„Under fire": oorlogsverslaggevers in het Nicaragua van Somoza Komisch beurs-sp met hindernissen Feministisch getinte komedie „Nine To Five" in Cinemaclub Thema-avond Vrouwenkafé Hi OVER DE GRENZEN VAN DE NEUTRALITEIT De Muppets in Manhattan s „TRADING PLACES" Op donderdag 28 februari in De Korf „Fraulein Berlin" in Filmhuis Appelmarkt „C'Eravamo tanto Amati" van Scola in Filmhuis I L. DONDERDAG 14 FEBRUARI 1985 kijk op de film (door Bert Vos) „Under fire", USA 1984. Regie: Roger Spottiswood. Scenario Ron Shelton en Clayton Frohman; gebaseerd op een verhaal van Clayton Frohman Produk tie: Jonathan Taplin, muziek Jerry Goldsmith; camera John Alcott. Met Nick Nolte, Gene Hackman, Joanna Cassidy, Jean-Louis Trintignant, Ri chard Masur en Ed Harris. Genre: oorlogsjournalistiek/drama; te zien in Grand, Amersfoort. Keuring 12 jaar De meeste journalisten leiden een tamelijk veilig bestaan. Ze worden niet belaagd door op standelingen, verzetsstrijders of oprukkende regeringstroepen. Er is echter ook een kleine, vrij selecte groep verslaggevers en fotojournalisten, die zelden kun nen genieten van deze weelde. Zij brengen hun tijd door in ge bieden, waar oorlog is, waar ver schillende partijen elkaar op le ven en dood bevechten. Deze oorlogscorrespondenten zor gen ervoor, dat wij dagelijks op de hoogte worden gehouden (via televisie, film en krant) van het verloop van een oorlog, waar dan ook ter wereld. In Iran, de Afrikaanse binnenlanden, Liba non, Iran, Irak of midden-Ameri- ka. Zij leven dagelijks met de dood. Sommige van hen zijn ware „oorlogs-junks" gewor den, verslaafd geraakt aan het knetterende mitrailleurvuur, het onheilspellende helicopter-ge- ronk of de doffe inslagen van granaten en mortieren. De oor log zelf interesseert hen niet. Het gaat hen om het mooie verhaal, de unieke foto. Goed voor een eerste prijs voor de World Press Photo of voor de Pulitzer-prijs. Met kille afstandelijkheid gaan zij te werk, zoals de huurlingen zonder enige emotie vechten Sleutelscène uit ..Under Fire", waarin Gene Hackman als Alec Grazier onder vuur wordt genomen voor hen, die het meeste geld te bieden hebben. Anderen hebben nog geen versla vingsverschijnselen, maar Irachten zo goed mogelijk een objectief verslag of beeld te geven van de situatie. Zij blijven de afstandelijke waarnemers, mengen zich niet in de strijd en blijven steeds politiek neutraal In de loop der jaren hebben ze een luguber soort cynisme ontwikkeld, dat als een pantser om hun ziel ligt Ze zien de dood regelmatig in de ogen, maar houden zich staande. Toch is er een bepaalde grens Als die grens wordt overschre den, dan breekt het zo zorgvuldig opge bouwde pantser en krijgt het gevoel de overhand Het gevoel voor rechtvaar digheid. Dan wordt het tijd om terug te gaan naar het thuisfront achter een bureau. Journalisten in oorlogssituaties leve ren blijkbaar goede speelfilms op. want in de afgelopen jaren hebben we er verschillende mogen aanschouwen. Zoals „Die Falsung" van Wim Wen- ders en „The year of living dange rously" van Peter Weir en binnenkort kunnen we de Nederlandse premiere tegemoet zien van „The Killing Fields" over de oorlog in Cambodja. Roger Spottiswood's „Under fire" behoort tot een van de beste in dit genre en speelt zich af in Nicaragua. Nick Nolte is de fotojournalist Russel Price, Gene Hackman diens collega Alex Gra zier en Joanna Cassidy de buitenland se correspondente Claire Stryder „Under Fire" speelt zich af in de nadagen van het Somozabewind De Sandinisten winnen steeds meer terrein en het ziet er naar uit, dat de president binnen afzienbare tijd het veld zal moe ten ruimen voor de opstandelingen, die „bezield door idealen namens het volk" de oorlog voeren Russel Price is een reporter, wiens reputatie als briljant oorlogsfotograaf slechts wordt overtroffen door zijn repu tatie a|s doodsverachter. Na een nogal verwarrende periode in Afrika, waar de gevechten in Tsjaad de aandacht trok ken. komt Russel in Nicaragua, waar hij Alex Grazier weer ontmoet. Alex is Scène uit ..Under Fire met Nick Nolte. Joanna Cassidy en Jean-Louis Trintignant. buitenlands correspondent en zou het frontwerk - gezien zijn leeftijd - in moeten ruilen voor het bureau in New York. Alex' vriendin Claire Stryder is een geharde medewerkster van Public Radio, die besluit een einde te maken aan haar vriendschap met Alex De toestand in Nicaragua is verwarrend, president Somoza leeft in een glorieus verleden De persvertegenwoordigers worden geduld, maar meer ook niet. Zelf op onderzoek uitgaan is gevaarlijk Toch doen Russel en Claire dat. Met gevaar voor eigen leven weten ze door te dringen in een kamp van de Sandinis ten. Als ze verzeild raken in een ge- vecht, wordt Russel gekonfronteerd met de zinloosheid ervan als hun gids, een jongen, vanuit een hinderlaag wordt neergeschoten. Op dat moment verruilt hij zijn camera voor het geweer en wordt hij van de afstandelijke waar nemer de participant. Op dat moment kiest hij partij. Als hij later min of meer wordt gedwongen een valse foto te maken ten gunste van de Sandinisten, is het duidelijk, dat Russel Price zijn grens heeft overschreden „Under Fire" is geen geijte film vol gens Amerikaans (regeringsgetrouw) model, maar een nuchtere poging een analyse te maken van de oorlogsver slaggeving. Spottiswood observeert de hoofdpersonen en laat zien hoe moeilijk het is om die zoveel geroemde afstan delijkheid en neutraliteit te bewaren ook al ben je nog zo gehard door de oorlogen. Treffend is de steeds terugkerende verschijning van de huurling Oates (Ed Harris), voor wie het er niet toe doet wie zijn vijand is. Degene die betaalt is z'n vriend. Zo simpel is dat Als de oorlog „voorbij" is, staat Oates langs de weg en juicht (in burger) de binnenrukkende troepen van de Sandinisten toe Het is duidelijk, dat Oates. de huurling, reeds z'n nieuwe broodheer heeft her kend Oorlogscorrespondenten en jour nalisten zijn geen moment zeker van hun leven, tenzij ze op veilige af stand van het oorlogsgewoel blijven in hun comfortabele hotel ver van het front. Verschillende oorlogscorres pondenten, fotografen en camera mensen zijn in de afgelopen jaren het slachtoffer geworden van hun veel eisende beroep. „Under Fire" laat zien, hoe makkelijk men verstrikt kan raken In de waanzin van de oorlog die men objectief en neutraal wilde verslaan. „Under Fire" biedt veel stof tot nadenken, en Is bovendien boeiend, spannend en Indrukwek kend. (Van de filmredaktie) AMERSFOORT - Voor de kinderen draait in de kindervoorstellingen van Euro de nieuwe Muppet-speelfllm „The Muppets take Manhattan". Miss Piggy, Kermit en al die vrienden en vriendinnen beleven weer de al leraardigste avonturen, deze keer in New York, waar de Muppets een show proberen op te zetten. Dat lukt niet zo erg en na allerlei pogingen, besluiten ze om ieder»1' te gaan. Ook dat wou® beeld gebracht, wanti niet mee om zo maarH vinden.Hoewel,eev toch wel een streepje® q 0 1 e n (door Bert Vos) Nick Nolte en Joanna Cassidy in een benauwd moment uit de film ..Under Fire" van Roger Spottiswood. LEUSDEN - Op donderdag avond 28 februari presenteert de Cinemaclub De Korf te Leusden de licht feministisch getinte ko medie van regisseur Colin Hig- gins: „Nine to five" (Van negen tot vijf) met Dolly Parton, Jane Fonda en Lily Tomlin in de voor- j naamste hoofdrollen. De voor stelling begint om 20.00 uur, de I zaal is open vanaf 19.30 uur voor verkoop van kaarten. De films van de Cinemaclub De Korf wor den vertoond in het activiteiten- j centrum De Korf aan de Smidse in het winkelcentrum De Ha mershof. Leden betalen 2,50 p.p., niet-leden 7,50. „Nine to five" is het amusante verhaal van drie vrouwen op een groot kantoor, die in opstand ko men tegen de bedrijfsvoering van hun baas, die bepaald niet vrouw vriendelijk genoemd kan worden Die opstand resulteert in een volko men omdraaiing van de toestand. De baas, vice-president van het bedrijf, veroorlooft zich ten opzich te van één van de dames de nodige opdringerigheid en verkondigt aan iedereen die het maar wil horen, dat hij een verhouding met haar heeft. Na de opstand is de man een gevangene van de drie vrouwen, die het kantoor met voortvarende hand reorganiseren. En niet zonder succes, want het gaat uitstekend. De cijfers gaan omhoog en trekken de aandacht van de hoogste baas van het concern In „Nine to five" zien we drie bekende actrices in één film en dat is op zich al uniek. Jane Fonda (die met „The China Syndrome" de maatschappij-kritiek niet schuwde) krijgt steun van country-zangeres Dolly Parton, die ook uitgesproken meningen heeft. Lily Tomlin is de minst bekende. Zij speelde onder meer met John Travolta in de overi gens mislukte liefdesfilm „Moment for moment". In het programma van de Cine maclub De Korf komen tot en met april nog twee films: „Poltergeist" op donderdag 28 maart en „Stri pes" op donderdag 25 april a.s. Daarna bereidt het bestuur zich voor op het nieuwe filmseizoen, dat in september weer van start gaat In mei zal de jaarlijkse ledenvergadering worden gehou den Filmliefhebbers die lid willen worden van de vereniging, kunnen verdere informatie vragen via tele foon 942653 (033). Een lidmaat schap van de vereniging kost 25.- per jaar (gezinskaart voor twee personen) waarmee men dan per voorstelling 2,50 p.p. betaalt. Een tweede kaart in één gezin kost 15,-, 65 plussers en CJP-hou- ders krijgen eveneens korting. Zij betalen 15,-. De lidmaatschaps kaart geeft recht op kortingen voor alle voorstellingen van de Cinema club, ook de extra voorstellingen. Zij die nu lid worden voor het komende seizoen, kunnen nu reeds profiteren van de lidmaat schapskortingen op de toe gangsprijs. Niet-leden betalen 7,50 p.p. per voorstelling In de nachtvoorstelling van filmhuls Appelmarkt a.s. vrijdag en zaterdag om 23 uur draait de film C'Eravamo tanto amatl van Ettore Scola. Met deze in 1977 gemaakte film brak hij definitief door en verwierf Internatio nale bekendheid. In de laatste fase van de oorlog in Italië levert het verzet strijd tegen het fascisme Het gaat om de drie vrienden Gianni (Gassman), Nicola (Flores) en Antonio (Manfredi) Maar wat komt er van hun idealen terecht als de oorlog voorbij is en wat bereiken ze? Scola volgt ze op de voet. Ze gaan na die ingrijpende tweede wereldoorlog ieder hun eigen weg. Nicola is leraar gewor den en woont met zijn vrouw en kind in een provinciestadje. Antonio werkt als ambulancebroeder in een ziekenhuis in Rome terwijl Gianni bij een bekend advocatenkantoor stage loopt Maar in het na-oorlogse Italië is het zeer moeilijk linkse idealen hoog te houden en dan ook nog de kost te verdienen Communisten en socialisten zijn door de christendemocraten uit de regering geweerd Antonio bekleedt een ondergeschikte positie Nicola kwijnt weg in de provincie waar ieder een hem vijandig gezind is, en Gianni komt er achter dat, als je jong en eerlijk bent. je je kansen om carrière te maken in de advocatuur wel kunt vergeten Hij trekt zijn conclusies „Trading places", USA, 1983. Regie John Landis. Produktie: Aaron Russo; scenario Timothy Harris Herschel Weingrod, muziek Elmer Bernstein. Met Dan Aykroyd, Eddie Murphy, Ralph Bellamy, Don Ameche, Denholm Elliott en Jamie Lee Curtis Keuring; alle leeftijden Theater: Grand, dinsdag mo- vie-cyclus Regisseur John Landis is de ma ker van „National Lampoon's Animal House, The Blues Brothers en An American Werewolf in London". Dat geeft misschien de sfeer weer van zijn film „Trading Places", ook al ver schilt deze film toch van de vorige. Een belangrijk bestanddeel in de films van Ladis Is humor. Zelfs in de horror-produktle „An American We rewolf in London" ontbrak de relati verende humor niet. „Trading Pla ces" heeft niet dat luidruchtige van „National Lampoon", noch het muzi kale van „The Blues Brothers", maar voor Amerikaanse miljonairs en beurs-speculanten moet „Trading Places" beslist als horror overko men. De opzet van Landis' film is in feite tamelijk simpel: twee erg rijke zakenlie den en beursspeculanten houden van wedden en op een dag worden ze onverwacht gekonfronteerd met de (zwarte) bedelaar Billy Ray Valentine (Eddie Murphy), die vóór het hoofdkan toor in de problemen komt. Na een dagelijkse werkbespreking met hun di- rekteur Louis Winthorpe III (Dan Ay kroyd) gaan de twee steenrijke voedsel- fabrikanten (voortreffelijk gespeeld door Ralph Bellamy en Don Amech) een nogal bizarre weddenschap aan: Bellamy stelt, dat het er niet toe doet wie zij als direkteur aanstellen en dat een bedelaar als Valentine het net zo goed zou kunnen doen als Winthorpe De inzet: 1 dollar. Amech gaat de wedden schap aan en via manipulatie slagen zij er in Winthorpe tot de bedelstaf te brengen en Valentine wordt direkteur van de multi-national. En inderdaad Valentine is een openbaring, terwijl Eddie Murphy (midden) probeert zich een houding te geven a's, heeft nog moeite met de bedelaars-status te vergeten. Hierin een meiden uit zijn vorige ..werkkring" tijdens een spontaan „lay ..Trading Places" van John Landis. Winthorpe (nooit arm geweest), de be delstaf in grote wanhoop ondergaat, ook al krijgt hij steun van het aardige hoertje Ophelia (Jamie Lee Curtis). De beide eigenaars van het multina tionale concern zien de ontwikkeling met gemengde gevoelens aan, temeer omdat Valentine zich ontwikkelt tot een uiterst scherpzinnige financieel expert. Hij komt achter de oorzaak van het al jaren voortdurende succes van de bei de „filantropen": corruptie en misdadi ge praktijken, waardoor zij veel eerder dan hun concurrenten de cijfers van bijvoorbeeld de jaarlijkse fruitoogst on der ogen krijgen, en daar via de beurs op in kunnen spelen De nieuwbakken direkteur Valentine besluit, als hij zijn voorganger heeft ontmoet, maatrege len te treffen. En dat is wel nodig ook. want de beide njkaards hebben alweer nieuwe plannetjes voor het tweetal in petto en dat belooft niet veel goeds. Met de hulp van Ophelia zetten Valentine en Winthorpe een val op Het aardige van deze film van John Landis is niet alleen het feit, dat een zwarte de zaak moet redden (en dat ook U e doet), maar ook de k^C op het Amerikaanse d( keiharde elementen n grondslag liggen. A Voor het overige ces" pretentieloos 4 zonder komische K menten, waardoor noeglijke gebeurtea] zonder dat direkt s? lachen-, gieren- \t( John Landis' relate loopt als een rodedr.* Eddie Murphy Is ie- komisch jong talent® Aykroyd het best lid1 men met de helaas' ven John Belushi, s' spel te zien, zodat meer films kunnen1 dit nieuwe komisr hoofdrol. Kortom:^ film voor jong en® komisch beursspel sen Te zien In de di clus. J LEUSDEN - Maandagavond 18 februari organiseert het Vrou wenkafé Leusden een thema avond: „Wet op de Tweeverdie ners". Ans Berg (zij heeft een admini stratiekantoor) komt het één en ander toelichten en zal vragen, die vrouwen over deze moeilijke mate rie hebben beantwoorden. De avond begint om 20.00 uur en alle vrouwen zijn van harte welkom Adres: V O.C.. Burg Van der Postlaan 2 Scènes uit.C'Eravamo Tanto Amati" Vanaf vrijdag 15 t/m maandag 18 februari a.s. draait de nieuwste film van Lothar Lambert: „Fraulein Ber lin" in filmhuis Appelmarkt. Aanvang 20.00 uur. Van Lambert werd al eer der in Nederland een film uitgebracht in het filmhuiscircuit waarin ook Ulri- ke S. de hoofdrol speelt. Was ze toen de huisvrouw die droomde om be roemd te worden als filmster, in „Fraulein Berlin" Is ze een filmster, maar dan eentje die alleen in porno films „acteert,, Lothar Lambert knapt een groot deel van het werk voor zijn films zelf op. Ook bij „Fraulein Berlin" is dat weer het geval. Produktie, scenario, regie, mon tage, camera en geluid het is allemaal het werk van Lambert himself Door te filmen in zwart-wit en een beroep te doen op zijn vaste vrienden en kennis sen weet hij de kosten nog meer te drukken Op die manier is hij in staat elk jaar een nieuwe film af te leveren zonder concessies te hoeven doen aan publiek of geldschieters. Tot onderwerp van zijn films kiest hij vooral mensen die leven aan de zelf kant van de maatschappij. Seks speelt een belangrijke rol, maar veel plezier levert dat niet op. Z'n films zijn van een adembenemende uitzichtloosheid. Re laties zijn tot mislukken gedoemd, de drankfles staat onder handbereik. Het geheel wordt in „smenge" beelden gegoten die de depressiviteit nog eens extra accentueren In „Fraulein Berlin" is het van hetzelfde laken een pak. Erika Kleinschmidt, alias Fraulein Berlin heeft „carnère" ge maakt in de pornofilmbusiness Ze voelt zich echter nogal misbruikt door haar regiesseur en ze wil nu wel eens wat anders dan de zoveelste naaktrol. Om voorlopig van haar af te zijn stuurt hij haar naar een filmfestival in Amerika waar hun film „Monster Woman" wordt vertoond, maar helaas, de censuur slaat toe, de film mag niet worden vertoond. Ondertussen proWl serieuze regisseurs^ resseren Op een g# dat te lukken, maara| ook dit keer om eenjj gaat. Ook een aanknoopt mislukt jaV Terug in Berlijn be; re als filmster er aan'l als Erika Kleinsch^ leven te gaan A's door een geëngag# maakster (HelkeStf nieuwe film het g leeft ze weer heler5* niet alles kommer f

Leusder Krant | 1985 | | pagina 8