Snelheidscontroles nodig om het oversteken te bevorderen „Heel Leusden is geen woonerT Fietspad niet verleggen, wel beter verlichten Parkeerstrook langs Hessenweg Stoutenburg leusder krant imeentelijke notitie werkingstijden verkeerslichten In bocht Heiligenbergerweg Reünie oud militairen Congres over „zelfbeschikkings recht in de gezondheidszorg" Wethouder Wagenaar tijdens commissievergadering: Disco en video Het komt i in de bus Op 1 maart in Leusden - - :V ÏONDERDAG 21 FEBRUARI 1985 plaatselijk nieuws léen onzer verslaggevers) USDEN - Wanneer er ehouden wordt aan het [erken van de verkeers- ninstallaties op de min- rukke uren, dan is het end gewenst gerichte eidscontroles op auto's jden. Op die manier kan derd worden dat het teken door voetgan- en fietsers van kruis- n waar de verkeerslich- ïipperen, voor hen veili- ordt. itaat in een gemeentelijke waarin de gewijzigde wer den van de verkeerslichten isden nader worden be- vd Deze schriftelijke eva- verd begin deze week uitge- an de leden van de raads- ssie openbare werken en ijke ordening en wordt 12 in de vergadering van de ssie behandeld. In augustus 1983 besloot de gemeente om bij wijze van proef de werkingstijden van de verkeerslich ten te beperken Later werd een en ander na enige aanpassingen defi nitief gemaakt De stoplichten zijn gaan knipperen op die urep dat er minder autoverkeer door Leusden kruist. Tijdens de spitsuren en op tijden dat kinderen tussen school en huis pendelen zijn de lichten in werking. Met het beperken van de werkingstijden van de verkeerslich- teninstallaties werd beoogd het on nodig wachten voor automobilisten op een kruispunt tegen te gaan en irritatie bij hen te voorkomen Het gebeurde nog wel eens dat een eenzaam voor een kruispunt wach tende automobilist besloot door het rode licht te rijden. Aan de andere kant realiseerde de gemeente zich terdege dat door het uitschakelen van de verkeers lichten op bepaalde uren de onvei ligheid of het gevoel van onveilig heid bij het oversteken toeneemt. Om die reden heeft de gemeente na het instellen van de proef gege vens verzameld voor het peilen van ..veiligheid en onveiligheid" tijdens het niet werken van de verkeers lichten Zo zijn er op diverse plaat sen snelheidsmetingen verricht om vast te stellen of het oversteken van fietsers en voetgangers op kruispunten ..negatief beïnvloed" wordt Verder is nagegaan in hoe verre het aanbeveling verdient de werkingstijden van de lichten in de (zomer)vakantieperiode aan te passen Het onderzoek heeft uitge wezen dat in de zomermaanden, gezien het geringer aantal auto's, de werkingstijden aan te passen, met andere woorden de installaties meer op knipperen te zetten Geen invloed In de gemeentelijke notitie wordt geconcludeerd dat uit de snel- heidsmetingen blijkt dat er afgewe ken wordt van d£ toegestane snel heden. ,,Dat beïnvloedt de over- steekbaarheid in negatieve zin. Dit is in concreet cijfermateriaal niet uit te drukken", aldus de notitie Een andere conclusie is dat verkeers lichten weinig of geen invloed heb ben op snelheden van auto's. Slechts in de direkte omgeving van een kruispunt, met de verkeerslich ten in werking, zijn de snelheden wat lager. De huidige werkingstij- den van de verkeerslichten op d^. 1g84 |S jn he, kader van de passingen aan de installaties vol gen om goede „verkeersafhanke- lijke regelingen" tot stand te bren gen Daarmee wordt onnodig wachten voor auto's voorkomen, aldus een aanbeveling in de notitie- Ongevallen kruispunten van de Noorderinslag (uitgezonderd de kruising met de Rossenberglaan) worden als goed ervaren, met name omdat ze ook in werking zijn op die tijden dat kinde ren op weg zijn naar omliggende sportterreinen, de bibliotheek of naar andere aktiviteiten. ,,Op de overige kruisingen is dit beeld min der gunstig. Wel is daar de over- steekmogelijkheid veel beter", con stateert de gemeentelijke notitie Mochten er toch langere werkings tijden op de kruispunten Midden- weg/Asschatterweg en Rossen berglaan/Noorderinslag worden overwogen dan moeten er wel aan- evaluatie van de werkingstijden van de stoplichten het aantal onge vallen geturfd op de diverse kruisin gen waar het verkeer met behulp van verkeerslichten wordt gere geld. Op de Groene Zoom/Noorder inslag werden negen ongelukken geregistreerd, waarvan er vijt plaatsvonden toen de lichten werk ten. Vier aanrijdingen, waarvan drie met in werking zijnde stoplich ten, werden geteld op de kruising Van der f ostlaan/Noorderinslag Op de kruising van de Asschatter- weg met de Middenweg gebeurden De huidige werkingstijden van de verkeerslichten op de Groene Zoom/Noordermslag voldoen goed volgens de gemeente vorig jaar twee ongelukken, waar van eén met met-knipperende ver keerslichten Op Hamersveldse- weg/Noorderinslag en Rossen berglaan/ Noorderinslag werd voor elk kruispunt éen ongeluk geno teerd In beide gevallen deden de verkeerslichteninstallaties het. Mevrouw E. Dirks-Paijralbe heeft de raadscommissie open bare werken en ruimtelijke orde ning schriftelijk laten weten, dat ze voorstander blijft van een ander schema voor de werkings tijden van de lichten. Vorig jaar juni stelde zij het volgende sche ma voor: de stoplichten doen het maandag tot en met donderdag van 7.00 tot 21.00 uur, vrijdag van 7.00 tot 22.00 uur, zaterdag van 8.00 tot 20.00 uur en zondag van 9.00 tot 20.00 uur. Nu is het zo dat de werkingstijden bijna per kruispunt verschillen. In het schema van de gemeente knip peren de lichten over het alge meen meer. i één onzer verslaggevers) •USDEN - „Binnen het college van b. en w. zijn we ons nteel aan het beraden op de vraag, in hoeverre we i blijven toegeven aan de blijvende vraag naar snel werkende maatregelen in de wijken". Dit zei wethou- In Wagenaar (VVD) tijdens de deze week gehouden dering van de Raadscommissie Openbare Werken en plijke Ordening, die geheel aan verkeerszaken was Wagenaar ging nogal uitvoerig in op dit punt, omdat bllege overweegt, paal en perk te stellen aan nog irgaande verkeersbelemmeringen in de verschillende Wam aan de orde naar aan- ■van een hele lijst met ver zoeken tot het treffen van maatre gelen Die lijst betrof snelheidspro- afhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. rschijnt elke dinsdag en donderdag. lofdredakteur: irnix Kreyns 'daktie: udewina de Boer ispar van Loo ivering kopij en advertenties: r het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, rhet donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur paktie en administratie: ar Leusder Krant, Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum Op |dagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot Tuur Telefoon 033-941495. fnnementsgeld: |.60 per jaar; "Oper half jaar. p.65 per kwartaal chten bezorging: jabonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond |0 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan akt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag pn 18.30 en 19 30 uur), tel. 033-940691Bij geen gehoor kunt u Jakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 'f41. toestel 44 BESTELLEN FOTO'S: Be meeste in de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u •gestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij uitbetaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld, met lelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, B'na waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per Knpiaar (formaat 13 x 18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 j cm). kunt ook contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, ""den-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- u de gewenste foto('s) thuis. LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- 'itenkombinatie te Barneveld. blemen aan de volgende wegen en straten: Landweg, Agnietenhove, nabij de Smoussesteeg; Vlistwijk, Grienden, Bretagne; Agnietenho- ve-Benedictijnehove; Rossenberg; Begijhöve, Dinkelwijk, Bavoort- Trekerweg. en Clarenburg. ATTENT ,,ln het verleden zijn we op ver zoeken tot het treffen van verkeers- belemmerende maatregelen en al tijd heel attent ingegaan", aldus Wagenaar, ,,maar de vraag werpt zich op. of we daarmee op de goede weg zijn De vragen slaan steeds op dezelfde omstandighe den en gaan steeds van hetzelfde uit: te hard rijden in de wijken, de vraag, of daar middels wegver smalling of verkeersdrempels wat aan te doen is" „Binnen het College hebben we hier onlangs uitvoerig over gespro ken. We zijn van mening, dat het beleid, zoals dat tot nu toe gevoerd is, niet op deze wijze kan worden voortgezet Heel Leusden is ten slotte geen woonerf, en kan dat ook niet worden". ..Alle voorstellen, die we op dit terrein krijgen, komen er op neer, dat men wil, dat nu juist voor de eigen voordeur langzaam wordt gereden. In de mate, waarin we aan die vraag tot op heden hebben beantwoord, lijkt het me niet ver standig. op die ingeslagen weg voort te gaan". ,,AI die belemmeringen voor snelverkeer blijken namelijk te lei den tot toenemende irritatie, en dat weer tot vervelend weggedrag. We zullen dus beleidsmatig meer ..naar het midden" moeten, en ons niet bezig moeten blijven houden met het aanleggen van alle mogelij ke voorzieningen aldus Wage naar Hij stelde voor, op dit punt terug te komen in een volgende vergade ring, nadat de commissieleden zich mddels een excursie van de nu genoemde knelpunten op de hoog te zouden hebben gesteld. LEUSDEN - De Raadskom- missie Openbare werken en Ruimtelijke Ordening gaat op excursie. Op initiatief van b en w. werd de commissie van de week uitgenodigd bij monde van wethouder Jan Wagenaar (VVD) Naar aanleiding van het gro te aantal vragen naar ver keersmaatregelen om de snel heid van het autoverkeer te beïnvloeden, leek het Wage naar zinvol, als de commissie zich ter plaatse op de hoogte zou stellen Vandaar, dat de commissie zich zaterdag 9 maart per bus via een zoge naamde knelpuntenroute door Leusden zal beaeven Die knelpuntenroute zal voeren langs de Landweg, Ag nietenhove, Vlistwijk, Grien den, Bretagne. Agnietenhove - benedictijnehove, Begijhöve, Rossenberg, Dinkelwijk, Ba- voort-Trekerweg en Claren burg De commissieleden zullen vooraf worden voorzien van informatie betreffende de klachten, de aard ervan, de mensen of instanties die ze hebben ingediend, en dergelij ke, zodat men zich een oordeel kan vormen. Of dit ook betekent, dat het allemaal ..in de bus komt", mag men zich afvragen, ge zien de uitlatingen van wethou der Wagenaar, die aan de voortdurende aanleg van snel- heidsbelemmerende maatre gelen een einde wil maken (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De gemeente is niet van plan om het fiets pad aan de westzijde van de Heiligenbergerweg te verleg gen. Wel is een plannetje in voorbereiding om het fiets pad beter te verlichten. Ook zal In de bocht bij de ijsbaan een deel van de beplanting tussen fietspad en rijbaan worden verwijderd, waardoor het fietspad minder geïso leerd komt te liggen. Een en ander heeft wethouder Jan Wagenaar (VVD, Ruimtelijke Ordening) dinsdagavond medege deeld in een vergadering van de raadscommissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening. Zoals bekend is door veel Leusde- naren aangedrongen op beveili ging van het fietspad. Bij avond en nacht is het met name voor vrou wen een tamelijke enge aangele genheid om van het fietspad ge bruik te maken. Meer dan eens hebben er op dit stuk Heiligenber gerweg verkrachtingen plaatsge vonden Eén van de mogelijkheden was om fietspad in de bocht dichter naar de weg toe te leggen. Voor die oplossing heeft de gemeente ech ter niet gekozen. De wethouder kondigde aan, dat op meer plaatsen in Leusden de fietspaden beter verlicht zullen worden. Wagenaar: „Het is een illusie te denken dat we ieder fiets pad volkomen veilig kunnen ma ken. Wel is het mogelijk om enkele belangrijke fietsroutes beter te ver lichten. Wie veilig wil fietsen kan dan van die routes gebruik maken Misschien moet men er soms een beetje voor omrijden, maar die moeite is het toch wel waard." Binnenkort zal in de commissie een kaart worden getoond, waarop staat aangegeven, welke paden beter verlicht zullen worden Ook komen daarbij de kosten van deze operatie aan de orde LEUSDEN - De Oranjevereni ging Leusden wil in het kader van 40 jaar bevrijding proberen om in mei of juni een reünie van oud-militairen te organiseren. Zij denkt hierbij aan militairen die in de periode september tot en met december 1939 ingekwartierd zijn geweest bij particulieren. Het bestuur van de Oranjever eniging doet om deze reden een beroep op de oude inwoners van vooral het gebied Hamersveld-As- schat-Leusbroek-Stoutenburg wel ke nog kennis hebben aan toen bij hun gelegerde militairen om hun adressen te mogen ontvangen. Het gaat om de militairen die in ge noemd gebied gelegerd zijn ge weest en in de mei-dagen van 1940 in de Grebbelinie de oorlog hebben meegemaakt. Men kan zich met de adressen melden bij de bestuursle den van de Oranjevereniging, voor zitter G. Th. van de Hengel, Ho- horstlaan 42, telefoon: 941245 en de secretaresse mevrouw Ver schuur, Eikenlaan 15 in Scherpen- zeel, telefoon: 03497-3536. Ook bij andere bestuursleden is opgave mogelijk ACHTERVELD - Het komende weekend staat de Moespot aan de Jan van Arkelweg in Achter veld weer bol van de aktiviteiten. Op vrijdagavond 22 februari be gint om 18.30 uur de tienerdisco voor de lagere school jeugd. De entree bedraagt 1,50 en de avond eindigt om 21.00 uur. 's Za terdagavond is er de maandelijkse discoavond van de KPJ. Deze be gint om 20.30 uur en de muziek wordt verzorgd door de Black- power" disco-show. Tenslotte is er zondagmiddag een video-middag. Iedereen is om 15.00 uur welkom voor de toegangsprijs van 1.-- LEUSDEN-De ISHO (Inter nationaal Student Health Or ganisation) houdt op vrijdag 1 maart in Leusden een con gres dat als thema heeft „zelfbeschikkingsrecht in de gezondheidszorg". Doel van dit congres is enkele resoluties aan te nemen en deze aan nationale en internationale (gezondheidszorg) organisaties aan te bieaen. Enkele resoluties luiden als volgt: „Ontwikkelings hulp is goed voor de derde wereld en beter voor de westerse wereld" en „In communistische landen wordt de psychiatrie duidelijker als ideologisch onderdrukkingsmiddel gebruikt dan in kapitalistische lan den". Als sprekers op het congres zijn uitgenodigd de auteur Ivan Wolf- fers, Kitty Verbeek (voormalige di rectrice van de Hogere School voor Gezondheidszorg), een lid van ME- MISA en psychiater J. Knol. Het ISHO-congres wordt gehouden in het gebouw van de Hogere School voor Gezondheidszorg aan de La- rikslaan in Leusden. Het begint om 9 30 uur en duurt tot 16.00 uur De International Student Health Organisation is een initiatief van studenten van de Hogere Beroeps opleiding Verpleegkunde, die zij aan de HSG in Leusden volgen. - In de berm van de Hessenweg wil de gemeente in de kom van Stoutenburg een parkeerstrook aanleggen, (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN-De gemeente is van plan om langs de Hessenweg in de kom van Stoutenburg een parkeerstrook aan Ie leggen Volgens de gemeente is zo 'n strook nodig omdat er in Stoutenburg veel te weinig parkeerplaatsen zijn Het gevolg is dat bewoners van deze Leusdense kern hun auto's in de berm van de Hessenweg laten staan, wat de verkeersveiligheid niet bepaald ten goede komt Een concreet voorstel over de aanleg van de parkeerstrook komt op dinsdag 12 maart aanstaande aan de orde in de raadscommissieOpenbare Werken en Ruimtelijke Ordening Dan zal ook duidelijk worden wat de kosten van aanleg zijn

Leusder Krant | 1985 | | pagina 3