r ema reclame en nkman in De Til ema-ochtend 't Vooronder over mondigheid van de patiënte jhof volksdanst al 10 jaar Parochie avond in St. Jozef Kantongerecht Amersfoort Lisidunahof hield mode show voor de bewoners Spaanse ontboezemingen Nepolitna Voorrijden Ingezonden Diploma uit reiking EHBO in april Loep op Leusden Volkskrant" van en dinsdag werd melding itvan het verschijnsel dat lopen tijd de nodige in de grote steden n hebben de RK- ling bij hun naam in het ngsregister te laten ranee >en. Dit uit onvrede met ano ,eming van mgr. Ter tot bisschop van Den en uit onvrede met de telingen binnen de katholieke kerk. Het laten epen van het ,,RK" in de ns van het ngsregister moet gezien ialseen symbolische ipdracht voor het jen kan schriftelijk gegeven, maar men kan het loket in het ttehuis vragen zulks te anen- elijke is mei was) dere haan fitevoorlichterHans hs of er in Leusden ook In sporthal De Korf heerste zaterdag een buitengewone sfeer in verband met het belangrijke treffen van korfbalclub Antilopen tegen sprake is van een verhoogde aktiviteit op de afdeling bevolking van de gemeente als gevolg van ontevreden rooms- katholieken. Hermans, die even teksten uitleg behoefde, belde later terug met de mededeling dat er in Leusden géén sprake van is. DSV. Er was zeker 500 man publiek, er waren toeters en bellen en een heuse groep cheer-girls gaf acte de présence. De rug van deze meisjes was gesierd met een plakkaat waarop een letter stond. De letters te zamen moesten het woord „Antilopen" vormen. Met de ruggen naar het publiek toe was dat het geval, maar 180 graden gedraaid ten behoeve van de foto gaf een heel ander woord te zien.Nepolitna dus. (zie foto) Tijdens de behandeling van de gemeentelijke emancipatiesubsidieregeling in de Leusdense planadviesgroep kwam de vraag aan de orde hoeveel subsidie Stichting TussenTijds (voor mensen met veel vrije tijd) nodig heeft voor de cursus „klusjes in huis voor vrouwen". Deze cursus wordt door de PUEM verzorgd. Mevrouw Van Beckum, lid van de planadviesgroep, had een geestig kommentaar in petto: „Alleen het voorrijden kost al geld!" 9b I9V19 lolq - De maandelijkse zond in jongerencentrum staat deze maand in het an de perikelen rond mi- rinkman en zijn bemoeie- de reklame-uitingen op lerlandse televisie. Het bmwie van de Leusdense [het best een reklame- [elkaar kan draaien of het 1 „piep-lied" kan play- ineravonden in ..De Til' elke eerste vrijdagavond pre maand gehouden. De itoren streven er naar ie dere keer weer iets origineels te bedenken Voor de avond van aan staande vrijdag 1 maart, kwam men op het idee om de avond het thema „reklame en minister Brink man" mee te geven Rond de karnaval is het ..piep-lied" erg po pulair geworden. Op de plaats waar merknamen in het lied voor moes ten komen werd het inmiddels wel bekende ..piepje" gehoord De re gelmatige bèzoekers van de tiener-, avonden hebben vaker laten blij ken de kunst van het „play-bac- ken" goed te beheersen Aan staande vrijdag kan dat gebeuren met het piep-lied De meer kreatief ingestelde tieners kunnen zelf aan de slag met het in elkaar draaien van een reklame spot. De maker of maakster van de fraaiste reklame- spot kan een prijsje tegemoet zien. Hetzelfde geldt overigens ook voor de beste „play-backer" Deelname is vrij voor de jeugd in de leeftijds groep van 9 tot 14 jaar. Voor de gelegenheid wordt in „De Til" een heus podium gebouwd. De tieneravond begint om 19.00 uur en is om 20.30 uur afgelopen. De toegangsprijs bedraagt onveran derlijk één gulden Veel geld uitge ven in het jongerencentrum gedu rende de tieneravond is haast niet mogelijk omdat ook de consump tieprijzen zijn aangepast aan het vaak geringe zakgeld van tieners Omdat de eerste vrijdag van april Goede Vrijdag is wordt de tiener avond in april gehouden op vrijdag avond 12 april DEN - In het Vrouwen ïtings Centrum aan de Van der Postlaan wordt iag 6 maart, zoals ieder woensdagochtend van de een themaochtend ge- eer wordt het onderwerp „De mondigheid van de patiënte" behandeld. Paula Hoogland-Vel- ders van de Patiënten Belangen Vereniging zal een inleiding hou den De volgende aspekten komen aan de orde: de mondigheid van de patiente ten aanzien van de huis arts. wijkverpleegkundige, specia list en ziekenhuis, veroleeatehuis en opname Hierna is er mogelijk heid tot diskussie. De aanvang van de ochtend is 9 15 uur en de toegang gratis. Er is kinderopvang aanwezig Voor inlichtingen kan men bellen, telefoon: 944858 in feit n, zie iaken ISDEN - Volksdansgroep Ma fcach Gan" van speel- en ievereniging Blijhof viert ensdag 6 maart haar 10- 3 die fstaan. Zij doet dit met een ;ei he ijke avond voor alle kur en oud-kursisten, die van- )0 uur van harte welkom van de Burg startte in 1975 met het geven van volksdansles sen aan kinderen, één uurtje in de week, toen zij zelf een leiderskur- sus volgde aan het Kreatief Cen trum de Hof in Amersfoort Later kwamen daar. na een moeizame start van slechts enkele deelne mers. ook de volwassenen bij. Nu, na 10 jaar, is deze aktiviteit van Blijhof uitgegroeid tot een niet meer weg te denken onderdeel van de vereniging want iedere woensdag is dansdag bij Blijhof! Over de hele dag verdeeld geeft llona les aan 5 groepen, kinderen, volwassenen en tieners. Bovendien start ze op donderdag 14 maart ook voor ou deren een volksdansochtend. van 10 00 tot 11.30 uur. Ook in het Blijhofgebouw aan de Ansfridus- LEUSDEN - De jaarlijkse paro chieavond van de St. Jozefparo chie aan de Hamersveldseweg vindt plaats op 5 maart. Evenals in andere jaren wordt op deze avond de begroting gepresen teerd aan iedere belangstellende parochiaan. Dit jaar heeft de parochieavond een ruimer kader gekregen want ook de verschillende werkgroepen in de parochie zullen zich presente ren. wat het geheel doet lijken op een soort markt waar men een goede indruk kan krijgen van het reilen en zeilen in deze gemeen schap Twee inleiders zullen het woord voeren. De heer P. van Opijnen zal in vogelvlucht de litur- giegebruiken door de eeuwen heen belichten. De heer J Glaudemans presenteert de begroting 1985 met de nodige toelichting. Na beide inleidingen is er gelegenheid tot diskussie. Voor. na en in de pauze tussen de inleidingen door is er ruimschoots de gelegenheid ken nis te nemen van wat de vele groepen aan aktiviteiten verrichten en wat hun plannen zijn Deze avond die om 19.45 uur begint in de parochie aan de Hamersveldse weg. stelt iedereen in staat om zeggenschap uit te oefenen op het gebeuren in de parochie of zich eens te oriënteren op de aktivitei- ten laan 49 Inlichtingen over deze nieuwe kursus kunnen verkregen worden bij Christien Verschuur, te lefoon: 946921Opvallend is dat er relatief weinig tieners meedoen aan een volksdanskursus, terwijl er toch veel pittige dansen in het repertoire zitten Ook mannen zijn in de minderheid. Hopelijk komt daar voor „Sameach Gan" na 6 maart verandering in. AMERSFOORT - ,,lk kan me niet voorstellen te hard gereden te hebben", had een automobilist tegenover de politie verklaard, toen hij in Barneveld in zijn Por sche aangehouden werd omdat hij 180 km gereden had. ,,lk kan me niet voorstellen dat je zo n snelheid niet merkt", meende de kantonrechter, mr. Nuboer, op de strafzitting van 21 fe bruari, maar verdachte was in middels tot andere gedachten gekomen en gaf zijn snelheids overtreding toe. Een dergelijke snelheid en dan nog in een ge huurde - dus onbekende - auto, maakte de officier bijzonder kwaad en alleen het feit dat er nog geen eerdere veroordelin gen op zijn strafblad stonden, maakte dat er alleen een geld boete uitrolde: f 350, - Een inwoner van Uddel had moei lijkheden gekregen in Voorthui zen, toen hij met zijn auto linksaf wilde slaan en daarbij een achter hem rijdende motorrijder aan reed. die hierdoor een gebroken been opliep De motorrijder, die juist wilde inhalen, werd naar zijn zeggen verrast door het knipper licht en het meteen naar links gaan van de auto voor hem Een getuigeverklaring bevestigde dat verdachte plotseling van richting veranderde. „Maar ik heb zelfs eerst nog op tegemoetkomend verkeer moeten wachten voordat ik af kon slaan", protesteerde verdachte. Hij had op zijn beurt ook een getuige meegebracht, die onder ede be vestigde dat verdachte volgens de regels te werk was gegaan. De kantonrechter vond het een vreemde zaak dat er zo'n heel an der verhaal op de zitting verteld werd dan er uit het proces-verbaal naar voren was gekomen en be sloot daarom tot aanhouding van de zaak voor nader onderzoek. DUVELTJES Ook een inwoner van Leusden had problemen gekregen met het afslaan, toen hij bij het postkan toor in Amersfoort naar rechts een parkeervak wilde indraaien. Twee meisjes, samen op een brommer, had hij 'gehinderd' zoals de aan klacht luidde „Ik heb wel degelijk goed geke ken, èn in m'n spiegel én over m'n schouder, maar ze kwamen als duveltjes uit een doosje te voor schijn", verklaarde verdachte op de zitting. „Ze moeten eerst links van me gezeten hebben en toen bedacht hebben dat ze er rechts nog gauw langs konden". Ver dachte beklaagde zich over de onbeschaafde scheldpartij waarop de meisjes hem getrac- teerd hadden, maar de officier suggereerde dat verdachte daar zelf reden toe had gegeven door ze eerst de schrik op het lijf te ja gen „en dan loopt meneer zo maar weg naar het postkantoor". De kantonrechter suste de ge moederen en gaf een kleine boete, f 50. - met als verklaring dat de tegenpartij ook wel schuld gehad zou hebben SPORTWAGEN Een mevrouw uit Baarn, die in haar opvallende sportwagen de aandacht van de politie had ge trokken. had eveneens moeite met het wat agressieve optreden van de officier. „Mevrouw ontkent dat ze 145 gereden heeft, maar het proces-verbaal is duidelijk Mevrouw ontkent ook dat ze te weinig afstand bewaard heeft, maar ook dat staat vast. Als u zo graag zuinig op uw auto wilt zijn, dan is dit niet de manier". Voor beide overtredingen eiste hij f 250,- en voor het 'kleven' bo vendien een voorwaardelijke in trekking van het rijbewijs „Het ergste vind ik dat mijn woor den niet serieus genomen wor den". zei verdachte in tranen te gen de kantonrechter. „Ik bén geen roekeloze rijder, maar ik word altijd aangehouden als ik in mijn rode sportwagen rijd en nooit als ik in de onopvallende auto van mijn man rijd!" Ook hier achtte de kantonrechter de feiten wel bewe zen, maar vond hij geen reden om al te streng op te treden: „Twee maal f 150,- boete en verder niets" LEUSDEN - In Leusdens verpleeghuis Lisidunahof werd woensdagmiddag een modeshow voor de bewoners gehouden. Medewerksters vanLisidunahof'showden als volleerde mannequins kleding van Van Havenhorst uil Stoutenburg Na afloop konden de bewoners, samen mei aanwezige familieleden, kledingstukken kopen. Lisidunahof" streeft er naar elk jaar een dergelijke modeshow op touw te zetten. Heel Leusden is geen woonerf Deze zin werd uitgesproken door wethouder Wagenaar in zijn funktie als voorzitter van de commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening op een ver gadering dinsdag 19 februari, die geheel gewijd was aan de verkeersproblematiek. Vanwaar deze uitspraak? Bewoners van de wijken waarin zich bevinden: de Landweg, Agnietenhove (nabij Smoussesteeg), Vlistwijk, Grienden, Bretagne, Agnieten- hove-Benedictijnehove. Ros senberg, Begijnhove, Dinkel- wijk, Bavoort-Trekerweg en Cla- renburg hebben hun verlangens t.a.v. het verminderen van de snelheden van de auto's in hun I wijken kenbaar gemaakt bij de gemeente. Per wijk zal bekeken moeten worden wat de mogelijkheden daartoe zijn. In sommige geval- I len zal een wijk misschien als woonerf kunnen worden inge- richt. Op een woonerf mogen de I auto's niet harder dan stapvoets rijden (art. 88 b van het Regle- ment Verkeersregels en ver- keerstekens). De bewoners vra- I gen niet of heel Leusden een woonerf wordt; wel vragen ze om een leefbare woonomgeving. Betty Dirks-Payralbe Kornoelje 61 pandwijckgirls uit Amersfoort hadden maandag een beste avond De majorettes kregen namelijk van de Jüienst en fa Kroes uit Leusden nieuwe trainingspakken Daarnaast werden de Van Randwijckgirls ieder I (sport) fas verblijd. Toen iedereen zich in het trainingspak had gehesen mocht de fotograaf langskomen LEUSDEN - Tijdens het EHBO- examen onder leiding van de instrukteurs dokter P. J. Woort- man en de heer P. J. Nierkes zijn zeventien deelnemers geslaagd en moest er één afgewezen wor den. Het examen werd afgenomen door dokter R Th. Bonfrére en kaderinstrukteur de heer Marthe- rus. De diploma-uitreiking zal op 18 of 25 april plaatsvinden. De ge slaagden krijgen hierover bericht. De geslaagden zijn: Dames: mej. K. v.d Aar; mevr A. Dokter; mevr S. Ernst; mevr. T de Haard; mej C. v. Kampen, mevr K Kooyman. mevr. J. Kraats; mevr. H Meeuwesen; mevr. A Osinga. mej. E Osinga; mej A. Osnabrugge. mevr J v.d. Plaats; mevr B Rijnhout; mej M Verkammen; mevr G Laager Heren A. Venus. H. Vos Frustratie Het was het wintertje wel en misschien is het nog niet voor bij, hoewel nu een stralende zon voorjaars-illusies wekt. Ik hoef nu niet meer met verhalen aan te komen van hoe koud het vroeger was; de winter van dit en dat jaar, toen was het pas koud! Nu kan iedereen vertel len hoe koud het in '85 was Het mooiste is steeds het ijs vermaak van jong en oud op de sloten en vijvers in het dorp. Felle kleuren afstekend tegen de witte achtergrond Krabbelende kleuters en zwie rige krullentrekkers. Ik ben altijd een beetje voor zichtig op het ijs, da s nog een jeugdtrauma, toen ik met een vriendje op een ijsschots aan 't varen was in de haven. Met stokken roeiden we ons voort tot de schots in tweeën brak en we nog net uit het water gevist werden Nu ik er aan terug denk voel ik dat gruwelijk kou de water weer In drijfnatte kleren naar huis gerend, als beloning een flink pak slaag en zonder eten naar bed. Zo'n pedagogische aanpak zou nu allerlei frustraties in een kinderziel veroorzaken, maar het was toen wel redelijk af doende Over frustraties gesproken, ik heb er weer een bij, op de Dodeweg nog wel gekregen Daar was al een enorme bo- mensloop aan de gang, maar de laatste weken is het hele maal bar. Een honderdtal bomen langs die fraaie weg liggen om. ik heb daar een poos staan kijken en ervoer het als een lichamelijke pijn. Het gaat zo simpel, een vorktruck duwt een boom een beetje om en een man met een motorzaag zaagt in enkele minuten de stam door en hup, weg boom, tak ken eraf en netjes op een stapel En dat gaat zo van Amelisweerd tot hier terwille van de uitgang van het als maar toenemend blik Hier en daar zijn er enorme viaducten waar ik ook al geen raad mee weet, zelfs de doden van de Dodeweg dreigen in het gedrang te komen. Ooit heb ik de tekeningen mogen bekijken van al die rigo- reuze plannen maar ik kan er nu niet meer uit wijs worden, het lijkt wel een beetje uit de hand gelopen Efficiënt gaat het wel. het zijn maar een paar mannen die in de kortste tijd een bos rooi en. hoeveel jaren zijn er echter nodig om het daar weer een beetje op de natuur te doen gelijken. ,,Er komt weer nieu we aanplant'' zei iemand die daar bezig was, de gaten worden weer met groen ge vuld". Ja, boompje groot, plan tje dood, dacht ik nog even. Nog even en het verkeer raast hoog over de Dodeweg op de veelbesproken R28. Ik las in het dorpsmedium dat onze achtenswaardige bestuurders een dankbetuiging hebben ge- ncht aan de nog achtenswaar diger bestuurders in Den Haag voor de financiële bijdrage voor de aansluiting van Leus den op die R28. Dat zou ik nou ook zo graag willen, een dankbetuiging voor de gelijke bijdragen die ik in de loop der jaren, en het was soms niet gering, heb geleverd voor de instandhouding van het dorp en ommelanden, zo maar een hartelijk briefje be dankt voor de medewerking. Maar niks hoor, alleen maar waarschuwingen en dwangbe velen. Ik vind het niet zo aar dig. En toen mochten we, en dat is heel wat anders, het Vietna mees Nieuwjaar mee maken. De Vietnamese dorpsgemeen schap in het dorp vierde dit feest met dorpsgenoten die hen proberen wegwijs te ma ken in de westerse levens sfeer. Er werd begonnen met het staande zingen van het volkslied. ..Vietnam, Vietnam, van onze geboorte kennen wij dit woord' een melodieuze melodie, de woorden werden voor ons vertaald. Het werd sommigen wel iets te machtig, hier en daar kwamen er wat tranen, maar het was een gezellig familiefeest waar ook de jongsten zij het wat rumoerig aan deelnamen Vrolijke liedjes begeleid door een attente gitarist, tragi sche liedjes die verhaalden van honderd jaar kolonialisme door de Frènsen, tien jaar oor log en afgrijselijke bombarde menten door de Amerikanen Ondanks alles een vrolijk en lachgraag volk. Het nieuwjaar wordt in februari gevierd waar bij de jongeren de ouderen komen bezoeken en gelijk de verjaardagen vieren. De nieuwjaarsdag hangt af van de stand der maan dus is niet altijd op dezelfde datum, het is nu ongeveer het jaar 4038. precies weten ze het niet, het gaat ook samen met het Chi nese nieuwjaar. Een maand telt 28 tot 30 dagen maar nooit een en dertig, dat schijnt niet te mogen. In de Leusder Krant van 21 februari trof ik een en dertig maal de naam van onze wet houder van RO aan, dus vol gens Vietnamese maatstaven een keer te veel. En dan zegt men wel eens dat een profeet in eigen land niet geeerd wordt Op het feest zong ook een Pools echtpaar een volksliedje en zelfs een Turks lied werd gebracht, de jonge gitarist ving vrijwel onmiddelijk de melodie op, 't was hart verwarmend. Een groep Vietnamese en Leusdense vriendinnen gaven een leuk rondje Playbacken weg Af en toe vertelde een der gastheren overleven en geloof in zijn vaderland, er klonk soms verdriet en heimwee in door. En dan die moeilijke taal met de voor hen zo harde klanken dat merk je pas goed als je tussen zo'n groepje zit die in hun eigen taal bezig zijn. De Vietnamese taal klinkt zo zacht en vloeiend. Het is zo fijn te zien hoe zo verschillende mensen met elkaar om gaan, 't was een echte vriendenclub die daar bijeen was en we waren dankbaar dit feest te mogen meemaken.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 7