Daar maken we leuke happening van' Beeldende kunst bij De Wegwijzer, muziek bij de Kinderlandschool n dturele Raad Leusden organiseert twee projekten op lagere scholen Hoekstra en de Paus Goed Nieuws Show Het mocht niet - Id WAKKER GEMAAKT LEUSDENS KUNSTENAAR LIEDEREN PROVINCIALE STEUN 3 t nuchter fen fitting daïallel met re«ktrecreëren )ONDERDAG 7 FEBRUARI 1985 Loep op Leusden met het opschrift „verboden toegang". GPV/SGP-raadslid Harm Offereins had onlangs tijdens een wadndeling het bordje opgemerkt en vroeg zich verbaasd af wat het te betekenen had. Hij legde die vraag vorige maand voor aan wethouder Jan Wagenaar tijdens de vergadering van de commissie openbare werken ruimtelijke ordening. Afgelopen dinsdag kreeg Offereins antwoord, niet van de wethouder maar van de directeur-gemeentewerken. Het bordje „verboden toegang" blijkt geplaatst te zijn door Provinciale Waterstaat. Het dient als een soort machtsmiddel op het moment dat de Linledijk, die parallel aan het kanaal loopt en onder het beheer van Waterstaat valt, veel te lijden heeft van recreanten of andere bezoekers. Met andere woorde: als het te druk wordt op de Linledijk kan Provinciale Waterstaat daar iedereen wegjagen onder verwijzing naar het bordje „verboden toegang". De uitleg was voor VVD- raadslid Alrich Parson op te merken dat er een aparte parallel is met het verbod op het naaktrecreëren langs het Henschotermeertje. „Het mag niet maar iedereen doet het wel. Hetzelfde lijkt te gelden voor de Liniedijk: je mag er eigenlijk niet komen maar het gebeurt wel, totdat het uit de hand loopt". Er is een overeenkomst tussen de PvdA-gedeputeerde Jippe Hoekstra en de Paus van Rome. Althans dat beweerde maandagavond Jan Jacobs In de vergadering van de commissie Welzijn en Onderwijs. Jan Jacobs maakt deel uit van de PvdA-fractie in de Leusdense gemeenteraad. De PvdA-fractie in Leusden voelt er niets voor om de veelbesproken autosloperij te verplaatsen naar een plek aan de rand van de wijk de Wetering, nabij de tennisbanen. Het liberale raadslid mevrouw Van Amerom wees de heer Jacobs op het feit dat het juist de Pvd A'er Hoekstra is die veel voelt voor de lokatie aan de Vallei laan. De heer Hoekstra is als gedeputeerde van Utrecht verantwoordelijk voor het woonwagenbeleid in de provincie. „Ach, de heer Hoekstra verkeert in goed gezelschap. Ook de Paus heeft wel eens last van bestuurlijke dwalingen," zo antwoordde Jan Jacobs gevat. Gezien de reactie, kon deze laatste opmerking ook de goedkeuring wegdragen van de CDA-fractie-voorzitster Evelien Blom. Burgemeester en wethouders hebben er gisteravond voorat een Goed Nieuws Show van gemaakt. Opnieuw werd er in de grote zaal van De Korf een kennismakingsavond voor nieuwe inwoners gehouden en deze keer was de belangstelling iets groter dan enkele weken geleden. Toen waren slechts 37 genodigden geïnteresseerd in Rademaker en de zijnen, nu kwamen tachtig nieuw ingezetenen het college van dichtbij bekijken. Er waren 250 uitnodigingen verzonden naar nieuwe Leusdenaren uit alle wijken. En die hebben, zoals gezegd, vooral veel goede dingen van burgemeester, wethouders, direkteur gemeentewerken en gemeentesekretaris te horen gekregen. Zo stelde iemand de vraag, of het in Leusden eigenlijk wel gezond wonen is. Tegenwoordig met die verhalen over zure regen en zo, is dat misschien ook in Leusden aan als we daar gebruik van zouden moeten maken. Een gezellige positieve avond, kortom. Al was het maar vanwege de beeldvorming rond het college. Burgemeester Rademaker: ,,Nou heeft u zelf kunnen zien dat burgemeester en wethouders minder lelijk zijn dan ze in de krant worden afgebeeld.'' de hand? Het geruststellende antwoord kwam van direkteur gemeentewerken Pais: „We hebben geen gegevens dat het in Leusden zo slecht zou zijn. Den Treek bijvoorbeeld - en ik ben daar geregeld - is perfekt mooi. Je kunt het ook aan de vijvers in Leusden zien. Daarin zit zoveel vis, dat je over het water kunt lopen zonder gelovig te zijn." En alsof dat niet voldoende zou zijn voegde agrariër/wethouder Gijs van Woudenberg daar nog aan toe: „Zure regen speelt niet in Leusden. Je hebt hier nauwelijks veredellngsbedrijven. U kunt heel gerust zijn." De stoplichten dan. Die zijn toch wel opvallend vaak defekt, zo merkte een andere nieuw ingezetene op. Maar ook daar kunnen we gerust over zijn. Wethouder Wagenaar: „We hebben vooral problemen gehad met dedetectielassen in het wegdek. Maar die zijn eind vorig jaar vervangen en ik kan u verzekeren dat de storingen sedert 1 januari verholpen zijn." De grondwaterstand is in Leusden hier en daar wat aan de hoge kant. Een nieuwe Leusdenaar had zich bijvoorbeeld onlangs door een buurman moeten laten bevrijden uit de modder in zijn achtertuin. Maar zelfs dat wordt beter. Volgens Pais heeft de grond ongeveer een jaar nodig om zich te herstellen van de klappen, die worden opgelopen tijdens bouwaktiviteiten. Na een jaar wordt de grond weer meer waterdoorlatend en zal de modderproblematiek tot het verleden behoren. Zo werd op veel van de vragen van de nieuwe Leusdenaren een geruststellend antwoord gegeven. De meeste problemen werden het college schriftelijk in de pauze voorgelegd. Toen had men er al een serie introductiepraatjes van de wethouders en direkteur Pais plus een diaserie op zitten. Uiteraard riep burgemeester Rademaker zijn nieuwe ingezetenen op tot wederzijdse verdraagzaamheid en enig eigen initiatief. Als er bijvoorbeeld enig afval op uw stoep slingert, kunt u dat beter zelf verwijderen dan te wachten tot een gemeentelijk straatveger een keer langs komt. En als de buurman nou een haan heeft - omdat niemand er deze keer over begon doet Rademaker het zelf maar-erger je dan niet aan het matineuze gekraai van het beest. Want in uiterste geval van nood is er wel een Algemene Politie Verordening (APV) om dergelijk ongerief te beslechten, maar het zou toch verdrietig zijn, Minder lelijk dan in krant afgebeeld". Enkele weken geleden recen seerden wij in deze rubriek de gemeentelijke brochure over de schoonheid van een „Huis van de Sport" in Leusden. U herin nert zich vast nog wel die bijeen komst voor Statenleden en jour nalisten, die eerst wel en later niet in het Provinciehuis gehou den mocht worden. Zodat uitein delijk in het Utrechtse Holiday Inn een select gezelschap van bestuurderen en broodschrij vers op koffie en de reeds ge noemde brochure werden ont haald. U herinnert zich ongetwij feld ook nog, hoe mooi wij die brochure vonden. Alleen: dat de afdeling voorlichting van de ge meente, die verantwoordelijk is voor de uitgave van het boekje, zo maar een artikel uit de Leus der Krant had overgenomen, vonden we minder leuk. Niet aan onze uitgever gevraagd en ook niet aan de auteur van het artikel. De tekst in een andere lay out en in een ander lettertype en ook nog eens niet helemaal integraal overgenomen. Mocht dat zo maar? Hans Hermans, chef van het buro voorlichting, meende uiter aard van wel. Maar wij vroegen het toch maar eens aan een jurist van onze vakbond NVJ. En die liet zeer recentelijk weten, dat de manier, waarop de gemeente de zaken heeft aangepakt inder daad niet is toegestaan. De ma ker van het artikel had om toe stemming moeten worden ge vraagd en nu dat niet gebeurd is, heeft de rechthebbende (de BDU) recht op een schadever goeding. Nu ging het ons vooral om de vraag, hoe het zat en minder om een schadevergoeding. Maar mocht de afdeling Voorlichting overwegen de door ons geleden schade met bijvoorbeeld een taart te willen compenseren, dan hebben wij daar geen overwe gende bezwaren tegen. >DEN - De Culturele iIsvIei eeni le van h al nu 3 8 li 0 00 u| f 19.3? jwe0,eusden, die geruimte Diepr, staat van oprichting in die sinds enkele en door de Gemeente- ""erkend en een officië- smting is geworden, is t van start gegaan met ren van een aanzet tot HjijjjBl projekten. Eén programmaonderde- de Culturele Raad m Is namelijk het stl- van culturele vor- |nnen het onderwijs. In imeen, zo heeft een onderzoek uitgewe- irdt er op school wei- gedaan aan cultu- ling. De scholen in ite Leusden vor- larop geen uitzonde werkgroep onderwijs lulturele Raad heeft deze witte vlek in n geworpen, en in- zijn er enige ge- levoerd en is er uitgegeven dat iet Leusdense door iten best aardig wat gedaan wordt aan muziek en beelden vorming en hier en daar ook wat aan drama, maar dat het Leusdense zich niet kan veroorloven om werkelijk de cultuur in de school te introduceren: kin deren in kontakt te brengen met kunstnaars en kunstui tingen, en dat daar iets aan gedaan zou kunnen worden. Cees Vial, consulent beeldende vorming bij de Werkgroep Kunsti- zinnige Vorming, verbonden aan de Amersfoortse Culturele Raad, doorkneed in het vak, en boven dien inwoner van Leusden en en thousiast manager van 't Claeve- renblad, is één van de leden van de Leusdense werkgroep onderwijs. Hij heeft zéér vele en goede erva- nngen in de Amersfoortse situatie, en kan de mogeli|kheden die er in Amersfoort zijn prima vergeleken met de mogelijkheden, die er ken nelijk in Leusden niet zi|n. Heel veel gemeenten zijn op het ogenblik met de culturele aktivitei- ten bezig Leusden sliep nog een beetje, en wordt nu dus wakker gemaakt. Er ging een brief uit naar de scholen om te zien of er belang stelling bestaat voor culturele vor ming van hun leerlingen. Daarop zijn diverse reakties bij de werkgroep binnengekomen in de sfeer van; wij zijn veel te druk op het moment om nog iets anders te ondernemen, want wij moeten basisschool wor den, en daar hebben we onze handen aan vol die culturele vor ming komt straks wel aan de orde! Ze schoven de cultuurwagen voor zich uit. Een teleurstelling voor de Culturele Raad Leusden, die ge hoopt had dat zeker tien van de achttien scholen positief reageren! Een tweetal scholen reageerde enthousiast en positief, wilden er meteen mee beginnen, indien de mogelijkheden aanwezig zouden zijn. Cees Vial was er voorstander van om direkt met de twee scholen in zee te gaan. Als je klein begint kun je er alle aandacht aan geven, was zijn mening, er komt enig effekt uit voort, je kunt makkelijk revalue ren, en op grond van de ervaringen kan er misschien in het nieuwe schooljaar goed onderbouwd uit gebreid worden. De twee scholen, die meteen wilden starten, zijn De Wegwijzer en Kinderland. De Wegwijzer wilde iets op beeldend gebied; beelden de Vorming staat bij ons in de belangstelling, maar komt onvol doende uit de verf, daar zouden we extra ondersteuning bij willen heb ben, we zouden een echte schilder graag bij ons in school zien komen' Kinderland had de wens om diver se musici binnen zijn muren te hebben om kinderen met echte muziek in kontakt te brengen en niet alleen maar met Hilversum 3 Musici, die hun instrument vakbe kwaam bespelen en samen kun nen musiceren. Cees Vial voerde enkele ge sprekken met mensen van de Weg wijzer, en gezamenlijk kwamen ze tot de conclusie dat ze iets moeten organiseren in de richting van be zoeken van een beeldend kunste naar aan de school, waardoor kin deren met een kunstenaar in kon takt komen, met die kunstenaar aan het werk gaan. De kunstenaar kan dan werk achterlaten, dat wil zeggen laat een lesbrief achter voor de leerkrachten in de groepen waar hij werkt, zodat de leerkracht de keer daarop niet verder zou kunnen met zijn aktiviteiten. ,,Dat lijkt een beetje een stok achter de deur", zegt Cees Vial, ,,en mis schien is het ook een beetje zo bedoeld, want een mens is nu eenmaal zo. Ik zou zelf in deze sfeer heel gemakkelijk op iets nieuws gezet kunnen worden. Als je ergens enthousiast voor bent, en ze komen het brengen, en ze ko men daarna weer, dat is fijn, maar zit er eerst een fase tussen, die je zelf moet realiseren, dan kan daar een heel goeg proces uit voortko men." Voor De Wegwijzer is gezocht naar een Leusdens kunstenaar Waarom zul je de mensen van ver weg halen als ze van dichtbij kun nen komen? Het is Wilfried de Boer geworden, die al vele malen heeft geëxposeerd bij Galerie Coninbk, Eethuisje De Gang, in De Veste en wiens werk binnenkort in 't Claeve- renblad zal zijn te zien Hij is kunstschilder en graficus, doet ook nog iets aan leraarschap, want er zijn weinig kunstenaars die hele maal alleen van de kunst kunnen bestaan. Wilfried de Boer heeft het voor genomen plan enthousiast opge pakt en heeft een prachtige lesbrief geschreven, waar heel leuke din gen in zitten. Er worden zeven lessen gegeven. De lessen 1, 3, 5 en 7 worden door Wilfried gegeven om het projekt het volgend jaar breder uit te bouwen. Momenteel betaalt de Culturele Raad deze eenmalige sessie van lessen op de school. Cees Vial: „We hebben toch maar in eigen beurs getast, want we wisten niet waar we erg snel geld vandaan moesten krij gen. We financieren ook eenmalig voor Kinderland, maar wanneer we dat regelmatig zouden gaan doen zouden we zelf doodbloeden, en dat kan natuurlijk niet." Cees Vial heeft inmiddels een gesprek gehad met de gemeente, die enthousiast is over hetgeen nu in aanzet aanwezig is. Bij de nieu we begroting verwacht de Culturele Raad Leusden de mogelijkheid te krijgen om iets breder van opzet te kunnen werken. Geen enkele school is een vetpot, en zou zich zelf dit soort dingen kunnen permit teren. Uit eigen middelen kunnen de scholen dit niet realiseren. Als ze het willen moeten er een organi satie en een fondsvorming achter staan. Op Kinderland is het projekt nog niet gestart. Daar zal het heel anders gaan. Het projekt is er al wel doorgesproken Er waren heel veel wensen. Niet alles kan qereali- week daarop komt de volgende musicus, die zijn instrument be spreekt en met de kinderen een ingestudeerd lied meespeelt De leerkracht kan daar mee verder door ook dan weer instrumentjes met de kinderen te gaan maken Er zal een apotheose zijn aan dit muziekprojekt; als slotmanifestatie komen alle kinderen in de grote hal van Kinderland bijeen De vier mu sici zijn er dan ook, en zullen laten horen hoe die liedjes klinken, als ze door vier verschillende muziekin strumenten gelijktijdig worden ge speeld. De kinderen gaan hun lie deren zingen, begeleid door de vier musici, dan gaan de musici een stukje klassieke, semi-klassieke of moderne muziek spelen, de kinde ren mogen weer een lied er in gooien, en onderwijl mogen ze ook hun eigen instrumentjes daarin la ten klinken. Het wordt een soort muzieksessie, een muzikale feest middag op school In maart zullen de voorbereidingen zo ver zijn, dat het projekt kan starten. Cees Vial heeft van de provincie vernomen, dat evenals dat voor Cees Vial stimuleert projectbeel dende kunst" zicht gesmeerd. Dat lokte bij sommige kinderen nogal wat pa- niekreakties uit. Ze dachten, dat je geen adem meer kreeg! Maar toen ze zagen hoe het ging von den ze het ontzettend leuk. Het g wijzer worden in het kader van het project gipsen maskers gemaakt. in de school. De lessen 2,4 en 6 en de hele rits volgende zijn voor de leerkracht Dat is dus een ei, dat door de leerkracht moet worden uitgebroed. Wilfried heeft één en ander met de leerkracht doorgepraat, en sa men hebben ze bepaald in welk the ma ze zullen gaan werken. Dat is het thema dier geworden, met de vele mogelijkheden van benade ring van struktuur, schutkleur, con tourlijn. Er zitten vele beeldende mogelijkheden in Onderwijl zien de kinderen de kunstenaar werken Hij zal zelf bezig zijn, en ook werk meenemen. Werk van hem komt in de bovenbouw, de klassen 4 en 5, in discussie Aan zo'n projekt valt enorm veel te beleven. Het probleem was nog eventjes: wie zal dat betalen? In Amersfoort bestaat de gelegenheid om dat uit een bepaald potje te doen. en dat potje wordt jaarlijks aangevuld door de provincie. In Leusden bestaat ook wel zo'n provinciale pot, maar daaruit worden andere cultuurza ken betaald Cees Vial heeft er echter de indruk van, dat er in Leusden mogelijkheden bestaan seerd worden. In deze stichting gaat men aan de gang: de school be paalt het thema waarmee de on derwijskundig aan de gang willen. Op grond daarvan worden er liede ren bij gezocht. Er wordt een lied- lijstje gemaakt, en elke klas - het gaat hierom de klassen 3,4,5, en 6 - heeft zijn eigen liederen bij het thema. De onderwijzers zoeken de liedjes uit samen met de consulent muziek Bert Eerden. Het liedlijstje wordt doorgespeeld aan een viertal musici, die er voor zorgen dat ze daar met z'n vieren een goed stukje samenspel op kunnen maken: een strijker, een koperblazer, een hout blazer en een pianist. leder van de vier musici komt een hele morgen op school. Op die ochtend wandelen ze door de der de, vierde, vijfde en zesde klas heen, waardoor de kinderen, die al bezig zijn met het projekt, in aanra king komen met een bepaalde groep instrumenten, die door de musicus besproken wordt. Afgeleid van het instrument, dat de kunste naar bespreekt, gaan de kinderen proberen simpele instrumentjes te maken in de periode daarna. De Amersfoort het geval is, Leusden te zijner tijd eventueel gebruik zal kunnen maken van het Flinttheater voor zijn onderwijskundige toneel- projekten. Op de provincie kan bijvoorbeeld een beroep worden gedaan voor gesubsidieerd groepsvervoer. De provincie be schikt over een bepaalde pot om te voorkomen dat buitengemeenten niet aan dit soort projekten zouden kunnen deelnemen. In het nieuwe schooljaar overweegt Cees Vial om naast de beeldende kunst en de muziek ook het drama er in te stoppen, wellicht gekoppeld aan een uitvoering in De Flint. Dat belooft dus wat voor Leusden! Ge lukkige ontwikkelingen, die de hori zon wat licht geven! Wilfried de Boer is enthousiast over zijn belevenissen met de kinderen. Hij is in verband met carnaval versneld gipsmaskers met de kinderen gaan maken. „Het is heel iets anders dan ze gewend zijn", vertelt hij. „Die gipsmaskers zijn sowieso al iets heel enqs. Z* worden op je ge- onderwerp oogt natuurlijk ook nogal spectaculair, en spreekt enorm aan. We zijn van het onderwerp dier uitgegaan, en daar heb ik één neventhema van uitgepikt: de textuur. Het is het motief van een huid van een dier. Je hebt schub ben, haren, noem maar op. In die schubben en haren zit ook weer een patroontje, de textuur, en dat thema wil ik verder uitgediept hebben. Het heeft iets versie- rends. In verschillende materia len wil ik die textuur uitdrukken bijvoorbeeld met pen en verf. Die maskers had ik liever op het eind gehad als afsluiting, maar carna val wacht niet, en daar moest ik dus mee beginnen. Nu wil ik aan het eind werk van mezelf laten zien door middel van een diavoorstelling en mis schien één of twee schilderijen. Ik kan dan iets over mijn werk vertellen en vragen van de kinde ren beantwoorden. Daar maken we een leuke happening varJ." a aki hel n tie: Caspar van Loo je:MarnixKreijns, Frits eda omgei H ate Wfienltrechtse politierechter Riaiih deze week voor een een /aardig probleem Mdiiitst. Een 36-jarige en enaar zou zich moeten woorden voor het rijden In: invloed, maar de man ap ijdens de zitting dermate or/bain te zijn dat het niet juist latenn de strafzaak te en «delen. Daarom besloot de t oöf rechter de zitting maar uit essiten tot 18 april van dit jaar. oed oop dat de Leusdenaar ebbe-il nuchter zijn „proces" tezetlgen. ba/tman werd vorig jaar rdt haal door de politie lap «ouden voor het rijden edeen flinke borrel op. Op 19 >etbdB4 werd er 2,24 promille inde ril in zijn bloed vastgesteld, am ree daaropvolgende keren, idag-lin 25 oktober, wilde de il t :»naar niet meewerken aan laaWtiedproef. er nat zale bruggetje over het jdzivcgnaal staat een bordje tijd t (s hei In de Korf zaal waren gisteravond zo'n tachtig nieuwe Leusdenaren bijeen.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 7