choolsteegbosjes blijven geheel sschermd natuurmonument antal kursussen Latent 3ilent zal niet doorgaan Handtekeningen voor wethouder Wagenaar iinklijk Besluit verwerpt beroepen Leusden, GS en boeren ^ngstelling open dag viel wat tegen LEUSDEN Gemeentelijke belastingen: wanneer komt de rekening? ;e Prijswinnaars TOTAL puzzel NCVB Leusden- Zuid viert 30 jarig bestaan B1C Reintje de vos (2) Autokraker 5DAG 15 JANUARI 1985 plaatselijk nieuws i onzer verslaggevers) EN/DEN HAAG - Het de Schoolsteegbos- eusden blijft een be- d natuurmonument, waren die tegen de JTTJng waren ingediend ^Koninklijk Besluit on- d verklaard. Volgens wegen de bezwaren tegen het belang dat gediend met de aan- van de Schoolsteeg tot beschermd ge- e aanwijzing in 1982 van het toenmalige ministerie van CRM hadden de gemeente Leus den, de provincie Utrecht en de plaatselijke boeren A. van den Berg en D. Los beroep aangete kend. Hun beroepen werden in augustus van het vorig jaar be handeld door de Raad van State. Leusden had ondermeer moeite met de ministeriële aanwijzing doordat de Schoolsteegbosjes als natuurmonument een sta in de weg zijn voor de mogelijke uitbrei ding van Leusden naar het zuiden na 1990. De gemeente had het daarom beter gevonden wanneer slechts het oostelijk gedeelte van de Schoolsteegbosjes beschermd zou worden. Het westelijk deel hao aan zonoaig opgeotterd kun nen worden voor een nieuwe weg tussen de bestaande bebouwing en de uitbreiding Het Koninklijk Besluit is daar kort en krachtig over: ,,Het westelijk deel van de Schoolsteegbosjes is uit natuur wetenschappelijk oogpunt van niet minder belang dan het ooste lijk gedeelte, gezien de geva- riéerde bossamenstelling, het be staan van minder algemene za ken tot zeldzame plantesoorten en de gevarieerde vogelstand." Het alleen beschermen van het oostelijk deel van de bosjes (drie niet aan elkaar grenzende stuk ken vochtig hakhoutbos met een grote verscheidenheid aan bo men, planten en vogels) werd ook aangevoera aoor de provincie Utrecht. Volgens de provincie zou het oostelijk deel gemakkelijker te beheersen zijn, met name voor wat de waterstand betreft. Daar naast was ook de provincie van mening dat het beschermen van het westelijk deel van de School steegbosjes de toekomstige mo gelijke groei van Leusden naar het zuiden belemmerd wordt, of schoon het provinciebestuur niet staat te springen om deze ontwik keling. Het KB zegt over de water beheersing in Leusdens natuur monument dat het volgens het mi nisterie van Landbouw en Visserij niet nodig is voor het gebied een afzonderlijk waterbeheer uit te voeren en dat de huidige situatie, ook voor wat het waterpeil betreft, kan worden gehandhaafd. Boeren Voor de boeren die grond hebben in de Schoolsteegbosjes pakt de aanwijzing tot beschermd natuur gebied minder erg uit dan ze aan vankelijk dachten. Tijdens de be handeling van hun bezwaren door de Raad van State bleek al - vol gens een mededeling van een ambtenaar van Landbouw - dat de boeren onverminderd gebruik kunnen blijven maken van de wei landen in de Schoolsteegbosjes. In het KB wordt die mededeling bevestigd ,.De agrarische gron den worden gebruikt als grasland en wel op een wijze, die de waar den en specifieke kenmerken van de Schoolsteegbosjes niet ongun stig beïnvloedt, zodat het be staande gebruik zonder vergun ning kan worden voortgezet". Een en ander zal wel moeten ge beuren overeenkomstig een zo genaamd beheersplan, maar voor een beknotting van hun 'vrijheid' behoeven de boeren niet te vre zen. Het ministerie is verder bereid voor aangrenzende agrarische grond, die dus niet in het be schermd natuurmonument ligt, vergelijkbare beheersafspraken te maken. Dit 'toezicht' van het ministerie op het gebruik van de grond van de boeren bestaat, om dat een ingrijpende andere be werking van het land consequen ties Kan hebben voor de kwaliteit van de Schoolsteegbosjes. Geen reactie LEUSDEN - De acceptgiro's voor de inning van de gemeen telijke belastingen worden in 1985 op de volgende data ver zonden: hondenbelasting f 67,-) op 31 januari, rioolrecht f 40,-) op 28 februari, afvalstoffenheffing f 181,-) op 30 maart en onroerend goedbelasting [f 10,80H 14,27) op 30 juni. In bijzondere gevallen is belastingvermindering moge lijk voor de afvalstoffenheffing en hondenbelasting. Voor meer informatie kan men bellen met de gemeente, telefoon 941247 toestel 133. De gemeente geeft op dit mo ment nog geen reactie op het Koninklijk Besluit. Het college van burgemeester en wethou ders heeft nog geen kennis kun nen nemen van de precieze in houd van dit KB. Vanmiddag zal het besluit aan de orde komen in de vergadering van het dage lijks bestuur van Leusden. MOK !IEK| K i onzer medewerkers) :N - De belangstelling 'open dag' van de werk- atent Talent viel jongst- >ndag ronduit tegen. Er 'liswaar een bedrag van vierduizend gulden in 9 jaiste genomen als kur- dit bedrag is nog altijd Izend gulden lager dan n normaal gewend is. intal inschrijvingen is magertjes aldus een stelde Friedy Borghuis, Ier van de werkgroep. groep Latent Talent ver- enkele jaren ieder voor- ïder najaar een kompleet ogramma. Leusdenaren hun werk of hobby veel onderwerp afweten dra kennis over aan belang- i Leusdenaren. Latent engt vraag en aanbod bij n zorgt voor geschikte kursusruimte De werkwijze van Latent Talent brengt met zich mee dat er van elk gepresenteerd kur- susprogramma een aantal kur sussen niet doorgaan. Dit komt dan doordat het aantal belangstel lenden voor een kursus onvol doende is. Als er binnen zeer korte tijd niet meer aanmeldingen binnenkomen zou dit betekenen dat ongeveer de helft van het aan tal geplande kursussen geen doorgang kan vinden. De definitieve beslissing of een kursus wel of niet doorgaat, wordt pas genomen vlak voordat de kur sus aanvangt. De ervaring leert dat men zich soms vlak voordat een kursus begint aanmeldt. Ook dit voorjaar zal dit fenomeen zich beslist weer voordoen. Het is on mogelijk zich persoonlijk aan te melden, inschrijven kan alleen plaatsvinden door middel van een giro- of bankoverschrijving. De tails vindt men in het inmiddels bekende groene boekje dat in de iankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. hijnt elke dinsdag en donderdag. I Iredakteur: Kreyns .tie: Hwina de Boer ^r van Loo ■•id ing kopij en advertenties: dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur tie en administratie: Leusder Krant. Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum Op |en geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot jr Teleloon 033-941495. ementsgeld: per jaar; per half jaar, per kwartaal. ik?" nn n bezorging: nnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond ur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag NU8.30 en 19 30 uur), tel. 033-940691Bij geen gehoor kunt u I opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- oestei 44. STELLEN FOTO'S: jeeste In de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u bllen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij betaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld. met *e vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost f 5,- per aar (formaat 13x18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 i °ok contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, I jvCentrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- ^de gewenste foto('s) thuis. USDER KRANT is een uitgave van de BDU- ikombinatie te Barneveld. gemeente Leusden huis aan huis is verspreid. Voor vragen of op merkingen is de voorzitster van de werkgroep Latent Talent, me vrouw Friedy Borghuis, telefo nisch bereikbaar (tel 940272). NIET SOMBER Ondanks het feit dat het aantal in schrijvingen tijdens de 'open dag' in boerderij Groot-Krakhorst wat tegenviel ziet de werkgroep de toekomst niet somber tegemoet. Een belangrijk deel van de kur sussen mag zich nog altijd in een goede belangstelling verheugen. Een aantal kursussen is zelfs al voor de 'open dag' gewoontege trouw al volgeboekt. De twee kursussen waar men de kunst van het bridgen wordt bijge bracht waren al voor het verschij nen van het kursusprogramma volgeboekt Tijdens de 'open dag' van jongstleden zondag moesten aan het eind van de middag ook belangstellenden voor de avond- kursus 'bloemschikken', 'Fijne keuken' en 'Tekenen' teleurge steld worden Deze drie kursus sen zijn ook 'vol'. In het najaar van 1984 bleek de belangstelling voor de computer cursus erg groot. In het voorjaars programma blijkt de computerkur- sus ook weer een grote aantrek kingskracht te hebben. De kursus zoals die in het programmaboekje staat aangekondigd is volge boekt. De werkgroep Latent Ta lent heeft echter de mogelijkheid gevonden om een extra kursus in te lassen Deze kursus zal gege ven worden op een aantal maan dagavonden. Een aantal Leusde naren kan zich nog voor deze kur sus aanmelden. Tijdens de open dag was een aanal docenten aanwezig om na dere uitleg te geven over de in houd van de kursus. Ook was in een aantal gevallen te zien wat er op de kursus zoal gedaan wordt. Else den Hartog was bijvoorbeeld met een aantal kursisten aanwe zig om te laten zien hoe het 'kant klossen' in zijn werk gaat. Een aantal kursisten meldt zich elk jaar weer aan voor de 'kantklos- kursus'. Zo langzamerhand is er een vaste kern ontstaan die steeds weer aangevuld wordt met beginners. Wilfried de Boer is een voor La tent Talent nieuwe docent. Hij gaat, als daar voldoende belang stelling voor is, de techniek van het 'etsen' onderwijzen. Zondag middag was te zien wat kursisten (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Wethouder Jan Wa genaar zal volgende week vrij dag tijdens zijn wekelijks spreekuur het resultaat krijgen overhandigd van de handteke- ningenaktie voor een veiliger oversteek van de Middenweg, ter hoogte van Toermalijn en Dongewijk. De initiatiefneem sters van de aktle, Annemiek Scholze en Hinke van Almkerk, hebben tot nog toe zo n 160 handtekeningen verzameld. De aktie is er op gericht om de bewuste oversteek van de Mid denweg veiliger te maken, zodat kinderen daar zonder gevaar voor hun leven gebruik van kunnen maken. Nu is het zo dat de auto's over de Middenweg veelal te hard rijden. Daarbij komt dat het over zicht op de bochtige weg niet al te groot is. Met de handtekeningen als ondersteuning zal aan wet houder Wagenaar (openbare wer ken) gevraagd worden om iets aan de verkeerssituatie te doen. LEUSDEN - Zaterdagmiddag werden de winnaars van de kruiswoordpuzzel die tanksta tion Total aan de Mulderij via folders liet verspreiden, in de prijzen gezet. De eerste prijs, een waardebon van f 50,- ging naar familie J.H Dekker, Dissel 1 in Leusden. De tweede prijs, een waardebon van f 35,-kon familie W H A. van der Laaken, Dalmatië 26 in Leusden in ontvangst nemen. De derde prijs voor de goed ingezonden oplossing ging naar familie H J.N. de Keijser, A Buininggaarde 20 Zij ontvingen een bon ter waarde van f 25,-. Een van de demonstraties tijdens Latent Talent. kunnen verwachten. Voor de be treffende kursus die op 29 januari begint kan men zich overigens nog opgeven. ANTON PIECK Verrassend was het om te zien wat de Woudenbergse mevrouw Lenny Visee doet met tekeningen van de kunstenaar Anton Pieck Van een aantal kaarten worden prachtige reliëfs gemaakt. Deze, uit Canada overgewaaide tech niek is volgens de kursusleidster zeer gemakkelijk te leren. Ook voor deze kursus kan men zich trouwens nog aanmelden Het voorjaarsprogramma van La tent Talent is altijd wat kleiner dan het najaarsprogramma Het wat beknoptere voorjaarsprogramma wordt veroorzaakt door het feit dat de in het najaar gestarte talenkur- sussen gewoon doorgaan in het voorjaar. Op een enkele uitzonde ring na komen er in het recente programma-aanbod dan ook geen talenkursussen voor. Het merendeel van de voor- jaarskursussen start aan het eind van deze maand of het be gin van de volgende maand. De details zijn te vinden in het pro gramma-boekje. Mocht men het programma niet in de brieven bus hebben aangetroffen dan zijn extra exemplaren te verkrij gen bij de plaatselijke bibliothe ken, de Rabobank en de plaat selijke boekwinkels. LEUSDEN - Vanavond houdt de NCVB Leusden-Zuid haar jaar vergadering in het Trefpunt aan de Arnhemseweg. Tevens zal dan op bescheiden wijze het 30- jarig bestaan gevierd worden. Voor de pauze wordt het huishou delijk gedeelte behandeld waar onder de bestuurswisseling. Na de pauze is er cabaret opgevoerd door een groepje NCVB-sters uit Maarn De avpnd begint om 20 00 uur. Gasten zijn ook van naHè welkom. Vorige week hebben we de vos vrij weten te plei ten van de beschuldiging van kippendiefstal en moordlust. Dan volgt nu de beschuldiging van wilddiefstal als hazen, konijnen en fazanten. Het zal, onder normale omstandigheden, zelden voorkomen dat een vos een konijn te pakken krijgt, laat staan een haas. Alleen als het dier verzwakt of ziek is. Daar door helpt de vos zelfs mee om de konijnen stand gezond te houden. Het zou wel eens kunnen zijn dat de myxomatose, de gevreesde konijnen ziekte, nooit zulke vor men aan kon nemen wanneer er voldoende vossen waren. Voordat het besmette konijn zijn familieleden aan zou ste ken, zou het uit zijn lijden verlost zijn. Een normaal wilde fazant is de vos ook meestal wel te vlug af. Alleen de kunstmatig gefokte en uitgezette fazanten, die de gevaren van de natuur niet kennen, vallen wel eens ten offer aan de vos. En dat is natuurlijk tegen het zere been van de sportjager, die de fa zant liever zelf had willen afknallen. Maar waar leeft de vos dan van als hij geen kip pen, konijnen en fazan ten te pakken kan krij gen? Het menu van de vos is zeer gevarieerd. De dagelijkse hap be staat voor het grootste gedeelte uit muizen en kadavers, maar ook vruchten, zoals bessen. Denk maar aan het spreekwoord van de vos en de zure druiven. Al leen als de vossen jon gen hebben en er veel voedsel nodig is dan pak ken ze wat ze krijgen kunnen: vogels, eek hoorns, hazen en konij nen, kikkers en hagedis sen, doch zoals al opge merkt, hoofdzakelijk zwakke en zieke dieren. Waarmee hij een onmis bare plaats in de natuur inneemt. Jagen doet de vos hoofd zakelijk 's nachts op een eigen jachtgebied, dat op enige afstand van het hol ligt. Om een of andere duistere reden jaagt een vos nooit in de buurt van zijn burgt. Het is wel voorgekomen dat een vossen- en een konijnen familie hetzelfde gangen stelsel. heel vredig, sa men bewoonden. Ondanks de nachtelijke jacht is de vos niet een uitgesproken nachtdier. Als de omgeving rustig genoeg is dan gaat hij wel zo lief overdag jagen. Maar de vroege morgen uren hebben wel zijn voorkeur, 's Nachts gaat hij op zijn goed ontwik kelde reukzin en zijn ge hoor af, overdag ge bruikt hij zijn ogen om te jagen en om zijn belagers uit de buurt te blijven. G. van L. Kijken wal Latent Talent te bieden heeft. LEUSDEN Dinsdag 15 januari 20.00 uur: Informatieavond Kruisvereniging, wijkgebouw, Roo van Aldewerelt- laan, Leusden-Zuid Dinsdag 15 januari 20.00 uur: Planadviesgroep, commissieka mergemeentehuis, 't Erf 1 Dinsdag 15 januari 20.00 uur: Jaarvergadering NBvP, 't Vooron der, Burg. Van der Postlaan Dinsdag 15 januari 20.00 uur:. Bijeenkomst NCVB, afd. Zuid, Het Trefpunt, Arnhemseweg, Leusden- Zuid Donderdag 17 januari 20.00 uur: Bijeenkomst Vrouwen Ontmoe tingscentrum, thema: homeopa thie, 't Vooronder, Burg. Van der Postlaan 2 Donderdag 17 januari 20.15 uur: Valleiconcerten met Emmy Ver- I hey, NH Kerk, Leusden-Zuid Donderdag 17 januari 20.00 uur: Lezing Geref. Bond, Het Trefpunt, Arnhemseweg-Leusden-Zuid Zaterdag 19 januari 19.30 uur: Belgische avond, De Geut. Zwarte- weq Zondag 20 januari 14.00 uur: IVN wandeling, start parkeerplaats aan de Appelweg tegenover de politie- opleidingsschool Dinsdag 22 januari 20.00 uur: Bijeenkomst nieuwe inwoners Leusden. De Korf, De Smidse 1 LEUSDEN/UTRECHT - Voor de tweede maal stond een 26-ja- j rige inwoner van Leusden voor de Utrechtse meervoudige ka mer terecht omdat hij in Nun- j speet en in Putten autokraken had gepleegd. Bij de vorige behandeling van de zaak was besloten dat de man honderd uur alternatief mocht werken. Dit keer kwam hij vertel len dat hij naar volle tevredenheid van de opdrachtgevers arbeid had verricht. ,,lk weet zeker dat het werk voor de verdachte heil zaam is geweest", stelde de offi cier van justitie, mevrouw mr. Y.A.T Kruyer. Zij eiste een voor waardelijke gevangenisstraf van 2 maanden. Over veertien dagen doet de rechtbank uitspraak.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 3