De telefonische hulplijn voor drugsverslaafden is er voor iedereen kantongerecht Amersfoort Carnavals optocht Start op 15 februari •4invloed kope ~,nciers n Onderzoek naar schakel fout? Fotograaf zag het gebeuren Alarm-installaties aanmelden igerij Timmer tien jaar in Leusden Scandinavische avond in De Geut Ingezonden Abortus JERDAG 14 FEBRUARI 1985 Loep op Leusden r Rev>Caspar van Loo t nt da- DKV e definitie van de aadvan Leusden? did Alfrich Parson gaf onder vond tijdens de >pen i;igvande DKV missie financiën t2f iet antwoord: de endraad heeft overal behalve op het weer. a, het raadslid voor ets eigenaardigs linde jaarrekening tichting SOCCLE jlturle Centra Deze zogenaamde ming (met een tekort Irie ton) gaf ook een ran de ingekochte les die in de ide sociaal-culturele aan de bars worden Dostra merkte vond in de nissie financiën op drank erg hoge zen zijn betaald, wijl hij de stukken er 2,30 voor een liter jus f 7,-voor een fles r 18,-voor een fles ik. Volgens mij moet p zoek naar een 'e leverancier.'' Jer Fons Ummels van con niets anders dan ladslid gelijk geven. U weet het misschien nog, als u tenminste een aansluiting hebt op de centrale antenne. Op dinsdag 15 januari werden tussen half acht en acht uur 's avonds de programma's op alle zenders tweemaal onderbroken voor een mededeling uit Amersfoort. Het betrof een aankondiging van een lokale tv- uitzending die op die dinsdagavond op de Amersfoortse kabel zou komen. Doordat de tv-signalen voor de Leusdense CAI vanaf de mast in onze buurgemeente komen, konden de Leusdense kabelabonnees „meegenieten" van de onderbreking. Amersfoort haastte zich de volgende dag te zeggen, dat het überhaupt niet de bedoeling was de aankondiging op het scherm te brengen. Er werd wat onduidelijk gemompeld overeen „schakelfout in het kopstation", waardoor de calamiteitenschakeling in werking was getreden. Dit technisch snufje maakt het de burgemeester of een andere autoriteit mogelijk „in te breken" op het kabelnet voor het doen van belangrijke mededelingen in geval van een ramp of iets dergelijks. Het Amersfoortse D'66- raadslid mevrouw Jager gelooft kennelijk het verhaal van de „schakelfout" niet zo. Zij heeft een onderzoek gelast naar de oorzaak van de bewuste piraat. Zal ons benieuwen. We denken dat de „schakelfout" met de mantel der liefde zal worden bedekt. Onze fotograaf zag het gebeuren. Een fotograaf van een krant moet wel eens uitrukken voor het nemen van een plaatje van een auto-ongeluk of een ander verkeersongeval. Meestal laat hij zijn camera klikken zonder op de hoogte te zijn van de juiste toedracht van het ongeluk; hij was er immers niet bij toen het gebeurde. Dat was vorige week voor Leusder Krant-fotograaf Janus Visser dus even anders. Hij was in Scherpenzeel geweest en reed via de Langesteeg terug naar Leusden. Voor hem reed een Peugeot. Ter hoogte van de T-kruising met de Laapeerseweg gebeurde het. Een Opel- stationcar kwam links vanaf de Hamersveldseweg over de Langesteeg en naderde de kruising. De bestuurder remde maar had niet op gladheid gerekend. Zijn wagen schoof door, zo de greppel in. Onze fotograaf en de bestuurder in de Peugeot zagen de glijpartij gebeuren. De Peugeot-rijder raakte er zelfs bij betrokken toen hij tegen de achterkant van de verongelukte stationcar schoof. En onze fotograat? Door een knap stukje „pompend remmen" wist hij zijn Passatje op enkele centimeters van de achterbumper van zijn voorganger tot stilstand te krijgen. Als een goed fotograaf betaamt, dacht hij vervolgens: een leuk plaatje voor de krant. De groepscommandant van de rijkspolitie, R. van Doorn, meldde zich met het volgende bericht. Volgens de Algemene Politieverordening (APV) is het verplicht het aanbrengen van alarminstallaties in bedrijven en woningen aan te melden. Van Doorn: „Dat moet volgens de APV officieel bij de gemeente, maar de burgemeester heeft het doorgeschoven naar de politie. Eén van onze wachtmeesters is belast met het registreren van alarminstallaties." Vanwaar ineens die aandacht voor het aanmelden van inbraakalarminstallaties? De groepscommandant houdt zich een beetje op de vlakte, maar uit zijn woorden blijkt dat er wellicht nogal wat installaties zijn die niet bij de rijkspolitie in het boekje staan. Dat kan tot verwarring leiden wanneer ergens zo'n inbraakalarm afgaat en de melding bij de politie binnenkomt. Van Doorn: „Dat neemt niet weg dat onze mensen er altijd even enthousiast op af gaan." 5^— - De Keurslagerij van Fred Timmer beslaat ben jaar in Leusden Vanwege dit jubileum nyger ;n winkelcentrum De Biezenkamp een speciale klantenaktie op touw gezet Tot en 'ag 13 april loopt namelijk de 'tientjesaktie'. Dat wil zeggen dat bij minimale besteding ilden één vakje op een speciale kaart wordt afgestempeld. Als de tien vakjes op deze ■ijn, geeft slager Fred Timmer één tient/e kado. Men kan onbeperkt aan deze aktie Gevonden en verloren ACHTERVELD - Bij de politie te Achterveld, telefoon 1607, zijn de volgende goederen als ge vonden en verloren opgegeven. GEVONDEN Herenbril met metalen montuur, zwart etui met 2 sleutels, kleine rode damesportemonnee met in houd, dames Quartz horloge merk Concorder, beige knipportemon- nee met inhoud waarop Heuga stempel, linker handschoen zwart met rode strepen, 1 paar donker blauwe handschoenen met witte voering. VERLOREN Gouden armband, ringmodel met bruine steen, rode knipbeurs waar in rijbewijs en bankpasje, rood etui met achterdeursleutel, zilveren rin getje met blauw hartje, blauwe label waaraan huis en fietssleutel, etui waarin voor- en achterdeur sleutel Fiat-embleem op etui, brede zilveren schakelarmband, bruine suède want. LEUSDEN - De route die de carnavalsoptocht op za terdag aanstaande zal gaan is als volgt: Vertrek vanaf de parkeer plaats tussen winkelcen trum „Hamershof" en de Ko- ningskerk; r.a. Hamersveld seweg; r.a. Landweg; r.a. Groenhouten Noord; Noor derinslag oversteken en Rossenberglaan in; r.a. Lisi- dunaweg; l.a. Hohorstlaan; r.a. Beaufortweg; l.a. Ha mersveldseweg; r.a. Eiken laan; r.a. Lindenlaan; l.a. As- schatterweg; r.a. Midden weg; r.a. Berkelwijk; l.a. Wie- rickewijk; l.a. Pauwenhoeve; l.a. Hertenhoeve; Centrum- weg oversteken, eindpunt t.o. ingang gemeentehuis. Bewoners van deze stra ten worden vriendelijk ver zocht om op zaterdag 16 februari tussen twaalf en twee uur hun auto's tijdelijk ergens anders te parkeren. LEUSDEN - Zaterdag 16 fe bruari zal Scandinavië in het middelpunt staan van OJJC de Geut. Een wedstrijd houthakken, echt Scandinavisch bier, het noorderlicht en Scandinavische (Abba) muziek vormen de ingre diënten voor een gezellige avond. ledereen vanaf 16 jaar is wel kom om 20.30 uur. Inlichtingen: De Geut, Zwarteweg 29, Leus den, tel. 946848. AMERSFOORT - Op 15 februari start In Amersfoort een hulplijn voor drugsverslaafden en iedereen, die met een drugsverslaafde te maken heeft. Dank zij een initiatief, dat ruim een jaar geleden door de Hervormde en Gereformeerde diakonleën werd genomen en de daaruit ontstane werkgroep „Hulp voor verslaafden in Amersfoort" - waarbij Amersfoort als de regio moet worden gezien - zal vanaf vrijdag telefonisch kontakt voor hen en iedereen, die informatie wil hebben over verslavende midde len, mogelijk zijn. Telefonisch kontakt - indien men dat wenst volledig anoniem - met één van de achttien vrijwilligers, die bij toerbeurt de hulplijn zullen bedie nen, willen luisteren en eventueel verwijzen. Voorlopig zal de hulplijn elke maan dag-, donderdag-, vrijdag- en zaterdag avond van 20.00 tot 23 00 uur in bedrijf zijn Het is de bedoeling, dat in de loop der tijd de hulplijn ook op de andere avonden gaat funktioneren Dat is ech ter afhankelijk van nieuwe vrijwilligers, die - uiteraard na een training van 10 avonden - ingeschakeld willen worden, zich voor nadere informatie eveneens tot de hulplijn - 637063 - kunnen wenden VOOR IEDEREEN „De telefonische hulplijn is er voor iedereenzeggen de leden van de werkgroep met wie we praten en bij de meesten waarvan hun inzet voor dit werk op een kerkelijke achtergrond steunt. „We willen zonder pretenties naast de verslaafde gaan staan, pogen met hem of haar in gesprek te komen, zo mogelijk samen op weg te gaan Ze zien het als hulp aan de naaste, willen pogen het vertrouwen te winnen, zo trachten de verslaafden, die dat wil, te helpen „Ons doel is niet direkt, dat die gaat afkicken, hoewel we dat uiteraard wel hopen, maar we willen wel een praat paal zijn. We hopen, dat de verslaafde ons belt en dat kan met elke vraag zijn. maar ook zo maar, zonder een gerichte vraag. Daardoor kunnen we komen tot de beantwoording van een vraag, die voor ons essentieel is: Waar is in de Amers foortse situatie behoefte aan?" Want in feite is er maar heel weinig bekend over de drugsverslaafden in Amersfoort, hoewel het er op lijkt, dat hun aantal niet minder wordt „Het staat vast. dat er vooral na het 20e jaar een vrij grote groep van experimenteerders is, die regelmatig drugs gebruikt." Het is zo, dat we via de media regelmatig horen over grote heroïne- en cocaïnevangsten, over de pogingen, die het Amsterdamse gemeentebe stuur doet om gratis heroïne te mogen verstrekken, wat de regering afwijst. Een recent bericht over het aantal doden, dat vorig jaar in Amsterdam werd geteld als gevolg van heroïne- en ander drugsgebruik haalde de meeste kranten echter niet, terwijl een enquête onder 25.000 jongens en meisjes van 10-19 jaar, leerlingen van scholen voor basis- en voortgezet onderwijs, niet de aandacht kreeg, die het verdiende. 9% van de 18- en 10-jarige HAVO- en VWO-leerlingen zou weieens softdrugs gebruikt hebben, een percentage, dat voor de totale groep 18- en 19-jarigen ontgetwijfeld hoger zal liggen. En dat zijn dan cijfers en gegevens, die aan de oppervlakte komen. De hulplijn is er voor iedereen. HEEL EVENTJES |/RT - Op de slecht trafzitting van 7 fe- urde weinig opzien baar degenen die often in mr. Nuboer nte kantonrechter, >rgde dat men niet ekomen was. ir van Woudenberg een half uur wachten antonrechter het niet 1 om met één ver minnen. Toen er nog binnen druppelden, ng tenslotte geopend 'dachte komen vertel- hij als directeur van irtbedrijfje uit Wou- n van zijn onderge en bestelauto had la nder geldig keurings- vas snel verteld. Ern- van de directeur was jeweest dat niemand It had aan het verlen- keuringsbewijs. Toen de zaak verscheen, i bon van f 500,-, te een enorm hoog bedrag vond, gezien de weinig rooskleurige situatie van zijn be drijf. Er was wel begrip voor zijn omstandigheden. De officier hal veerde de oorspronkelijke eis en de kantonrechter ging nog wat la ger, zodat de boete uiteindelijk f 150,- werd Het wachten was dus niet helemaal voor niets ge weest. DAGJE UIT „Tenminste vier tientjes ver diend", sprak ook een inwoner van Loosdrecht tevreden Hij was een dagje uit geweest met zijn ge zin en werd na afloop geconfron teerd met een bon van f 80, - omdat hij een doorgetrokken streep had overschreden. „Ik dacht nog wel lekker voordelig een dagje uit te zijn. Er was geen inhaalverbod ter plekke en een karretje voor mij reed 20 km, zo dat ik er langs gegaan ben" Ook hier wel enig begrip voor de situa tie, vandaar een gehalveerde boete. VRIJSPRAAK Iemand uit Amersfoort had een aanrijding in Leusden veroorzaakt omdat hij een bocht naar links niet ruim genoeg genomen zou heb ben Verdachte bestreed dat. Poli tiemensen, die later gekomen wa ren, hadden de auto's aan de kant gezet, zodat niets meer op te me ten viel en alleen op grond van verklaringen van de tegenpartij was er een proces-verbaal opge maakt. „Als rij-instructeur zal ik toch wel weten hoe je een bocht moet ne men", meende verdachte. Daar aan twijfelde de officier, die ver telde dat hij 's morgens in de vroegte heel wat lesauto's signa leert die, met één man achter het stuur op weg naar de eerste klant, spotten met alle verkeersregels. Hij eiste f 100,-, maar de kan tonrechter vond het bewijs niet geleverd en sprak daarom ver dachte vrij. Een automobilist uit Amersfoort, die niet gestopt was voor het rode licht bij een spoorwegovergang, wist overtuigend over te brengen dat hij de lichten niet had kunnen opmerken. „De politieauto stond zo raar geparkeerd dat ik al mijn aandacht nodig had bij het ontwij ken van een paar fietsers, maar het is beslist niet rood geweest toen ik er op reed". De officier van justitie eiste 110,-. Mr. Nuboer vond wel voldoende bewijs gele verd dat verdachte fout geweest was, „maar laten we de zaak in het midden houden, want u bent maar héél eventjes door rood ge gaan: f 50, - boete" ZAKGELDPROBLEMEN Voor een scholier die door rood gefietst was, werd de boete van f 40, - gehalveerd varjwege zak geldproblemen, en iemand die in Amersfoort had geparkeerd met gebruikmaking van een invaliden- ontheffing, die slechts voor de stad Utrecht geldig was, kreeg f 25, - in plaats van de geëiste f 55, - Alleen een chauffeur van een PTT-bestelauto die tegen de rijrichting in gereden had, ging naar huis met de geëiste boete f 175,-. ,,lk zou willen dat advocaten zo bondig en dui delijk waren", merkte de offi cier van justitie op na het ver weer van een inwoner van Wou denberg op de strafzitting van 31 januari. Deze verdachte, agrariër van beroep, werd ver weten dat hij één van zijn koeien niet goed behandeld zou hebben. Het kettinghalster had te strak gezeten en was inge sneden in de neus van de koe. Er was een wond ontstaan en foto's waren als bewijs bij het dossier gevoegd, evenals een verklaring van een dierenarts die op verzoek van de opspo ringsambtenaren de koe had onderzocht. Weliswaar uit de verte, want de patiënt wilde niet dichterbij komen. „Ik heb diezelfde middag mijn ei gen dierenarts laten komen", deelde verdachte mee, „die wel de koe van dichtbij heeft kunnen bekijken Het is één van m'n beste melkkoeien die een wondje had opgelopen, waarschijnlijk met stoten. Ik heb er honderd en dan gebeurt er wel eens wat. koeien zijn niet anders dan mensen. Het halster zat ruim genoeg, maar ik heb het voor de zekerheid één schakel ruimer gesteld Het wondje heb ik behandeld en de melkproduktie heeft er geen dag onder geleden, kijkt u maar". Ver dachte overhandigde een brief van zijn eigen dierenarts en een staat met het produktieverloop van de koe en incasseerde boven genoemd compliment van de offi cier vanwege zijn uitstekende ver dediging. Toch een boete van f 50,- om dat bewezen werd geacht dat de wond door onzorgvuldigheid van verdachte ontstaan zou zijn, wat hem de opmerking ontlokte „Die f 50,- kan me niet schelen, maar die schuldigverklaring wel". 75% Een inwoner van Scherpenzeel had een aanrijding veroorzaakt omdat hij bij het naar links gaan de bocht niet ruim genoeg had ge nomen. „Je moet daar vanwege alle geparkeerde auto's gewoon links rijden. Ik voel me maar voor 75% schuldig", had hij tegenover de politie verklaard. De officier gaf toe dat het een onoverzichtelijke kruising betrof en eiste daarom ook maar 75% van de normale boete, wat neerkwam op f 100,-. Uitspraak conform de eis. HEER Iemand uit Ermelo had geen voor rang verleend op een voorrangs- kruising, waardoor een aanrijding was ontstaan. „Ik heb wel gestopt voor de haaietanden", verze kerde de verdachte de officier. „Ik wachtte op een auto aan de over kant die voorrang had. Toen hij niet kwam, trok ik 11/2 meter op, vervolgens reed hij toch en stopte ik weer, maar inmiddels werd ik aangereden door een auto van links". De officier legde uit dat de gene die voorrang moet verlenen altijd fout is. „Het gaat zelfs zo ver dat iemand die met vaart aan komt rijden, met kracht remt en op tijd tot stilstand komt, al fout is omdat hij de indruk wekte niet te zullen stoppen" „Ik probeer me toch als een heer te gedragen", zuchtte verdachte. Dat geloofde het gerecht, waardoor de boete aan de lage kant bleef- f 75, - in plaats van f 175,-. TWIJFELS Ook paard rijden kan tot proble men leiden als het gebeurt waar het niet mag. Da ondervond een inwoner van Soest, die op de zit ting een schrijven kon overleggen waaruit zou blijken dat er een ver gunning voor training verstrekt was die nog geldig was op het mo ment van aanhouding. Dit schrij ven was echter gericht, niet aan verdachte, maar aan iemand an ders, die de eigenaar van de paar den zou zijn De vergunning gold voor een bepaald gebied en was verdachte nou in dat gebied aan gehouden of op een bospad dat er net buiten viel? Al met al zoveel twijfels dat de kantonrechter tot vrijspraak concludeerde HONKBALKNUPPEL Dat het vervoeren van een honk balknuppel in de auto ook proble men met justitie kan opleveren, ontdekte een inwoner van Naar- den. Bij een politiecontrole werd zijn auto aan een inspectie onder worpen en toen vond men de knuppel onder zijn stoel. „Die lag daar toevallig, ik was op weg naar een camping om spullen weg te brengen", verklaarde verdachte. „Ik hoor met instemming dat er nog agenten zijn, die er zich niet Maar net als bij een ijsberg blijft het overgrote deel van de problematiek verborgen. Niet echter voor de verslaaf de. niet echter voor familie, vrienden of andere relaties. Die kunnen echter met hun problemen vaak nergens terecht. Op 15 februari - en daarna in Amers foort dus wel, waarbij het in de eerste fase vooral de bedoeling is te luisteren, eventueel te verwijzen en te inventari seren Aan echte „opvang" is de werk groep nog niet toe, hoewel er kontakten zijn, die de opvang mogelijk maken. Als er behoefte is zal de werkgroep in een tweede fase trachten een „aanloophuls" te realiseren, terwijl men ook sterk denkt aan preventie. „We hebben al een informatiepakket klaar liggen, willen - bijvoorbeeld op scholen - voorlichting gaan geven." Vooreerst wacht de werkgroep echter op de telefoontjes, die binnen komen op nummer 637063, het num mer van de hulplijn! De Leusder Krant berichtte (vroegtijdig) over de plannen van de werkgroep abortus van het Humanistisch Verbond en van Humanitas om op 14 maart, op éen van de avonden in een cyclus van vier over „zelfbe schikkingsrecht in Eemland", na te gaan of een vrouw zelf kan beslissen over afbreking van een ongewenste zwangerschap of niet, nadat de twee streekzie kenhuizen een „abortusvergun ning" hebben aangevraagd bij het ministerie. In het bericht stond ook een oproep aan vrouwen om zowel haar positieve - als negatieve ervaringen met abortus aan de leden van de werkgroep te schrijven (werkgroep abortus p a Humanitas, postbus 261, 3800 AG Amersfoort) of een van de drie daartoe speciaal „bevrogyy- de" telefoonnummers te bellen. Vorige week zaten achttien vróü- wen te breien, er werd niet ge beld. Dat kan niet alleen liggen aan de verkeerde vermelding van het telefoonnummer van het Leusdense centrum voor de maatschappelijke dienstverle ning, „Het Hamershuis". Vrou wen moeten wel een goede re den hebben om terug te komen op vroegere ervaringen. Naar de mening van.de werkgroep abor tus is die goede reden er ook! Hebt u trouwens gelezen hoe twee christelijk-gereformeerde dominees worden bedreigd met uitstoting uit het ambt, als zij niet van De Lichtenberg eisen dat alléén meegewerkt zal wor den aan afbreking van ongewen ste zwangerschap als het leven van de vrouw gevaar loopt? Als dat gebeurt, heeft De Lichten berg net zo'n strak standpunt ingenomen als St.-Elisabeth. Een vrouw heeft dan werkelijk niets te beslissen. De arts beslist of de vrouw in levensgevaar ver keert en daarmee is de - zwarte - kous af. „De paus komt in mei naar Amersfoort dingen verbie den die al jaren in het zieken fonds zitten", zo kon u vrijdag avond horen in Farce Majeure. Om te lachen? Eemland ligt op de breuklijn tussen Randstad en Veluwe. Zijn wij algeheel in de behoudende greep van de Veluwementallteit? Of kunnen vrouwen zelf beslis sen hoe hun ongewenste zwan gerschap zal verlopen. Zijn art sen „zedenmeesters" of „hulp verleners"? Alle vrouwenorga nisaties in Leusden hebben een brief ontvangen van de werk groep abortus met een stand punt over wat fatsoenlijke hulp verlening zou zijn. Daarin is er ruimte voor een arts om mede werking te weigeren aan de uit voering van een beslissing van de vrouw, waar hij zelf princi pieel tegen is. Maar de arts moet dat dan zo vroeg mogelijk duide lijk zeggen en verwijzen naar een andere collega. Vijf huisartsen hebben direkt gereageerd. De andere 35 huisartsen uit Leus den en Amersfoort nog niet. Weet u welk standpunt uw huis arts Inneemt over het zelfbe schikkingsrecht van de vrouw? H. Gerlings Amersfoort met een Jantje van Leiden afma ken", constateerde de officier te vreden „En dat u in februari gaat honkballen wil er bij mij niet in. Helaas worden die knuppels veel als wapen gebruikt en ik eis dan ook verbeurdverklaring van die knuppel, maar geen boete" Ook de kantonrechter was er van over tuigd dat de knuppel er voor een ander doel gelegen had en ver oordeelde conform de eis.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 7