SB Toch géén dwingende regels voor schuttingen „Autosloop links of rechts van Wetering is mij onverschillig" Jan Boerma legt voorzitterschap van CML neer IB m Auto in sloot Vanavond bijeenkomst Vredesplatform Hagenaar: «Aansluiting A28 in 6 of '87" Wagenaar: „Alleen mogelijkheden aangeven" WD-fractievoorzitter Sjef ten Berge: Nog ien paar weken 9 Vandaag in de Leusder Krant leusder Ikrunt I Van der Werf geeft toe lichting op H2-ontwerp Rock/New Wave in De Geut Boetseren Tussen Tijds Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Hen middelmaat tieren voor 1 Jas van droog- rek gestolen ffl Geen krant ontvangen? krant DONDERDAG 24 JANUARI 1985 16e JAARGANG NO. 77 Hootdredakleur MARNIX KREIJNS Redaktie en administratie Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon 033-941495 b.g.g. (03420-16141 Telex BDU 40261 Giro 871441 Abonnement 16,65 per kwartaal Uitgave BDU BV /an een onzer verslag- teni gevers) Ddzj SDEN - Wethouder Jan lenaar heeft goede hoop, aansluiting van Leusden Rijksweg A 28 in 1986 I987 zal kunnen plaats- len. „Technisch zijn we eel rond en nu is het al- i nog een kwestie van I. Maar ook daarover zijn onderhandelingen een I gevorderd", aldus de houder. lenaar kwam met deze ledeling dinsdagavond sns een kennismakings- enkomst voor nieuwe in pers van de wijken Mun- öipove en Claeverblad/Wil- v'burg. Daarbij werd de houder concreet de ig gesteld, wanneer sden op de Rijksweg zal Tjden aangesloten. In zijn |TSitwoording van die lA g wees Wagenaar er ver- jk1» op dat de minister van ^"teer en Waterstaat, me- iw Smit-Kroes, eind deze nd een werkbezoek aan provincie Utrecht zal nuanigen. Daarbij zal ook de sluiting van Leusden op lijksweg onderwerp van jrek zijn tussen de mi- »r en het college van Ge- jteerde Staten. Wage- 3Jc zei te verwachten dat gesprek met de minister 1 forse duw in de goede ting zal betekenen. Is bekend zou Leusden hoogte van de tennishal 1( rechtstreekse aanslui- op de A 28 willen heb- i. De kosten van zo'n aan- ting bedragen ongeveer Ittien miljoen gulden, 'sden is bereid om zelf niet onaanzienljk deel 'dit bedrag op tafel te leg- (advertenties) ïldig op dinsdagmorgen-marlt in usden-C. olland Kaascentrum DuytS. Kom nrnpvfin (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Er komen toch geen dwingende regels van de gemeente ten aanzien van schuttingen. Wel wordt er bij de Dienst Gemeente werken momenteel gewerkt aan een boekje met ideeën ten aanzien van erfscheidin- gen, carports en dakkapel len. „Maar dat zijn slechts ideeën. We geven alleen mo gelijkheden aan, waarvan we denken dat u er zichzelf, uw buren en de verdere woon omgeving een plezier mee doet. Maar u blijft geheel vrij", aldus wethouder Jan Wagenaar (VVD, ruimtelijke ordening). Ds wethouder deed deze mede deling tijdens een kennismakings avond, die de gemeente dinsdag avond hield voor een aantal nieuwe inwoners van de wijken Munnikhove en Claeverenblad- /Wildenburg. Wagenaar kwam daarmee terug op zijn uitlatingen in de vergadering van de raads commissie 'Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening' van dins dag 8 |auari jongstleden. In die vergadering meldde wethouder Wagenaar dat het met de alge hele vrijheid tot het plaatsen van erfscheidingen lichtelijk uit de hand begon te lopen. Hier en daar verrijzen bouwsels, die de aanblik van de buurt volgens de ge meente niet bepaald vefraaien. Het gemeentebestuur zou die ont wikkeling een halt toe willen roe pen. Op doorvragen van het com missielid Harm Offereins (GPV/SGP) zei Wagenaar in de commissievergadering; ..Er zal een vergunningenstelsel komen, waaraan iedereen zich te houden heeft. Het gaat erom dat we de vormgeving van de erfscheidin gen gaan stroomlijnen. Gebleken is dat de in het verleden geboden vrijheid voor het bepalen van het soort erfscheiding verkeerd heeft uitgepakt. Het is in vele wijken een ratjetoe geworden. We moe ten nu echt een stap terug" Die stap terug betekent echter niet, zo zei de wethouder eergis teravond, dat er dwingende regels komen. Wagenaar: ,,Dat is wel zo in de publiciteit gekomen, maar dat is de bedoeling niet. In het boekje geven we straks een aan tal mogelijkheden in verschillende prijsklassen aan". Gemeentevoorlichter Hans Her mans, gevraagd om een nadere toelichting, spreekt van 'spelre gels', die in het boekje komen te staan ,,Het zijn voorbeelden, waarop men zonder meer een bouwvergunning kan verkrijgen", aldus de gemeentelijk woordvoer der. Hermans vindt het te ver gaan om de voorbeelden in het boekje geheel vrijblijvend te noe men, maar zegt van de andere kant dat het gemeentebestuur 'in derdaad niet voornemens is om dwingend op te treden'. Overi gens wijst de gemeentevoorlich ter er op, dat iedereen die in een wijk in de Tweede Fase een bouw werk neer wil zetten van meer dan zestig centimeter hoog, dat zicht baar is vanaf de openbare weg, daarvoor een bouwvergunning moet hebben. Daarbij worden de doorgaande fiets- en wandelpa- WOl en Planadviesgroep- voorzitter Joost de Jongh in Interview op donderdag Sportnieuws pag. 4 pag. 5 Boekenpagina Loep op Leusden pag. 6 pag. 7 Kantlijn Filmpagina pag. 7 pag. 8 Servicepagina pag. 9 „Door Wilskracht Sterk" al 50 jaaraktief pag. 3 ,,'n Ander gaat hockeyen, ik ga DOKTERSDIENST; vergaderen", zegt VVD-, tel 941210 Eerst zouden er wel dwingende regels voor het uiterlijk van schuttingen in tuinen komen. Nu krabbelt de gemeente wat terug door bij monde van wethouder Wagenaar te verklaren, dat de gemeente slechts adviezen wil geven. den ook aangemerkt als 'open- zetten, heeft daarvoor een bouw- dat zijn een aantal wijken in de bare weg'. Wie dus bijvoorbeeld vergunning nodig. In wijken waar- Eerste Fase - is een bouwvergun- in Claeverenblad/Wildenburg een voor een onherroepelijk vastge- ning voor het plaatsen van een schutting rond zijn achtertuin wil o.eld bestemmingsplan geldt - en erfschélding niet vereist. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - ,,Een autosloperij aan de rand van een woonwijk is op zich niet fraai en verlangt daarom een zodanige aankle ding, dat het milieu in ruime zin voldoende beschermd wordt. In dit verband vind ik het indifferent of een autoslope rij aan de linker- of rechterzijde van een wijk ligt". Dit laat VVD-fractievoorzitter Sjef ten Berge per brief weten aan de aktievoerders uit de wijk De Wetering die tegen de komst zijn van een autosloopbedrijf langs de Valleilaan, aan de noordelijke rand van hun wijk. In zijn brief, gedateerd 21 ja nuari jongstleden, heeft Ten Berge het over het tweede woonwagencentrum waarover hij enkele opmerkingen wil ma ken. De brief heeft de VVD'er verstuurd zonder vooraf zijn fractiegenoten te raadplegen, maar hij verwacht dat zij zijn op vattingen zullen delen. Ten Berge schrijft in het kader van de perikelen rond het auto- sloopbedrijf van een woonwagen familie, dat de specifieke belan gen van afzonderlijke burgers zo mogelijk gehonoreerd moeten worden, maar de belangen van andere burgers daardoor niet in het gedrang mogen komen. Woonwagenbewoners mogen niet het bos ingestuurd worden, en overlast voor de buren moet beperkt worden". Verder vindt de liberale fractievoorzitter dat de vestiging van een woonwagen centrum in of in de omgeving van een woonwijk op zich niet veront rustend is, omdat wonen in een wagen een andere vorm van huis vesting betekent die van over heidswege aanvaard is. Ten Berge is voorts van mening dat het maatschappelijk gedrag van woonwagenbewoners niet afwijkt van dat van de gemiddelde burger die niet in een wagen woont. „Eventueel wangedrag wordt je gens woonwagenbewoners op de zelfde wijze behandeld als waar andere burgers recht op hebben. Culturele verschillen tussen groe pen burgers, woonwagenbewo ners of vreemdelingen zijn op zich voor burgers ook geen reden tot verontrusting. Onze samenleving blijkt voldoende flexibel om een diversiteit van culturele opvattin gen en uitingen te kunnen verdra gen". Volgens de fractievoorzitter van de WD moet de gemeente begeleidend optreden wanneer er toch problemen ontstaan. Andere kant Hij laat de aktievoerders in De Wetering weten, dat zijn fractie niet wil dat het autosloopbedrijf op zijn huidige plaats bij 't Sluisje blijft. Eerder gaf de VVD te ken nen dat wat haar betreft de auto sloop naar de andere kant van De Wetering kan, naar de tussen pro vincie en Leusden overeengeko men plek langs de Valleilaan. De overige fracties in de raad voelen meer voor het handhaven (en ge lijktijdig legaliseren) van het be drijf op de huioige piaais. in dit verband schrijft Ten Berge dat het voor de wijkbewoners in feite niet uit hoeft te maken of de autosloop nou aan de ene of andere kant van De Wetering ligt. Gedoogd Zoals bekend is aan 't Sluisje sinds enkele jaren een autosloop bedrijf gevestigd. De eigenaar woont in enkele caravans bij zijn nering. Voorheen waren hij en zijn familie gehuisvest in verschil lende woonhuizen in Leusden, maar door problemen met de buurt werd de familie door de ge meente ondergebracht aan 't Sluisje. Daar verschenen een nis- senhut en enkele caravans. Toen de autosloop begon te draaien stapelden de autowrakken zich langs het Valleikanaal op. De ves tiging van het bedrijf is volgens het geldende bestemmings- en streekplan illegaal De situatie is echter door gemeente en provin- Sjef ten Berge cie gedoogd omdat er gezocht I werd naar een betere lokatie voor de autosloop. Die werd uiteinde- lijk gevonden op de hoek Midden weg/Valleilaan, waar nu nog tij- delijk huisvuil wordt opgeslagen door de gemeente Bewoners uit de wijk De Wete ring zijn niet zo gelukkig met de voorgenomen keuze van Leus den en provincie. Zij vinden de lokatie zo vlak aan een van de ingangen van hun wijk een slechte. Een autosloop is ont sierend daar, vinden de mensert uit De Wetering. De bewoners zien liever dat de autosloop op haar huidige plaats blijft. Bin nenkort zal de politiek in Leus den een uitspraak doen. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Jan Boerma heeft het bestuur van Stichting Co mité Milieuzor Leusden (CML) laten weten per 1 maart aan staande het voorzitterschap van het CML neer te willen leggen. Boerma heeft het te druk met zijn dagelijks werk om vol doende tijd in Leusdens in spraakorgaan te steken. Jan Boerma werd in november 1981 gekozen tot voorzitter van het CML. Hij was de eerste onaf hankelijke voorzitter van dit co mité, dat voor die tijd door de ge meente werd aangevoerd. Boerma nam ruim drie jaar gele den het roer over van de toenma lige wethuder Jan Mandemaker. Met het aantreden van Jan Boerma werd een nieuwe periode voor het CML ingeluid Men wilde af van het imago 'een verlengstuk van de gemeente' Het CML moest zich als inspraakorgaan meer op grote delen van de plaat selijke bevolking gaan richten Eén van de nieuwe impulsen was het van start laten gaan van een 'inspraakwinkel' waarin Leusde- naren hun ideeën, klachten en meningen over lokale zaken kwijt konden. De enthousiast opge zette inspraakwinkel stierf echter een snelle dood en gelijktijdig mislukte de nieuwe koers die het CML wilde varen. Zeer recent is de kritiek van met name de PvdA op het funktioneren van het Co mité Milieuzorg Leusden in het al - Jan Boerma. gemeen en op dat van de werk groep ruimtelijke ordening in het bijzonder De PvdA vindt dat die werkgroep van het CML nog steeds een verlengstuk is van de gemeente. De scheidende voorzitter Jan Boerma erkent de huidige pro blemen binnen zijn comité. ,,Er moet inderdaad een en ander eens bepraat worden, maar daar is tijd voor nodig. Ik heb die tijd absoluut niet meer en daarom heb ik besloten het voorzitterschap neer te leg gen", aldus Boerma. Wie hem gaat opvolgen is nog niet be kend. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Met man en macht is woensdagmorgen een Fiat Rit- mo uit een sloot langs Diakenho- ve getrokken. De wagen was door een foutje van de bestuur ster vanaf een parkeerplaats in het watertje geschoten. Doordat haar voet namelijk van de koppeling glipte, terwijl de auto in de versnelling stond en de motor liep, schokte de Fiat vanaf de par keerplaats naar voren en duikelde in de aangrenzende sloot. De neus van de wagen kwam op de bevro ren sloot terecht, maar zakte niet veel later door het ijs. De bestuur ster, een inwoonster van Leusden, kwam met de schrik in de benen LEUSDEN - Bij de rijkspolitie werd aangifte gedaan van dief stal van een jas die aan een droogrekje in een tuin aan Kok meeuw hing. De jas heeft een waarde van circa 250 gulden. Onafhankelijk IBDUI nieuwsblad voor de gemeente Leusden ipuui Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus- 9 den. 'Familieberichten en losse advertenties 42 cent per mm. -Bij kontrakten belangrijke korting ^BLeusderheitjes 1,29 per regel (43 cent per mm). r A Losse nummers 75 cent per stuk ^OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend Zaterdags gesloten. (advertentie") Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofd agent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141. Leusden - De werkgroep ruimte lijke ordening van Stichting Co mité Milieuzorg Leusden (CML) vergadert maandag 28 januari om 20.00 uur in de commissie kamer van het gemeentehuis. Op de agenda staat onder meer een toelichting van stedebouw- kundige Frans van der Werf op zijn ontwerp voor de uitbreiding van De Hamershof (het H2-ge- bied). Tijdens de vergadering van de werkgroep komt ook de brief van de heer J Wierenga en diens buren over het H2-ontwerp aan de orde. Zoals bekend stuurden zij in november vorig jaar het CML en de politieke partijen een kritiek- houdende brief over de stede- bouwkundige visie voor H2 In de vergadering van de werk groep ruimtelijke ordening zal maandagavond ook aandacht worden besteed aan het ont- werp-bestemmingsplan 'De Horst'. LEUSDEN - Zaterdag 25 januari is er een speciale Rock/New Wave avond in De Geut. De vijfmans band „The Five Inch" zal door inspirerende (eigen ge schreven) Rock/New Wave De Geut doen vibreren van enthou siasme Wie erbij wil zijn is vanaf 20.30 uur welkom Voor informa tie kan men terecht bij De Geut, Zwarteweg 29, telefoon 946848. LEUSDEN - Vanavond organi seert het Vredesplatform Leus den de eerste thema-avond „Wa pens en hun sociale functies" in een serie van vier over de bewa pening. Onder leiding van de Leusdense hoogleraar Ir. Eric Jan Tuininga verzorgen drie gas ten een inleiding. Dr H. de Lange, verbonden aan het Poleologisch Instituut van de Rijksuniversiteit van Groningen gaat als historicus in op ontwikke lingen in de geschiedenis in het denken over het bezit en gebruik van wapens en hun maatschappe lijke legitimering. De Lange is ge promoveerd op een onderzoek naar de bewapeningswedloop tus sen 1945-1983 in de Verenigde Staten en de Sowjet Unie en toont zich een aanhanger van de pure afschrikkingsfunctie van kernwa pens Tweede spreker is drs. J. L. A Vriens, pedagoog, verbonden aan de Rijksuniversiteit Utrecht en speciaal belast met het onder werp vredesopvoeding. Hij zal zijn licht laten schijnen op het mens beeld achter de rationaliteit van wapens en de rol van onze opvoe dingstraditie. Derde spreker is de heer O. W Tjerkstra, van beroep majoor bij de Koninklijke Lucht macht en op persoonlijke titel spre kend over de vredesfunctie van (kern-)wapens en de tegenstelling die deze wapens op zichzelf oproe pen door de dreigende werking die ervan uitgaat. Na de inleidingen zal er alle gelegenheid zijn voor de toehoor ders om met de inleiders in discus sie te gaan. De toegang is vrij en de avond wordt gehouden in de schuur van boerderij Hakhorst, Waarden 25. De volgende avon den (25 apnl, 26 september en 25 oktober) zullen gaan over „wapens en de economie", „wapens en de rol van de kerken" en „wapens en onze politieke verantwoordelijk heid". Voor meer informatie kan men terecht bij Jack Blankenstijn, telefoon 946685. LEUSDEN - Iedere dinsdagmor gen van 9.30 tot 11.30 uur kan men leren boetseren bij Tussen Tijds. Het geheel staat onder leiding van Carolien Kreykamp. Vanal 5 februari is er plaats voor vier nieuwe cursisten Aanmeldin gen naar Lucie Wildervack, tele foon: 943901 (Tussen Tijds).

Leusder Krant | 1985 | | pagina 1