Feest voor jarige KPO WEET WAT U Will! endracht verrast door norme belangstelling FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant Reintje de vos (slot) erweldigend succes jeugdtoneel V^-EUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- -tenkombinatie te Barneveld. DINSDAG 12 FEBRUARI 1985 plaatselijk nieuws »én onzer mederwerkers) c^^lDEN - „Op deze belang- ig hebben we nooit gere- aldus een enthousiast mrslid van de toneelver- ,v ng Eendracht jongstleden V dagavond. De belangstel- 'Üi;! oor het door de jeugdafde- van Eendracht gebrachte trok zoveel jeugdige dat de kaartverkoper ingang in de problemen Er waren niet genoeg "ikaarten gedrukt om er ben één te kunnen geven, driehonderd jongeren, me begeleid door hun ou- i woonden de toneelavond 'dl elet op de reacties tijdens a de uitvoering was de uitermate tevreden over ©LEW© idere leden van de toneel- ...jing Eendracht keken let- Ijiloers toe hoe de grote zaal Ie Korf zaterdagavond ge- 'erd met een grote schare ^^k. Ondanks het feit dat het HKurtoneel van Eendracht op Éwtoog peil staat, plegen de to- -JLonden over het algemeen l^^el publiek te trekken Voor igdafdelng ligt dat duidelijk 5 en s. Het toneelstuk 'Het spook >pechtenstein' mocht zich lagavond in een wel zeer belangstelling verheugen. ■ipeleek dat veel kinderen van ICo.iegenheid gebruik hadden &kt om met het bijwonen van /iieelavond hun verjaardag te 1. Vriendjes en vriendinne- /erden 'getracteerd' op een Jje jeugdtoneel Er was zelfs iele schoolklas uitgenodigd sen jarige. De toneelavond dan ook terecht begonnen /et zingen van het 'Lang zal en' voor alle aanwezige jari- lleen de belangstelling was Hetzelfde kan gezegd I^p.van hetgeen op het toneel Jepresenteerd. Dat de pres- yan de spelers werden ge- jerd door het publiek was jk te merken. Tot het eind ■^■voorstelling bleef het pu- espannen de verrichtingen TOU spelers volgen Het uit drie en bestaande toneelstuk geen moment, vandaar in de zaal tot aan het eind isstil bleef De spelers en speelsters nemen het grote applaus in ontvangst SPOOK Anders dan de titel van het toneel stuk deed vermoeden was het verhaal op geen enkel ogenblik griezelig. Een 'spook' werd alleen ten tonele gevoerd om de bedrij ven aan elkaar te praten. Het blijkt dat toneelvereniging 'Eendracht' in haar jeugdafdelng een aantal rastoneelspelers en - speelsters heeft. Een paar uitblin kers noemen zou niet eerlijk zijn. Alle leden hebDen zaïeraagavono een knappe prestatie geleverd Het toneelstuk was een menge ling van een sprookje en een thril ler. Het sprookjesactige element werd veroorzaakt door het optre den van een goede fee (gespeeld door Astrid Tromp) die tevoor schijn kwam als er op een be paalde manier op een gong werd geslagen. Verder was het verhaal alleen maar spannend. Door de woord spelingen die gebezigd werden, tenstein'. 'Wratje' woonde niet moer op het kasteel sinds het overlijden van 'de baron', hij woonde nu op kamers bij 'me vrouw Spreeuw'. De rol van hos pita werd uitstekend vertolkt door Barbara Rep. De dames Constan- tia en Lobelia Rietepiet (gespeeld door Lisette Visser en Tineke Kool) voelen er wel voor om het kasteel te kopen. Dit laatste is echter tegen de zin van de schurk Pieter Kolombo (op het toneel ge zet door Erwin Hermans), van wie iedereen vermoedt dat hij in het buitenland zit Pieter heeft het kasteel 'gekraakt' en woont daar al een poosje naar zijn zin Samen met zijn oude gabber 'Sjeffie' (ge speeld door Jurgen Oskamp) pro beert hij de dames van de koop af te houden door in het kasteel te gaan spoken. Alles komt echter goed door het kordate optreden van 'Wratje' Twee toneelspelers mogen hierbij echter niet onver meld blijven. Agent Stoer werd gespeeld door Rembrandt Smitdts en koffiehuishoudster 'Beppie' door Frederiek Demmer. Onder leiding van Dicky Rep zijn de jeugdleden van Eendracht vanaf oktober in de weer geweest om uiteindelijk in februari op te kunnen treden. Het resultaat mocht er zeker zijn Eendracht heeft het zich zeker niet gemakke- De geschiedenis van de KPO passeert de revue en zo ging het vroeger. Een blik in de overvolle Korf zaal. Int nkelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. t elke dinsdag en donderdag. akteur: ^rnix Kreyns daktie: V Jdewina de Boer *spar van Loo linking kopij en advertenties: r het dir het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, fi het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur iktie en administratie: ir Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum Op jen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot uur. Telefoon 033-941495 nnementsgeld: .60 per jaar, .,80 per half jaar; ^>65 Per kwartaal Ti bezorging: ^inee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan 1op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag 18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- toestei 44 zaten er zeer komische momen ten in het toneelstuk. Alleen al door het 'per ongeluk' noemen van de naam 'onderbroek' werd er in de zaal luidkeels geschaterd. Alain Visser had éen van de hoofdrollen in het toneelstuk Als Jasper Bovenbroek, alias 'wratje' had hij het tijdelijk beheer over het leegstaande kasteel 'Spech- lijk gemaakt als het gaat om de uitvoering van het geheel. Het to neelstuk vereiste drie totaal ver schillende decors. Alle decors za gen er even fraai uit. Ook het jeugdige publiek wist éen en an der te waarderen wat moge blij ken uit het spontane applaus dat elke keer bij het opengaan van het doek opklonk. ACHTERVELD - Donderdag vierde de Achterveldse KPO af deling haar 50-jarig bestaan. De feestavond werd begonnen met een H. Mis in de St.-Joseph kerk. Daar de geestelijk advi seur pastor Ter Bekke niet aan wezig kon zijn werd de Mis op gedragen door pastor Goes. Het thema van de preek was geheel afgestemd op het ideaal van de KPO: „Anderen heb ik nodig om te kunnen geven". Na de kerk dienst verzamelden de leden en hun echtgenoten zich in de grote zaal van Ons Gebouw. Tot ieders grote verrassing werden allen verwelkomd door de 50-ja- rige muziekvereniging DWS die enkele nummers ten gehore bracht. De avond werd hierna voor een grote opkomst geopend door voorzitster mevr. Van den Berg In het bijzonder verwelkomde zij de eerste geestelijk adviseur, de toenmalige kapelaan G Oude Hendrikman nu 77 jaar en rustend pastoor van en wonende in Oude Pekela. Verder waren aanwezig de burgemeester van Leusden en zijn echtgenote, vertegenwoordi ger van de ABTB, de KPJ het pas torale team, vertegenwoordig sters van het District Utrecht Noord en de KPO uit Leusden Eveneens was aanwezig één van de oprichtsters en 50 jaar lid waarvan een groot aantal jaren voorzitster mevr Van Wiermgen- Visser. Mevr van Dijk-Rutte, eveneens vijftig jaar lid was niet aanwezig in verband met haar verblijf in Nieuw Zeeland. Mevr Leny Wijmans sprak hierna na mens het hoofdbestuur en het Provinciaal bestuur Namens het kringbestuur werd het woord ge voerd door mevr. Ans Hoogland en namens de ABTB door de heer J. Rutte. Ook burgemeester J.W M Rademaker sprak namens hemzelf en het gemeente-be stuur. Allen brachten het werk van de KPO op duidelijke wijze naar voren. Het is een vereniging voor contacten met elkaar Maar ook op het gebied van de maatschap pelijke zaken heeft men een taak Zeker voor deze tijd en voor de toekomst is het heel belangrijk dat men voor ontspanning met elkaar samen werkt. Een eigen identiteit is daarbij belangrijk. Door Leny Wijmans werd mevr. Van Wiermgen-Visser naar voren geroepen. Zij kreeg in verband met haar 50 jarig lidmaatschap een oorkonde aangeboden. Ook voor mevr. Van Dijk-Rutte was er een oorkonde voor haar 50-jarig lidmaatschap. Deze zal haar bij haar terugkomst worden overhan digd Namens het provinciaal be- stuur werd het KPO bestuur een leuk aandenken aangeboden in de vorm van een bruine kaars om strengeld met bloemen De kleur van de kaars houdt verband met de kleur van de aarde waarop wordt gewerkt, de kaars is het licht en de bloemetjes zijn het symbool voor het feest dat deze avond werd gevierd. Namens de KPO Leusden werd een Sara aangeboden waar omheen in guldens 50 jaar KPO was aangebracht Ook van de ABTB ontving het jubilerende be stuur een Sara. REVUE Na de toespraken volgde een re- Een scène uit 'Het Spook' Rozendaallaan 9 Leusden-C. ges Tijrr heer G. Tijmensen en gespeeld door de eigen leden van de ver eniging Voor elk bedrijf werd ge heel op rijm de inhoud van het stuk voorgelezen De revue was geheel gebaseerd op de tijd gele gen tussen het moment van oprichting en heden. In het begin zag men de werkende vrouwen aan de wastobbe met stamper ter wijl aan het eind de wasserette het werk deed In het begin zorgde de vrouw voor het hele huisgezin. Grote gezinnen was het motto want als de pastoor een huisbezoek bracht en de vrouwen er op attent maakte dat de jongste al een jaar was betekende dat dat er wel spoedig gezorgd moest worden voor een volgende baby. Samenzang tijdens het 50-jarig feest Mevrouw Van Dalen-Bom Hoe verder de revue volgde des te meer kregen de in grote getale opgekomen aanwezigen de voor uitgang in de maatschappij te zien zowel bij de boeren gezinnen als de plattelands gezinnen. Maar ook de ontwikkeling van de vrouw die de kursussen van de KPO volgt. In het laatste bedrijf zag men de vrouw in de wasserette werkend als parttimer en zich inzetten voor het verenigingsleven. Dit heeft tot gevolg dat de man niet alleen voor zijn bedrijf moet zorgen maar ook voor een deel de zorg voor de baby zelf en na een maaltijd de rommel moet opruimen. Van het toneelstuk, dat duidelijk de realiteit van het vrouwenbe staan uitbeeldde, werd volop ge noten. Na de revue werd er gezellig ge danst op de muzikale klanken van Eddy Brink In het territorium van de vos komt tenminste één burcht voor, ook wel meer. De burcht wordt soms zelf gegraven, maar meestal is het een verbouwd en aangepast konijnenhol. Het dient in hoofdzaak als kraam- en kinderkamer en in geval van nood als wijkplaats. Vaak heeft een rekel meerdere vrouwen, die samen een familiegroep vormen, doch werpt al leen de favoriete moer een nest van zo n vier tot zeven jongen. De paar tijd valt in de winter. Na een draagtijd van ruim zeven weken komen de jongen ter wereld. Pas geboren vosse zijn grijs en hebben een bol kopje. Na vier weken worden ze donkerbruin, worden de oortjes en de snuitjes spitser en beginnen ze al op vossen te lijken. Dan komen ze ook voor het eerst buiten het hol. Zo lang de jongen nog niet buiten komen, blijft de moervos zo veel mogelijk bij de jongen en komt de voedselvoorziening in hoofdzaak op de rekel neer. Dan is een muizen en bessenmenu niet vol doende en zal de vos eer der trachten iets anders buit te maken. Als dus na vier weken de jongen buiten het hol ko men, begint de leer school. Het lijkt er op dat de vosjes vrolijk met el kaar spelen, maar in wer kelijkheid is het oefenen in snel reageren en de spieren ontwikkelen. De onderlinge concurrentie daarbij is erg groot, vooral als het er om gaat een deel van de aange voerde buit te bemachti gen. In die tijd vallen de zwaksten al dadelijk af. Alleen de sterkeren heb ben een kans om tot vol wassen dier uit te groeien. Na een verzorging van ongeveer vier maanden wordt de voedselvoorzie ning gestaakt en moeten de jongen zelf aan de kost zien te komen. Ze worden uit het territo rium van de ouders ver jaagd en gaan op zoek naar een eigen grondge bied. In die tijd vallen er velen af en dan moet de winter nog komen. Zo re gelt de natuur zichzelf en is menselijk ingrijpen overbodig. De jager die een vos doodschiet om dat die wel eens een fa zant pakt, maar ook de gene die een spin dood maakt om zijn griezelige poten, heeft nog maar bedroevend weinig van de natuur begrepen. G. van L. Showroom moderne meubelen en slaapkamers Langstraat 77, Barneveld Tel 03420-14100 Showroom eiken meubelen Amerstoortsestraat 35 Barneveld Tel 03420-13075 arnef. 12625» k IESTELLEN FOTO'S: meeste in de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u stellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij uitbetaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld. met felijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, *ia waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per Uplaar (formaat 13x18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 cm). j "^int ook contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, I r den-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- k u de gewenste foto('s) thuis.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 3