„Geweigerd worden op grond van je huidskleur of ras is een heel ingrijpende ervaring" Meldpunt in voorbereiding COÖRDINATOR MINDERHEDENBELEID ARRIËN KRUYT: Samenleving MAANDAG 24 DECEMBER 1984 27 ioor Anco Mali AMERSFOORT - In verband iet de aan een Surinaamse jon en volgens zijn zeggen gewei- erde toegang tot een Amers- oortse dancing hebben wij niet lleen kontakt opgenomen met de igenaar van de dancing, maar ok met de coordinator minder- edenbeleid van de gemeente Imersfoort, Arrien Kruyt. Arrien [ruyt heeft een vrij breed over- icht, ook al omdat hij in de stad trecht op minderhedengebied en deeltijdbaan invult bij het lederlands Centrum voor Buiten- inders. Arrien Kruyt is van mening, dat e situatie in Amersfoort niet ngunstig afsteekt ten aanzien an andere plaatsen. Hem heeft ooit een direkte klacht over een orecabedrijf in Amersfoort be- eikt. Wel heeft hij hier en daar age signalen opgevangen. Hij leet ook te melden, dat de arinaamse-Antilliaanse vereni- ing Papaja enige tijd terug een erkgroep anti-discriminatie eeft opgericht, maar hij heeft aar niets meer over vernomen. „Geweigerd worden op grond van je idskleur of Marokkaan of Turk zijn is n heel ingrijpende emotionele erva- ig". stelt hij. „Dat merk je altijd als je igaat met mensen aan wie dat overko- >n is. Ook met joodse mensen, die ar hun mening gepakt werden op hun xl zijn heb ik dat meegemaakt. Ik rik dat mensen die de opmerking iken „He, zwarte, jij komt er niet in" of uile Turk. sodemieter op" zich onvol- ende realiseren hoe diep ze mensen ar mee kwetsen. De discriminatie in dancings en hore- bednjven bestaat al langer. Daar zijn plaatsen buiten Amersfoort akties gen gevoerd. De antwoorden van de jenaren van dit soort gelegenheden n eigenlijk altijd een beetje dezelfde fee we discrimineren met op basis n huidskleur, maar als de tent vol is en we mensen er met meer in." Of ze ggen. „We laten alleen leden toe n sommige horecagelegenheden >et je lid zijn om er te worden toegela- i. Waarbij het in de praktijk nog wel ns opvalt dat met-leden er wel in nnen, tenminste als ze er netjes uit- in en wit zijn. is geprocedeerd Er is in Nederland ook over geproce- erd. Er zijn mensen geweest, die bij politie aangifte hebben gedaan. Die dden getuigen bij zich In die proce- res hebben eigenaren gezegd. „Wij bben een beleid van met meer dan n beperkt aantal zwarte mensen bin nenlaten, omdat we bang zijn dat als we te veel zwarte mensen binnenlaten er in de tent onrust en vechtpartijen komen, en we zijn als eigenaar verantwoorde lijk voor de goede gang van zakenDat verweer van eigenaren is in Nederland uitdrukkelijk door de rechters verwor pen. omdat het helemaal met vast staat dat als zij meer of minder zwarte men sen in hun bedrijf toelaten er minder kans is op ontsporingen. Er zijn waar schijnlijk meer vechtpartijen in dit soort gelegenheden met witte jongens onder elkaar dan dat met zwarte mensen het geval zou zijn. Het hanteren van huidskleur om de orde m je tent te handhaven is bovendien een met toe laatbare manier om met mensen om te gaan. Gedurende de twee jaar dat ik nu m Amersfoort werk knjg ik af en toe signalen binnen van mensen die zeg gen „Ook bij de Amersfoortse horeca bedrijven hebben we moeite om er in te komen. Een aantal tenten komen we niet binnen. „Ik moet er meteen bij zeggen, at het over het algemeen vage klachten zijn De instelling van de werkgroep van Papaja vond ik erg positief, omdat ik denk dat hez belangrijk is dat mensen, die gediscrimineerd worden, zichzelf organiseren en zelf de feiten verzame len van wat hun overkomen is. zodat zii met concrete zaken van meerdere per sonen naar de politie of het stadhuis kunnen stappen. Politie is genegen in aktie te komen Op grond van mijn gesprekken heb ik de absolute overtuiging dat de politie m Amersfoort en de Officier van Justitie in Utrecht genegen zijn om bij concrete gevallen van discriminatie in aktie te komen. Ik ken persoonlijk de officier die deze zaken doet heel goed Hij heeft ook in de stad Utrecht dit soon zaken aangepakt. Ik weet echter met of bij het bestrij den van discnminatie het strafrecht de meest slimme methode is. Wat veel succesvoller in de praktijk werk is dat je zelf als gediscrimineerde een kon ge ding aanspant tegen degene die je discnmineen Wat je daarvoor nodig hebt is een advokaat, die dat kan, en dan eis je het gebod dat je de volgende keer bij die tent wordt toegelaten, onder de sanctie van het betalen van een dwangsom. Aktiegroepen in Utrecht hebben op die maruer de horecadiscn- minatie aardig onder de krue gekregen In Amersfoon zitten we een beetje in een vicieuze cirkel. Omdat memand een klacht indient doen advokaten er geen ervanng mee op. en omdat iedereen denkt de advokatuur heeft het hier nog nooit gedaan stappen ze met naar een advokaat toe Ik heb onlangs hierover een gesprek gehad met het Bureau voor Rechtshulp, en daar hebben ze mij beloofd om in overleg met advokaten aan scholing op dit punt te zullen doen. Intrekking vergunning Een gemeente heeft de wettelijke mogelijkheid om bij meerdere malen discnminatie iemands horecavergun- mng in te trekken Met dat middel zijn in Amsterdam wel eens tenten tot de orde geroepen Ik wil er gelijk bij zeggen, dat ik met hoop dat het in Amersfoort zo ver hoeft te komen Ik heb nog steeds met de indruk dat hier de verhoudingen zo op scherp staan. Anders zou de politie wel veel meer klachten hebben gekre gen, en de politie zegt dat ze nooit een klacht gekregen heeft op een geval na, waarvan het onderzoek nu loopt. Ik ben me er daarentegen van bewust dat buitenlanders een nog grotere schroom hebben om aangifte te doen bij een politiebureau dan Nederlanders, omdat buitenlanders ten aanzien van de Vreemdelingendienst verblijfsvergun- ningafhankelijk zijn. (Om misverstan den te voorkomen wil ik er meteen bij zeggen dat de Amersfoortse Vreemde lingendienst een heel goede dienst is, die gunstig afsteekt bij die van andere plaatsen). Met het Bureau voor Rechts hulp ben ik in gesprek over de moge lijkheid om in Amersfoort een soon meldpunt te vestigen, waar mensen die gediscrimineerd worden hun verhaal kunnen melden. Dat meldpunt willen we met in het Stadhuis hebben, want daar is de drem pel nog te hoog. Bovendien is het beter als zo'n meldmgspunt met van de ge meente afhankelijk is. Ik sluit namelijk met uit, dat er ook bij de gemeente discriminatie voorkomt, en dan wordt het heel vervelend als je bij diezelfde gemeente moet gaan klagen. We gaan daar in de komende periode uitvoerig over praten met de organisaties van minderheden Bij enen meldpunt kun nen de zaken systematisch worden vastgelegd, zodat v/e er een beeld van kunnen krijgen. Een paar jaar geleden was het voor een buitenlander vnjwel onmogelijk om voor een auto een WA-verzekering te sluiten, of alleen tegen een sterk ver hoogde premie. Dal was gebaseerd op het vooroordeel dat buitenlanders meer brokken zouden maken, wat niet het geval was Ik zat in de werkgroep die dat systematisch in kaart heeft ge bracht, en het resultaat was dat de verzekeringsmaatschappijen hun inter ne richtlijnen hebben gewijzigd. Het kan leiden tot apartheid Als zwarte of Turkse mensen met getolereerd worden in horecagelegen heden dwingt dat deze mensen om eigen horecagelegenheden te stichten of op te zoeken Er bestaat in Amers foort al een Turks café. Daar heb ik niets tegen: je hebt ook Joegoslavische en Chinese restaurants. Ik begrijp heel goed dat mensen het fijn vinden om in hun eigen Turkse café Turks te praten en over hun eigen problemen onder elkaar bezig te zijn, maar het moet met zo zijn dat ze daar naar toe gaan, omdat ze m een Nederlands tent met terecht kunnen. Dat kan leiden tot apartheid. Toch heb ik het idee dat er voor een heleboel café s hier in Amersfoon geen problemen bestaan Maar misschien ligt het in de dancings wat gevoeliger Misschien zijn eigenaren daar meer bang voor vechtpartijen. Er bestaat ook een vooroordeel dat Sunnamers men sen zijn, die snel klappen uitdelen Om in die sfeer nog iets te noemen. Als mensen buitenlandse buren knjgen knjsen ze soms vooraf moord en brand En het gekke is als die buitenlandse mensen er eenmaal zitten hoor je ze niet meer We krijgen op het Stadhuis aan merkelijk mmder klachten binnen op de afdeling Huisvesting over buitenlan ders als buurman dan over Nederlandse buren! Er zijn regelmatig mensen die naar het bureau Huisvesting gaan en zeggen, dat ze een ander huis willen hebben omdat ze in volstrekte onmin leven met de buren, en dat zijn nooit buitenlandse buren! Er wordt volgens mij op de arbeids markt op dit moment vrij veel meer gediscrimineerd. Ik heb sterk de in druk dat buitenlanders eerder wor den ontslagen dan Nederlanders. En dat gebeurt ook uit een houding van dat die mensen toch maar voor tijde lijk komen, dus dat ze er het eerste uit kunnen worden gegooid. Dat is je reinste discriminatie!"

Leusder Krant | 1984 | | pagina 25