I „Het „gemiddelde" publiek gaat vijf, zes keer per jaar naar het theater" Leusdenaar Leo Schalkwijk is programmeur van De Flirt „Men moet in een theater ook wel eens onbedaarlijk kunnen lachen" „Het is moeilijk voor mensen met een gering inkomen een paspoort te maken dat recht geeft op 'n lage toegangsprijs" DE LEUSDER KRANT De Leusder Krant en pasgeboren baby's interview DONDERDAG 28 FEBRUARI 1985 door Anco Mali Leo Schalkwijk is medeverantwoordelijk voor de programmering van het Flint-theater. Bij de overgang van de Amersfoortse Culturele Raad naar De Flint is met name dit aspect van zijn funktie als belangrijkste taak naar voren gekomen. Leo Schalkwijk, die nu al weer elf jaar in Leusden woont, kwam destijds met een wat ruimere taakomschrijving bij de Amersfoortse Culturele Raad. Hij was zijn loopbaan begonnen bij het WIKOR (nu NIKOS) in Den Haag, het door het Ministerie van CRM (nu WVC) gesubsidieerd landelijk instituut voor de musische vorming van de jeugd. Via de provinciale Zuid-Hollandse Culturele Raad kwam hij naar Amersfoort. Met de opzet van De Flint raakte hij bij het aktieve schouwburggebeuren betrokken, en vanuit die achtergrond is hij naar De Flint overgestapt, toen de programmeringstaak van de Culturele Raad wat het theater betreft overging naar De Flint. Uiteraard ligt de uiteindelijke verantwoordelijkheid daarvoor bij de direkteur en de beheerscommissie, maar Leo Schalkwijk geeft een belangrijke mede-invulling aan de theaterzaken. Een taak, die hem na aan het hart ligt. Vanaf het begin heeft hij geprobeerd in Amersfoort een aantrekkelijk programma op te bouwen. Vergeleken met tien jaar geleden vindt hij, dat men er alleszins in geslaagd is een bijzonder goed aanbod voor Amersfoort te brengen. Anco Mali sprak met Schalkwijk. LEUSDEN-„In deze omge ving ervaren wij heel sterk, dat mensen graag op een wat langere termijn hun keuzes voor het theater willen ma ken. Daardoor leggen ze ook hun avonden vast, kunnen ze in hun verder funktioneren daar aktiviteiten omheen plannen, en die avonden die ze voor het uitgaan hebben geprikt daar ook inderdaad voor be nutten." „Het is heel moeilijk om te doorbreken dat de mensen naast, zeg maar het jaaraan bod, ook nog naar incidente le dingen gaan. Met ons Witte Plekkenplan proberen we dat nu duidelijk te doorbreken. Het gaat de ene keer iets Leo Schalkwijk komt niet altijd alleen voor de kunstbeleving De recreërende funktie van bet theater is heel belangrijk. Het mag vaak oek niet te moeilijk zijn. in die zin dat men in de eigen omgeving vaak al zo veel moeilijkheden en problemen ziet. dat men in het theater wel eens wat anders wil Men wil eens een keer onbedaarlijk kunnen lachen, iets waartoe men in de eigen omgeving misschien wat minder gelegenheid heeft Het is denk ik voor een bepaalde bevolkingsgroep toch een heel belangrijk aspect Gelukkig hebben we dan ook nog veel mensen, en dat hebben we onlangs kunnen ervaren met ..Schijn bedriegt' van Thomas Bernhard, die naar gecompliceer der stukken komen kijken Eigenlijk voor mijn gevoel nog te weinig, want er moet in Amersfoort en de regio een grotere groep geïnteres seerden te vinden zijn." Culturele vorming De theaterbezoekers van nu zijn de schoolbezoekers van vroeger. Misschien is er op de scholen destijds veel te weinig aan culturele vorming gedaan. ..Ik denk inderdaad dat bij alle soorten van onderwijs kunstzinnige vorming heel noodzakelijk is, om dat daar vaak van huis uit ook niet de funktie van op een andere ma nier met elkaar communiceren dan via woorden, dus in geschrift, mi miek. fotografie, film. wordt aange leerd. Dit soort uitdrukkingsvormen heeft een ontwikkeling nodig bin nen de school. In het gezin is het toch vaak heel moeilijk om daar op een adequate wijze op in te sprin gen Middels degenen die van de kunstopleidingen af komen hebben we nu een aantal mensen gekre gen, dat daar graag zijn medewer king aan geeft We zien het nu bij de Culturele Raad van Leusden. die ook wat projektjes bij het onderwijs gaat doen gen een presentatie van een kin dervoorstelling geven. Op die ma nier proberen we ook met elkaar een aantal mogelijkheden te vin den om soms ook het naar Amers foort komen van het gezelschap aantrekkelijker te maken Voor één keer komen ze vaak liever niet, maar is het een combinatie, dan vinden ze het wel weer leuk. We proberen ook voorstellingen te vin den. die enerzijds een funktie heb ben voor de jeugd en anderzijds voor volwassenen Het Scapino- ballet heeft een ieugd- en een volwassenenvoorstelling. De pop penspeler Jozef van den Berg heeft een specifiek kinderprogramma, maar ook een specifiek volwasse nenprogramma. Daardoor hoeven we wat minder beslag te leggen op het theater, en hebben we gelegen heid om ook wat extra dingen te doen Een kalenderjaar heeft maar een beperkt aantal speelmogelijk- heden. De ervaring heeft geleerd dat we eigenlijk niet vroeger moe ten starten dan begin oktober, en niet later moeten eindigen dan be gin mei. En daar vallen dan nog Kerst en Pasen in." Bijstandspubliek Zijn er mogelijkheden binnen uw beleid om voor bijstandsvrouwen, werkelozen, groeperingen met heel weinig geld, sterk gereduceer de prijzen toe te passen. Ik denk met name aan voorstellingen, waarvan u weet dat er maar zestig mensen in de zaal zitten 7 „Ik denk dat het in het toegangs- prijzenbeleid zoals wij dat voe ren zo is, dat wij proberen om met zo laag mogelijke toegangs prijzen de bevolking de gelegen heid te geven onze voorstellin gen bij te wonen. Als u weet wat voorstellingen kosten, weet u ook dat de gemeente daar vaak nog op toe moet leggen. Het is heel moeilijk om bijvoorbeeld voor mensen met een gering inkomen een paspoort te maken .Amersfoort kent een goed theateraanbod" beter, de andere keer iets minder, maar we hebben goe de hoop dat we daar toch een aanzet mee hebben gegeven waardoor we iets van die „op losse termijn planning" ook bij het publiek bekend kun nen maken." Ik probeer relatie te leggen met het publiek, dat bij de voorstellin gen komt, om te polsen hoe men er over denkt. Ik heb gesprekjes met de mensen in de pauze Ik probeer op te vangen hoe men reageert na afloop, en uiteraard tijdens de voor stellingen in de zaal Over het algemeen is het bij mijn funktie zo. dat ik niet de hele voorstelling kan zien, dus wat dat betreft is het soms wat moeilijk om een afgewogen oordeel over een totale voorstelling te geven Als ik ergens naar een première ga, of een voorstelling elders bezoek, is het voor mij meestal de gelegenheid dat ik een stuk helemaal kan zien. Dan zit ik daar ook nog met een wat andere pet dan dat ik daar gewoon als bezoeker zit, want kennelijk kan je dan toch niet nalaten om op een aantal dingen te letten waar je helemaal niet op zou moeten let ten! Die dingen die beroepsmatig naar boven komen zitten er zo ingebak ken dat je je ook met die andere zaken bezig houdt Je bent zeker geen gemiddelde theaterbezoeker.'' Geeft u daar eens een voorbeeld van. Schalkwijk: „Als ik elders ben let ik op de manier waarop de mensen ontvangen worden. Iets heel een voudigs hoe ziet de garderobe eruit7 Kun je vooraf een kopje koffie drinken en hoe worden de pauzebuffetten voorbereid7 Wor den telaatkomers alsnog in de zaal toegelaten? Ik let er ook op of je geluiden hoort van de horeca. Gelukkig gebeurt dat heel weinig, maar mijn oren zijn daar kennelijk alerter voor dan die van andere theaterbezoekers En op het toneel kan natuurlijk wel eens iets mis gaan, wat je opvalt als je de voorstelling kent. maar wat je als bezoeker vaak ontgaat." De waarheid ..Gelukkig denkt het publiek ook heel verschillend Het is niet zo dat uit het feit dat iemand in de pauze wegloopt en de tweede helft niet wil zien je daarbij meteen de verbin ding moet leggen dat het stuk slecht zou zijn Het is om zeer uiteenlopende redenen dat de mensen weggaan Dan probeer ik ook wel te vragen waarom de mensen weggaan Het gebeurt wel eens dat het stuk inderdaad niet aanspreekt, maar het gebeurt vaak ook dat mensen net op die dag net die motivatie niet op kunnen bren gen, door persoonlijke omstandig heden, om zich daar voor in te zetten, om die verbinding tot stand te brengen tussen het theater en henzelf Want het is een wisselwer king. en het ligt niet altijd aan het theater dat die wisselwerking niet tot stand komt.'' Mensen kunnen ook vaak niet tegen de waarheid Ze kunnen er niet tegen als bepaalde waarden van hun franje ontdaan worden, dan gaap ze weg Schalkwijk ,,Ja, ze kunnen de con frontatie soms niet aan Het is heel moeilijk om de mensen die dan weglopen daar wat verder over te vragen Het zijn meer vermoedens dan dat je de mensen aanspreekt op een waarheid, die ze misschien niet willen horen." Ik zou aan mensen die bij een stuk van een goede schrijver weg lopen bijvoorbeeld graag willen vragen of de wereld van de schrij ver voor hen zo vreemd is, dat ze geen brug kunnen slaan. ..Het ligt inderdaad niet altijd aan de schrijver. Een stuk kan heel goed zijn, maar de manier waarop het gebracht wordt, de interpretatie van de regisseur of de bewerker kunnen niet aanspreken. Het ge middelde publiek, als ik even over een gemiddeldè mag praten, want het is niet helemaal juist, komt vijf of zes keer per jaar naar het theater, maakt dan zijn keuze uit zeg maar honderd mogelijkheden die wij hebben, ziet eventueel nog iets anders in het land uit het totale aanbod van zeventienhonderd ver schillende voorstellingen, en maakt dus al een zeer gerichte keuze. Iemand die naar het theater komt Wij zijn daar een paar jaar geleden in het kader van een pro- jekt van de Rotary Club Leusden onder andere mee gestart om een film te laten maken over vandalis me. De Rotary Club funktioneert in Leusden, Woudenberg en Scher- penzeel, dus we hebben ook één school uit elke gemeente daar voor benaderd. Daar is een videopre sentatie uitgekomen, waarmee de kinderen laten zien dat ze via wat steun tot een heel duidelijke visie en een eigen interpretatie komen wat dit onderwerp betreft Ik weet van Jos Ruyssenaars, één van de mensen die het projekt geleid heeft, dat hij in één van de leerlin gen echt een cameraman zag Die jongen had een enorme feeling voor het camerawerk zonder ooit eerder gefilmd te hebben. Dat zijn dingen, die je kunt leren, die je moet leren, en met heel eenvoudi ge middelen te bereiken. De kinde ren hoeven echt voor mij later niet allemaal naar het theater te gaan. Wat ik belangrijk acht is dat ze zich indenken en doen kreatief leren uiten Theater is één facet in de culturele ontwikkeling van een mens." Muzikale vorming Schalkwijk vervolgt: „Ja ik weet het. U zou iedereen naar het gevisualiseerde woord, zoals u het toneel noemt, willen laten gaan omdat daar zo veel te her kennen valt. Ik ben misschien wat dat betreft iets diffuser. Ik denk dat ook een muzikale vor ming op de school uitermate belangrijk is, omdat je daarmee ook een aantal dingen die in het theater gebeuren herkent. Bewe gingsexpressie hoort daar ook toe. In Amersfoort zijn we met dit pakket voor de scholen zo'n tien jaar geleden heel voorzichtig mee begonnen. Als „Flint" hebben wij een duidelijke relatie met de Culture le Raad in die zin dat we ook proberen daar waar het mogelijk is dingen samen te doen." ..Gezelschappen die in het kader van het verzorgen van de musische vorming komen kunnen bij wijze van spreken, als dat uit komt, ook in het kader van de vrije voorstellin- dat recht geeft op een lage toe gangsprijs. Je zou dan mis schien moeten zeggen: mensen met een hoog inkomen moeten dan een toegangsbedrag beta- Amersfoort te halen. Leo Schalk wijk tekent daarbij aan dat hij bij voorbeeld De Redders van Gerrit Komrij dolgraag in Amersfoort had willen laten zien, ondanks het feit hoe groot onze ruimte is om het totale aanbod in één seizoen te presenteren „Iets anders ik denk dat het voor mezelf plezierig is, dat ik in Leus den ben komen wonen, omdat het gebeuren in Amersfoort iets is waar ik zeer direkt bij betrokken ben. Ik heb er de indruk van dat als ik in Amersfoort zou wonen ik mogelijk de regio we eens wat zou kun vergeten. Vergeten is niet het; de woord. Maar ik denk dat ik, zi het nu is, op twee manieren i werk en mijn funktioneren een; de inhoud kan geven. Ik ben oj hoogte van datgene wat er m stukje buitengebied leeft en da ne wat er in Amersfoort leeft, ik ben in de loop der jaren dusd in Amersfoort geïnvolveerd, da' mijn tweede stad geworden is. in Leusden ontmoet ik de mer ook in een andere sfeer, bijv beeld in een sportvereniging, i de mensen die op het werkterre Leusden wonen. Ik denk aan C Vial met wie ik jarenlang kon heb gehad, en nog wel heb. En Bert Eerden, de consulent voo muziek. Beiden mensen die n regionale gebeuren werkz; zijn." Culturele aktiviteit in Leusden „Iets wat misschien wat mo ker is, is dat aktiviteiten voor onderwijs vanuit Amersfoort n: gericht zijn op de eigen scholer worden ook betaald door de meente Amersfoort. Aktivite voor de scholen daarbuiten kun dan niet profiteren van de voc len, die de Amersfoortse seh wel krijgen. Dat geeft soms noc eens wat verontwaardiging scholen in de regio, omdat die niet een dusdanige relatie het met hun gemeentebesturen d< ook bereid zijn om een stukje financièle middelen op te brer Ik hoop dat nu met de aktivit van de Culturele Raad Leusde gemeentebestuur op een manier kennis krijgt van cull aktiviteiten op de scholen, door men zal zeggen: dit is be rijk, en wij zijn bereid om daar mee te betalen, voor zo ve/ school dat niet zelf kan dr< Ook met kleinere bedragen ku er door lesbrieven van de O wijs Advies Dienst aardige pr ten van de grond komen, die de leerkrachten zelf uitgev kunnen worden. De consult werken niet voor niets in de re „Ik denk dat we in Leus op een gegevenmoment wat meer culturele aktiv ten zullen krijgen, wat n gestructureerd dan toto toe het geval is. Er zijn ak teiten van de amateurver gingen voor toneel, mu en zang. De Stichting Va concerten organiseert veel sukses concerten Leusden, en dit zou aar ling kunnen verkrijgen k op andere terreinen var 9E uitvoerende kunsten. Ik dat dat goed voor Leus zou zijn, zonder dat ik da - denk aan een margethe - als De Witte Zaal in Am foort. De manier van we met vrijwilligers spreekt zeer aan. Maar er komt zeker ii komende tijd het een erf der van de grond in eef sterk gegroeide gemej als Leusden!" len dat vele malenhoger ligt. Naar beide kanten ligt het echt heel moeilijk om zonder discri minatie uitzonderingen te gaan maken." „Wij proberen daarom de toe gangsprijs zo laag mogelijk te hou den. We hopen, dat er geen finan ciële drempel is, maar die zal er voor sommige mensen zeker zijn. Anderzijds is het ook zo, dat er aktiviteiten zijn die gratis toeganke lijk zijn. We hebben op een aantal zondagen de opnamen van de TROS bij Herman Emmink. Daar komen allerlei artiesten op het mu zikale vlak optreden." „Ik ben heel gelukkig met de komst van De Witte Zaal in Amers foort, omdat er daarmee een thea ter bij gekomen is. dat samen met De Flint een heel groot gebied kan bestrijken van datgene wat er in Nederland aan theater aangebo den wordt De produkties in De Witte Zaal zouden echt wat meer aandacht van het publiek mogen hebben, wat er in De Witte Zaal gebeurt is heel belangwekkend voor het totaal theatergebeuren We praten wat heen en weer over de mogelijkheid en de onmogelijk heid om voorstellingen naar dat het stuk zo verdeeld beoor deeld werd Schijn bedriegt Een verdeelde beoordeling kan toch nooit de reden zijn om een produktie niet uit te brengen. Het is altijd de moeite waard om kennis te nemen van de gedachten van een schrijver als Komrij. Bovendien was het oordeel over Schijn be driegt" van Thomas Bernhard ook verdeeld7 „Ja. Ik had ook de indruk dat de paar mensen die weg gelopen zijn kennelijk een iets andere indruk hebben gehad of een ander ver wachtingspatroon van deze voor stelling.Misschien gaf de titel „Schijn bedriegt" wat meer de sug gestie van een komedie. Je mag niet verwachten dat een schrijver als Thomas Bernhard bij iedereen bekend is We proberen dan om toch wel richting te geven aan zo'n produkt. maar zeker in het stadium dat het jaarboekje verschijnt moe ten wij door onze eigen kennis en het bijspijkeren daarvan door het terugvorsen in de literatuur iets daarvan door laten klinken in het stukje naar het publiek toe U weet (advertentie) Wat dat met elkaar te maken heeft? Alles! Bij de Leusder Krant kunt u namelijk geboortekaartjes bestellen om de nieuweling in 't gezin bekend te maken bij familie en bekenden. In ons kantoor liggen boeken met voorbeelden klaar. U kunt ze meenemen om thuis de kaart, die leuk vindt, uit te zoeken. Voor wat het lettertype betreft heeft u de keus uit hand- of machineletters. Rozendaallaan 9, telefoon 941495. Het kantoor is op werkdagen geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 4