Burgemeester betreurt kabinetsbesluit over gemeentepolitie .Reünie" van Leusdense Jeelnemers Elfstedentocht Erfenis Leusden1200(f75. overgedragen aan Culturele ËS m rTr Gemeentepolitie pas bij 40.000 inwoners Ruud Geels bezoekt Roda '46 fficiële ontvangst in gemeentehuis Vandaag in de Leusder Krant Spreekuur wijkgebouw gewijzigd leusder krant WEGWIJS LEUSDEN '85 Geen krant ontvangen? Hoofdredakteur MARNIX KREIJNS Redaktie en administratie Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon 033-941495 bgg (03420-16141 Telex BDU 40261 Giro 871441 Abonnement 16.65 per kwartaal Uitgave BDU BV krant DINSDAG 26 FEBRUARI 1985 16e JAARGANG NO. 86 g wq )Ol rwij Ipen alle Leusdense deelnemers aan de Elfstedentocht op de foto. Zeven waren niet in de gelegenheid te komen en ontbreken dus Op de taat ook Leusdenaar en Studio Sport-verslaggever Heinze Bakker, en de heer P Gerber, ambtenaar te Leusden maar woonachtig in Amersfoort. een onzer verslaggevers) USOEN - Niet minder dan eusdenaren. voor zover md hebben vorige week de dertiende Elfsteden- meegedaan. Deze iatsenrijders. die allen in de ocht uitkwamen, werden rmiddag door burgemees- n wethouders op een offi- ontvangst in het ge ntehuis getrakteerd. Zeven hen konden geen gehoor in aan de uitnodiging. ten, k ueb uitgerekend dat 1 op 3 Sc 520 Leusdenaren aan de iind 'edenlocht heeft meege- e ac Landelijk gezien was 1 op 'I ei I30 Nederlanders aktief tij- dit evenement. Leusden n9e It het dus uitstekend ge hield burgemeester J. M Rademaker in het een toespraakje de schaatsen- irs voor In hun midden was \Studio Sport-verslaggever 'e Bakker, die in Leusden it. ..U heeft, "zei de burge ter. ..op een heel andere aan de Elfstedentocht 'edaan idemaker zei het erg fijn te m dat de Leusdense deel- )ers aan dit schaatsevene- )t op de reünie (..ja. zo kun dit samenzijn wel noemen it gemeentehuis aanwezig in. ,.U heeft een buitenge- )e prestatie neergezet en willen wij van onze kant rdering voor uitspreken. )s de burgemeester die voor tportievelingen een ..herin- 'igskaart" van B& W en een [Leusder Spul in petto had. rijders, van wie de meesten de finish hadden gehaald, nog een tijdje bi/ elkaar voor een drank je. een hap/e en een praatje Uiteraard werden ervaringen, verhalen en voorvallen uitge wisseld. Eén van de rijders. Evert van Ginkel, had zelfs zijn schaatsen meegenomen om te laten zien dat hij vorige week donderdag letterlijk een scheve schaats had gereden Eén van de i/zers was inderdaad niet meer zo recht als die had moe ten zijn. Gebroederlijk naast elkaar stonden Gert Speksnij der en Henk Hendriks, de twee kwekers die ook heel graag een schaatstocht/e afleggen. Spek snijder had. gevolgd door Van Ginkel en de 47-jange Eelco Renkema. er het snelst over gedaan van de Leusdense deelnemers: zo n W'/zuur (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Burgemeester J. W. M. Rademaker betreurt het kabinetsbesluit om ge meenten vanaf 40 duizend inwoners pas gemeentepoli tie toe te kennen. Volgens de burgemeester is nooit aange toond dat kleinere politie korpsen hun taak niet redelijk adequaat weten te verrich ten. Rademaker zegt desge vraagd dat de politie in de eerste plaats de sterke hand van het bestuur is. „Wanneer het bestuur voor zijn aandeel het beleid bepaalt voor de politie moet het ook recht streeks zeggenschap heb ben over het beheer ervan. Van daar mijn opvatting: meer gemeentelijke politie korpsen", aldus de burge meester in een reactie op het kabinetsbesluit. Door de beslissing van de regering gaat de regeling ver vallen dat gemeenten met 25 duizend inwoners of meer aanspraak kunnen maken op een gemeentelijk politie korps. Leusden, dat sinds kort dit magisch inwonertal heeft overschreden, kwam in principe in aanmerking voor het omschakelen van rijks naar gemeentepolitie. De be slissing daarover was nog Burgemeester mr. J W M Rade maker. steeds niet genomen in ver band met de plannen tot het instellen van provinciale poli tie. Nu een dergelijke politie- structuur volgens het kabinet er niet hoeft te komen, is het erg zuur voor Leusden dat gemeentepolitie er niet in zit op grond van een te gering aantal inwoners. Omdat Leusden naar de huidige in zichten nooit 40 duizend in woners gaat tellen, zal deze gemeente het moeten blijven doen met rijkspolitie. Burge meester Rademaker heeft overigens alleen maar hulde over voor de groep Leusden van de rijkspolitie en het dis trict waarvan ze deel uit maakt. De burgemeester vindt het desgevraagd een goede zaak dat er géén provinciale politie komt als het aan de regering ligt. „Provincies hebben zel den of nooit iets met organi saties en beheer van politie van doen gehad", aldus Ra demaker. Hij meent zich trou wens te herinneren dat enke le politieke partijen in hun verkiezingsprogramma's provinciale politie afgewezen hebben, maar dat het plan op „wonderlijke wijze" in het re geringsprogramma is terecht gekomen. Eerste exemplaar „Den Treek" voor burgemeester Rademakerpag. 3 Geslaagde klucht luisterde jaarfeest P.J.G.U. op pag. 4 Bevrijding wordt in Achterveld met uitgebreid feest programma herdacht pag. 4 Herdenkingsgebouw „Kamp Amersfoort" in slechte staat pag. 4 Ali Veenstra was enige Leusdense in Elfstedentochtpag. 5 Antilopen deelt opnieuw de punten met DSV pag. 6 Haaien-zwemmers boeken uitstekende resultaten pag. 7 LEUSDEN - Met inqanq van 1 maart zijn de spreekuurtijden van de regionale kruisver eniging voor Leusden-zuid, wijkgebouw aan de Roo van Al- dewereltlaan 13 veranderd. De tijden zijn nu: Maandag, woensdag en vrijdag van 13 00 tot 13.30 uur. De wijkverpleegkun dige is mevrouw L van Kalkert (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Via een tamelijk ingewikkelde procedure is afgelopen vrijdagmiddag de erfenis van Leusden 1200 (groot: 75.000,-) door het gemeentebestuur overgedragen aan de Culturele Raad Leusden. Wethouder Ummels (CDA, Finan ciën), overhandigde een symbolische cheque aan de heren Meijer en Van Lieshout, respectievelijk voorzitter en penning meester van de voormalige stichting SCUL. Meijer en Lieshout overhandigden de cheque vervolgens aan Henk Wesenaar, de voorzitter van de Culturele Raad Leusden. Aan deze estafette was in de raadszaal van het gemeentehuis een notariële handeling voorafgegaan, waarbij de statuten van SCUL op een aantal punten werden aangepast en SCUL werd omgezet in de Culturele Raad Leusden. Na dit enigszins officiële ge lifte bleven de Elfstedentocht- Deze ingewikkelde construc tie leek het gemeentebestuur de meest elegante oplossing voor de niet op alle punten even ver kwikkelijke situatie, waarin het met het geld van „Leusden 1200" verzeild was geraakt. De stichting „Leusden 1200" orga niseerde in 1977 festiviteiten rond het vermeende 1200-jarig bestaan van Leusden. Na afloop resteerde een batig saldo, dat de stichting bij zijn liquidatie be stemde voor een groepering, die er sociaal-culturele aktiviteiten Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden IBDUI Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus den. Familieberichten en losse advertenties 42 cent per mm j Bij kontrakten belangrijke korting ILeusderheitjes 1.29 per regel (43 cent per mm). Losse nummers: 75 cent per stuk OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage- j 'ijks van 9 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur geopend Zaterdags gesloten in de geest van Leusden 1200 mee zou organiseren. Omdat een dergelijke groepering er be gin 1978 nog niet was, werd het geld voorlopig gestald bij de gemeente. Enige tijd later werd door de plaatselijke afdelingen van de serviceclubs Lions. Rotary en Round Table de stichting SCUL in het leven geroepen, met de bedoeling het testament van „Leusden 1200" ten uitvoer te leggen. Tot werkelijke aktivitei ten is het bij SCUL om verschil lende redenen echter nooit ge komen en van het gemeentebe stuur werd - ondanks toezeggin gen in die richting - nooit een stuiver van het batig saldo van „Leusden 1200" ontvangen. Toen vorig jaar duidelijk werd dat het gemeentebestuur van zins was om de recentelijk in het leven geroepen Culturele Raad Leusden te doteren met een fors bedrag uit de erfenis van „Leus- den 1200" wees het bestuur van SCUL op zijn aanspraken op dat geld. Na veel gepraat leek uitein delijk een wijziging van de statu ten van SCUL en de trapsgewijze overdracht van het geld de beste oplossing. Op deze wijze konden alle partijen tevreden worden ge steld. De erfenis bleek, na aftrek LEUSDEN - Woensdag 27 februari zal meervoudig ex-international Ruud Geels in samenwerking met de jeugdselectie-trai- ners van Roda '46 een (veld)training geven aan de juniorenelftallen A1, B1 en Cl. De ex-betaaldvoetballer, die o.a. bij alle Nederland se topclubs (Ajax, Feye- noord, PSV) onder con tract gestaan heeft en zijn carrière bij het Bredase NAC in het seizoen '83/'84 afsloot, is heden ten dage p.r.-man bij een grote sportschoenenfirma in Nederland. In zijn betaald voetbal loopbaan werd Ruud Geels vijfmaal top scorer van Nederland. Hij was bekend om zijn gave koptechniek en vormde in de lucht voor vele defen sies een ware plaag. Ook kwam Ruud Geels een aantal malen in Oranje uit. Vanaf 18.00 uur zal Ruud Geels aan de hand van video-beelden een aantal voetbalsituaties/technie ken doceren. Om 18.30 uur gaat het hele gezel schap naar het veld toe om het een en ander in praktijk te brengen. Pu bliek is bij dit burenge beuren van harte welkom. (advertenties) BELANGRIJK: komt uit eind mei/begin juni a.s. De enige gids met volledige informatie vanuit de gemeente Leusden. Deze gids wordt gedrukt door de BDU in Barneveld. Binnenkort ontvangt u een schrijven van de gemeente Leusden. Heeft u belangstelling om te adverteren? Neem dan kontakt op met BDU b.v. te Barneveld tel. 03420-16141 - toestel 46. De heer K. Wesenaar krijgt de cheque overhandigd door de heer J Lieshout. van de kosten, 75.000 - groot te zijn. Eerder had reeds de stichting „Achterveld 600" een bedrag van 17.500 - uit deze pot gekregen. Wethouder Ummels zei het vrijdagmiddag niet de plaats en de gelegenheid te vinden om uitvoerig in te gaan op de ge schiedenis rond de erfenis van Leusden 1200, die overigens en kele maanden geleden uitvoerig in de Leusder Krant is beschre ven. De wethouder had het slechts over „een tijdsbelemme- rende factor" en sprak de hoop uit dat met de bijeenkomst van vrijdagmiddag „alle mogelijke hobbels en misverstanden" uit de weg zijn geruimd. Van SCUL zei de wethouder dat men „bin nen het raam van de beperkte mogelijkheden toch veel heeft gedaan". Het was aan gemeentesecreta ris Reijer van Gooi te danken, dat er vrijdagmiddag niet alleen lo vende woorden werden gespro ken. Daartoe uitsluitend door zichzelf uitgenodigd voerde Van Gooi het woord als oud-voorzit ter van Leusden 1200. Hij wees er op dat het stichtingsbestuur indertijd in een half jaar tijd de feestelijkheden rond Leusden 1200 op poten heeft gezet. En dat het vervolgens 7.5 kostte om de erfenis van Leusden 1200 ter bestemde plaatse te krijgen. „Dat doet pijn, ook omdat er na al die tijd ook nog eens zo n inge wikkelde constructie voor nodig is," aldus Van Gooi, die in de Culturele Raad een „opvolger van Leusden 1200 met een bre dere doelstelling" ziet. Henk Wesenaar, na de statu tenwijziging nu echt voorzitter van de Culturele Raad, wees er in zijn dankwoord op, dat de Raad inmiddels al enige aktiviteiten ontplooid heeft. Recentelijk werd in onder meer deze krant bijvoorbeeld bericht over een tweetal, door de Culturele Raad geïnitieerde projekten op lagere scholen. Wesenaar kondigde aan, dat de Culturele Raad op korte termijn met meer aktivitei ten naar buiten zal komen. Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18 00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofd agent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691 Wanneer hg - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 1