500 buspassagiers aer dag tussen .eusden en Amersfoort Ouders Don Bosco-leerlingen terug naar de schoolbanken VV wil beter voor de komen in Leusden Ijsidie bij gemeente aangevraagd Bus over Ponlijntje: „interessante gedachte" I werkt aan nieuw plan voor Leusden Computerlessen niet uitsluitend voor scholieren Reportage I )NDERDAG 31 JANUARI 1985 5 vari i, een; inta n (J Ichtó grt r9h lal'j i laat. i >orl |-KpOORN/LEUSDEN - Per dag maken zo'n 1500 men- ruik van de busverbinding tussen Amersfoort en DIG- De meest recente cijfers, die de VAD ter beschik- »ftf dateren van november vorig jaar. Toen verplaat- n op een gemiddelde werkdag 768 reizigers met lijn Amersfoort en omgekeerd. Van lijn 118 maakten ;den willekeurige werkdag in november 730 mensen Voor lijn 118 betekende dat een toename van de a met ongeveer 10% ten opzichte van 1982. Op lijn ilde het aantal passagiers over dezelfde periode echter met 6%. *de heer W. Dijkhuizen, ker van de afdeling ver- qwikkeling van de VAD, sseJaling van de bezetting rarr;06 aardig overeen met pnveSlijke beeld. „Die stij- an j lijn 118 is dus tegen- <ehQfild aan dat beeld, maar gesrianken aan de bouwak- eer in Leusden. Toch is ons van lijn 118 enigszins imec'allen. Toen we er drie n Pitden mee begonnen de- dat zowel uit oogpunt als vanwe- vrijnaanbod van reizigers, lesontwikkeling is wat on- uurVerwachting gebleven, noet je dan wel beden- irt het openen van lijn 118 de tarieven enorm geste gen zijn. En dat de afstand Amersfoort - Leusden toch ge woon fietsvriendelijk is", aldus Dijkhuizen. SNIJDEN Op dit moment verzorgt de VAD zowel met lijn 106 als met lijn 118 een halfuurs-dienst tus sen Amersfoort en Leusden. Met de genoemde busbezetting is dat eigenlijk te veel van het goe de. Een busmaatschappij ziet zich namelijk geconfronteerd met het roemruchte Normerings systeem Voorzieningennivo Streekvervoer van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat. Dit NVS bepaalt hoeveel hij een be paalde busbezetting gereden mag worden. De bezetting van de lijnen 106 en 118 rechtvaar digt de nu gehanteerde frequen tie niet. Dijkhuizen: „Eigenlijk had er al in gesneden moeten worden, maar tot op heden heb ben dat nog niet gedaan. Ook wanneer van de zomer de nieu we dienstregeling in werking treedt, zullen er weinig verande ringen doorgevoerd worden. Al leen zal in het weekend de half uurs-dienst wat later beginnen dan nu het geval is. Dat doen we zo, omdat we net zijn begonnen met het opstellen van een heel nieuw plan voor Leusden. Mis schien dat dat plan in 1986 in werking kan treden. Misschien ook dat we het gelijk kunnen doorvoeren met de verandering die voor de Amersfoortse stads dienst op het programma staan. Die zullen eind van dit jaar wor den doorgevoerd." Over de inhoud van het nieuwe plan voor Leusden kan Dijkhui zen nog niets zeggen. Met de opstelling er van is hij nog maar net begonnen en wat het eindre sultaat zal zijn is nog volkomen onzeker. De vraag of er dan enkele knelpunten uit het huidi ge schema weggewerkt zouden kunnen worden, kan Dijkhuizen dus ook nog niet beantwoorden. Eén van de klachten van ge bruikers van de bus is bijvoor beeld dat de bussen van de lijnen 106 en 118 op sommige delen van de dag al pal achter elkaar aan door het dorp rijden. Dijkhuizen tovert een grote kaart tevoorschijn om het antwoord op die vraag toe te lichten. Op die kaart is het hele werkgebied van de VAD aangegeven en ze toont een wirwar van allerlei lijnen. Zou een bus vijf minuten later uit Amsterdam vertrekken, dan heeft dat voor allerlei lijnen tot diep op de de Veluwe toe gevol gen. „Als ik hier trek, doet het daar pijn", vat Dijkhuizen het probleem samen en wijst er op dat de busverbindingen tussen Leusden en Amersfoort deel uit maken van langere lijnen. Zo loopt lijn 106 van Amersfoort naar Nunspeet. Komend vanuit Leusden wordt de lijn 118 bij het NS-station lijn 116 en gaat dan door naar Spakenburg. LEUSDEN - Ouders van leerlingen van de R.K. Tech nisch school „Don Bosco" in Leusden konden zich enige tijd geleden inschrijven voor een computercursus. Zeven tien ouders maakten gebruik van de mogelijkheid die ge boden werd door een drietal enthousiaste docenten. Over enige tijd wordt de cursus afgesloten met het uitreiken van de „diploma's". De technische school heeft de mogelijkheid voor het volgen van een computercursus geboden na dat op de schoolzelf gebleken was dat een groot aantal leerlingen belangstelling had voor een „pro grammeercursus". Ruim honderd I scholieren, het derde deel van alle I leerlingen van Don Bosco, volgen op vrijwillige basis de computerles sen. Het „schoolblijven" is voor deze leerlingen dan ook beslist geen straf. Bij de aanvang van het school jaar 1983-1984 kregen ruim hon derd scholen voor voortgezet on derwijs via het Ministerie van On derwijs een aantal computers. Het I ging hier om een tweejarige proef om binnen het onderwijs ervaring op te doen met computers. Het doel van de proef was onder meer om aen geschikt leerprogramma te ontwikkelen voor het nieuwe vak „burgerinformatica". De bedoeling is dat alle scholen die meedoen met het project van tijd tot tijd rapport uitbrengen en onder elkaar ervaringen uitwisselen De docenten Van Ees, De Feiter en Keijzer hebben de zaak bij de Technische school „Don Bosco" voortvarend aangepakt. Op enkele scholen daarentegen heeft men gewacht tot uitgeverijen met ge schikte boekjes zouden komen, bij andere scholen is het wachten op publikaties van de Stichting Leer plan Ontwikkeling die het hele pro ject moet begeleiden, er gaan zelfs geruchten dat op enkele scholen de computers nog in de oorspronkelij ke verpakking in een kast opgebor gen zijn. Bij Don Bosco is het anders gegaan. In drie maanden tijd was men zover dat men in de eerste klassen kon beginnen met het ge ven van het vak „burgerinformati ca". Vrijwel tegelijk werd aan leer lingen de mogelijkheid geboden om in de eigen vrije tijd een pro grammeercursus te volgen. In het eerste jaar maakten dertig leerlin gen van deze mogelijkheid gebruik. Voor collega-docenten werd ook een cursus gestart. Na het eerste jaar is zoveel ervaring opgedaan dat men bij Don Bosco met een gerust hart aan het seizoen 1984- 1985 is begonnen. Men is tot het besef gekomen dat het program meren in een eenvoudige compu tertaal voor eerste klas-leerlingen toch iets te moeilijk was. De leerlin gen wordt nu geleerd hoe de com puter in het dagelijks leven is te gebruiken. Men laat de eerste klas- leerlingen nu zien hoe een compu ter als „tekstverwerker" is te ge bruiken. Verder zal men de leer lingen laten zien hoe het automa tisch betalingsverkeer in de praktijk werkt. GESCHROKKEN Toen men aan het begin van dit seizoen aan leerlingen weer de mogelijkheid bood om op vrijwillige basis een programmeercursus te volgen, schrokken de docenten van de belangstelling. Ongeveer het derde deel van alle leerlingen meldde zich aan voor de cursus die na de officiële schooltijd gegeven wordt. Met was passen en meten zijn de drie docenten er in geslaagd een zodanig rooster op te stellen dat iedereen de kans krijgt op gezette tijden achter één van de acht beschikbare micro-computers te kruipen. Niet alleen de leerlin gen, ook de docenten doen alles vrijwillig De kosten die door de leerlingen gemaakt moeten wor den, bestaan uit het aanschaffen van één of twee leerboeken. „BIJBLIJVEN" Doordat de kinderen vertrouwd gemaakt worden met computers op school kwamen er vanuit de ou ders verzoeken om meer informa tie De docenten die de lessen verzorgen voor de leerlingen kwa men op het idee om ook de ouders de mogelijkheid te bieden op de school een computercursus te vol gen. De ouders die op het aanbod ingingen zijn elke woensdagavond in het computerlokaal van Don Bosco te vinden. Belangrijke moti vatie van ouders om een cursus te volgen is het feit dat men graag wil „bijblijven", men wil zoon of doch ter kunnen volgen Een enkele ouder volgt de cursus omdat op het bedrijf waar hij of zij werkzaam is, geautomatiseerd wordt Het lesmateriaal voor de ou ders is ook ontwikkeld door de leerkrachten. Alle partijen zijn erg tevreden over het verloop van de cursus. Of men doorgaat met het geven van de cursussen aan ouders is nog niet bekend. Voor de docenten is het een erg tijdrovende zaak. Tevreden is men in ieder geval wel. Leusden en 's middags vanuit Amersfoort. Maar als je net de andere kant op moet, dan heb je inderdaad kans dat er twintig, vijf entwintig minuten geen bus komt en dan ineens twee vrij kort achter elkaar." Een ander veel gehoorde klacht is dat de bussen onvol doende aansluiten op de vertrek en aankomsttijden van de trei nen op het station Amersfoort. Dijkhuizen legt uit dat ook wat dat betreft gepoogd is om reke ning te houden met de grootste stromen van reizigers. „We zijn er van uit gegaan, dat de mees te mensen van uit Amersfoort naar de Randstad reizen. Daar om laten we 's morgens de bus sen vanuit Leusden zoveel mo gelijk aansluiten op de vertrektij den van de treinen in de richting Utrecht en Amsterdam, 's Mid dags laten we de bussen zoveel mogelijk aansluiten op de aan komsttijden van die treinen. Maar je kunt natuurlijk niet ieder- d, ezig 3 3« asfcrh' n die bei vienj iuder KWARTIERDIENST Een tweede probleem is dat de omlooptijd van lijn 106 niet gelijk is aan die van lijn 118 Die van lijn 118 is korter dan die van 106 en dus loopt 118 in op 106. Dijkhuizen. „We zijn er van uit gegaan dat 's morgens de meeste mensen van- Leusden naar Amersfoort gaan en dat dat 's middags omgekeerd is. 's Morgens hebben we daarom na genoeg ePn ^A'artierdienst vanuit een tevreden stellen. Moet je met de trein een andere kant op, dan sluit het inderdaad niet aan." Ook voor wat de VAD zelf betreft zijn er in de verbinding tussen Leusden en Amersfoort nog wel wat knelpunten. In de eerste plaats is dat de reeks van verkeerslichten, waarmee de VAD-chauffeurs op hun route zowel in Amersfoort als in Leusden geconfronteerd worden. Het viadukt in de Heiligenberger- weg heeft de busmaatschappij al verschillende buitenspiegels ge- vande afdeling vervoersontwikke- ling van het busbedrijf. Straks kok- men er bijvoorbeeld weer wonin gen in 't Ruige Velt bij en ook daar zullen de bewoners van openbaar ven/oer gebruik moeten kunnen maken. Dat betekent weer meer kilometers en meer tijd in de toch al krappe schema's LEUSDEN ZUID De vraag naar de mogelijkheid kost. En ook de hier en daar nogal van een busverbinding tussen kronkelige wegen in Leusden wil- Leusden-centrum en Leusden- len de VAD-chauffeurs nog wel Zuid zal dan ook wel door de eens op de proef stellen. Boven- VAD-medewerker v dien vraagt de groei van Leusden zen. zo zou verwacht mogen wor- ook de voortdurende aandacht den. Tooh-zecjt Diji het op zich een heel terechte wens van de gemeente dat er een bus verbinding komt tussen twee kern en Van de gemeente. Maar de vervoersspanning er tussen is zo verschrikkelijk klein, dat het ge woon te duur wordt. Je moet niet vergeten, het laten rijden van een bus kost drie ton per jaar. Daarom Is een verbinding tussen Zuid en Centrum voor de VAD geen doel stelling, maar we zijn wel bereid om de mogelijkheden te bestuderen." Een antwoord van dezelfde strekking komt op de vraag, hoe er bij de VAD wordt gedacht over een rechtstreekse busverbin ding tussen Amersfoort en Leus den over het zogeheten Ponlijn tje. Met name wethouder Jan Wagenaar (VVD) komt met zeke re regelmaat met die suggestie. Dijkhuizen noemt het „een inte ressante gedachte", maar zegt in één adem dat het idee bij de VAD wat de uitwerking betreft nog nooit verder is gekomen dan de achterzijde van een envelop. Dijkhuizen: „Het blijft natuurlijk gewoon een kosten/beten-ver haaltje. Ik denk dat het, zolang er rijden, een duur verhaal zal zijn. aanpasslrli gen aan de lijn. Bovenoien zit je dan in je dienstregeling met het probleem, dat er af en toe een trein aan komt. Verder zul je in Amersfoort ergens een punt moeten vinden, waar je er af komt, want een eindpunt ergens op een rangeerterrein van het station is natuurlijk weinig zin vol". Tenslotte wijst Dijkhuizer er op, dat je via de Pon-lijn Leusden nou niet bepaald op de meest ideale wijze binnenkomt. „Maar", zegt hij, „het is natuur lijk wel een snelle verbinding en dat is interessant. We zouden de haalbaarheid er van moeten be studeren. Stel, dat je er een bus mee zou kunnen besparen. Ja, dat is dus drie ton per jaar en misschien is het dan wel interes sant." AMRO-bank in winkelcentrum De Hamershof accentueren met onder meer een groot folderrek en display-materiaal (borden, opschriften). „Het is de bedoe ling dat de mensen op die manier sneller het bestaan van de VVV in Leusden opmerken", menen Paul Lieferink en Jan Spiering van de VVV Amersfoort/Eem- land. De subsidieaanvraag is momen teel in behandeling bij de gemeen te. In maart zal er een voorstel aan de gemeenteraad gedaan worden over steun aan de VVV. Volgens Lieferink en Spiering is er ambtelijk niet afwijzend gereageerd op het subsidieverzoek. In het overleg dat de VVV met de gemeente heeft gevoerd is zelfs naar voren geko men, dat Leusden misschien nog wel meer wil doen dan slechts vijfduizend gulden neertellen. Wat de extra steun precies inhoudt is nog met geheel duidelijk, maar die zou zich kunnen concentreren op een mogelijk andere huisvesting van het VVV-agentschap. Zo is er volgens Lieferink en Spiering eens over gedacht om de VW-post on der te brengen in het gemeente huis Het plan is echter zo goed als onhaalbaar, omdat het gemeente huis alleen 's ochtends open is. Het probleem van de presentatie van het folder-agentschap in de AMRO-bank speelt al sinds het moment dat de VVV ruimte in de bank werd aangeboden. „Er was en er is geen geld om er een fatsoenlijk agentschap van te ma ken. De AMRO wilde destijds dat er een grote display zou komen, maar daar hadden we eenvoudigweg de middelen niet voor", zeggen Liefe rink en Spiering, respectievelijk hoofd afdeling informatie en public relations-man. De gevolgen van deze onopvallende VW-post zijn er dan ook naar: veel Leusdenaren reizen onnodig naar Amersfoort voor de aanschaf van een ge schenkbon, voor het vergaren van toeristische of andere informatie of voor het ophalen van folders. „Dit soort zaken kan allemaal in Leus den worden gedaan", aldus beide VVV-meutswerKers. Omdat het fol der-agentschap niet bemand is, schakelt het bankpersoneel zich in de VW-klanten te helpen. Voor andere VVV-diensten worden zij doorverwezen naar Amersfoort ECHT KANTOOR Op de vraag of Leusden toe is, of toe zal komen, aan een bemand WV-kantoor, antwoorden Liefe rink en Spiering dat een dergelijke opzet wat overdreven lijkt voor deze plaats met weinig toeristische attracties. Ze zeggen: „Inde eerste plaats gaat een dergelijk kantoor veel geld kosten. In de tweede plaats heeft een echte VVV in Leusden maar een betrek kelijke funktie. Of je zou moeten uitgaan van een seizoens-VVV, dat wil zeggen dat alleen in de zomer een VW-post bemand wordt voor het geven van informatie en het verlenen van andere diensten. Zo n kantoor hebben we in Bunschoten- Spakenburg waar in de zomer maanden veel toeristen komen" Volgens Lieferink en Spiering is Leusden alleen bij die toerist in trek die graag een wandeling wil maken door Den Treek of de Leusderhei- de. Daarnaast krijgen Leusden én Achterveld nog wel eens een fiet sende toerist op bezoek die beide plaatsen in een tocht door de Gel derse Vallei tegenkomt LEDEN Voor wie het niet wist: de VVV heeft, net als alle andere vereni gingen, leden. Op dit moment telt de ledenlijst ongeveer 600 namen. Een laag aantal, vooral als men bedenkt dat ongeveer de helft daarvan ondernemers zijn die vanwege de VVV-geschenk- bon-aktie zich hebben aangeslo ten. Zo zijn bijvoorbeeld alle Ha mershof-winkeliers om die re den lid, nadat ze zich collectief („vrij uniek") hadden aangemeld bij de VVV. Het lidmaatschap kost 25 gulden per jaar en biédt vele voordelen. De VVV weet er alles van te vertellen. r-agentschap van de WV in de AMRO-bank. Om de presentatie van het WV-agentschap beter te kun nen maken heeft de Vereniging Voor Vreemdelingenverkeer in Eemland een subsidie van vijf duizend gulden aangevraagd bij de gemeente Leusden. De VVV beschikt namelijk niet over vol doende financiële middelen om het agentschap zelf wat op te krikken. Met de vijf mille wil de WV haar onbemande post in de Bt DEN - De VVV Eem- met haar zogeheten fUgentschap in Leus- ir voor de dag komen. 5 zor,n is dat veel Leusde- d deiet op de hoogte zijn bestaan van deze ;ana(»t en zodoende in ivaNen onnodig de ,Deiaar Amersfoort ma-

Leusder Krant | 1985 | | pagina 5