„We zijn niet zielig, we moeten offensief te werk gaan" Michiel Zonneveld, voorzitter van de Jonge Socialisten over jongeren en politiek: Interview MAANDAG 24 DECEMBER 1984 9 AMSTERDAM - „Dan ben je wel een beetje verknipt, denk ik", grijnst de voorzitter van de Jonge Sociliasten in aanvulling op zijn mededeling, dat hij al vanaf zijn veertiende jaar lid is van een politieke partij. Michiel Zonneveld (22) koos indertijd voor de Partij van de Arbeid. „Ik ben dus op de verkeerde manier lid geworden van de Jonge Socialisten. Via de Partij van de Arbeid namelijk. Je kunt beter rechtstreeks lid worden van de Jonge Socialisten. Dit is veel leuker. Als jongere heb je hier veel meer te zoeken." Jongeren en politiek Het Jongerenjaar 1985 staat met name in het teken van de jeugdwerkloosheid. Waar kun je daarin beter verandering brengen dan in de politiek? En dat er jonge ren genoeg zijn die zich on danks alles toch nog met de De student geschiedenis, wiens stu die weinig vorderde sedert hij ruim een jaar geleden voorzitter van de Jonge Socialisten werd, zegt uit een milieu te komen, waarin redelijk veel over politiek gepraat werd. „Mijn vader is journalist en dan wil politiek nog wel eens onderwerp van gesprek zijn. Maar het was eigenlijk veel meer mijn omgeving - kennissen en vrien den -, waarin veel over politiek ge sproken werd." Op de tegenwerping dat dat op iedere middelbare school waarschijnlijk wel het geval is, maar dat dat nog niet tot gevolg heeft dat scholieren zich massaal aanmelden voor het lidmaatschap van een poli tieke club, zegt Zonneveld: „Ik was heel jong erg geïnteresseerd in poli tiek. Ik heb mij indertijd door iemand, met wie ik veel praatte en die al lid was van de PvdA, laten overhalen om ook lid te worden. Maar je hebt gelijk: veel jongeren zullen dat niet doen. Mensen onder 23 jaar zijn onderverte genwoordigd in politieke partijen. Wij hebben bijvoorbeeld 3000 leden en daarvan zijn er 700 lid van de PvdA. Op zich is het ook niet zo verwonder lijk, dat jongeren weinig voelen voor het lidmaatschap van een politieke partij. Wat moeten ze nou in vredes naam in zo'n verschrikkelijke verga dercultuur?" door Marnix Kreyns Zonneveld is er als de kippen bij om hier aan toe te voegen, dat jongeren wel degelijk geïnteresseerd zijn m politiek Over de onderzoekingen van een Nij meegs socioloog, die vaststelde dat er bij de jeugd juist een grote desinteresse voor politiek zou zijn, doet Zonneveld enigszins schouderophalend; „na een tijdje is er wel een andere wetenschap per. die het tegendeel vaststelt. Ik weet zeker dat veel jongeren wel in politiek geïnteresseerd zijn, al was het maar omdat beslissingen vanuit de politiek voor hen vaak zeer direkte gevolgen hebben. Maar tegenwoordig valt het gewoon minder op Toen hij jong was en zich bleek te interesseren voor politiek, kon Ane van der Zwan geen scheet laten of iemand nep wel: oh, kijk eens. een Jongere die zich voor politiek inte resseert Tegenwoordig is dat zo dood gewoon, daar heeft memand het meer over." In de overtuiging, dat jongeren dus wel veel op hebben met politiek, maar dat ze zich met thuis zullen voelen in de traditionele cultuur van de bestaande politieke partijen, kozen de Jonge Socia listen voor een andere aanpak. Niet gaan zitten afwachten of er eens iemand naar een vergadering wil komen, maar de straat op gaan. Met straattheater, waarbij bijvoorbeeld enkele jongeren hun hoofd in een strop steken onder het motto „Dit is de emge manier om van de jeugdwerkloosheid af te komen". Inder daad een wat andere aanpak dan weer eens een vergadering, waarvan Zonne veld meent, dat „het Joch ook uiterst ongezond is. dat mensen denken op die manier de wereld te kunnen verande ren." Heeft de methode van de Jonge Socialisten dan wel effekt? Michiel Zon neveld. „Toen we met dat theater de straat op gingen, ging het ons vooral om het werven van leden. Aan het begin van het jaar hadden we 1400 leden, nu zijn het er 3000 Dus wat dat betreft heeft het wel leuk gewerkt Dan moet je natuurlijk met vervolgens met die 3000 leden ui grote zalen gaan congresseren, want dan verval je weer helemaal m zo'n partijcultuur. We hebben ons georganiseerd in een aantal afdelingen, waar in kleinere groepjes over de zaken gediscussiéerd wordt. Daarbij kan iedereen zijn argu menten goed naar voren brengen en dat is dus een veel prettiger manier van werken." Wat zijn zoal de onderwerpen van gesprek? Zonneveld; „Dat verschilt een beetje per afdeling Natuurlijk is overal de jeugdwerkloosheid onderwerp van ge sprek De maatregelen die er ten aan zien van jeugdlonen en uitkeringen genomen worden In studentensteden- wordt er gesproken over studiefinan ciering en collegegelden. Schoheren- stnjd en medezeggenschap op school zijn ook onderwerp van discussie. Maar we voeren bijvoorbeeld ook aktie tegen kernwapens. Bij een scholierenstakmg m Haarlem tegen kernwapens hebben we drieduizend mensen op de been gehad." Een bosje bloemen op tafel met daar aan een kaartje „Bedankt voor jullie aanhoudend werk ï.v.m. de kortingen, CDJA" ontlokt de vraag, hoe de Jonge Socialisten omgaan met andere politie ke jongerenclubs zoals de JOVD en het CDJA. „Daar hebben", aldus Michiel Zonneveld, „voortdurend gesprekken over, hoe we dat moeten aanpakken. Het komt er op neer, dat we incidenteel contact hebben met die rechtse jonge renorganisaties Als we elkaar nodig hebben, weten we elkaar te vinden." En de verhouding met de PvdA7 Zonneveld „Officieel staan we daar los van, in die zin dat we met gebonden zijn uitspraken van het bestuur Maar die onafhankelijkheid moet je ook niet te zwaar benadrukken, want natuurlijk kiezen we wel voor de PvdA Soms zijn PSP-ideeen mij sympathieker dan die van de PvdA, maar met vier zetels in de Kamer begin je zo weinig. Politiek is macht en daarom kun je beter proberen een grote partij als de PvdA een beetje naar links te trekken. En binnen zo'n club de belangen van jonge ren te verdedigen Kijk, als je het vergelijkt met wat de regering doet, vallen de standpunten van de PvdA nog wel mee Maar dat komt vooral doordat de regenng het verdomde slecht doet voor jongeren. Aan de PvdA is echt ook nog v/el het nodige te verbeteren Een recente discussie tussen PvdA en Jonge Socialisten bewijst het Ook in linkse knngen begint men zich nu van Veronica-jargon te bedienen, als men iets over de positie van jongeren wil zeggen. Een notitie van een studiecom missie van het partijbestuur over jeugd werkloosheid heet „Je bent jong en je kunt wat Er wordt onder meer bepleit, dat jongeren voorop moeten lopen bij de invoering van arbeidstijd verkorting. De Jonge Socialisten slaan terug met een stuk onder de kop „Je bent jong en je hebt niks waarin de PvdA gev/ezen wordt op zijn pbcht zich uit te spreken over een jeugdwerkgele- genheidsbeleid," met de enorme jeugd werkloosheid van meer dan 350 000 en een konstante aantasting van de rechts- en inkomenspositie van jongeren door CDA en WD" De feiten staan er in op een njije. - verlaging van het principieel al on juiste jeugdloon - „Er zijn geen princi piële argumenten te verzinnen waarom een 18-jange de helft moet verdienen van een 23-jarige, wanneer ze hetzelfde werk moeten doen" - heeft met geleid tot verlaging van de jeugdwerkloos heid, terwijl dat toch een belangrijk argument was. - jongeren komen voor uitkeringen met of in mindere mate in aanmerking dam volwassenen Zo is het recht op RWW voor 16- en 17-jangen afgeschaft en heb je tot je 23ste adleen maar recht op .een WWV-uitkenng indien je in de dne jaren voor je werkloosheid tenminste 130 dagen hebt gewerkt. - de koppeling tussen het leerlingen- stelsel en het minimum-jeugdloon staat op de tocht. Steeds vaker duikt het plan om deze koppeling los te laten en nog slechts vergoedingen aan jongeren in het leerlingenstelsel te verstrekken. „Opnieuw een verslechtering van de positie van jongeren". De conclusie dat jongeren het met makkelijk hebben, deelt Zonneveld, maar hij voegt er onmiddelijk aan toe. dat het geen zin heeft dat te benadruk ken „We hebben er mets aan om zielig gevonden te worden. We moeten offen sief te werk gaan. Als jonge socialisten hebben we een aantal concrete voor stellen om de positie van jongeren te verbeteren. De uitkeringssituatie moet voor ieder een vanaf 18 jaar gelijk worden. Er moeten stappen worden ondernomen om de ongelijke positie van jongeren m het jeugdloonstelsel op te heffen. De eerste stap is om jongeren bij arbeids tijdverkorting met te laten inleveren. En er moet met verder gegaan worden op de weg van werken met behoud van uitkering Dat verdringt alleen maar de kans op werkgelegenheid. Wij kiezen er voor om uitkenngsgelden te gebrui ken als gedeeltelijke financiering van tijdelijke, maar betaalde arbeidsplaat sen. Het zogenaamde terugploegen." Dat kon nog wel eens een taaie strijd worden, want zelfs binnen de „eigen" PvdA worden de ideeën van de jonge socialisten niet geheel omarmd, laat staan ter rechterzijde buiten die partij. Michiel Zonneveld beseft het en wijst er op, dat het dus in de eerste plaats zaak is, dat jongeren zich politiek organiseren. En is het ondertussen eigenlijk nog wel leuk om jong te zijn? Zonneveld: „Ach, de mensen wil len het me niet leuk maken. Maar ik vind het toch ontzettend leuk om jong te zijn. En dat ik er een bijdrage aan kan leveren dat er op een goede manier aandacht wordt besteed aan de problemen van jongeren." politiek bezig willen houden, bewijzen de verschillende politieke jongerenorganisa ties, zoals CDJA, JOVD en Jonge Socialisten. Marnix Kreijns ging praten met voorzitter Michiel Zon neveld (22) van de Jonge So cialisten. „Mensen onder de 23 jaar zijn ondervertegen woordigd in de politieke par tijen. Wat moeten ze nou in vredesnaam in zo'n ver schrikkelijke vergadercul tuur?" Het antwoord van Zon neveld is bijgaand interview. Michiel Zonneveld, voorzitter van de Jonge Socialisten ..De mensen willen het me niet leuk maken.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 9