„Falling in love": uitnodigend sentiment! „Ik zal me nu rustig moeten houden" 1+1 is geen 2" I „De witte waan" in het Filmhuis „Fellini's Casanova" „Yentl": romantij humor en drami Bep Pasker na vijf jaar EHBO-voorzitster af Meryl Streep en Robert de Niro als liefdespaar Regiedebuut van Barbara Strei$ in movie-cyclus Dierenbescherming 55 kijk op de film DONDERDAG 7 MAART 1985 „Falling In love", 1984. Produktle: Marvin Worth. Regie: Ulu Grosbard. Scenario: Michael Crlstofer. Muziek: Dave Grpsln. Met: Meryl Streep, Ro bert de Niro, Jane Kaczmarek, David Clennon. (Grand-theater, Amers foort). (door Dick van Rheenen) Hoewel „Falling in love" ogenschijn lijk een prachtig filmduo lijkt te hereni gen, moet in het verwachtingspatroon toch rekening worden gehouden met een zekere mate van teleurstelling. Zeker, het akteren van Meryl Streep en Robert de Niro blijft in bepaalde opzichten een lust voor het oog, maar de flinterdunne intrige van „Falling in love" overschaduwt die prestatie De titel suggereert een meeslepend lief desspel. maar de romantiek in „Falling in love" beperkt zich tot een vriendelijke oogopslag en een fatsoenlijke glimlach, terwijl alle emoties lijken te zijn gestopt in één enkele pats aan een keukentafel. Weliswaar spelen Meryl Streep en Robert de Niro een integere liefdesaf- faire, het goedkope sentiment hebben scenarioschrijver Michael Cnstofer en regisseur Ulu Grosbard toch niet hele maal naar de achtergrond weten te dringen. Het feit. dat „Falling in love" enige Oscar-nominaties naar zich toe heeft weten te trekken, moet dan ook als rijkelijk overdreven worden beschouwd Het is ook niet te hopen dat deze nominaties maatgevend zijn voor wat Hollywood ons heeft te bieden, want dan kunnen we saaie tijden tegemoet zien. Je zou je met een beetje goeie wil kunnen voorstellen, dat minister Brink man er een staatsprijs voor in het leven zou roepen, maar een dergelijke waar dering zou wel eens als kwetsend kun nen worden uitgelegd' Deze onver wachte kronkel mijnerzijds sluit overi gens wel aan bij het verhaaltje dat „Falling in love" biedt, het komt regel recht uit de boeketreeks Twee „oud jes" worden smoorverliefd, verkwanse len de respektievelijke echtgenoten aan een midlifekrisis en leven vervolgens nog lang en gelukkig. Meryl Streep speelt in „Falling in love" Molly Gilmore, een reklameteke- nares Robert de Niro voelt zich thuis in de rol van de verzadigde bouwinge- nieur Frank Raftis Het toeval brengt hen bijeen en op dat moment lijkt „Falling in love" zich nog te ontwikkelen tot een aardige en amusante film. Frank Raftis en Molly Gilmore reizen ieder per trein naar hun werk in Manhattan. Ze ontmoeten elkaar echter pas tijdens de kerstinkopen In een boekenwinkel bot sen ze letterlijk en figuurlijk tegen elkaar op, waarbij de kerstkado's worden ver wisseld Zo krijgt de echtgenoot van Brian een boek over tuinieren en be landt ten huize van de familie Raftis een boek over zeilboten. Aan de vergissing wordt verder geen aandacht meer ge schonken, totdat Frank en Molly elkaar in het voorjaar weer ontmoeten. Vanaf die tijd reizen ze iedere dag samen naar hun werk en ontstaat, zoals gezegd, een integere liefdesaffaire „Falling in love" is dan echter allang weggezonken in een uiterst trage film, het wachten is slechts op de bel voor het vanzelfspre kende happy-end. Het is eigenlijk jammer te moeten konstateren dat Meryl Streep en Robert de Niro zich hebben laten stnkken voor dit niemandalletje. Beide hebben zulke prachtige rollen gespeeld en waren al eens eerder als „liefdespaar" te be wonderen in „The Deer Hunter". Niette min blijft Meryl Streep in haar rol van de verliefde vrouw gemakkelijk overeind in ..Falling in love" Opnieuw bewijst ze namelijk elke rol aan te kunnen. Haar talenten blijken steeds weer onuitputte lijk en daarom moeten we „Falling in love" maar als een tussendoortje be schouwen Mogelijk geldt datzelfde voor Robert de Niro en regisseur Ulu Grosbard, die met „Straight Time" en „True Confessions", eveneens met De Niro, toch een zekere faam heeft opge bouwd. Wie tenslotte een goedkoop verhaal tje voor lief neemt, ooit verliefd is geweest, of van plan is het te worden, laat u zich dan eens heerlijk wegzakken in het uitnodigende pluche van het Grand-theater. AMERSFOORT - In het Filmhuls Appelmarkt draait van vrijdag 8 tot en met maandag 11 maart de film „De Witte Waan" van de Nederlandse regisseur Adriaan van Ditvoorst. De film begint om 20 uur. In de hoofdrol len Pirn Lambeau en Thorn Hoffman. In de „Witte Waan" van Adriaan Ditvoorst, worden veelvuldig de dromen van de twee hoofdpersonen, de moeder (Pim Lambeau) en haar zoon Lazlo (Thorn Hoffman) in filmbeelden omge zet, waardoor de film in zijn geheel ook op een droom lijkt. Na tien jaar verlaat Lazlo de lege fabriek, eens het domein van zijn vader, om zijn moeder, die een ongeluk heeft gekregen, in het ziekenhuis op te zoe ken De moeder, ooit actrice en in de loop der jaren veréenzaamd, geeft hem een brief met een opdracht. Lazlo ziet in deze opdracht een uitdaging, die zijn hele leven zal veranderen Zijn leven bestaat tot dan toe uit mediteren, schil deren en heroïne. De vele zijwegen uit het verhaal kenmerken zich door verval en destructie en voeren weer onherroe pelijk terug naar de opdracht die luidt; Bezorg me de dood met pillen en champagne Tussen moeder en zoon ontstaat een opmerkelijke relatie De zoon laat zich vangen door zijn moeder, zonder afstand te doen van zijn per soonlijke vrijheid De moeder leeft weer helemaal op door de aanwezigheid van haar zoon. Deze relatie wordt versterkt door de verafschuwing van haar zoon Deze relatie wordt versterkt door de verafschuwing van de vader door bei den Hun relatie kan niet volledig zijn zolang hij nog rondloopt in de (droom-) wereld. AMERSFOORT - In het Filmhuis draait in de nachtvoorstellingen (aanvang 23 uur) op vrijdag 8 en zaterdag 9 maart „Fellini's Casano va", de tamelijk eigenzinnige inter pretatie van het leven van Casanova van de Italiaanse regisseur Frederi- co Fellini. Een omstreden interpretatie, omdat Fellini de vrouwen-versierder af schilderde als een kille robot, zonder veel emoties. Casanova, een jonge Venetiaanse avonturier, is aanwezig bij de openings ceremonie van het Carnaval. Hij krijgt een briefje in de handen gestopt van een jonge non, die hem uitnodigt voor een rendez-vous Achter dit briefje zit de Franse gezant, die de minnaar is van de non. Hij heeft zoveel gehoord over de sexuele vaardigheden van Casano va, dat hij hem samen met zijn minnares wil bespieden. Direct na deze gebeurte nis wordt Casanova gearresteerd en in de gevangenis gegooid. Na zijn ontsnapping begint Casanova een internationale „carrière" In Parijs wordt hij de favoriet van de oude mar kiezin d'Urfé, die hoopt gereïncarneerd te worden in een zoon, die Casanova haar moet schenken. Na zijn succesvol le optreden in Parijs wordt de Vene tiaanse avonturier in alle grote salons iu ion» I19pl9 en aan alle vorstenhoven in Europa ontvangen. In Rome, in de villa van de Engelse gezant, wint hij een wedden schap met een boerenjongen, met als inzet de vraag, wie van de twee het vaakst tot een climax kan komen. De ware liefde van Casanova is echter een mooi, geheimzinnig en talentvol meis je, dat even onverwacht uit zijn leven verdwijnt als zij erin is verschenen Naarmate Casanova ouder wordt neemt zijn eenzaamheid toe. Aan het decadente hof van Würtemberg troost hij zich met een mechanische pop Hij eindigt zijn leven als bibliothecaris aan het sombere hof van Bohemen. (van de filmredaktie) Dinsdag 12 maart gaat „Yentl" op herhaling in de movie-cyclus. Een aar dige film van en met Barbara Streisand, waarmee ze 'n jarenlang gekoesterde wens in vervulling zag gaan Nadat ze het verhaal van Nobelprijswinnaar Isaac Bashevis Singer, „Yentl, the Yes- hiva Boy", had gelezen, liet de verfil ming daarvan Barbara Streisand niet meer los. In Hollywood stond men aanvankelijk sceptisch tegenover de plannen van Streisand en pas in 1983, veertien jaar nadat ze het boek van Isaac Singer had gelezen, werd de verfilming gerealiseerd. „Yentl" is een echte Streisand-film geworden. Niet alleen akteert en zingt ze in de film, ze nam ook de produktie, alsmede de regie en het scenario voor haar reke ning. Het verhaal van „Yentl" is een men geling van romantiek, humor en drama en vertelt het levensverhaal van een jonge joodse vrouw, Yentl. in het Poolse plaatsje Yanev aan het begin van deze eeuw. Yentl woont samen met haar vader, een rol van Nehemiah Persoff, een rabbi op leeftijd. Ze wordt geacht te leven volgens orthodox-joodse tradi ties, hetgeen er op neerkomt dat vrou wen volledig ten dienste van de man staan. Een leventje waarmee Yentl geen genoegen neemt, bovenal ergert haar het feit dat vrouwen niet mogen stude ren. Weliswaar knijpt haar vader een oogje toe, als Yentl de Torah leest, maar als de laatste overlijdt, wacht Yentl een wegkwijnend bestaan, wat haar tot een merkwaardige beslissing noopt. Ze knipt haar prachtige lange haren af, hult zich in mannenkleren en gaat op weg naar de Yeshiva in Lublin, waar ze wordt toegelaten als student Yentl blijkt zelfs een briljante leerlin- g(e), maar ziet zichzelf in de problemen belanden als ze verliefd wordt op een medestudent, Avigdor, gespeeld door Mandy Patinkin. De komische ontwik kelingen raken echter helemaal op drift als de verloofde van Avigdor, de beeld schone Hadass (Amy Irving) in de verwikkelingen betrokken raakt en zelfs in het huwelijk treedt met Yentl, in haar mannenrol Anshel geheten Er volgt een huwelijksnacht vol dolle kapriolen. Yentl", een film van en n Barbara Streisand. die weinig meer te maken I orthodox-joodse tradities I tuurlijk niet uitblijven dat o aan het licht komt, waarme tijd de weinig tot verbeeldirv; ontknoping is aangegeve Barbara Streisand de oor; inhoud van Singer's korte v wel enig geweld heeft aa „Yentl", is de speelse onde merkend ook voor Singer's i de verfilming onmiskenbaa- Het verhaal is aandoenlijk, c het gaandeweg ongeloofwa het om joodse tradities zou; de melancholieke sfeer waa Streisand haar film heet tracht de aandacht daar» trekken. „Yentl" keht helaas me mingen, die het best zijn vatten in de overheersend: heid van Barbara Streisand haar medespelers evengo- regisseerd als zichzelf, voJ aantal songs, uiteraard alU door Streisand, soms eens ment. Het is allemaal hee kreatief wat Streisand he maar met iets minder zichzelf zou ze het oorspra haal van Singer meer tc hebben laten komen qo ftaeo interview door Lia Roose LEUSDEN - Bep Pasker is vijf jaar voorzitster geweest van de EHBO-vereniging „Hamersveld" uit Leusden. Daarvóór zat ze al vier jaar in het bestuur en bij elkaar is ze al zo n vijfentwintig jaar bij de EHBO vbetrokken. Met haar negenenveertig jaren mag zij het oudste lid van de EHBO genoemd worden. Donder dag 7 maart legt ze de hamer er bij neer tijdens de jaar- en ledenvergadering. Overigens betekent dat niet dat de EH BO haar niet meer zal zien, ze blijft voorlopig gewoon lid. „Ik ga gewoon weer de lessen volgen Ik hoop dat ik het zal kunnen, ik ben nogal regelig zie |e en nu zal ik me rustig moeten houdenBedrijvig rent ze door haar gezellige huiskamer heen en weer Je hoett maar weinig aan haar te vragen, praten gaat bijna automatisch Wanneer ze koffie inschenkt, gaat de woordenstroom vanachter de bar onverminderd door „Je zegt het maar hoor, als ik te vlug ga En oh ja. noem me maar gewoon Bep, ik hou niet van dat ge-mevrouw. Dat was ook het eer ste wat ik op de EHBO heb ge vraagd: Laten we elkaar toch asje blieft maar bij de voornamen noe men," Stil Bep is schoonheidsspecialiste van beroep. Ze werd in Amersfoort geboren en woont al zesentwintig jaar in Leusden aan de Ansfridus- laan „Dit was de vierde straat hier in het dorp 't Was in het begin verhipte stil. De koeien stonden hier toen nog aan de was te likken!" Er zijn intussen aardig wat stra ten bij gekomen Het oude Hamers veld is niet meer terug te vinden. Vindt Bep dat jammer? „Ach, 't heeft allemaal z'n voor- en nade len Maar hoe dan ook, iedereen mfl,et toch ergens kvfnnen wonen. En ik vind het prima zoals het nu is Vergeleken met de eerste tijd dat ik hier woonde, heb je nu ook veel meer voorzieningen Voor ze trouwde, woonde en werkte Bep in Amersfoort, op de administratie van een melkfabriek Daar kwamen zo nu en dan wel eens „gewonden het kantoor binnen, die geholpen moesten worden. „Mede daardoor ben ik een EHBO-cursus gaan volgen." „Zo'n cursus is niet meer te vergelijken met de manier waarop dat tegenwoordig gaat. De manier van lesgeven is totaal veranderd Toen had je star éen uur theorie en één uur praktijk achter elkaar. Die zijn nu veel meer met elkaar verwe ven." Er wordt tegenwoordig ook gewerkt met zogenaamde Lotus mensen, deze weten een ongeval prima na te spelen „Vroeger lag er een slachtoffer op de grond met op Ik wil weer eens at anders doen' j zijn buik een briefje, waarop dan stond dat ie een beenbreuk had." De EHBO bestaat in Leusden uit twee afdelingen In totaal zijn er zestig leden en vorige week zijn er juist weer zeventien mensen ge slaagd, dus breidt dat aantal zich binnenkort waarschijnlijk nog wat uit. Er is een cursus voor beginners; daar wordt les gegeven door dokter Woordman en instrukteur Piet Nier- kes Daarnaast is er de cursus voor gevorderden, iedere twee jaar zes tien lessen om het diploma niet te laten verlopen Instrukteur Evert van de Hoek en dokter Tiel Groe- nestege zijn daar de „onderwijsge venden" Wat betekent het nu precies om lid te zijn van de Leusdense EH BO"? „Eén keer per jaar hebben we een grote oefenavond Gelukkig heb ben we goede contacten met de GGD uit Amersfoort, dat is heel belangrijk, ook bij zulke gelegenhe den. Verder doen we mee aan wedstrijden, met dertien groepen. Er zijn rayonwedstrijden, districts wedstrijden en landskampioen schappen" Twee jaar terug heeft Leusden bij de landskampioenschappen zelfs nog gewonnen. En in november van het vorig jaar werden zowel Leusden 1 als Leusden 2 eerste tijdens de rayonwedstrijd te Utrecht We nodigen ook ieder jaar een vereniging of instantie uit, zo als de Hartstichting, de Diabeten- vereniging, een reddingsbrigade en ga zo maar door." Leeg Bij vele sportactiviteiten in Leus den zijn steeds EHBO-ers te vin den Daar gaan heel wat uren in zitten, in het seizoen 1983-1984 waren ze bij tweeëntwintig evene menten aanwezig Dat betekende 1§.561 man-uren Bep diept deze gegevens op uit een gigantische stapel paperas sen. „Wat zal het leeg worden hier als dat allemaal weg is", verzucht ze „Ik hou er niet voor niets mee op, het is een g^antische klus." Wat is nu precies de reden waar op Bep Pasker niet langer het bestuur zal dirigeren? „Ik wilde gewoon weer 'es wat anders gaan doen Je zit toch behoorlijk vast, al gaat het allemaal heel plezierig. Dat vind ik wel het belangrijkste hoor, dat je op elkaar aankunt En dat konden we Als het rommelt in een bestuur werkt dat verder ook door en dat mag niet gebeuren Bep is voorlichtster van de bond van Nederlandse schoonheidsspe cialisten Aan die funktie zal ze nu weer wat meer tijd kunnen beste den Verder is ze nu van plan een grimeurcursus en een massage cursus te gaan volgen Ook staat er wat extra sport op haar program ma. De tijd die vrijgekomen is, wordt op die manier weer aardig gevuld, of zelfs meer dan dat. Activiteiten Behalve de opzet van de cursus, zijn ook de activiteiten van de EHBO heel anders dan vroeger Bep vertelt over de zogenaamde „bloedslag", de bloedafname door het Rode Kruis. Met behulp van EHBO-ers gingen ze daarvoor bij ieder huis langs om persoonlijk bloed te vragen. Tegenwoordig is dat niet meer te doen. Leusden is daarvoor te groot geworden en iedere donor kan nu gewoon naar Amersfoort qaan. „Toch waren zulke dingen heel gezellig. Na afloop van zo'n „bloedslag" gingen we met z'n allen koffie drinken Tiem van de Hengel bracht ons toen altijd een hele grote vierkante taart Wel zo'n ding!" Ze geeft daarbij met haar handen een omvang aan die de vijfentwintig betrokkenen bij die „bloedslag" een behoorlijke grote hap moet hebben bezorgd Leuke dingen zijn er genoeg geweest „We hielden eens een grote oefe ning, waarbij een fout in de melding was gemaakt, 't Resultaat was dat de gewonden vóór het gebouw en de EHBO-ers achter het gebouw stonden. We kwamen niet meer bij van het lachen' 't Moet altijd eerst eens goed mislopen voor er iets goed gaat." Bep raakt nu helemaal goed op dreef. „Oh ja, dat was ook leuk. Voor ons dan, niet voor iedereen helaas. Er zou een diploma-uitrei king zijn in de Johannes-hoeve. Alles was tot in de puntjes gere geld, maar wat gebeurde er"? Eén avond te voor brandt dat gebouw af Daar zit je dan, we hebben toen nog heel snel iets anders moeten zoeken." Onkosten Behalve Bep, neemt ook Gise- la Cohen aanstaande donderdag afscheid. Zij was acht jaar lang penningmeesteresse van het be stuur. „Samen zijn we achter subsidies aangeweest", vertelt Bep. „We hebben die nu, daar voor hebben we hele goeie me dewerking van de gemeente ge had. Zij betaalt nu vijfentwintig procent van de onkosten. Bo vendien gaf ze ons een renteloos voorschot voor een reanimatie- pop." Een gemeenteraad om blij mee te wezen, vindt Bep. Wie zorgt nu vpor de andere vijfenzeventig procent? „Dat doen we zelf. We verdienen met de evenementen waar we bij aan wezig zijn en verder komen de inkomsten uit de donateur schappen. Cursusgelden zijn niet winstgevend, die dekken voor het grootste gedeelte alleen maar de onkosten." Wordt het een groot afscheids feest ter ere van jullie donderdag avond? „Daar is geen geld voor hoor, we moeten zuinig zijn. Na tuurlijk zal er wel een hapje en een drankje te krijgen zijn, maar daar blijft het bij." De samenwerking met Gisela Cohen gaat gewoon door, zij het dan nu weer voor een ander doel. Beide dames willen proberen een cursus reanimatie op poten te zetten voor gediplomeerde EHBO- ers. als onderdeel van de EHBO hier in Leusden. „Maar daar kan ik je verder nog niets over vertellen, 't Zijn nog allemaal vage plannen, al hebben we wel al contact gehad met mensen die eventueel les zou den willen geven. Je hoort er nog wel van.' We wachten dat dan maar af. Aan Bep Pasker zal het niet liggen. Ruimte De EHBO-vereniging „Hamers veld" heeft in de loop van de tijd al verschillende lokaties gehad. „We begonnen in 't Ros Beyaart, toen gingen we naar het Wit-Gele kruis- gebouw. We hebben in de school van de HBOV-opleiding gezeten, in de brandweerkazerne en nu zitten we al weer zo'n zeven jaar in „de Heerd" Bep vindt dit een fijne accommodatie, maar er is één na deel aan verbonden „DeHeerd "is multi-funktioneel, dat maakt het wel eens wat rommelig „Ik had graag een eigen ruimte, dat zou het han digste zijn. Je moet je spullen ergens kwijt kunnen We hebben nu een pop. een brancard, een overhead-projector en daar komt nog zoveel bij: een koffiezetappa raat, de verbandspullen| maar door." In „de Heerd" heeft c kasten ter beschikking. ,1 eenmaal niet andersl maj weinig. We hebben geld beschikbaar voor j van een skelet, maar v het voorlopig niet omdaj plaats hebben om datij bergen Het skelet zal dus r zich laten wachten, het® de kast. Wie weet gaa' I wens van de scheiduy ster al snel in vervulling,! I een geschikte ruimte voor de EHBO AMERSFOORT - Op maandag 10 maart start de Dierenbescher ming afdeling Amersfoort weer haar aktie „1 1 is geen 2". Deze aktie is bedoeld om partikuliere kattenbezitters aan te moedigen hun poesen te laten steriliseren en/of hun katers te laten kastre- ren. Het groeiende aanbod van jonge nesten poesen bij het Die rentehuis Amersfoort is de re den waarom deze ;'Li steeds hard nodig is. iui Mede daarom is Dien ming Amersfoort verhei® dierenartsen Werkman I per. Walst, Mol, Bosir Kaal en Feld en mevro. ui sen uit Leusden hun mf vt aan deze aktie geven 0 lO dat de partikuliere katte' H sterk gereduceerde Jlti 76,- kunnen wordei u seerd, terwijl een kas m 25,- kan worden uik I één van deze dieren# I van dit aanbod gebrul1 K maken kan een ventfiit komen halen bij het Amersfoort, Laan 191< foort, maandag t/m z< opendvan 10 tot 12uun uur. De aktie zal durenl 31 maart.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 10