usden wil gebied niet kwijt aan Amersfoort Juliusput mogelijk Leusdens gebied sdense politie maakt voorlopig ccn verbaal op tegen Amersfoort Inbrekers sloegen toe Woongeriefonderzoek voor kleine woningen Grote som geld gevonden Vandaag in de Leusder Krant Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden ■cusder krank WEGWIJS LEUSDEN '85 Geen krant ontvangen? ;n Oud Leusden, begraafplaats, fusilladeplaats en golfbanen in het geding: Auto in sloot ministerie woedend op ministerie van WVC: DINSDAG 12 MAART 1985 - 16e JAARGANG NO. 90 Abonnement 16,65 per kwartaal Uitgave BDU BV parantie instituut woningbouw Goldo 3 Onafhankelijk |BDU| nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus den. J Familieberichten en losse advertenties 42 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting uLeusderheitjes 1,29 per regel (43 cent per mm) Losse nummers: 75 cent per stuk OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR Pns kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17.00 uur geopend aterdags gesloten BELANGRIJK: komt uit eind mei/begin juni a.s. De enige gids met volledige informatie vanuit de gemeente Leusden. Deze gids wordt gedrukt door de BDU in Barneveld. Binnenkort ontvangt u een schrijven van de gemeente Leusden. Heeft u belangstelling om te adverteren? Neem dan kontakt op met BDU b.v. te Barneveld tel. 03420-16141 - toestel 46. LEUSDEN - Vorige week heb ben inbrekers op twee plaatsen in Leusden toegeslagen. Bij een inbraak in een woning aan Vlas- land werd in de nacht van don derdag op vrijdag een video recorder gestolen. Bovendien werd een bedrag van 300 gulden meegenomen. Uit een woning aan de Prinses Irenelaan in Leusden-zuid verdwenen een vi deoset en buitenlands geld. Bij de rijkspolitie werd vrijdag aangifte gedaan van diefstal van vier autowieldoppen. De set zat op een wagen die geparkeerd stond op Fazantenhoeve. Ook werd aan gifte gedaan van diefstal van een stenen hond uit een tuin langs de Burg. de Beaufortweg. LEUSDEN - De Vrouwen Advies Commissie voor de woning bouw in Leusden (de VAC) wil deze maand een woongeriefon derzoek houden onder de be woners van alle soorten kleine woningen in Leusden. Hierbij worden de appartementen en woningen betrokken, die hoog uit twee slaapkamers hebben, als ook de bejaardenwoningen. Door de antwoorden op de vra genlijst hoopt de VAC een goed inzicht te krijen in de woonwen sen van deze categorie bewo ners. Bij volgende bouwprojecten - de kleine woning mag zich zeer in de Kies uil het uitgebreide programma. Zowel vrij staand als helft van een dubbel. va 79.500,- (incl b t w BOUWBEDRIJF GOLOEWkJK BV. Postbus 320, 7000 AH DOETINCHEM Tel 08340-34351 belangstelling verheugen - wordt het resultaat verwerkt in de advie zen van de VAC, niet alleen in Leusden, maar in geheel Neder land De VAC zou graag minstens 20% van alle kleine woningen doorlichten. Ze vraagt dan ook aan de bewoners om hun mede werking. om zodoende voor ande ren van nut te kunnen zijn. De VAC stelt nadrukkelijk, dat de commissie geen enkel belang heeft bij de naam van de bewo ner. Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofd agent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141. (door een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Middels een unanieme uitspraak over de kwestie zal de Leusdense gemeenteraad proberen te voorkomen, dat .gevoelsmatig belangrijke gebouwen en objecten" in Leusden straks bestuurlijk onder Amersfoort gaan vallen. Het gaat daarbij onder meer om de toren in Oud-Leusden, de begraafplaats, het voormalige Kamp Amersfoort op het ter rein van politieschool 'de Boskamp', evenals de Boskamp zelf, de fusilladeplaats en de golfbanen. In de provinciale discussienota gemeentelijke herindeling Utrecht-Oost wordt namelijk een grenscorrectie met Amersfoort voorgesteld, die ertoe zou leiden, dat het Leusdense grondgebied ten westen van de Rijksweg onder Amersfoorts bestuur komt. Een en ander kwam vorige week aan de orde in de vergadering van de Raadscommissie Algemene Bestuurszaken. De commissie be sloot dat de zaak, gezien het ge voelsmatige karakter, in de ge meenteraad zou moeten worden behandeld. Zakelijk gezien stelt de grenscor rectie niet veel voor. Het gaat om twee hectare van het Leusdense grondgebied, waar 24 mensen wonen. Indien de grenscorrectie door zou gaan, zou dat vanwege die geringe omvang aan opper vlakte en het kleine aantal inwo ners dat erbij betrokken zou zijn ook weinig financiële gevolgen hebben voor Leusden. Het zou de uitkering uit het Gemeentefonds met7 hooguit een paar tientjes >éinvloeden. De commissieleden vonden ech ter unaniem, dat er hier gevoels matig een zaak van dusdanig be lang aan de orde was, dat een Raadsuitspraak gerechtvaardigd is. ,,Het gaat om het oudste torentje van ons land, en ook verder om zaken, die zo authentiek zijn, dat we dat moeilijk kunnen laten, voor wat het is", zo bleek de algemene stemming binnen de commissie. Vandaar dan ook, dat de Raad zich binnenkort over de zaak zal buigen. Bovendien zal men dan bezien, of men het zinvol acht, ge deputeerde Van den Oosten uit te nodigen voor een toelichting op de plannen. Deze gedeputeerde is binnen het Utrechtse dagelijks bestuur speciaal met de in de nota voorgestelde grenscorrec ties belast. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De rijkspolitie Leusden is in samenwerking met de Centrale Recherche Informatie (CRI) een onder zoek begonnen naar de her komst van een flinke som geld, die twee kinderen een dezer dagen in Leusden von den. Het bundeltje bankbiljet ten werd aangetroffen in het struikgewas in de wijk Noord- wijek. In het kader van het onder zoek is de recherche van de rijkspolitie weinig mededeel zaam over de hoogte van het bedrag en de vorderingen met het onderzoek. Naar ver luidt gaat het om een bedrag van meer dan tienduizend gulden. Doodse Dodeweg pag. 3 Voorstellen tot groot aantal verkeers maatregelen pag. 3 Circa 2000 mensen bezochten „Leusden Aardig Vaardig" pag. 5 „Caravanverordening" in de ijskast pag. 5 Loep op Leusden pag.7 Roda (za.) wint en Roda (zo.) verliest pag. 8 Overig sportnieuws pag. 9 van Leusden, de bakermat van Leusden zelf, nersfoorts gebied gaan behoren Vandaar, dat daar toen over is ge sproken. Het ging echter over zulke kleine stukjes grondgebied, dat we het de moeite niet waard vinden, om daar allerlei toestan den over aan te halen Dat de Ju- liusput daarbij als compensatie ter sprake zou zijn gekomen, daarvan is bij ons niets bekend. Maar als Leusden voorstellen heeft te doen in die richting, dan wachten we dat met belangstel ling af", aldus de woordvoerder van de gemeente Barneveld. nen, die voor de rechtsgang bin nen dit distrikt verantwoordelijk zijn". ,,Zo valt op voorhand dus hele maal niet uit te sluiten, dat de Leusdense Rijkspolitie alsnog proces-verbaal op gaat maken Maar het kan ook heel goed. dat een dergelijk verzoek wordt ge richt aan het Amersfoortse korps Maar dat kan pas gebeuren, als we hebben bepaald, óf er een strafbaar feit is gepleegd De pers- publikatie heeft het onderzoek daarnaar echter wel bemoeilijkt". .Overigens valt hierbij op voor hand al te overwegen, dat de overtreding, éls ze gepleegd is, in Amersfoort gepleegd is. Ik zie een Amersfoorts college van B&W na melijk geen bestuurlijke overtre ding in Leusden begaan. En daar mee zou wat ons betreft de Amersfoortse gemeentepolitie ook de eerst aangewezene zijn, om zo'n zaak uit te zoeken" ,,Maar nogmaals, dat kan pas ge beuren, als die afschuwelijke uit latingen over de gemeentepolitie in het algemeen, en over de Amersfoortse in het bijzonder, zijn opgehelderd". Woordvoerder T van Leeuwen van het ministerie van WVC kijkt blijkens zijn woorden anders te gen de zaak aan. ,,Er is sprake geweest van eigenmachtig ge bruik van het kabelnet. We heb ben dat ook in een brief aan het Amersfoortse bestuurscollege la ten weten. Zowel in privaatrechte lijke zin, waar sprake is van een wanprestatie middels het vervan gen van het programma, als om roep rechtelijk" ,,Dat betekent, dat er sprake is van een gewone overtreding. In ons verzoek aan de Leusdense Rijkspolitie vraagt de minister dan ook niets meer dan dat de wet wordt gehandhaafd. Als men dat. zoals ik uw woorden begrijp, wei gert, dan doet men dat uiteraard wel voor eigen rekening". Inmiddels schijnt het overleg tus sen beide departementen op gang te zijn gekomen ACHTERVELD - De auto van een inwoner van Nijkerkerveen raakte zondag flink beschadigd bij een ongeluk op de Hessen weg. De bestuurder van de wa gen was, volgens de rijkspolitie, geschrokken van een auto die linksaf sloeg, en week daardoor uit. Hij stuurde vervolgens zijn voertuig in de sloot langs de Hessenweg. Het water van de Juliusput. Dwars erdoorheen loopt momenteel de gemeentegrens tussen Leusden en Barneveld (door een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Mogelijk wordt de Juliusput helemaal Leusdens grond, of zo men wil, watergebied. In het kader van de grenscorrecties, zoals die in de provinciale discussienota over dit onderwerp aan de orde worden gesteld, is sprake van grenswijzigingen tussen Leusden en Barneveld. De ge meente Barneveld zou volgens die plannen een aantal per celen grond verkrijgen nabij de Ringlaan in De Glind. In ruil daarvoor zou Leusden dan het resterende deel van de Juliusput, nu nog Barnevelds gebied, verkrijgen. De grens tussen beide gemeenten loopt nu dwars door de waterplas Bestuurlijk zou dat problemen op zich een voorval voordoet, waarbij kunnen leveren, bijvoorbeeld als politie-optreden gewenst is. Het is in zo'n geval bijzonder moeilijk, te bepalen, of de Rijkspolitie uit Leusden dan op zou moeten tre den, of de Barneveldse gemeen tepolitie Bij het uitvoeren van een dergelijke grenscorrectie zou dat probleem tot het verleden beho ren. Burgemeester Rademaker lichtte toe, dat deze zaak al onderwerp van gesprek was geweest tussen beide gemeenten De commissie- ABZ kon er zonder meer mee in stemmen. In Barneveld reageerde men verbaasd. ,,Hier is ons niets over bekend. Ongeveer een jaar geleden is er een gesprek ge weest tussen beide bestuurscolle ges. We hebben toen met name over de situatie in De Glind ge sproken Oorzaak daarvan is, dat we de Ringlaan hebben aange kocht Die was particulier eigen dom van de Stichting De Glind Het gevolg van die aankoop was, dat we nu een weg in eigendom hebben, die voor een deel op Leusdens grondgebied ligt. Dat levert een wat merkwaardige lig ging van de gemeentegrens op. (door een onzer verslaggevers) SDEN - De Leusdense Rijkspolitie maakt geen proces aal op tegen de gemeente Amersfoort inzake onjuist luik van het kabelnet, op 15 januari dit jaar. Dat bleek pe week uit de woorden van burgemeester J. W. M. Ra- aker tijdens de vergadering van de commissie Alge- jie Bestuurszaken. p officier van justitie en de groepscommandant hebben i'jtjafgesproken", aldus de burgemeester. ,,En ook voor als gemeentebestuur, is de kous daarmee af. We heb- |in een schrijven duidelijk onze afkeuring laten blijken, nformeel hebben we daarbij laten weten, dat wat ons pft de zaak daarmee gesloten is", geldt echter uitsluitend voor het Leusdense gemeente uur. De officiële instanties, die zich daar uit anderen 1de mee bezig houden, denken er - om verschillende |nen - heel anders over. .dinsdag 15 januari 'brak men op het kabelnet. Een experi- ^ele uitzending, een met le nige beelden verluchte aan- jjiging van een Amersfoortse jriissievergadering, ver- Jen geheel ongevraagd op de Évan op de kabel aangesloten Jiers, ook in Leusden. werd in de plaatselijke pers fenaleerd, waarna bericht J, dat het ministerie van WVC Rijkspolitie in Leusden had •cht om proces-verbaai tegen het Amersfoortse College op te maken In het betreffende bericht werd een ambtenaar van WVC opgevoerd, die zich nogal onge nuanceerd uitliet over de redenen waarom het de politie in Leusden was, die het proces-verbaal op zou moeten maken, en niet de Amersfoortse gemeentepolitie. ,,Enig wantrouwen tegen de ge meentepolitie was wel terecht, ge zien de ervaringen in andere plaatsen", zo stelde deze ambte naar, John Moerer van de afde ling juridische zaken van het mi nisterie, vast. ,,Het is namelijk zo, dat je in dit soort kwesties op nogal wat onwillendheid van de plaatselijke politie stuit. En de burgemeester is ook het hoofd van de politie, dus hij zou als het ware proces-verbaal tegen zich zelf op moeten gaan maken", zo deelde hij mee Deze uitlatingen nu zijn voor het Openbaar Ministerie direct aanlei ding geweest, de Leusdense Rijkspolitie opdracht te geven, voorlopig geen verdere stappen te ondernemen. De Utrechtse pers-officier van jus titie mr. R A. M. Behling toont zich desgevraagd verontwaar digd, zowel over de uitlatingen van de WVC-ambtenaar, als over de door het ministerie gevolgde juridische procedure ,,De uitlatingen van de in de pers geciteerde WVC-woordvoerder zijn dusdanig ongenuanceerd, dat we via onze geëigende kanalen, via het ministerie van justitie dus, om opheldering zullen vragen. En zolang die opheldering niet is ver schaft, heeft de groepscomman dant van Leusden van de Hoofd officier van justitie opdracht, geen stappen te ondernemen". ,.Wat daar is gezegd over het Amersfoortse politiekorps is ui terst krenkend. Uit niets blijkt, dat de Amersfoortse politie zich in de uitoefening van haar taak mede laat leiden door overwegingen, zoals de woordvoerder van WVC heeft gesuggereerd. Bovendien wordt daar voor het gemak nog maar eens de gemeentepolitie in het algemeen bij genoemd. Ook dat is voor ons volstrekt onaan vaardbaar". ..(pn dan die opmerking, dat de burgemeester hoofd van de politie is. Dat is hij alleen, als het gaat om openbare orde en om beheer. Verder gaat zo'n man z'n be voegdheid helemaal niet. Wie er vervolgd wordt, en waarom, dat bepaalt de officier van justitie". Daarmee kom ik trouwens op het tweede punt, waarom de Leus dense politie opdracht heeft, niets te ondernemen Het ministerie van WVC heeft namelijk niet de juiste procedure gevolgd. Nu wachten we af, tot een verzoek tot verbalisering ons via de geëi gende kanalen heeft bereikt Want ook het ministerie van WVC heeft niet te bepalen, of er ver volgd wordt. En zelfs al zou dat zo zijn, dan wordt het toch op z'n minst op prijs gesteld, als men even kontakt opneemt met dieqe-

Leusder Krant | 1985 | | pagina 1