„We hebben niet meer gezegd dan dat die nieuwe lokatie wél acceptabel is" vdA-lobby voor afzwakken tOT-plannen Leusderheide „Als er andere lokaties zijn, die aan de criteria voldoen, dan is het ons ook prima" Hoekstra weerlegt kritiek over bemoeienis provincie met verplaatsing sloperij landag komt Kamerdelegatie zich oriënteren W2 Sj SI DE LEUSDER KRANT DONDERDAG 7 FEBRUARI 1985 1 er t.' interview hoopu zien ot leidsdj ing Hï rvEeW I, Kan' Karin Robt*1 Brugnt iO uur Jen voor :e fei uien iri vei rvan (van een onzer verslaggevers) rtEDEN gaai laucrv - „Ik heb Jan Jacobs opgebeld en ik heb hem elllingagd of hij onze brief wel goed gelezen heeft. Zijn na opfetatie ervan is in ieder geval helemaal niet correct. Er is atreftienkele sprake van chantage of discriminatie." indt deputeerde Jippe Hoekstra las dinsdagavond met enige lel ln!zing het verslag van de vergadering van de raadscom- san er, „Welzijn en Onderwijs" in de Leusder Krant. De gWOmiuteerde, die verantwoordelijk is voor het woonwagen- I iaarv-in de provincie Utrecht, las hoe het raadslid Jan Jacobs Spon het college van Gedeputeerde Staten betichtte van re Ini tage en discriminatie" bij zijn bemoeienis met de gen onatsing van een autosloperij, loon:! provincie wil niet langer en dat dit door een woon- famllie gerunde bedrijf is rflvest aan 't Sluisje nabij Llleikanaal. Tussen college en W. en de provincie Is In ,ie overeenstemming be- P Ir'er een nieuwe lokatie aan vl lleilaan. Als de gemeente er ook mee akkoord gaat, iu Leusden In de periode 'e stic'ggi niet n0g een woonwa- Leus4,trum hoeven in te rlch- 20.M3vendien kan in elk geval ■ring rplaatsing naar de Vallei- iroot ';n'groot deel van de kos- f- or rekening van het Rijk t alsvolc^tjo Keten Gedeputeerde ededeLgnige tijd geleden schrif tslag reten ikken ,ame net schermen met een i rnMagenkampie is door het pro ve raadslid opgevat als een ntter Waarmee getracht zou taleli, Leusden de omstreden lo- sluihrcjan de Valleilaan door de strot te duwen. En dat „lijkt", aldus Jacobs, ..bestuurlijk op chantage en ruikt naar discriminatie". Sluisje onacceptabel Maar Hoekstra is van mening dat zijn plaats- en partijgenoot er hele maal naast zit. ,,Waar gaat het om", vraagt Hoekstra om zelf het antwoord te geven: ..Sloperij en woonwagenstandplaatsen bevin den zich nu op een plaats, die niet acceptabel is. Omdat het streek plan een dergelijk gebruik van die lokatie niet toelaat. En omdat zich grote problemen van milieuteehnp. sche aard voordoen. Daarom is de slopenj aan 't Sluisje voor de pro vincie onacceptabel." ,,De eerste inzet was om de familie los van de werklokatie te huisvesten. Wij hebben dus tegen het gemeentebestuur gezegd, zoek op een industrieterrein ruimte voor een autosloperij. Nu bleek die ruimte niet alleen moeilijk te vin den, maar was er bovendien de verwachting dat de familie zich al spoedig bij de werklokatie zou ves tigen. Nu staat de wet ook bedrijfs- standplaatsen toe en dus konden we tegen de gemeente zeggen: kom maar met een alternatief. De gemeente stelde daarop voor om de familie te huisvesten op het kampje, dat in 't Ruige Velt zal worden ingericht, en hen een werk lokatie te geven aan de Valleilaan. Dat nu was voor ons niet accepta bel. Als de betrokken familie zou worden gehuisvest op het Leus- dense woonwagencentrum, dan zou het heel moeilijk worden om bewoners van het Amersfoortse kamp naar leusden te laten verhui zen. Ook het Woonwagenschap Amersfoort had tegen deze oplos sing bezwaren. De betrokken fami lie vormt immers geen onderdeel van het deconcentratieplan voor het Amersfoorts centrum." ,,De gemeente is toen weer ver der gaan kijken en kwam met een aantal alternatieven. Uit mijn hoofd herinner ik me het Defensiege bouwtje aan de Hamersveldseweg, deZwartegoorderweg, handhaving op de bestaande lokatie en het combineren van wonen en werken aan de Valleilaan. Alle alternatie ven zijn bekeken door en multidis ciplinaire groep van ambtenaren Daarin zijn onder meer de beide betrokken ministerie en de PPD vertegenwoordigd Uit het onder zoek bleek, dat op grond van de criteria, die de Woonwagenwet stelt, twee lokaties aanvaardbaar waren. Dat zijn die bij het Defensie gebouwtje en die aan de Valleilaan. Bij het Defensiegebouwtje doet zich het probleem voor dat de grond geen eigendom van de ge meente is. Zodat de lokatie aan de Valleilaan resteerde." Openbare standplaats „Kijk, de gemeente wil proberen om de sloperij en de familie te huisvesten op een plaats, die vol doet aan de criteria van de Woon wagenwet. Daar sta ik achter, want ik vind dat heel goed te begrijpen. In de eerste plaats betekent het namelijk dat de overplaatsing voor een groot deel subsidiabel zal zijn. En in de tweede plaats wordt het Gedeputeerde Jippe Hoekstra,,Dat betekent dat de gemeenten in net nieuwe plan een nieuwe taakstelling zullen krijgen Ook Leusden. daarmee een openbare stand plaats. waarvan de exploitatie in handen komt van het Woonwagen schap. In de wet is onder meer vastgelegd, dat de standplaatsen binnen een bepaalde afstand van voorzieningen zoals scholen en winkelcentra moeten liggen. Om die reden komt de lokatie aan de Zwartegoorderweg niet in aanmer king." „Een tweede verhaal is dat van het woonwagenplan. We hebben nu een provinciaal plan dat loopt tot 1 januari 1986. We zijn nu aan het werk aan een nieuw plan voor vijf jaar dat op 1 januari aanstaande in werking moet tre den. Niet alleen is de deconcen tratie langzamer verlopen dan we hadden gedacht, duidelijk is ook geworden dat we aan het in het eerste plan opgenomen aan tal standplaatsen niet voldoende hebben. Er is een grotere groei van de woonwagenbevolking dan we verwacht hadden. En bovendien zit je met het gegeven dat gemeenten voor kinderen van woonwagenbewoners, die voldoen aan de eisen van de VVT, net zo goed voor opvang moet zorgen als voor andere burgers. Alleen gaat het dan niet om woningbouw, maar om het inrichten van standplaatsen. Dat betekent dat de gemeenten in het nieuwe plan een nieuwe taak stelling zullen krijgen. Ook Leus den. Men heeft gedacht, dat men er met de inrichting van vijftien standplaatsen in t Ruige Velt zou zijn, maar dat is een vergis sing. Alleen heb ik gezegd: als de gemeente Leusden er in slaagt geschikte huisvesting voor de familie van de sloperij te vinden, dan zouden we dat als een voorschot op de taakstelling voor Leusden in het nieuwe kele mogelijkheid om de autoslope rij te handhaven aan 't Sluisje De provincie heeft zich van het begin af aan verzet tegen deze, ook door de gemeente Leusden als tijdelijk beschouwde oplossing. Daarbij wegen de planologische bezwaren minder zwaar dan de milieutechni sche problemen, aldus Hoekstra. „Er zouden daar enorm kostbare voorzieningen getroffen moeten worden om te voorkomen dat olie, accuzuur en andere afvalstoffen in het kanaal terecht komen Dat ge beurt nu wel en de lokatie aan de Valleilaan is wat dat betreft veel minder kwetsbaar. Hoekstra ontkent dat nog meer dan de milieutechnische proble men de lobby van de hockeyclub collega Schapenk van ruimtelijke ordening daar over denkt Aarzelend antwoordt Jippe Hoek stra op de vraag of je de lokatie aan de Valleilaan een gelukkige kunt noemen Vlak bij de wijk De Wete ring, op korte afstand van het woonwagencentrum, waar geen ruimte voor werkgelegenheid is „Ik weet het niet", zegt de gedepu teerde; „maar ik wil er wel op wijzen dat dat niet mogen werken op het woonwagencentrum be perkt is. Ambulante handel, stoelen matten, voor dat soort aktiviteiten is wel degelijk ruimte. Maar autoslo pen kan inderdaad niet, nee Daar voor komt een werklokatie op een van de Amersfoortse industrieter reinen. Dat we voor deze familie woonwagenplan kunnen be schouwen. En dat is dus heel wat anders dan dreigen met een der de kampje of chantage." Hoekstra ontkent dat het provin ciaal college een voorkeur zou hebben uitgesproken voor de loka tie aan de Valleilaan. laat staan dat die plaats zou zijn aangewezen door die provincie De gedeputeer de: „Wij zitten helemaal niet ge bakken aan die lokatie. Alleen is die plaats van de door de gemeente aangedragen alternatieven de enig acceptabele. Maar als er een ande re plaats wordt gevonden, die ook voldoet aan de criteria van de wet, dan is het onsook prima Van deze lokatie aan de Valleilaan hebben we - in tegenstelling tot de vorige - gezegd dat ze wel acceptabel is. Maar als er andere lokaties zijn, die aan de criteria voldoen, dan is het ons ook prima.' Afvalstoffen De gedeputeerde ziet geen en- gewicht in de schaal heeft gelegd Geruchten willen dat het bestuur van de hockeyclub op allerlei nivo's heeft trachten te bewerkstelligen dat de ongewenste buurman van het hockeycomplex aan 't Sluisje verdwijnt. Hoekstra: „Ik heb die geruchten ook gehoord. Maar zelf heb ik geen enkele sportclub aan de telefoon gehad. Wel ben ik een keer gebeld door een aktievoerder uit de wijk De Wetering Op de vraag of voor de autoslo perij niet buiten de Woonwagenwet om een lokatie gevonden zou kun nen worden, geeft de gedeputeer de een bevestigend antwoord. „Maar als er dus niet voldaan wordt aan de criteria van de wet. dan is het niet meer subsidiabel en dan moet de gemeente de kosten dus geheel voor eigen rekening nemen Op die manier zou je bijvoorbeeld aan de Zwartegoorderweg kunnen denken, al moet ik zeggen dat dat ook weer een heel kwetsbaar ge bied is. Pal er tegenaan ligt een natuurgebied. Ik weet niet hoe miin aan de Valleilaan wel werken bij de woonlokatie willen toestaan, kan geheel binnen de wet. De wet biedt de mogelijkheid van woon werklo- katies, maar dan moet de werklo katie wel strikt gescheiden zijn van het wonen. Het woonwagenschap heeft de fysieke mogelijkheden om daar bij de inrichting van de lokatie op toe te zien." - En de bezwaren van de bewo ners van De Wetering? Hoekstra: ,,Ach, ik heb nog nooit meegemaakt dat men sen stonden te juichen, wan neer er het plan was om bij hen in de buurt een woonwa gencentrum te vestigen.i En ik vind het wat overdreven om te zeggen: nu krijgen we twee woonwagencentra in De Wetering. Dat ene woonwa gencentrum ligt in 't Ruige Velt en is daar planologisch ook geheel in opgenomen." (Van één onzer verslaggevers) JSDEN - Door toedoen van de Utrechtse PvdA- nfractie en provinciale PvdA-kopstukken zijn de lenoten in de Tweede Kamer bijzonder geïnteres- geraakt in het lot van de Leusderheide wanneer en Compagnies Oefenterrein (COT) wordt inge- De PvdA-lobby krijgt aanstaande maandag gestal- *^>ineer prominente Kamerleden als marcel van Dam irry van der Bergh naar Soesterberg en Leusden en om zich te laten informeren over de bezwaren een COT op de hei. lis AvdA-Kamerdelegatie, die bestaat uit Rie de Boois, nol en twee fractiemede- voor defensiezaken, zal jebouw van Kontakt der mten in Soesterberg wor- lelicht door Jippe Hoek- vdA-gedeputeerde), Ans an en Thea Poortenaar leden), en wethouders aadsleden uit Wouden- !elst, Soest, Amersfoort isden. Deze gemeenten werke' stuk voor stuk te maken plannen van defensie i Leusderheide. Behalve s zijn ook de Stichtse ideratie en aktiegroepen ssterberg en Leusdens :hap Waterloo uitgeno- et werkbezoek van de 'den amerleden mee te ma lt gehele gezelschap zal neer een bustocht maken I Leusderheide. mst van een COT op de hei eer Structuurschema Mili- Teinen. In dit stuk, dat door ster van Defensie is ge- rstaan de beleidsvoorne- n ^^an het kabinet met betrek- >stbu$de militaire oefenterreinen and. Eén van die voorne- om het bestaande oefen terrein op de Leusderhei met 125 hectaren natuurgebied te vergro ten tot een Compagnies Oefenter rein. Dit COT zou dan in totaal 1000 hectaren gaan beslaan. Vier jaar geleden al ontvouwde de minister van Defensie zijn plannen voor de militaire terreinen in Nederland. Deze beleidsvoornemens werden gepubliceerd in het structuursche ma, dat vervolgens voor inspraak het land inging. Voor Leusden en andere gemeenten rondom de Leusderhei was het interessant om te weten dat het huidig militair terrein volgens het kabinet vergroot moet worden tot een COT. De veiligheidszóne van 200 hectaren rondom de schietbanen in het noordoostelijk deel van de hei zou daardoor militair geïntensiveerd moeten worden. BEZWAREN Tijdens de inspraakronde voor het structuurschema kwamen er genoeg bezwaren tegen een COT op de Leusderhei Ze waren afkom stig van de Stichtse Milieufederatie (SMF), de Raad van Advies op de Ruimtelijke Ordening (RARO), de provincie, gemeenten en individue le burgers, al dan niet georgani seerd in een aktiegroep. In het algemeen komen hun bezwaren neer op aantasting van de natuur en recreatie op de hei, en op geluids- en stofoverlast van oefe nende tanks. Vorig jaar zomer ver wierp het kabinet in haar beslissing over het structuurschema al deze bezwaren. Toen werd ook het alternatief van de Stichtse Milieufederatie voor het COT naar de prullenbak verwezen. De SMF had voorge steld de onveilige zóne achter het schietterrein en het oostelijk deel van het bestaande oefenterrein (waar waardevolle eikenstrubben leven) te ontzien Daarnaast maak te de SMF duidelijk dat de voorge stelde uitbreiding van militair ter rein in de boswachterij van Auster- litz geschapt moet worden In plaats daarvan zouden delen van militaire terreinen elders bij het toekomstig COT moeten worden ingedeeld. De SMF doelde op de terreinen ten noorden van de geplande verlen- Ma reel van Dam (PvdA). ging van rijksweg 28 waaronder ook „de Vlasakkers" valt Eén van de twaalf schriftelijke vragen die de PvdA-fractie in de Tweede Kamer aan het kabinet over zijn beslissing over het structuurschema heeft gesteld, gaat over het COT-alternatief dat met enkele aanpassingen door de Raad van Advies op de Ruim telijke Ordening wordt gesteund. De PvdA wil van de regering weten of ze alsnog bereid is de mogelijkheden voor een „aange past" COT nader te onderzoe ken. TE DUUR Vorig jaar voerde het kabinet aan de „de Vlasakkers" (dat aansluit op het Opleidingscentrum Cavalerie in de Amersfoortse Bernhardkazer- ne) door de specifieke inrichting niet inpasbaar is in het COT. Als het planologisch wel te verwezenlijken zou zijn, zou het volgens de rege ring erg veel geld gaan kosten. Om de oefenterreinen ten noorden van het geplande verlengde van de A28 (tussen de weg Amersfoort-Soes- terberg en de rijksweg) in het COT alternatief van de SMF op te nemen (door middel van viaducten) zou eveneens bijzonder kostbaar zijn Uitvoering van het complete SMF- alternatief wordt door de regering op circa 100 miljoen gulden ge schat, terwijl voor de realisering van het COT op de Leusderheide een bedrag van 13 miljoen gulden is uitgetrokken De RARO diende tijdens de in spraakronde eveneens een alter natief voor het COT in Het is grotendeels geënt op het SMF- idee In het RARO-alternatief is r echter „de Vlasakkers" als ook kamp Soesterberg buiten het COT gehouden In beide voorstellen voor een ande re ligging van het Compagnies Oefenterrein is er wel sprake van een toenemende geluidsoverlast voor Soesterberg en de huizen langs de oude weg Amersfoort- Soesterberg. De Partij van de Ar beid heeft de regering nu schriftelijk gevraagd of bekend is welke ge- luidwerende maatregelen mogelijk zijn als van het RARO-alternatief zou worden uitgegaan De PvdA wil ook weten of er inzicht gegeven kan worden in de geluidbelasting rond het gebied van de Leusderhei de, gelet op het samenvallen van verschillende militaire geluidsbron nen als het vliegveld Soesterberg. het militair oefenterrein en de cen trale werkplaats Aansluitend vra gen de sociaal-democraten welke maatregelen noodzakelijk zijn op dat de geluidbelasting tot een maatschappelijk en aanvaardbaar nivo kan worden beperkt. TANKBANEN Niet alleen mogelijk lawaaiover last vanaf de oefenterreinen in het COT, maar ook de aantasting van een natuurgebied staat de tegen standers van een Compagnies Oe fenterrein tegen. De regering wil de huidige veiligheidszone rondom de schietterreinen in het COT op de Leusderheide opnemen. Deze zó ne bezit een bijzondere ecologi sche waarde Het kabinet is zich bewust van deze waarde van het gebied, maar wil er toch een zand- baan in de oostelijke randzöne laten inrichten en enige tankbanen in het uiterste zuidoosten (in de buurt van Doornseweg). Het kabinet staat op het stand- Schrikbeeld vooreen gedeelte van de Leusderheide? Een combinatie van oefenende tanks en afspoeling van oppervlaktewater veroorzaken reeds diepe geulen in de hei. punt dat voor deze banen groten deels gebruik kan worden gemaakt van enkele reeds bestaande zand paden Voor de rest zou de onveili ge zóne ontzien kunnen worden, meent de regering De Partij van de Arbeid vraagt zich af hoe het betrekken bij het oefenterrein van de onveilige zóne rondom de schietterreinen te rij men valt met het handhaven van de bijzondere ecologische waarde van het gebied. „Welke alternatie ven voor de beoogde aktiviteiten kunnen buiten dit natuurgebied worden gevonden, zodat dit gebied buiten het COT kan blijven en de aanleg van een schermschietbaan daar niet nodig is", is de aanslui tende vraag van de PvdA Tweede Kamer-fractie. AFWACHTEN Aanstaande maandag komt een delegatie PvdA-Ka- merleden zich persoonlijk op de hoogte stellen van het betreffende gebied op de Leusderheide. Ze krijgen desgewenst tekst en uitleg van de tegenstanders van het geplande COT. Die informatie moet Marcel van Dam en con sorten van dienst zijn tijdens de behandeling van het Structuurschema Militaire Terreinen in een speciale commissie van de Tweede Kamer. Tegenstanders van een COT op de Leusderhei, zoals de regering dat wil, hebben dan hun best gedaan om regering en politiek te overtuigen. Het wordt voor de tegenstanders afwachten hoe de gekozen volksverte genwoordiging beslist. De Leusder Krant en pasgeboren baby's Wat dat met elkaar te maken heelt? Alles! BI) de Leusder Krant kunt u namelijk geboortekaartjes bestellen om de nieuweling in 't gezin bekend te maken bij familie en bekenden. In ons kantoor liggen boeken met voorbeelden klaar. U kunt ze meenemen om thuis de kaart, die u leuk vindt, uit te zoeken. Voor wat het lettertype betreft heeft u de keus uit hand- of machineletters. Rozendaallaan 9. telefoon 941495. Het kantoor is op werkdagen geopend van 9.00 tot 12 00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur

Leusder Krant | 1985 | | pagina 5