Weinig inventiviteit en speelsheid HET MODEBEELD VALT VANDAAG: Een thema-nummer over jongeren Achttien jaar Mode MAANDAG 24 DECEMBER 1984 3 Bij de voorplaat Een onderwerp, dat u in dit nummer zeker zult missen, is Jonge ren en de informati ca", jongeren en com puters. Altijd een heel dankbaar onderwerp en zeker in het jaar 1984, het jaar van Or well. Dus doen we dat maar niet. Zowel op school en thuis is de computer binnenge drongen, heeft een steeds vastere plaats verworven in de sa menleving. Dat zal in 1985 alleen maar ver sterkt worden. Een beetje symbolisch misschien voor de ko mende technologi sche veranderingen, die zeer zeker niet aan de jongeren voor bij zullen gaan, maak te fotograaf Janus Vis ser de voorplaat van dit thema-nummer. Leerlingen van Mi- beon uit Amersfoort in de computershop van Kwiek. Op de voorgrond Josette Al- kema, daarachter An- gelique Hartog en Er- wijn van der Wey en op de achterste rij Marlita van Straelen en Anneke Blom. Met onze dank natuurlijk voor hun spontane medewerking. Een themanummer over jongeren. Waarom dat nou? zult u vragen. Waarom geen gewoon Kerstnummer, zoals elke krant dat doet in deze tijd? Zoals bekend hebben de Verenigde Naties 1985 uitgeroepen tot het jaar van de jongeren. Een goede reden dus om aan het eind van 1984 daar alvast op vooruit te lopen. En zoals gebruikelijk besteden de meeste kranten veel ruimte aan het Kerstgebeuren. Ook een reden voor ons om dat dus niet te doen. In Nederland zal het accent m 1985 waarschijnlijk grotendeels op de jeugdwerk loosheid worden gericht. In dit nummer hebben we dit onderwerp dus laten rusten. Nog een heel jaar voor de boeg om ons daar over te buigen, voor zover dat zou helpen het probleem op te lossen. Blijven over allerlei andere onderwerpen, waarin jongeren zich interesseren, of waar jongeren mee te maken hebben. Die onderwerpen zijn: politiek, omroep, vrije tijd, mode, alcohol, economie. Verder praten we over jongeren in tehuizen en buitenlandse jongeren, met name ten aanzien van de discriminatie van deze groep. Verschillende redakteuren en medewerk- (st)ers praten met jongeren en ouderen uit de regio en zo nodig daarbuiten over deze onderwerpen. Tenslotte hebben we verschillende redakteuren gevraagd in een cursieve columm iets te willen schrijven over de tijd, toen zij 18 jaar waren of daaromtrent. Het resultaat van dit alles vindt u in dit nummer. Om op een rustig moment eens te lezen. In 1985 komen we ongetwijfeld terug op (het Jaar van de) jongeren, zoals we dat ook in 1984 deden en in alle daaropvolgende jaren zullen doen Jongeren en mode Het modebeeld van de jon geren wil nog wel eens ver anderen. Rages, trends, be palen vaak dat beeld. Maar: er is nog wel een echte mode trend onder de jongeren? Wie een groep scholieren ziet, kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat het mode beeld van de jongeren hoofd zakelijk wordt bepaald door wat „lekker zit". Een duidelij ke lijn ontbreekt. Maar is dat ook zo? Marian de Man pro beert in bijgaand artikel het antwoord te geven. Komt er veel variatie en aktiviteit in de binnenstad door 61 bofkonten? Zie AmersWoord pag. 14 15 COLOFON: THEMANUMMER JONGEREN in het kader van het Jongeren- jaar 1985. Speciale uitgave van De Stad Amersfoort, Leusder Krant en Hoevelakens Nieuwsblad. Medewerkenden: Marnix Kreijns Caspar van Loo Anco Mali Marian de Man Josien Enklaar George Dneenhuizen Dick van Rheenen Hans van Keeken Fotografie: Janus Visser Hans Verhorst Eindredaktie: Bertien Engelkens Bert Vos AMERSFOORT - Anno 1984 is het in eerste instantie de jeugd die de mode op de voet volgt of soms zelf op straat laat ontstaan, zoals de punkmode. Dit was in vroegere tijden wel anders; vele eeuwen gingen de kinderen al vanaf hun zevende levensjaar gekleed in identieke kopieën van de kleding van hun ouders. Dit waren dan geen nonchalante spijkerbroeken, maar kleding zoals in de 18e eeuw bijvoorbeeld door Marie-Antoinette in de Franse baroktijd gedragen werd. Overdadig stofgebruik en ongemakkelijke ontwerpen met overdreven details en de ongemakkelijke hoepels met baleinen en paniers. Maar in 1762 verscheen het boek Emil van de Franse schrijver en filosoof Jean-Jacques Rousseau over de moderne opvoe ding van kinderen waarin hij het belang van bewegingsvrijheid voor opgroeiende kinderen benadrukt en waarin hij pleit voor comfortabele kleding. Maar pas aan het einde van de 18e eeuw onderscheidde zich de kleding voor jongeren zich van kleding voor volwassenen. Deze kindermode bestond voor meisjes uit lange rechte mousseline jurkjes met verhoogde taillelijn en voor de jongens eenvoudige rechte jasjes en vestjes met lange broeken met rechte pijp. door Marian de Man Wat later in de tijd, tijdens het hoogte punt van de dandymode voor heren werden door de meisjes onder hun jurken de pantalettes gedragen, dit zijn lange katoenen onderbroeken met kantjes die behalve door hen, vreemd genoeg, ook door danseressen en pros- tituèes gedragen werden. Een fraaie generalisering in dit geval. Maar na de ondergang van het Napoleontische rijk aan het begin van de 19e eeuw kwam weer een golf van herstel over Europa, waarbij Rousseau's positieve ontwikke lingen weer verdwenen. Dus in de ujd van de cnnolmes en pijpekrullen gin gen meisjes weer als kleine dametjes gekleed Zelfs voor dames kwam de pantalette m de mode terwijl deze bij de meisjes onder de rokken uitkwam De jongens waren opgedirkt in kos tuumpjes met witte kraagjes, stnkken om de hals, plus fours en slobkousen. Pas tegen het einde van de 19e eeuw kon men weer een soort kindermode onderscheiden. Uit deze tijd stamt bij voorbeeld de boezelaar, het wijde hemd met plissè front en langer achter pand met splitten opzij, een stijl die je in de jonge mode van nu ook kunt zien waaroverheen v/eer van alles gedragen wordt. Voor de aanstaande zomer zullen we het ook veel zien, ook voor kinderen. Impressionisme Terug naar emd 19e eeuw zien we dat de tournure of queue de Paris voor meisjes eindelijk verdwijnt met ais overgangsfase een brede heupceintuur met enorme strik achter. Grappige bij zonderheid van deze periode van het impressionisme was, dat de roklengte van een meisje ook de leeftijd aangaf. .Jij mag hier komen werken, jongen De hoofdredakteur van een groot regionaal dagblad in Limburg zei het met een zware, maar vnendehjke stem. Ik was aangenomen als leerling- journalist. Achttien jaar en al een baan. .Je bent geslaagd, jongen.De vriendelijke. corpulente nj- examinator gaf me een schou derklopje Met een beetje geluk legde ik in de eerste herkansing het rijexamen met goed gevolg af. Achttien jaar en al het rijbewijs. Hier staat-ie" De shjmenge verkoper wees op een rode Re nault 5 L. bouwjaar 1973. Dankzij een kleine lening en een schen king van mijn vader kon ik mij eigenaar van deze automobiel noe men Hij reed wat onwennig, maar toch. Achttien jaar en al een eigen wagen. ..Dat is met gek, jongen". Mijn moeder keek met veel ontzag naar de getallen op mijn giro-afschnft Het einde van de maand bracht het eerste salaris. Bijna duizend gulden voor het opbrengen van het geduld om opgeleid te worden tot journa list Achttien jaar en de gelegen heid om dwgen te kopen die je altijd al wilde aanschaffen. ..Waardeloos stuk. jongen." De ontstemde chef-redakteur verfrommelde de velletjes papier en stuurde me terug naar mijn typemachine Hij had ruks van het artikel begrepen. Doe het dan zelP, dacht ik kwaad en draaide met tegenzin een meuw velletje papier in de machine. Achttien jaar en denken dat het gehjk aan je zijde is Zeven jaar later. Ik vraag mij af hoe het met de achttienjangen van nu is Caspar van Loo

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3