ewoners „De Wetering" schrijven aad weer brief over sloperij erhuizing autosloperij oor VVD nu aanvaardbaar Aardig Bachconcert Ensemble Anne Froidebise A-fraktie aarzelt nog; rest is tegen In serie Valleiconcerten: Van de hoofdredaktie: Terug van weggeweest Spoiled Brats in „De Geut" EHBO ledenvergadering urd, IINSDAG 5 MAART 1985 plaatselijk nieuws DEN - Namens de verontruste bewoners van de wijk De ring heeft een drietal bewoners van die wijk zich mid- een brief nogmaals tot de gemeenteraad van Leusden #end. Het gaat - nog altijd - over de eventuele verplaat- g van het thans aan 't Sluisje gevestigde auto-sloopbe- S naar een nieuwe lokatie op de hoek van de Middenweg de Valleilaan. hun brief, die is gericht aan verschillende bestuurlijke inties, raadsleden en als extraatje ook nog eens aan de rfractie in de Raad, zetten de heren De Vries, Veldhuis 'an de Meer hun bezwaren tegen de huidige bestuurlijke jvan zaken op een rij. hnjven: chte Dames en Heren, g willen wij nogmaals Uw acht vragen voor enkele op- ingen welke wij willen maken aande het voorstel van bur- iester en wethouders om een autosloopbedrijf te vestigen op de U reeds bekende locatie hoek Middenweg/Valleilaan. Een voorstel, waar het college toch aan vasthoudt, ondanks het feit, dat in de commissie OWRO aan wethouder Wagenaar te ver staan was gegeven, dat deze lo catie onaanvaardbaar was voor de meerderheid van de gemeen teraad Wij willen graag vooropstellen, dat wij ervan uitgaan, dat raadsle den niet tot de orde geroepen zijn of worden door leden van het col lege van B&W, doch dat zij in de gelegenheid gesteld zullen wor den hun stem uit te brengen na een eigen, evenwichtige afweging van de feiten. Enkele feiten nu willen we graag nogmaals op een rijtje zetten - Het is ongewenst een autosloop- bedrijf te situeren midden in de woonwijken van Leusden. In de zeer nabije toekomst zal in het Ruige Veld een woonwijk gereali seerd worden, evenals later in 't Vliet. Opgemerkt zij, dat de woonwa- genwet wel zogenaamde bedrijfs- standplaatsen kent, waar wonen en werken door woonwagenbewo ners gecombineerd mag worden, doch de wetgever heeft daarbij zeker onder werken niet willen verstaan het uitoefenen van het autoslopersvak. - Het is ongewenst een zogeheten bedrijfsstandplaats te situeren op slechts ongeveer 150 meter van een woonwagenkampje, dat nu ook aan de Middenweg gereali seerd zal worden. De wetgever staat juist decentrali satie voor ogen. - Het is ongewenst woonwagen bewoners te isoleren van de rest van de bevolking door het opwer pen van hoge aarden wallen of zelfs betonnen wanden helemaal rond het woonwagenkampje. In de commissievergaderingen heeft iedereen kunnen horen, dat die fracties, die een vestiging aan de Middenweg/Valleilaan in over weging willen nemen, van mening zijn dat deze dan aan het oog ont trokken moet worden door bijvoor beeld aarden wallen of betonnen wanden rondom. De wetgever beoogt met de de centralisatie van de woonwagen bewoners een integratie tot stand te brengen van deze mensen met de rest van de bevolking. - Tot slot, maar zeker niet met minder nadruk zij opgemerkt, dat alle, maar dan ook alle argumen ten, die aangevoerd worden om de noodzaak te onderschrijven van een beëindiging van de auto- sloopactiviteiten op de locatie bij 't Sluisje, onverkort van toepas sing zijn op de nu voorgestelde locatie. Gaarne brengen wij U ons schrij ven in herinnering dd 29-12-1984. Tijdens een korte schorsing van de commissievergadering van OWRO in begin februari liet in de wandelgangen de gemeentese cretaris de heer Van Gooi, in 't bijzijn van de voorzitter van de hockeyverenigmg, ons glimla chend weten, dat wat hem betreft de gemeenteraad wel tegen het voorstel mocht stemmen. De vol gende stap zou zijns inziens dan wel zijn, dat 'de provincie' over zou gaan tot 'aanwijzing' van de nu voorgestelde locatie en het col lege van B&W dan toch zijn zin zou krijgen Dit nu zal ons inziens ZEKER NIET het geval zijn als de ge meenteraad tegen het voorstel zal stemmen en dit besluit tegelijker tijd deugdelijk motiveert. Eventuele beoepsprocedures zul len dan niet nodig zijn en veel kostbare tijd en energie zal van ons allemaal uitgespaard worden. Objectief alle feiten op een rij ge zet, kan met niet tot andere con clusie komen dan dat het zeer on gewenst is op de nu voorgestelde locatie een bedrijfsstandplaats in te richten, bedoeld om daar een autosloopbedrijf te vestigen". (Van één onzer medewerkers) •USDEN - Tijdens de vergadering van de Raads- ïmissie welzijn en onderwijs werd gisteravond dui- jk dat de VVD-fraktie geen bezwaar heeft tegen de iging van een autosloperij op een terrein aan de ïilaan, nabij het tennispark. De CDA-fraktie liet bij je van haar voorzitster Evelien Blom weten dat ze zal zeggen als men het gevoel heeft „met de rug de muur te staan". De provincie moet, althans de mening van mevrouw Blom, nog maar eens top wit zetten dat de door het college voorgestelde \sde enige is die in aanmerking komt. elangrijkste inbreng in het loopbedrijf te vestigen. Het college over de vestiging van een iloperij aan de Valleilaan gisteravodn van de heer E. fa (D'66). Oostra verraste n tegenstanders met cita- het concept van de nota delt over het tweede pro- le woonwagenplan. Alhoe- !t college van burgemees- wethouders dit plan aan- m in hun argumentatie, bleek uder Gijs van Wouden deze nota niet te kennen, rond van de betreffende :ou nooit besloten kunnen in een autosloperij toe te lan de Valleilaan, zo maak- heer Oostra duidelijk. Js eind 1981 is er bij het tanaal, aan de weg die leidt let hockeycomplex, een fami- vestigd die zich bezighoudt t autoslopen en autospuiten, vestiging is in feite illegaal, de gemeente nooit over is n tot een bestemmingsplan- ig De provincie heeft er >ij de gemeente op aange- in een andere plaats te zoe- ►or het bedrijf en de familie, illege denkt een geschikte gevonden te hebben aan de ian, in de bocht van Midden- Randweg Vorige maand is irstel al aan de orde geweest diverse raadscommissies, jrendeel van de raadsleden gzich op het standpunt dat het eerst andere mogelijkhe- lest zoeken om het autos- komt deze maand echter met een vrijwel ongewijzigd voorstel terug in de commissies. Het college zegt dat ze opnieuw in overleg is getre den met de provincie. Uit het over leg is duidelijk gewprden dat een autösloópbedrijfop lokaties in Stoutenburg, aan de Ambachts- weg en de huidige plaats onaan vaardbaar zijn, aldus het college. De lokatie aan de Valleilaan vol doet aan de criteria zoals verwoord in het provinciaal woonwagenplan, zo meent het Leusdense college van B. en W Dat dit van belang is, maken B. en W. ook duidelijk in hun voostel Als het autosloopbedrijf met de bijbehorende woongele genheid aan de Valleilaan komt, zal dit beschouwd worden als een woonwagenkampje. De gemeente heeft dan voldaan aan de eisen in het nieuwe woonwagenplan dat zal gelden voor de periode 1986-1991 Het bijkomende voordeel voor de gemeente Leusden is dat het Rijk en de Provincie financieel bijdra gen in de kosten van een woonwa genkampje. WONEN EN WERKEN De heer e. Oostra (D'66) liet gisteravodn weinig heel van de argumentatie van het Leusdense college. De nota waarin de uit gangspunten, doelstellingen en cri teria ten behoeve van het tweede provinciale woonwagenplan zijn opgesomd had Oostra op tafel lig gen Hij verweet het college dat zij deze informatie had achtergehou den. Uit de nota blijkt immers dat de lokatie aan het Valleikanaal op bijna geen enkel punt voldoet aan de normen die de provincie han teert. Wonen en werken dienen gescheiden te worden, zeker als het gaat om een bedrijf als een autosloperij. Verder maakte Oostra duidelijk dat het niet zo is dat de provindie flink zal bijdragen aan de inrichting van een kampje Er is, zo blijkt uit de nota, alleen subsidie te verwachten voor het woongedeel te Het bedrijfsgedeelte zal niet door de provincie worden gesubsi dieerd. Wethouder G. van Wou denberg moest toegeven dat hij de geciteerde nota niet kende De wethouder bleef volhouden dat de nu voorgestelde plaats was geko zen in overleg met het provinciaal bestuur. MINACHTING Harm Offereins (GPV/SGP) had gisteravond geen goed woord over voor het voorstel zoals dat op tafel lag. ,,lk heb de indruk dat de mening van de raadscommissies door het college met minachting wordt tegemoetgetreden," aldus de heer Offereins Hij stoort zich aan het feit dat het college, na de discussies van vorige maand, op geen enkele wijze is ingegaan op de uitspraken die toen zijn gedaan door de diverse raadsfrakties ..Is dit nu politiek7" vroeg Offereins zich af. De nu voorgestelde lokatie aan de Valleilaan is ook voor de PvdA- fraktie onaanvaardbaar. Informatie door gedeputeerde Hoekstra had Jan Jacobs duidelijk geleerd dat elke andere geschikte plaats voor de provincie ook bespreekbaar is. Volgens Jacobs is het beslist niet zo dat de provincie alleen akkoord zal gaan met de vestiging van een autosloperij aan de Valleilaan. Jan Jacobs herhaalde zijn verzoek van vorige maand om uit te rekenen wat mogelijke alternatieven gaan kos ten voor de gemeente Een derge lijke kostenvergelijking is tot op heden niet gemaakt. De VVD-fraktie blijkt thans Oostra verrastte voor- en tegen standers weinig moeite te hebben met het voorstel van het college. Wel zal er op toegezien moeten worden, dat de familie die bij de sloperij gaat wonen, zich houdt aan alle regels, zo meent het liberale raadslid mevrouw N. A. van Amerom. Met het autosloopbe drijf zo dicht bij de bebouwing heeft Van Amerom weinig moei te. „De bedoeling van de Woon- wagenwet is toch dat we de woonwagenbewoners met de rest van de bevolking in kontakt brengen," aldus mevrouw Van Amerom. OP DE WIP De CDA-fraktie zit op dit moment nog een beetje op de wip wat haar standpunt betreft. Ook mevrouw LEUSDEN - Vorige week donderdag concerteerde het Belgi sche 'Ensemble Anne Froidebise' in de N.H. kerk te Leus den-Zuid. Dit concert vond plaats in het kader van de serie Valleiconcerten. Het gehele concert stond in het teken van Bachmuziek, dit n.a.v. het 'Bachjaar '85'. Niet alleen werken van Johann Se bastian, ook van zijn zonen Wilhelm Friedemann en Carl Phi- lipp Emanuel stonden op het programma. afhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. 'schijnt elke dinsdag en donderdag. ïfdredakteur: Bert Vos Jredakteur: Hans Mosterd aktie: Caspar van Loo. Boudewma de Boer laktie-secretariaat: Mia Veen. Marijke de Smalen vering kopij en advertenties; het dinsdagnummer tol uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur. voor het lerdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur aktie en administratie: oor Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum Op werkdagen end van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Telefoon 1495 nnementsgeld: 60 per jaar, 31 80 per half jaar, 16.15 per kwartaal ihten bezorging: aonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te en ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze 'agent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19.30 uur) '33-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze kteur bezorging, overdag 03420-16141. toestel 44 Bstellen foto's: eeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbetaling to 871441 t.n.v. BDU b.v. te Barneveld, met duidelijke vermelding lewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto 9eplaatst. Nabestellen kost 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 !n 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). Iht ook contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9. hen-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u wenste foto('s) thuis. leusder krant is een uitgave van de BDU- ntenkombinatie te Barneveld. Van 'Vader' Bach vertolkte vóór de pauze clavecinlste Anne Froi debise Preludium en Fuga in A gr.t en een Toccata in G gr.t. ver tolkt op het prachtig klinkende cla- vecimbel. Zij speelde de werken op een dermate ingetogen wijze, dat het op het publiek overkwam als vlak en soms zelfs onmuzi kaal. Na de pauze bracht zij nog een Preludium en Fuga ten ge hore, welke ook niet geheel kon boeien door een haast mechani sche wijze van vertolking. De so nate voor klavier in G gr.t. van Wil helm Friedemann Bach maakte daarentegen een heel wat betere indruk De fluitisten Emmanuel en Jean- Paul Picard bleken zeer goed op elkaar ingespeeld in vooral het duo voor 2 fluiten in a kl.t. van Wil helm Friedemann Bach. Tot slot werd een trio-sonate ge speeld van Carl Philipp Emanuel Bach. In deze schitterend en zeer muzikaal gespeelde compositie is duidelijk het verschil te horen met de muziek van Johann Sebastian Bach, hetgeen tot uitdrukking komt in de sierlijke en meer ver fijnde lijnen van de rococo-mu- ziek. Samenvattend kan ik zeggen, dat men van Anne Froidebise, die haar graad gehaald heeft op 3 kla vierinstrumenten (t.w. orgel, piano en clavecimbel) deze avond toch een beter concert had mo gen verwachten. Veel werd echter goedgemaakt door de gebroeders Pirard, die hun dwarsfluiten op zo'n prachtige wijze weten te be spelen. Ada Bijlsma l De uitvoerenden aan het klavecimbel. Blom toonde zich teleurgesteld over het feit dat het college niet is ingegaan op de opmerkingen die gemaakt zijn toen vorige maand het onderwerp ter sprake kwam Vorige maand is Blom met een aantal eisen gekomen waaraan de plek aan de Valleilaan zou moeten voldoen, wil het de goedkeuring wegdragen van het CDA Het colle ge is op deze eisen op geen enkele wijze ingegaan. Nu wil Evelien Blom een brief van de provincie waarin duidelijk wordt gesteld dat de provincie het onaanvaardbaar vindt dat het autosloopbedrijf plus woonwagens op een bedrijfsterrein komen. „Alleen als we het gevoel hebben dat we met de rug tegen de muur staan, zullen we ja zeggen teegen het collegevoorstel," aldus de CDA-fraktievoorzitster Eerder op de avond had PvdA- fraktievoorzitster Corri Verduin vanaf de publieke tribune ook haar steentje bijgedragen in de discussie. Verduin bracht de voorzitter in herinnering dat er in Leusden een „begeleidings commissie woonwagenwerk" bestaat. Deze commissie is tot op heden niet in de discussie betrokken, terwijl deze commis sie toch „breed" is samenge steld. Wethouder Van Wouden berg wilde mevrouw Verduin wel toezeggen dat de bedoelde com missie naar haar oordeel ge vraagd zal worden. „Op dit mo ment is er echter nog geen spra ke van een woonwagenfamilie," zo excuseerde de wethouder zich. Het collegevoorstel zal na be spreking vanavond in de raads commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening behandeld worden in de gemeenteraads vergadering van deze maand. Het kan verkeren, heeft Bredero ooit gezegd en die gevleugel de uitspraak wordt ook nu weer eens bevestigd. Stapte ik ruim twee jaar geleden uit de redaktie van deze krant om mijn volle aandacht te gaan richten op de ontwikkelingen op het gebied van lokale omroep, video-produkties, viewdata en andere nieuwe elektronische media, vanaf dit nummer zal ik o.m. weer verantwoordelijk zijn voor de inhoud van deze krant. Collega Marnix Kreijns, die twee jaar geleden de scepter over de redaktie zwaaide, begeeft zich nu op het pad van personeels beleid en -organisatie binnen de BDU, uitgeefster van dit blad. Als hoofd van de afdeling personeelszaken zal hij uiteraard veel boeiende zaken op zijn weg vinden, waarbij zijn werk veel nieuwe perspectieven zal bieden. Het is deze uitdaging, die hem heeft doen besluiten om (voor een deel) afscheid van de nieuwsblad-journalistiek te nemen. Ik zeg met opzet „voor een deel", want het journalistieke bloed kruipt waar het niet gaan kan en daarom kunt u collega Kreijns binnenkort weer in onze kolommen verwachten. Als columnist. Zo makkelijk komen de dames en heren politici niet van hem af, dat spreekt! Een krant kan niet zonder hoofdredakteur, dat zal duidelijk zijn. Omdat de direktie van mening is, dat ondergetekende de nodige ervaring heeft opgedaan als hoofdredakteur van deze krant vanaf de oprichting in 1969 tot 1983, werd ik deels bij de nieuwe media weggeplukt om die taak weer op me te nemen. Toch is de situatie nu wezenlijk anders dan zo'n twee jaar geleden. Toen werkte ik als hoofdredakteur aktief mee, bezocht en versloeg politieke vergaderingen en leverde via commenta ren de nodige kritiek op het doen en vooral laten van de plaatselijke politici. Een dergelijk intensieve participatie moet u nu niet meer van mij verwachten. Want de dagelijkse leiding zal nu in handen zijn van eindredakteur Hans Mosterd, aan wie wij u vorige week reeds voorstelden. Zelf zal ik me beperken tot het uitstippelen van het algemene redaktie-beleid en zult u me daarop aan kunnen spreken als u vindt dat dit beleid onjuist zou zijn. Het schrijven van commen taren heb ik altijd als zeer plezierig ervaren. Dat zal ik dan ook bij tijd en wijle weer ter hand gaan nemen, samen met eindredakteur Mosterd, die op dat gebied ook een naam te verliezen heeft. Voor de rest zal er niet zoveel veranderen. Natuurlijk zal collega Mosterd zijn eigen inbreng hebben en daardoor zal het gezicht van de krant wellicht een iets andere worden. Maar de Leusder Krant blijft voor het overige wat-ie altijd is geweest: alert, strijdvaardig en aktueel. Met naar wij hopen een positief- kritische inbrengen ten aanzien van het dagelijks gebeuren binnen de Leusdense samenleving. Enfin, u merkt zelf wel, wat de Leusder Krant voor u kan betekenen. We doen ons best. Bert Vos, hoofdredakteur Leusder Krant. LEUSDEN - De oorspronkelijk uit Amersfoort afkomstige for matie Spoiled Brats, treedt a.s. zaterdag (9 maart) voor het eerst in de nieuwe samenstel ling op, in het open jongeren centrum 'de Geut' aan de Zwar- teweg 29 te Leusden. Na een wisseling in de ritme-sec tie is de huidige samenstelling als volgt: Didi - drums. Frans Ottink - basgitaar, Ronald Willemse -lead- vocal/gitaar, Robert Kempe -syn thesizers/vocals. De muziek die de band maakt schrijft ze zelf als symphonische rock. Met een aantal sentimentele num mers zit er ook genoeg swingend en stevig werk in het geheel zelf geschreven repertoire van de band. die ze zaterdag vanaf 20.30 uur ten gehore zal bren gen. LEUSDEN - De EHBO-ver- eniging „Hamersveld" houdt donderdag 7 maart de jaar- en ledenvergadering. Deze bijeen komst vindt plaats in het ge bouw van lagere school De Heerd aan Berkelwijk en begint om 20.00 uur. Tijdens de vergadering zal af scheid worden genomen van voorzitster Bep Pasker en pen- ningmeesteresse Gisela Cohen. Winterkoning (2) Wanneer het vrouwtje het nest in bezit heeft ge nomen, dan laat het man netje ook alles aan haar over, hij heeft het veel te druk met nog meer bou wen en vooral met zin gen. Zij richt de woning in, legt de eitjes en neemt de broedzorg ge heel voor haar rekening. Ze zorgt zelfs voor haar eigen kostje en moet daarvoor van tijd tot tid het nest verlaten. Nu blijkt het nut van zo'n so lide gebouwd, overdekt en zorgvuldig bekleed nest. De eieren koelen niet zo gemakkelijk af als het vrouwtje even voor de voedselvoorziening op pad moet. Een enkele maal gebeurt het dat, door de zang van het mannetje, een tweede vrouwtje wordt aangelokt. Alsof hij nog vrijgezel was wordt aan haar de overige nesten getoond. Als zij genoe gen neemt met een tweede keus nest, dan staat niets een huwelijk in de weg. Niet dat iedere winterkoning een biga mist is, maar het komt wel regelmatig voor. Zijn de jongen uitgeko men dan worden ze, zo lang ze in het nest ver blijven, alleen door het vrouwtje gevoerd. Het mannetje verdedigt het territorium fel tegen in dringers. Maar als de jon gen het nest hebben ver laten dan toont hij zijn vaderschap door zorg zaamheid. De uitgevlo gen jongen worden nog lang gevoerd en bege leid. Het winterkoninkje is door zijn bruin veren kleed en zijn parmantig opgerichte staartje, een voudig te herkennen. Of schoon het een zeer te ruggetrokken leven lijdt, is het een algemeen be kend vogeltje, wat duide lijk wordt door de vele volksnamen die het heeft, doch het meest bekend is het als Klein Jantje. Het leeft in hoofd zaak van insecten en hun larven en vooral van in secteneieren en poppen. Daarvoor doorzoekt het alle mogelijke hoekjes en gaatjes, waarbij het als een muis door het struik gewas en dichte be groeiing sluipt. Ook eten ze graag waterinsecten en zelfs kleine visjes. Daaraan kan men zien dat het een klein neefje is van de waterspreeuw. Andere familietrekjes die ze gemeen hebben zijn de nestbouw en de hou ding van de staart. Na het eerste broedsel volgt meestal nog een tweede zodat een paar tje, in een seizoen, zo'n twintig jongen groot kan brengen, maar hoeveel zullen de winter doorko men. Kleine vogeltjes verliezen, in verhouding, meer warmte dan grote ren. Door met meer exemplaren in een nest te kruipen kunnen ze dat min of meer oplossen. Tegen de avond, als het erg koud is, bekomme ren ze zich niet meer om hun grondgebied en met kleine stukjes van hun liedje leggen ze contact met soortgenoten. Dan komen groepjes bij el kaar om gezamenlijk in een nest de nacht door te brengen, soms wel dertig bij elkaar. Maar als de koude nacht voorbij is dan heeft elk weer zijn ei gen voedselgebied. G. van L.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 3