Kamerbeek Mode MAANDAG 24 DECEMBER 1984 5 vervolg van pagina 3 hoe langer hoe ouder. De jongens droe gen toen wijde rechtvallende kuitbroe ken met daarop een kiel of jasje en enkellaarsjes met zwarte kousen. Rond de eeuwwisseling van de vonge eeuw met orize eeuw kreeg de kleding voor het kind wat meer aandacht, de al eerder door jongens gedragen matro zenpakjes zag men nu ook voor meisjes gecombineerd met een plooirok. Voor de jongens veranderde de kniebroek m halflang of lang. Aan het begin van de 20e eeuw hingen de dames hun corset- ten aan de wilgen maar voor de kinde ren liet de revolutie v/at langer op zich wachten want m grote lijnen verander de er met zo veel. De werkelijke omme keer voor de jeugd begon met de opkomst van een nieuw soort muziek dat speciaal voor hen was Na een voorzichtige start met de rythm and bluesmuziek kwam halverwege de ja ren 50 de rock and roll muziek met zijn wilde dartsen en een jeugd die zich kleedde zoals hun muziek-, tv- en filmido len James Dean, Elvis Presley en Bngitte Bardot. Amerikaanse golf Al heel snel werden de getoupeerde haarkapsels voor meisjes en de vetkui- ven voor jongens geïmiteerd, respectie velijk met grote doses haarlak en bril lantine in model gehouden. Onder su- perwijde rokken werden een of meer petticoats gedragen die soms zelfs met opblaasbare tussenzetsels uitgerust wa ren. Combinaties van meisjesachtige paardestaart met veel oogmake-up en aan de voeten queenies of platte balleri na's in zoete kleurtjes waren heel nor maal. Deze Amerikaanse golf werd al snel overspoeld met nieuws uit swin ging Londen waar ontwerpster Mary Quant haar vondst van de eeuw lanceer de de minirok, terwijl de Beatles met een totaal nieuwe look in haardracht en kleding de jeugd veroverden, uiteraard met wantrouwen van de oudere genera tie die zijn gezag zag wankelen en de moraliteit zag veranderen. Spoedig, daarna kwam een rueuwe stroming uit Amenka van flower-power en hippies in een bonte mengeling van stijlen en kleuren met daarnaast Indiase kleding en sieraden In de jaren 70 werden de uitheemse en folkloristische invloeden nog sterker met een voorkeur voor natuurlijke materialen en ook 2e hands kledmg. Een volgende voltreffer op het modegebied van de Bntse ontwerpster Mary Quant was de hot-pants, een typisch artikel dat door trendsetters gedragen werd, soms geraffineerd ge combineerd met mouwloze enkellange vesten. Vervolgens kwam met de soul- en discomuziek weer een rueuwe stijl in kleding met felle kleuren, glanzende stoffen en veel glitter. Daarnaast ging een deel van de jeugd steeds langer haar dragen als schnl contrast met de legerkledmg of degelijke werk- manskleding, wel op eigen wijze gedra gen en gecombineerd Steeds duidelij ker werd dat de popscene onvermijde lijk met de jeugdmode verbonden is. Tendenzen zijn dat bijvoorbeeld m de jaren 60 het silhouet langgerekt en slank is terwijl het sekse onderscheid m de kledmg op zeer nonchalante en nadruk kelijke wijze verwaarloosd werd. ster ker nog de meisjes zagen eruit als jongens en andersom leken de jongens met hun wilde lange haarbossen net meisjes. Jaren '80 Nu m de jaren 80 is er ook weer een trend in die nchting met dit verschil dat alles nu mooi, aantrekkelijk en glamour- achtig mag zijn, men accepteert dat jongens sieraden gaan dragen, zich met make-up verzorgen, chique dure ver- zorgingsprodukten en zwoele luchtjes dragen terwijl ook het verven van haren zoals David Bowie als grote voorloper daarvan in de jaren 60 al liet zien nu een dagelijks straatbeeld geworden is. Een uit Engeland voortkomende stroming eind jaren 60 was de punk beweging, waarbij de jeugd uiting geeft aan onvre de met hun uitzichtloze beslaan door zich choquerend te kleden, hanekam- men als kapsels en veiligheidsspelden en hondennemen als sieraden. Het is bijzonder jammer dat de mode van vandaag weinig inventiviteit en speels heid vertoont, de enkele uitschieters zoals Boy George en Cyndi Lauper vallen des te meer op. Helaas is de romantiek uit de mode verdwenen en heeft plaats gemaakt voor dure. conser vatieve kleding waarbij het sleutel woord klassiek is en binnen een her kenbaar afgebakend patroon ziet ieder een er hetzelfde uit En dan te bedenken dat men er meer dan dertig jaar geleden precies zo uitzag. Maar gelukkig wordt er op vakge richt middelbare beroepsopleidingen nog ruimte gelaten voor fantasie, ster ker nog het wordt vereist en gestimu leerd. Zo werd er bijvoorbeeld 29 no vember jl. op Mibeon aan de Kapelweg 117 te Amersfoort een open dag gehou den waar uiteengezet werd hoe de school te werk gaat m de diverse opleidingen. Een van de dne opleidin gen is mode en kleding waann dit jaar een driejarige opleiding in vernieuwde stijl van start gegaan is waar behalve de voor deze afdeling typische modevak ken zoals ondermeer mode ontwerpen, tekenen en maken, reclames maken en drukken en administratie onderwezen worden maar ook vakken zoals Engels, maatschappijleer en drama ter algeme ne ontwikkeling. Het eerste studiejaai is een basisjaar waar alle vakken gevolgd moeten worden waarna de afstudeer richting gekozen wordt De dne afstu- ladvenenlip) Wilt u uw huis verkopen? deermogeüjkheden zijn realisatie (ont werpen en maken), presentatie (sho wen) en kommercie (verhandelen), ter wijl tijdens het tweede vakjaar een stage van zeven weken en in het derde vakjaar van zes weken vastligt om Was ik maar 19. Het jaar van voorbereiding op her eindexamen Nog niks geen nieuwe start, daar mocht ik alleen I nog maar mijn gedachten over laten gaan. j Het laatste jaar had. afgezien van het ploeteren om het toch maar vooral te halen, ook j leuke kanten. Feestelijke uurtjes waren die van maatschappijleer en filosofie Die hoefden niet op school doorge bracht te worden Discussies over „de zin van het leven" en „is er leven na de dood" en niet te vergeten „het nut van maatschappijleer" speelden zich dan ook merendeels af achter mijn moeders koffiepot met koek. Een voordeel zo dicht bij school te wonen. Het nadeel was dat ik vaak te laat kwam en geen excuses kon aanvoeren, dos altijd de klos. praktijkervaring op te doen. Tijdens een modeshow, waarvan bijgaande fo to's een impressie geven, bleek met welk een enthousiasme, flair en profes sionele aanpak eerstejaarsstudenten uit de nieuwe opleiding en tweedejaarsstu denten uit de oude opleiding hun talen ten ontplooien. Bij Mibeon is op 31 januan 1985 nog een open dag 's mid dags en 's avonds, terwijl er in Amers foort op het gebied van mode nog meer vakgerichte opleidingen zijn voor mo demensen in spe alleen met haar vader met wie een i pnma potje te breken viel Boven- j dien had zij een trap die nier kraakte.. Ik was nummer 5 uit het gezin en als enige nog thuis Als jongste was het een voordeel dat mijn broers en zusters al aardig de weg voor mij vrij hadden gemaakt Mijn oud ste broer, dertien jaar ouder en al het huis uit toen ik net naar de lagere school ging. zag mij nog altijd als het kleine zusje, hef en onschuldig. Toen ik achttien werd kwam daar verandering in. Hij kwam er achter dat ik best wat m mijn mars had en met mij kon praten over meer dan alleen koetjes en kalfjes Trots voelde ik me toen.hij me uitnodigde vooreen weekend bij hem in Den Haag. In mijn geheugen staat dat weekend als belangrijk geboekt. Hij behan- i delde mij voor het eerst als een j volwassene. En dat was mijn broer I die altijd zo op mij neer gekeken had als kleintje en tegen wie ik zo opgekeken had! Smds dat jaar heb ik een echt kontakt met mijn broer voor wie ik wel altijd zusje zal blijven. In dat daar werd ik vrijer en gmg meer en meer mijn eigen gangetje. Met een steeds grotere drang mijn vleugels echt zelfstandig uit te spreiden. Ik moest nog een jaartje wachtenWas ik maar 19. Bertien Engelkens Om een zakcent bij te verdienen, had ik met een stel vriendinnen een eigen oppascentrale, die uit stekend liep. Blijven slapen vond ik met erg. Je werd immers uitbetaald over de uren dar de ouders weg waren ook al lag je te pitten. Slapende rijk worden om uit te gaan Dat deden we m het Arnhem se. Op de brommer met een vrien din bij wie ik meestal bleef slapen. Voorde gezelligheid maar het had ook praktische kanten. Zij woonde Informatie bij: Bergstraat 24-26 Tel 033-621044

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5