.Andere jeugdorganisaties :wamen en verdwenen, couting bestaat 75 jaar" fjjstrict Amersfoort start zaterdag met viering van het jubileumjaar „Andere verenigingen en zelfs scholen" nemen allerlei leuke dingen van ons over" „Zoveel jongeren bij de aktieve leiding geeft de beweging dynamiek en kracht" „De tijd is voorbij dat kinderen thuis bleven als er iets op televisie was" door Frits van Breda sd JUBILEUMPROGRAMMA SCOUTING AMERSFOORT JONDERDAG 21 FEBRUARI 1985 Reportage Uting Nederland It vijfenzeventig jaar. Inds grootste organisatie zal dit Jjmjaar niet ongemerkt Ij laten gaan. Een groot evenementen staat op '^gramma. Voordat ZKH Claus enkele weken |n het jubileumjaar e scouts officieel e hadden de leden van ng Nederland al laten a dat er iets aan de |vas. In elke plaats waar outinggroepwas |jgd kreeg de neester van die plaats Jde jaarsreceptie een taart boden. t wat betreft het district Ifoort van Scouting rland, waartoe onder meer de plaatsen Leusden, Hoevelaken en Bunschoten behoren, gaat het feestjaar a.s. zaterdag van start. Op zaterdag 23 februari komen alle groepen uit het district in de Langestraat, hoek Kortegracht, bijeen voor een grote aktiviteit. Voor onze krant alle reden om eens te gaan praten met de kersverse voorzitter van het district Amersfoort van Scouting Nederland, Rimmert Mulder. De heer Mulder, dertig jaar oud, is sinds 1 januari voorzitter. Toch weet hij alles over scouting, van jongsaf is hij lid van de club. Eén ding wordt tijdens het interview duidelijk: Scouting van nu is echt iets anders dan de padvinderij van vroeger. JRSFOORT/LEUSDEN - In Nederland ontstonden er in de Mulder heeft precies loop yan de ti|d vier. verschillende fr geleden afscheid geno- organisaties die zich met scouting I :D| ten. in wat hij zelf noemt de e scouting Tot dat mo- tas hij als leider aan een (oortse scoutinggroep len. Toen er op hem een werd gedaan als voorzit- ID het district Amersfoort te keren in de gelederen outing, heeft hij niet lang ield en „ja" gezegd. jer zou de bestuursfunktie leer Mulder betiteld zijn als ikommissaris". Na de fusie scoutingorganisaties in eeft men zich aangepast lenamingen zoals die meer elijk zijn in het verenigings- De heer Mulder over de fusie 73 ,,We moeten nu eens en met het gepraat over die e willen juist in dit jubileum- °e ®)lik richten op het heden en Dmst. In dit feestjaar zal het jbliek merken dat Scouting finglevende organisatie is )taal 125.000 leden. In ons lebben we zo n 800 leden, d over 16 groepen in )ort, Leusden, Hoevelaken kort ook in Bunschoten." [bestaat er nog altijd ondui- id over de vraag wat er met Ivinderij" van vroeger is Bestaan er nog .welpen, irs en kabouters" of zijn in ook verdwenen met de e distriktsvoorzitter wil het best nog eens uitleggen.: eventig jaar geleden wer- erste scoutinggroepen in 1 Eer bezighielden. Het betreft hier de „Nederlandse Padvinders Vereni ging" de „Katholieke Verken ners". het „Nederlands Padvind- sters Gilde" en de „Nederlandse Gidsen". De eerste twee waren jongerenorganisaties, de laatste twee waren alleen bestemd voor meisjes Na veel praten kwam er in 1973 een fusie tot stand tussen de vier organisaties. De nieuwe orga nisatie kreeg de naam „Scouting Nederland". Het landelijk bureau van deze organisatie verhuisde een paar jaar geleden van Amers foort naar Leusden De benamin gen van de jeugdleden zijn niet veranderd. De jongens van zeven tot elf jaar noemen we nog altijd „welpen" De iets oudere jongens zijn „verkenners", daarna komen de „rowans" en de „voortrekkers". Bij de meisjes heten de jongsten „kabouters" daarna komen de „padvindsters" of de „gidsen". De oude naam „padvinderij" willen we liever vergeten, we praten nu over „Scouting" Je zou de leden van de vereniging „scouts" kunnen noe men, al vind ik dat zelf nu niet zo'n goed Nederlands woord" Grote aantrekkingskracht Tijdens het gesprek met Rim- Voorzitter Mulder van de regio Amersfoort van Scouting Nederland aantrekkingskracht voor tal van jongeren. In Nederland telt Scou ting in totaal 125.000 leden Scou ting is hiermee verreweg de groot ste jeugdorganisatie in Nederland. Op dit ogenblik wordt het Scou- tingspel in meer dan 120 landen gespeeld door zo'n 24 miljoen scouts. Dat scouting volop in bewe ging is weet de heer Mulder uit eigen ervaring en waarneming. Met name in het distrikt Amersfoort is er de laatste tien jaar nogal wat veran derd. „Scouting is nu heel anders dan tien jaar geleden. Tien jaar geleden werd het merendeel van de Amersfoortse groepen geleid door over het algemeen wat oudere mensen. Ook in het distriktsbestuur zaten wat ouderen die de nodige bestuurservaring hadden Ik herin ner me een uitspraak van de Leus- dense burgemeester Rademaker die zei dat Scouting nu meer een beweging is van jongeren die de jeugd op pad helpen Het begelei den van de leiding is momenteel op zich een vorm van jongerenwerk Het merendeel van de leiding be staat namelijk uit jongeren van 17 tot 21 jaar Dat er zoveel jongeren bij de aktieve leiding zijn betrokken is op zich prachtig. Het geeft de hele beweging een stuk dynamiek en kracht, we zijn echter, juist daardoor, ook een stuk kwetsbaar der Het verloop in de leiding is erg groot. Jongeren gaan studeren, nemen een weekendbaantje, krij gen verkering en zo zijn er nog tal van oorzaken op te noemen waar om iemand als leider of leidster opstapt. Vroeger bleef een „akela" of een „hopman" jarenlang bij een groep." Met een jeugdbeweging die be- groepen een grote vrijheid om het spel op hun eigen manier te spelen. Elke groep heeft nu zijn eigen sfeertje. De diskussies over allerlei wetten en regels zijn nu zo langza merhand wel gestopt. We praten nu liever over richtlijnen. Wat dat betreft zijn we nu net zo ver als 75 jaar geleden. Ook toen was er een idee en wat vage richtlijnen waar mee ieder op zijn eigen manier aan de gang ging. Kentering Rimmert Mulder realiseert zich wel dat hij uitsluitend praat voor de situatie in de regio waarvan hij voorzitter is. In andere distrikten zal men het zeker niet eens zijn met de gedachten die de Amersfoortse voorzitter over Scouting heeft De heer Mulder benadrukt nogmaals dat wat de regio Amersfoort betreft er tien jaar geleden een grote kentering is gekomen. „Ik zou ei genlijk niet eens precies weten waarom de situatie in Amersfoort en omgeving tien jaar geleden in eens anders werd. Ik denk dat je kunt praten over een gat dat er viel toen een aantal oude bekenden opstapte bij groepen en het dis triktsbestuur De jongeren die in de leiding achterbleven moesten de zaak overnemen. Dat laatste ging - Scouts in jubileumtruien gen. In ieder geval proberen we de jeugd een plezierige vrijetijdsbe steding te bieden, de invloed van de leiding wordt kleiner naarmate de leden in een oudere leeftijds groep komen. Het kind staat in onze beweging centraal. Ik denk dat dat uniek genoemd kan wor den We leren de kinderen met elkaar spelen, op zich al een be hoorlijke doelstelling Het onder scheid tussen scouting en andere jeugdorganisaties wordt inderdaad steeds kleiner. Dat komt niet in de laatste plaats omdat wij een ander spel zijn gaan spelen Ik zie meer dat andere verenigingen eri^zel^ scholen allerlei leuke dingen ons overnemen Het is echt gèen'j uitzondering als een schoojuf- frouw gebruik maakt van de spel- mappen die we binnen scouting hanteren." - Binnen Scouting Nederland zijn ook heel wat meisjes aktief - Scouting speelt zich niet alleen op het land, maar ook op het water af schikt over een leiderskorps dat aan snelle wisselingen blootstaat lijkt het moeilijk een zekere konti- nuïteit te krijgen. Rimmert Mulder ziet dat zelf ook wel al? één van de nadelen van de tegenwoordige tijd. Toch ziet de distriktsvoorzitter ook wel positieve kanten. „De padvin derij van vroeger stond stijf van tradities. Op zich is dat een goede zaak. Het betekent echter wel dat tradities verstarring in de hand werken. Er blijft weinig ruimte voor eigen initiatieven Die situatie is zeker in het district Amersfoort de laatste jaren veranderd Als dis- trictsbestuur willen we graag steun geven aan de diverse groepen We hebben speladviseurs die de lei ding zoveel mogelijk helpen met het in de praktijk brengen van wat het Landelijk Bureau aan spelideeén aandraagt Daarnaast hebben de RWl tOO) nd opgericht Het scou- VT.A [TN( in, ake is niet bedacht door vol- zoals men over het !n denkt. Het scoutingspel aan begonnen nadat een ngelse jongeren een boek Wi#n kreeg van Robert Baden Dat boek was zeker niet jonge jongens bedoeld, len ze er mee aan de slag. iO0f*feek dat het „spel" aansloeg Baden Powell een kom- iuw boek, nu wel speciaal 'voor de jeugd mert Mulder wordt duidelijk dat Scouting zich in de afgelopen 75 jaar steeds heeft weten aan te passen aan de veranderende sa menleving Het spel dat scouting speelt heeft nog steeds een grote 23 februari Officiële start van het jubi leumjaar op de hoek van Kortegracht en Langestraat. Aanvang 14.00 uur. 10 t/m 13 april Heitje voor een karweitje. De welbekende aktie werd tien jaar geleden voor het laatst gehouden. Dit jaar komt de aktie, in een modern jasje gestoken, terug. Wel pen en kabouters gaan met de „klussenbus" en gewa pend met een „strippen kaart" op stap om geld te verdienen. 1, 8 en 15 juni Welpen en kabouters in de regio Amersfoort doen mee met het grote „jubileum- spel". Naar schatting 40.000 jeugdleden van Scouting Nederland gaan het spel spelen en nodigen daarbij 10.000 jongens en meisjes die (nog) geen lid zijn, uit. Elke groep in het district Amersfoort nodigt vijf jonge gasten uit. In totaal zullen er vijftig niet-leden uit de regio het jubileumspel kunnen bij wonen. Kamperen Voor de oudere jeugdle den van Scouting Amers foort zijn er dit jaar tal van mogelijkheden om mee te doen aan één of meer groot opgezette kampen. Het dis trict Amersfoort organiseert zelf voor de zevende maal in successie een „jamborette" in de bossen van Soestdui- nen. Voor dit internationaal kamp hebben zich al deelne mers ingeschreven uit Enge land, Wales, Schotland, Tur kije, Italië, Denemarken en Zwitserland. Verder bestaat de mogelijkheid om mee te doen aan een Nationaal Wa ter Kamp (NAWAKA) of de grote jubileumjamboree in Apeldoorn waaraan 8000 scouting-jongeren tussen 10 en 17 jaar zullen mee doen. Het programma voor na de grote vakantie staat voor wat betreft het distrikt Amers foort nog niet geheel vast. In ieder geval zullen groepen inhaken op aktiviteiten die landelijk georganiseerd wor den, zoals een grote leiders bijeenkomst in Ommen. met vallen en opstaan. Waar we binnen scouting ook aan moesten wennen was het feit dat de maat schappij een ander standpunt in ging nemen met betrekking tot ver- enigingstrouw Vroeger was het vanzelfsprekend dat als je lid was van een vereniging ook trouw de clubmiddagen van die vereniging bezocht. Zo was het binnen Scou ting haast ondenkbaar dat een kind niet mee zou gaan met een zomer kamp. Tegenwoordig ligt dat wel even anders. Lidmaatschap van een vereniging wordt veel vrijblij vender gezien. Een kind is ook vaak lid van meer dan één vereni ging. We houden onze bijeenkom sten meestal op zaterdag Het ge beurt meer dan eens dat een jeugdlid met de ouders al vrijdag avond naar het weekendhuisje gaat en dat het kind dus niet op de groepsbijeenkomst verschijnt. Ik heb zelf wel meegemaakt dat ik hopman was van een groep van 20 verkenner. Je had dan een leuk programma voorbereid en moest dan aan het begin van de bijeen komst konstateren dat er maar 13 jongens waren gekomen. Ik ben me er van bewust dat dit allemaal erg negatief klinkt. Ik denk dat we echter weer de goede kant opgaan Bij ouders komt het besef weer terug dat regelmaat zeker ook zijn waarde heeft. Ook is de tijd voorbij dat kinderen thuis bleven als er iets aardigs op de televisie was De heer Mulder heeft niet veel op met de „agogen" die lange tijd de dienst probeerden uit te ma ken binnen scouting. Toch heb ben de agogen binnen scouting wel degelijk invloed gehad op het spel zoals dat momenteel gespeeld wordt. „Scouting be staat al 75 jaar. Andere jeugdor ganisaties zijn in die jaren opge komen en weer verdwenen. Ik denk dat dat komt omdat die organisaties haar leden een be paalde maatschappijvisie wilden opdringen. Scouting heeft dat nooit willen doen. Na de fusie van 1973 hebben we veel men sen uit wat ik noem de „agogen- kuituur" in de klub gekregen. Zaken als kompetitie en presta ties waren voor die mensen uit den boze. Ook dat ideaalbeeld is echter niet in de volle breedte aangeslagen in kringen van scouting. Ik heb het idee dat ze een „visie" moeten uitdragen. We leven nu meer in de sfeer van vrijheid-blijheid. Wel zijn we min der dogmatisch bezig. Kinderen hebben steeds meer inspraak gekregen in het spel dat ze willen spelen." Teer punt Scouting presenteert zich als een vereniging die „uniek" ge noemd kan worden Misschien is dat ook wel zo. De vraag is echter waarin Scouting zich dan wel on derscheidt van andere jeugdver enigingen De distriktsvoorzitter weet niet zo best weg met de vraag. „Ik besef dat dit een teer punt is. Ik kan nu wel braaf de doelstelling van Scouting Nederland citeren, maar dat betekent met dat we die doel stelling ook 100% in praktijk bren- horen speurtochten e&nog steeds bij - Verkenners in aktie met radio-apparatuur In het jaar dat de vereniging 75 jaar bestaat zal Scouting flink aan de weg timmeren. Scouting hoopt in dat jaar een forse ledenwinst te kunnen boeken Verder wil men dat de vereniging weer bekend wordt bij het grote publiek Een groot deel van de bevolking had het idee dat scouting een kwijnend klubje was. Niets is echter minder waar. aldus Rimmert Mulder. „Scouting heeft zijn zelfvertrouwen weer terug. Na alle fusieperikelen durven we weer de straat op Dit jaar komen we uit onze klubhuizen tevoorschijn en zullen laten zien dat we nog be staan en dat we de jeugd wat te bieden hebben. Aanstaande zater dag zal het winkelend publiek in Amersfoort merken dat er een groot aantal scouts in Amersfoort en omgeving is. Met de jongere leden spelen we zaterdagmiddag een stadsspel. Op de hoek van de Langestraat en Kortegracht pionie ren verkenners een grote toren die de hele middag als blikvanger dienst kan doen Onder de toren is een tnformatiekraam Het publiek kan hier alle mogelijke informatie krijgen over scouting in en om Amersfoort. Ook hopen we die dag veel oud-leden aan de kraam te mogen begroeten We denken er over om aan het eind van dit jaar een reünie te beleggen voor alle mensen die lid zijn geweest van onze organisatie." Goedkoop Het distrikt Amersfoort van Scouting Nederland ziet de toe komst met vertrouwen tegemoet. Rimmert Mulder kan wel uitleggen waarom. „Scouting heeft inmiddels 75 jaar ervaring in het omgaan met jeugd. We hebben de jeugd nog altijd genoeg te bieden. Het „pro- dukt" dat we „verkopen" is goed, we hebben ons steeds op tijd weten aan te passen aan veranderende maatschappelijke omstandighe den Vroeger was het buitenland iets wat ver weg was Tegenwoor dig is de wereld veel kleiner gewor den. Je ziet dan ook dat bijvoor beeld de „Jamboree on the air", een happening waarbij scouts over de hele wereld per radio kontakten leggen, enorm populair is gewor den Verder is Scouting een relatief goedkope klub omdat de leiding van de groep uit vrijwilligers be staat die geen cent krijgen voor het feit dat ze week in, week uit met kinderen bezig zijn. Scoutinggroe pen zijn van huis uit erg zuinig. De jaarkontributie komt bij veel groe pen dan ook niet boven de 100- uit. Eerlijkheidshalve moet wel ge steld worden dat weekendkampjes apart betaald moeten worden."

Leusder Krant | 1985 | | pagina 5