Kamer van Koophandel ziet 1985 met een zeker optimisme tegemoet c Verzameling objekten van kwalitatief hoog niveau 2 VLIEGEN IN 1 KLAP ROTOL Collectie Höweler in museum Flehite i leusfl er kran Viering van De Keerkring Thema-ochtend 't Vooronder Opnieuw disco voor kinderen bij Blijhof DWS receptie 'li f Play-backe tijdens het0, Kindercarifr Oud-papier aktie DWS F0T0-K0PI FOTO-Kf* NODIIm Leusder f." PEZON ZONWERING DONDERDAG 31 JANUARI 1985 >N AMERSFOORT - „Wanneer ik de economische ontwikkeling in Nederland over het afgelopen jaar bezie, dan valt een kentering ten goede in vergelijking met voorgaande jaren duidelijk waar te nemen. Er is sprake van een opleving, niet alleen in puur eco nomische zin, maar vooral qua instelling, het weer met beide benen op de grond staan." Zo begon de heer Chr. Karelse, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Eemland zijn nieuwjaarsrede in de St. Aegtenkapel. De kentering ten goede, die uit de landelijke cijfers over de omzet bij het bedrijfsleven in het afgelopen jaar blijkt, geldt niet voor Eemland: „Het Eemlandse bedrijfsleven heeft maar net het Inflatiepercentage van 3 kunnen compenseren, hetgeen bete kent, dat er geen reële groei van de produktie heeft kunnen plaatsvin den. Vorige jaren bleef Eemland dui delijk boven het landelijk gemiddel de, nu blijft de regio eronder. In tijden dat het economisch slechter gaat, zijn de gevolgen voor het Eemlandse bedrijfsleven minder groot, in tijden dat het beter gaat, profiteert het bedrijfsleven daar ook minder van. Met andere woorden: „Het Eemland se bedrijfsleven lijkt minder con junctuurgevoelig." De voorzitter van de K.v.K. beklem toonde, dat de investeringen zorg blij ven baren. Vooral bij de kleinere bedrij ven was er weer een daling van de investeringen en wel met 8% „Ook voor 1985 wordt in totaliteit voor de investeringen nog geen verbetering verwacht. De ondernemers hebben toch te weinig vertrouwen om diep gaande investenngen te doen.'' WERKGELEGENHEID „Toch zijn de verwachtingen voor dit jaar beter dan die van vorig jaar. De industrie, groothandel en dienstverle ning verwachten een grotere omzetstij ging, beter resultaat en meer werkgele genheid. Het positieve beeld van het afgelopen jaar heeft geleid tot een kleine toename van de werkgelegen heid. vooral bij de dienstverlening en de groothandel. In de industrie is de werk gelegenheid stabiel gebleven, evenals bij de Eemlandse bouwbedrijven." Een stabilisatie valt ook te konstateren bij de werkloosheid, zij het dat die een lichte neiging tot dalen heeft Toch zijn er nog knelpunten op de arbeidsmarkt. Vak mensen met een opleiding in de metaal, alsmede automatiseringsdeskundigen zijn nog veelgevraagd. Na gepleit te hebben voor een goede samenwerking tussen bedrijfsleven en onderwijs stel de de heer Karelse. dat het zonder meer een verarming voor Eemland zou zijn wanneer een aantal onderwijsin stellingen i.v.m. concentratie en schaal vergroting de regio moet verlaten. „Ge meente en bedrijfsleven moeten elkaar ondersteunen in de poging om zoveel mogelijk onderwijsinstellingen voor de regio te behouden dan wel aan te trekken Dit geldt niet alleen voor het HBO, zoals bijv. een hogere hotel school, maar ook voor het MBO." KLANTGERICHT DENKEN Uitvoerig ging de voorzitter van de K.v.K. in op de opstelling van de over heid ten aanzien van het bedrijfsleven, sprak over de noodzaak van een „klant gericht denken" bij de gemeentebestu ren, die zich op de markt zullen moeten richten. „Dit geldt voor de woningbouw, waar niet meer de stedebouwkundige of de planoloog richtinggevend moet zijn, maar de gebruikers Een positieve opstelling van de overheid ten gunste van het bedrijfsleven is van belang voor het in gang zetten van nieuwe ontwikke lingen, zoals de bedrijfsacquisitiestrate- gie Amersfoort groeistad. Naast de promotie en acquisitie die op het aan trekken van nieuwe bedrijven is gericht, zal de K v K. zich inzetten voor het optimaliseren van de ruimte die gebo den wordt, c.q. geboden moet worden aan het gevestigde bedrijfsleven om zich verder te ontplooien." ONTSLUITING DE HOEF Het aanbod van bedrijfsterrein in Amersfoort is nog steeds gering, in het bijzonder het ontbreken van grotere kavels tussen 1 en 5 ha. noopt bedrijven naar elders te vertrekken, waar bijkomt, dat de kleinere en middelgrote gemeen ten in het Gelderse vooral door korte beslislijnen en goedkope, direkt uitgeef- bare grond snel op die vraag naar bedrijfsruimte inspelen. „Een en ander brengt mij tot de stelling, dat niet alleen spoed bij de ontwikkeling en vooral ook de ontslui ting van De Hoef alle prioriteit verdient, maar dat tegelijkertijd ook de kwestie van de toch stevige grondprijs zeker in de aanvangsfase van de ontwikkeling geregeld moet zijn. Evenzo moet mij van het hart. dat met erkenning van alle individuele gemeentebelangen in het kader van de bedrijfsontwikkeling, er gewacht moet worden voor een onbe heerste concurrentiedrift binnen de re gio Waarom overleggen de gemeente bestuurders van Eemland niet over een gezamenlijk aan te pakken bedrijfsacquisitie-strategie'7" De heer Karelse meende, dat een samenspel meer voordelen zal opleveren, dan „ieder voor zich en de provincie voor ons allen CENTRALE STADSGEBIED „De economische ontwikkeling van de regio hangt de komende jaren in sterke mate af van het welslagen van de ontwikkelingen in Amersfoort". Niet al- De heer Chr. Karelse. voorzitter van de Kamer van Koophandel. leen wat het industrieterrein betreft, maar ook in het bestaande stedelijke gebied van Amersfoort zijn kansvolle mogelijkheden voor nieuwe economi sche aktiviteiten voorhanden. Het zoge naamde centrale stadsgebied (Station centrum, Nederberg-Utrechtseweg en de zone tussen Eem en Rustenburger laan) bijvoorbeeld is een unieke vesti gingsplaats voor de dienstverlenende sector. De K.v K zal op korte termijn met haar visie hierop komen. „Het zal geen verbazing wekken, wanneer in deze visie mede wordt uitgegaan van een verdere profilering van Amersfoort als vergaderstad, mogelijk in combina tie met hotelaccommodatie, een duide lijke versterking van de relatie met het Soesterkwartier en voorts een verster king en verlevendiging van de verbin ding tussen station en binnenstad BEREIKBAARHEID In zijn nieuwjaarsrede ging de voor zitter van de K.v.K verder in op de begeleiding van pas beginnende onder nemingen - de starters en op de ontwikkelingen in de detailhandel, die hij één van de zorgenkinderen noemde. „Deze sector kent regionaal een vrij hoge mutatiegraad Het afgelopen jaar sloten rond 140 ondernemers in deze bedrijfstak hun poorten, waar tegen over een ongeveer gelijk aantal nieuwe vestigingen stond." In het kader van de regionale infra structuur pleitte de heer Karelse voor het maken van extra op- en afritten bij de aansluiting van de Doornseweg op de rijksweg Utrecht-Arnhem bij Maarn en op de realisering van een afslag op de A 28 ten behoeve var* de balans opmakend t^l dat het jaar 1985 met een me tegemoet kan wordeJH „De resultaten van he bedrijfsleven geven dfl Inziens heel voorzicht!; De Investerlngsgeneigi iswaar nog niet zo grj eerste signalen van rri wen zijn er in ieder ge] gezamenlijk streven vj ven en overheid zal t» leiden, dat 1986 een jaar, wordt. „Ik denk, omi.. voorbeelden te noemen reedkomen van de eerA De Hoef, het metterdaad^ van het Centrale Gebl*1 foort, het gereedkomen® deze regio belangrijke 28) tussen Amersfoori het in gebruiknemen va: bedrijfsterrein Nieuwe zelfs hopelijk ook het ge de Leusder Hamershc, dan wel in, dat het jaar alle kanten veel Inspan? gen, wil er van oogsteni nen zijn." Rozendaalië' Leusder - V ""ild kijk op kunst AMERSFOORT - Van mevrouw J. Höweler-van 't Hoenderdaal kreeg Museum Flehite In 1983 haar verza meling moderne keramiek, glaswerk en bronzen. Deze privé-kollektie Is nu te zien in de halvltrlne en eén der expositieruimten in de kelder van het museum aan de Westsingel 50. Tot en met 3 februari. Waarna de afzon derlijke stukken naar diverse ge meentelijke instellingen zullen gaan. De kollektie Höweler is een verzame ling objekten van kwalitatief hoog niveau. Mevrouw Höweler kocht va zen, schalen, bronzen en potten van vooraanstaande kunstenaars, naar haar eigen smaak en inzicht. Zij verzamelde niet zo zeer een bepaal de stroming, een thema of een speci fiek kunstenaar, maar kocht wat ze mooi vond. Van de glaskunstenaars is er een violette vaas te zien met dikke wand van de pionier A D Copier, die bijna vijftig jaar lang voor het centrum Leerdam, de B.V Koninklijke Nederlandse Glasfa briek Leerdam, de mogelijkheden van glas in funktioneel verband en vanuit esthetisch oogpunt onderzocht. Copier was reeds als jongen van dertien jaar in dienst van Leerdam gekomen, leerde in het handbedrijf het materiaal door en door kennen, en had de beslissende jaren, waarin de produktie op de nieuwe ontwerpen van KPC de Bazel en C de Lorm werd ingesteld, bewust en inten- Met rolluiken vangt u 2 vliegen in 1 klap U bespaart 30% op uw stookkosten en u heeft meteen een schitterende onversli|l- bare zonwering Bovendien zijn rolluiken inbraak-beveiligend Wilt u meer weten'' Neemt u dan eens koniakt met ons op WIERICKEWIJK 15 LEUSDEN TEL. 033-941750/945103 sief ervaren Zijn eerste unica in 1923- 1924 ontstonden in direkte samenhang met zijn studie aan de Rotterdamse kunstakademie. Copiers ontwerpen werden gekenmerkt door geometrische systemen en zuiver materiaalgebruik. Ontdaan van overbodigheden geven zijn simpele glasvormen een direkte doorbraak en tevens een aansluiting bij de vraagstelling van een machinale vervaardiging Copier maakte nooit zijn eigen unica Deze ontstonden in sa menwerking tussen de ontwerper, de meesterblazer en de meesterslijper. De ontwerper was steeds aanwezig bij de kardinale momenten in het ontstaans proces, en de inbreng van de vaklieden in het vervaardigingsprocédé was groot Floris Meydam, van wie in de halvitri- ne enkele gele gevlamde vazen in ronde vorm zijn te zien, heeft in de voetsporen van Copier zijn weg kunnen uitstippelen. Vanaf de 50er jaren was Meydam aktief in het maken van Leerdam-unica. Zijn eerste geslepen plastiek dateert uit 1950. In de loop van de 60er en 70er jaren werden Meydams unica steeds krachtiger De gebruikte vormentaal werd ingetogener, de ster ke veelkleurigheid nam af, de combina ties van verschillende kleuren werden zeldzamer. Hij verwerkte in de massa gekleurd glas om door concentrische banden en kleurvlekken accenten te leggen. Opvallend was zijn voorkeur voor opaliserend gekleurd glas, waar door een zeer gevoelig kleurenscala mogelijk was en de overgang van ge kleurd naar kleurloos glas daaromheen niet opviel. Van een derde Leerdam corifee Sybren Valkema, is er eveneens een vaas te zien Valkema was leraar aan de Leerdamse Glasschool en daarna als ontwerper nauw verbonden met Leerdam Valkema had een uitgespro- belangstelling voor het constructieve en het monumentale. Ook van Kees van Renssen schafte mevrouw Höweler werken aan een vaas, een plastiek, een schilderachtig dekselpotje Kleur gevoel, liefde voor het grafisch dekora- ken interesse voor de technische kant van de glaskunst Hij werkte vaak mee bij de oven, en streefde ernaar bij zijn unicastudies procédés te ontwikkelen, die bij de produktie van serie-artikelen toegepast konden worden In 1968 onderwees Valkema de Europese glas technieken van de Universiteit van Wis consin, waar hij samenwerkte met Ha- roey Littleton Door zijn Amerikaanse ervaringen werd het dekoratieve in zijn ontwerpen minder belangrijk en ging hij experimenteren met optische verande ringen, die veroorzaakt werden door massieve kleurloze glaslagen, toege past op holle vormen En dan zijn er in de kelder van het museum de werken van vooraanstaan de keramisten te zien Van Jan van der Vaart verzamelde Mevrouw Höweler multiples, schalen en porseleinen kraagvazen. Jan van der Vaart was de eerste der Amsterdamse ontwerpers, die tot een eigen moderne keramische stijl kwam. Zij geometrische stijl is verwant aan de moderne architektuur Vanaf 1965 gebruikte hij zelden de draaischijf meer. Hij maakte zijn vor men met opengesneden, gekoppelde, verspringende en in vele composities samengevoegde kubussen, cylinders en prisma's, die hij al spoedig via het gietprocédé ging vervaardigen. Hij pas te een sterke versobering in het kleu renscala van zijn glazuren toe, beperkte zich tot wit en brons,en bij het porselein vaak tot een resedagroen Kenmerkend voor zijn werk is dat de gebruiksfunktie een vrijwel even zwaar accent heeft als de sierfunktie Natuurlijk ontbreekt het werk van Sonje Landweer niet in deze kollektie. donkerrode vazen, en een schaal in bruin, die een prachtig warm coloriet bezitten. Sonja Landweer beschikt over een perfekte techniek van draaien en de vormen die zij maakt zijn harmo nieus en klassiek te noemen Van Jan de Rooden is er een kerami sche doos in aardkleuren. Het werk van De Rooden is zeer krachtig met grote Beeld en geluid Wassen en koelen Eigen Technische Dienst HAMERSVELDSEWEG 6A - LEUSDEN - TEL. 033-943381 AMERSFOORT - In de corridor van Kreatief Centrum De Hof, Coninck- straat 58, exposeren tot 16 februari Willem Vreeswijk tekeningen en Adi- ne van Houten keramische beelden. U kunt de expositie gaan zien van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur, 13.30 tot 17.30 uur en 19.00 tot 23.00 uur. Willem Vreeswijk toont een serie bij elkaar horende tekeningen van vereenvoudigd weergegeven vrou wennaakten. De tekeningen tonen een combinatie van de vaardigheid van de Japanse tekenkunst om met enkele lijnen de essentie te karakteri seren en het knallend effekt van de lijnvoerlng in het expressionisme. Er is sprake van een merkwaardige mengeling van de ingehoudenheid van de Oosterse beeldende benadering en de Westerse agressieve uitdrukkings wijze. Voor mij is de visie van Willem Vreeswijk niet uitgebalanceerd. De weergave van het vrouwelijk naakt is zo agressief, de bilnaden, gleuven en ve nusheuvels overheersen picturaal zo hevig, dat de fijnheid van het lijnenspel daardoor volkomen wordt onderge sneeuwd Willem Vreeswijk is beeldhouwer, en dat lees je aan zijn tekeningen af Hij denkt in compactheden en zijn serie vrouwennaakt kan als zodanig land schappelijk geïnterpreteerd worden Zijn mede-exposante is de Amers- foortse Adine van Houten. Adine toont wat ouder werk onder andere een afwerende figuur in de linker vitrine en twee wat gemaniëreerde vogelwezens, die vaasachtig aandoen op onlogische van gaten voorziene onderstukken Zouden de bases ontbreken dan zou den de figuren aan duidelijke vormge ving en zeggingskracht hebben gewon nen. Heel mooi daarentegen is de inder daad als beeld werkende keramiek van een zittende vrouw Als uit één blok gehouwen zit zij daar, rustig en sereen. Prachtig is de in rose tinten uitgevoerde huid, die doet denken aan een rotsach tige structuurverwering. Heel mooi ook is het zittend beeldje in de rechter vitrine, dat is opgebouwd uit losse segmentjes. en dat eveneens een boeiend huidoppervlak heeft. ke lieve en een opvallend gWi kenmerken Van Rensserd® Geestige kleine keram-Ot completeren deze privéöli een mannenkopje van J: li wen, een witte kronkelig®'* Ans Hey - open gesdai zaadlobben - en een in schaaltje van de Enge'lk Deirdre Burnatt. Alsmec-'al speelse bronsjes van Piedfi en Jos Oehlen da De kollektie Höweler j©< dinsdag tot en met vrljdM tot 17.00 uur, en zaterd?*>' van 14.00 tot 17.00 uurV© 10 AMERSFOORT - De Basisge- LEUSDEN - Op woensdag 6 februari organiseert het Wrou- wen Ontmoetingscentrum een themaochtend over: „Hoe zeg je wat je denkt". Dit houdt in dat de bezoeksters gaan praten over het feit dat je op mag komen voor datgene wat je wel en niet wilt. Ook het keuzes maken en nee durven zeggen zon der schuldgevoel komt aan de or de. Alle vrouwen die belangstelling hebben zijn van harte welkom. Voor meer inlichtingen kan men terecht bij Ingrid, telefoon: 942953. De ochtend begint om 9.15 uur in 't Vooronder, aan de achterkant van het gemeentehuis. Kinderopvang is aanwezig LEUSDEN - Spel- en recreatie- vereniging Blijhot organiseert ook in februari weer een maan delijks terugkerende disco voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar. Zondag 3 lebruari begint de dis co zoals gebruikelijk om 14.30 uur en eindigt om 17.00 uur. De kosten voor deze disco bedragen voor ieden van Blijhof 1,50 per per soon en niet-leden betalen 2,50, inclusief een consumptie. Hapjes (zoals chips) en drankjes (cola, 7-up en sinas) zijn voor slechts 0,25 te koop Voor de afwisseling zal er een spelletje bingo gespeeld worden. ACHTERVELD - In ver band met het 50-jarig jubi leum van de muziekvereni ging D.W.S. zal zaterdagmid dag een receptie worden ge houden van 15.00-17.00 uur in Ons Gebouw. Tevens zal zaterdagavond om 20.30 uur een jubileum concert wor den gegeven in de R.K.Kerk. Dit jubileumconcert wordt aangeboden door de mu ziekvereniging St. Michael uit St. Michielsgestel, leder een is bij dit concert van harte welkom. De toegang is gratis. meente „de Keerkrln richt op mensen f, maatschappij-kritisd met het geloof bezig houdt op zondag 3 Ie viering met het themj| een slavenland?' Voor de kinderernst leeftijdsgroepen eenrff-e Kinderen en volwassef de viering Naast de vieringen diti zondag van de maand' houden voor mensen zijn er verschillende be aktiegroepen. De vier bruari wordt gehouce' tenkapel, 't Zand 35 ter - Voor verdere informat ierecht bij Jeanne 946685. tr LEUSDEN - Op zortn bruari organiseert de!|e carnavalsvereniging den Klomp" weer he'. kindercarnaval. Vanaf" middags kan de l,v jeugd terecht in „De!®* Die middag komen err/ raden uit andere ger' Leusden hun opwach: Er wordt weer een gev gramma geboden. Vo( dense jeugd is er een r om zich als „artiest v< omhoog te werken. Er melijk playback-demon houden. Leusdense to aan dit play-backfeest nemen, kunnen zich I zondag 10 februari Willem Hofland, telefcx De besten mogen dan kindercarnaval een op zorgen. ACHTERVELD - I met de oud papieracf ziekvereniging D.W.S dag weer een contain geplaatst op het Gro veldpleln. Allen die hun oud willen ruimen kunnend de container komen Degenen die door bijzt standigheden niet in heid zijn hun oud pal komen brengen, kunr» vrijdagavond 19.00 uur melden bij W van telefoon: 03425-16881 ters telefoon: 033-9411 De inwoners van Stot omgeving kunnen hun eventueel ook depone Wouters, Hessenweg- tenburg.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 4