hoogstandjes Ie Audi's nu ook Quattro-versie Honda 1985 Nieuwe Subaru middenklassers Jieuwe Toyota Starlet en Corolla Hatchback algemeen DINSDAG 8 JANUARI 1985 Subaru lanceerde onlangs een volledig nieuwe serie middenklassers. Ze vervangen de Sedan en Station Wagon die thans zo'n vijf jaar op de vaderlandse wegen rondrijden. Het werd hoog tijd, want deze wagens gingen allang niet meer als broodjes van de bakker over de toonbank Of deze nieuwkomers het helemaal gaan maken zal de tijd leren. In ieder geval bezitten zowel de Sedans als Station Wagon over een fraaie wigvormige lijn. Niet alleen de vormgeving veranderde drastisch, ook de beschikbare binnenruimte nam aanmerkelijk toe. Vooral de kofferruimte van de Sedan dijde duidelijk zichtbaar met maar liefst 48% uit tot 421 liter. Men kan kiezen uit drie motoren, een 1.3L, 1.6L en 1.8L en drie versnellingsbakken, een 4- en 5-versnellingsbak en automatische trans missie. Tevens kans men de Station Wagon kopen met vierwielaandrij- ving. LAGE CW-WAARDE Natuurlijk ontstond de ge stroomlijnde vormgeving van de nieuwe Subaru's in de windtunnel. Die resulteerde voor de Sedan in een Cw-waarde van 0.35. Niet extreem laag maar voor deze klasse ruimschoots aanvaardbaar. Ten opzichte van zijn voorgan ger nam de lengte met 195 mm. breedte met 45 mm en hoogte met 20 mm toe. Ondanks deze grotere maten daalde het gewicht met 5 procent, wat mede te danken is aan de toepassing van stalen plaat met een variabele dikte. Subaru rust zijn nieuwe lichting opvallend compleet uit. Zo zien we al naar gelang de versie luxe zaken zoals in drie delen omklapbare achterbank, drie aparte vakken in de vloer van de kofferbak, een analoog dashboard met „graphic monitor" bestuurdersstoel in hoog te verstelbaar, één sleutel met inge bouwd lampje voor alle sloten, centrale deurvergrendeling, baga- geklep en tankvulopening vanaf bestuurdersplaats te openen en als eerste fabrikant van personenau to's past Subaru op z'n wagens nu achterzij ruitontwaseming toe. Prettig is ook de steun voor de meestal werkloze linkervoet van de bestuurder. Subaru handhaafde de uit de vorige modellen bekende boxermotoren. Wel ondergingen zij diverse modi ficaties met als resultaat, hogere prestaties en een lager brandstof verbruik. Het meest veranderde de 1.8 L vierpitter. In dit blok vervin gen de Subaru-techneuten de cen trale nokkenas door twee bovenlig gende nokkenassen. Deze nokken- assen bedienen de kleppen via tui melaars. Kleppenstellen behoort nu tot het verleden Zowel de 1.6 als 1.8 krachtbron start via elektroni sche ontsteking. EERSTE INDRUK Subaru stelde ons in de gelegen heid de verschillende uitvoeringen enkele uurtjes uit te proberen. Al leen aan de 4 WD Station Wagon kwamen we niet toe. De wagens ogen beslist goed. Een smaakvol en bijzonder netjes afge werkt interieur biedt zijn inzitten den alle gewenste comfort. Prettig zittende zetels, overzichtelijk in strumentarium, fijn schakelende vijfbak, allemaal zaken die een aangenaam toeven in de Subaru's verzekeren. Wat bleef is de speci fieke boxerronk van de motor. Lang niet zo duidelijk aanwezig als in de oude modellen maar toch hoorbaar. Vreemd, maar de 1.3 L „vierpitter" laat zich binnen het minst waarnemen. Windgeruis ne men we pas boven 120 km/u waar. PRIJZEN Subaru prijst z'n aanwinsten con currerend. Voor de 1.3 L Sedan STD moet met 19.995,- op tafel leggen De 1.6 GL Base kost 24.995,-, terwijl de uitzonderlijk luxe 18 GL automaat ondermeer voorzien van elektrisch schuifdak 31.995,- moet opbrengen Voor de 1.8 L Station Wagon 4 WD moet men 34 495,- neertel len. >inds kort levert Toyota een gloednieuwe Starlet voorzien van een «ermoderne 1.0 of 1.3 liter 12 kleppen motor. Uniek in deze klasse! )it technisch wondertje, rechtstreeks te danken aan de race-aktiviteitcn i Toyota, drijft de voorwielen aan dus niet zoals bij de oude Starlet de terwielen. 'oyota beroemd om z'n Twin Cam (dubbele bovenliggende nokkenas) 4 kleppen per cilinder motorenpast nu ook voor z'n kleinste vierpitters kostbare meerkleppen-constructie toe. Twee inlaatkleppen en één aatklep verzekeren een perfecte ademhaling. *or de vorm van de inlaatkanalen ontstaat een ideale werveling van het v izii *9- izineluchtmengsel. Een opstaande rand op de zuigers versterkt dit ct en stuurt de brandstof naar het centrum van de verbrandingsruimte, deze ingrepen resulteren in een lichtere motor, hogere prestaties en ider brandstofverbruik. pe 1.0 liter motor is goed voor naximum vermogen van 40 kW pk) bij 6000 tpm en het maxi- m koppel van 75 Nm (7.6 mkg) nt vnj bij 3800 tpm. Voor de 1 3 rachtbron zijn deze'getallen 55 (75 pk) 6200 tpm en 103 Nm .5 mkg) 4200 tpm. Zij zorgen oor dat de Stariets 1.0 en 1.3 L )ectievelijk in 13.5 en 10.5 sec. >print van 0-100 km/u afleggen vijl de maximum snelheid 150 170 km/u bedraagt. Cijfers die er om liegen. Als deze motoren ook nog zuinig met de brand stof omspnngen is dat leuk meege nomen. Gemiddeld één liter benzi ne op 16 kilometer moet makkelijk haalbaar zijn. EENVOUD TROEF In tegenstelling tot voor enkele jaren toen de Japanse personenau to's helemaal volgehangen met al lerlei opsmuk naar Europa kwa men, blijken ze anno 1985 alleen over het strikt noodzakelijke te beschikken Nog anders gezegd: ze komen er karig af. De Starlet 1.0 mist zelfs een dagteller en make- up-spiegeltje. Wel aanwezig op alle uitvoeringen: een onmisbare wis/ wasinstallatie op de achterruit. Op vallend is de afwerking van koets en interieur. Ondanks ons kritisch oog ontdekken we niet één onge rechtigheid. Op de prettig zittende zetels overzien we het sobere dash board prima. Achter beschikken de passagiers over weinig beenruimte, vooral als de stoelen in achterste stand staan, maar dat is eigenlijk logisch. Im mers dit type wagen wordt veelal door het jonge gezin of alleenstaan den aangeschaft. Wat overigens niet wil zeggen dat ouderen geen plezier van deze karretjes kunnen beleven. TOYOTA COROLLA HATCH BACK EN GT Met ingang van de 1985-versies krijgen alle Corolla's een 1.3 L 12 kleppen vierputter. Nieuw in het Corolla programma is de 3-deurs Hatchback en de GT. Vooral laatst genoemde rangschikt zich in de groep scheurijzers van het zuiver ste water. Maar liefst 89 kW, ofte- variant in de succesvolle Corolla-lijn. uim vier jaar geleden bracht Audi een sensationele personenauto op de kt; de Coupé Quattro. Een permanent vierwielaangedreven scheurij- dat vooral in het internationale rallyveld veel opzien baarde en met fr alle eerste prijzen aan de haal ging. 'it brok geweld was echter slechts bereikbaar voor een kleine groep bestelden. ind 1982 lanceerde Audi z'n populaire 80 met een vierwielaandrijving. rna kwam deze verworvenheid in een stroomversnelling, f' ens de introductie van de Audi 80 Quattro in het Zwitserse St. Moritz, ;mber '82 deelde een Audi-woordvoerder mee dat Audi binnen twee ^alle overige Audimodellen ook in Quattro-uitvoering op de markt zou igen. De Ingolstadters hielden woord. :gin december jl. reden we in het Zwitserse Graubündcn de laatste _Audiversies voorzien van permanente vierwielaandrijving; de Audi de Coupé, de 100 CS Avant en 200 Avant turbo. Eén uitzondering kt Audi nog wel op de diesel. „Ook hieraan kunnen we voldoen, maar □og zo weinig vraag naar, dat we nog maar een poosje wachten," aldus erdinand Piëch, hoofd technische ontwikkeling. wel 121 ouderwetse paardekrach- ten ontwikkelt de 1.6 L viercihnder Twin Cam (dubbele bovenliggende nokkenas) 16 kleppen (twee in- en twee uitlaatkleppen per cilinder) motor. Dit vermogen komt vrij bij het hoge toerental van 6600. Dan is de koek nog niet op, want de toerentalbegrenzer treedt pas in werking bij 8000 tpm Al deze krachten worden overgebracht op de voorwielen. Hij jakkert in nog geen 9 seconden de spnnt van 0-100 km/u af en haalt een topsnel heid van net onder de 200 km/u. Zowel het uiterlijk als het interieur van dit raspaardje mag er zijn Toyota levert de GT in maagde lijk wit voorzien van een smal rood biesje. Dikke spoiler voor en ach ter, frose side skirts en licht metalen velgen voorzien van laag profiel sloffen geven de GT een uiterst sportief uiterlijk. Rondom schijfremmen, vóór ge ventileerd, garanderen de noodza kelijke vertraging. In de cockpit viert sportiviteit hoogti|. Perfect zittende kuipstoe- len, een optimaal in de hand liggend met leer bekleed sportstuurtje, uit gebreid klokkenspel en uiterst kort vijfversnelhngspookje dragen bij tot veel rijplezier. voldoende sneeuw op de pistes dan worden deze machines aan het werk gezet om de wintergasten toch sneeuwhelhngen te bezorgen. Na een verfrissing verruilen we de Avant Quattro voor de Coupé Quattro. Toeristisch toeren is er nu niet meer bij, want we hebben de Julierpas op 2287 m voor de boeg. 's Zomers een niet al te grote moeilijkheid maar nu hebben we de weergoden tegen, of in dit geval met een Quattro, bijzonder mee. Er ligt sneeuw op de hellingen en dat niet alleen, maar tot ons genoe gen ook op het wegdek. Nu wordt het werken geblazen Net voorbij Bivio op een hoogte van 1776 m begint de pret. Inderdaad u raadt het al, de weg wordt glibberig Stapvoets gaan onze medewegge bruikers omhoog, al dan niet voor zien van sneeuwkettingen, evenals onze Japanse collega's. Die zijn nog niet doordrongen van het feit dat de Quattro's echte klimgeiten zijn. Voor de goede orde dienen we wel te melden dat de Audi's zijn uitge rust met winterhanden. Vlot pakt de Coupé alle bochten, een waar genoegen. Dat een Quattro on danks z'n hoogwaardige techniek ook in de fout kan, blijkt als we op de Julierpas op een spiegelglad Mede dankzij zijn kortere wielbasis laat de Audi Coupé best gooi- en smijtwerk toe Nu ook de fraaie Audi 100 met permanente vierwielaandrijving. vijfcilinder turbogeblazen motor, die met z'n 182 pk de wagen boven de 220 km/u jaagt. Door het maxi mum koppel van 252 Nm bij 3600 omw./min. trekt dit brok geweld met het grootste gemak een aan hanger over slechte of gladde we gen, want hij mag een gewicht van 1700 kg (geremd bij 12% stijging) 'rekken. De bij de Quattromodellen ge bruikelijke differentieelblokkerin- gen aan de achteras en het tussen- differentieel maken het ook moge lijk op onverharde of modderige wegen te rijden. Vooral in de winter kunnen deze blokkeringen onont beerlijk zijn. Audi voorziet deze wagen standaard van ABS. Hier door blijft de bestuurbaarheid en koersvastheid ook bij voluit rem men gehandhaafd. schikt over exact dezelfde motor als de CS Avant Quattro met een dere prestaties. Audi stemde de uitrusting af op het sportieve karak ter. Het onderstel komt overeen met die van de Audi 200 Quattro, evenals de brede 205/60 VR 15 banden rond de lichtmetalen vel gen. RIJDEN Zoals gezegd rijden we de nieuw ste Audi's in het fraaie Graubün- den. In volgorde van het voorgaande voelen we de vier Audi's aan de tand. In het oude stadje Chur start ten we de testritten met de 100 Avant CS Quattro. Meteen gaat het rap omhoog de bergen in. Aange zien de wegen vrijwel droog zijn een fluitje van een cent voor deze Audi. RIJ-IMPRESSIES In en om het mondaine maar daarom niet minder schilderachtige prinsdom Monaco voelden we Toyota's nieuwkomers onlangs en kele dagen aan de tand. We startten met de minste broeders de Starlet 1.0 en 1.3. Bij de eerste kilometers moeten we wennen aan de directe besturing, ook speelt het ontbreken van de vijfde versnelling ons een paar keer parten. Maar dat is samen met het al besproken karige inte rieur alles wat op ons minpunten lijstje staat. Voor de rest blijkt de Starlet een uitstekend wagentje met prima nj-eigenschappen, ge schikt voor een doorsnee tot spor tief publiek, dat naast representati viteit ook waarde hecht aan ruimte, comfort en degelijke afwerking. Want ben je eenmaal gewend aan de Starlet karaktertrejes, dan kun je snel lezen en schrijven met deze hummel van Toyota. Overigens met de komst van de Starlet ver dwijnt de Tercel, behalve de vier wielaangedreven versie. Op de rechte weg, die weinig voorkomt in en om Monaco en bij topsnelheden toont de Starlet zich zeer koersvast Zijwind beïnvloedt de koers niet. In de bochten ge draagt de auto zich eveneens be trouwbaar en voorspelbaar. Van Begin '85 introduceert Honda de rappe Civic 1.5 i GT en een vier wielaangedreven versie van de Shuttle. Tevens levert Honda dan de kleine „Jazz" met de „Honda- matic", een semi automatische ver snellingsbak. Daarnaast wordt de Civic driedeurs serie uitgebreid met een GL en zijn twee Civic-typen nu met stuurbekrachtiging leverbaar. CIVIC 151 GT Naar boven rondt Honda het Civic programma af met een scheurijzertje, de 1.5i GT. Dwars- geplaatst in het vooronder staat een 1.5 liter 12 kleps crossflow vierci- linder waarvan de voeding ge schiedt door het PGM-F1 brandstofinjectiesysteem Dit blok zorgt voor een max. vermogen van 74 kW (100 pk) bij 5750 tpm. Het maximum koppel bedraagt 130 Nm bij 4500 tpm. Hij sprint hiermee van 0-100 km/u in 9.2 seconden en bereikt een topsnelheid van 185 km/u Uiterlijk onderscheidt 'ie zich alleen van z'n wat minder gespier de broers door de in dezelfde kleur als de carrosserie gespoten bum pers en type-aanduiding op zij- en achterkant. Natuurlijk paste Honda het on derstel en remmen aan. Zo zien we achter een torsiestabilisator ter voorkoming van overhellen in snel genomen bochten en zijn de voor- remschijven geventileerd. Binnenskamers straalt de sportivi teit er af. We noemen: kuipstoelen, verstelbare hoofdsteunen, in hoog te verstelbaar sportstuurtje, uit klapbaar doorzichtig dak, digitale quartzklok en stereo radio/ cassettespeler. CIVIC 1.5 SHUTTLE 4 WD Nu dus ook een vierwielaange dreven Honda Shuttle. Tijdens de rit kan de bestuurder via het in drukken van een knop op het dash board overschakelen van voorwiel- aandrijving naar „four wheel dri ve". Handig, maar vooral veilig op gladde wegen, onverhard terrein, etc. Bij aandrijving op de voorwielen werkt de normale „vijfbak" Met 4 WD kan men tevens gebruik maken van een extra lage versnelling. Hierdoor 40% extra trekkracht be schikbaar. Zowel rem- als veersys- teem paste Honda aan. PRIJZEN De Civic 1.5 i GT gaat 26 495,- kosten. De 1.5 Shuttle 4 WD moet 26.995,- opbrengen. PRIJZEN Voor al dit schoons moet geld neergeteld worden. Veel zelfs. De 100 CS Quattro kost 68.895,-. De 100 CS Avant Quattro komt op f 73.745,-, terwijl de Coupé Quat tro 68.895,- moet opbrengen. Audi's „Top of the Bill" rolt voor 109.000,- de showroom uit. Forse bedragen voor enorm fijne automobielen. AUDI COUPE QUATTRO Qua uitvoering en uitrusting doet de Coupé Quattro niet onder voor de Coupe GT. Zo zien we sport stoelen, stuurbekrachtiging en wis wasinstallatie op de achterruit. Ook in dit raspaardje verleent een „vijf- pitter injection" de nodige paarde- krachten. Om exact te zijn 100 kW Q.36 pk) bij 5700 tpm Het max. koppel bedraagt 186 Nm bij 3500 tpm. Het onderstel van de Coupé Quattro komt overeen met dat van de Audi Quattro. Met die 136 pk bereikt de Coupé een „top" van 202 km/u en raffelt hij de sprint van 0-100 km/u af in slechts 9.0 sec. De wagen beschikt rondom over schijf remmen, vóór geventileerd. De 1200 kg wegende Coupé heeft een 70 liter brandstoftank. Hienn moet superbenzine. AUDI 200 AVANT QUATTRO Als nummer drie komt ht Audi vlaggeschip aan bod. Deze 200 Avant Quattro heeft onder de mo torkap de uit de 200 bekende 2.2 1 Genietend van de natuur jagen we de wagen zonder enige vorm van protest over de bergwegen via Parpan (1511 m), Lenzerheide om laag naar het diep weggedoken Tiefencastle (888 m) en weer om hoog naar wintersportplaats bij uit stek, Savognin (1210 m), bekend om zijn sneeuwmachines. Is er medio december nog niet di 200 Avant turbo 4 WD is geen katje om zonder handschoenen aan te pakken. Super driftkikker van Toyota, rap maar toch goed hanteerbaar. parkeerterrein al slippende bijna de achterzijde van een geparkeerde vrachtauto meepakken. Daarna gaat het bergafwaarts naar het mondaine besneeuwde St Moritz op 1856 m. Na een stevige nachtrust dezelf de weg weer terug naar Chur. Eerst de Avant 200 turbo Quattro. Voor zien van ABS blijkt deze nu de perfectie in optima forma. De wa gen blijft ook op het spekgladde wegdek prima remmen en uitste kend bestuurbaar. Natuurlijk moet men op de vastgereden ijsweg met beleid de 182 pk op de vier wielen overbrengen Het laatste deel toeren we rustig aan met de 100 CS Quattro, want dat lukt ook best met deze driftkik kers. Honda breidt de Civic-serie naar boven uit met een GT ISPRUNG DURCH TECHNIK ider de terechte leus „Vor- yig durch Technik" timmert K-'i aan de weg. En eerlijk gezegd, i staat op bijna eenzame hoog- hun modellen, ongeacht wiel- of permanente vierwiel- rijvers, zijn bijzondere brokjes usch vernuft. We lichten de vkomers even door, te begin net de 100 Avant CS Quattro. <S het vooronder van deze fraaie ïsine staat een 2.2 L vijfcilin- Jjjjf njectiemotor goed voor een mum vermogen van 101 kW pk) en een max. koppel van Sim. Hij bereikt een topsnel- /an 200 km/u en accelereert in sec. van 0-100 km/u. meerprijs plaatst Audi het ABS (antiblokkeersysteem) de vierwielaandrijving veran- de achterwielophanging. Die at nu uit schuingeplaatste ■■^^armen bevestigd aan de bo- ran de wagen en niet meer aan fi L AUDI 100 QUATTRO Als laatste de 100 CS Quattro. Deze gestroomlijnde reiswagen be- Toyota's jongste aanwinst, de Starlet, algemene vormgeving en hoogwaardige techniek uitbreekneigingen is geen sprake; kun je ook niet verwachten van een motortje van 55 pk. In het stadsverkeer voelt deze Toyotadreumes zich helemaal in zijn sas. Hij toont zich een meester in het kruip-door-sluip-door ver keer Om op te schieten is hoog in het toerental doortrekken en vlot scha kelen gewenst. Gelukkig schakelt de vierbak vlekkeloos. Bij ver doortrekken in de versnellingen en nabij de topsnelheid laat de motor zich horen. Vooral nabij de top krijg je de neiging om door te schakelen naar de niet bestaande „vijf". COROLLA GT: SNELHEIDSDUI VELTJE Gezien het volle programma kwamen we niet aan een testrit met de Corolla Hatchback toe. Wel gingsverhouding van 0.815 biedt de vijfde versnelling nog veel trek kracht. Veel schakelen hoeft niet. Gezeten in de GT „smeekt" deze snelle rakker om beter gooi- en smijtwerk. We leunden tijdens de testritten enkele malen stevig op de rechter pedaal en zonder erg wees de klok richting 200 km/u. Op het rechte eind blijft de auto mooi koersvast en vergaand neu traal. Door de bochten snijdt hij als een mes. We moeten de GT echt de curven in sturen, terwijl we bij het uitkomen geen zelfcentrerend ef fect waarnemen, perfect! Kortom, wegligging, rijgedrag, besturing, transmissie en berem- ming laten niets te wensen over, een racemonster van grote klasse, dat ook qua verbruikscijfers gunstig uit de bus komt. Toyota claimt een gemiddeld verbruik van 1 op 12.5. PRIJZEN Toyota levert de nieuwe Starlet vanaf 13.995,-. Voor de duurst^ versie, de 1.3 DX automaat telt men 18 345,- neer. De Corolla Hatch- bak 1.3 GTD kost 16.995,-. Daar na lopen de prijzen op tot 21.750,- voor de diesel. De won derschone en meesterlijk rijdende Corolla Hatchback GT moet 31.995,- opbrengen Veel geld, maar er staat een sportief hoog standje tegenover. gingen we uitgebreid met de GT ravotten. Ondanks een overbren-

Leusder Krant | 1985 | | pagina 7