eerst heeft gepakt en de videokamer heeft gebeld, heeft de grote ijstaart gewonnen. In de tijd dat de jongens nadenken draait Joop een gezellig dis- comuziekje. Joop organiseert er nogal wat aan al. Pas heeft hij de groep Up with people in hui gehad. Veertig leden wilden met de jongens kennismaken, gaven een optre den van twintig minuten en aten geza menlijk met de jongens Een andere groep werd in een school onderge bracht, en Joop moest zorgen dat die vanuit de Rijksinrichting te eten kreeg „Oudjaar ligt emotioneler dan kerst Met kerst verloopt de boel soepeler Met oud en nieuw loop je nog wel eens een keer met zweet in je handen De jaarswisseling geeft altijd wel troubles Wat eten en dnnken betreft komen de jongens mets te kort Wat ik met ze doe? 't Is sterk afhankelijk van wat er op de televisie is te zien Er wordt wat gekaart, gemonopohed, getafeltennist Nieuw jaarsdag geven we een feestelijk ontbijt, en organiseer ik een aktiviteit „Iedere feestdag dat hij er is, loopt hij op een dag de vierdaag se", zegt zijn vrouw. Toch is er de laatste jaren veel veranderd. Men vindt de invulling van de groepsleiders in het feestelijk ge beuren primair, en het aandragen van grootste aktiviteiten van de ontspanningsleider daarop slechts een aanvulling. Joop heeft het er overigens druk genoeg mee, en de jongens amuseren zich best met zijn „aanvulling"! Joop is er zich overigens van bewust dat hij zijn aktiviteiten slechts kan laten plaatsvinden door een niet aflatende inzet van groepsleiding en anderen vooral in deze dagen. Een biljart ontbreekt niet. door Anco Mali AMERSFOORT - Van de veertig jongens mogen er misschien vijftien met de kerstdagen naar buiten. De stemming wordt daar natuurlijk niet halleluja-achtig van. Joop Diepmaat probeert de harde noot die gekraakt moet worden door de groep die in huis blijft op te vangen door deze groep al vast wat aktiviteiten aan te bieden. Hij zorgt ervoor, dat er wat uitgebrei der kan worden gegeten, dat de maal tijden een beetje versierd worden, en dat er in de vorm van een spel of een film enige afleiding is. Zijn entertain ment is echt iets extra's voor de decembermaand, naast de spelaktivi- teiten die door de gezamenlijke groepsleiding worden georganiseerd. Joop Diepmaat, die op meer dan vijftien jaar ervanng als ontsparuungs- leider kan bogen, heeft zelf allerlei spelletjes ontworpen. Met een groepje jongens gaat hij een van die spelen doen, en hij heeft er natuurlijk voor gezorgd dat er pnjzen beschikbaar zijn In de videokamer maakt hij met een groepje jongens een videoquiz en bene den kunnen de andere jongens groeps gewijs de quiz oplossen. Joop beschikt ook over een discotafel, en stelt met een aantal jongens via het gesloten circuit een uitzenduikje samen, dat de jongens via de camera's in hun eigen groepen loinnen bekijken. Samen musiceren De bibliotheek het kantoor van de seed nmersfonrt is gevestigd in de Julianaplein 9/Leusderweg Amersfoort Tel 033 -631824

Leusder Krant | 1984 | | pagina 19