'Van tent naar tent het is gewoon gezellig' ROZENDAAL PONT ROZENDAALPONT MAANDAG 24 DECEMBER 1984 21 Ik besluit om deze keer maar eens pen en papier mee te nemen, en dat avondje uit eens anders mee te ma ken. Rustig langs de kant zitten, niet te veel dansen, en eens een paar kroegen en discotheken bezoeken. Uitvinden wat jongeren in hun vrije itijd doen, kun je het best door die jongeren zelf op te zoeken. Op stap dus. De eerste kroeg die zich aandient is nog niet erg bezet. Een paar shagro- kers, veel spijkergoed, en veel praten. Nogal seneuze gesprekken, zo te zien. Ik durf ruet naar iemand toe te stap pen om te vragen wat hij of zij nou hier dan een kollege-sjaal. Blijkbaar heel erg gezellig daarbinnen, anders stond er niet zo'n nj, maar wat er nou zo leuk aan was? Ik had geen zin om daar buiten in de kou over te gaan praten. In die discotheek vrolijke dansmu ziek, en zowaar, na nog een drankje waag ik maar eens een dansje met een met onaardig uitziende dame Ik zou haast vergeten waarom ik eigenlijk deze avond in de stad loop te dwalen, maar om daar nu op zo'n moment mee aan te komen zetten Nee. Na een paar nummers ga ik weer even zitten Nu wil ik toch eigenlijk wel eeris een paar heel zinmge opmer- Jongeren en vrije tijd "■ezelligheid troef door Hans van Keken AMERSFOORT - Het is een dood- jewone zaterdagmiddag. De meeste jongeren hebben vrij, en als ze niet bezig zijn met werken, dan zijn ze wel bezig met geld uitgeven. Snuffelen in de platenbakken, snuffelen tussen de kledingrekken, of even langsgaan bij de broodjeszaak. Om vijf uur loopt de stad dan leeg. Even televisie kijken, bijkomen soms van die afmattende voetbalwedstrijd die dag, en gereedmaken voor het avondje uit. ^ezier omdat de schoolweek er weer op zit ladvertenlm) van TEKSTVERWERKING tot en met SECRETARESSE-OPLEIDING Opleiding voor de erkende Associatie-praktijkdiploma's boekhouden, bedrijfscorrespondentie, notuleren, steno, typen, spreekvaardigheid Frans, Duits en Engels. Aanvang januari. Stationsstraat 20-tel. 14698 Amersfoort b.g.g. 030-313360. Medewerker Hans van Keken, zelf nog een jongere, vond het maar moeilijk: schrijven over jongeren in hun vrije tijd. Waar moest 'ie beginnen en waar moest 'ie ophouden? Hij besloot te gaan „stappen", een bezig heid, die veel schijnt voor te komen onder jongeren. Toen hij eenmaal begon, wist hij van geen ophouden. De ene vraag na de andere werd gesteld, maar ant woorden? Ho maar. Daarvoor was de muziek in de verschillen de gelegenheden te luid. Zonder antwoord op zijn brandende vra gen keerde Hans terug naar zijn schrijfmachine. Het resultaat gaat hierbij. Het is natuurlijk een eenzijdig beeld geworden, want zaterdagmiddag in de stad bete kent natuurlijk méér dan drinken van een alcoholische versnape ring en het luisteren naar keihar de muziek ben nog niet uitgepraat of hij barst los in de meest prozaïsche volzinnen die hij maar kan bedenken Het is een grote reklame voor het nachtleven in de grote stad en al zijn geneugten. De jongen is met meer te stoppen en nauwelijks te volgen voor mij, maar ik zal het u besparen Het was toch al zo moeilijk om zijn woorden bij te houden. Een ding is duidelijk hij heeft het naar zijn zin. Ik moet haast weglopen om van Vrijdagmiddag vaste prik scholierensoos bij De Karsebcom zoekt. Gelukkig echter kom ik een bekende van me tegen, een goeie vriend. „Wat vind jij hier nou leuk aan", vraag ik hem. Hij gaat er gelukkig normaal op in. Want stel je eens voor dat je in een kroeg van je pilsje zit te genieten en er ineens zo'n wildvreemde vogel op je afstapt Met pen en papier in zijn hand vraagt hij je dan wat je hier nou eigenlijk zoekt Ik zou ook raar opkijken Maar gelukkig ken ik deze jongen goed. „Lekker relaxed een pilsje drinken, leuke bediening", zo noemt hij op. „en je wordt hier nooit vreemd aangekeken als je binnenkomt. Het zijn allemaal heel verdraagzame mensen" We nemen nog een pilsje en stappen op Achteraan bestelt een jongen een paar ballen gehakt Volgende tent. Meer een discotheek, met vooral de wat jeugdiger jongeren. Jongens met brede borstkassen van veelvuldig poseren, staan langs de kant te kletsen, meisjes m vrolijke kleren staan ook in groepjes of gemengd, en dansen er veelal lustig op los. Harde muziek, echt harde muziek. Mijn vriend, die mee was gegaan, is nog net te verstaan als hij boven het geluid uit schreeuwt dat hij hier niet wil blijven. We duwen ons een weg naar buiten. Jammer, nog met echt met iemand gesproken, maar dat was daar toch met mogelijk geweest Een derde kafé wordt door ons bezocht. We nemen maar weer een pilsje, en kijken dan eens om ons heen. De alternatieve scene, zou je kunnen zeggen, maar toch echt met ongezellig. Een flipperkast, een pinda-automaat, en zelfs een potka chel. Zware gedreven muziek, afgewis seld door wat lossere klanken, waar dan soms door een enkeling op gedanst wordt Ik zie een vage kennis, en vraag waarom hij nu juist hier komt. Gewoon, hier komen een boel mensen die ik ken, is het lacomeke antwoord Ik heb met veel zin om er verder op in te gaan Laat maar zitten. Een echte heuse discotheek met sjiek geklede mensen is onze volgende halte Onderweg bleek er ovengens ook er gens een kafé te zijn, maar daar gingen we maar met naar binnen Dan hadden we namelijk minstens een half uur in de nj moeten gaan staan, tussen al die mensen met merkkleren en zo nu en Swingende muziek hoort erbij kingen hebben, dan kan ik weer naar huis en heb dan toch nog wat informatie over wat jongeren in hun vrije tijd doen, en wat ze daar zo leuk aan vinden Ik klamp een jongen aan die nogal vrolijk is, en me heel toeschietelijk lijkt En ja hoor Ik vraag hem, waarom hij hier komt, wat 'ie er leuk aan vindt, en ik hem af te komen, en bied hem en mezelf maar wat te drinken aan. Niemand, helaas, die wat kan vertel len over waarom het dan zo leuk is om eens te gaan „stappen", en daarom neem ik nog maar een slokje, en richt mijn aandacht maar op die videoclip die net boven mijn hoofd begonnen is. Een tijdverdrijf voor veel jongeren

Leusder Krant | 1984 | | pagina 21