„Je komt er niet in, zei de portier helms BUITENLANDSE JONGEREN IN AMERSFOORT compleet skandinavisch wonen Samenleving MAANDAG 24 DECEMBER 1984 23 Buitenlandse jongeren In het kader van het jonge- renjaar 1985 had Anco Mali j een gesprek met een jongere, die behoort tot een vrij grote groep: die van de jongens en meisjes van buitenlandse ou- ders, die al dan niet met de Nederlandse nationaliteit een poging tot integratie doen. Onze medewerkster j sprak met Perry Egers (21), j een Amersfoortse jongen die zelfstandig woont, zijn zaak jes goed voor elkaar heeft, die zegt geen problemen te hebben, maar die wel het een en ander te melden heeft. Perry heeft de Nederlandse nationaliteit, maar voelt zich Surinamer. Het probleem, dat uit dit gesprek naar voren komt is dat van de discriminatie. Niet nieuw in dit verband, maar nog steeds bijzonder aktueel. Naar aanleiding van dit ge sprek met Perry Egers vroeg Anco Mali commentaar aan een horeca-eigenaar en aan Arrien Kuyt, coordinator minderhedenbeleid van de gemeente Amersfoort. door Anco Mali AMERSFOORT - „Hier in Amersfoort, hoe het de laatste tijd hier is toe gegaan! Je bent steeds meer gaan voelen dat je hier fout zit! Neem bijvoorbeeld alleen maar dat je de binnenstad in wilde gaan op zaterdagavond. De dingen, die je daar meemaakt! Je wordt daar geweigerd, je wordt daar geweigerd, en je woont nota- bene zelf in Amersfoort! En al zo lang! De toegang tot discotheken en café's wordt je geweigerd! Een paar weken geleden ging ik met mijn vnend naar PPM Eerst waren we naar 't Hoekje gegaan, maar daar was niks aan Dus gingen we weer naar buiten, en toen zagen we twee vrienden, die een woordenwisseling hadden met de man, die bij PPM voor de deur stond. Ik kom eraan en vraag aan die ene jongen wat er is gebeurd Die jongen vertelt: „We willen naar binnen gaan, en die man zegt tegen me:Jij komt er met in. Rot op, zwarte" Nou, dan weet ik al wat er aan de hand is. Hier in Amers foort is het de laatste tijd steeds erger geworden. Die man zei ook nog tegen die vnend van me- „Kijk, jij bent met het probleem, maar als er éen komt komen er meer" Dat heeft ie letterlijk zo gezegd." Welke verklaring gaf die man verder voor zijn weigering, vraag ik aan Perry, die tijdens het gesprek bednjvig thee zet en inschenkt, en hier en daar nog wat opruimt in zijn gezellige eenper soonsflatje. „Die man gaf geen verklanng Dat is het 'm nou juist. Ze geven tegenwoordig geen verklaring meer. „Je komt er met in," zeggen ze, en dan kom je er niet in. Bij 't Hoekje, dat van dezelfde baas is, ben ik ook wel es geweigerd. Dan kwam ik er niet in omdat de baas vond dat wij er met in mochten. Of dan hadden we de vonge week moeilijkhe den gemaakt, zeiden ze, terwijl we er die vorige week met eens geweest waren! Of ze kenden ons gezicht met, zeiden ze Terwijl: ik woon al veertien jaar in Amersfoort, ik zit hier al zo lang op school, en bijna elke week ging ik naar 't Hoekje toe. Zulke dingen, begnjp je. Niet druk om maken Nou ja, je maakt je er met druk om, maar op een gegeven ogenblik moet je je er wel druk over gaan maken Je wilt gewoon een keertje gaan slappen, en dan knjg je met zulke dingen te maken. Ik word met snel kwaad, maar ja, er kan een dag komen dat ik kwaad word. en dan knjg je vreemde dingen. En dan hoor je weer van. die zwarten hebben het gedaan, en zulke dingen. Ja, ik weet het met. En daarom zeg ik. voor mii moet je dit nu maar es een keer m de krant schnjven." Als ik vraag wat mensen tegen zijn aanwezigheid hebben antwoord Perry „Ik weet het met. Je kan de mensen, die zo zijn, gewoon herkennen. Als je ze alleen al ziet! Van zo'n bepaalde figuur v/eet je al. pas op voor hem. want hij is er zo eentje! Dan kijk je meteen voor hem uit! Er is een groepje in Amersfoort. Bijvoorbeeld die bodybuilders. Die denken allemaal dat ze heel wat zijn. Verder is het niet zo veel, hoor. Het is vrijwel alleen die ene groep „En als je in gezelschap bent van een Amersfoorter, die zo'n man kent?" Perry: „Dat maakt voor hem niets uit. Het gaat er om: hij wil je met binnen hebben. Dus wat je ook doet je komt er met in. Wat hoor je soms? Die of die heeft iets uitgehaald, en meteen mogen alle Sunnamers niet naar binnen. Als ik door één Nederlander op mijn tenen wordt getrapt, betekent dat toch ook met, dat ik elke Nederlander daar op ga pakken' Ik ga daar met heen om moeilijkhe den te maken Ik ga gev/oon om een leuk avondje te hebben. Als die man zegt: „Je mag naar binnen' ga ik naar binnen, en heb daar een leuke avond." Ingeburgerd? „Zeg Perry, je woont al veertien jaar in Amersfoort, dus je bent hier eigenlijk ingeburgerd'" „Nou ja, ingeburgerd Een beetje wel ja. Ja, eigenlijk wel Toen ik in 1970 in Nederland kwam woonde ik bij mijn moeder. In het begin moesten de men sen aan je wennen Op een gegeven moment leren ze je kennen Je gaat met jongens van je klas om. Allemaal jon gens, die ik nu nog in de stad tegen kom. Allemaal netjes groeten en zo. Je maakt een praatje met ze, je vertelt wat Volgens mij blijft dat altijd zo. Ook al heb ik ze een half jaar niet gezien dan is het meteen van: „Hé, Perry, waar kom jij vandaan? Ben je buiten Amersfoort ge weest of zo'" Zulke dingen, leuk hoor! Hoe die mensen dat de laatste tijd in Amersfoort hebben gedaan. Ik weet het ook met Ze willen je daar gewoon met hebben. Niet in de stad. Zij willen uitmaken wie er m de stad komt en wie met. De stad is toch met van jou of van wie dan ook? Is toch voor iedereen?" Perry's moeder was in 1969 naar Nederland gegaan om werk te zoeken en geld te verdienen voor haar kinde ren. Perry en zijn zusjes moesten achter blijven bij oma, ooms en tantes in Sunname. Het jaar zonder moeder duur de lang. Perry was zeven jaar toen hij met zijn zusjes naar Nederland gmg en aan de Amersfoortse Kruiskamp kwam te wonen, 't Was wel een beetje vreemd voor hem Huizen allemaal anders Stra ten anders. Mensen anders. De eerste dag gingen ze in de stad kleren kopen. In Sunname ging hij alleen maar naar school, en verder mocht hij niet al te vaak weg In Amersfoon gmg hij met een de straat op. een beetje hier kijken, een beetje daar kijken, poortje m. poor tje uit Eerste winterdag De eerste winterdag herinnert hij zich nog goed. Sneeuw Hij naar buiten sneeuwballen gooien. Had hij in de gaten dat zijn handen steeds kouder werden! Hij naar binnen, die handen maar pnkken, en huilen dat ie deed! Vlak bij de verwarming! Wat een ellen de! Hij gmg naar de School met den Bijbel aan de Kruiskamp „Het was een leuke tijd. Natuurlijk moest je eerst even wennen Dan vmd je je draai, en je krijgt vnenden. Het was elke dag na school tijd voetballen. Soms ga je even bij die langs, of die komt bij jou langs Daarna ging hij naar het VWO, Farelcollege Het gmg in het begin makkelijk, maar het werd steeds moeilijker, hij kreeg last van spanningshoofdpijn, moest er mee stoppen Weer een jaar gepro beerd. Weer hoofdpijn. Toen is hij aan de lopende band gaan werken. Dit jaar probeert hij het weer, op een avond school, rustig aan. „Heb je een idee waar die spannings hoofdpijnen vandaag komen'" „Ik zou het met weten. De dokter zegt, dat het komt door bepaalde spanningen om me heen. Ik liep een jaartje of zes bij de dokter. De laatste twee jaar ben ik er maar mee gestopt. Die hoofdpijn komt nog wel, maar minder Ik slik geen medicijnen meer Als het heel erg is neem ik twee aspirientjes, dan ga ik lekker slapen, en hopelijk is het de volgende dag over." Naar Suriname terug Perry wil graag naar Sunname terug Daarom wil hij een diploma halen, geld sparen en dan daar iets beginnen In 1976 was hij een maand met vakantie in Sunname Hij vond het er heel erg fijn. Hij wil er een huisje kopen en een stukje grond, zodat hij zeker weet dat zijn kinderen daar ook nog wat aan hebben. Hij v/il een aardig baantje vinden, hoeft met veel te verdienen, als hij er maar normaal van kan eten en een beetje van kan uit gaan Hij wil het liefst naar de Luchtmachtschool. Als dat met lukt wil hij advokaat worden Hoe ziet Perry de Nederlanders? „In elk volk heb je goeie en minder goeie mensen. Ik heb een heleboel Nederlandse vnenden, naast Sunnaam- se, Antilliaanse, Marokkaanse en Turk se vnenden. Het maakt mij met uit wat voor huidskleur je hebt, als je maar een beetje normaal denkt. Als jij ook een beetje plezier van het leven wilt hebben ben ik wel goeie vnenden met jou. Ik probeer Nederlanders zo min mogelijk te discnnuneren, maar als ik zie dat jij rruj discrimineert, zorg ik dat jij echt voelt dat ik bezig ben jou te discrimine ren, dan moet jij maar es voelen hoe het van de andere kant is." Perry Egers combineen de dingen, die hij in Nederland goed vindt met de dingen, die hij van Sunname goed vindt. Hoe ouder hij wordt, hoe beter de combinaties zullen worden Hij is al een aardig eind op v/eg. We praten nog wat over het accentloos Nederlands spre ken van hem, het ingezette verval van de Centrumpanij, de Sunnaamse ge rechten die volgens hem het hele huis zouden kunnen vullen Tot slot zegt hij dat hij hoopt dat Amersfoort weer net als vroeger een leuke stad wordt om m te wonen en uit te gaan. De heer Paul van Heugten, ei genaar van PPM Bowling en 't Hoekje, gevraagd naar zijn commentaar: „Het karn soms zo druk zijn dat we geen mensen meer kunnen binnenlaten. Als iemand dan met onbekende vogels komt aanzet ten laten we alleen de bekende mensen binnen. Vaste klanten la ten we moeilijk buiten staan, die komen op minder drukke avond en ook. Er worden op drukke avonden zo veel mensen gewei gerd! Dat heeft niets met huidskleur te maken." advertentie1 Langestraat 77-79 Amersfoort 033-15602

Leusder Krant | 1984 | | pagina 23