t I Jean-Paul Belmondo als légionnair in Henri Verneuil's ,Les Morfalous' Vj Jtu Muzikale variatie in februari „Last night at the Alamo" in Filmhuis Appelmarkt „Rocky Horrorshow" in nachtvoorstellingen MUSICA '85 „TERMS OF ENDEARMENT" IN DINSDAG MOVIE CYCLUS Vergader ECW gat niet door Tienerdis in De Get ACTIEFILM TEGEN OORLOGSDECOR 'NU FILMHUIS APPELMARKT Frühschoppen kijk op de film DONDERDAG 31 JANUARI 1985 9 „Les Morfalous", (Commando') 1984 Fr Regie Henn Verneuil Scenario Michel Au- diard gebaseerd op de roman van Pierre Siniac. camera Edmond Sêchan. produktie Jacques Juranville; mei Jean-Paul Belmon do. Jacques Villeret, Michel Constantm. Mi chel Creton. Marie lèforet Francois Perrol ea >Genre oorlogsfilm akliefilm Premiere Nederland, te zien in Grand-Amersfoort Het Franse vreemdelingenle gioen is, net als de wijn, een belangrijk symbool van Frank rijk. Hoewel zich achter de faga- de van stoerheid, heldhaftig heid, moed en vertrouwen méér schuil houdt dan de gemiddelde Jan Soldaat, kan het vreemdelin gen-legioen eigenlijk geen kwaad doen. Regisseur Henri Verneuil deed er nog een schep je bovenop, door een ander Frans symbool van mannelijk heid en stoerheid tot légionnair te bombarderen: Jean-Paul Bel mondo, de nu 51-jarige Franse filmacteur (in april wordt hij 52), die zoveel aktie bij z'n humor doet en omgekeerd. Daar nam hij het boek voor van Pierre Si- Scène uit ..Les Morfalous'' met een Duitse tank. veroverd op de ..vijand niac en Michel Audiard voor en maakte er een passend draai boek van. Het resultaat is „Les Morfalous", (Van de filmredaktle) AMERSFOORT - „The Rocky Hor ror Show" van regisseur Jlm Shar- man was gebaseerd op de gelijkna mige, succesvolle musical van Ri- Scène uit ..The Rocky Horror Show'' chard O'Brien. De film - een wat merkwaardige, luidruchtige en soms onsamenhangende parodie op de oude griezelfilms werd niet het suc ces, dat men ervan verwachtte. Voor de liefhebbers van dit soort curieuze cult-films draalt „The Rocky Horror Show" nu in de nachtvoorstelling van het Filmhuis. (Vrijdag 1 en zater dag 2 februari, 23 uur). Op weg naar een bezoek aan hun oude HBS-leraar, krijgen Brad Majors en zijn verloofde Janet Weiss, pech met hun auto In een gebouw langs de weg zien ze licht branden en besluiten daar om hulp te vragen Het is het „Franken stein Huis'waar dr. Frank M Furler, een travestiet van de planeet Trans- sexueel, bezig is met een waanzinnig experiment Hij heeft getracht de vol maakte mens te scheppeneen man. één bonk spieren, luisterend naar de naam Rocky Horror Dr. Frank N. Furter is van plan Rocky te gebruiken voor zijn eigen plezier en het huishou den, dat wordt geleid door de gebochel de Riff Raff en zijn incestueuze zuster Magenta. Geheel overdonderd door deze ima ginaire wereld van science fiction weten Brad en Janet niet wat zij moeten doen. Weglopen kunnen zij niet zij worden gedwongen Franks gastvrijheid te aan vaarden. die hen uitnodigt voor het feest dat hij viert. De bizarre feestvreug de wordt opeens verstoord, wanneer het resultaat van een vorig mislukt experiment plotseling opdaagt in de vorm van Eddie, een debiele motorrij der, die door Frank genadeloos wordt gelikwideerd. Dan duikt plotseling dr Scott, Brad en Janets voormalige leraar op, die op zoek is naar zijn neef Eddie. Dr. Scott weet dat Frank N. Furter een spion is van een andere planeet en wil hem ontmaskeren Frank is hem echter te vlug af Eerst verleidt hij Janet en daarna Brad, hen zodoende tot slaven van zijn projekt makend Het feest blijft echter onverminderd doorgaan maar vóór Scott gerechtig heid kan brengen, heeft Frank zijn gevangen gasten veranderd in stenen beelden voor een nieuw „experiment Maar dan zijn het Riff Raff en Magenta die de leiding over de experimenten van Frank overnemen, omdat diens levens stijl te „extreem" wordt geacht. Wan neer Frank tracht te vluchten wordt hij gedood door hun machtige straal-ge- weren Rocky. die zijn schepper tracht te redden, ondergaat hetzelfde lot. Brad, Janet en dr. Scott blijven achter in een mist, niet in staat om zich weer aan te passen aan het normale leven dat zij in Denton leidden nu zij eenmaal de „verboden vrucht" van hun „sprong in de tijd" hebben geproefd AMERSFOORT - Ook de tweede maand van het Jaar van de Muziek brengt weer veel muzikale variatie op de Amersfoortse podia. Wij ge ven u er graag een overzicht van. Om te beginnen (vóór de voorstelling in het Flinttheater van Danstheater vals bloed op donderdag 31 januari speelt La Muse s'amuse in het Flintstraatje), presenteert „Barok ad hoe '85" op 3 februari om 15.00 uur in de Sint Aegtenkapel Marjolijn van Roon, blok fluit, Malcolm Proud, clavecimbel en Christian Norde, viola da gamba In een programma met werken van Bach, Ci- ma, Van Eyck, Fontana Frescobaldi, Hotteterre en Marais Marjolijn van Roon behaalde haar solo-examen blok fluit aan het Utrechts Conservatorium en studeerde bij Marion Verbruggen. Sinds 1980 werkt zij samen met Mal colm Proud, die zijn solo-examen clave cimbel behaalde aan het Amsterdams Conservatorium, waar hij les kreeg van Gustav Leonhardt Christian Norde. die lid is van het Concertgebouworkest, kreeg les van Carel van Leeuwen Boomkamp en behaalde zijn solo-exa men aan het Amsterdams Conservato rium. Eveneens op zondag 3 februari van 15.00 tot 16.00 uur kunt u in De Zonnehof luisteren naar de muziek die leerllngenensembles van de Regio nale Muziekschool Amersfoort daar maken in het kader van „de Muzikale Ontmoeting", uitvoeringen, die ama teurmusici geven tijdens de tentoon stelling van het Amersfoorts Kunste naars Genootschap De Ploegh op het thema „Muziek". U zult een klarinettrio, een gitaarkwartet, twee leerlingen op harp en een koperssextet kunnen be luisteren. Aardig om te zien wat die beeldend kunstenaars met de muziek deden en te horen wat de muziek- schoolleerlingen er van terecht bren gen' Op maandag 4 februari speelt in het Flintstraatje in het kader van de muzika le aktie „Muziek in uw straatje" het Vondelparkkwartet vanaf 19 30 uur licht klassieke strijkmuziek. Voor alle bezoekers van <)e voorstelling „Een Vos", die ter bestrijding van de onkos ten een kleine bijdrage in de hoed kunnen deponeren Dinsdag 5 februa ri om 20.15 uur concerteert het USO onder leiding van Jan Kreuz in een abonnementsconcert. Tot de aanvang van de musical Ping Ping van Annie M. G. Schmidt speelt in het Flintstraatje op woensdag 6 fe bruari Wild Brlar Keltische volksmu ziek met hedendaagse invloeden. Vóór Ping Ping op donderdag 7 februari begint speelt het Lenakwartet licht klassieke strijkmuziek. en Amsterdam se scholieren met hun band „What about this?" spelen op vrijdag 8 februari vóór Ping Ping dixielandmu- ziek. en doen hetzelfde op zaterdag 9 februari vóór de voorstelling van De Frisse Jongens „Anton Huyg komt nooit meer thuis". Op zaterdag 9 februari om 20.15 uur speelt Capella Josquinina onder leiding van Rebecca Stewart „1485" in de Sint Joriskerk. De groep komt uit Den Haag. Allen zijn afgestudeerde of nog studerende studenten aan het Haags Conservatorium, waar Rebecca Stuwart oude zang en interpretatie do cent Het is het tweede koorconcert in de serie „Ontwikkeling van de kerkmu ziek", geëntameerd door Joannes Tol- lius. Het vocale kamerensemble houdt zich voornamelijk bezig met polyfonie uit de Renaissance Uitvoeringsaspek- ten. waar het ensemble bijvoorbeeld rekening mee houdt zijn gespeciali seerde vokale technieken, die voort vloeien uit: het gebruik van het Latijn en van talen, die op het Latijn zijn geba seerd, de invloed van het Gregoriaans op de polyfonie het klankideaal geba seerd op dat van mannenstemmen. Op zondag 10 februari kunt u maar liefst kiezen uit drie concertjes. Daar is in de eerste plaats Jenny Arean, die een populair koffieconcert geeft in het Flinttheater om 12 00 uur In De Zonne hof speelt van 15.00 tot 16 00 uur De Vereniging voor Huismuziek. Het mu zikale aandeel bij de tentoonstelling op het thema Muziek van AKG De Ploegh- leden zal bestaan uit een optreden van de volksmuziekgroep Bulgarije, en één van de speelgroepen onder leiding van Frank Lange zal laten horen waar ze mee bezig zijn Bovendien bestaat de mogelijkheid voor amateurs, die redelijk van blad kunnen spelen om hun instru ment mee te brerigen en mee te spelen onder leiding van Frank Lange (Voor muziek wordt gezorgd) En dan is er het tweede concert in e serie Zondagmiddagconcerten in Mu seum Flehite. Aanvang 16.00 uur. „broken concort" brengt muziek uit de vroege barok in Italië (1600-1650) Ma- riëtte Holtrop, viool (studeerde bij San- der Hesselink en Carlo van Nestel), Michael McCraw, fagot (één van de pioniers van uitvoering van de barok muziek in Amerika. In 1983 gaf hij een wereldpremière in New York van Moz- arts fagotkonsert met originele instru menten) Reitze Smits, clavecimbel (studeerde orgel bij Nico van den Hoe ven en clavecimbel bij Bob van Aspe- ren). Broken Concort is op zondag 10 februari ook te horen in het radiopro gramma Für Elise Ze zijn dan „huisor kest" 's Avonds spelen ze in Utrecht Op maandag 11 februari speelt Ale xander Artz piano in het Flintstraatje voordat De Appel met „Wachten op Godotbegint Voordat Tineke Schou- Jean-Paul Belmondo heeft - ook in Nederland - een vast publiek veroverd met zijn vaak komedie-achtige aktie- films, die hij sinds de zestiger jaren onder regie van verschillende bekende regisseurs als Jacques Deray, Jean- Paul Rappenau, Claude Chabrol, Phi lippe de Broca, Claude Zidi, Georges Lautner, Gèrard Oury én Henn Verneuil maakte. Zijn echte doorbraak als aktie- acteur kwam in 1970 met Jacques De- ray's „Borsalino" (samen met Alain Delon), maar ook voordien oogstte hij succes met films als „De man vanRio" (1963). „Cartouche" (met Claudia Car dinal, 1962) en „Un Singe en Hiver" (1961met Jean Gabin) Met name de laatste jaren kwam er meer aktie in zijn films en minder humor, ook al werkt de brede, ontwapenende grijnslach van Belmondo oo zich al op de lachspieren Die lijn is in „Les Morfalous" doorge trokken Regiseur Verneuil maakte verschil lende films met Belmondo. In 1964 was dat „100.000 dollars au soleil", waarin een aantal avonturiers elkaar een klan- destiene vracht in de Afrikaanse woes tijn betwisten. Scenario-schrijver Mi chel Audiard leverde het draaiboek voor deze film en hij is het ook, die „Les Morfalous" in dialogen en aktie omzet te. En daarmee is de cirkel eigenlijk na twintig jaar rond, want ook in ,;Les Morfalous" gaat het om verschillende avonturiers, die elkaar het bezit van een enorme goudschat bevechten onder de hete oorlogszon van Tunesië Belmondo als légionnair Augagneur komt met zijn bataljon in de Tunesische stad El Ksour om bij de plaatselijke Jean-Paul Belmondo in ..Les Morfalous van Henri Verneuil. vrij vertaald als „De hebzuchti- gen" hoewel de Nederlandse ti tel heel wat vrijer vertaald is: „Commando!". Scène uil ..Les Morfalous' bank Franse goudstaven ter waarde van enkele miljarden francs in veiligheid te brengen Het is midden in de tweede wereldoorlog, april 1943. De stad lijkt verlaten Als de groep op het stadsplein aankomt en voor de bank halt houdt, breekt plotseling de hel los. Binnen enkele minuten is er weinig over van het zo roemruchte 1e infanterie-bataljon van het Franse vreemdelingenlegioen Alleen Belmondo en twee van zijn kameraden overleven de slag en zoe ken dekking in een badhuis, waar ze een artillerie-soldaat aantreffen (Jac ques Villeret). Nadat ze hebben afgere kend met de Duitsers ontmoeten Bel mondo en de zijnen de bankdirecteur en zijn vrouw (Francois Perrot en Marie Laforet) en worden ze opgescheept met een gedeserteerde Duitse luitenant, die van plan was de bloemetjes met de vrouw van de bankdirekteur buiten te zetten Tenslotte blijven alleen de Duit ser en Belmondo over en die gaan samen op weg. dwars door de woestijn. om de goudstaven in dollars om te wisselen bij een louche figuur, die op dit terrein grote bekenheid geniet Inderdaad niet bepaald een origineel verhaal. En zeker het slot is met zo verrassend, omdat iedereen weet dat misdaad zelden echt loont. Michel Au- diard's scenario is niet direkt slecht, maar had beter uitgewerkt moeten wor den om het zwakke verhaal voldoende te maskeren Niettemin maakt Belmon do veel goed met zijn onuitputtelijke optimisme in de meest benarde om standigheden, de vlotte aktie en onver woestbaar heldendom. Hoewel „Les Morfalousin feite een oorlogsfilm is, wordt er door het optreden van légion nair Belmondo enigszins een komedie van gemaakt. Dat neemt echter niet weg. dat er keihard in wordt gevochten en dat de doden bij bosies vallen tussen de meer luchtige momenten door. Met name in de beginscène nemen de gevechts-scènes van regisseur Ver neuil bijna de allures as-, wijlen Sam Peckinpah. |ff ken de slow-motions De capriolen van Be r ken zich in deze film h wat fikse vechtpartijen Hal werk ontbreekt. De b- uitstekend ingevuld, ooe' probleem niet, al raak ken op Marie Lêforet ai$r* de bankdirekteur „Les Morfalous" Isi35 maakte aktiefilm in eer cor zonder echte Spanning, aktie en hum*1 matig en mondjesmi Kortom: niet goed, nP slecht. Een echte Belmc^ wat mij betreft een bet»®" scenario en méér verrtJJ diend had. Aan de andr1" ik, dat de echte BelmJ bers zich daardoor mec houden en dan ook trekken zullen komen :»tel91 |0 1Ï9 (van de filmredaktie) AMERSFOORT - De film „Terms of endearment" - volgende week dinsdag te zien in de Dinsdag Movie Cyclus - is nog niet zo oud. De film dateert uit 1983 en werd zo n succes, dat hij werd bekroond met vijf Oscars. Regisseur James L. Brooks is er op onnavolgbare wijze in geslaagd om een film te maken, die een knappe mengeling is van humor en tragedie, zonder dat opgeklopte sentimenten het verhaal reduceren tot een goedkope melodra matische „snotteraar". Mede dankzij ook het knappe spel van Shirley McLaine, Jack Nicholson en Debra Winger, is „Terms of endearment" een tragi-komedie van het zuiverste soort geworden, waarbij je op z'n minst het eerste uur glimlachend meeleeft met de ups and downs van Aurora, Emmy, Flap en Garrett, om tenslotte - zeker als mej» tfaar gevoelig voor is - snikkend de bioscoop te verlaten. De film kreeg terecht èen Oscar alwfe beste film van 1983. AMERSFOORT - In Filmhuis Ap pelmarkt draait deze week weer een film uit de Verenigde Staten, die gemaakt is buiten het Hollywood circuit om. „Last night at the Alamo" is de tweede film van regiseur Eagle Pennell en Is te zien van vrijdag 1 t/m maandag 4 februari om 20 uur. De film speelt zich af in de omgeving van Houston in Texas. „The Alamo" is een stamcafé, waar de mensen uit de buurt elkaar ontmoeten, ledereen kent elkaar. Het café moet gesloopt worden, om plaats te maken voor een of ander smakeloos nieuwbouwprojekt. Als de laatste avond voor de sluiting van het café is aangebroken, heerst er onder de stamgasten een bedrukte stemming. Niemand weet eigenlijk waar ie nu naar toe moet, na al die jaren dat men naar dit café is gegaan Berus ting en opstandigheid wisselen elkaar af Uiteindelijk werpt „Cowboy" zich op om de zaak nog te redden Hijisdeman die het toonbeeld is van de oude Ameri kaanse droom. De stoere held uit het wilde westen. Nadat hij geprobeerd heeft om op zijn „mannelijke" wijze overwicht uit te stra len, probeert hij zijn politieke vriendjes in te schakelen om de snel naderende sloop ongedaan te maken. Bij deze zogenaamde vrienden krijgt hij geen gehoor „Cowboy" voelt zich hierdoor diep gekwetst. Zijn trots belet hem om de strijd op te geven De enige weg die voor een cowboy overblijft is die van het geweld Als enige beseft hij niet dat het tijdperk van De Amerikaanse Held al leen nog maar in films voorkomt en geen hedendaagse realiteit is. Niet zonder humor laat Pennell in deze tweede, door hem gemaakte film zien, dat het romantische Wilde Westen tot het verleden behoort en dat we daar ook niet triest over hoeven te zijn. MAAK UW FILMKEUS 4 Electric Dreams. (Gr® niet mee om de „geval computer echt duidelijk nen een gewoon samen» zoals in „Electric Drearrcjj geslaagde film van ree Barron verstoort een huiscomputer het liefdes»' employé bij een bouwffl aardig cello-spelend bJ computer is jaloers enjj weten ook Alles gaat een wirwar van snoeren ju Konklusie een huisoord- niks. of bouw ze in zelf Body Double. (Cim Palma s nieuwste suspë meteen een film, die Palma's vorige films herhj die boos wordt als ie ri. wordt vergeleken, heetffl Double", meer nog danr films, een „persiflage" cock-genre gemaakt, wa toegevoegde geweld extr het overige is .Body Do. sche De Palma-film Hel op een origineel verbs „nieuwe master of suspJ 4 Gremlins. (Grand) Uk weg te branden uit de bioscoop de ..Gremlins L Joe Dante De horror-fl Spielberg-protégé Joe Ce onrechte vergeleken me betreft knap gemaakt, rB venwichtig van opbom steeds een switch wordt en griezelen 4 Ghostbusters. (Euro) J medie met spookeffecte^ turday Night Live '-teami van regisseur Ivan Reiiml National Lampoon's Anwj clusief de maffe dialogea menspel van Bill Murray,l| en Dan Aukroyd. 4 Amadeus. Bijzondere Peter Shaffer's gelijknamj door de Tsjechische re| Forman Een film doM Mozart's leven en muziek 4 Woman in red. Aardigi Gene Wilder van ,,Un" trompe ènormérnent' var'' Met Kelly Le Broek als <fc rood ten met haar One Woman Show start op dinsdag 12 februari speelt het Mo- kums Hoornkwartet in het kader van „Muziek in uw straatje". In de Sint Aegtenkapel concerteren om 20.15 uur Frans Brüggen, blokfluit, Anner Bijlsma, cello en Bob van Asperen. clavecimbel. In het Flintstraatje op woensdag 13 februari vóór Tineke Schouten: Tis- que, op donderdag 14 februari vóór het Publiekstheater met Thomas Bern- hards Schijn bedriegt Alexander Artz met een piano-optreden Op vrijdag 15 februari: Muziek om ook naar te kijken met Thijs van Leer en Louis van Dijk-in het Flinttheater om 20.15 uur. In De Stadshal: een popcon cert van Golden Earring. In De Zonnehof brengt op zondag 17 februari 15.00 tot 16.00 uur het Amersfoorts Opera- en Operette Ge zelschap: Selecties uit onder andere „Martha" van Von Flotow. „Die schone Helena" van Offenbach „Boccaccio van Von Suppé en Die Fledermans" van Johann Strauss. Op zondag 24 februari speelt de Bond van Amers foortse Musici in De Zonnehof. De BAM organiseert het laatste half jaar workshop Deze workshops zijn er op gericht muzikanten te laten samenspe len en van elkaar te laten leren De workshop bestaat uit ongeveer 14 pers- men met een wisselende bezetting, onder andere blazers, gitaren, piano, bas en zang De stukken, die ten gehore worden gebracht, zijn van Ben son, Hancock en standaards als Jobun De workshop staat onder leiding van Don van Kampen, die een gedeelte van de nummers heeft geschreven en de arrangementen heeft verzorgd. In het Flintstraatje speelt vóór de aanvang van „Slippers" het Mokems Hoornkwartet op dinsdag 26 februa ri. Op woensdag 27 februari geeft het bijzondere Willem Breuker Kollektief om 21.00 uur een concert in het Flint theater in het kader van Tonny Porrin ga's Witte Plekkenplan Op woensdag 27 februari om 20.15 uur speelt het Tibia Kwartet in Mu seum Flehite Op donderdag 28 fe bruari speelt de pianist Alexander Artz in het Flintstraatje vóórdat de voorstel ling „Oblique" van de Shusaka en Dormu Dance Theater begint ACHTERVELD - Zondagmor gen zal er weer Frühschoppen zijn in D'Ouwe Peerdestal. De aanvang is om 11 30 uur De muzikale me dewerking zal zoals gebruikelijk worden verleend door de Hinterfel- der Musikanten. Liefhebbers van de gezellige Oostenrijkse muziek zullen hier weer volop kunnen ge nieten. LEUSDEN - De gep gadering van de C\ Economische Zaken, mentenbelangen en genheid op 12 februi, verband met het onlf agendapunten niet dc^ LEUSDEN - Zaterd! februari is er weer eei\ co in De Geut. Tienersi willen discodansen ril van 20.30 tot 23.00 uir De entree is 1.50 ij geen alcohol geschon informatie kan men bek, Geul. 946848

Leusder Krant | 1985 | | pagina 8