Achterstallige wedstrijden 1H Leusder wielerronde Dames junioren voetballen sterk Op deze school voor praktische vorming is stage het belangrijkste vak De Haaien deelt met ZAR de punten: 4-4 De Baander staat open Uitslag junioren- schutters Spelletjesmiddag over dieren Ruud Geels trainde Roda-jeugd leusder krant HOCKEY HM VOORSPEL Woensdag 12 juni FC Opstelten en Lisidunahof onder de maat DONDERDAG 28 FEBRUARI 1985 LEUSDEN - De landelijke veld- hockeycompetitie pakt na ruim drie maanden de draad weer op. Als alles meezit wordt zondag weer gehockeyd, zeker op de kunstgrasvelden die gedurende het jaar 1984 behoorlijk in aantal zijn toegenomen. Ook in Leus den ligt zo'n puntgave kunst- grasmat, waarop bijna altijd ge speeld kan worden. Alleen bij winters weer als deze wil de sneeuw en de vorst nog wel eens spelbreker zijn, maar normaal gesproken is spelen op een der gelijke kunstvezel het gehele jaar mogelijk. Het zal waarschijn lijk niet lang meer duren of bijna ieder zichzelf respecterende hockeyclub zal een kunstgras veld ter beschikking hebben, zo LEUSDEN - Woensdag 12 juni (1985) vindt in Leusden de jaar lijkse wielerronde plaats. Op de kalendervergadering van alle wielercomité's in de provincie Utrecht werd dit onlangs in on derling overleg bepaald. Voor de 9e maal zal de wielerka- ravaan Leusden aan doen Na een onderbreking van een jaar. komen dat de kans op competitieverval sing kleiner zal worden. Een club zonder kunstgrasveld is hedentendage slecht af en loopt de kans dat bij een te nat na- of voorjaar veel duels bij de tegen standers te moeten spelen En dat is nou niet bepaald een aantrekke lijk vooruitzicht. Zondag komt zoals gezegd de hoc- keytrein weer op gang. Nog voor zichtig overigens, omdat de bond eerst de achterstallige wedstrijden weg wil werken Een beperkt in haalprogramma dus. aan de voor avond van het beslissende gedeel te van de vaderlandse hockeycom- petitie De Leusdense topformaties komen nog niet in actie en kunnen op hun gemak gaan bekijken hoe het met de vorm van de concurrent is gesteld Zowel de dames als de er ditmaal weer amateurs aan de start Daarnaast zullen zoals ge woonlijk ook liefhebbers en vetera nen op het parcours, met start met finish aan de Hamersveldseweg worden losgelaten. Of er ook weer een trimmerskoers verreden zal worden is tot op heden nog niet bekend Wel zeker is dat zowel bij de heren kunnen dit seizoen hoge ogen gooien De dames stevenen rechtstreeks op de titel én de pro motie naar de 2e klasse af De heren liggen ook goed in de race alhoewel zij nog wat appeltjes met deze of gene moeten schillen Maar de 0-5 zege op rivaal Amers foort gaf kort voor de winterstop de burger in ieder geval weer moed. In de 2e klasse D kan Kromhouters aan de kop komen als Haaskamp de voet wordt dwars gezet Een overwinning voor het jeugdige Haaskamp zal echter de spanning aan de kop ten goede komen. De wedstrijden tussen Maarssen en Shinty en USCH tegen Baarn be palen de rangschikking van de onderste vier Het tinnaal)programma in 2D luidt: USCH-Baarn 1-2 Maarssen-Shinty 0-0 Kromhouters - Haaskamp 3-1 De dames zijn op weg om het 2e klasserschap dit jaar via een titel te pakken. Met nog slechts vier duels voor de boeg en drie verliespunten minder dan de achtervolgers lijkt er geen vuiltje meer voor de Leusde- naren aan de lucht Indien Malbur gen bij Zevenaar in het inhaalweek- end de punten onverhoopt zou laten liggen, ziet de toekomst er nog rooskleuriger voor de MHC Leusden uit. Inhaalprogramma 3e klasse G: Zevenaar-Malburgen 0-4 amateurs als de liefhebbers/vete ranen een groot aantal plaatselijke favorieten aan de start zullen ver schijnen In beide categorieën heeft Leusden kanshebbers in de personen van Ton v.d. Berg. Jos en Wessel Kerkhof, de gebr Van 't Klooster, de gebr Ossendrijvers. Ed Smit en Ton Brons En waar schijnlijk nog wel een paar meer Het belooft net zoals vorig jaar toen Leusdenaar Harry Zwarts nota be ne voor het eerst in zijn carrière winnend over de meet ging een interessant wielerspektakel te gaan worden. De organisatie is evenals voorgaande jaren in de goede handen van Ren en Toer club Amersfoort onder auspiciën van good-old Ties Veldman nioren schutters waren maar zes leden aanwezig. Het was Timo van Valkengoed die met 73 pun ten eerste werd. De overige uitslagen waren 2. Lourens van de Ven 68 3 ArnoudVlug 57 4 Gert Daatselaar 54 5 Frank van Dijk 51 6. Bert Schimmel 49 Door omstandigheden werd er van de senioren schutters geen opgaaf ontvangen programma komende zondag: OlympiaH sum- Achterveld 14 30 H V C 3 - Achterveld 2 1130 Limivo 2-Achterveld 3 1130 Achterveld 4 - Limivo 4 12 00 Achterveld 5-Barneveld 3 12 00 Achterveld 6 - N S C 3 12.00 Achterveld 7- Roda '468 14 30 Dames K V V A - Achterveld 10 00 ACHTERVELD - Bij de onder linge schietwedstrijd van de ju- maanden wel bezinnen of j heeft om op deze weg in e door te gaan Want om naar Lelystad te reizen i voorbaat al een gevoelij slaag te incasseren, is nt bepaald een plezierritje t men. Het is wel zo dat we dels besloten hebben om dt mer aan de bedrijfsvoetbal titie in de regio Zeist deel men. Op het veld gaat hei kig steeds beter, hopelijk f we dan onze eerste triomf, ons in de zaal niet meer z ken. Alleen tegen Opstelter ons nog enig kans op een p resultaat maken. Daar kijk nu al met z'n allen naar uit" FC Opstelten verging het Ie de avond in sporthal de Kc beter. Maar ook zij kondf tenslotte niet bolwerken. Hei van Alpha bleef met 1-4 de denaren de baas. Ook bij F stelten wordt er druk gefilos* over de huidige povere verr gen. „We zijn als ploeg gev, oud en worden aan alle voorbij gelopen alsof we i staan", gaf de naamgever team te kennen. ,,We zoud veel liever in een veteranen spelen, maar aangezien op luwe te weinig veteranen- bestaan, is een dergelijke niet aanwezig. En dat is me voor ons bijzonder jamme duel tegen Lisiduna (was) ons nog leuk De andere zijn te sterk". ACHTERVELD - Ondanks de algehele afgelasting van de Ko ninklijke Nederlandse Voetbal Bond kon afgelopen weekend de dames juniorenwedstijd Achter veld tegen Huizen wel doorgaan. Het werd een 4-0 overwinning voor de thuisspelende ploeg Achterveld. De ploeg van kundige oefen- meester Jaap Schouten zette di- rekt na het beginsignaal het doel van Huizen onder zware druk. Lia van Daatselaar, eén van de sterk ste speelsters van het veld kom ondanks het feit dat ze door twee soms door drie Huiszense speel sters werd afgestopt twee keer in de wedstrijd scoren. Nadat Petra Voorburg de stand op 2-0 voor Achterveld had bepaald schoot Bertha Blotenburg uit de tweede lijn enorm hard op het Huizense doel en bracht de stand op 3-0. Hester Schouten speelde, evenals Doornekamp sterk op het m veld en Liane Hoogland res de rechtervleugel door handt In de tweede helft trachtte l het meer in de aanval te zt maar keepster Connie van dt wist door goed uitlopen prirr dingen te verrichten Mei overwinning is voor de Achts se ploeg het kampioenscfi zicht gekomen. BADMINTON - Het t van badmintonclub BVO '79 dinsdag 12 maart het bele nogmaals ter sprake brengt 20 00 uur zal in de Korfza; bijzondere ledenvergadenr qinnen mee, dat de drempel om naar een school voor praktische vorming te ver wijzen lager is geworden, dat dit school type een eigen gezicht heeft gekregen Overigens is het wel zo. dat over de toelating een speciale commissie be slist. waarin naast het hoofd van de school een psycholoog en een arts en zonodig een maatschappelijk werker zitting hebben, die mede aan de hand van de schoolberoepskeuzetest hun beslissing nemen. KLEINSCHALIG De Baander is een kleinschalige school, waar iedereen elkaar kent. elke leerkracht van de speciale problema tiek van de leerling op de hoogte is. wat mede bevorderd wordt door de school kampen en de sportdagen. En door de sterke betrokkenheid van de leerkrach ten bij het speciale onderwijs. Zo is er ook een wekelijkse avond school" vooroud-leerlingen, die regel matig komen praten en sporten, daar met hun ..problemen' aan kunnen ko men ..De school laat hun niet los. Wij geven nazorg als ze daar zelf behoefte aan hebben Ook het kontakt met de ouders is zo nauw mogelijk. ..Die zijn elke maand op de speciale gespreks- avond welkom als ze over hun kind willen praten. STAGE ,,Ons belangrijkste vak is de stage.' zegt het hoofd van De Baander, en daarmee komt het gesprek op het essentiële punt van de school voor praktische vorming het klaarmaken van de leerling om een volwaardige plaats in de maatschappij in te nemen Want de leerlingen van een school voor praktische vorming worden heel vaak volwaardige krachten in een bedrijf. „Volwaardige krachten die dan wel geen diploma hebben, maar dat wordt ruimschoots gecompenseerd door hun werkinzet." Zodra de leerling een be paalde leeftijd heeft en eraan toe is wordt naar een stage-plaats voor hem of haar gezocht, een stage, die in eerste instantie bedoeld is als oriëntatie - „waar komt de leerling het meest tot zijn recht, waar vindt hij het zelf het pret tigst?" - maar vaak overgaat in een plaatsingsstage voor één of meer da gen per week. Het gaat daarbij veelal om wat kleinschalige bedrijven, winkels of instellingen, waar de begeleiding en opvang over het algemeen beter in de hand kan worden gehouden, waar ze leren werken waar „werkervaring" wordt opgedaan. En die werkervaring is vaak een pré bij het vinden van een definitieve plaats in de maatschappij, maar voor de stage-begeleider van de school is het vaak niet eenvoudig om „de" geschikte stage-plaats te vinden „Soms is het pas bij de 8e plaatsing raak. maar vinden doen we de geschik te stage-plaats" Het overgrote deel van de leerlingen komt dan ook in het vnje bedrijf terecht, maar een gering aantal vindt werk in de regionale werkplaat sen. Als we met de heer Renkersi rond de school aan de Zangvo lopen, de lokalen zien waar t beeld de fiets- en bromfiets!! wordt onderwezen, in de keuken leerkracht en de leerlingen pra'. men we ook bij de moës- en sie1 de plantenkas, die in eigen be gebouwd, waaraan alle „vakke bijdrage hebben geleverd En kleine „dierentuin", waar de die zorging in de praktijk wordt ge Die „dierentuin" heeft er toe ge': men is daar heel gelukkig mee veel kontakt met de buurtbewc ontstaan en men hoopt er dam dat die buurtbewoners tijdens N huis op 1 maart een kijkje in de zullen komen nemen. De school voor praktisch! ming „De Baander" is waard gedachten gehouden te w! vooral door ouders, die in feü hun kind geen raad weten, zie gen over hun toekomst maken nog te moeilijk komen". Ma later - en we citeren dan weeró Vlietstra - „alleen maar mei baarheid terugwijzen op die school, die hun kind zoveel ho voor het leven bood." SCHAKEN - De mdiv Schaakkampioenschappen jongens en meisjes van de school zijn gisteren (woensd februari) begonnen. Dezesdf sers beten de spits af. direct weg te werken liet de Haaien in de persoon van Carel Venema achteloos liggen De toegekende strafworp werd gemist. Een man- meer-situatie leverde even daarna een 3-1 voorsprong voor de Am sterdamse polo-ploeg op Gelukkig wist Willem Burger een zelfde over- tal-situatie voor de Haaien met een doelpunt te bekronen (3-2) ZAR had echter het antwoord in de vorm van een treffer pasklaar (4-2). Toen gooide de Haaien er in de slotfase nog een schepje bovenop, hetgeen vrij snel in een doelpunt van Carel Venema resulteerde, waarna Jan Wanrooy de gelijkmaker op het scorebord knalde. 4-4- In de laat ste minuut leek de Haaien de win nende treffer te gaan scoren, maar de heren slaaaden er niet meer in om de nummeneke meerderheid uit te buiten Vereniging Leusden (BVL) gaat op zaterdag 16 maart de nieuwe bil jart-accommodatie in de catacom ben van het gemeentehuis officeel openen Burgemeester Rademaker zal de openingshandeling verrichten. Aansluitend houdt het BVL-bestuur een receptie belooft te worden. Dat vertelt de heer R. Renkers, het hoofd van De Baander, een school, die uit gaat van de RK stichting voor buitengewoon onderwijs voor Amersfoort en omstreken. In één van de nummers van de schoolkrant wordt een baander om schreven als „iets dat een weg zoekt of maakt", maar de heer Renkers geeft nog een andere betekenis, na melijk die van de deuren van de deel van een boerderij. „Men zegt wel: de baander staat open, wat betekent dat men naar buiten kan lopen." En in die betekenis is de baander - de naam is uit 150 andere gekozen - symbolisch voor de school voor praktische vorming, een school, die bedoeld is voor leerlingen, die het reguliere voortgezet onderwijs (nog) niet kunnen volgen of daarmee moei te hebben. Tot 1 januari jl. was de school de vbo-afdeling (voortgezet buitengewoon onderwijs) van de Michaëlschool aan de Van Galenstraat, een school voor moeilijk lerende kinderen. Om een dui delijk eigen gezicht en - binnen het voortgezet onderwijs - identiteit op te bouwen is besloten tot de zelfstandig wording. die ook past in het kader van de Wet Speciaal Onderwijs welke op 1 augustus in werking zal treden en die dit soort onderwijs regelt voor leerlingen tot 20 jaar „Er bestaat echter de mogelijkheid tot ontheffing tot 23 jaar als dat de kans voor de leerling op inzetbaarheid op de arbeidsmarkt vergroot" En daarmee zijn we op het doel van de school De leerlingen de gelegenheid geven die technieken en vaardigheden te verwer ven. die noodzakelijk zijn om straks in de maatschappij zelfstandig te kunnen funktioneren." EIND-ONDERWIJS De Baander is voor de meeste leerlin gen het eind-onderwijs, dat wil zeggen na deze school gaan ze niet meer naar een andere en dat betekent, dat vooral op de praktische vorming de nadruk wordt gelegd, zodat de leerling later als Verzorging van konijnen ieder ander in de maatschappij kan funktioneren. Het „onderwijs" gaat er dan ook vanuit de leerlingen klaar te maken, ze die dingen te leren, die ze in de maatschap- pil nodig hebben, waarbij uitgegaan wordt van de individuele mogelijkheden van de leerling, die op eigen niveau en in eigen tempo daar naar toe wordt geleid. Tijdens het eerste leerjaar - een brugjaar - worden alle. ook de zg AVO - algemeen vormende - vakken onder wezen. zij het dat ook daarbij de nadruk op de praktijk ligt wat hebben de leerlingen later in de maatschappij ze ker nodig? De heer Renkers noemt als voorbeelden het hanteren van de tele foongids, het postcodeboek e.d het invullen van formulieren, geldrekenen klokkijken, meten - een opschrift in de school: meten is weten -. gedrag in het verkeer en de sociale wetgeving. Maar ook. het leren je te uiten en iemand iets duidelijk te maken. Na het brugjaar kunnen de leerlingen - daarover is uiteraard ook overleg met de ouders - wal de piaktische vakken betreft kiezen uit: hout. metaal, fiets- en bromfietstechniek, kluskunde. tuinar- beid. technisph tekenen, koken, naald vakken, huishoudelijk werk. gezond- heidskunde en typen „Een goede keu ze is voor de volgende jaren natuurlijk uitermate belangrijk." Binnen het gekozen vakgenbied wordt uitdrukkelijk met de motivatie van de leerling zelf rekening gehouden „Als het past binnen het programma gaat hel eigen plan voor Wat kan je beter hebben dan dat de leerling zelf iets wil?" In dat kader past ook. dat sommigen 's woensdagsmiddags op school blijven om te werken UIT DE HELE REGIO Op „De Baander" gaan een 70 leer lingen uit Amersfoort, maar ook uit de regio, zoals uit Soest. Nijkerk. Leusden. Hoevelaken, Woudenberg en Zeist, leerlingen, die veelal zo van de „basis school" komen. Dat hoeft echter niet, net zo min als ze de volledige school behoeven af te maken. „Het leerlingen- tal wisselt nog weieens, bijvoorbeeld als ze een baan hebben." Die leerlingen komen zoveel mogelijk zelfstandig naar school - wat ook weer past in de praktische vorming - waar ze zoveel mogelijk individueel onderwijs krijgen, „zich beter thuisvoelen dan op een school waar het systeem klassika- ler is", waar veelal in kleine groepen wordt gewerkt Naast - we hebben altijd wat moeite met de „gebroken" cijfers - 6V2 groeps leerkrachten. kent De Baander drie vakleerkrachten, een technisch vak man en twee technische assistenten .Mensen, die er meer dan een baan aan hebben zegt de heer Renkers, die graag nog meer mankracht zou willen hebben, want „we zijn toch allemaal gebaat bij deze vorm van onderwijs7 Daarmee onderstreept hij wat een jaar of twintig de toenmalige hoofdinspek- teur van het buitengewoon lager onder wijs, de heer N Y Vlietstra schreef „Buitengewoon onderwijs is een gift, die we meegeven in het leven van die jeugd en dan niet als gunst maar. ziende op hetgeen voor de normale jeugd wordt gedaan, als een recht Zo gezien is een vergroting van de zorgbreedte voor die jeugd een plicht van de samenleving, zolang het regulie re onderwijs de opvang ervan niet aan kan Daarom is de heer Renkers er blij LEUSDEN Het deelnemen aan de zaalvoetbalcompetitie blijft voor de Leusdense teams in de 3e klasse A van het rayon de Ve- luwe een ware obsessie. Na de derby van een week eerder, toen FC Opstelten er In slaagde om ten koste van plaatsgenoot Lisidunahof de eerste punten te pakken, zag het er naar uit dat beide teams het geloof in eigen kunnen nog niet verloren had den en weer enig vertrouwen kregen in de toekomst. AMERSFOORT - Sinds 1 ja nuari is ,,De Baander", school voor praktische vorming, aan de Zangvogelweg 152 in Amers foort een zelfstandige school ge worden. Dat zal op 1 maart feestelijk gevierd worden met de officiële opening door de hoofdinspek- teur van het Buitengewoon On derwijs, de heer J. Huisman met aansluitend open huis en recep tie (van 15.30-17.00 uur en van 19.30-21.00 uur) en - als de weersomstandigheden het toe laten - een heuse ballonopstij ging, wat een groot spektakel LEUSDEN - Bil de krokus vakantie hoort het voorjaar Bij het voorjaar horen de pasgebo ren dierenbaby 's. Speel- en re creatievereniging Blijhofaan de Anstriduslaan organiseerde vo rige week donderdag een vakantiemiddag voor kinderen uit Leusden rond het thema dieren. Dieren kijken zelfs, want de heer Ouwehand uit Leusden stelde zijn diaserie beschik baar. De ruim 75 kinderen tot de leeftijd van 9 jaar kregen op deze manier allerlei informatie over hoe dieren uit vreemde landen naar Nederlandse die rentuinen vervoerd worden en konden na afloop van de dia vertoning vragen stellen. Hier na gingen de kinderen enthou siast aan de gang met verschil- dere met het thema die lende spelletjes die onder an- maken hadden. LEUS DEN - Ex-international Ruud Geels bracht woensdag een bezoek aan v v. Roda'46. In de kantine van de Leusdense voetbalclub werd aan de A1. B1 en C1 -junioren eerst een video-film vertoond, voordat op het veld groepsgewijs een aantal oefeningen in praktijk werden gebracht. Tegenwoordig verzorgt Ruud Geels p r. -activiteiten voor een grote sportschoenenfirma. Daarnaast is hij af en toe nog voor de oud-internationals en oud-Ajax actief. Maar afgelopen vrijdag was het toch weer van hetzelfde laken een pak. Hoewel de tegenstanders ook tot de onderste regionen be hoorden, konden de Leusdenaren niet voor een verrassing zorgen. Lisidunahof trad tegen Telgter- hoek in het strijdperk. Na een 0-3 achterstand bij rust, kwamen de Lisiduna-spelers tenslotte op een 3-11 negatieve score uit. En dat was voor de heren de zoveelste kater in successie. ,,Toch blijven we moed houden maar het is niet leuk om iedere week met forse cij fers voor de broek te krijgen", zei de Lisiduna-trainer desgevraagd. ..We zullen ons de komende De hee* R. Renkers. directeur van De Baander LEUSDEN - Het waterpolo ze vental van LZ&PC de Haaien heeft in het Amsterdamse Sloter- park de punten gedeeld met ZAR, een ploeg die in de 3e klasse een plaats hoger op de ranglijst stond en alleen bij winst door de Leusdenaren achter haald kon worden. Zover kwam het echter niet, omdat de Leus denaren met name in het 3e speldeel de kans zag om het tij te keren jammerlijk lieten liggen. ZAR liep daarentegen verder uit, maar kon in de laatste periode toch weer niet verhinderen dat de Haaien weer langszij kwam (4-4). ook probeerde, het zette geen zo den aan de dijk Pas in het tweede part. wist de Haaien bij een num- merieke meerderheid een doelpunt te scoren, Willem Burger schoot de Leusdense poloploeg op gelijke hoogte (1 -1De overige schermut selingen voor de doelen liepen aan beide zijden op niets uit. Tot het 3e part moesten de toeschouwers wachten, voordat er weer wat .te juichen viel. Met een gave doortik- bal nam ZAR opnieuw de leiding (2-1) De kans om de achterstand In de 1e periode kwam de Haai en goed uit de startblokken Maar het was ZAR dat de score open brak en doelman Harry Klok het nakijken gaf: 1-0. Wat de Leusde- naren aanvallend in deze periode BILJARTEN Binnensport

Leusder Krant | 1985 | | pagina 6